Minder Amerikaanse recruten onder de wapenen Mislukte bankoverval in Oosthuizen Vijf schilderijen (gezamenzijke waarde drie ton) in rijksmuseum beschadigd Zuidvietnamese troepen nemen meer en meer de taak over HET WEER Politie in Amerikaanse negerwijk met machinepistolen beschoten Ontslagen bij de Holl.-Amer ika-iij n Voor 80 mille aan bont gestolen DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1969 25e Jaargang No. 6072 Versrissir»*" Kiesinger: De FDP zal uiteen vallen Vechtnartij tussen Japanse en Chinese zeelieden; vier doden en vele gewonden Meivin Laird: Vietnaminiserings- program De terugtrekking VERMIST CHILEENS VLIEGTUIG GEVONDEN Mr. van Thiel voorzitter Tweede Kamer Sr. Van Dis 40 jaar kamerlid Hoogwater Zon- en Maanstanden ahesMMrt «TÉ-RNBü M N Ott«eteur*HooMMdactsur: P. 3. v»n de Sand® Mrfoon: (01150)—2073. Girmommer: 38150 Redactie- en AdmWstraöe-adres: SnidawaJ AboeaaBsetaptijsi 8^» per kwartaal; per maand f2,10 lam nummert 18 eert, fndosM 4 X BJ.W. DE VRI1E ZEEUW i geefster N.V. xf/h Fa. P. T- van «Je Stride, Tertienzen Advertentieprijsper mm 16 cent; mfatiim» per advertentie f2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handel»- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel mééï 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adns bureau van dit Wad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot mm. 2 un> Voor bet gecomb. maandag/dinsdagnffinme* tot 10 uur voormiddag. NEW YORK: Laberto Fuentes Mohr (Guatamala) heeft dinsdag de voorzittershamer overgedra gen aan Angie Brooks (links) (Liberia), die hem opvolgt als voorzitter van de Algemene Ver gadering van de Verenigde Na ties. De korte ceremonie vond vlaats tijdens de opening vün de 24e algemene vergadering. Een negerwijk in de Amerikaan se stad Cairo (Illinois), waar al ge- ruime tijd rassenspanningen heer-1 sen, heeft dinsdag bij een actie van een sterke afdeling van de staats politie hevig verzet geboden. 1 Toen de politie opdracht kreeg de wijk binnen te trekken, werd met machinepistolen en geweren het vuur op haar geopend. Pas na een half uur, waarin vanuit de wijk zeker 300 schoten werden ge lost, kon de „opmars" worden voortgezet. Kort tevoren hadden burgemees ter Lee Stenzil en politiecommis saris William Petersen ontslag ge nomen, naar zij zeiden in de hoop dat daardoor de spanning zou ver minderen. Op beide mannen is felle kritiek geleverd door het verenigd front, sen negerorganisatie die al een (gaand lang winkels boycot. On geveer veertig procent van de be volking in deze aan de samenloop va.' Ohio en Mississippi gelegen stad bestaat uit negers. In het rijksmuseum te Amster dam zijn dinsdagavond vijf in nis sen van de eregalerij hangende schilderijen beschadigd door kras sen met een scherp voorwerp. De beschadigingen zijn echter van dien aard dat alle vijf de doeken drie Italiaanse en twee Spaanse op het restauratie-atelier van het mu seum hersteld kunnen worden. Dit deelde woensdagmiddag de hoofd directeur van het rijksmuseum, dr. I De directie van de Holland- Amerikalijn in Rotterdam heeft woensdag meegedeeld dat het per soneelsbestand van de werkplaat sen en van de bewakingsdienst binnenkort zal worden terugge bracht. Ongeveer 30 personeels leden zullen worden ontslagen. Volgens de HAL-directie is deze maatregel genomen in verband met het minder aanlopen van de Rotterdamse haven door passa giersschepen van de maatschappij. Voorts werd meegedeeld dat de vakorganisaties over de plannen zijn geïnformeerd. Nader overleg over de te treffen afvloeiingsmaat regelen zal dezer dagen plaats vinden, aldus de directie van de Holland-Amerikalijn. A. F. E. van Schendel, op een pers conferentie mede. Het museum was dinsdagavond voor het publiek open, er zijn cir ca 350 bezoekers geweest. Een daad van laf vandalisme, noemde dr. Van Schendel de beschadigin gen op de doeken, die een geza menlijke waarde hebben van circa drie ton. Over de mede in verband met de grote Rembrandt tentoonstelling in het museum getroffen extra vei ligheidsmaatregelen wilde de heer Van Schendel geen enkele mede deling doen. Er is geen enkele aanwijzing dat de beschadigingen enig verband houden met de re cente acties van leden van de BBK die vorige week korte tijd de Nachtwachtzaal van het rijksmu seum hebben bezet maar er vrijwil lig zijn uitgegaan. Dr. Van Schendel hoopt en ge looft niet dat er enig verband be staat met deze acties van de BBK. De politie is met een onderzoek bezig. Er zijn geen vingerafdruk ken op de schilderijen gevonden. Toen de sunnoosten. die om half acht hun posten betrekken hun ronde maakten voor het publiek Hij zei dat een eenheid Zuid- vietnamese troepén'per helicopter werd overgebracht naar een gebied in de provincie Bac Lieu in de Me- kongdelta, waar zich volgens be richten van de inlichtingendienst vietcong guerrillas ophielden. Toen de troepen landden werd, volgens de woordvoerder, „een onbekend aantal vijanden waargenomen, dat zich in het gebied uit de voeten maakte". De woordvoerder zei dat de be velvoerende Zuidvietnamese offi cier hierop toestemming gaf deze mensen te beschieten. Toen de troepen na hun landing het gebied afzochten vonden zij de lijken van vier mannen en drie vrouwen, ter wijl 12 mannen en 5 vrouwen ge wond waren door granaatscherven van de raketten. binnenkwam waren de schilderijen nog niet bekrast. Over de dader en diens motief zei dr. Van Schen del geen enkel idee te hebben. Het zou een maniak kunnen zijn ge weest. De FDP zal stellig uiteenvallen, aangezien zij uit twee vleugels be staat die onverenigbaar zijn. Dit heeft bondskanselier Kiesinger in een vraaggesprek met het West- duitse persbureau DPA gezegd. Kiesinger vond de koers, die de voorzitter van de FDP, Walter Scheel, in de nationale sector is in geslagen, zeer noodlottig. Ik weet, dat veel leidende politici van zijn partij er net zo over denken als ik, aldus de bondskanselier. Bij een vechtpartij tussen Ja- oanse en Chinese zeelieden in Kaapstad zijn woensdagmorgen vroeg vier mannen om het leven gekomen en versche'dene gewond geraakt. De vier die in het zieken huis stierven, zijn nog niet ge ïdentificeerd. Bij het gevecht dat met een ru zie begon, waren circa 80 zeelie den betrokk'n. Toen de politie op 'iet to-verscheen, was de strijd I al voorbij De Amerikaanse minister van defensie, Meivin Laird, heeft giste ren meegedeeld dat de aanhouden de overdracht van gevechtsverant woordelijkheid aan de Zuidvietna mese troepen betekent, dat minder Amerikanen voor de dienstplicht zullen worden opgeroepen. Hij ver wachtte dat vrijdag aanstaande herziene oproepcijfers voor de komende paar maanden zullen worden bekendgemaakt. Deze mededeling volgde op de bekendmaking van president Nixon, dinsdag, dat vóór 15 de cember nog 35.000 Amerikanen uit Vietnam worden teruggetrokken, nadat er al eerder 25.000 waren teruggehaald. Volgens het oorspronkelijke plan zouden zowel in september als ok tober 29.000 recruten worden op-, geroepen. Laird ging op een persconferen tie wat nader in op de verlaging van 't plafond van de Amerikaan se troepenmacht in Vietnam met 40.500 tot 484.000 man. (Het van de eerder genoemde 35.000 af wijkende cijfer is een gevolg van het feit, dat de betrokken een heden niet op volle sterkte zijn). De vermindering betreft 18.457 man van 't marinierskorps, 14.263 van het leger, 5238 van de marine en 2541 van de luchtmacht. Daar van worden er 12.500 in het wes telijk deel van de Stille Oceaan ge legerd, en 28.000 in de Verenigde Staten. Van dat laatste aantal zul len 20.000 man hoofdzakelijk van het leger de actieve dienst veriaten en worden ondergebracht in de reservestrijdkrachten. Een van de eenheden die naar huis te rugkeert is, naar Laird meedeelde, het restant van de derde mariniers divisie, die even ten zuiden van de gedemilitariseerde zone is gele gerd.. De Zuidvietnamese eerste infanteriedivisie zal de taak daar overnemen. Het „vietnaminiseringsprogram", waarbij de Zuidvietnamese troe pen een grotere rol toebedeeld krijgen, kan volgens Laird de im passe bij het vredesoverleg in Pa rijs doorbreken. „Ik meen dat we Hanoi ervan moeten overtuigen dat de Zuidvietnamese strijdkrach ten met de dag sterker worden... Ik denk dat dit voor wat betreft de onderhandelingen een belang rijk effect zal hebben", aldus de minister. Hij bevestigde dat de Noordvietnamese infiltratie in het zuiden aanzienlijk verminderd was. Laird gaf toe dat het Ameri- kanse comité van stafchefs een troepenvermindering had aanbe volen die wat lager lag dan het door de president bekendgemaakte cijfer van 35.000 man. Maar hij zei met klem, dat het verschil niet groot was. Militaire kringen in Saigon heb ben vrijdag gezegd, dat bij de te rugtrekking van 35.000 man Ame rikaanse troepen uit Vietnam, ook inbegrepen zal zijn de laatste Ame rikaanse eenheid die betrokken is bij de directe verdediging van Saigon. De kringen zeiden, dat de 1000 man sterke eenheid van de derde brigade van de 82ste divisie luchtlandingstroepen waarschijnlijk al binnen drie weken zal worden terugetrokken uit het militaire district, waarin de hoofdstad is ge legen. Dit betekent, dat Zuidvietna mese troepen de volle verantwoor delijkheid zullen overnemen voor de verdediging van Saigon meer dan twee maanden eerder dan de aanvankelijk door de Zuidvietna mese bevelhebbers vastgestelde datum. In de afgelopen maanden heb ben Zuidvietnamese strijdkrachten stilzwijgend de overige 3500 man van de derde brigade vervangen. De mannen zijn uit het hoofdste delijke militaire district, een gebied binnen een straal van 10 mijl (16 km) van het stadscentrum. Woensdagmorgen om kwart voor twaalf heeft een gewapen de overval plaatsgevonden op het bijkantoor van de Coöp. Raifeis- senbank Warden-Oosthuizen aan de Dorpsstraat. De overvaller, de 28-jarige Duitser F. G., nam on der bedreiging van een pistool een bedrag mee dat tussen de 5.000 en 8.000 gulden ligt. Dank zij snei ingrijpen van opper wachtmeester J. A. Zoetekouw en doortastende Oosthuizers werd de Duitser reeds binnen tien mi nuten gegrepen. Nadat hij enige tijd in het wachthokje van het bankgebouw tje had gewacht op zijn beurt, ging F. G. naar het loket en dwong bankemployé C. P. Groot (25 jaar) op de grond te gaan lig gen en hem een tas met geld te overhandigen. De Duitser ver dween hierna onmiddellijk waar na de kashouder twee in de wachtkamer zittende dames alar meerde en vervolgens de politie en zijn hoofdkwartier waar schuwde. De overvaller was inmiddels naar zijn wagen gerend die op 50 meter van de plaats van de over val stond. Hij wist deze auto, dinsdagavond in Amsterdam ge stolen, evenwel niet aan de gang te krijgen Hij besloot daarop te gaan lopen. Aangekomen bij de Beemsterringvaart trachtte hij hier doorheen te waden. Hiervoor Bij een inbraak in een bontver- werkingsbedrij.' op de Nieuwe He rengracht in Amsterdam is een grote partij bont ter waarde van f 80.000 gestolen. De diefstal werd in de nacht van maandag op dins dag gepleegd. De 21 inzittenden van een vliegtuig van de Chileense lucht macht, dat sedert zondag werd vermist, zijn allen in leven, zo is woensdag in Santiago bekendge maakt. Het vliegtuig is gevonden in een oerwoud in het zuiden van Chili, waar het een noodlanding heeft gemaakt. Aan boord be vonden zich twaalf kinderen. De luchtmacht heeft helikopters ge zonden om bemanning en passa giers op te halen. DEN HAAG: Minister H. J. Wit- teveen toont het koffertje met de miljoenennota op het Binnenhof voordat hij de Kamers op de hoogte gaat stellen van de finan ciële toekomst van ons volk. De toeschouwers op de achtergrond 'lachen er vriendelijk bij: de meesten zijn te jong om de ernst van de zaak te begrijpen had hij evenwel bij een poging het geld dat hij uit de tas in zijn zakken had gepropt goed vast te houden, een onhandige manoeu vre uitgehaald met als gevolg dat het pistool dat Hij in. zijn zak droeg afging en de man zich in zijn eigen hand schoot, waarbij een vinger ernstig werd geraakt. Toen de Duitser tot. de schou ders in het water stond besloot hij terug te keren en liep op nieuw Oosthuizen in. Na bij een dame even op verhaal te zijn ge komen dwong hij een passerende fietser, onder bedreiging van een pistool diens vervoermiddel af te geven. Het betekende ook 't ein de van zijn vluchtpoging. Opper wachtmeester Zoetekouw arres teerde de totaal over zijn toeren zijnde Duitser, hierbij de hulp krijgend van enkele potige Oost huizers. De overvaller werd inge sloten op het groepsbureau van de rijkspolitie te Midden Beem- ster waar hij allereerst door een arts werd behandeld voor ziJn schotwond alvorens verhoord te worden. Bij K. B. van 16 september 1969 is benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal voor 't tijdvak van de tegen woordige zitting mr. F. J. F. M. van Thiel De fractievoorzitter van de staatkundig gereformeerde partij in de Tweede Kamer. ir. C. van Dis. was gisteren veertig jaar kamerlid Op 17 september 1929 werd de toen 36-jarige Cornejis van Dis lid van de Tweede Kamer. Kamervoorzitter mr. Van Thiel stelde in een kort woord van hul* de de jubilaris als voorbeeld voor '"e leden van de kamer. Ir. Van Dis. zo zei hij, legt op 76-jarige leeftiid nog dezelfde vitaliteit aan de dag ais veertig jaar geleden. „In de kamer voelt hij zich als een vis in het water". IN HET NOORDEN OPKLARINGEN Terwijl boven navië 'n hogedrukgebied langzaam in be tekenis toenam, verolaatste een Oceaandepressie zich van het zeegebied ten zuidwesten van Ierland naar het Kanaal en Bre- tagne. In de omgeving van deze storing vielen nogal wat buien. Ken zwakke storing, die zich bo ven Nederland handhaafde ver oorzaakte vrij veel bewolking en vooral in het zuiden en midden van het land lokale buien. Gelei delijk aan breidt het hogedruk gebied zich nog wat naar onze Jmgeving uit. Opklaringen die hiermede samenhangen bereikten gisteren in de loop van de mid dag het noord-oosten van het medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Dezelfde temperaturen Voornamelijk in de noordelij ke provincies opklaringen. El ders in het algemeen veel bewol king en hier en daar een bui en in de ochtend nog op enkele plaatsen mist. Zwakke tot matige oostelijke wind. Ongeveer dezelf de temperaturen als gisteren, land. Verwacht wordt dat de«t opklaringen zich ook donderdag voornamelijk tot de noordelijke porvincies zullen beperken. El ders blijft oostelijke wind vrij veel bewolking aanvoeren en kan er nog hier en daar een bui val len. De temperaturen zullen onge veer dezelfde zijn als gisteren. DONDERDAG 18 SEPTEMBEïn v.m. n.m. Breskens 5.26 5.53 Terneuzen 6.02 6.29 Hansweert 6.41 7.08 Walsoorden 6.45 7.12 VRIJDAG 19 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 6.22 8.25 6.58 9.01 7.37 9.40 7.41 9.44 ZON op onder Sept. 18 6.19 19 6.20 MAAN onder 18.48 18.46 op 14.55 16.01 21.18 22.23 Intussen beeft Amerikaanse woordvoerder in Saigon bekend gemaakt, dat Amerikanse helicop ters dinsdag met boordwapens en raketten een groep vluchtende Vietnamese burgers hebben aan gevallen, waarbij zeven personen zijn gedood en 18 gewond. V

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1