Zaak-Verolme nog deze week in Tweede Kamer DE ISLAMITISCHE TOPCONFERENTIE IN RABAT Geopend door koning Hassan van Marokko BRANDT: „SOWJET-UNIE WIL CONCREET GESPREK OVER BERLIJN" De arbeidsonrust in Italië HANOI MELDT ZWARE VERLIEZEN VOOR AMERIKANEN EN ZUIDVIETNAMEZEN electra HET WEER Drs. Schmelzer adviserend lid van de trust WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1969 25e Taargang No. 6076 Uitgeefster IV.V. v/h Fa. P. J. van de Sonde, Terneuzen Beslissing nodig Heengaan Niet geheimzinnig Noodweer over Scandinavië: 15 doden Troepen handhaven rust in Ahmedabad Russische tegenspraak Afzien van geweld RADIO DE KOCK Gemeenschap pelijke „vijand" Kritiek van „Al Ahram" De 300ste Kosmos gelanceerd Ds. Ketelaar in jutezak op Binnenhof Postzegelzwendel Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden «MtiiüriSns m ÏKHNKOZBH Directeur-Hoofdredacteur P. 9. van 8e Sande Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswa' Abonnementsprijs i ƒ8,— per kwartaal; per maand ƒ2,70 Losse nummers 15 cent Inclusief 4 X B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijsper mm 16 eentj minlnn» per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.VK Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handel* advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méés 23 cent. Kleine advertenties bi] vooruitbetaling, VermeldingBrieven onder nummer, of Adred bureau van dft Mad 50 cent verhoging. fnzending advertenties uiterlijk lot mn. 3 tm» Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer fot TO uur voormiddag. y Na afloop van een „strikt ver trouwelijk gesprek" tussen leden van de vaste commissie voor eco nomische zaken uit de tweede kamer en leden van de direktie van het Verolme-concern is naar voren gekomen, dat mogelijk nog deze week in de tweede kamer een Verolme-debat wordt ge houden bij de interpellatie- Nederhorst. Verwacht wordt, dat deze in terpellatie wordt gehouden op donderdag a.s. De kamer zal van daag daarover beslissen. Drs. B. Goudzwaard, lid van de tweede kamer voor de a.r.-partij, zei de noodzaak van een inter pellatie nu wel in te zien. Hij was één van de gesprekspartners met de direktie van het Verolme- zoncern, een gesprek waarover hij opmerkte dat hij „niet veel wijzer" was geworden. Drs. Nederhorst, voorzitter van de vaste commissie, omschreef de .hearing" als nuttig. Dinsdagmiddag om drie uur oegon het gesprek en eerst om 18.10 uur verliet de heer Verolme ie kamer. De scheepsbouwer was vergezeld van de heren Rijke, Jchwencke. Van der Meer, Figee ;n Maingay. Bij zijn aankomst bij iet gebouw verklaarde hij pas ils presiclent-direkteur te zullen aftreden, „als we in rustiger vaarwater zijn gekomen". Tijdens het onderhoud werd van gedachten gewisseld over de omvang van de verliezen bij de N.D.S.M. en over de omvang van de verliescijfers bij het Verolme- concern. Diepgaand is op de struktuur van de onderneming ingegaan en ook is van gedach ten gewisseld over de positie van de leiding van het concern. Er werd gevraagd naar de toe komstmogelijkheden en geïnfor meerd welke hulp nodig is om het bedrijf te kunnen voortzetten. Desgevraagd verklaarde drs. Ne- darhorst dat, als er niets gebeurt, er een situatie zal ontstaan waar in het de vraag is of het concern kan blijven bestaan. Naar zijn mening dient op korte termijn een beslissing te worden geno- Tenslotte werd gesproken over de moeilijkheden bij de bouw van mammoettankers. Daarbij is er op gewezen, dat men bij deze nieuwe techniek nog met tal van kinderziektes kampt. Aan de gesprekspartners is de grootst mogelijke vertrouwelijk heid opgelegd. Drs. Nederhorst ontkende, als zou gesproken zijn over een heen gaan van de heer Verolme. De benoeming van een regerings commissaris bij het concern was evenmin onderwerp van gesprek. Het commentaar van de heer Verolme: „Het zit er wel in, dat ik 'te kamercommissie heb kun nen overtuigen. Ik ben ervan overtuigd, dat de commissie te vreden is". De zaak-Veroime is voorts ter sprake gekomen in een verkla ring van de k.v.p.-fraktieleider drs. Schmelzer. De heer Schmelzer is in 1966 door de heer Verolme aangezocht toe te treden als adviserend lid van de Verolme-trust. De bedoe ling van deze stichting is, dat deze bij het terugtreden of het overlijden van de heer Verolme definitief wordt en haar bijdrage levert tot de continuïteit van het bedrijf. Daartoe behoren natuur lijk ook de belangen der werk nemers. Deze stichting moet werkzaam zijn in het algemeen belang. Het is de bedoeling dat de fa milie daarbij slechts een minder heidsinvloed heeft. „Reeds geruime tijd geleden heeft de k.v.p.-fraktie de neven- funkties van haar leden gepubli ceerd, waarbij ik deze funktie publiek heb gemaakt. Van enige geheimzinnigheid of van duistere machten is dan ook nooit sprake geweest", aldus de verklaring van de heer Schmelzer. Het noodweer dat maandag boven Scandinavië heeft gewoed, heeft volgens de jongste gegevens in totaal aan 15 mensen het leven gekost. In Denemarken vielen acht doden, in Zweden zes en in Noorwegen één dode. In drie gevallen werden auto mobilisten door een windvlaag van de weg geblazen, waardoor zij verongelukten. Twee opvarenden van de Finse boot „Herakles" werden over boord geslagen en worden ver mist. In de loop van de avond ging de wind liggen. In de balzaal van een groot hotel in de Marokkaanse hoofd stad Rabat is maandagavond de eerste islamitische topconferen tie begonnen. Politieke leiders uit 25 Arabische, Aziatische en Afrikaanse landen, die meer dan 300 miljoen mohammeda nen vertegenwoordigen, zullen drie dagen de toekomst van Je ruzalem bespreken. Deze conferentie, die bijeen werd geroepen na de brand in de Al Aksa-moskee, werd geor ganiseerd door koning Hassan van Marokko en koning Feisal van Saoedi-Arabië. Onder de Ruim 350 personen zijn gedood in vier dagen van de ergste reli gieuze onlusten sinds de verdeling van India 22 jaar geleden. Dit blijkt uit onofficiële cijfers, die in Ahmedabad, hoofdstad van de staat Gujarat, zijn gepubliceerd. Officiële cijfers zijn nog niet be- Swh'kbaar, maar de onofficiële schattinoen. gebaseerd op de cij fers verstrekt door ziekenhuizen, politie en lijkenhuizen stellen het aantal doden op meer dan 350 en het aantal eewonden op meer dan 70) Bovendien zijn honderden mensen dakloos, terwijl ongeveer 2200 ziin gearesteerd, van wie 300 voor het negéren van het uit gaansverbod. Het leger heeft het gezag in de hele stad Ahmedabad overgeno men. terwiil de vechtnartiien tus sen hindoes en moslims on kleine re schaal voortduurden. Vijf keer werd de Dolit.ie gedwongen he' vuur te onenen.in de stad, terw''1 fie brandweer melding maakte van 35 gevallen van brandstichtmp Twee personen liepen verwonen gen op. De secretaris van het Indiase ministerie van binnenlandse zaken L. P. Sing, is dinsdag naar Ahme dabad gevlogen en- minister Cha- van zal daar vandaag aankomen Een hoge funktionaris van het Russische ministerie van buiten landse zaken heeft dinsdag ten stelligste ontkend, dat de geruch ten over de ziekte van de Chi nese partijleider Mao Tse Toeng uit Russische bron stammen. Hij noemde de bewering een „provo catie". Volgens het Russische persbu reau Tass zei de funktionaris dit op een cocktail-party en richtte hij zich tot westelijke persbu- reaua deelnemers zijn drie Arabische koningen. regerende voorbereidende vergadering er niet in tot een besluit te komer over deelneming van afgevaar digden van de „Palestijnse be vrijdingsorganisatie" aan 't top- beraad. In elk geval heeft Jasser Ara fat, de leider van de „Palestijn se bevrijdingsorganisatie", daar door niet aan de eerste bijeen komst van de topconferentie kunnen deelnemen, zo merkt „AI Achram" op. De Sowjet-Unie is volgens de mening van de Westduitse minis ter van buitenlandse zaken Brandt tot concrete gesprekken over Ber lijn en het in tweeën gedeelde Duitsland bereid. Willy Brandt zei dit dinsdag in Bonn na zijn bliksembezoek aan New York, waar hij onder meer met de Rus sische minister vart buitenlandse zaken Gromiko sprak. De Russische minister had tegen over Brandt belangstelling ge toond voor verdere contacten met Bonn. Ook de Westduitse minister is van mening dat de tijd rijp is voor versterking van de contacten tussen oost en west. Men moet zich echter geen illusies maken over de moeilijkheden die op die weg liggen. Op vragen antwoordde minister Brandt dat zijn Russische collega geen belangstelling had getoond voor de huidige verkiezingscam pagne in West-Duitsland met uit zondering van de extreem-rechtse NPD van Adolf von Thadden. Zijn gesprekspartners in New York (Gromiko, Rogers (V.S.), Stewart (Eng.) en Schumann (Fr.), waren van mening dat het prestige van de bondsrepubliek een gevoelige klap zou krijgen, als de partij van Von Thadden erin zou slagen zetels in de bondsdag te krijgen. Deze foto van prins Johan Friso werd door zijn vader prins Claus gemaakt ter gelegenheid van de verjaardag van het prinsje op 25 e^temher a.s. Brandt zei ervan overtuigd te zijn dat de volgende Westduitse regering positief zal reageren op- het Russische voorstel directe on derhandelingen met Moskou te be ginnen over een overeenkomst om van het gebruik van geweld af te zien. Na een bijeenkomst van d ministers van buitenlandse t ken van de deelnemende lande werd de conferentie geoDenr' door koning Hassan. De Marok kaanse vorst onderstreepte de noodzaak voor de mohamme daanse volkeren „hun menings verschillen op deze gedenkwaar dige dag te vergeten en zich te verenigen om samen het hoof^ te bieden aan de gemeenschap oeliike vijand". Een half mi1- jard mohammedanen verwach ten, aldus koning Hassan, de' wij onze Palestijnse broeders d= I buiten hun land in ellendi- omstandigheden leven, niet zn' len vergeten. Tijdens onze t sprekingen moeten wii niet r het oog verliezen, dat tot op b den de verschillende resoli'1 van de ver. naties geen opb sing hebben kunnen bieden, aJ dus koning Hassan. Het gezaghebbende Egypti sche dagblad „Al Achram" heeft dinsdag kritiek geleverd op de ■"ang van zaken bij de topcon ferentie. In een analyse van de ■erste dag zegt het blad, dat nu 'I te constateren valt in welk" -ichting de besprekingen gaan. De voorbereidende bijeenkomst, die aan de officiële opening voorafging, werd tweemaal uit-1 gesteld „onder het voorwendsel dat nog niet alle leden aanwe zig waren". De bijeenkomst duurde slechts twintig minute' en was alleen aan procedure kwesties gewijd. Op de voorbereidende verga dering stelde Libanon tmoi I Egypte op te nemen in de re dactiecommissie voor resoluties maar dit punt werd aan de con ferentie zelf ter besbssing over gelaten. Vervolgens slaagde de Noordstraat 107 iel. 01150-4 TERNEDZEN In de Sowjet-Unie is dinsdag de 300ste kunstmaan in de Kos- mos-reeks gelanceerd. De appa ratuur van de kunstmaan werkt normaal. De begin-omlooptijd van de kunstmaan is 88 minuten. Het verste punt in de baan is 208 km van de aarde verwijderd en het dichtsbij gelegen punt 190 km. Ds. Ketelaar uit Drachten, die donderdag a.s. voor de zevende dag in hongerstaking is, zal op die dag om 10 uur met drie an dere personen op het Binnenhof Den Haag pamfletten uitrei ken aan de tweede-kamerleden. Hijzelf en een aanhanger zullen gekleed zijn in een jutezak. Sa men zullen zij met twee dames deze pamfletten uitreiken. Om de sociale onrust in het land tegen te gaan heeft de Italiaanse regering dinsdag voorgesteld de huren van alle arbeiders- en mid denstandswoningen een jaar lang te bevriezen. Het tekort aan wo ningen, vooral in de snel groeien de steden, is een van de voornaam ste oorzaken van de ontevreden heid. Het leidde in juli tot felle vechtpartijen in Turijn en de vori ge week tot een algemene staking van 24 uur in Florence. Daarbij komt dat het toezicht op de huren een jaar geleden in vele delen van Italië is opgeheven. De huren vlogen omhoog en voor de duizenden arbeiders die elk jaar van het platteland naar de steden komen, was en is het nog steeds zeer moeilijk een geschikte woning te vinden. De huurstop geldt voor woningen van maximaal vijf ka mers als de huurder en zijn gezin samen niet meer dan 17.200 gulden per jaar verdienen. De huurstop, die naar men verwacht spoedig door het parlement zal worden goedgekeurd, zal tot 31 december 1970 van kracht zijn. Dan hoopt de regering een regeling voor het toe zicht od de huren te hebben uit gewerkt. De regering is voorts van plan nog een andere bron van ontevre denheid weg te nemen. Het gaat om het voorschrift, op grond waar van ambtenaren een hele dag loon of salaris verspelen als zij gaan staken, al is het maar voor een uur. Intrekking van dit voorschrift was een van de voornaamste eisen, door de vakbonden gesteld tijdens de vele stakingen van overheids oersoneel eerder dit jaar. Intussen blijven de stakingen in de industrie aanhouden. Hierbij zijn onder meer 200.000 arbeiders in de chemische en farmaceutische industrie en 40.000 arbeiders in de cement in dustrie betrokken. Ook de metaal arbeiders gingen door met hun korte stakingen van twee k drie uur. Tienduizenden arbeiders zul len donderdag naar Turijn marche ren. Zij zullen dit doen om te ge tuigen van hun steun aan de arbei ders van de Fiatfabrieken in deze stad die woensdag om middernacht voor 48 uur in staking gingen om kracht bij te zetten aan hun loon eisen. De bemanning van de Apolla-12, die volgens plan in november de grote reis gaan maken, oefent in tensief. Hier zijn (v.l.n.r.) Alan Bean, Charles Conrad en Richard Gordon gefotografeerd in de capsule tijdens een bergings oefening in de Golf van Mexico. OLGA DE ZOMER IN UW SLAAPKAMER Tussen 1 augustus en 15 sep tember zijn 65.000 Amerikanen en „satellieten" buiten gevecht gesteld, onder wie 25.000 Ameri kanen, zo is dinsdag meegedeeld in een communiqué van het op perbevel van de volksbevrij- dingskrachten in Hanoi. Volgens het communiqué van de Noordvietnamezen en de viet- kong leden de 196e en de derde Amerikaanse brigades en de Amerikaanse eerste luchtcavale- rie-divisie de zwaarste verliezen. Bij de Zuidvietnamezen waren iet het negende en het vijftiende intserregiment. In dezelfde node werden, aldus het com muniqué uit Hanoi, 795 vliegtui gen en 2600 voertuigen, waarvan 1450 pantservoertuigen, 178 vaar tuigen en 280 stukken geschut van de geallieerden vernietigd. De „volksbevrijdingsstrijdkrach- ten" behouden het initiatief en blijven profiteren van het ver rassingselement. Het communi qué spreekt voorts van het „lage moreel van de vijand" en de „economische moeilijkheden die hij ondervindt door het bewind in Saigon". „De situatie ontwikkelt zich ten gunste van de volksbevrij- dingsstrijdkrachten ondanks de moeilijkheden en beproevingen", aldus Hanoi. De postale recherche in Amster dam in bezig met een onderzoek naar een zwendel in postzegels, afkomstig uit de grafische inrich ting Joh. Enschedé en zn in Haar lem. In de drukkerij van het bedrijf zouden reeds geruime tijd post zegels zijn gestolen, die san de postzegelhandel werden aangebo den. Hierbij zouden blokken zijn geweest, die normaal niet in de handel verkrijgbaar zijn. Inmid dels is in verband met deze zaak aangehouden de postzegelhande laar A. P. uit Muiden. Een tweede arrestant, eveneens postzegelhan delaar, is weer op vrije voeten ge steld. Het onderzoek Is nog in volle gang. TEMPERATURE IETS HOGERE Een hogedrukgebied, dat een groot deel van west- en oost- Europa beslaat, veroorzaakte dinsdag vooral in Italië warm na- zomerweer. In Rome steeg het kwik in de middag tot 30 graden Celsius. In Milaan werd 27 gra den gemeten. In ons land was bet ook zonnig en de temperaturen liepen daar bij op tot ongeveer 18 graden, wat voor de tijd van het jaar nor maal is. Langs de westflank van het ho gedrukgebied stroomt over de Britse eilanden vochtige lucht over de Noordzee naar Skandi- navië en onze omgeving. In ver band hiermee wordt er voor van daag bij ons vrij veel bewolking verwacht. Het blijft echter op de meeste plaatsen droog. De wind zal zwak tot matig zijn uit zuid tot zuidwest, waarbij de tempjra- turen in de middag dezelfde waarden zullen bereiken als dinsdag of iets hoger worden. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Vrij veel bewolking Vrij veel bewolking met aan vankelijk hier en daar mist. La ter op de dag ook enkele zonnige' perioden. Zwakke tot .matige wind tussen zuid en zuidwest. Dezelfde temperaturen als giste ren of iets hogere. WOENSDAG 24 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 0.32 12.51 Terneuzen .1.08 1.27 Hansweert 1.47 2.06 Walsoorden 1.51 2.10 DONDERDAG 25 SEPT Bres kens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.19 1.55 2.34 2.38 n.m. L30 21)6 2.45 2.49 ZON op onder Sept. 24 06.29 18.34 25 06.30 18.32 MAAN op ondei 18.08 04.21 18.19 05.48

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1