Hogere winst PTT in 1968 Dr. RANDALL'S REPUTATIE Sloan's Balsem VEEL RENTEKAARTBEZITTERS VERZUIMEN AANSPRAAK TE MAKEN OP AFKOOPSOM DE FINANCIËLE POSITIE VAN HET VER0LME-C0NCERN Rijke Amerikiian DE VRIJE ZEEUW Investeringen zelf „verdienen" Veranderingen Grote betoging tegen Von Thadden Handgranaat in zwembad van Britse ambassade in Amman Wastafel verstopt? Fifax lost op. Haal het even bij de drogist. Voor onmiddellijke verlichting De pijnverdrijver met onmiddellijke werking. Bartex is de fijnste snelscheercrême die ik ken. Err nog de voordeligste ook! Tegenspraak van Guyana Vakbonds voorzitters over verliezen Verolme Die regenjas kan ik zelf wel waterdicht maken. Met Harmisol van mijn drogist. I Donderdag 11 september 1969 De totale bedrijfswinst van de PTT, inclusief de postgiro maar exclusief de rijkspostspaarbank, bedroeg over 1968 f 189.909.000 hetgeen ƒ27 miljoen meer is dan over 1967, aldus het woensdag uit gebrachte jaarverslag. Het verslagjaar kenmerkte zich door aanzienlijke loon- en prijsstij gingen. De PTT-ers, aldus het ver slag, hebben het effect hiervan meer dan gecompenseerd door een hogere produktiviteit. Deze ligt in de orde van grootte van 100 miljoen, hetgeen neerkomt op een stijging van 5,6 procent in één jaar. In het jaarverslag wordt er de nadruk op gelegd dat de PTT on der de huidige financiële verhou dingen dit bedrijfsresultaat nodig heeft om de noodzakelijke groei van het bedrijf te blijven financie ren. De PTT moet zijn investerin gen vrijwel geheel zelf „verdie nen" en daarnaast een redelijke rentabiliteit boeken. De bedrijfsleiding schrijft het gunstige resultaat over 1968 toe aan drie factoren: 1. Een actieve commerciële poli tiek; 2. Het voortdurende streven naar produktiviteitsverbetering; 3. Het snelle herstel van de alge mene conjunctuur in de tweede helft van 1968. „Door deze factoren kon, on danks de sterk toegenomen lasten, een belangrijke teruggang van de financiële resultaten worden voor komen", aldus het jaarverslag. De lasten gingen omhoog met 112 miljoen, namelijk van 1688 mil joen tot 1800 miljoen. De baten stegen echter met 143 miljoen. De 112 miljoen hogere lasten waren samengesteld uit 77 mil joen voor loon- en prijsstijgingen en slechts f 35 miljoen voor uit breiding van het produktie-appa- raat. De rentabiliteit van het ver mogen, dat in het PTT-bedriif is geïnvesteerd, kan worden bere kend op 7 procent, in 1967 was dit 6.6 procent, in 1966 2,9 procent, in 1965 3,7 procent en in 1964 2,5 procent. De bedrijfsleiding schrijft in het jaarverslag dat op alle niveaus en in alle geledingen van de PTT veel aandacht aan de kwaliteit van de dienstverlening wordt besteed. Het personeel voelt zich zeer nauw bij het oordeel over de kwaliteit van de service betrokken. In het verslag wordt aangekon digd dat sociaal-psychologische begeleiding van het personeel in tensiever zal worden. Dit in ver band met de velé veranderingen in de organisatie. Tevens wordt ernaar gestreefd om door middel van verschillende experimenten de basis te leggen voor een betere werkstructurering. Gesteld wordt dat er nauwelijks één bedrijf in ons land is te vinden dat zo'n omvangrijk feiten- en cij fermateriaal in begrotingen, me mories van toelichting enz publi ceert als de PTT. In het PTT-jaarverslag wordt 1968 gekenschetst als een jaar vol van beweging en veranderingen. Tot de in gang zijnde veranderin gen, die voor de PTT van belang zijn, rekent de bedrijfsleiding c m.: HET TOENEMENDE STREVEN NAAR MARKTBEINVLOEDING Een belangrijk facet daarvan is dat de consumptie van goederen en diensten en de strijd om de con sument meer aandacht lijken te krijgen dan de produktie; deze accentuëring van de consumenten maatschappij is verklaarbaar uit de stijgende welvaart en vooral uit de stijging van dat gedeelte van het inkomen dat niet voor eerste levensbehoeften nodig is. Toch blijven, aldus het jaarverslag, de produktie en produktie-economie belangrijke elementen van onze welvaart vormen. Allereerst om dat de stijging van de arbeidspro- duktiviteit over een langere reeks van jaren bezien geringer is dan velen menen en voorts omdat de creatie van nieuwe goederen en diensten vaak nauw met proces vernieuwing verbonden is; EEN TOENEMENDE CONCURRENTIE, waarvan in het bijzonder de niet- monopolistische vormen van de dienstverlening, o.a. die van de postchèque- en girodienst, de in vloed ondergingen. SCHAALVERGROTING OP VELERLEI GEBIED die, voor zover het fusies van gro te ondernemingen betreft, het PTT-monopolie op het gebied van het berichtenverkeer kunnen on dermijnen (b.v. door verzorging berichtenverkeer in eigen beheer). EEN SNELLE ONTWIKKELING VAN DE TECHNOLOGIE, die o.a. een samenwerkend ver band tussen computers en tele communicatie mogelijk maakt en daardoor geheel nieuwe vormen van informatieverwerking met be hulp van elektronische apparatuur doet ontstaan. Een met de technologische ont wikkeling verband houdende be hoefte aan hoogwaardig personeel. VOORTDURENDE STIJGING VAN DE LOONKOSTEN veroorzaakt door loonstijging, ver betering van. zg. secundaire ar beidsvoorwaarden en arbeidstijd verkorting, die de structuur en de levensvatbaarheid van arbeidsin tensieve ondernemingen kan aan tasten. DRANG NAAR MEDEZEGGENSCHAP zowel van de gebruikers als van het personeel. STREVEN NAAR VERNIEUWING van bestuurlijke vormen zowel bij de overheid als in het bedrijfs leven. De PTT-bedrijfsleiding rekent het tot haar taak de dienstverle ning in overeenstemming te hou den met de ontwikkelingen die zich in de maatschappij voordoen. In het verslagjaar 1968 is hieraan veel aandacht besteed. Er waren enkele specifieke PTT- problemen, zoals de verliespositie van de postdienst en een wijze van financiering, die het moeilijk maakt te voldoen aan de eisen, die de snelle ontwikkeling in de tele communicatiesector stelt. Ongeveer 3.000 mensen hebben dinsdagavond in Oldenburg be toogd tegen een bijeenkomst van de uiterst rechtse N.P.D., waar Adolf von Thadden het woord voerde. Op de circa 350 politiemannen die tot taak hadden de bijeen komst te beschermen regende 't glasscherven, rotte eieren en verf. Ook vuurwerkknallen wer dén gehoord. Het grootste deel van de ongeveer 2400 aanwezi gen in de vergaderzaal zelf lie ten von Thadden nauw .lijks aan het woord komen. In spreekko ren riepen zij „Sieg heil" en „Nazi's eruit". Bij het begin van de rede van von Thadden stonden een 2.000 toehoorders als een man op en keerden het spreekgestoelte de rug toe. Na enige minuten gin gen zij weer zitten. In het zwembad van de Brit se ambassade in de Jordaanse hoofdstad Amman is dinsdag 'n handgranaat gegooid. Er werd niemand gewond, hoewel er ver scheidene mensen rondom 't bad zaten. Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnen, spit. Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. BRUSSELEen dezer dagen ge- I van Luik, die vandaag haar 32ste nomen foto van prinses Paola I verjaardag viert. De 22 raden van arbeid heb-1 ben van 1 juli vorig jaar tot j 1 juli j.l. bijna 700.000 aanvragen voor afkoop van geboekte rente- 1 zegels ontvangen, maar men had op 900.000 aanvragen gerekend. Ruim 200.000 rentekaartbezitters uit de geboortejaren 1903 tot en met 1908 en 1944 tot en met 1950 hebben dus verstek laten gaan. Er ligt volgens schatting nog een bedrag van 25 miljoen gulden op deze vergeetachtigen te wachten. Tijdens een gisterochtend in Den Haag gehouden persconfe rentie van de vereniging van raden van arbeid deelde secreta ris A. W. Rengeiink mede dat met de 700.000 aanvragen een bedrag gemoeid was van 83 miljoen gul den, inclusief de samengestelde interest van 3,5 pet voor elk jaar dat de uitbetaling later plaats vindt dan 1 juli 1968. Tussen 1 juli 1967 en 1 juli 1963 werden de afkoopsommen uitbe taald aan degenen die toen 75 jaar werden en geen recht op ouderdomsrente van 60 of meer per jaar hadden en aan de nabe staanden van de in dat jaar over ledenen. Dat vergde een bedrag van 11,7 miljoen gulden. Geble ken is dat bijna 20 pet van deze groep onvindbaar is. Veel men sen blijken met onbekende be stemming te zijn vertrokken. Tot de onvindbare behoren voorts Duitse dienstmeisjes en mijnwer kers die naar hun land zijn terug gekeerd. De raden van arbeid berusten evenwel niet als de ren tekaartbezitters zich niet aan melden. Men stelt zich voor na 1975, als de afkoopregeling moet worden afgesloten, via nauwge zet speurwerk in de bevolkings registers de laatkomers alsnog op te speurené De raden van ar beid verwachten in totaal vier miljoen aanvragen van afkoop sommen met een verwacht af koopbedrag van 700 miljoen gulden. Daarbij komt dan nog eens 100 miljoen gulden wegens samengestelde interest voor be talingen na 1 juli 1968. NIEUWE TIJDVAK GUNSTIGER Over het nieuwe tijdvak (tot 1 juli 1970 Voor de geboortejaren 1909 tot en met 1912 en 1941 tot en met 1943) zijn de eerste in drukken van de heer Rengeiink gunstiger. Er komen veel meer aanvragen binnen dan vorig jaar. De raden van arbeid doen via publikaties in personeelsorganen, dagbladen en in radio en t.v. overigens alles om de rechtheb benden te attenderen op de af koopregeling. Er is nu zelfs een affiche op grote schaal verspreid met de slogan „uw rentekaart is geld waard". BEMIDDELINGSBUREAUS. De heer Rengeiink waarschuw de tegen sommige bemiddelings bureaus die tegen betaling van 10 bereid zijn de aanvrage te verzorgen. Hij vindt dat een waardeloos initiatief, aangezien dergelijke bureaus uitsluitend als brievenbus fungeren. Elke rente- kaartbezitter kan het tientje zelf verdienen door op een postkan toor of bij een raad van arbeid een aanvrageformulier te halen. Het invullen ervan vergt weinig tijd en is heel eenvoudig. „Wat die bureaus doen is op het randje van de misleiding", oordeelde mr. G. A. A. M. Boot, voorztter van de vereniging van raden van arbeid. De uitgekeerde afkoopsommen variëren tot nu toe van 27 cent tot 570, het maximum bedrag. De gemiddelde afkoopsom be draagt evenwel 200. Het pvda-kamerlid A. J. Léms heeft minister De Block van eco nomische zaken schriftelijk vragen gesteld over de financiële positie van het Verolme-concem, zulks naar aanleiding van een publikatie in een ochtendblad. Minister De Block wordt ge vraagd, of aan de voorwaarden waaronder kredietgaranties aan het concern zijn verstrekt is en wordt voldaan en of de minister recentelijk een nieuw verzoek heeft ontvangen om' een krediet garantie aan het concern te ver strekken. De heer Lems vraagt voorts, of de vaste commi s voor economische zaken uit de tweede kamer op' korte termijn Het ministerie van buiten landse zaken van Guyana heeft berichten tegengesproken vol gens welke er nieuwe botsingen zijn geweest tussen Guyanese militairen en Suriname in het betwiste gebied van de nieuwe rivier, op ongeveer 400 km ten zuiden van Georgetown. In een Guyanees communiqué van woensdagmiddag heet het, dat er sinds 19 augustus j.l. geen schermutselingen in het betrok ken gebied voorgekomen zijn. Guyanese militairen hadden toen militairen van Suriname ver dreven, die een kamp hadden ge bouwd in het betwiste gebied, aldus het Guyanese communiqué. door ADELINE MCELFRISH 3) Had ze dat eigenlijk wel? De hemel wist, dat er momenten te over waren geweest waarin dat niet het geval was. Waarin ze zichzelf had voorgehouden, dat ze die dokter Robert Clay- comb uit het diepst van haar' hart haattei' Neen, niet haar hart. Haar ver stand misschien het verstand waarvan Bob in een gesprek eens had gezegd, dat het te zeer volgepropt zat met idealistische onzin dan dat het haar ooit ge lukkig zou maken „Houd alsjeblieft op met die waanideeën," had hij haar, boos bijna, verzocht. Ze zag, hoe hij van louter ergernis de ogen half had dichtgeknepen; die diep blauwe ogen, waarin ze zich zelf, of liever waarin zich haar verstand, zo dikwijls verloor „De tijd van Florence Nightin gale is al lang voorbij." Meteen was ze weer terug in het heden vijftienhonderd ki lometer en zeven maanden ver wijderd van het verlies van een illusie; op veilige afstand van Bobs cynisme, dat steeds vager werd in haar geheugen.Dok ter Randall zei tegen zuster Buell: „Zo'n ezelsveulen van een jongen!" Hij trok een voor een zijn rubber handschoenen uit. „Heeft niks willen laten mer ken, net zo lang tot hij het niet meer kon uithouden van de pijn. En toén is dat ding natuurlijk geknapt." Hij schudde het hoofd en Adela wist wat hij nu dacht: „Als ze er nog maar op tijd bij waren geweest!" Daarna klonk zijn stem; „Zus ter MorrisEn ze kreeg haar instructies. Penicilline. Vloeistof-transfusies. Een ver pleegster bij zijn bed, tot deze eerste kritieke uren voorbij wa ren. In gedachten hoorde Adela weer de stem van zuster Buell: „Gelukkig, dat er op haar afde ling geen ernstige gevallen zijn Zuster Wayne zou de handen vol hebben met twee afdelingen „Dank u." Dokter Randall nam van zus ter Buell een kop koffie aan en staarde in het dampende, bruine vocht. Sterke, sterke koffie. Maar hij had het nodig. Bij het krie ken van de dag had hij baby Cornelis op de wereld geholpen; het ziekenhuis en het spreekuur waren drukker geweest dan nor maal. Dan dat officiële diner met dat vervloekte bal er achter aan. Hij had precies twee uur' en zeventien minuten geslapen toen het telefoontje van m. Mc. Cauley hem had gewekt „Heerlijke koffie," zei hij. „Eigenlijk moest u het niet drinken; nu slaapt u de hele nacht niet meer." Lee grinnikte even. „De hele nacht?" herhaalde hij spottend, naar het raam knikkend. Door de smalle, hoge ramen van het vertrek, dat vroeger de salon van zijn overgrootvader geweest was, kwam de dageraad al aan geslopen, en de hemel boven 't Haley Bos reeds roze. „Ik ga meteen maar even bü Myron Clendenning kijken." Hij dronk nog een kop koffie en geeuwde. „En bü die jonge Mc. Cauley." Zuster Buell knikte; als hy straks nog meer koffie wilde hebben, wist hij, waar hij het vinden kon. Daarna ging ze in de richting van de noordeiyke vleugel. Waarschyniyk naar de kinderafdeling. Zoals ze voor die kinderen zorgde, ze bemoe derde, er mee speeldeHy zat er een poosje over na te denken, met de nu lege koffiekop in de handen. Na een paar minuten stond hy op, spoelde de dikke, witte kroes om onder de kraan, en zet te hem omgekeerd neer op het kleine aanrecht. Ja, hij zou nog even by Myron Clendenning en Jack Mc. Cauley gaan kijken en dan naar huis gaan en dou chen, en misschien kon hy dan nog een uurtje slapen. Langer beslist niet, want al vroeg zou Tason m. Findley komen onder deken en hy had haar beloofd, er bij te zijn Terwül hy zich met de lift naar boven liet brengen, ontrol de zich in rijm gedachten de drukke dag, welke voor hem lag. Patiënten bezoeken; drie operaties. Middag-spreekuur Geen wonder dat Helen altyd verklaairde wel gek te ïyken om zelfs een huweiyk met een dokter te overwegen. Toen hy de kamer van Jack Mc. Cauley betrad speelde er nog een spytig glimlachje om zyn lippen en in de donkergrij ze ogen. De zuster, die op een rechte stoel naast het bed zat, stond onmiddellijk op. „Hoe gaat het er mee?" „Ik geloof heel goed, dokter." Ze bracht hem verslag uit van pols en temperatuur. Dokter Randall knikte. Die penicilline en «treptomycine moesten het kunnen bolwerken. Hoewelmet buikvliesontste- king wist je nóóit „Ik loop ook nog even langs m. Clendenning," zei hy. „Daar na ga ik naar huis, maar als u denkt, dat het nodig is, kunt u me altyd opbellen." „Goed dokter." „En als u weggaat, laat het dan even weten, ja?" Morris? Dat was een nieuwe ling. Hy herinnerde zich hoe zuster Buell hem had verteld dat ze vanacht haar eerste nacht dienst had gehad. En wat nog meer? Iemand anders niet zuster Buell had verteld O ja, hy wist het nu weer en vroeg: „U bent een kleindochter van Bedford Morris, nietwaar? In mijn jeugd heb ik heel wat appels van hem gestolen. (Wordt vervolgd) over een dergelijke aanvraag kan worden ingelicht. Naar wij vernemen heeft mr. R. J. Nelissen, voorzitter van de kvp-fractiecommissie voor econo mische zaken, de voorzitter van de vaste commissie uit de tweede kamer voor economische zaken verzocht de leden van deze kamer commissie bijeen te roepen voor overleg met minister De Block over de problematiek rondom de financiële positie van het Verol- mé-concern. De voorzitter van de katholieke bond in het metaal- en electrotech- nisch bedrijf en aanverwante be drijven, „St. Eloy", de heer P. Brussel, heeft woensdagmiddag meegedeeld dat de „aanzienlijke verliezen" die het Verolme-con cem in de N.D.S.M. in Amster dam heeft geleden geen onmiddel lijke reden tot paniek over de werkgelegenheid behoeven te ge ven. De heer Verolme heeft vol gens de- heer Brussel al voor de vakanties aan de vakcentrales meegedeeld dat de N.D.S.M. een tegenvaller was gebleken en dat er „stroppen" werden geleden. Volgens de heer Verolme betrof het hier tijdelijke liquiditeitspro blemen, aldus de heer Brussel. De voorzitter van „St. Eloy" deelde ook mee dat de heer Verolme des tijds de verzekering heeft gegeven dat de N.D.S.M. niet zal worden afgestoten. De heer Brussel zei te menen dat de kern van de problematiek in het concern gelegen is in de stormachtige expansie van de laatste jaren, „waarvoor wij ove rigens groot respect en bewonde ring hebben". De bondsvoorzitter zei er een voorstander van te zijn wanneer het concern zich meer op consolidatie zou gaan toeleggen. De bondsvoorzitter ziet in de „consolidatie" ook een belangrijke taak voor de overheid weggelegd. „Zij is het toch die door de sub sidies in belangrijke mate partici peert in het concern". Volgens de heer Brussel is er op het ogenblik geen overleg met de heer Verolme. Wel wordt de gang van zaken nauwgezet in het oog gehouden. De heer C. van Dijk, voorzitter van de christelijke metaal bedrijfs- bond, toonde zich niet verrast door het nieuws over de moeilijke positie van de N.D.S.M. Al enige tijd geleden deden geruchten de ronde dat de werkgelegenheid wel eens In gevaar zou kunnen komen. De vakbonden spraken daarover toen met de heer Verolme, die te kennen gaf dat de moeilijkheden van tijdelijke aard zouden zijn. Een probleem voor ons is, aldus de heer Van Dijk, dat we weinig in zicht hebben in de financiële posi tie van het bedrijf, een besloten N.V. De vraag doet zich voor, of voor een snel groeiend bedrijf als Verolme de tijd van consolidatie niet is aangebroken. Men kan zich dan tevens afvragen of de heer Verolme wel de juiste man is om dat proces te leiden. Het is in het bedrijfsleven vaak net als in de scheepvaart: de kapitein moet op de brug zijn plaats vaak aan een loods afstaan om het schip veilig te kunnen binnenloodsen. De heer Van Dijk meent overigens dat er geen reden voor paniek is, maar wel voor een zekere zorg. DRAKENSTEYN: Op liet kasteel Drakensteyn werden dinsdag ochtend de 8-jarige Heinrich Pe- neux en de 14-jarige Ingrid Gevers door H.K.H. prinses Bea trix en Z.K.H. prins Claus ont vangen. De kinderen boden het prinselijk paar een pop aan als mede een exemplaar van een grammofoonplaatje, dat verkocht gaat worden ten bate van de revalidatie van het Surinaamse gehandicapte kind. Met een verzonnen verhaal over een rijke Amerikaan die haar geld zou schenken heeft de 27-jarige mevr. M. M. te Ouden bosch, kans gezien bij Westbra bantse zakenmensen op de loop van ruim l'/a jaar voor ƒ50.000 inkopen te doen zonder dat zy het geld bezat om te betalen. Dinsdag werd zij door de rijks politie gearresteerd wegens fles sentrekkerij. Zij legde een vol ledige bekentenis af en zal voor de officier van justitie te Breda worden geleid. Anderhalf jaar geleden bègon het allemaal in Oudenbosch waar de vrouw aan familie en buren vertelde dat zij rijk zou worden. Schatrijk zelfs. Zij had bloed af gestaan van een zeldzame bloed groep en dat bloed was naar Amerika gegaan om een ziek kind van een gefortuneerd zaken man te redden. De rijke Ameri kaan had toen besloten de geef ster van het bloed rijkelijk te be lonen met een half miljoen dol lar. Dit verhaal, dat vrij gemakke lijk op zijn onwaarheid kon wor den getest, ging van mond tot mond en de vrouw werd in veler ogen credietwaardig. Zij kocht kleren, een bontmantel, juwelen, auto's en allerlei andere zaken zonder te betalen. Als de schuld eisers ongeduldig werden zorgde zij er steeds voor dat het sprook je nieuw leven werd ingeblazen. Zij liet dan bijvoorbeeld haar huis vol bloemen zetten die af komstig waren van de Amerikaan en zorgde ervoor dat de spraak makende gemeente dit te weten kwam en voor verdere versprei ding van het goede nieuws zorg de. Zij beweerde in Amerika bij de gulle gever op bezoek te zijn geweest (hoewel zij geen pas poort had) en had zogenaamd verschillende ontmoetingen met de man, die zij mr. Dumont had gedoopt, op Schiphol. Zij belde dan vanuit Schiphol naar Ouden bosch om te laten merken dat de Amerikaan wel degelijk bestond. Een keer zou de Amerikaan sa men met de burgemeester bij haar op bezoek zijn geweest, maar de burgemeester wist van niets. Al deze verzinsels konden dus meestal vrij vlot ontmaskerd worden maar er bleef altijd een sfeer hangen waarin men zei: „Het zou toch wel eens waar kunnen zijn". Omdat er ook wel eens betaald werd en een aantal schuldeisers de goederen ging terughalen en niemand een klacht bij de politie deponeerde, bleef de affaire lan ge tijd draaien. Tot eind vorige maand: toen kregen schuldeisers in Hoogerheide er genoeg van en dienden zij een klacht in bij dé rijkspolitie. De vrouw probeerde nog het naderende onheil te voorkomen en verkondigde dat 1 september de Amerikaan met het geld zou arriveren. Toen die dag verstreek zonder dat er een wonder gebeurde volgde het po- litie-ingrypen.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2