Nog meer Amerikaanse troepen uit Vietnam gehakt van de chef- kok Parachutisten voor het Rode Kruis SURINAMER GEDOOD DOOR LANDGENOOT TIJDENS Luxemburg zal Uw. misschien teeh op 1 januari invoeren HET WEER MAANDAG/DINSDAG 15/16 SEPTEMBER 1969 Biafraanse luchtaanval Het Vietnamees vredesoverleg hervat Amnestie voor Tsjechoslowaakse vluchtelingen loopt af lekker eten tips een goed stuk Mees hoort erbij Britse troepen in Noord-lerland versterkt Ian Paisley roept op tot nieuw gevecht Veel doden door regenval in Korea 81 personen in Columbia gearresteerd Perzisch-lraaks grensincident Hongerstaking in Averoff- gevangenis in Athene Weer Russische schrijver gearresteerd Indonesische regering spreekt bericht tegen Hondurees vliegtuig gekaapt verontrust over id*"®**! b.t.w. in België Mes brak Prof. Van Hulst voorzitter C.H.U. Weerbericht Zon- en Maanstanden cankering bij abonnementTERNEUZEN Directeur-HoofdredacteurP. J. van de Sande Telefoon: (01150)—2073. Gironummerr 38150 Redactie- en Administratie-adresSmidswal Abonnementsorijs ƒ8.— per kwartaal: oer maand ƒ2.70 Losse nummers 15 cent. Inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW 25e Jaargang No. 6070 *Tïfgeefster N.V. v/b Fa. P. T. van de Sande. Temenzen Advertentieprijsper mm 16 cent: minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m, 2 our. Voor bet gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Dé Verenigde Staten zullen vóór eind november 40.500 man uit Z. Vietnam terugtrekken. Dit is van daag (maandag)' meegedeeld door de Zuidvietnamese vice-president Ngoeyen Cao Ky. Twee laagvliegende Bia fraanse vliegtuigen hebben za terdag een raketaanval op de Nigeriaanse plaats Benin ge daan. Een wegwerker kwam om het leven en een collega van hem werd gewond. Vice-president Cao Ky heeft ver der meegedeeld, dat de regeringen van Zuid-Vietnam en de Verenigde Staten het eens zijn geworden over het aantal van 40.500 Dinsdag zal over deze nieuwe terugtrekking in Saigon en Wa shington een officiële verklaring worden afgelegd. Generaal Cao Ky voegde er nog aan toe, dat voor eind 1970 150.000 a 200.000 Amerikanse militairen uit Vietnam zouden worden terug getrokken en vervangen door Zuid vietnamese strijdkrachten. Op het Vietnamese vredes overleg in Parijs heeft de Ame rikaanse delegatieleider zater dag Noord-Vietnam uitgedaagd, in te stemmen met een onpar tijdig onderzoek in de kampen waar Amerikaanse gevangenen worden vastgehouden. Hij be toogde dat de Amerikanen recht hebben op een menswaardige behandeling krachtens de Ge- neefse conferentie. De Noordvietnamese ver', a- genwoordiger antwoordde ech ter, dat de Amerikaanse ge vangenen vervolgd en behan deld worden volgens de begin selen van het internationale tri bunaal in Neurenberg, waar voor zich destijds de Duitse oor logsmisdadigers hebben moeten verantwoorden. Volgens hem is de Geneefse conventie op de Amerikanen niet van toepas' sing. Toch worden zij humaan behandeld, aldus de Noord-Viet- namese afgevaardigde. De amnestie voor Tsjechoslowa ken die hun land na de inval var de Warschau-pacttroepen verlie ten, loopt vandaag af vrijwel Israëlische soldaten doorzoeken de mand van een Arabier in de buurt van de Klaagmuur, waar duizenden Joden samenstroom den om het Joodse Nieuwjaar te gedenken. Baad het gehakt, Opdienen met stukjes ham Vesg gefruite uitjes, en uitgebakken rookspefc peterselie, kerrie en bij capucijners of knoflookpoeder toe. bruine bonen. De ongeveer 6.000 Britse mi litairen in Noord-lerland heb ben zaterdag versterking gekre gen van een compagnie lichte infanterie, die per vliegtuig werd aangevoerd. De Britse troepen hebben intussen de aanleg van de zgn. „vredesli- nie", bestaande uit een dag en nacht bewaakte prikkeldraad versperring, tussen de prot. en de R.K. wijken van Belfast vol tooid. Met de bijbel in de hand heeft de Noordierse militante dominee Ian Paisley zondagavond „zijn troepen opgeroepen tot een nieuw gevecht". Paisley sprak in het dorpje Grossgar ten zuiden van Belfast enige honderden mensen toe. Hij lanceerde het plan op 30 september, de dag waarop de Noordierse regering het rapport Cameron zal bespreken, een de monstratie te houden waaraan ten minste 100.000 mensen moeten deelnemen. Deze demonstratie zou dan de verantwoordelijke personen in Ulster moeten tonen „dat er nog protest-anten zijn die beslist niet willen capituleren voor de katholieke hiërarchie". Het rappon Cameron, op ver zoek van het parlement van Ulster opgesteld na de recente onlusten, rechtvaardigt voor het grootste deel de eisen van de katholieken en veroordeelt de acties van zo wel katholieke als protestantse extremisten, in het bijzonder die van dominee Paisley. Meer dan 100 personen zijn om het leven gekomen nadat hevige stormen, gepaard met zware regen val, het zuidelijk kustgebied van Zuid-Korea hebben geteisterd. Het aantal gewonden wordt geschat op een veelvoud hiervan. Het nood weer dat gistermiddag begon heeft tot nu toe al bijna 50.000 mensen dakloos gemaakt. 81 personen, onder wie een priester, zijn door de Columbiaan- se politie gearresteerd omdat ze protesteerden tegen het feit dat nog bewoonde krotwoningen in het zuidelijk stadsdeel van Bogota worden gesloopt Onder de gear resteerden bevinden zich ook ties kinderen. Radio-Bagdad heeft zaterdag avond bekend gemaakt, dat er 30 Perzische militairen zijn gesneu veld en veertien gevangen geno men, toen zij probeerden op ïraaks gebied door te dringen. De gevangen genomen Perzen, die zaterdagavond op de Iraakse televisie verschenen, verklaarden dat zij tot de geregelde strijd krachten behoorden, aldus meldt radio-Bagdad. Er werd evenwel niet gezegd wanneer en waar het incident zich heeft voorgedaan In de Atheense Avèroff- er vang'enis is zaterdag een "4- uursstaking begonnen naar aan leiding van de dood van een politieke gevangene, Syefanos Laftsis, die een straf van 18 jaar uitzat op beschuldiging van ondermijnende activiteit tegen het kolonelsbewind. BELFAST: Twee poppen, voor stellende Bernadette Devlin en Gerry Fitt (beiden Members of Parliamentstaan ten toon in de Gardiner Street te Belfast, verge zeld van borden met van anti pathie getuigende teksten. Een prominent lid van Mos kous slinkende groep „dissiden ten" de 54-jarige schrijver Le- vitin-Krasnov, is vrijdag vermoedelijk wegens antirussi- sche activiteit gearresteerd. Dit hebben kringen in de om geving van de groep zondag avond meegedeeld. Levitin- Krasnov, wiens werken in het westen zijn verspreid, is een voormalig priester, die de mees te bekendheid kreeg door zijn genegeerd door de naar schatting 50.000 vluchtelingen die hun heil in het westen zochten. President Svoboda kondigde de amnestie in mei j.l. af. Hij stelde gevangenisstraffen tot twee jaar in het vooruitzicht voor degenen die pas na 15 september naar hun land terugkeren. Desondanks is de geestdrift onder de vluchtelingen om naar huis te gaan, gering. On der hen leeft de vrees dat de Tsjechoslowaakse regering, die vorige maand strenge noodwetten invoerde om een einde te maken aan verzet van arbeiders en stu denten, na afloop van de amnes- - - tie-periode de deur op slot zal geschriften over de vervolging van godsdienstige groepen ïn de Sowjetunie. Een andere „dissident" die bekendheid geniet in religieuze kringen te Moskou, de 68-jarige Boris Talantov, is volgens de zelfde bron na een proces op 2 september tot tweejarige op sluiting in een arbeidskamp veroordeeld wegens publicatie van antirussische propaganda. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Malik, heeft zaterdag persberichten tegenge sproken, dat verscheidene Arabi sche ambassades in Djakarta be trokken zouden zijn bij ondermij nende activiteit. In dit verband waren de vertegenwoordigingen van Irak, Syrië, Aigerië en Zuid- Jemen genoemd. Functionarissen van deze ambassades zouden heb ben samengewerkt met de verbo den communistische partij. Hef In donesische persbureau Antara had ook melding gemaakt van de be wuste persberichten. Twee gewapende Salvadoria- nen hebben zaterdag een Hon durees lijnvliegtuig gekaapt en de piloot gedwongen, op het in ternationale vliegveld van San Salvador te landen. De DC-7 bleef daar slechts een half uur en mocht naar Honduras terug keren nadat de kapers van boord waren gegaan. In Oostenrijk komen dagelijks gemiddeld nog dertig Tsjechoslo- waken binnen, na een gemiddelde van negentig omstreeks 21 augus tus j.l„ toen het een jaar geleden was dat de Oosteuropese landen ingrepen om de „contra-revolutio naire" beweging tegen te gaan. In de Oostenrijkse vluchtelin genkampen, die overvol ziin, be vinden zich ongeveer 3500 Tsje- choslowaken. Ongeveer 11.000 van de in totaal 50.000 vestigden zich in Zwitserland, 10.000 in Canada, 8.000 in West-Duitsland, 3.000 ïn Australië en 3.500 in de Verenigde Staten. Tot de vluchtelingen be horen naar schatting 4.000 Joden, ongeveer een derde van de Joodse bevolking van Tsjecho-Slowakije. Mlddemsbi'if'shond Middenstanders, vooral winke liers en direkteuren van ambach telijke bedrijven in de zuidelijke orovincies, maken zich grote zorgen over het Belgische plan de invoering van de b.t.w. met tenminste 1 jaar uit te stellen. De diocesane middenstandshond in het bisdom Breda heeft maan dagavond a.s. in Goes een spoed vergadering uitgeschreven, waar voor alle afdelingsbesturen zijn uitgenodigd. De diocesane bond zegt alles in het werk te zullen stellen om te voorkomen, dat in Nederland een verhoging van de b.t.w. doorgaat. Over deze problematiek is kontakt opgenomen met de dio cesane bonden in de districten Limburg en Den Bosch. De 32-jarige Alfred R. S. Cairo, een Surinaamse colporteur uit Arnhem, is in de nacht van zon dag op maandag bij een vechtpartij in het café „Span Oekoe", op de hoek van de Gruttersdijk en de Adeiaarstraat in Utrecht, zodanig gewond dat hij enkele minuten la ter in het ziekenhuis overleed. Hij werd tijdens een ruzie om een vrouw met een mes in de borst gestoken door Ramon S. G„ een 21-jarige betonvlechter, even eens afkomstig uit Suriname, die in Utrecht woonde. De politie werd op dé hoogte gesteld door de G.G.D., die had vernomen dat er bij een vecht partij in het café dat drie we ken geleden is geopend als ont moetingscentrum voor de Surina- mers in Utrecht iemand was gewond. Zodra het academisch ziekenhuis meldde, dat Cairo was overleden, stelde de recherche een grootscheeps onderzoek in. De politie had de dader zeer snel te pakken, omdat Cairo vo rige week aan het bureau was ge weest om te vertellen, dat hii bij G„ die in een pand aan de Oude Kamp woont dat het eigendom is van de uit de zaak Hans van Z. bekende „oude Nol", een ruit had ingegooid. Toen de rechercheurs op dit adres gingen kijken, trof fen, zij G. daar aan. Hij bekende, dat hii Cairo de dodelijke steek had toegebracht. Voor zover thans valt na te gaan, heeft hij Cairo maar één keer met een soort broodmes gestoken. Daarbij1 brak het heft van het mes af. Het lemmet zit nog in het lichaam van het slacht offer. Cairo had al lang ruzie met G„ omdat die er met ziin meisje van door was gedaan. Hij ontmoette hem zondagavond in „Span Oe koe". Toen hij moeilijkheden ging maken werd hij de deur uitge werkt, maar na een kwartier kwam hij terug. Volgens de getuigen lok te Cairo de vechtpartij uit. Hii dreigde onder meer dat hij ge bruik zou maken van een pistool, dat hij overigens niet bij zich had. G. die nog eerder met de politie in aanraking is geweest trok daarop zijn mes. Volgens zijn ver klaring droeg hij dat bij zich om dat hij bang was voor Cairo. Na dat Cairo in elkaar was gezakt, brachten een paar vrienden hem met een auto naar het Academisch ziekenhuis. Hij overleed daar di- rekt na aankomst. De unieraad van het politiek adviescollege van de C.H.U. heeft zaterdagmorgen in zijn vergade ring te Utrecht met 53 van de 62 stemmen tot voorzitter van de C.H.U. gekozen prof. dr. J. W. van Hulst. Prof Van Hulst was door het dagelijks bestuur van de C.H.U. kandidaat gesteld. Het veteranenlegioen Nederland heeft zaterdagmiddag tijdens het jaarlijks congres op Soesterberg een team van acht parachutisten ter beschikking gesteld van het Nederlandse Rode Kruis. De acht para's werden boven de vliegbasis Soesterberg gedropt en na een be houden landing door de voorzitter van het V.L.N., de heer B. H. J. Doppen, ter beschikking van he.t rode kruis gesteld. Het team zal t.z.t. uitgroeien tot 25 man en in geval van calamiteiten of bij on gelukken op moeilijk over land be reikbare plaatsen worden ingezet. De heer Doppen stelde namens het V.L.N. tevens een aantal in de omgeving van Soesterberg in gezamelde luchtmachtcuriosa (kle ding, helmen, wapens e.d.) ter be schikking van het sinds verleden jaar op de vliegbasis Soesterberg ingericht luchtmachtmuseum. On der de curiosa was ook een door prins Bernhard in bruikleen afge stane parascooter, een soort gemo toriseerde autoped, waarvan Ame rikaanse para's zich in de laatste wereldoorlog na hun landing veelal hebben bediend. Prins Bernhard heeft zaterdag' middag als voorzitter van de raad van advies van het veteranenle- Van welingelichte zijde wordt vernomen dat Luxemburg waar schijnlijk op 1 januari 1970 de b.t.w. zal invoeren ondanks 't be sluit van België de invoering van de b.t.w. een jaar uit te stellen. Volgens de bronnen wil Luxem burgs eerste minister Pierre Wer ner het stelsel invoeren Krach tens een besluit van de Europese ministerraad dat in, 1967 in geno men dienen alle lidstaten van de E.E.G. op 1 januari het stelsel van de b.t.w t.e hebben ingevoerd Luxemburg en België zijn door middel van een economische unie met eikaar verbonden- het finan ciële stelsel van de twee landen is evenwel niet geharmoniseerd Volgens de bronnen is Werner van mening dat Luxemburg de over schakeling oo de b.t.w kan aan vaarden Zonder dat, zoals in Bel gië, gevaar bestaat voor overver hitting van de economie. De regering van Luxemburg, die vorige week met Belgische minis ters heeft gesproken over dit vraagstuk zou onder druk staan van de Luxemburgse staalindustrie die de b.t.w. op 1 januari 1970 in gevoerd wil hebben. De staalindus trie zal dan naar schatting 250 miljoen frank per jaar minder aan belasting behoeven te betalen. gioen Nederland een krans fcclegd bij het monument voor de in de oorlog omgekomen luchtmachtmi litairen op Soesterberg. Een voor- stel van de afdeling Eemland van het V.I.N. om de naam te wijzigen en de statuten aan te passen, is aangehouden in verband met de zaterdag juist tot stand gekomen stichting geestelijke weerbaarheid, waarin het veteranenlegioen, de federatieve raad van het voormalig verzet in Nederland en de vereni ging van ex-politieke gevangenen samenwerken. De nieuwe stichting zal volgend voorjaar beginnen met de uitgave van een eigen orgaan, dat basis zal heten/ Een vlak lagedrukgebied bevindt zich thans boven een groot deel van West-Europa. Het bestaat uit diverse kernen, die echter geen van allen een grote aktiviteit ver tonen. Belangrijker, vooral voor 't weer in ons land is een zwak front dat zich vanmorgen uitstrekte van de golf van Biscaje over het Ka naal en ons land naar het ooste lijke deel van Zwitserland. Dit front vormt de scheiding tussen warme lucht over het noorden en minder warme lucht over het zui den van ons land. Onder invloed van dit front regende het vanmor gen op enkele plaatsen in het zui den. In deze situatie komt het ko mende etmaal niet veel verande ring. Daar er bovendien kans is dat de mist welke zich boven de Noordzee bevindt het land binnen drijft zal er in het algemeen veel bewolking zijn. Afgezien van en kele plaatsen in het zuiden zal er geen regen van betekenis vallen. medegedeeld door hef K.N.M.I. fa De Bilt, geldig tot dinsdagavond Weinig verandering. Veranderlijke bewolking mef In f zuiden van het land mogelijk een bui. In de nacht en ochtend plaat selijk mist. Meest zwakke wind in hoofdzaak tussen noord en oost. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag (maandag). Hnocwafer DINSDAG 16 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.12 4.48 5.27 5.31 n.m. 4.26 5.02 5.41 5.45 WOENSDAG 17 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.47 5.23 6.02 6.06 n.m. 5.04 5.40 6.19 6.23 ZON onder op MAAN deif 18.53 18.51 18.48 18.46 12.08 13.35 14.55 16.01 om 20.04 20.34 21.18 22.23

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1