BEGROTINGSTEKORT VAN f2.195 miljoen Akkoord over E.E.G.-top- conferentie in Den Haag MILJOENENNOTA: T0P-ZES KAN WORDEN GEVOLGD DOOR TOPTIEN RAlSÖ IE KöSK f 8,— per kwartaal; per maand ƒ2,70 Losse nummers 15 cent inclusief 4 B.T.W. Te sterke stijging loonsom Passen en meten' Expansie Offer van ondernemingen Beroep op kapitaalmarkt gevraagd Terugdringen prijsstijgingen verwacht Pwaêseriag bi? abaananeat: TERNËU2EN Direeteur-HoofdredacteurP. 9. van de Sande Telefoon: (01150)—2073. Gironummer38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs t DE VRUE ZEEUW WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1969 25e Jaargang No. Ti';'eefster N.V. v/h Fa. P. T van (Je S^nrJe, Teitieuzen Adswtentieprija: pee mm 18 eenï; tnMmam per advertentie ƒ2,40, exclusief 4 B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen Kandel»-; advertenties) 5 regels 1,15. Iedere i 23 cent. Kleine advertenties bij voor VermeldingBrieven onder nummer, of AdnV bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot tun. t nar Voor bet gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. le. Bij een uitgavenaccres van ongeveer 6 de prioriteiten ten aanzien van ontwikke lingshulp, onderwijs, krotop ruiming en technologische vernieuwing op een redelijke wijze tot gelding te brengen en tevens het gemeentefonds te saneren; 2e. Een begroting te verkrijgen, die in het conjuncturele beeld pas en een aanzienlijk ver minderd tekort vertoont. Het heeft, aldus minister Wit- teveen, veel „passen en meten" gevergd, om in 1970 op de diverse terreinen een verantwoord be leid te blijven voeren. Het resul taat is, naar zijn meni'ng, een be groting, waarin de lastenverlich ting voor de burgers de nog on vermijdelijke lastenverzwaring overtreft en die toch bijdraagt tot het economische evenwicht. De bewindsman komt tot de con clusie, dat verwezenlijking van de tariefcorrectie van de loon- en inkomstenbelasting (voor -/s deel op 1 januari 1970) bij een stijging van de contractlonen met 5 een verbetering moge lijk zal maken van het reëel be steedbaar inkomen met 2% pro cent. In de miljoenennota wordt meegedeeld dat de regering ter verbetering van de situatie voor enkele groepen van minder- draagkrachtigen per 1 januari 1970 wil: de premie voor bepaalde groepen verzekerden van de ziekenfondsverzekering voor bejaarden en de vrijwillige ziekenfondsverzekering ver lagen en de inkomensgrenzen in de kinderbijslagregeling voor kleine zelfstandigen ver hogen. In totaal zalmet deze maat regelen 80 min. gemoeid zijn. Het huidige subsidiesysteem zal met ingang van 1 juli 1970 worden aangevuld met indivi duele huursubsidies. Daartegen over staat een correctie van de objectieve subsidies door huui-- toeslagen wanneer de huidige huur te laag is vergeleken met 't inkomen van de bewoners. In aansluiting aan het S.E.R.-rap- port zal worden voorgesteld de huurverhoging van 6 te ver schuiven van 1 ianuari naar 1 juli 1970. Aanpassing uitgavenbeleid De dit jaar in gang gezette aanpassing van het uitgavenbe leid, teneinde ruimte te schep pen voor zeer wenselijke uitbrei dingen en nieuwe voorzieningen, werkt door in de begroting 1970. De miljoenennota noemt onder meer: het terugbrengen van het aantal te bouwen woningwet woningen, het gedurende een aantal jaren niet-indexeren van de rijksbijdrage aan de A.W.B.Z., het geleidelijk terugbrengen van de kindertoeslagen van ambtenaren tot het Peil van de wettelijke kinderbijslag. de financiering van de we reldomroep uit luister- en en kijkgelden. Investeringsuitgaven voor o.a. de rijksgebouwendienst, de P.T.T., de civiele verdediging en T.N.O. worden nagenoeg ge handhaafd op 'j bereikte (hoge) peil. Minister Witte veen, die in de miljoenennota tot de conclusie komt. dat de ontwerp-begroting 1970 uit conjunctureel oogpunt niet Onbevredigend genoemd mag worden, wijdt in een inlei dende bespreking aandacht aan de expansie in het economische leven. Hij wijst er op, dat de toe neming van de Nederlandse uit voer van goederen mede onder invloed van het snelle conjunc tuurherstel in West-Duitsland, ruim 15 naar volume bedroeg en nog de groei van de wereld handel (13 overtrof. Ook de invoer steeg in belangrijke mate: de volumestijging bedroeg hier 13 Aan het voorspoedige ver loop van onze export heeft onge twijfeld bijgedragen de gunstige verhouding tussen de toeneming van de arbeidsproduktiviteit en de loonsom per werknemer, al bedroeg deze laatste niet minder dan 8V2 procent. Dit hoewel het looninkomen meer blijkt te zijn toegenomen dan tot voor kort werd verondersteld. Verder heeft de binnenlandse expansie ook de invloed ondergaan van 't I werkgelegenheidsbeleid. Het I bruto nationale produkt steeg in 1968 met 6 (tegenover even eens 6 het jaar tevoren). De toeneming van de loonsom per werknemer bedroeg 10 Dit is I/2 procent meer dan in het centraal economisch plan 1969 was aangenomen en even eens l'/j procent hoger dan het jaar tevoren. De toeneming van de arbeidsproduktiviteit zal daarentegen waarschijnlijk ge ringer zijn, 4 (tegenover 614 in 1968). AANSLAG IN GAZA VLIEGTUIG VERMIST In Gaza werd gistermorgen In Zuid-Chili wordt sinds zon door een aanslag met handgrana- dagnacht een militair vliegtuig ten een Israëlische vrouw ge- met twaalf kinderen en een be- dood. Zeventien andere mensen manning van acht leden vermist, liepen verwondingen op. Er zijn In Santiago vermoedt men dat tal van arrestaties verricht. Dit het toestel een noodlanding is gistermorgen meegedeeld door j heeft moeten maken in 't grens- een woordvoerder in Tel Aviv. I gebied van Argentinië. De ontwerp-begroting 1970 is „het resultaat van het streven, op zo evenwichtig mogelijke wijze tegemoet te komen aan velerlei concurrerende eisen en verlangens", minister dr. H. J. Witteveen (financiën) zegt dit in een slotbeschouwing in de miljoenennota 1970, in wat offi cieel heet de „nota over de toestand van 's rijks finan ciën". De ontwerp-begroting geeft voor de uitgaven en ont vangsten (incl. aanvullende posten) de volgende totaal cijfers Uitgaven Ontvangsten Saldo tekort 28.965 min 26.772 min 2.193 min Dit begrotingstekort ad 2.193 min is ca. 350 min kleiner dan volgens de begroting 1969 en ca. 900 min kleiner dan volgens de vermoedelijke uitkomsten 1969. Deze begroting, die, naar de mening van minister Wit teveen, past in het trendmatige begrotingsbeleid van het kabinet, draagt bij tot een beheerste groei van de be stedingen in 1970. Door een zorgvuldige afweging van verlangens en mogelijkheden zal kunnen worden voor zien in gewenste uitbreidingen, onder meer op het ge bied van de ontwikkelingshulp, maatregelen voor min- der-draagkrachtigen, onderwijs en de steun aan bedrijfs takken en regio's. Voor de dekking van de finan cieringsbehoefte van het rijk in 1970 zal, naast de middelen uit de zgn „voorinschrijfrekening", nog tót een bedrag van 850 min een beroep op de open kapitaal markt moeten worden gedaan (1969: 1.400 min). Om ruimte te maken voor een aantal be langrijke taken is voor sommige overheidsactiviteiten enige be perking aangebracht. Voorts zai de overgangs periode van de nieuwe omzetbe lasting worden verlengd en de geleidelijke afschaffing van de omzetbelasting oyer investerin gen, die bij het nieuwe systeem behoort, en de teruggave van omzetbelasting over oude voor raden zullen verder in de tijd moeten worden verschoven. Dit betekent dat van de onder nemingen een offer wordt ge vraagd. Daardoor wordt het echter mogelijk: DEN HAAG: Om de aandacht van het Nederlandse publiek op hun grieven tegen het cultuurge bied van de regering te vestigen hebben leden van de B.B.K. tij- 'ens de toch van de gouden koets naar het Binnenhof met borden e demonstreer d. De lopende rekening van de betalingsbalans zal voor 1969 naar verwachting een overschot te zien geven van ongeveer 300 min. Daarbij dient in aanmer king te worden genomen dat de investeringen in voorraden wel licht 1,9 mld. zullen bedragen. Saldo en voorraadvorming te zamen belopen daarmee bijna 2,4 procent van het netto nationale inkomen, hetgeen een verbete ring inhoudt ten opzichte van 't niveau dat het jaar tevoren werd bereikt, zo wordt in de miljoe nennota opgemerkt. Op de arbeidsmarkt is dit jaar het aantal openstaande aanvra gen verder opgelopen (tot 106.000 personen in juli, terwijl dat van de geregistreerde ar beidsreserve vrijwel constant blijft (in mei, juni en juli 67.000 personen). Bij het in 1970 te voeren be leid, zo wordt in de miljoenen nota uiteengezet, zai een bijzon der accent moeten worden ge legd op het terugdringen van prijsstijgingen. Het beleid moet trachten te voorkomen dat nieuwe prijsstij gingen veroorzaak::worden, niet alleen dooi- factoren aan de kos tenzijde maar ook door soan- ningen die aan de^pstedingszijde zijn gelegen. Van belang is dan ook dat een evenwichtig verloop van de bestedingen wordt bevor derd. Ook door bepaalde maatrege len aan de uitgaven- en aan de ontvangstenzijde op het conjunc tureel meest geschikte tijdstip in te passen, kan een anti-cyclische imouls van de begroting worden verkregen. Voor 1970 is een strikte toepassing van het struc turele begrotingsbeleid in de eerste plaats noodzakelijk. Daar naast kan door thans een ver dere sanering van het gemeente fonds door te voeren een con junctureel remmende werking worden bereikt. De minister van financiën is van oordeel, dat door de in de miljoenennota voorgestelde com binatie van maatregelen, in samenhang met het algemene begrotingsbeleid, voor 1970 „een aanvaardbare ontwikkeling mo gelijk wordt, waarbij de prijs ontwikkeling naar de goede richting kan worden gebogen en waarbij tegelijkertijd een per spectief wordt geopend voor een zeer redelijke groei van het reële vrij besteedbare inkomen van grote groepen van de bevol king". De begroting levert „een be langrijke hijdrage'' om in samenwerking en overleg met de staten-generaal de Neder landse volkshuishouding in goede banen te brengen en te houden, zo luidt de conclusie. De ministers van buitenlandse zaken van de zes landen der Euro pese gemeenschap zijn het maan dag in Brussel eens geworden over een topconferentie op 17 en 18 november a.s. in Den Haag. Op deze conferentie zal zowel over verdieping en voltooiing van de E. E. G., als over uitbreiding van de gemeenschap met andere landen, zoals Groot-Brittannië, worden gesproken. Het besluit, dat de afgelopen weken is voorbereid tijdens veel vuldige bezoeken over en weer van de E. E. G.-ministers van buiten landse zaken, viel maandag aan een lunch, die minister Luns de huidige voorzitter van de Europese ministerraad, aan zijn collega's DEN HAAG: Koningin Juliana moet het vaandel na haar aan- '•01)1 af 00 hei Binnenhof. Achter Inar prins Bernhard en prins Claus. aanbood in eën Brussels restau rant. De partners van Frankrijk heb ben aan d'.e lunch aangedrongen op het stellen van een datum voor hè» openen van onderhandelingen met Groot-Brittannië, doch de Franse minister Schumann wilde zover niet gaan. Hij stelde dat de Franse regering zich in het alge meen positief heeft uitgesproken over een uitbreiding van de ge meenschap en dat men daarop moest vertrouwen. Uit verklaringen die na de lunch, werden afgelegd, kan men oo- maken dat de „vijf" honen dat de Haasse topconferentie van de, zes snoed'.g gevorid zal worden door een tonconferentie van de tien. d.w.z. de zes nlus de kandidaat«- 'anden: Groof-Brittannië. Ierland. Noorwegen, Denemarken en Zwe den. De ministers van de zes waren het er maandag ook over eens dat de Europese commissie od de ton conferentie aanwezw moet zon als nnderwernen worden behandeld, die onder haar competentie vallen, u.w r terhwsche problemen van de integratie. Jean Rev. de voorzitter van de Europese commissie, heeft overi gens maandagochtend in de Euro- nese ministerraad, voor de lunch, toeeezead dat benin oktober de commissie een nieuw raonort over Up emblemen van de Britse toe treding gereed zal hehben. Ver wacht wordt dat on een volgende 17 F.. G.-ministprraad medio okto ber. in Luxemburg, dit rapport zal worden besoroken. Minister Luns geloofde maandag voorts dat er voor de Haagse ton conferentie in november nog we' een voorbereidende conferentie van de minister-s van buitenlandse zeken zal worden gehouden. JU Uit de eerste commentaar van de minister blijkt ook dat de mi nisters van de „vijf" op een wat duidelijker Franse toezegging in zake het openen van onderhande lingen met Groot-Brittannië had- BRUSSEL: Kennelijk goed ge mutst zit minister Luns hier op de voorzittersplaats van de maan dag gehouden bijeenkomst van ministers van buitenlandse za ken van de gemeenschappelijke markt. Nooi'dstr 1 ('el II150-4205 TFRVKUZEN den gehoopt Ontevreden is men echter niet - mogelijk zal men bij nader vooroverleg in oktober in 1 exemburg nog iets meer uit de Fransp delegatie kunnen krijgen. De Franse minister Schumann heeft wel reeds de verwachting uitgesproken dat de topconferen tie resultaten zal afwerpen, die t"t een nieuwe F.uropese élan zul len leiden. De Nederlandse staatssecretaris van buitenlandse zaken, De Kos ter. heeft er aan de lunch nog op gewezen dat men reeds over vol- Unende gegevens hesch''kt om op korte termiin onderhandelingen met de R':»ten te kunnen begin nen. Gegevens d!o nn" mochten ontbreken, zou men volgens hem tijdens die onderhendelingen nog wel kunnen aanvullen. „We gaan met een zekere hoop de top tegemoet", zo verklaarde de staatssecretaris, „aannemend dat ook de Franse regering van mening is, dat een negatief result taat zeer diep zou inwerken". Minister Luns legde er nog 'de nadruk op dat er geen sprake zal zijn van institutionaliseren van de topconferentie als nieuw Europees orgaan, met een eigen secretariaat.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1