Landing op van Amerikanen Hars nieuw hoofddoel Dr. RANDALL'S REPUTATIE ABN Spaar -biljet 1969175 Tal van medici maken misbruik ff©!®!, Wposja Algemene Bank Nederland van hun machtspositie KANTONGERECHT TE TERNEUZEN f.100.- groeit naar f.150.- in vijf en een kwart jaar .Woensdag IT sept. 1969 DE VRIJE ZEEUW --*v/ S „RIJNDAM" HAD AANVARING Geen „gold rush'* naar de maan Een Rembrandt ontdekt In Brugge? 7> Libanees verdacht van overval ob Britse S?o"-ttr©!n gearresteerd Het passagiersschip „Rijndam" van de Holland-Amerika Lijn is dinsdagmórgen tijdens dichte mist in aanvaring gekomen met de Belgische binnentanker Marconi". Het ongeluk gebeur de op de 'Nieuwe Maas toen de „Rijndam" van de Wilhelmina- kade op weg was naar de werf van Wilton-Fijenoord in Schie dam. Het met gasolie geladen bi nn ent ankert j e werd door het passagiersschip midscheeps ge raakt. Het scheepje sloeg daarbij lek en verloor ruim honderd ton gasolie. De - vrij zwaar bescha digde Marconi werd overge bracht naar de Parkkade, waar de resterende lading gasolie werd overgepompt. Het deel van de lading dat in de rivier te rechtkwam levert volgens de politie geen gevaar op. De „Rijn dam" werd nauwelijks bescha digd. IB^houd van üw tanden President Nixon heeft maandag ingestemd met een ruimtevaart program op lange termijn, met als hoofddoel in of na de jaren tachtig een mens op de planeet Mars te brengen. Een exacter tijdstip moet nog aan de hand van studies wor den vastgesteld, aldus een bekend making van het Witte Huis. Het program is Nixon voorge legd door een speciale werkgroep, waarvan o.a. vice-president Agnew en NASA-directeur Thomas Paine deel uitmaken. Het rapport wordt in de loop van deze week gepubli ceerd. Het bevat drie keuzemogelijk heden: twee voor een landing op mars deze eeuw en derde voor een landing na het jaar tweeduizend. Twee uitersten waren door de werkgroep afgewezen, te weten: 1. een „bliksemprqgram" om een mens op mars te brengen zodra dat technologisch mogelijk was en ongeacht de kosten, en 2. een voor lopige stopzetting van alle beman de ruimtevluchten. Welke van de eerder genoemde mogelijkheden Nixon zal kiezen, kon diens pers chef niet zeggen. Evenmin wist hij wanneer d.eze keuze zal worden gemaakt. In ieder geval zou een landing op Mars op z'n vroegst in de jaren tachtig kunnen worden ondernomen. Sommige van de maanstenen die de astronauten van de Apollo-11 mee terug hebben gebracht, zijn waarschijnlijk ouder dan enige ge steente op aarde, zo hebben intus sen Amerikaanse geleerden, mee gedeeld. De 'ouderdom van de ste nen heeft hen verrast en opgewon den, aldus een maandag gepubli ceerd voorlopig rapport. Ze moe ten drie tot vier miljard jaar oud zijn, en de geleerden geloven dat toekomstige astronauten elders op de maan nog wel oudere stenen zullen vinden. „Het is heel duide lijk, dat er een zeer goede kans be staat dat de kristallisatie van som mige van de Apollo-ll-stenen heeft plaats gevonden in vroegere tijden dan die van de oudste ste nen op aarde", zo staat in het rap port van het bureau voor ruimte vaart. De ouderdom van de ste nen houdt in dat gebieden als de dat is een samengestelde interest van 8 per jaar! de inkomstenbelasting verschuift, en dat kan fiscaal voordeel opleveren en bovendien krijgt u, als u meedoet met het Algemeen Premie Spaarplan 'n extra premie, omdat er 5 jaarwisselingen in de spaarperiode vallen e elk kantoor van de ABN kan u alle inlichtingen verstrekken over de financiële voordelen van het ABN spaarbiljet 1969/75 U bent welkom bij de stollingsgesteente en meteorieten. Vastgesteld is dat er aan de op pervlakte van de Zee der St'lte nooit water heeft bestaan. Een „gold rush" hoeft er niet naar de maan te worden onder- Zee der Stilte waarin Arm- nomen. Een geleerde op het gebied strong en Aldrin in juli landden van mineralen, dr. Robin Brett niet ontstaan zijn door betrekkelijk deelde mee: „We zochten in de recente vulkanische activiteit, zo- maanmonsters) naar platina, goud als tot dusver was aangenomen, en zilver, maar hebben daar niets De maanmonsters bestaan overi-1 van gevonden". Tekenen van leven gens uit hetzelfde materiaal als zijn ook niet waargenomen, zelfs op aarde wordt aangetroffen in geen fossiel materiaal. NOORD—WEST DOORGANG: De boeg van de s.s. „Manhaften" glijdt over het Poolijs. De „Man hattan" is geladen met olie en duwt met zijn gewicht het ijs naar beneden, zodat het breekt. Het schip heeft 14 september open zee bereikt en is daarmee het eerste vrachtschip, dat de Noord-West Doorgang gemaakt heeft. DORTMUND: N.P.D.-leider Adolf von Thadden staande in een glazen huisje en beschermd door een groep martiale „order- troepers" houdt een toespraak tot een groep luisteraars en in- terrupteurs tijdejis één van zijn verkiezingstoespraken. De alge mene verkiezingen in Duitsland zullen op 28 september plaats vinden. Het christelijk nationaal vak verbond stemt „van harte" in met het voorstel van drie zie kenfondsorganisaties, de inko mensgrens voor de ziekenfonds verzekering die -i" op flS.soo ligt, te verhogen tot ongeveer 17.300 Der 1 'ani' ri 1070 On geveer 80.000 oersoner op een particuliere ziektekosten verzekering zijn aangewezen, vallen dan weer onder de zie kenfondsverzekering. Volgens het C.N.V. zou dit een snelle oplossing zijn voor de tienduizenden gezinnen met een inkomen juist boven de ver- zekeringsgrens. voor wie de voortdurend stijgende premies van de particuliere ziektekos tenverzekering vrijwel onbetaal baar worden. Voor een deel, zo zegt het C.N.V. in ziin orgaan „De Gids", is dat een gevolg van het feit dat zoveel artsen en vooral specialisten van particuliere patiënten een veel voud vrcgen van de bedragen die het ziekenfonds vergoedt en die aan medici met een normale praktijk al een heel redelijk in komen opleveren. „Tal van tandartsen vragen van particuliere patiënten schrikbarende bedragen, die menigeen niet kan opbrengen. Tegen deze tarieven, die soms alle perken te buiten gaan, rijst steeds meer verzet. Zo wreekt zich het feit, dat ook gezinnen met een inkomen van 14.000 of 15.000 gulden als melkkoeien worden beschouwd door tal van medici, die van hun machts positie misbruik maken om hun inkomen zo hoog mogeliik op te schroeven". Aldus het C.N.V. Met het onderzoek dat r,e so ciaal-economische raad instelt naar de kosten van de gezond heidszorg en de ziektekosten verzekering, zal geruime tijd zijn gemoeid. Het C.N.V. meent, dat voor de gezinnen die het meest in de knel zitten, al eer der iets moet worden gedaan en steunt daarom het voorstel tot verhoging van de ziekenfonds grens Een verzamelaar te St. Kruis bij Brugge heeft onlangs een oud schilderij gekocht, waarvan men zich afvraagt of het een Rembrandt is. Hèt doek, dat 50 bij 50 cm meet en „De vlucht naar Egyp te" voorstelt, is afkomstig van een godsdienstige gemeenschap. De nieuwe eigenaar liet het rei nigen door de Brugse restau rateur Daniël Crul, die toen on miskenbare Rembrandt-trekjes ontdekte. Verscheidene kenners die het daarop ook onderzoch ten, zijn van mening dat het inderdaad een Rembrandt is, zo meldt „De Standaard". De mogelijkheid bestaat ook, aldus dit bericht, dat het een werk is van een van Rembrandts leerlingen, zoals Fabritius of Flinck. Volgens Testaurateur Crul vertoont het werk, en in het bijzonder de Joseffiguur, een zekere gelijkenis met Rem brandts „Jeremia treurende over de ondergang van Jeruza lem", uit het Amsterdamse rijksmuseum. door ADELINE MCELFRISH Blanchard, een kop kleiner en dertig jaar ouder dan Lee, hield de blik strak gericht op het patroon van de vloertegels. Lee kon zijn gedachtengang wel volgen de geknapte appen dix, de snelle verspreiding van de infectie„Ik weet het echt niet." „We proberen een zuster bij hem te krijgen, maar je weet hoe het isdat gebrek aan personeel. Dokter Blanchard zei, dat hij het opperbes t wist en sjokte naar boven. Hij had zo zijn ei gen problemen. Lee begaf zich naar zijn spreekkamer; tot zijn opluch ting zaten er maar drie patiën ten te wachten en een half uur tje later kon hij aan zijn huis bezoeken beginnen, waarmee hij nooit helemaal scheen klaar te komen. Maar het was een verrukkelijke middag, om naar buiten te gaan en drie van de adressen, waar hij zijn moest, lagen een eind buiten de stad. Maar eerst zou hij naar de Maylingers gaan. Verdorie I der versmeltende zon., tot de nog aan toe, waarom kregen dehemel lila-rood kleurde, kinderen van verpleegsters ook Toen hij terugkeerde naar al de mazelen? Als zij ze niet ge had hadden, had Sue Maylin- ger bij Jack Mc. Cauley kunnen waken! Helen klaagde altijd, dat dat juist zijn grootste probleem was. Hij trok zich alles te veel aan. Helen vond het niet juist, als je je al te bezorgd om je pa tiënten maakte, daardoor werd ja minder zakelijk en objectief De dokter of verpleegster, die onder alle omstandigheden af stand nam„Heus lieveling, dat moet. Ja hoeft niet hoger te staan dan je patiënten, maar je moet je los van ze maken.... dan heb je het veel gemakke lijker". Lee was het daar nog niet zo mee eens. Tenslotte was hij geen medicijnen gaan stu deren om het gemakkelijk te krijgen De mazelen bij de Maylingers, de bloeddruk van ouwe m. Jason, de asthma van Jimmy Haley. Wat een pracht van een zons ondergang. Boven op een heu vel remde Lee af en genoot van het schitterende schouw spel, van het rood-oranje-goud Woodbine was de scher mg in gevallen. Hier en da-: 'u-and- den al enkele lampen men sen aan tafel, vermoeide huis vaders, die de krant zet^n te lezen. Toen hij langs Helens huis was gereden schoot het hem te binnen, dat ze vanavond samen naar de familie Saylor zouden gaan. Enfin hij kon niet, daar viel niets meer aan te veran deren. Hij durfde dat jong van Mc. Cauley niet aan zijn lot over te laten. En nieuwsgierig, of m. Hamilton een extra ver pleegster had weten te vinden, reed hij de straat in waar het ziekenhuis stond. Een geluk, dat hij inwonend was anders zou hij wellicht nooit zijn eigen thuis meer zien. Boven belde hij dadelijk de telefoniste. „Is er nog voor me gebeld, Bernice?" „Neen, niemand," zei Bernice Rayburn. „Mooi; verbindt me dan even met de tweede, zuid, wil je?" „Uitstekend, dokter." Even later zei m. Eberly: .Tweede verdieping zuid hier?" Het was altijd net, of ze je iets wilde vragen „Met Lee Randall, m. Eberly. Ik kom zo maar hoe is 'het met Jack Mc. Cauley? Treedt er al verbetering in? „Neen," zei de verpleegster, „hoegenaamd niets. Zuster Mor ris waakt bij hem, dokter. Wilt u haar soms even spreken?" „Dat kan straks wel," zei Lee. „Bedankt m. Eberly!" Adela Morris waakte dus bij die jongen van Mc. .Cauley Maar om elf nachtdienst in. uur ging Misschien haar dat Jack tegen die tijd Lee wei gerde echter, hoop te koeste ren. Er klopte iets niet hele maal niet Een idouche, even verkleden, koffie en een broodje, en hij haastte zich over het grasveld naar de dienstingang. M. Buell beweerde altijd dat hij galop peerde. Maar ze wist niet, dat hij dat wist Het bezoekuur was nog niet geheel verstreken en het zieken huis leek wel een bijenkorf. Overal op de .gangen stonden bezoekers dingen te zeggen, die ze voor de patiënten niet wil den weten. Dat die mensen toch niet verstandiger waren, dacht Lee ongeduldig. Zelfs al had den ze het niet over de patiënt in kwestie, dan zou die dat toch denken. En dientengevolge slecht slapen. M. Mc. Cauley, die op een stoel voor de deur van kamer 206 zat, stond op. „Het wil maar niet met hem, dokter." Lee zag, dat de man zich do delijk ongerust maakte. Wat kon hij zeggen ten einde die angst weg te nemen? Als Jack maar niét zo lang had gewacht als het kind, op zijn manier, maar niet zo flink was geweest... Maar dat kon je niet zeggen, tegen een bezorgde vader. „Is uw vrouw bij hem?" vroeg hij. „De zuster ook." Lee knikte. „Dokter. (Wordt vervolgd) Zitting van 16 september 1969 Als bestuurder van een trek ker had de 25-jarige A. J. R. uit Sas van Gent op 24 februari op SNELST de Vrij straat te Sas van Gent een fietser ingehaald. Hij was bij deze inhaalmanoevre niet voldoende naar links uitge weken en had de fietser geraakt waardoor deze dodelijk was verongelukt. Voor dit feit mocht R. zich gistermorgen verant woorden voor de kantonrechter. Mr. C. J. van Hees merkte op dat de Vrijstraat maar 3 meter breed is en de trekker die R. bestuurde 2.40 meter. „De fiets had maar 60 cm over. Dat is toch wel erg wei nig", constateerde de kanton rechter. Verdachte: „Ik dacht dat het wel zou lukken. Ik reed niet har der dan 20 km". De officier van justitie, mr. H. Spreij, meende dat R. veel te weinig zorgvuldigheid aan de dag had gelegd. De gevolgen waren dan ook fataal geweest. Hij eiste een boete van 250 en 3 maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. Mr. H. Tichelman, de raads man van de verdachte, voerde aan dat R. bij het inhalen zo weinig mogelijk risico voor zichzelf had genomen. „Als hij meer naar links was afgeweken was hij waarschijnlijk in de berm terechtgekomen die erg slecht is. Het gevaar was dan groot geweest dat hij was gaan slippen en in de sloot was ge reden", hield de raadsman oe kantonrechter voor. Hij was tevens van mening dat R. on mogelijk kon weten dat er een leven op het spel stond. Hij ver zocht mr. Van Hees ontslag van rechtsvervolging voor zijn cliënt of althans een voorwaar delijke ontzegging. De kantonrechter meende dat R. wel degelijk schuld had aan de aanrijding, maar wilde reke ning houden met de naar voren gebrachte verzachtende omstan digheden. Hij veroordeelde R. tot een boete van 150 en drie maanden voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van twee jaar. kilometerteller wees 80 aar., dus dat scheelt me even 10 km Eis: 50. Uitspraak: 40. Ook de derde snelheidsovnr- treder was een zuiderbuur en wel G. J. L. V. uit Wilrijk, die op 2 juni door Sas van Gent had gereden met een snelheid van 90 km. De verdachte ontkende dit echter. „M'n auto is pas nieuw, edelachtbare. Hij zou zo'n hoge snelheid riteoit verdragen heb ben", voerde hij ter verdedi ging aan. „Het controleapparaat is pas geijkt en maakt echt geen fouten", merkte mr. Spreij op die een boete van f 100 vorder de. De kantonrechter maakte er 75 van. SNEL „Er worden in Nederland al leen maar Belgen bekeurd voor te hard rijden", zei een boze J. P. G. (29) uit Berchem (B.), die te Kapellebrug met een snelheid van 68 km de bebouw de kom was gepasseerd. Hij voelde zioh tevens tekort ge daan omdat hij geen schikkings formulier had ontvangen en daarom speciaal naar Terneu- zen had moeten komen Volgens mr. Spreij was het schikkingsformulier wel ver stuurd. „Misschien is het niet aangekomen", meende hij. .Dat gebeurt wel meer in België". Hij eiste 45 boete. Mr. Van Hees wilde ook de beginopmerking van G. nog wel corrigeren. „Er rijden door Ka pellebrug meer Belgen dan Nederlanders, dus is het logisch dat het percentage snelheids overtreders daar onder de Bel gen het grootst is". Hij bracht de boete terug tot 30. SNELLER Ook de 49-jarige M. C. M. F, uit St. Niklaas (B.) was er m Kapellebrug nogal flink tegen aan gegaan. Hij had daar op 14 juni gereden met een vaartje van 70 km. Voor F. viel het al lemaal nogal mee, want „mijn HOOFDPIJN De 71-jarige mevrouw H. E. H. uit Terneuzen had op 31 jrti te Hoek met haar fiets op de kruising met de provinciale weg geen voorrang verleend aan een auto. Deze had krachtig moeten remmen om een aam-''ding te voorkomen. ,Aeh wat", filosofeerde me vrouw H., „ik heb in Amster dam jaren gefietst zonder een bekeuring te krijgen en dan zou ik hier plotseling zo iets doen. Ik had die dag trouwens erge hoofdpijn". „Zo'n hoofdpijn is eigenlijk strafverzwarend", zei mr. Spreij berispend. „U had de bus of een taxi moeten nemen als u zich niet goed voelde". „Maar meneer tach", ant woordde de verdachte in opper ste verbazing, „ik rijd al zestig jaar op de fiets. Ook in Amster dam". Amsterdam maakte echter weinig indruk op de officier en hij handhaafde zijn eis van 45. Mr. Van Hees deed er toch maar ƒ15 af. TOTAL-LOSS Een in november verleden jaar total-loss gereden trekker- die aan het verkeer was onttrok ken had de 35-jarige J. P. P. uit Sas van Gent een paar maan den lang op de openbare weg voor zijn huis geparkeerd. Pat bleek verboden te zijn, hoewel P. verklaarde dat "-ii mondelin ge toestemming had gekregen van de burgemeester. De trekker was ondertussen al weggesleept en daar wilde mr. Spreij wel rekening mee houden. Hij eiste 25 boete. De kantonrechter vond een tientje voldoende. Op verzoek van tntei aeeft de Libanese politie zondag in een hotel in Beiroet een tnan gearresteerd, die wordt ver dacht van deelname aar, Je overval op de Britse podtiein in augustus 1963. De Libanese pers berichtte dinsdag dat de man, die een Libanees zou zijn en Raymond Naccachi -in zou heten, in verband met d.» over val werd gezocht door Scotland Yard. Bij zijn arrestatie was Naccachian in het bezit van drie paspoorten, die alle een andere naam droegen.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 5