Doden en gewonden bij rellen in India Syrië boycot Islamitische topconferentie Geen militaire actie tegen Israël verwacht Mao tse-Toeng door beroerte getroffen Mexicaans vliegtuig verongelukt: veel slachtoffers Nog meer Amerikanen weg uit Vietnam „Starfighter" van koninklijke luchtmacht verongelukt Arabische commando's vielen Israëlische posten aan Vliegtuigbotsing in Vietnam; 64 doden HET WEER Tegenspraak Succesje. Nasser heeft griep Na de brand nachtrust Dodencijfer stijgt Deense boeren slaags met betogers Aanval op Parijse bioscoop Schietpartiï tussen protestanten en katholieken in Belfast Hoogwater Zon- en Maanstanden MAANDAG/DINSDAG 22/23 SEPTEMBER 1969 25e Jaargang No. 6075 Gitgeefster N.V. vfh Fa. P. T- van <3e Sande, Terneuzen De boycot van Syrië heeft een schaduw geworpen op het eerste vertoon van solidariteit in de Is larnitische wereld. Syrië maakte zondag n.l. bekend, dat het niet niet zal deelnemen aan de Isla mitische topconferentie, die van daag in Rabat begint. Het besluit van Damascus stoelt op het ar gument, dat het geen diploma tieke betrekkingen met de re gering in Rabat onderhoudt. Marokko en Syrië verbraken de banden in 1965 toen de landen ruzie kregen over het geval Ben Barka. Marokko beschuldigde De Chinese leider Mao-tse- Toen? verkeert in kritieke toe stand als gevolg van een beroer te. Hij wcrdt met de uiterste medische inspanningen in leven gehouden. Het Amerikaanse blad „Time", dat bronnen in Moskou citeert, zegt dat Mao op 2 sep tember een hersenbloeding kreeg en sindsdien herhaalde lijk in een coma geraakt. De beroerte van Mao was volgens genoemde kringen re den waarom premier Tsjoe en- Lai haastig' Hanoi verliet zon der de begrafenis van president Ho Tsji Minh af te wachten. „Time" zegt, dat het land op 'het ogenblik wordt bestuurd door een driemanschap, bestaande uit minister van defensie Lin Piao, die door de partij is aan gewezen om te zijner tijd Mao als partijleider op te volgen; premier Tsjoe en-Lai en Tsieln Po-Ta, een van de hoofdfiguren in de culturele revolutie. Een oficiële woordvoerder in Peking heeft vandaag gezegd dat partijvoorzitter Mao tse-Toeng in goede gezondheid verkeert en dat het bericht in een Amerikaans tijd schrift volgens hetwelk Mao op de rand van de dood zweeft, „typi sche leugens en laster" bevat: „Voorzitter Mao maakt het goed. Deze berichten zijn leugens en typerend voor de Amerikaanse bourgeois-pers die het Chinese volk vijandig gezind is". Waarnemers in Peking wijzen erop dat met regelmatige tussen pozen in Moskou berichten de ron de hebben gedaan, volgens welke Mao stervend of reeds dood was. In Peking is geen betrouwbare mo gelijkheid om na te gaan of de Chinese leider werkelijk ziek is. KYOTO (Japan): Looiend als fakkels rennen twee Zengaku- ren-studenten over de straat, na dat zij in brand waren gevlogen bij een poging een barricade met benzine in brand te steken. Ern stige ongeregeldheden vonden hier plaats tijdens gevechten tus sen politie en studenten, die de campus van de universiteit had ben bezet. Syrië ervan een lastercampagne tegen koning Hassan te voeren met als inzet de Marokkaanse oppositieleider Ben Barka, die verdween nadat hij in Parijs was ontvoerd. Waarnemers geloven dat de houding van Syrië niet op prijs zal worden gesteld door de deel nemers aan de topconferentie van drie dagen, die is georganiseerd om over de toekomst van het door Israël bezette gedeelte van Jeruzalem te praten. Ook Irak zal niet aan de con ferentietafel zitten. Het heeft tot nog toe niets van zich laten ho ren. Als een succesje voor de orga nisatoren, koning Feisal van Sa- oedi-Arabië en koning Hassan van Marokko, wordt gezien dat zij er in zijn geslaagd voor de eerste maal twee leiders bijeen te krijgen die al geruime tijd in vijandschap leven. Dat zijn ko ning Hassan zelf en de president van Mauretanië, Moktar Oeld Daddah. De regering in Rabat staat op het standpunt dat Mau retanië tot het grondgebied van Marokko behoort. De Islamitische topconferentie vindt plaats met op de achter grond de brand in de El Aksa- moskee in Jeruzalem van een maand geleden, die de gehele Is lamitische wereld in beroering bracht. In Israël komt volgende maand een Australiër voor de rechtbank, die ervan wordt be schuldigd de brand te hebben gesticht. Zondagavond waren de meeste vertegenwoordigers van de 25 deelnemende landen in de met vlaggen van deze naties versier de Marokkaanse hoofdstad aan wezig. Koning Hassan ontving in de loop van de dag in zijn paleis koning Feisal, de presidenten van Pakistan, Somalië en Jemen, de sjah van Perzië en de emir van Koeweit. Voorts zijn er de op een wat lager niveau vertegenwoordigden als Afghanistan, Niger, Guinee, Tunesië, Mali, Turkije, Senegal, Indonesië en Maleisië. Opvallend is de afwezigheid van president Nasser van Egypte, die naar ver luidt het bed moet houden wegens een zware griep. Hij wordt vertegenwoordigd door Anwar Assadat, de eerste vice- president. Geen afgevaardigde hebben gezonden Sierra Leone, Kame roen, Ivoorkust, Ghana, Boven- Volta, Nigeria, Tanzania en de Maladiven. Al deze staten be halve de Maladiven hebben di plomatieke betrekkingen met Is raël. Afrikaanse landen die heb ben toegezegd aan de conferen tie te zullen deelnemen, hoewel zij diplomatieke banden met Is raël hebben, zijn Tsjaad, Guinea, Mali, Niger en Senegal. Een maand na de moskeebrand is de boosheid op Israël in de Is lamitische wereld wat afgeno men en er zijn landen, die zich zijn gaan afvragen wat er van de conferentie tè verwachten is dan alleen maar resoluties. Men gelooft niet dat. op de conferen tie militaire besluiten tegen Is raël zullen worden genomen, aangezien de niet-Arabische lan den er niets voor voelen militair bij 't conflict betrokken te raken. De conferentie wordt vandaag (maandag) officieel om 19 uur (Ned. tijd) geopend. Slechts de openings- en de slotzitting zijn openbaar. De eigenlijke bespre kingen vinden achter gesloten deuren plaats. Het internationale Islamitische congres wordt vertegenwoordigd door zijn secretaris-generaal, Naumoellah Chan van Pakistan. Bij het verongelukken van een Mexicaans lijnvliegtuig zijn meer dan de helft van de 118 inzitten den om het leven gekomen. Min stens 45 mensen hebben de ramp overleefd, zij het dat 30 van hen ernstig gewond zijn geraakt. Het toestel, een Boeing 727 van „Mexicana Airlines", veronge lukte zondagavond bij het vlieg veld van Mexico-stad. Komend uit Chicago had het al vóór de landing gemeld dat het een de- fekt landingsgestel had, waarop tientallen ambulancewagens naar de luchthaven werden ontboden. De noodlanding verliep fataal. De Boeing kwam, mogelijk door het slechte weer, op honderden meters van de landingsbaan neer, sloeg over de kop en brak in tweeën. Het voorste deel kwam in een meer terecht. Uit 't vlieg tuig geslingerde mensen lagen over een gebied van 800 meter verspreid. Het was de tweede ramp met een Mexicana-vliegtuig binnen vier maanden. Op 4 juni vloog een Boeing bij Monterey tegen een berghelling, waarbij alle 79 inzittenden de dood vonden. Tot de slachtoffers behoorde toen de Mexicaanse tennisser Rafaël Osuna. Volgens latere berichten zijn meer dan 20 mensen om het leven gekomen en is het aantal overlevenden hoger dan aanvan kelijk was gedacht. In de West-Indiase stad Ahme- dabad hebben hevige gevechten tussen hindoes en mohammedanen meer dan vijftien mensenlevens ge- eist. De ongeregeldheden, die vrij dag waren uitgebroken toen een kudde heilige koeien van een hin doe-tempel over mohammedaans gebied liep, duurden de volgende dag voort. Ongeveer vijftig per sonen werden gewond door klap pen met ijzeren staven en derge lijke harde voorwerpen. De brand weer moest 250 keer uitrukken om branden in winkels, woningen of heilige ,aat%v=ir*te blvrer Officieel is bevestigd, dat de po litie op drie plaatsen in de stad op de vechtenden heeft geschoten. Tot maandagavond werd 'n avond klok ingesteld. Blijkens latere berichten Is het dodencijfer in de textielstad Ah med Abad zondag tot 150 gestegen. De politie opende driemaal het vuur op vechtende menigten. In een dichtbewoonde wijk ontplofte een bom, als gevolg waarvan een man om het leven kwam en een ander werd gewond. Het aantal ge wonden wordt op 300 geschat. De politie heeft bevel onmid- Linkse betogers die zondag in de buurt van de Deense stad „Green Express" trachtten te verstoren, hebben het aan de stok gekregen met boeren uit de omgeving. De uit Kopenha gen op het oefe'nterrein gear riveerde demonstranten, twee tot driehonderd man, sneden te lefoondraden door, sleepten lan dingsbakens weg en verhinder den militairen de doortocht. Verscheidene malen ontstond er een handgemeen, waarop de bewoners van omliggende boer derijen tussenbeide kwamen en de betogers aanvielen. De poli tie moest een manifestant ont zetten, die door twee vrouwen werd „afgetuigd." Een tiental jongelui heeft zon dagavond in Parijs een aanval gedaan op een bioscoop waar de film „Z" wordt vertoond, een film die een wrang beeld schetst van 'het rechtse militai re apparaat in Griekenland. De aanval was de tweede op de bioscoop in twee weken. Op 9 september waren deze en vier andere bioscopen die dezelfde film op het programma hebben, met rookbommen bestookt. De directeur vertelde dat de in leren jasje gehulde jongelui met loden pijpen en vitrines stuksloegen en een rookbom de hal en een andere de zaal in gooiden, om vervolgens met 'n auto te verdwijnen. Zijn vrouw, die aan de kassa zat, raakte licht gewond door glassplinters. Een onbekende deelde aan kranten telefonisch mee, dat de aanval een antwoord vormde op de linkse agitatie tegen de Ame rikaanse Vietnam-film „De groene baretten." dellijk op onruststokers te schie ten. Militairen en politie patrouil leren door de met glas en puin be dekte straten. Men denkt erover, de woensdag in Ahmed Abad beginnende cric ketwedstrijd tussen India en Nieuw-Zeeland naar Bombay te verplaatsen. In verscheidene stads wijken zijn vredescomité's van hin does en islamieten gevormd, die proberen de rust te herstellen. Premier Gandhi en minister van binnenlandse zaken Chavan hebben een beroep op de bevolking gedaan huil -vete te beëindigen. Zij vestig den er de aandacht op dat het dit jaar honderd jaar geleden is dat de staat Goejarat, waarin Ahmed Abad ligt, Mahatma Gandhi, voor stander van geweldloosheid, werd geboren. De vrede in Vietnam kan al leen worden hersteld door een „globale oplossing". Dit heeft de Zuidvietnamese president Ngoeyen van Thieu verklaard in een tv-interview. Deze oplos sing moet zijn gebase.erd op zijn voorstel van 11 juli inzake het houden van algemene verkie zingen met deelnens'ng van het nationale bevrijdingsfront. Eerst daarna kan er v/orden gesproken over een staak-het-vu-^n. De president zei zich te zullen ver zetten tegen ieder voorste1 waar bij Zuid-Vietnam één of meer provincies zou kwijtraken. Over het terugtrekken van 60.000 Amerikanen zei de pre sident, dat hierbij ernstig in overweging was genomen de vooruitgang bij de Vietnambe- sprekingen in Parijs, de omvane van de communistische activiteit en de mogelijkheden van de Zudvietaamese strijdkrachten. Thieu zei ervan overt «gd te zijn, dat volgenl jaar nog meer Amerikanen uit Vietnam zullen vertrekken. Maandagmiddag omstreeks half één is, blijkens bij de koninklijke luchtmacht ontvangen berichten, een „starfighter" van de vliegbasis Volkel in de bondsrepubliek Duits land verongelukt. Over de oorzaak en toedracht van het ongeluk en over het lot van de vlieger is op dit moment (14 uur) bij de lucht- machtvoorlichtingsdienst niets na ders bekend. Het vliegtuig, dat zich op een navigatievlucht bevond, moet, voor zover thans bekend is, in de nabij heid van de weg BocholsIssel- burg zijn neergekomen. Het toestel zou bij de aanraking met de grond zijn vernield. Van Duitse kant is de plaats van het ongeluk onder bewaking ge steld. Bij een schietDartii tussen pro testanten en katholieken zijn za terdagavond in Belfast vijf men sen gewond geraakt. Onder hen was een Britse onderofficier die een hoofdwond oplieD. Twee bur gers konden na te ziin verbonden het ziekenhuis verlaten. De moeilijkheden ontstonden toen een groep van 200 5 300 pro testanten naar de katholieke wij Madrid Street wilde marcheren. Een detachement Britse militairen heeft de wijk afgesloten. Dominee Ian Paisley, die met een politie wagen op het strijdtoneel arriveer de, slaagde er in zijn protestantse aanhangers tot kalmte te krijgen. Te middernacht was de toestand weer rustig. Arabische commando's zouden de Israëliërs zware verliezen hebben toegebracht bij aanval len, die zij zondag deden op de nederzetting Kfar Roeppin ten zuiden van het meer van Gali- lea en op verscheidene in de buurt gelegen posten. Een woord voerder van het opperbevel van de Palestijnse commando-organi satie, die dit in Amman bekend maakte, zei verder dat verschei dene El Fatah-eenheden ook Is raëlische stellingen in het zuiden van het Jordaandal hadden aan gevallen. In beide gevallen brachten zij de Israëliërs zware verliezen toe. Het „volksfront" voor de bevrij ding van Palestina, een niet on der het eerder genoemde opper bevel ressorterende commando organisatie, maakte zondag be kend dat een Israëlische man- schappenwagen vrijdag op een door zijn commando's gelegde landmijn was gereden. Daarbij zouden 5 tot 8 Israëlische militai ren zijn omgekomen. Israël heeft inmiddels de com- mando-akties van zondag naar het rijk der fabelen verwezen. Volgens een woordvoerder is het overal langs de bestandslinies rustig geweest. Israëlische bommenwerpers hebben zondag Egyptische doe len in het gebied van het Suez- kanaal bestookt. Een woordvoer der in Tel Aviv deelde mee, dat alle toestellen behouden op hun bases waren teruggekeerd. In Kairo is echter bekendgemaakt, dat Egyptische luchtafweer in de afgelopen 24 uur vier Israëlische vliegtuigen heeft neergeschoten. In de omgeving van Ismailia be schoot Egyptische artillerie Isra ëlische stellingen. TURIJN: Postende stakers bij de Fiat-fabrieken trachten hier een auto te beletten het fabriekster rein op te rijden: de metaalbe werkers in de fabriek zijn in sta king gegaan en houden verbeten vast aan hun verlangens om zo veel als mogelijk de fabriek stil te leggen. Bij Danang zijn een Zuidviet- namees pasagiersvliegtuig en 'n „phantom" van de Amerikaanse luchtmacht kort voordat beide toestellen zouden landen, in botsing gekomen. Volgens de eerste berichten zijn 64 mensen omgekomen, n.l. 62 inzittenden van de Vietnamese DC-4 en 2 mensen op de grond. De vlie ger van de „phantom" kon zijn beschadigde toestel veilig op de grond zetten. De navigator, die het vliegtuig per parachute had verlaten, bleef eveneens onge deerd. WISSELVALLIG WEER Een hoge drukgebied strekt zich uit van de Azoren via de Golf van Biscaye naar het Alpengebied, de as van dit druksysteem verplaatste zich sedert het afgelopen week einde langzaam zuidwaarts waar door oceaandepressies dichter in onze omgeving konden komen. Een nog in betekenis toegenomen diepe depressie trok via Schotland en het noordelijk deel van de Noordzee oostwaarts en bevond zich maandagochtend boven zuid Noorwegen deze depressie veroor zaakte boven de Noordzee tijdelijk 'n zware noordwesterstorm, langs onze kusten een stormachtige wind. Een zwak frontensysteem van deze depressie drong met veel bewolking en enige regen vanuit het noordwesten'ons land binnen. De depressie trekt verder oost waarts en wordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk welke via de Britse eilanden naderbij komt. Op zijn beurt wordt deze rug weer gevolgd door een volgende oceaan stroming waardoor het enigszins wisselvallige weer zal aanhouden. weerbericht medegedeeld door het K. N. M. I.: geldig tot dinsdagavond. ZONNIGE PERIODEN Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Kou dere nacht, morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wes telijke wind. DINSDAG 23 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 12.00 12.17 12.36 12.53 1.15 1.32 1.19 1.36 WOENSDAG 24 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 0.32 12.51 1.08 1.27 1.47 2.06 1.51 2.10 ZON MAAN op onder op onder Sept. 23 06.27 18.37 17.56 02.51 24 06.29 18.34 18.08 04.21 25 06.30 18.32 18.19 05.48 Ffütslcsriflg bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-HoofdredacteurP. J. van de Sande Telefoon(01150)—*2073. Gironummer: 38150 Redactie- en Admlnlstratie-adrea: Smidswal Abonnementsprijs ft*— per kwartaal; per maand ƒ2.70 Loste nummers 15 eent, Inclusief 4 X B.T.W. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijsper mm 16 eent; mlnlmua per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties'* (geen bandels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adieu bureau van dit Had 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot run. 2 uur. Voor bet gecomb. maandag/dinsdaguummee tot 10 uur voormiddag.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1