Actie op middelbare scholen verliep rustig Gevechten in Chinese provincie Sjan Si zondag: van de haas Dayanwe blijven waar we zijn étiaP de efteling NIEUWE ISRAËLISCHE LUCHTAANVAL Eén van de vleestipsdieu I vaak op de voorpagina van uw krant zult zien! RADIO DE KOCK saucijzeMjiis BANKETBAKKERI1.P1 De oorzaken van de onlusten in Noord-lerland HET WEER ib em, (Ddutfer b.t.w ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1969 25e Jaargang No. 6069 Uitgeefster N.V. v/b Fa. P. T van <Je SancJe, Teriieazen Franse spoorwegstaking duurt voort Verhoging Zwitsers bankdisconto de MUL Gasverwarming Hogere spoor- en posttarieven in België Perzen en Marokkanen uitgewezen Israëlische betoging in Brussel Londen verontrust over toetredings kans tot de E.E.G. een goed stuk vlees hoort erbij verse doperwtjes, extra fijn, met goed idee! Nederlands-Britse bergingsoperatie Weerbericht Zon- en Maanstanden\ 1 80 «0MMMM» TEKNCUZfiM £beefeu*£MMmdtetaa>e 9, 9. wm d» Stade TWetooa: (01 ISO)—3073. Glreeummar: 38130 Redactie» «a AdntofctnflMdm; DE VRUE ZEEUW A— per kwartaal} pee annB 72,70 F Advertentieprijsper pk» 16 centr nfflfflBu» per advertentie ƒ2,40, exclusief 4 B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen bandek- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of AdM bureau van dit Mad 50 cent verhoging Inzending advertenties uiterlijk tot am. 2 nat Voor het gecomb. rnaandag/dlnedagmanmm tot 10 uur voormiddag. De actie op de middelbare scho len om leraren en leerlingen zich te laten bezinnen op de onderwsij- probiematiek verliep rustig en zoals werd verwacht door de ini tiatiefnemers: twee docenten van het Twickelcollege in Jfengelo. On geveer 36 van de meer dan 500 middelbare school die in ons land zijn doen er aan mee. In som mige plaatsen namen leerlingen het initiatief. In Amsterdam kwamen van de leerlingen van vijf bijzondere mid delbare scholen er ongeveer dui zend naar het Vondelpark om er te discussiëren over de situatie, waar in het onderwijs is terecht geko men met de invoering van de mammoetwet. Op de middelbare meisjesschool ,Cor Mariae Immaculatum in Den Haag werden voor de middag dis cussies gehouden met de leraren over de onderwerpen, die de leer lingen in een werkmap tevoren on der ogen waren gebracht, 's Mid dag vond een forumdiscussie plaats over o.m. de godsdienstles onder de mammoetwet, hte doel en de de mammoetwet, het doel en de Nederland in vergelijking met doel -en inrichting ervan in vele andere landen en de democratisering van het onderwijs. Soortgelijke en andere onder werpen kwamen bijna overal aan de orde. Op ongeveer twintig scholen in ons land zijn grieven met betrek king tot de interne schoolsituatie en het beleid van het ministerie van onderwijs en wetenschappen Het treinverkeer in Frankrijk was vrijdag voor de tweede ach tereenvolgende dag door een sta king der treinbestuurders ver lamd. Besprekingen tussen de direkti'e en de vakbonden over de mogelijkheid van hervatting der onderhandelingen leverden niets op en het ziet er naar uit dat de staking voorlopig nog wel enkele dagen zal voortduren. Het verkeer lag op bijna alle lijnen voor 90 pet stil. Alleen uit Parijs vertrokken nog enkele tientallen treinen op grote nationale en in ternationale lijnen. Er staat Frankrijk deze herfst waarschijnlijk nog meer sociale onrust te wachten. Bij de ge nationaliseerde gas- en electrici- teitsbedrijven, de Parijse onder grondse, de luchtverkeersleiding en de post- en telefoondiensten worden ook al mogelijke sta- kingsakties besproken. geformuleerd, zo heeft het lande lijk onderwijsfront meegedeeld. De „landelijke lijst" van grieven zal hedenmiddag in een demonstratie ve optocht van het Malieveld in Den Haag naar het ministerie wor den gebracht. Daarna wordt in de residentie vergaderd door ver tegenwoordigers van plaatselijke actiegroepen. Het „actiecomité lerarenprotest" noemde gisteren de actie op de middelbare scholen geslaagd. Het wees daarbij op de bijval van tien tallen andere scholen. Daar kon evenwel geen meerderheid worden bereikt voor het voorstel daad werkelijk aan de actie deel te ne men. Het actiecomité constateert voorts, dat er veel is losgeslagen in de leraren wereld. Het denkt, dat de actie het begin is van een stormachtige ontwikkeling in de onderwijswereld. Bovendien is de publieke opinie gemobiliseerd nu ook de ouders duidelijk is geworden, dat het niet vanzelfsprekend is, dat de ver wachtingen, die door de mammoet wet zijn gewekt, gehonoreerd zul len worden. Verscheidene leden van het Chinese volksbevrijdingsleger zijn in juli van dit jaar gedood bij gevechten met gewapende groeperingen in de Chinese pro vincie Sjan Si. Dit is donderdag pas in Hongkong bekend gewor den. Over deze ongeregeldheden, aldus berichten uit goede bron, werd op 23 juli j.l. door het cen trale comité van de Chinese com munistische partij een communi qué gepubliceerd in muurkran ten te Kanton, Peking en Tien Tsin. De botsingen deden zich vooral voor in de hoofdstad van Sjan Si, Tai Yoean, en in het midden en zuiden van de pro vincie. De tegenstanders van 't volks bevrijdingsleger waren volgens dit communiqué twee groeperin gen, die „gespecialiseerde ge vechtsgroepen" en militaire bases hadden gevormd. Deze twee groeperingen werden door de communistische partij beschul digd van aanvallen op het volks bevrijdingsleger, roof van leger- materiaal en wapens uit de staatsfabrieken, vernieling van spoorwegen, wegen en bruggen, aanvallen op treinen en passa giers, diefstal uit staatsbanken, graanopslagplaatsen en winkels, het aanzetten van arbeiders tot staking, een aansporing van boe ren om steden te overmeesteren. In de muurkranten worden de gewapende groeperingen met omsingeling door het volksleger bedreigd, als zij hun wapens niet inleverden. De manier waarop het communiqué is geredigeerd doet vermoeden dat leden van het volksbevrijdingsleger zelf in opstand waren gekomen: degenen die hun wapens zouden hebben ingeleverd, werd bevolen zich weer bij hun eenheid te voegen of zich opnieuw te laten indelen bjj het volksbevrijdingsleger. Tenslotte stelde het communi qué de arbeiders in het vooruit zicht, dat zij geen loon meer zou den ontvangen als zij het werk niet in juli zouden hervatten. Vrijdag heeft de Zwitserse cen trale bank het disconto verhoogd van 3 tot 3% procent. De verho ging gaat maandag 15 september in. De rente voor kredieten tegen belening van effecten gaat maan dag ook Omhoog en wel van 3% tot 4% procent. EEN BEGRIP VOOR Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN In België wordt een verhoging van de spoor- en posttarieven verwacht. Uit verklaringen van eerste-minister Eyskens in de senaatscommissie voor financiën blijkt, dat de spoortarieven aan de gestegen index zullen worden aangepast en dat in de postsector gestreefd zal worden naar nieuw evenwicht van ontvangsten en uitgaven. kaatsheuvel Onder toezicht van de konink lijke marechaussee van de bri gade Roosendaal zijn gistermid dag in een autobus 30 Perzen en Pakistanen naar de kazerne van de rijkswacht te Kalmthout in België gebracht, waar ze als on gewenste vreemdelingen werden overgegeven. Dit gezelschap had de nacht op het politiebureau in Roosendaal doorgebracht, nadat enkele leden ervan tegen de lamp waren gelopAi bij bet toe passen van een wisseltruc. O» Israëlische luchtmacht heeft vrijdag opnieuw Egypti sche militaire doelen aan de golf van Sues aangevallen. Een woordvoerder in Tel Avtv deel de mee dat de doelen lagen Sn de gebieden van de kaap Zaafa- rana en kaap Rarab. Alle Isra ëlische vliegtuigen keerden be houden'op faun basis terug. De^ectiè plaats In het zelfde gebied als waar Israëli sche amfibische pantsereenhe- lendeze week tien uur lang in actie waren, ?Een Israëlische militaire woordvoerder zei gisteren dat sedert de juni-oorlog van 1967 J2 Arabische vliegtuigen zijn neergeschoten tsn ruim 708 Ara bische commando's bij gevech ten in.de bezette Arabische ge- In Brussel hebben donderdag avond honderden mensen, o.w. heel wat jongeren uit Antwer pen, bjj de Israëlische ambassade deelgenomen aan een pro-Isra- elische betoging. De burgemeester van Antwer pen heeft overigens in verband piet de viering van het Joodse nieuwjaar extra-maatregelen ge- 'rolfen ter bescherming van Joodse bezittingen. De Israëlische gemeenschap in Antwerpen heeft de Joodse bevolking opgeroepen zich tij dens de godsdienstplechtigheden van de nieuwjaarsviering niet te veel in groepen bij de syna goge op t<: ^ouden, omdat dez~ lgl in c_: ij.c waar relatief veel Arabwffip wogen. bieden zijn gedood. Veertien Is raëlische toestellen gingen ver loren. Van de neergeschoten Arabi sche vliegtuigen waren er 51 van de neergeschoten vliegtui gen waren er 51 van de Egypti sche luchtmacht en de rest van de Syrische achtendertig toestel len waren Mig-21's, 11 Mig-17s en 13 'Soechoi-7's. 2808 Arabische commando's bevinden zich in gevangenissen opgesloten. Engeland wil opheldering van West-Duitsland over zijn kans om toe te treden tot de Europe se Economische Gemeenschap, na het recente gesprek van de bondskanselier Kiesinger met de Franse president Pompidou, zo is uit goede Engelse bron verno men. De Westduitse zaakgelastigde in Londen, Erwin Wickert, is woensdag op het Engelse mini sterie van buitenlandse zaken uitgenodigd om inlichtingen te verschaffen over de Frans-Duit se besprekingen. Men zou in Londen veront rust zijn over een uitlating van Kiezinger tijdens een op 8 sep tember aan Pompidou aangebo den diner. De bondskanselier zou, volgens Duitse bronnen, onder meer hebben gezegd, dat Europa alleen kan worden op gebouwd door landen die vol doende economische en politie ke stabiliteit hebben. Sommigen hebben hierin een ongelukkige toespeling op de Britse economi sche moeilijkheden gezien maar in Londen wil men zich niet uit- ;r.:':en, voordat men nadere cdgivens van West-Duitsland heeft ontvangen. DRAKESTEYNTrotse vader prins Claus met zijn oudste zoon prins Willem-Alexander, onlangs gefotografeerd door Max Koot. Warme „Onze strategie bestaat uit het ons handhaven aan de bestands lijnen en niet uit het bezetten van nieuwe Arabische gebieden. Wij willen niet naar Cairo, Amman of Beiroet oprukken, maar overal hard toeslaan zelfs op de meest onverwachte plaats". Dit heeft de Israëlische minister van defensie, generaal Mosje Dayan, gezegd in een vraaggesprek dat vrijdag in de Israëlische avondbladen is gepu bliceerd. „Het alternatief van onze hui dige strategie zou een bewegings oorlog zijn, welke ongetwijfeld de bezetting van nieuwe gebieden zou betekenen. Dat is niet in ons be lang. Wij blijven waar wij zijn en wij blijven er voorgoed, dat wil zeggen dat wij ons versterken, dat wij wegen aanleggen enz.", aldus de Israëlische minister. Dayan zei er van overtuigd te zijn dat de Russen een „Russifice ren van oorlog willen vermijden". De Russen leiden de Arabieren op om niet verplicht te zijn zelf in de strijd tussenbeiden te komen. Over de houding van Washing ton sprekend zei Dayan: „Het is mogelijk dat de Amerikanen ons in de toekomst hun hulp ontzeg gen als wij hun voorstellen ver werpen". Als het zover zou komen zou men bereid moeten zijn om de buikriem wat vaster aan te halen maar Israël zal niet opgeven. Men moet geloven in de nieuwe kaart van Israël. Er moeten nieuwe ne derzettingen komen. Sjarm El Sjeikh, het Golan-gebergte en de Gazastrook zijn van niet minder belang voor ons dan de Jordaan- vallei. Door het scheppen van vol dongen feiten bereikt men het snelst vrede", zo besloot de gene raal. De Israëlische minister zei nog dat Israël bereid blijft tot bespre kingen met de Arabieren, als zij directe besprekingen willen, zonder dat vooraf voorwaarden worden gesteld. De Arabieren zouden elk onderwerp kunnen aanroeren, ook Jeruzalem. De standpunten van Israël zou- waarschijnlijk lijnrecht tegenover dat van de Arabische landen staan. „Niettemin zouden we een weg naar wederzijds begrip kun nen vinden". Noordstraat 107 - Tel. 01150-4351 TERNE 11 ZEN' Een uit drie leden bestaande Britse commissie die een onder zoek heeft ingesteld naar de ge welddadigheden in Noord-Ier- land, heeft de regering aldaar zelfgenoegzaamheid verweten en de politie beschuldigd van on nodige geweldpleging tegen rooms-katholieken. Het rapport van de commissie dat over de periode van oktober 1968 tot en met maart van dit jaar handelt, wordt aan het Noordierse parle ment voorgelegd. De commissie, onder leiding van de Schotse rechter lord Ca meron, somt zes hoofdgrieven van de r.-k. minderheid op, die volgens haar een eerste oorzaak voor de onlusten zijn geweest. Deze grieven betreffen onvol doende huisvesting, achteruit stelling bij benoemingen bij het plaatselijk bestuur, een partijdi ge indeling van de plaatselijke districten die van belang is bij verkiezingen, het niet genoeg doening krijgen voor de r.-k. verlangens bij de protestantse regering, een wrok tegen de pro testantse hulppolitie en bezwa ren tegen de wet op de speciale bevoegdheden die de overheid het recht geeft, mensen zonder vorm van proces in hechtenis te houden. Voorts vermeldt de commissie als bron van spanning de vrees van de protestanten, dat een r.-k. bevolkingsaanwas hun over heersende positie zal aantasten. De houding van de Noordierse regering ten aanzien van hervor mingen wordt bekrompen ge noemd. In dit verband merkt de commissie op, dat de unionisti sche regering al sinds het ont staan van Noord-lerland aan de macht is. „Een partij die aan de macht is en niet, voor zover men in de toekomst kan zien, kan worden verslagen, neigt tot zelf genoegzaamheid en ongevoelig heid voor kritiek". De commissie merkt op, dat de Noordierse politie in vele geval len onder moeilijke omstandig heden juist is opgetreden, maar dat zij in Londonderry met name in de nacht van 4 op 5 jan. j.l. met onnodig geweld te werk is gegaan en zelfs onschul dige mensen heeft mishandeld en moedwillig schade heeft toege bracht in de straten van de r.-k. wijk Bogside. Overigens is de commissie tot de slotsom gekomen, dat linkse revolutionairen zich in de r.-k. beweging voor gelijke burger rechten hadden gedrongen. Aan beide kanten bevonden zich ex tremisten die alleen maar uit waren op geweld, ongeacht de consequenties, aldus het rapport. Felle kritiek wordt geoefend op militante protestanten als ds. Ian Paisley en de oud-minister van binnenlandse zaken W. Craig, die r.-k. demonstraties zouden hebben uitgelokt. Noorrfrfr.» Met de aankomst in de mon ding van de Mersey van de Nederlandse bergingsvaartuigen „Orca", „Buffel" en „Zeeleeuw" is deze week een begin gemaakt met een van de grootste ber gingsoperaties die ooit in Britse wateren zijn ondernomen. Met het lichten van drie scheeos- wrakken in deze riviermonding zal de haven van Liverpool toe gankelijk worden voor olietan kers van 200.000 ton. Deskundi gen van de Nederlandse ber gingsmaatschappij Van der Tak uit Rotterdam en de havenauto riteit van Liverpool hebben de operatie, die enige maanden in beslag zal nemen, voorbereid. Hierbij zal gebruik worden ge- maakt van de grootste zeegaan de drijvende hefkraan met eigen voortstuwing ter wereld, die thans bij de Rotterdamse droog dokmaatschappij in aanbouw is en aan het eind van het jaar in Liverpool verwacht wordt. De Nederlandse bergingsvaartuigen worden gebruikt voor de voor bereidende werkzaamheden. Twee van de wrakken zullen volledig worden gelicht, het der de en oudste (dat in 1895 ls ge zonken) zei worden TEftNEUZEM KANS OP REGEN Een hogedrukgebied boven Rusland veroorzaakte vrijdag in grote delen van west-Europa zon nig en warm weer. In ons land steeg het kwik daarbij plaatse lijk tot 28 graden. Langs het front, dat deze warme lucht scheidt van koelere oceaanlucht viel in Spanje, West-Frankrijk, Engeland en Scandinavië plaat selijk regen. Ter weerszijden van het front kwamen hier en daar grote temperatururverschillen voor. Inmiddels dringt het front lang zaam verder oostwaarts op. Aan de voorzijde van het front zal het vandaag aanvankelijk in ons land bij een zuidoostelijke wind nog zonnig en warm zijn. In de loop van de dag zal echter de be wolking vanuit het westen toe nemen. Bij een naar west tot noord draaiende wind wordt voorts een daling van tempera tuur verwacht. Het binnendrin gen van de koelere lucht kan mogelijk gepaard gaan met wat regen. medegedeeld door het K.N.M.% geldig tot hedenavond. Kans op regen Aanvankelijk zonnig, in de loop van de dag vanuit het westen toenemende bewolking met kan* op regen. Zwakke tot matig» zuid-oostelijke wind en warm weer, later bij wind draaiend naar richtingen tussen west en noord. Daling van temperatuur. Hoogwater ZATERDAG 13 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 2.40 2.51 Terneuzen 3.16 3.31 Hansweert 3.55 4.10 Walsoorden 3.59 4.14 ZONDAG 14 SEPTEMBER Breskens 3.10 3.24 Terneuzen 3.46 4.00 Hansweert 4.25 4.39 Walsoorden 4.29 4.43 MAANDAG 15 SEPTEMBER Breskens 3.41 3.53 Terneuzen 4.17 4.29 Hansweert 4.56 5.03 Walsoorden 5.00 5.12 ZON MAAN^, op onder op ondüi Sept. 13 06.11 19.00 08.01 19.19 14 06.12 18.58 09.20 19.30 15 06,14 18.55 10.42 19.44

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1