MUL Weer tankstation overvallen Sombere visie van Thant op de toekomst Oe Amerikaanse senaat keurt militaire wet goed Biafra akkoord met oproep tot staakt-het-vuren buit f 900,- de Rusland en Amerika gaan kwestie- midden-oosten regelen BEROEP OP DE VER. STATEN EN RUSLAND 1 1 Westduitse regering zwicht voor eis van vakbond HFT WFFR ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1969 25e Jaargang No. 6074 Luchtaanval op hulppost Gasverwarming Cairo: Drie Israëlische vliegtuigen neergeschoten Verbetering Ontwapening Philips televisie Philips radio LMIll Hachelijk 200 GEWONDEN BIJ TREINONGELUK IN CHICAGO Dader meldt zich bij de politie GPVC^HT SN HET DAL VAN DE JORDAAN Pres. Pomnüdou voSeemd 'aar naar de V. S. BULGAARSE BONDSCOACH VRIJ VAN ZORGEN i»AUeSTMNEN WAARSCHUWEN ZWITSERLAND TREINBOTSING OP STATION VAN ALMELO Burgers slaags met Britse militairen in Belfast BANKETBAKKERIJ Weerbericht Hoogwater Zon- en M?»-"^standen mflfctermg tffl abonnement: TER NEUZEN Directeur-HoofdredacteurP. J. wan de Sande Telefoon (01150)—2073. Gironummer38150 Redactie- en Administratie-adresSmldswal Abonnementsprijs i ƒ8,— per kwartaal; per maand ƒ2,70 Losse nummers 15 cent inclusief 4 X' B.T.W. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster KW'^7h Fa. P. T- vftö êe Smélë, TérSeuzëö Advertentieprijs: oer mm 16 cent: minimum per advertentie 2,4fl. exclusie! 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bil vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van (Ut bied 50 oent verboging. Inzending advertenties ulterlllb tot om. 3 mi». Voor bet gecomb. maardag/dinsdagtmmme» tot 10 uur voormiddag Biafra heeft vrijdag meegedeeld dat het akkoord gaat met een be sluit van de organisatie van Afri kaanse eenheid om een beroep op de strijdende partijen te doen in zake een staakt-het-vuren in de oorlog tussen Nigeria en Biafra Radio-Biafra, die een hoge re geringswoordvoerder aanhaalde, zei verder dat Biafra het ook eens is met een beroep op Engeland en Rusland „de interventie in het land te staken". De woordvoerder heeft er de nadruk op gelegd dat de regering en de bevolking van Biafra de „onrealistische gedachte" dat een staakt-het-vuren zou moeten wor den geaccepteerd in het kader van één Nigeria als „onaanvaardbaar" verwerpen. Ook de bewering van de organisatie van Afrikanse een heid dat de oorlog tussen Biafra en Nigeria een zuiver Afrikaanse aangelegenheid zou zijn, wordt door Biafra verworpen, aldus de woordvoerder, daar de oorlog door Engeland en Rusland wordt ge steund. Een hulppost van de „Caritas Internationale" in Biafra Is gebom bardeerd. Hierbij is de leider van de npst om het leven gekomen en werfl zijn assistent gewond. Dit is vrijdag meegedeeld door de katho lieke hulporganisatie in Parijs. Gewapend met een revolyer heeft een ongeveer 20 jaar oude man donderdagavond om 21.15 uur ruim 900 afgedwongen van tankstationbeheerder A. Civer- hees in Breda. De dader is voortvluchtig. Hij eiste in het pompstation aan de Claudius Prinsenlaan in Breda in goed Nederlands al het geld op. De heer Verhees gaf hem de in houd van de kas. De dader vluchtte daarop te voet de on verlichte Lovensdijkstraat op. ROME: Duizenden stakende me- taalarbieders trokken donderdag in een protestoptocht door Rome. Op de foto een deel van de stoet voor het Colosseum. Meegedra gen horden hadden teksten zoals Wij willen een beter salaris" en „Wij hebben een nieuw contract van Riat nodig." BEN BEGRIP VOOR Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7—9 TERNEUZEN Rusland en Amerika hebben overeenstemming bereikt over 't hervatten van hun gezamenlijke pogingen de kwestie het midden oosten vreedzaam te regelen. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Joseph Sisco en de Russische ambassadeur in Wahington Anatoly Dobrynin hebben gisteren drie uur lang met elkaar over deze kwestie ge sproken. Volgens welingelichte kringen verwachten noch Rus land. noch de Verenigde Staten een spoedige beëindiging van de vijandelijkheden in het midden oosten. ïn de rust van de laatste dagen zouden zij echter een naden zien om met des te meer energie hun pogingen voort te zetten. De twee mannen, die bij alle vorige besprekingen de voor naamste vertegenwoordigers van de beide grootmachten ge weest zijn, hebben ook voorbe reidingen getroffen voor de be sprekingen over het midden-oos ten die volgende week in Wash ington zullen plaatsvinden tus sen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Rogers en zijn Russische ambtgenoot Gromyko. Bij een poging van de Israëli sche luchtmacht om Egyptische stellingen ten zuiden van Suez aan te vallen, heeft het Egyptische luchtdoelgeschut vrijdag drie vijandelijke Shyhawks neergescho ten, zo heeft een militaire woord voerder in Cairo meegedeeld. Een Israëlische militaire woord voerder in Tel Aviv ontkende later dat er drie Israëlische vliegtuigen zijn neergehaald. Er is vrijdag geen enkel Israëlisch toestel neer geschoten, zo zei hij. Secretaris-generaal Thant van de V.N. heeft in zijn jaarverslag een beroep op de V. S. en de Sow- jet-Unie gedaan de verdere ont wikkeling van nieuwe strategische wapens uit te stellen en ervoor gewaarschuwd dat in het midden oosten het gevaar dreigt van „een nieuw, donker tijdperk van ge weld". Thant, die in dit verslag een nogal sombere visie op de toe komst ontvouwt, merkt op dat de internationale toestand in het af gelopen jaar slechter is geworden. Hij wil dat de Amerikanen en Rus sen een moratorum afkondigen op de ontwikkeling van nieuwe stra tegische wapens en dat zij direct overleg gaan plegen om de kern- wapenarsenalen in te krimpen. De enige manier om uit de im passe in het midden-oosten te ko men, aldus Oe Thant, is een schik king over de toekomstige grenzen tussen Israël en de Arabische lan den. Wordt er op korte termiin geen vooruitgang geboekt in de richting van een of andere rege ling, dan staat dit gebied een nieu we tijd van geweld te wachten. Geen van beide partijen kan im mers op de lange duur verwachten als overwinnaar uit de strijd te voorschijn te komen. Wat Vietnam betreft, zijn er volgens Thant tekenen die op een verbetering van de situatie wij zen. Al heeft het overleg in Parijs tot dusver geen beslissend resul taat opgeleverd, het feit alleen al dat er overleg wordt gepleegd is een „zeer belangrijke stap in de goede richting". Op het gebied van de ontwape ning zijn er tot dusver weinig vor deringen geboekt. Er bestaat een „angstaanjagend vooruitzicht op 'n nieuwe wedloop op kernwapen- gebied, vooral op het terrein van de raketafweersystemen en de ra ketten met meerdere kernkoppen". Thant dringt er in zijn verslag bij de algemene vergadering der V.N. op aan op de huidige zitting in te gaan op de kwestie van de chemi sche en bacteriologische wapens. Pessimistisch gestemd is Thant wat het vraagstuk van het kolo nialisme en de rassenkwestie be treft. Kennelijk doelend op Zuid- Afrika, Rhodesië en Portugal, zegt hij „bij de leidende figuren in de zuidelijke delen van Afrika ner gens de politieke wil tot uiting komt om deze problemen op te lossen". Portugal en Zuid-Afrika zijn er in de eerste plaats voor verant woordelijk dat de sancties tegen Rhodesië tot dusver niets hebben uitgehaald. Voor de volkerenorga nisatie bezit de nieuwe grondwet van Rhodesië geen enkele geldig heid. Engeland blijft verantwoor delijk voor deze voormalige Britse kolonie. Thant doet e^ beroep op de landen-Ieden van de" V.N. na te gaan wat er gezamenlijk kan wor den gedaan om een einde te ma ken aan de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika. De financiële positie van de vol kerenorganisatie is nog steeds hachelijk. Op het eind van dit jaar, aldus Thant, zal het tekort weer zó groot zijn geworden dat men van een kritieke toestand zal moe ten spreken Noordstraat 107 Vel. 01150-4.451 TERNEUZEN Meer dan 200 personen zijn ge wond geraakt toen een trein in Chicago ontspoorde. Vijf van hen zijn ®r ernstig aan toe. Heli kopters werden ingezet om de meeste gewonden naar zieken huizen over te brengen. De oor zaak van de ontsporing is nog niet bekend. De Westduitse rgering is vrij dag door de knieën gegaan voor de druk van de machtige vakbond van ot>enbare werken. Zij heeft er in toegestemd nog voor de alge mene verkiezingen die od 28 sep tember worden gehouden, onder handelingen aan te knoDen over nieuwe loonschalen voor de 1,2 nr'ioen leden van de bond. De regeringswoordvoerder, Ah- lers, gaf vrijdag de vakbond de verzekering dat dit zal gebeuren. Intussen was door waarschuwings stakingen van buschauffeurs, tram. conducteurs en vuilnislieden tiide- liik een chaos ontstaan in verschei dene steden. Woensdag had de Westduitse minister van binnenlandse zaken, Ernst Benda, de eis voor onder handelingen afgewezen. Er was geen tijd meer voor, zei hii toen Voor kamende dinsdag is eert speciale kabinetsvergadering be legd. om de economische toestand het algemeen en de looneisen De gewapende roofoverval op het benzinepompstation in Breda donderdagavond is opgelost. In de nacht van donderdag op vrij dag nog heeft de dader zich ge meld bij het bureau van politie te Breda. Het bleek de 19-jarige etaleur Johan L. uit Etten-Leur twee oudere broers. J. L. was na de overval waarbij hij ongeveer te zijn. Bij zijn aanmelding werd de jongeman vergezeld door 1.000 buitmaakte, te voet naar zijn bromfiets gerend en vervol gens naar huis gereden. Tegen zijn ouders had hij zijn daad niet durven verzwijgen. De familie maakte de 19-jarige zoon duide lijk niet gediend te zijn van der gelijke acties. De jongen werd overgehaald zich vrijwillig te melden. Hij had de buit, op ƒ26 na, bij zich. Waar het wapen ge-1 bleven is kon de politie nog nielj meedelen. De jongeman is inge*j sloten. De 47-jarige boekhouder C. V. uit Haarlem wordt ervan verdacht ten nadele van zijn werkvever een textielfirma in de Haarlemrner- fuïnen in Amsterdam een be drag van ruim 90.000 te hebben verduisterd. De man. die een vol- hekentenis aflegde, werd donderdagavond in zijn woning aangehouden. Hii zou de afgelopen veertien maanden regelmatig ver- zamelbankeirobiletten hebben ver valst, waardoor er ten onrechte bedragen op zün eigen giroreke ning werden gestort. De fraude kwam aan het licht b'i een accountants onderzoek, dat zijn achterdochtig geworden direc tie liet instellen. Verdachte was in het voorjaar ■"an 1968 bij de firma in d!enst ge- ("amen en zou reeds enkele' maan den later met ziin frauduleuze „-„vuu r-i-n begonnen. Het geld zou hii neh"e' aan zijn gezin heb ben opgemaakt. Met 81 stemmen vóór en 5 te gen heeft de Amerikaanse senaat donderdag een wet aangenomen, op grond waarvan de Verenigde Staten het komende jaar ongeveer Donderdagavond om acht uur is het over een front van 30 km tot gevechten gekomen tussen een heden van „Al Assifa", de mili taire afdeling van „Al Fatah" en Israëlische eenheden, heeft het commando van de Palestijnse strijdkrachten per communiqué meegedeeld. De Israëlische stel lingen te Turkmanieh, Al Jenidiye, Sjoeawier Biaret, Aboe Hachem en El Khatib werden daarbij aange vallen. Een tweede communiqué zei dat de strijd laat in de avond nog voortduurde en dat de Al As sifa een bruggenhoofd van 15 km lengte bezet hield. Israëlische tanks zijn met raketten en mortier vuur aangevallen, terwijl het de Israëliërs onmogelijk werd ge maakt versterkingen te zenden. Het communiqué zegt verder dat aanvallen gedaan zijn op een dertiental plaatsen. Een woordvoerder in Tel Aviv verklaarde, dat de mededeling van Palestijnse zijde sterk waren over dreven. Er was volgens hem slechts sprake van enkele onbe tekenende schietpartijen bij een viertal Israëlische oosten in het 1 dal van de Jordaan, waarbij een l Israëliër licht was gewond. 2 miljard dollar aan militaire doeleinden zal uitgeven. Voordat het echter zover was heeft de wet de afgelopen acht weken tot heftige discussies ge leid, waarbij onder meer pogingen werden gedaan de Amerikaan se troepensterkte in het buiten land te verminderen en de ont wikkeling van nieuwe wapens te beperken. De oppositie bereikte vorige President Pompidou zal in A* tweede helft van februari 1970 een officieel bezoek aan de Ver enigde Staten brengen. Dit heeft het Witte Huis donderdag be kendgemaakt. Dr. Stefan Bosjkov, de coach van het Bulgaarse nationale voetbalelftal, behoeft zich geen zorgen te maken om geblesseer de spelers. Hij verkeert in de ge lukkige omstandigheid, dat hij voor de interlandwedstrijd van 24 september tegen West-Duits- land over al zijn geselekteerden vrijelijk kan beschikken. De ont moeting betekent voor Bulgarije een voorbereiding op de komen de wedstrijden voor de kwalifi catieronde van het toernooi om de wereldtitel tegen Nederland, Pol-en en Luxemburg. Ook de 27- jarige achterspeler Sjalamanof, die lange tijd op non-aktief stond, is weer hersteld. van de openbare spreken. diensten te be- maand haar hoogtepunt in felle debatten over bet door de regering Nixon voorgestelde a.b.m. (anti- ba!listic-missile)-systeem. Een amendement om de ontwikkeling van het systeem tegen te houden werd toen slechts met een stem meerderheid verworpen. De vele debatten hebben er echter slechts toe geleid dat ongeveer 71 miljoen dollar van het voorgestelde bedrag konden worden afgeknabbeld. De wet zoais die nu is aangenomen voorziet onder meer in de bouw van nog eens 23 C-5a-Jumbo trans portvliegtuigen, de ontwikkeling van een transportvliegtuig met kernaandrijving en research-werk- zaamheden voor een nieuw toe stel ter vervanging van de beken de B-52-bommenwerpers. De -militaire wet wordt nu nog onderworpen aan de goedkeuring van het huis van afgevaardigden, ""en verwacht dat de kritiek daar v"01 minder zal zijn. Hoe groot de tp„„„o,tand is geweest blijkt wel u:t bet feit dat in vorige jaren de wet slechts twee of drie dagen nodig had om door de senaat te worden goedgekeurd. Amerikaanse bevelhebbers gesneuveld De bevelhebbers van een Ame rikaanse brigade en een batal jon zijn omgekomen bij een bot sing tussen Amerikaanse hef- schroef vliegtuigen in Vietnam, die woensdag is gebeurd. De botsing heeft 12 mensen het le ven gekost. De twee hefschroef- vliegtuigen, die tegen elkaar vlo gen, bevonden zich boven een slagveld op 26 km ten zuiden van Saigon. Het volksfront voor de bevrri- ding van Palestina heeft don derdagavond Zwitserland ge waarschuwd dat er maatregelen genomen zullen worden wan neer de „willekeurige hechte nis" van de drie terroristen, die in februari in Zürich een Is raëlisch vliegtuig hadden aan gevallen, blijft voortduren. De drie worden beschuldigd van moord op de piloot, die bij de aanval dodelijk werd getroffen. Volgens het front zijn de drie mannen al meer dan twee we ken in hongerstaking uit pro test tegen de „slechte behande ling" door de Zwitsers en tegen het feit dat zij nog steeds wor den vastgehouden terwijl een Israëlische agent, die bij de aan val een Palestijn doodschoot, op borgtocht is vrijgelaten. Op het station in Alemlo is vrijdagochtend kort na zes uur een lege goederentrein tegen een voor vertrek naar Vriezenveen gereedstaande personentrein ge botst. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, doch de ma teriële schade is aanzienlijk. De goederentrein botste ach terop de dieseltrein, waarin zich nog geen passagiers bevonden. De oorzaak is nog onbekend. De machinist van de goederentrein die de botsing zag aankomen, kon zich nog tijdig in veiligheid stellen. De treinen zijn niet ont spoord. Het reizigersverkeer on- dervend geen vertraging. Alleen de eerste trein naar Vriezenveen viel uit omdat geen reservema- terieel beschikbaar was. In de Noordierse hoofdstad Belfast is t donderdagavond tot een kort handgemeen gekomen tussen burgers en Britse militai ren Het incident deed zich voor kort nadat de Britse minister van defensie een bezoek aan de katholieke wijk van de stad had gebracht. De militairen vormden een kordon om de opdringende menigte tegen te houden. Deze verspreidde zich nadat een voor* zitter van het comité voor bur* gerlijke verdediging door eeu| luidspreker van de militairen d4 mensen opriep naar huis te gaattj WprtnF Noorirfr. 00 TERNEUZEN NOG ZONNIG WEER Om een hogedrukgebied heen, waarvan het centrum boven de Noordzee lag, stroomde vrijdag vrij droge lucht naar een groot deel van West-Europa. Hierin kwam weinig bewolking voor en konden de middagtemperaturen in ons land tot omstreeks 17 graden oplopen. Ook in Engeland en grote delen van midden-Europa werden deze waarden bereikt. Een lage drukgebied boven Finland veroor zaakte daar op vele plaatsen regen. Hierbij werden de middagtempe raturen niet veel hoger dan 2 gra den. Dit lagedrukgebied samen met een storing welke bij IJsland 'iet, zijn er de oorzaak van dat het eerder genoemde hogedruk gebied in betekenis is afgenomen. Vandaag bevindt ons land zich dan ook in een gebied waar in slechts weinig wind zal zijn. De aanwezige lucht blijft vrij droog waardoor er weinig bewolking is en het in het algemeen zonnig weer zal ziin. v in»1 medegedeeld door het K. N. M. Ï4 geldig tot hedenavond. Dezelfde temperaturen. Droog en zonnig weer. Zwakks tot matige wind uit noordelijk® richtingen. Ongeveer dezelfde tem« peraturen als vrijdag. ZATERDAG 20 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.34 8.10 8.49 8.53 n.m. 8.25 9.01 9.40 9.44 ZONDAG 21 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.09 9.45 10.24 10.28 n.m. 10.02 10.38 11.17 11.21 MAANDAG 22 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Henswpert Walsoorden n.m. 11.27 v.m. 10.45 11.21 0.42 12.00 0.46 12.04 ZON MAAN op onder op onder Sept. 20 06.22 18.44 16.48 23.46 21 06.24 18.41 17.19 22 06.25 18.39 17.40 01.18 23 06.27 18.37 17.56 02.51 24 06.29 18.34 18.08 04.21 25. 06.30 18.32 18.19 05.43

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1