PROVINCIAAL NIEUWS Verdierf geld Herdenking en leest op tweede dag bevrijdingsviering in Axel Zeeland krijgt 988 toegewezen woningen Twee gewonden bij schietpartij in de Haagse binnenstad Stakingen in Italië nemen steeds groter vormen aan Kranslegging bij het Poolse kruis 1970 Verdeling voor Huidverzorging BIJ DE DE VRIJE ZEEUW Terneuz~it zacht-zuiver-gezond PU ROL en PUROL-poeder Axel Sluiskil HET VERLENGEN VAN EEN RIJBEWIJS SPAR RAPPORT VAN AMERIKAANSE RUIMTEVAART- COMMISSIE Ook Israëlisch voorstel tegen het kapen van vliegtuigen Columbiaanse oplossing voor het kapen van vliegtuigen Rik v. Steenbergen vrijgelaten Vrijdag 19 september 1969 Verhuizing rij ksscholengemeenschap De leerlingen van de njks- scholéngemeenschap „Petrus .«ondius" rijn van 1 t/m 4 okto ber vrij w:gens verhuizing naar het nieuwe scholengebouw aan de Zuidlandstraat. Geslaagde openingsmiddag der Bejaardensociëteit Het zag er allemaal heel gezel lig uit in het Patronaatsgebouw, waar de bejaarden rond de fees telijk versierde tafeltjes, hun nieuwe seizoen begonnen met kaarten en andere spelletjes. Het keukentje was omgetoverd in 'n standje alsof 't een gezellig café- tje was. De opkomst was groot en de stemming al meteen vro lijk; daar zorgden de opwekken de meezingplaatjes voor na de welkomstwoorden van de voor zitster, mevr. Dikötterv. Esch. De koffie smaakte weer prima met de heerlijke oliebollen, die jaarlijks als kermistractatie wer den rondgedeeld. Maar ,de grote verrassing kwam nog: ieder kon naar keuze een biertje, borrel of frisdrank krijgen, dit werd door de bejaarden zeer op prijs ge steld. Geen wonder dat het be stuur der Federale, die deze mid dag zoals gewoonlijk was uitge nodigd, grote ogen opzette van deze bijzondere geste. Ook 't be stuurslid, de heer Jennekens, die even kwam binnenwippen, vond de carnavalssfeer want dat werd het, buitengewoon, 't Was kermis op de markt, maar in 't Patro naat was het eveneens ontzet tend „leutig". Er werd nog 'n tweede „rond je" gepresenteerd, dat gretig werd aangenomen. De oudjes vermaakten zich uitstekend, tot dat ook aan plezier en zang een eind kwam, want de bus wachtte al om de mensjes thuis te bren gen. De voorzitster dankte alle medewerksters „voor de bijzon der mooie middag"; 't gaf alle reden, om 't seizoen met een blij hart ta te zetten, waar de bejaar den steeds met verlangen naar uitzien. E.H.B.O.-cursus weer van start A Op 6 oktober a.s. begint de af deling Terneuzen van de E.H.B.O. met een nieuwe cursus in de kantine van de meterfabriek aan de Industrieweg. De voorzitter, de heey A. Hofman, deelde mede dat de cursus in 12 avonden zal zijn afgewerkt, in tegenstelling tot vroeger toen de cursisten 26 avonden gebonden waren. De belangrijkste onderwerpen wor den nu even goed geleerd als vroeger, er wordt nu veel „over bodige ballast" weggelaten. De afdeling Terneuzen van de E.H.B.O. telt thans ongeveer veertig leden. YA AT TERNEUZEN-GENT SCHEEPVAARTBEWEGING Van woensdag 17 september (na 16 uur) tot donderdag 18 sep tember (tot 15 uur). Bestemd voor Terneuzen 18 september Gardience, 600 dwt (Eng.) Finnlark, 8QQ dwt (Fin) Bestemd voor Sluiskil 17 september Lancing, 2045 dwt (Eng.) Gepasseerd naar Gent 17 september Falco, 984 dwt (Ned.) Patrick, 523 dwt (Eng.) 18 september Jubilation, 270 dwt (Eng.) Susanne Vesta, 580 dwt (Deen) Alexis, 940 dwt (W.-Dld) Don Juan, 1334 dwt (Zweed) Poolfisher, 1350 dwt (Eng.) Shoreham, 2330 dwt (Eng.) Neerlandia, 560 dwt (Ned.) Antilope, 830 dwt (W.-Dld) Kylebank, 1648 dwt (Eng.) Menje, 380 dwt (Ned.) Vertrokken van Terneuzen 17 september Graybank, 510 dwt (Eng.) Gepasseerd van Gent 17 september Amyna, 5295 dwt (Griek) Leisa, 300 dwt (Deen) Vines, 865 dwt (Noor) Falco, 984 dwt (Ned.) Arizona, 1050 dwt (Ned.) Ronndiek, 1162 dwt (W.-Dld) Jurgen Priess, 630 dwt (Deen) Stubnitz, 600 dwt (O.-Dld) Harle Riff, 720 dwt (W.-Dld) Ruth Lake, 13.686 dwt (Eng.) Eleanor, 12.956 dwt (Liberie) 18 september Zanzibar, 455 dwt (Ned.) Meppel, 304 dwt (Ned.) .(Da®) Tegen geparkeerd staande vrachtauto gereden Woensdagavond omstreeks kwart voor tien reed de heer A. J. B. uit Terneuzen, die op de Grenulaan in de richting School- wég reed, tegen een aldaar ge parkeerd staande vrachtauto met oplegger op. De bestuurder van de perso nenauto werd licht gewond en kon na behandeling door dokter J. J. J. van de Griek huiswaarts keren. De personenauto werd zwaar beschadigd. Agenda raadsvergadering Op donderdag 25 september a.s. om 19.30 u., komt de raad van Terneuzen in openbare ver gadering bijeen waarin o.m, een voorstel zal worden behandeld tot onderhandse aanbesteding van de reconstructie van de rio lering in de Nieuwe Kerkstraat Drostlaan, de Bosjesweg én de Middenstraat Spoorstraat Bosjesweg te Sluiskil. B. en W. zijn van mening dat een onder handse aanbesteding aanvaard baar is. De firma De Ruijsscher en Zn te Biervliet, die destijds de bestaande rioleringswerken heeft uitgevoerd, is genegen dit nieuwe werk te maken voor een bedrag van f 143.600,en 17.232,— b.t.w. AAN- EN VERKOOP GRONDEN De fa. L. F. Hermans en Zn. te Boschkapelle heeft verzocht een perceel grond te kopen in 't ex ploitatieplan „Katspolder" voor de bouw van een dubbel-woon- huis. Voor de realisering van het saneringsplan „Lange Kerk straat" is het nodig dat de ge meente de beschikking krijgt over het pand Lange Kerkstraat 51. Voor de realisering van het bestemmingsplan „Zuid" achten B. en W. het noodzakelijk de woningen Dekkerstraat 6 en Kerkhoflaan 33 aan te kopen. DRASTISCHE VERHOGING RIOOLBELASTING Ter uitvoering van het besluit van 13121967 waarin het schema tot verhoging van de ge meentelijke belastingen in vier fasen werd vastgesteld, komt in de a.s. raadsvergadering het eer ste gedeelte van de verhoging van de rioolbelasting aan de orde. Voorzien is in een optrek king van deze belasting met de helft van het verschil tussen het nu van kracht zijnde tarief en de door de minister van binnen landse zaken gewenste op brengst van gemiddeld 100, per aansluiting, zodat het college zal voorstellen het huidige tarief van 30,per aansluiting te brengen op 65,hetgeen een totaal van 403.000,zal opleve ren. Tenslotte zullen de voorstellen woren behandeld tot het ver strekken van een aanvullende uitkering ineens en een duurte- toeslag over 1969, tot vaststel ling van het kasgeldlimiet voor het vierde kwartaal 1969 tot 4.190.200,— en wijziging van de begroting 1969 van de dienst openbare werken, de begroting 1969 van het grondbedrijf en de gemeentebegroting. Programma bevrijdingsfeesten voor zaterdag 20 september 10.30 uur: Brandweer wedstrijden voor de schooljeugd op het J. F. Kennedyplein. Trainings wedstrijden van de Axelse Motorclub op het crossterrein. 10.3012.00 uur: Hengelsport .voor de jeugd op de ijsbaan. Hengelsport voor de ouderen op de Kleine Kreek. 14.0017.00 uur: Oriëntatierit voor auto's. Start aan de Burchtlaan. Uitsluitend ver harde wegen. Prijsuitreiking van de op donderdag gehouden behendigheidswedstrijd en oriëntatierit om 19.00 in café A. Baart, Molenstraat 2, Axel. 14.30 uur: Bevrijdingswandel tocht door de wandelsportver eniging „Emma" met défilé op de Markt. 14.30 uur: Paardesport op het concoursterrein. Demonstra ties, dressuur en springen door de L.R. Oranjeruiters en pony club „De Kleppertjes". 15.0016.00 uur: Carillonconcert door mevr. MoerdijkVander- swalm. 16.00 uur: Optreden van de „Til- tourgse Scotjes" op de Markt. 17.30 uur: Prijsuitreiking wan deltocht in het Gezellenhuis. 18.30 uur: Broodmaaltijd voor de Poolse gasten, gemeentebestuur en dagelijks bestuur van het Herdenkingscomité aangebo den door de vereniging Axel Polen. 19.30 uur; Heroptreden van de „Tilburgse Scotjes" op de Markt. 21.00 uur: Groot slotvuurwerk op de Kleine Kreek, aangeboden door de stichting „Streekcen- trum Axel". Kollekten in verband met bevrij dingsherdenking De in verband met de 25-ste bevrijdingsherdenking te Axel gehouden kollekte t.b.v. de ont heemde Poolse invalide oud strijders bracht in totaal op 2222,20 waarvan 1306,33 van de huis aan huis-kollekte en 915,87 uit de kollekte tijdens de herdenkings-diensten in de Ge- ref. en R.K. kerk. Herdenking bij monument In Sluiskil vond woensdag on der grote belangstelling een her denking plaats bij het monument langs de rijksweg SluiskilTer neuzen. Het was 25 jaar geleden, dat de jonge Franse piloot Er- wine Boudry ten zuiden van Sluiskil werd neergeschoten. Onder de genodigden bevonden zich de speciaal voor deze gele genheid overgekomen ouders van de omgekomen piloot. Na een welkomstwoord door de heer A. van Harn voerde bur gemeester Aschoff het woord. Hij wilde in de Fransman ieder een gedenken die zijn leven had gegeven voor de bevrijding van anderen. De burgemeester richt te daarna speciaal het woord tot de schoolkinderen van Sluiskil, die de plechtigheid bijwoonden. Hij zei, dat het voor de jeugd moeilijk is te begrijpen wat de ouderen in de oorlogsdagen had den meegemaakt, maar vond het daarom goed dat de Sluiskilse jeugd weet dat door mensen als deze jonge Fransman ook zij hier in vrijheid kunnen leven. Daarna voerde de heer H. Col- sen het woord. Hij richtte zich speciaal tot de ouders van de pi loot en stelde nadrukkelijk dat Sluiskil nog niet is vergeten, wat 25 jaar terug is gebeurd. Daarna werden er bloemen en kransen gelegd door de ouders van de omgekomen vlieger, bur gemeester Aschoff namens de ge meente, door de heer A. L. Tho- maes, Franse consul, de heer Y. Simenel, namens de directie van Ovet, de heer Scherpenzeel na mens de Cokesfabriek en de heer Colsen namens de bevolking van Sluiskil. Daarna legden de schoolkinderen bloemen bij het monument. Boven het graf hin gen de Franse en Nederlandse driekleur. De fanfare van Sluis kil speelde de beide volksliede ren. Schaakclub „Terneuzen" Clubkamioenschap 1969/1970 Dinsdagavond werd het nieuwe seizoen begonnen met de volgen de partijen: P. Smolders W. J. Eberhard 0—1 G. W. de Ridder C. H. Provoost 10 A. Stadhouders A. P. Beishuizén 01 P. de RuijterD. de Jonge afgeb. K. H. Cohen mr. J. E. Hubbeling 10 Het verlengen van een rijbe wijs is in zekere zin ingewikkeld en tijdrovend en de mogelijkheid om de procedure te vereenvou digen wordt onderzocht, aldus hebben de ministers van verkeer en waterstaat en van binnenland se zaken meegedeeld in antwoord op vragen van het tweede-ka merlid drs P. J. Janssen (groep Aarden). Zij zijn overigens niet bereid de bepaling van het wegenver keersreglement te herzien, die 't particuliere bureaus die bemid delen bij het verlengen van een rijbewijs mogelijk maakt tegen betaling gegevens te verkrijgen over rijbewijzen die verlopen. De bureaus voorzien klaarblijkelijk in een behoefte en het staat een ieder vrij van hun diensten al dan niet gebruik te maken. De huidige procedure is niet van dien aard dat het publiek in feite wordt gedwongen de hulp van de bureaus in te roepen, al dus de ministers. Bij een schietpartij in een café-hotel in de Kranestraat in de Haagse binnenstad zijn gis ternacht twee mannen gewond door pistoolschoten. Het zijn de 26-jarige R. H., die een schot wond in het rechteronderbeen opliep, en de 24-jarige M. V. die door kogels werd getroffen in de linkeronderarm, de rug en het hoofd. Zij zijn opgeomen in het ziekenhuis Zuidwal. Ze ver keren niet in levensgevaar. De politie heeft terzake van poging tot doodslag aangehou den de 47-jarige hotelhouder L. R. en diens portier, de 42-jarige A. H. van der V. Volgens de po litie zouden H. en V. gisternacht rond twee uur in het etablisse ment moeilijkheden hebben ge maakt. Ze zouden er daarom door de portier uitgezet zijn. Bezoekers van de zaak hebben gehoord dat H. en V. tegen de buitendeur sloegen. Kort daar op werden schoten gehoord. Er zijn getuigen van de schiet partij. De politie vond later vijf hul zen. Het pistool en een groot aantal patronen werden in een kast aangetroffen. Uit een voor lopig onderzoek is volgens mededelingen van de politie komen vast te staan dat de por tier geschoten moet hebben. De hotelhouder zou daarna het pistool verborgen hebben. De stakingen in de Italiaanse metaalindustrie en de bouwnij verheid dreigen zich tot andere sectoren van het bedrijfsleven uit te breiden. In de chemische bedrijven is voor 23 en 26 september een „lij delijk verzet" aangekondigd. Het personeel van de ziekenhuizen zal op 24 en 25 september het werk neerleggen. In Salerno, ten zuiden van Na pels, is een algemene staking te gen de stijging van de kosten van het levensonderhoud uitgebro ken. In Napels hebben dertig ar beiders van werven het Anjou- paleis, in het centrum van de stad, bestormd om aandacht voor hun moeilijkheden te trekken. Ook de havenarbeiders zijn on tevreden. In een onderhoud met de minister voor de koopvaardij hebben zij aangedrongen op uit voering van de in april onderte kende overeenkomsten. In Rome zouden de stakende arbeiders in de metaalnijverheid gistermiddag een grote demon stratie houden. Vertegenwoordi gers van de metaalvakbonden hebben voor 25 september een landelijke vergadering in Turijn uitgeschreven. Ook bij de open bare diensten heerst onrust. De vakbonden van de P.T.T. zullen tot staking overgaan als niet de reeds enige maanden geleden ge sloten overeenkomsten worden uitgevoerd. De arbeiders bij de gasbedrijven zullen op 22, 29 en 30 september het werk neerleg gen. De regering heeft woensdag de Ook de tweede dag van de be vrijdingsviering in Axel stond 's morgens nog in het teken van de herdenking. Om 9 uur vond in de r.k. kerk een eucharistieviering plaats, die werd bijgewoond door de aan wezige Polen, het voltallige ge meentebestuur met hun dames, be stuursleden van „Axel-Polen" en leden van het herdenkingscomité. Ook van de zijde van de Axelse bevolking bestond grote belang stelling voor deze dienst. BEZOEK AAN HET POOLSE KRUIS Na de kerkdienst reden de Polen met het gemeentebestuur, bestuurs leden „Axel-Polen" en het herden kingscomité naar het Poolse kruis aan de Hulsterseweg, waar door generaal Maczek, de vereniging „Axel-Polen" en het herdenkings comité kransen en bloemen wer den gelegd. Tijdens het spelen van het Pool se volkslied door „Concordia" hees generaal Maczek de Poolse vlag. Burgemeester Van Dijke hees do .Nederlandse vlag tijdens het ten gehore brengen van het Wilhel mus. Na deze plechtigheid werd een rondrit gemaakt langs 't gevechts terrein van september 1944. REÜNIE Te lï uur werd de Poolse oud- strijders ten gemeentehuize een reünie aangeboden door „Axel- Polen. Hier sprak de voorzitter van de vereniging „Axel-Polen", de heer Oggel, de aanwezigen toe. Spreker zeide o.m. het als een ereplicht te beschouwen om ieder jaar een bedrag in te zamelen voor de Invalide Poolse oud-strijders. Er is dit jaar een bedrag van 2000 ingezameld. De voorzitter hoopte dat hiermede een deel der nood kan worden gelenigd. Spreker vervolgde: „Bij deze ge legenheid gaan onze gedachten uit naar degenen die deze herden king niet meer kunnen meemaken, daar zii door de dood werden weg genomen. In 't bijzonder herden ken we onze oud-bestuursleden de heren C. van Bendegem en A. Scheele, van wie de eerste als be stuurslid en de tweede vele jaren als voorzitter van onze vereniging zich ware vrienden van de Poolse bevrijders hebben getoond. Hun hart ging steeds naar de Polen uit. Bij de viering van dit 5e lustrum wil onze vereniging daadwerkeliik blijk geven van de vóórtdurende dank en vriendschap tot onze be vrijders. Daartoe werd besloten om aan enige Polen, die in hun Dositie steeds vooraan hebben ge staan in het onderhouden van die vriendschap toe te kennen het ere lidmaatschap van de vereniging „Axel-Polen". In hen zien we het geheel van de Poolse oudstrijders vertegenwoordigd. Het zijn de heren: generaal St. Maczek: kolonel dr. Z. M. L. Szyd- lowski; ir. J. Minkiewicz; journa list B. Strenk; de vertegenwoor diger van gen. Maczek in Neder land: J. Kowalski, en de vertegen woordiger van gen. Maczek in Bel gië: S. Zaydenbaytel. arbeidsonrust hesnroken. Volgens waarnemers is zij van plan de sociale vraagstukken uitvoerig te bestuderen „vanuit een mense lijk gezichtspunt". De communistische partij heeft in een verklaring in het partij blad „L'Unita" de nadruk gelegd op het politiek aspect van de hui dige sociale strijd. Moge onze vriendschap steeds bestendigd blijven!" Generaal Maczek zeide dank baar te zijn voor alles wat Axel en „Axel-Polen" telkenjare doet om de bevrijding door de Poolse soldaten te herdenken en te vie ren. De opbrengst van de kollekte is dit jaar zeer groot en voor de Poolse invaliden een weldaad. Hij dankte voor het erelidmaat schap van de vereniging „Axel- Polen" en voor zo veel andere goede dingen. Spreker wilde zijn dank ook nog op een andere wijze tot uitdruk king brengen dan met woorden. De vereniging van Poolse oud strijders heeft een penning laten vervaardigen, die in Nederland nog niet is uitgereikt. Als dank voor alles bood hij de burgemeester deze eerste penning in Nederland aan voor de gemeente Axel. In 1970 zullen evenals dit jaar, 125.000 woningen in aanbouw kun nen worden genomen, aldus een mededeling van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening. De minister, ir. W. F. Schut, heeft hiervan 32.000 woningen met rijksleningen (zgn. woningwet woningen) en 9000 woningen die door woningcorporaties met ge meentelijke garantie kunnen wor den gebouwd in de gesubsidieerde particuliere sector over de provin cies verdeeld, terwijl er 13.000 Bij de verdeling kreeg de pro vincie Zeeland 770 woningen met rijksleningen en 218 corporatie woningen met garantie. De centraal in reserve gehouden 13.000 woningen met rijksleningen hebben in beginsel de volgende bestemming: grote elementenbouw 5.200, toeslagen voor efficiënte bouw 1.200, leerlingbouwplaatsen 250, toeslagen voor keuzewonin gen 750, Ambonezen-woningen 300, diverse doeleinden (incl. ont- de bouw van huur- en eigen w ningen in deze sector acht de m' nister een vrije ontplooiing van initiatieven uitermate belangrijk, Daarom zullen de overblijvende dienstverlening, en de leden van 45.000 woningen niet aan contin- de I.C.A.O. zouden hun vluchten genten per gemeente worden ge- °P die landen moeten staken, bonden. Wel zal een redelijke Een speciale Amerikaanse ruimtevaartcommissie onder leiding van vice-president Spiro Agnew heeft woensdag aan pre sident Nixon voorgesteld het mogelijk te maken dat een Amerikaanse groep ruimtevaar ders in 1986 op Mars landt. De commissie, waarvan ook lid zijn de wetenschappelijk adviseur van het Witte Huis, Lee Dur- bridge, NASA-man Thomas Paine, en minister van lucht vaart Robert Seamans, heeft drie mogelijkheden vermeld voor een landingspoging op Mars. De eerste valt in het begin van de jaren 1980, de tweede in 1986 en de derde aan het begin van de jaren 90. Zij meent dat de tweede mogelijkheid het beste is met het oog op de tech nische capaciteit van de V.S. en het economische potentieel. Het rapport van de commissie zegt dat het onderzoek van het zonnestelsel door ruimtevaar ders en een landing op Mars on vermijdelijk zijn. „Dit doel zou de basis van ons ruimtevaart programma moeten worden". Verder wijst het er on dat de ruimtevaart onmisbaar is voor de welvaart van het land. „Onze prestaties op dit gebied heb ben sterk bijgedragen tot de verhoging van ons internationa le veiligheid en ontwikkeling van onze economie. Het succ~s van de Apollo-vluchten heeft onze nationale trots versterkt in een mate zoals in de geschie denis van de Verenigde Staten zelden is voorgekomen". Voor een landing op Mars zou naar schatting voor het be grotingsjaar 1975-1976 5,5 mil jard dollar en begin 1980 8 mil jard dollar per jaar nodig zijn. Het rapport voorziet in verder onderzoek van de maan vanuit permanente bases, bemand door ongeveer tien ruimtevaarders en geleerden. Bovendien ver meldt het de lancering van ruimtestations met 50 tot 100 inzittenden, die in banen rond de aarde komen en als laborato ria zullen worden gebruikt. De Israëlische delegatie naar de vergadering van de interna tionale organisatie voor burger luchtvaart, die deze maand in Montreal wordt gehouden, zal op 23 september voorstellen alle landen die lid zijn te verpilchten de conventie van Tokio inzake veiligheid van de luchtvaart te ondertekenen. Landen die dit weigeren zouden uit de organi satie meteen worden gestoten. Op de conventie van Tokio zou een aanvulling moeten komen waaronder sancties genomen worden tegen elk land dat wei gert binnen 24 uur een gekaapt vliegtuig, de bemanning of pas sagiers vrij te geven. De Israëli sche delegatie zal ook voorstel len de kapers uit te leveren aan het land waaruit het gekaapte vliegtuig afkomstig is. Landen lie aan deze nieuwe regels niet voldoen zouden in andere landen moeten worden geboycot bij de Ook de vereniging „Axel-Polen'' kreeg een penning aangeboden, die de heer Oggel in ontvangst Aam. BEVRIJDINGSFILMS In de Halle werden een aantal filmpjes gedraaid over Axels bei vrijding. De morgenvertoning was gereserveerd voor de bejaarden, j De belangstelling was zó groot, dat1 de zaal geheel gevuld was. 's Middags werden deze filmpjes gedraaid voor de leerlingen van het voortgezet onderwijs en de hoogste klassen der lagere scho len. Ook bij de jeugd was de zaal overvol. Te 2 uur werden een aantal at. tracties opengesteld, o.a. de kunst- markt op de Kaaiwal, de kunst tentoonstelling in het Jeugdge- bouw „Bastion" en het lunapark op het Hofplein. RECEPTIE In restaurant „Zomerlust" hield het gemeentebestuur een receptie die bijzonder druk bezocht werd, door vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven, verenigingen en vele particulieren. BEHF.NDIGHF.1DSWEDSTRIJD VOOR AUTO'S Op het Szydlowskiplein werd om 7 uur het startsein gegeven aan de eerste deelnemers aan de behendigheidswedstrijd voor auto's. De te vervullen opdrachten waren zeker niet eenvoudig. Het aantal deelnemers was groot en de publieke belangstelling overtrof de verwachting. MUZIEKUITVOERING Om half negen begon „Concor dia" met een concert, waarna „Ho sanna" en „Thalia" een ODtreden gaven op de Markt ter afsluiting van deze tweede dag van de be vrijdingsviering. spreiding over het gehele land worden nagestreefd door middel van subsidiebeschikkingen die bin nen het raam van het voor 1970 voor deze sector beschikbare be grotingsbedrag kunnen worden afgegeven. Indien de plaatselijke woning behoefte er aanleiding toe geeft, ""wang subsidie worden verleend meraties, woonwagenbewoners) 5.300, totaal: 13.000. Het woningbouwprogramma voor 1970 omvat 55.000 gesubsi dieerde particuliere woningen, waarvan zoals gezegd 10.000 resp. 1.000 centraal in reserve zijn te bouwen door woningcorporaties gehouden. met gemeentelijke garantie. Voor wikkelingskernen, stedelijke agglo-kan incidenteel en in bescheiden ten in Noord-Ierland voor de bouw van particuliere huurwoningen, waarbij een ge meente direct of indirect finan cieel is betrokken. Ook voor 1970 zijn in het wo ningbouwprogramma 25.000 onge-serse r.k. bisschoppen als de subsidieerde particuliere woningen protestantse raad hebben zich tot opgenomen. medewerking bereid verklaard. ZWITSERSE KERKEN WILLEN REMIDDELEN IN NOORD-IERLAND De raad van Zwitserse protes tantse kerken heeft woensdag de Ierse presbyteriaanse kerk be middeling in het geschil tussen rooms-katholieken en protestan- aarige- boden. De raad wil daarom uit Zwitserse katholieke en protes tantse kerkelijke functionarissen samengestelde groep vormen. Zowel de conferentie van Zwit- TONGETTE VERDRONKEN Gistermiddag omstreeks drie uur is het driejarig zoontje van de familie Tiemeiier te Sassen- heim spelenderwijs in de sloot aan de Willibrorduslaan in zijn woonplaats geraakt en verdron ken. TONGETTE VERONGET ,UKT BIT BRUG De 9-jarige Keesje Verheul uit de woonkern Nieuwerbrug, gemeente Bodengraven, is woensdagmiddag om het leven gekomen toen hij bekneld raak te tussen de staander en de houten bovenbouw van de brug bij de historische tol in Nieu werbrug. Het knaapje dat wat later dan de andere kinderen uit school was gekomen, stond bij de brug te kijken toen er een vrij groot schip doorvoer. De brug stond in de hoogste stand gedraaid maar staat dan nog niet helemaal vertikaal. Op een gegeven moment drukte het schip de houten brug nog wat verder open en op dat mo ment stond de jongen juist tus sen de staander en een balk van de schuin naar beneden han gende bovenbouw. Hij werd daarbij zo zwaar aan het hoofd gewond dat hij praktisch on middellijk dood was. De Columbiaanse luchtvaart maatschappij „Aerocarga" heeft een idee geopperd om de gedwon gen landingen van vliegtuigen op Cuba tegen te gaan. Zij wil maan delijks een gratis vlucht op Cuba laten uitvoeren met bijvoorbeeld 55 mensen aan boord die graag naar het land van Fidel Castro willen. „Aerocarga" heeft reeds dienaangaande een verzoek ge richt tot het Columbiaanse de- 'partement voor de burgerlucht vaart. Ter verduidelijking wordt ge zegd dat de maatschappij bereid is met de Cubaanse autoriteiten te gaan praten over de proble,- men van het toelaten van vreem delingen in Cuba en van de be voorrading van de toestellen, die dergelijke vluchten moeten uit voeren. Voor het verlaten van Columbiaans grondgebied zullen de reizigers natuurlijk wel moe ten voldoen aan de wetten en re gels in dat land. Tijdens de vlucht zullen zij trouwens een prima behandeling krijgen. De Belgische drievoudige oud-wereldkampioen Rik van Steenbergen, die vorige week werd aangehouden tijdens een onderzoek naar een handel in verdovende middelen, is woens dag weer vrijgelaten. Hij was slechts zijdelings en te goeder trouw betrokken bij de zaak, die vrijdag j.l. leidde tot een vijftal arrestaties te Ro- sières-Saint-André in Waals- Brabant. Ook werd ruim 10 kg opium in beslag genomen!'

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3