Nieuwe Israëlische aanval Uitstel B.T.W. in België De onrust in Zuid-Amerika De Israëlische aanval op Egypte BETREKKELIJKE RUST LANGS HET SUEZ-KANAAL Vijf doden bij botsingen in de mist MOORD IN GENTS ZIEKENHUIS Vliegtuigbotsing in de Ver. Staten HET WEER DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1969 25e Jaargang No. 6067 Uitgeefster KV. v/h Fa. P. T- van de Sande, Temenden DE TOL ZAL DUUR BETAALD WORDEN MAKKELIJK DOELWIT De doden herdenking De aangevallen post in het Surinaams- Guyanese grensgebied Weerbericht De stakingen in West-Dutslancl Moordenaar Tom Mboya ter dood veroordeeld Zon- en Maanstanden PwaÖBiiitag W? atauMUaal: T1RNÏÜZEN DiredBemwHboRltedaetear: P. 3. van de Sande Telefoon(01150>-2073. Gironummer: 38150 Redactie* en AdmtatoLralto-adras: Smidswal AbomwnwnttprHo» S,—per kwartaal? per maand ƒ2,70 leeee nummer» 15 cent, fnehisïef 4 B.T.W. DE VRUE ZEEUW A(SvertenSep«js5 per ma 18 eaafs per advertentie ƒ2,40, exclusief 4 B.ÏH Rubriek „Kleine Advertenties" (geen advertenties) 5 regels 1,15. Iedere rej 23 cent. Kleine advertenties bij v VermeldingBrieven onder nummer, bureau van dit blad 80 cent verhogJa®. Inzending advertenties uiterlijk tot am, 11 Voor bet gecomb. tot 10 uur voormiddag. Israëlische vliegtuigen zijn woensdag opnieuw de Golf van Suez overgestoken voor een aan val op Egyptische doelen. Zij be stookten concentraties van mili taire voertuigen in de buurt van Ras Aboe Darag en Ras Zafara- na. Hetzelfde gebied had dins dag het doelwit gevormd van 'n grootscheepse „stoomwals-opera tie", waarbij Israëlische pantser eenheden met steun van lucht macht en marine aan land waren gezet en vervolgens Egyptische militaire installaties in een zes tig kilometer lange kuststrook hadden vernietigd. Deze luchtaanval wordt door waarnemers in Tel Aviv gezien als een nieuwe blijk van Israels vastbeslotenheid, Egypte duide lijk te maken hoe duur het zal moeten betalen voor verwerping van het bestand en proclamering van een uitputtingsoorlog. Het is voor de Egyptenaren niet moeilijk, zei de Israëlische staf chef, luitenant-generaal Bar-Lev, tot journalisten, „aan het kanaal te zitten en honderden, duizen den Russische granaten naar de overzijde te schieten." Het vin den van een oplossing „voor werkelijke problemen, zoals Is raels supermatie in de lucht en de bescherming van hun land of frontlijnen, is echter een heel an dere zaak", aldus de generaal. De Israëlische oorlogscorres pondent Eli Landau, die de actie van dinsdag meemaakte, heeft geschreven dat de hel losbrak toen de pantsereenheden na hun Minister-president de Jong heeft gisteren op schriftelijke vragen van de tweede-kamer leden den Uyl en van Thijn, bei den P.v.d.A., meegedeeld dat persberichten als zou de rege ring overwegen de nationale herdenking volgend jaar in Rot terdam te concentreren in plaats van, zoals gebruikelijk, in Am sterdam, elke grond missen. De twee kamerleden hadden ook gevraagd of dat zou beteke nen dat de jaarlijkse kransleg- ging op 4 mei door leden van het koninklijk huis bij het natio nale monument op de Dam in 1970 niet zou plaats vinden en of de regering de verzekering wilde geven dat van haar kant niets zou worden ondernomen dat het nationale karakter van de dodenherdenking bij het na tionale monument zou aantasten. De minister-president zei over deze vragen dat zij in verband met het antwoord op de eerste vraag, geen beantwoording be hoeven. Naar het A.N.P. van zeer wel ingelichte zijde in Paramaribo verneemt, heeft de Surinaamse defensie-politie het kamp Spari in het betwiste gebied tussen Su riname en Guyana in opdracht van de regering in Paramaribo ontruimd. Deze maatregel was genomen, nadat de post dinsdag ochtend door Guyanese troepen was beschoten. Er zou tot de te rugtrekking zijn besloten, omdat de bezetting van 'het kamp on voldoende zou zijn bewapend. De teruggetrokken politiemannen bevinden zich nu op het nabijge legen eiland in de Suriname- rivier, dat niet tot het betwiste gebied behoort. Op dit eiland zijn ook ongeveer 20 Nederlandse militairen gele gerd, die slechts van hun wapens gebruik mogen maken, als Guya nese troepen het niet-betwiste Surinaamse gebied zouden bin nentrekken^ Deze grens is echter niet door Guyanezen overschre den. Wel vloog dinsdagmiddag 'n Guyanees vliegtuig ten zuiden van het eiland, maar het ver dween toen de Surinaamse de fensie-politie het vuur had ge landing langs de kust naar het zuiden trokken. „De tanks scho ten verwoed op alle doelen en de weg die wij volgden, was aan weerskanten gemarkeerd met brandende voertuigen van alle mogelijke soorteen en verwoeste posten. Heel wat van de wagens die ons tegemoet kwamen moe ten ons voor anderen gehouden hebben, en maakten zelfs ruim te door naar de kant te gaan. Ze vormden een tamelijk goed doel wit", aldus Landau. De Israëlische strijdmacht was bij het naderen van de hoofddoe len te Ras Aboe Darag en Ras Zafarana op groeiend verzet ge stuit. Militaire deskundigen in Tel Aviv hebben verklaard dat het wel zeker was dat Egyptische eenheden woensdag de schade, die de dag tevoren was aange richt, zouden gaan opnemen. De Israëlische legerleiding richtte volgens hen daarom de nieuwe luchtaanval op hetzelfde gebied, waar woensdag inderdaad vrij grote bedrijvigheid heerste. Sinds de grootscheepse Isra ëlische aanval op Egyptisch grondgebied dinsdagmiddag, heerst er een betrekkelijke rust langs het Suezkanaal. Dit heeft een militaire woordvoerder gis teren in Tel Aviv meegedeeld. In Israëlische militaire krin gen schrijft men deze rust toe aan een bepaalde „schoktoe- stand" waarin de Egyptische legerleiding zich bevindt, omdat zij zich nog niet voldoende heeft gerealiseerd wat haar dinsdag is overkomen en hoe zij daarop moet reageren. De Israëliërs slui ten de mogelijkheid van een Egyptisch antwoord niet uit, om dat Cairo zich niet kan veroor loven passief te blijven tegen over een zo grote schending van zijn prestige. Men voegt daar echter aan toe dat een dergelijk antwoord in welke vorm dat ook wordt gegoten, weer nieuwe Is raëlische akties zou uitlokken die dan weer zouden leiden tot een verdere verzwakking van het prestige van Nasser. In politieke kringen in Jeruza lem werden gisteren berichten bevestigd als zouden de Israëli sche vertegenwoordigingen en ambassades in het buitenland de vreemde mogendheden van mi nuut tot minuut op de hoogte hebben gehouden van de Israëli sche aktie en de beweegredenen die tot die aktie hebben geleid. Dit feit zou volgens deze krin gen verklaren dat het buitenland een gematigde houding heeft aangenomen of zelfs begrip heeft getoond voor de aktie. Politieke commentatoren in Israël zeggen nu dat „het duidelijk is dat de door de Arabieren geuite alarm kreten over het gevaar van een algemene beroering in het mid den-oosten niet serieus moeten worden genomen", en dat „er geen oorlog zal komen omdat de Arabieren er niet toe in staat zijn". Men merkt daarbij op dat de Israëlische aanval plaatsvond slechts enkele dagen nadat de Russische pers Israël op elke aanval had voorbereid door te zeggen „dat de Arabische legers nu klaar waren voor de oorlog". Men voegt daar nog aan toe dat Israël het bewijs heeft geleverd dat de pogingen van de Russen om de Egyptenaren voldoende te bewapenen en de Arabische legers te laten oefenen geen en kel tastbaar resultaat hebben ge had. Naar aanleiding van het be richt uit Cairo dat gistermorgen een Israëlisch vliegtuig zou zijn neergeschoten, zei een militaire woordvoerder in Tel Aviv gis termiddag dat Israëlische vlieg tuigen de golf van Suez zijn overgestoken en langs de Egyp tische kust concentraties van mi litaire voertuigen hebben ge bombardeerd. Vijf mensen zijn woensdag morgen om het leven gekomen bij een auto-ongeluk op de Waal brug zij Zaltbommel. De slacht offers zijn afkomstig uit Zalt bommel, Kerkwijk en Rossum. Het ongeluk gebeurde om streeks zeven uur, nadat een half uur eerder niet ver van de Waal brug op de rijksweg Utrecht- Den Bosch in dichte mist een kettingbotsing ontstond, waarbij vijf inzittenden van een busje werden gewond. Het busje brand de uit. Er vormde zich na het ongeluk een file. Op de Waal brug maakte zich, ook in de mist, een vrachtauto uit deze file los, waardoor de botsing ontstond waarbij vijf doden vielen. In dit tweede verongelukte busje zaten zeven man. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zonnige perioden Op de meeste plaatsen droog weer en perioden met zon. Over wegend matige wind tussen zuid en zuidoost. Vrij warm. De Belgische regering heeft dinsdag tot bij middernacht ver gadert over begrotings- en b.t. w.-problemen. Volgens het agentschap „Bei- ga" is beslist de b.t.w. een jaar uit te stellen, omdat men over gang naar een nieuw stelsel tij dens de huidige hoogconjunctuur gevaarlijk acht. Hierbij zou de Belgische regering zich hebben laten leiden door de ervaringen in Nederland van enige maanden terug. Voorts zou invoering van de b.t.w. op 1 januari a.s. tot gevolg hebben dat de Belgische schat kist in de maanden januari en februari onvoldoende ontvang sten zou hebben en dat er voor de nodige uitgaven extra geld tegen hoge rente zou moeten worden geleend. De „Gazet van Antwerpen" merkte woensdagochtend op, dat de E.E.G.-commissie over een eventueel uitstel van de b.t.w. niet geraadpleegd scheen te wor den. Het blad tekende hierbij aan, dat de E.E.G.-commissie het voorgenomen uitstel van de b.t. w. in Italië (er is een E.E.G.- afspraak om het nieuwe stelsel uiterlijk 1 januari 1970 ingevoerd te hebben in de' zes) afkeurt en zelfs zou dreigen een klacht tegen Italië bij het Europese hof in Luxemburg in te dienen. Voorts verluidde woensdag ochtend nog, dat de regering- Eyskens het eens is geworden over een gewone begroting voor 1970 met uitgaven tot een bedrag van 290 miljard frank (20 mil jard gulden) en inkomsten van 295 miljard. Het overschot van 5 miljard frank zou worden ge bruikt voor medefinanciering van de buiteng- M >n; jpegroting die op 50 miljard frank zou zijn vastgesteld. Voor de kamercommissies ver klaarde Eyskens, dat invoering van de b.t.w. op 1 januari a.s., gezien de huidige zeer gunstige conjunctuurontwikkeling, geva ren voor oververhitting met zich mee zou brengen. De minister van financiën, Snoy, sprak van een begrotingsrisico van 4 tot 5 procent. Van de zijde van de liberale oppositie werd woensdag be treurd, dat de beslissing om de b.t.w. uit te stellen zo laat is ge komen. Vele prijzen zijn in het vooruitzicht van de invoering reeds gestegen, zo zei men. De liberale leider Declercq meende, dat de regering zich bij haar be slissing niet alleen door coh- junctuuroverwegingen had laten leiden, doch ook door het feit dat er volgend jaar gemeenteraads verkiezingen moeten worden ge houden. HET LOO; Max Koot maakte deze opname van het gezin Van Vollenhoven, dat binnenkort uit gebreid gaat worden. Op de foto: prinses Margriet, prins Maurits en mr. P. van Vollenhoven in de tuin van Het Loo. In een ziekenhuis te Gent, de kliniek „Heilige Familie", heeft een 56-jarige vrouw dinsdag middag haar man die er wegens een heupbreuk wordt verpleegd, met hamerslagen om het leven gebracht. Tijdens het bezoekuur ontstond jin de ziekenkamer, waar in to taal drie patiënten worden ver- 1 pleegd, hooglopende twist tus sen de echtelieden, waarbij de I vrouw tenslotte hysterisch gil lend een hamer uit haar bood schappentas haalde en de man verscheidene keren op het hoofd sloeg. - De beide andere patjenten ver klaarden tezeer geschrokken te zijn om te kunnen ingrijpen. De vrouw kon ter plaatse wor den gearresteerd. Bij een botsing in de lucht tus sen een DC-9 van „Allegheny Airlines" en een door een leer ling-piloot bestuurd éénmotorig vliegtuig zijn dinsdag 83 mensen om het leven gekomen. De toe stellen vlogen bij Indianapolis tegen elkaar 'en stortten bran dend neer in een veld op 19 km van de stadsgrens. In de DC-8 die op weg was van Cincinnati naar het vliegveld Weinrock bij Indianapolis, zaten 78 passagiers en vier beman ningsleden. De leerling-piloot maakte een solovlucht. Bij een gevecht tussen Colum- biaanse troepen en leden van het nationale bevrijdingsleger in het bij de Venezolaanse grens gelegen Columbiaanse departement Santan der zouden maandag minstens 10 guerrillastrijders en vier boeren om het leven zijn gekomen. Een woordvoerder van het leger zei dat hij nog geen officiële cijfers had van de verliezen. Het blad „Al Tiempo" meldde dat er 10 a 15 guerrillastrijders en vier boeren zijn gedood. - President Adolfo Siles'Salinas van Bolivia en generaal Alfrede Ovando Candia, opperbevelhebber van de Boliviaanse strijdkrachten, hebben dinsdag in een gemeen schappelijk communiqué laten we ten dat militairen 's avonds en 's nachts in de steden zullen gaan patrouilleren om het toenemende terrorisme tegen te gaan. Bij een inval in een huis in La Paz is dinsdagmorgen vroeg een man gedood. Hij werd in een vuur gevecht met de politie doodgescho ten. Twee mannen liepen verwon dingen op. Volgens onbevestigde berichten is de omgekomen man de leider van de zogenaamde ste delijke guerrillastrijders die ver antwoordelijk worden geacht voor minstens 13 terroristische overval len in deze maand. Later deelde de Boliviaanse mi nister van binnenlandse zaken mee dat de bij de inval in La Paz omgekomen man Guido „Inti" Pe- redo is, de leider van de Boliviaan se guerrillastrijders. Peredo, die de voornaamste adviseur van wijlen „Che" Guevara voor Boliviaanse aangelegenheden was en be- Sommige politieke kringen in Israël zien het succes van de actie als een zware slag voor het pres tige van president Nasser, op het moment dat deze zijn bondgenoten hoopt te mobiliseren voor een ver sterkt oostelijk front, teneinde de druk aan het Suezkanaal te ver lichten en Jordanië in het oosten niet alleen de last te laten dragen. Deze kwestie vormde een der hoofdpunten van het overleg dat de Egyptische, Jordaanse, Syrische en Iraakse leiders vorige week in Cairo voerden. Waarnemers in Beiroet menen dat de Israelis'ahe operatie van dinsdag de nieuwe Arabische cdördinati -pb.nnen veel eerder dan verwacht op de proef zal «teUen. Hoewel het Egyptische leger niet in staat wordt geacht het Suez-kanaal over te steken en op de andere oever lang genoeg een bruggehoofd in stand te houden voor een grote doorbraak in de Sinai, zijn er toch factoren die president Nasser er ondanks zijn voorzichtigheid tot dusver toe kunnen brengen, een grote tegenactie op touw te zetten, zeg gen waarnemers in d> Libanese 'mcfostad. Een van uie factoren is ide groeiende druk op hem vanuit TEL AVIV: Het Israëlische leger gaf dinsdagavond deze foteo vrij van de Israëlische aanval op Egypte: een Egyptische tankwa gen wordt door Israëlische sol daten onder vuur genomen. het leger voor meer offensieve daden. Een andere is de psycholo-1 gische toestand van de Arabisch*1 wereld, die sinds de aanvankelijke depressie na de juni-oorlog van 1967 aanzienlijke wijziging heelt, ondergaan, aldus deze waarnemers,1 Duizenden mijnwerkers in het Roer- en Saargebied hebben gis teren in weerwil van tussen de vakbonden en werkgevers be reikte akkoorden hun wilde sta kingen voortgezet. De regering heeft een beroep op de stakers gedaan het werk te hervatten. In het Saargebied bleven gis teren 20.000 mijnwerkers thuis. Zij waren niet tevreden met de loonverbeteringen die hun bon den bij de werkgevers ba if' i bedongen. In Dortmund, in liet Roergebied, liepen ongeveer mijnwerkers voor het hoofd kwartier van hun vakbond te hoop. Zij protesteerden tegen de met de mijndirekties afgebro ken loonsverhoging van 11 tot 15 procent en scholden hun vak bondsvoorzitter voor verrader uit. In de staalindustrie zijn de meeste stakers weer aan het werk gegaan. Hun vakbond be sloet in het afgelopen weekeinde een loonsverhoging van 14 pet te eisen. Bij de Kloecknerfabrieken in Bremen en Osnabriick zetten ongeveer 10.000 staalarbeiders hun onofficiële staking voort. De stakingsgolf heeft inmid dels ook de scheepsbouwindus- trie aangetast. Bij de „Howaldts- -erke-Deutsche Werft" in Kiel lag woensdag het werk geheel stU. schouwd werd als diens opvolger, is niet doodgeschoten door de po-« litie. Hij werd gedood toen de handgranaat die hij naar de poli-a tie wilde gooien, voortijdig ont plofte. Een rechtbank heeft woensdag in Nairobi de 32-jarige Nahasjon Njoroge een lid van de Kikoejoe- stam, schuldig verklaard aan de moord op de voormalige minis ter van economische zaken van Kenia. Tom Mboya, en hem ter dood veroordeeld. Njoroge heeft gezegd onschul dig te zijn. Mboya werd op 5 juli in een drukke winkelstraat in Nairobi neergeschoten. Hij stierf nagenoeg onmiddellijk aan zijn verwondingen. Zijn dood had overal in Kenia ongeregeldheden tot gevolg. Njoroge, lid van de linkervleugel van de Keniase re geringspartij, de Afrikaanse na tionale unie, werd op 9 juli gear resteerd. In zijn woning vond de politie een vuurwapen. Perioden mei zon Het weer in onze omgeving wordt steeds meer beheerst door een lagedrukgebied ten westen van Ierland. Op de oostflank daarvan staat een zuidelijke tot zuidwestelijke stroming. In deze stroming bevindt zich een fron tensysteem met veel bewolking en regen. Dit frontensijsteem strekte zich woensdagavond uit van de Azoren via de Britse eilanden naar Noorwegen. Het trekt maar heei langzaam oost waarts, maar het is niet waar schijnlijk dat het ons land van daag reeds zal bereiken. Wel kunnen later op de dag wolken- relden van dit systeem het wes- en van ons land bereiken met mogelijke plaatselijk enige lichte regen of motregen. De wind zal rchter geleidelijk wat in kracht toenemen en voert vanuit het zuiden eerst nog vrij warme lucht aan zodat er ook perioden met zon worden verwacht. -> -- -.«'iSl* DONDERDAG 11 SEPTEMBER kans reuzen weert I .oorden v.m. 1.38 2.14 2.53 2.57 n.m. 1.55 2.31 3.10 3.14 VRIJDAG 12 SEPTEMBER .3 ikens Terneuzen Har sweert Walsoorden v.m. 2.09 2.45 3.24 3.28 n.m. 2.26 3.02 3.41 3.45 ZON op onder Sept. 11 6.07 19.05 12 6.09 19.03 13 06.11 19.00 14 06.12 18.58 A3 96,14 18,55 MAAN 5 op onder, ij 5.29 18.59 6.44 19.09 08.01 19.19 09.20 19.30 1942 .19.44;

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1