„Beweeg Hanoi f tot serieuze besprekingen" N.V.V. weigert overleg met regering en werkgevers Stakingsgolf in West-Duitsiand LIJK VAN VERMOORD KIND ONDER GRAS GEVONDEN MISLUKTE IN ESYPTE? Overzetveren 's morgens vroeger wct WEFR Beroep van Nixon op algemene vergadering en 's avonds later c?en VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1969 25e Jaargang No. 607S (mxeeSstWtfvJf/h Fa. F. f. vSS Se Snndê, Temend Midden-Oosten Vietnam China PERFOLATEX Chaos door staking Parïjse metro en stadsbussen Nasser zuivert zijn partij van Russisch gezinden Komplot ontdekt in Djakarta „Doorgestoken kaart" vsiti de prilssBiffinsien protest in Brugge Minister gevraagds 7 en M»- tanden Frankerfng bij abonnementt TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. J. van de Sande Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs t f8.— per kwartaal; per maand ƒ2,70 Cone nummers 15 cent inclusief 4 B.T.W. DE VRUE ZEEUW Adveramtieprijsper mm 16 eent; minimi— per advertentie ƒ2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méfs 23 cent Kleine advertenties bi] vooruitbetaling, VermeldingBrieven onder nummer, at Adres ami all* Mai* Bn M^.|InriSi'Mii Daycares €sm, maa w csm wmtp^a Inzending advertenties uiterHik tot n.m. 2 aak Voos bet gecomb. raaandag/Ansda^fln&BMS tot 10 our voormiddag. President Nixon heeft donder dag in «Sn rede tot de algemene vergadering gepleit voor een inter nationaal streven om Hanoi te be wegen tot serieuze besprekingen over beëindiging van de oorlog in Vietnam. „Als er eenmaal bij de andere partij een oprechte bereid heid bestaat tot een akkoord te komen, kunnen spoedig praktische regelingen worden getroffen", zo meende het Amerikaanse staats hoofd. Een rangeerder van de Neder landse spoorwegen heeft donder dagmiddag omstreeks één uur bij het rangeerterrein in Oldenzaal het lijk gevonden van een jongen van ongeveer zes jaar. Het kind lag aan de rand van een weide, overdekt met gras. De rangeerder zag het lijk, doordat de voeten boven het gras uitstaken. Volgens de eerste bevindingen van de politie is het kind gewurgd. De verdenking is op de moeder gevallen. De rangeerder heeft na melijk in de omgeving van de plaats, waar hij het lijk vond, een vrouw zien lopen, waarvan het signalement overeenkomst met dat van de moeder van het kind. De politie wordt in haar verdenking gesterkt door het feit, dat de moe der tot nu toe onvindbaar is. Nixon sprak verder ook over het midden-oosten en de kwestie van het beperken van de bewape ning. Wat het midden-oosten be treft stelde hij een internationale afspraak voor tot beperking van de wapenleveringen aan de landen in dat gebied. Overigens merkte Nixon op, Sat een dergelijk voor stel aan de Russen tot dusver zon der resultaat was gebleven. Over hu midden-oosten zei Nixon nog, dat de gevechten van de laatste tijd nog eens de nood zaak hebben aangetoond van een vredesakkoord. Kennelijk doelend op de sinds Juni 1967 door Israël bezette gebieden, voegde hij hier aan toe, dat dit niet mogelijk zal zijn op basis van aanzienlijke wij zigingen in het verloop van de grenzen. .\*iderzijds moesten de Arabische staten in vrede leren leven met Israël. De president verzekerde dat hij sinds zijn ambtsaanvaarding aan geen enkele kwestie zoveel tijd en energie had besteed als aan het streven naar v»*de in Vietnam. „Wij in de V. S. willen beëindiging van de oorlog en wij zijn bereid, elke redelijke stap te doen om dat te bereiken". Dit zóu echter geen afbreuk mogen doen aan het recht van de Zuidvietnamezen om over eigen toekomst te beslissen. Nixon herinnerde er aan dat ve len destijds hadden gezegd, dat als Amerika de bombardementen op Noord-Vietnam zou staken, de vre de spoedig zou volgen. Inmiddels was er echter al bijna een jaar voorbijgegaan, zonder dat er vrede was. Op 2 september had bij het vredesoverleg in Parijs de Noord- vietnamese onderhandelaar ver klaard, dat als de V. S. akkoord zouden verklaren met het beginsel van een totale terugtrekking van hun strijdkrachten en als zij een aanzienlijk deel er van inderdaad zouden terugtrekken, Hanoi hier mee rekening zou houden. In dit verband noemde de president de vermindering van de Amerikaanse troepensterkte met in totaal 60.000 man aanzienlijk. Daarom was het nu tijd dat de tegenpartij hierop reageerde. Een andere zeer belangrijke kwestie noemde de president het komende overleg met de Russen over een verminderen van de be wapeningswedloop. Amerika zou daarbij serieus en zonder vooroor delen handelen. Over China zei Nixon, dat Wa shington bereid is tot openhartig en ernstig overleg met China, als de leiders van dat land hun zelf fêkozen isolement willen opgeven. Tenslotte somde de Amerikaan se president vijf gebieden op, waarop alle 126 Iid-staten van de V. N. kunnen samenwerken het aantal gevallen van luchtpiraterij, het bijeenbrengen van een inter nationaal korps van vrijwill'gers, het bevorderen van de economi sche ontwikkeling en de geboor- tenbeperking, het beperken van de vervuiling van de woongebieden en het verkennen van de ruimte. OLGA matras super aktiverende nachtrust Het N.V.V. is niet van plan enige medewerking te verlenen aan de uitvoering van een op de loonwet van minister Roolvink gebaseerd loonpolitiek systeem, zo heeft N.V.V.-voorzitter A. H. Kloos don derdagmiddag aangekondigd in een rede voor het congres van de alge mene bedrijfsgroepen centrale in Amsterdam. De heer Kloos, die sprak over „de knevelwet van Roolvink", ver duidelijkte dat het N.V.V. niet be trokken wil zijn bij de opstell ng van halfjaarlijkse rapporten door de S.E.R. die in dit systeem zo duidelijk tegen de vakbeweging zouden kunnen worden gebruikt. Het betekent ook dat het N.V.V. ni de Stichting van de Arbeid niet wenst te praten over de loonpoll tieke consequenties met de een trale werkgeversorganisaties en dat het N.V.V. over de loonpolitiek in het algemeen of onderdelen daarvan ook geen gesprekken met de regering gaat voeren. Wat in het publiekrecht door het parlement wordt vastgelegd is volgens de heer Kloos een zaak van de volksvertegenwoordigers. West-Duitsland bereidt zich voor op een nieuwe stakingsgolf. Nadat de rust in de mijnbouw en de metaalindustrie weer enigs zins was teruggekeerd, hebben donderdagmorgen in West-Ber- lijn meer dan 1200 vuilnisman nen het werk neergelegd. Verwacht wordt dat ook de ruim 1300 man van de Westber- lijnse stadsreiniging in staking zullen gaan. Deze staking, die niet door de vakbonden wordt gesteund, is gericht tegen een verklaring van de minister van binnenlandse zaken, Ernst Ben- da, dat de overheid vóór de bondsdagverkiezingen van 28 september met de vakbeweging geen loonbesprekingen meer zal voeren. Ook in Neurenberg zijn don derdag de vuilnismannen in sta king gegaan. Een dag eerder woensdag hadden hun collega's in Duisburg het werk neerge legd. De burgemeester van deze stad heeft de 200 stakers toege zegd dat zij bij werkhervatting een toelage van 135 gulden zul len ontvangen voor zware licha melijke arbeid die zij in de af gelopen warme zomermaanden hebben verricht. De financiële commissie van de stad is het ech ter over de belofte van de bur gemeester nog niet eens gewor den. De stakingsgolf bij de Westber- lijnse openbare diensten is ook overgeslagen op het vervoersbe drijf. Donderdagmorgen hebben 25 buschauffeurs hun diensten onderbroken en de bussen naar de garages teruggebracht. De sociaal-democratische par tij heeft donderdag om een on middellijke zitting van het kabi net gevraagd om te spreken over de looneisen van de 1.200.000 werknemers bij de openbare diensten. Partijvoorzitter Willy Brandt heeft de verklaring van minister Benna onverantwoorde lijk genoemd. De vakbonden voor de openbare diensten en het verkeer kunnen nog niet de om vang van een loonsverhoging, maar economische deskundigen in de Westduitse hoofdstad taxe ren deze op ongeveer vijftien procent. Eén aanzienlijke loonsverho ging is er inmiddels reeds door gekomen. De arbeiders in de ijzerindustrie in Saarland zullen met ingang van 1 september een loonsverhoging van elf procent krijgen. Ook in Sleeswijk-Hol- stein, Hessen, Rijnland-Palts en Saarland heerst onrust onder de arbeiders bij de openbare diens ten. De vakbonden zijn donder dag in West-Berlijn bijeengeko men om te beslissen of er tot een officiële staking zal worden over gegaan. Sinds acht dagen wordt er reeds gestaakt bij de Howaldts- werven in Kiel, waarbij 7000 ar beiders zijn betrokken. Een be middelingsvoorstel van de direc tie werd woensdag afgewezen. Bij een metaalfabriek in Lipp- stadt (Noordrijn-Westfalen) staken meer dan duizend buiten landse arbeiders omdat zij zich voelen achter gesteld bij de Duitse werknemers. De vakbond van bouwvakar beiders in Nedersaksen en Bre men heeft een loonsverhoging van tien procent geëist. Terwijl de staking bij de Franse spoorwegen donderdag-, morgen nagenoeg was geëin digd, is de omvang van de sta king bij de Parijse metro en stadsbussen toegenomen.Op negen van de vijftien metrbtra- jekten lag het verkeer volledig stil. Op de overige trajekten rijdt slechts ongeveer de helft van de treinen volgens schema. Bij de buslijnen wordt circa 40 procent van de diensten z ver reden. In de vroege ochtenduren .was het verkeer in de straten van de Franse hoofdstad door lange files auto's gestremd. Ontelbare voetgangers spoedden zich door de stromende regen naar hun werk. OOSTERBEEK: Woensdagmor gen legden H.M. de koningin en prins Bemhard een krans bij het monument op het oorlogskerkhof in Oosterbeek. t. President Nasser zou volger persberichten uit Cairo een staatsgreep in de kiem hebben gesmoord. Oud-oremier Ali Sa- bri zou in hechtenis eenomem zijn, schriift het Britse blad „The' Guardian" gisterochtend in een zijn correspondent in Jeruzalem. In Jeruzalem wordt algemeen artikel dat ondertekend is door aangenomen dat de houding van de Egyptische president ten aan zien van Israël onder politici en militairen in zijn land een groei ende ontevredenheid heeft ge wekt. De correspondent van de Times te Beiroet schrijft dat in Egypte een „grote zuivering" is gehou den onder Sowjetrussisch-gezin- de marixisten. Behalve Sabri zou ook de di recteur van het kabinet van pre sident Nasser, Abdel Magid Fa- rid, evenens en marxist, zijn af gezet en vervangen door Hassan al-Tihami, een van de „vrije of ficieren" die in 1952 hebben mee gewerkt aan de staatsgreep te gen koning Faroek. Farid was te vens leider van de Arabische so- cailistischa unie. President Nasser van Egypte heeft een zuivering ingezet van zijn Arabische socialistische unie, zo meldt het Libanese blad „El Jaridw". Volgens het blad is Nasser bezig alle Moskou-gezin de functionarissen weg te wer ken. Ali Sabry, een hoge partij bestuurder, zou met een aantal medestanders al uit de partijlei ding zijn gezet. Een aantal goed geïnformeerde Egyptenaren meent dat Nasser een Russisch komplot om hem af te zetten tracht te verijdelen, zo zegt „El Jarida", dat meent te weten dat er plannen waren Nasser te ver hangen door Sabry terwijl deze oor een medische behandeling b'n de Sowjet-Uniewas. Er zou 'n conflict tussen Nasser en de Rus sen zijn ontstaan over de Egyp tische bewapening en de behan deling van het conflict in het mid den-oosten. Sabry was ontslagen toen hij onlangs van een bezoek aan de Sowjet-Unie terugkeerde. In de loop van deze week zijn in Djakarta verscheidene mili tairen en burgers gearresteerd. Zij worden beschuldigd van een samenzwering om 25 luchtmacht officieren te vermoorden. Dit heeft de bevelhebber van de 5e luchtlandingsdivisie in Djakarta, commodore Saleh Basarah, woensdag bekendgemaakt. Volgens Basarah bevinden zich onder de arrestanten enkele le den van de Indonesische lucht macht. Een van de gearresteerde burgers is een zekere Jono, die al eerder wegens samenzwering ge- va»fi§a beeft Maar er is naar zijn oordeel geen enkele volksvertegenwoordiger die de vakbeweging als vrije maat schappelijke organisaties kan dwingen medewerking te verlenen aan een systeem dat de vakbewe ging monddood dreigt te maken op een van de belangrijkste terreinen van hun werk, te weten het hedin- gen van volgens de vakbeweging redelijke loonsverhogingen voor de-werknemers. „Wij la tendons de handen en voeten niet binden. Ook niet door Roolvink, aldus de heer Kloos. De heer Kloos verklaarde dat het N.V.V. en ook de andere vak centrales onverminderd op het standpunt staan dat minister Rool vink met zijn ingediende loonwet de wensen van de vakbeweging aan zijn laars heeft gelapt, De Tweede Kamerfracties van de re geringspartijen hebben minister Roolvink „die zich onbégrijpe- üjkerwijs op een puur werkgevers- standpunt heeft geplaatst op het punt van de toetsing inzake de onyerbindendverklaring van c.a.o.'s", schiinbaar teruggedrukt naar het standpunt van C.N.V. en N.K.V., zo gelooft de N.V.V.-voor zitter. Wonderlijk noemde hij het dat de in het N.K.V. grootgebrachte vakbondsman Van der Ploeg als eerste ondertekenaar van een half zacht amendement dit standpunt verder heeft afgezwakt door de minister de vrijheid te laten de overschrijding van de norm te be praten en het meerdere weer terug te schenken aan de werkgevers. De heer Kloos krijgt van het hele kamerdebat de nare smaak In de mond. dat van tevoren de rege ringsfracties m"t d» minister bet snel hebben doorgetrokken. Het beschamende daerb" Is volgens de heer Kloos de rol die mensen als Roer-ma (A.P P,), Van der Ploeg tK.V.P i en Klkkérc TC.H.TJ.Ï heh- ben gesneeld. Het zHn allemaal mensen net als minister Rnnlrink zelf, uit de vakbeweging. „Van le vrienden moet ie het maar heb ben". voegde de heer Kloos hier aan toe. Stomme verbazing heeft bii de hepr Kloos ook het standpunt van D'66 gewekt. Onbegriioeliik noem de hii het voorts, dat N.K.V. en C.N.V., die tegen het toetsen en millimeteren en terzijde schuiven De Dolitie van Brugge heeft woensdagnacht zes Noordafri kanen die in deze stad wonen, aangehouden.Ze worden ervan beticht op de pui van verschei dene danszalen in Brugge met verf ..SS fascisme" te hebben geklad, uit protest tegen het feit dat Noordafrikanén niet in deze dansgelegeneden worden toegelaten. van de loonpolitieke zelfstandig* heid van de contractpartners min* stens zoveel bezwaren hadden als het N.V.V., zich tot een compromis hebben laten verleiden. De heer Kloos vindt het nu interessant te weten of het N.K.V. en het C.N.V. het wetsontwerp nog wel aan vaardbaar achten door de halfbak ken amendering. Sprekend over de miljoenen nota „van dit kabinet van de mid delmatigheid", zei de heer Kloo» dat deze geheel past bij dit kabi net: een aan elkaar gebreide op somming van cijfertjes, die toch vooral moeten aantonen hoe vast beraden de regering wenst vast te houden aan de zogeheten struct»* rele begrotingsruimte. De gebeurtenissen rond de b.t.w. hebben aangetoond dat dit jaar de vakbeweging niet de boosdoener is geweest, zoals lange tijd de tegenstanders verkondigden. De overheid en een veel te sterk af wentelend bedrijfsleven wees de heer Kloos aan als schuldigen van de prijsstijgingen en de daardoor optredende inflatie. (Zie verder pag. 2.) In schriftelijke vraeen aan de ministers van verkeer en water staat en van financiën beoleiten de kamerleden Zeaerirw Hadders fV.V.n 1 Uan Koeve-den (KV P.), Van der Peiil (C.H.TT.1, Egas (P.v. d A T Sph"!"*' CARP.1 P.n Van Possum f-S.O t> een uitbreiding van de openstelling van een aan tal overzetveren door de openstel ling 's avonds te verlengen en ook eventueel 's moreens te vervroe gen. Ook wordt in deze vragen aan gedrongen or> de vm-vanaing van enkele oudere oonten door nieu were met een groter, stabiliteit en een "roter laadvermogen. De toe neming van het verkeer, zowel wat de intensiteit als wat het toe nemende "ewicht van de voertui gen betreft, brengt dit zo zeg gen de vragenstellers met zich mee. Zii wiizen tevens op de wen selijkheid de te handhaven ponten zodanig aan de eisen van het toe nemende verkeer aan te passen, dat het verkeer zonder risico's deze veren kan geh-u'ken. Bij som mige veren is, aldus de vragen, voorziening nodig aan rammelen de houten pontdekken en aan af- en oprijklanpen die gevaar op leveren voor verlies van uitlaat- piioen en andere accessoires. De kamerleden zeggen de indruk te hebben dat het toezicht op hel onderhoud en de veiligheidsvoor schriften od de particuliere veren veel intensiever wordt uitgeoefend dan het toezicht op de rijksveren. Gevraagd wordt of deze indruK juist is. WEINIG BEWOLKING Rond een hoeedrukgebied bo ven Skandinavië is oolaire lucht over Noord-Duitsland binnenge stroomd. Met uitzondering van de zuideliike provincies, waar veel bewolking bleef, was het donderdag dan ook zonnig weer. De temperaturen lienen oo tot 18 a 20 graden. Onbestendig was het hoven Frankrijk, waai- vee-en- en onweersbuien vielen. Oo1- Co- ven het zuid-westen van de Brit se eilanden kwamen buien voor. Het onstabiele weer werd 'n deze gebieden veroorzaakt door een depressie, die zich ten westen van Bretagne ophield. Het Scan dinavisch hogedrukgebied ver plaatst zich langzaam in de rich ting van de Noordzee. F'erdoor TT—- neemt de oostelijke wind in (Walsoord kracht af en worden de wolken' velden in zuid-Nederland ver dreven. zodat het ook daar van daan jmume wordt. De tempera turen zurien daarbij dezelfde waarde" a]s gisteren of iets lager worden. «JI-. X VRIJDAG 19 SEPTEMBER F "3 I 58 7 37 7.41 nm 8.25 9.01 9.40 9.44 7 ATVPDAG 20 SEPTEMBER "qc 'z-oitc; Weerbericht medegedeeld door het KN.M.l. te De Bilt. geldig tot hedenavond. Droog weer Droog weer met weinig bewol king. Matige, in het waddenge bied aanvankelijk nog krachtige wind tussen oost en noordoost. Dezelfde temperaturen als giste ren 9f iets lagere, v m 7.34 8.10 8/9 8.53 n m. 8.25 9.01 9.40 9.44 ZON MAAN vr ..iiiip? op onder Sept. lp 90 19/1- 01 99 on 20 06.22 13/4 16.48 23.49 21 06.24 IR/1 17.19 22 06.25 18.30 17.40 01.18 23 06.27 13.37 17.56 02.51 24 06.29 18.34 18.08 04.21 25 06.30 18.32 18.19 05.48 1'

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1