Bomaanslag oP Israëlische ambassade Amerikaanse ambassadeur weer vrij Britse troepen in actie in Belfast V'ER MENSEN VERBRAND IN AUTO Aanslag op El-Af-kantoor in Brussel Overval op spaarbank in Amsterdam MAN DOODGESTOKEN Nog scherpere bewaking van Israëlische vliegtuigen op Schiphol Volksfront voor de bevrijding van Palestina pleegde aanslagen HET WEER nachtrust MAANDAG/DINSDAG 8/9 SEPTEMBER 1969 25e Jaargang No. 6065 Ook aanslag op Israëlischs ambassade in Bonn Buit 75 mille Twee roeiers verdronken dongen door Bomontploffing zwaar gewond Weer vliegtuig naar Cuba gedwongen NEDERLANDER IN BELGIE VEROORDEELD Onrustigs nacht Man in Belfast doodgeschoten Weerbericht Zon- en Maanstandeii\ een de Sawfe Bhwmrnm»: 38150 DE Will ZEEUW i cwimead fXtO avK^fadnM 4 X B.T.W. Uitgeefster N.V. vfh Fa. P. van <3e Snnrle, Temeuzen Advertentieprijsper on 15 eenU mTnfwmnp per advertence f2,40, exclusief 4 B.T.VW, Rubriek „Seine Advertenties" (geen hafefate- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder mmwiw, of bureau van dit triad 80 cent iwimgisg. Inzending advertenties uiterlijk tot n m g on Voor het gecomb. rnaandag/dinadsg'iitnmr tot 10 uur voonniddtg. Kond liet middaguur is er een beira aanslag gepleegd op de Israë lische ambassade aan de Klatte weg in Den Haag. Een Arabisch sprekende jongen hééft vanmiddag even voor twaalf uur een granaat gegooid naar de Israëlische ambassade in Den Haag. Het projectiel ontplofte in d'e aangebouwde woning van de eerste secretaris van de Israëlische ambassadeur aan de Klatteweg. Er ontstond een enorme ontploffing en vee! rook. Een politie-agent, die de wacht hield bij de Israëlische ambassade wist de jongeman, die de aanslag pleegde te grijpen. De dader had nog een granaat in zijn zak. Bij een eerste ondervraging van de jongeman, waarbij de kanselier vah de Israëlische ambassade, de heer J. Segev, als tolk optrad, bleek dat de jongeman, die bib berde als een rietje en die hele maal wit was weggetrokken, 's morgens om acht uur nog zijn kameraad en handlanger had ge zien. Deze was evenwel niet ter plaatse. (Door de explosie schrokken de Israëlische ambassadeur en de overige vier personen die in de ambassade aanwezig waren dusda nig, dat ze naar buiten renden De heer Segev ging, met de politie mee om als tolk te fungeren bij hét verhoren van de jongeman. De granaat was kennelijk be doeld voor het openstaande raam van het kantoor van de ambassade raad en woordvoerder van de Is raëlische ambassade, de heer Y. Yannay. Hij verklaarde, dat hij had gezien, dat de jongeman door de politie-agent werd gepakt, ge arresteerd en gefouilleerd. Het raam van zijn werkkamer is enke le meters verwijderd van het bal kon van de aangrenzende woning, waarop de granaat terecht kwam. tie schade bestond onder meer uit oen aantal vernielde ruiten. „We hebben reden om aan te nemen dat de jongeman, die een aanslag op de Israëlische ambas sade trilde ondernemen een Jor- flaniër is. Dit is afgeleid uit het feit dat hij Arabisch sprak met •en Jordaans accent". Dit heeft hoofdinspecteur J. v. d. Poel, chef van hst bureau van de centrale recherche van de Haagse politie, vanmiddag op eën persconferentie meegedeeld. Hij kon nog niet de identiteit van de man onthullen evenmin als de leeftijd. „U weet hoe dat gaat, Se liegen dat ze barsten als zij bij de politie zijn", aldus de hoofd inspecteur. Dikwijls is het bovendien zo, dat een vreemdeling uit 't Azia tische gebied veelal "iet. eens weet hoe oud hij is. Op de jonge man. wiens leeftijd op 14 a 15 jaar wordt geschat, werden geen papieren aangetroffen. Vragen over de identiteit van de jour nalisten weerde de hoofdinspec teur af en de officier van justitie, stir. A. W. Rosingh, die de leiding van het onderzoek op zich heeft genomen, heeft de politie niet de vrijheid gegeven op dit moment meer over de identiteit van de dader te onthullen. De politie-agent die op wacht stond tij de Israëlische ambas sade, had kort voor twaalf uur twee, jongemannen van een uit heems uiterlijk langs de gebou wen zien lopen. Zij hadden zijn aandacht getrokken. Toen om 12 uur de politieman arriveerde om de wachtpost over te nemen, werd deze ingelicht. Terwijl zij nog bij elkaar stonden, kwam Vier mensen twee echtparen uit Ar-ptwden» zijn om 't leven hcaini toen zondagavond om temet cmt acht de auto, waarin zij zaten tijdens «en gecompliceer de kettingbotsing in brand ge- reek*. Dat gebeurde op rijksweg 38 onder de gemeente Nijkerk. Be rijkspolitie te Nijkerk onder zoekt de krcJtiteit van de slacht offer#. Bij dft ongeluk werd voorts één vrouw ernetig gewond. De auto waaria de vièr slachtoffers zaten, w-Td van achteren aangereden f r_s een kettingbotsing. Een h.dge steekvlam sloeg uit de auto die in een flits in lichtelaaie stond. H"~wel twee ooiitiemannen uit Niji -k vrijwel direct ter plaat'" sg, viel er aan blussen RH een van de twee, de jongste, op nieuw langs lopen. De politie mannen hoorden een sissend ge luid en even later een ontplof fing op het balcon van de eerste etage van de woning op no. 14 aan de Klatteweg. De agent, die zijn collega kwam aflossen, was op de fiets gekomen en sprong er weer op om de dader aan te hou den. Voor zover uit het onderzoek is gebleken, moet de granaat op het balkon zijn ontploft. Daarbij werd een olievat vernield, waar van de inhoud naar de beneden het balkon gelegen kamer lekte. In de woning was alleen de dienstbode aanwezig. Zij bevond zich op het moment van de aan slag in de keuken. Bij het onder zoek zijn de technische opspo- rings- en herkenningsdienst van de Haagse gemeentepolitie en het gerechtelijk natuurkundig labo ratorium van het ministerie in geschakeld. De politie heeft onmidddellijk na het bekend worden van de aanslag alarm geslagen. Dit hield in, dat berichten werden ver spreid om op de toegangswegen naar Den Haag uit te kijken naar de tweede man, die, naar de po litie veronderstelt, een paar jaar ouder is dan de man die nu is gegrepen. Wat de granaat betreft die op de dader werd gevonden, werd meegedeeld, dat nog niet is na gegaan, van welke makelij het projektiel is. Vast staat, dat het een aanvalshandgranaat is. Twee jongemannen hebben maandag kort na 12 uur twee granaten geworpen naar het kan toor van de Israëlische lucht vaartmaatschappij „El Al" in Brussel. Volgens de eerste be richten liepen drie bedienden van de maatschappij verwondin gen op. De ontploffingen richt ten vrij grote schade san. Een politieman die bij het kan toor op wacht stond, is erin ge slaagd de beide daders te ar resteren. Hun nationaliteit is nog niet bekend. Volgens ooggetuigen waren de beide daders, vermoedelijk vreemdelingen, te voet komen aanlopen en hadden zij hun bom of bommen bij het kantoor aan de Cantersteen, aan de rand van de Brusselse binnenstad, bij het Centraal station, neergelegd. De politieman die enkele meters verder op wacht stond, werd niet door de rondvliegende scherven getroffen en wierp zich onmiddellijk on de daders. De gewonden zijn twee man nen, van wie er een tamelijk ernstig getroffen leek, en een meisje, dat slechts lichte ver wondingen door glasscherven had opgelopen De politieman kon een van de daders, een zeer jonge jongen naar het schijnt, meteen grijpen. De tweede ontvluchtte doch kon achterhaald worden. Latere berichten spreken van vier gewonden, allen personeel van El-Al. onder wie de chef van het bureau. Na aanslagen op de Israëlische ambassade in den Haag en op het El-Al-kantoor in Brussel is vanochtend ook een aanslag ge pleegd op de Israëlische ambas sade in Bonn. Twee handgrana ten werden gegooid waardoor de ruiten sprongen. Niemand werd gewond. De aanslag gebeurde juist toen de vaste politiewacht bij de Is raëlische ambassade, die uit een man bestaat, werd afgelost. De beide politiemannen zagen een donkeruitziende jongen van een jaar, of 15 over de stoep lopen. Deze liep nog even heen en weer. De politiemannen zagen de jon gen een granaat in de richting van de ambassade gooien. Het projectiel dwaalde af naar het balkon van de aangrenzende woning. Een van de politieman nen pakte zijn fiets en ging de wegrennende jongeman achter na. Hij wist hem te grijpen en vond nog een granaat op de jongen. De procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag, mr. B. J. Besier, en de officier van justitie, hoofd van het arrondis sementsparket, mr. A. W. Ro singh, stelden zich ter plaatse op de hoogte. Zij wachten het rapport van de politie af. Mr. Besier bevestigde dat er in de woning van de secretaris van de Duitse ambassade schade was aangericht, maar kon niet zeg gen. hoe groot deze was. Waar- «StóMtjk is de granaat door de ruit gegooid en daarna ontploft, waardoor nog meer ruiten wer den vernield. Ook een tank met petroleum op het balkon werd door scherven van het projec tiel lek geslagen. Er ontstond geen brand. Twee mannen van 30 tot 35 jaar hebben vanmiddag om streeks half drie bij een overval op het bijkantoor van de spaar bank voor de stad Amsterdam aan de Middenweg in Amster dam-oost f 75.000 buitgemaakt. Zij vluchtten in een auto waarin een derde man achter het stuur zat. De wagen werd een kwartier na de overval aangetroffen op de Linnaeusparkweg. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. mm 0LGA Een ruzie rond een partij biljart is de 26-jarige Bredanaar A. de K. noodlottig geworden. Omstreeks half één vannacht werd hij in een café in de Molenstraat in Breda doodgestoken door de zeventien jarige J. A. uit Breda. De dader meldde zich in de loop van de nacht uit eigen beweging aan het bureau van politie. De K. had samen met een vriend een man in het café lastig gevallen die stond te biljarten. De caféou- der wist de gemoederen te kalme ren. Toen hij even later in een achterzaal bezig was, kwam J. A. binnen. Deze bemoeide zich met de nog naruzieënde mannen. Daar bij moet hij een stiletto tevoor schijn hebben gehaald en hebben toegestoken. De caféhouder snelde toe en probeerde hulp te verlenen. Hij liet direct de politie en een ziekenwagen bellen. De K. over leed op weg naar het ziekenhuis. De Bredase politie kon vanochtend nog niet meedelen of er tussen slachtoffer en dader mogelijk al langer een vete bestond. Ook weet ze de juiste motieven voor de steekpartij nog niet. Het mes is nog niet gevonden. In de Botlek bij Rotterdam zijn maandagmorgen 2 roeiers (havenpersoneel dat assisteert bij het afmeren van sche pen) te water geraakt en ver dronken. Het ongeluk gebeurde toen de twee bij de graan eleva tor maatschappij in een roeiboot bezig waren een tros van het ss „Millstan" over te brengen naar de kade. Door nog onbe kende oorzaak sloeg de boot om, waardoor de twee roeiers te wa ter raakten en, ondanks red dingspogingen, verdronken. De namen van de slachtoffers zijn nog niet bekend. Bij een ontploffing in het dorp Breedeweg te Groesbeek bij Nij megen is zaterdagmiddag een 12- jarige jongen G. Z. dermate ge wond, dat voor zijn leven wordt gevreesd. De knaap was in de tuin bij het ouderlijk huis bezig met een schop, toen een vrese lijke klap volgd en een rookwolk opsteeg. Uit enkele restanten wordt vermoedt dat het brisant bom betrof. Bijna 25 jaar geleden was Groesbeek het grootste mij nenveld van Europa. RIO DE JANEIRO: Dertien ge boeide politieke gevangenen, waaronder een vrouw, kort voor hun vertrek naar Mexico. Deze gevangenen vormen de losprijs voor de ontvoerde Amerikaanse ambassadeur in Brazilië, Burke Elbrick. Een DC-8 van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij „Eastern Airlines" met 85 passagiers en 10 bemanningsleden is zondag ge dwongen koers naar Cuba te zet ten. Het toestel vloog boven de Bahama's en was op een vlucht van New York naar San Juan (Porto Rico). Het toestel landde later in Havanna. Een met een revolver gewapende passagier had de piloot gedwongen naar Cuba te vliegen. De DC-8 met 95 man aan boord is later naar Miami gevlogen. De rechtbank te Gent heeft de Nederlander J. F. uit Hontenisse wegens botersmokkel veroor deeld tot acht maanden gevan genisstraf. Hij kreeg ook een boete opgelegd van 660.000 frank, d.i. ruim 45.000 gulden. Terstond na het bekend wor den van de bomaanslagen in Brussel en Den Haag op resp. het El Al kantoor en de Israëlische ambassade heeft de dienst lucht vaart van het korps rijkspolitie aanvullende maatregelen geno men ter bewaking van vliegtui gen van El Al, die dagelijks op Schiphol landen. Al vele maanden lang betekent de bescherming van de El Al toe stellen een zware belasting voor de mobiele brigade van de rijks politie, een speciaal opgeleid korps, waarvan zeker een tiental manschappen bewapend met ka rabijnen bij ieder El Al vliegtuig dat Schiphol aandoet in touw is. Britse soldaten hebben zondag middag traangasgranaten ge schoten in een menigte van on geveer 3000 joelende protestan ten die zich een weg trilden for ceren naar het rooms-katholieke stadsdeel. De betogers ruimden een wegversperring van de sol daten op en slechts «en dunne lijn militairen scheidden protes tanten en rooms-katholieken van elkaar toen zij het vuur open den. Elders in de stad begeven an dere groepen, protestanten zich naar de rooms-katholieke wijk. .Radio Oranje", een Clande stiene protestantse zender, roept de bevolking op zich aan te slui ten tegen de rooms-katholieken. „Radio Vrij Belfast", een even eens illegale, rooms-katholieke zender roept de rooms-katholie ken op naar Falls Road te gaan om hun wijk te verdedigen. Evenals bjj de ernstige onge regeldheden van vorige maand, drong ook nu ean menigte men sen de passagiers van een bus uit te stappen waarna het vervoer middel dwars °ver de hoofdweg werd geplaatst om een barricade op te richten. De politie was ernstig veront rust door de ophitsende toon van radio Oranje. De moeilijkheden begonnen gistermiddag toen éen rooms- katholiek de wijk van de protes tanten binnenging om huisraad uit de woning van zijn moeder te halen. Ev stroomden mensen samen die hem uitjouwden. Later op de avond verspreidde de menigte zich nadat een in specteur van politie met 'n luid spreker had verzekerd dat een onderzoek zal worden ingesteld. De Britse soldaten trokken zich terug en werden vervangen door de „Royal Ulster Constabulary", de Noordierse politie. Enige tijd nadat de grote menigte zich had verspreid, richtten andere groepen in de protestantse zowel als in de rooms-katholieke wijk nieuwe barricades op. Enkele vrachtwa gens stonden in brand. Er zijn enkele gevallen van plundering geconstateerd en enkele cafe-houders zjjn telefo nisch bedreigd met in bcandste- king van hun zaken. Eenheden van het Britse leger houden toezicht in het grootste deel van Belfast na een onrus tige nacht waarin hier en daar aanslagen met benzinebommen zijn gepleegd. Minstens acht ge bouwen, waaronder een hotel, zijn door groepen protestanten en rooms-katholieken in brand gestoken. De brandweer wist de branden echter te blussen voor er grote schade werd aangericht. De extremisten dwaalden met stokken en stenen door de stra ten tot de vroege morgenuren van maandag. Zij bemachtigden 15 bussen voor hst opwerpen van barricaden. De rond 3.000 man Brits? troepen die zich over de stad hebben verspreid, hiel<i|g beide partijen gescheiden. De politie is er nog niet in geslaagd radio-Oranje op te sporen. Via dit radiostation dat ergens in Belfast staat, worden de protes tanten aangespoord het heft in eigen handen te nemen „om zich te verdedigen tegen de katholie ke horden", Tom Caldwell, een lid van het Noordierse parlement voor de partij van de unionisten, heeft de negering van Ulster dringend verzocht 'n uitgaansverbod voor de avondlijke uren af te kondi gen. In Belfast wonen ongeveer een half miljoen mensen. In Belfast is maandagmorgen een man doodgeschoten, aldus meldt de B.B.C. Een woordvoerder van de poli tie in Belfast wilde alleen maar zeggen dat er zich in een wijk waar hoofdzakelijk protestanten wonen een schietpartij heeft voorgedaan en dat hierbij ge wonden zijn gevallen. Het slachtoffer is een 23-jarige protestant. Hij kreeg een kogel in het hoofd. De auto van waar uit werd geschoten is onvindbaar. Later is bekendgemaakt, dat er bij de schietpartij geen gewonde is gevallen. De man is getroffen door scho ten die van een voorbijrijdende auto werden afgevuurd. Een an dere man liep daarbij yerw^p.- De ontvoerde Amerikaanse ambassadeur in Brazilië, Burke Elbrick, ;s zondagavond in vrij heid gesteld en per taxi naar zijn ambtswoning teruggekeerd. De Amerikaanse zaakgelastig de liet weten dat de gezond heidstoestand van de ambassa deur uitstekend is. Direkt na zijn aankomst begon de Braziliaanse politie een grote opsporingsaktie. Alle toegangs wegen naar Rio zijn afgesloten en auto's worden aangehouden en gecontroleerd. De chauffeur van de taxi, waaria- de ambassadeur terugkeerde, is gearresteerd. Het schijnt echter dat hij Burke El brick toevallig heeft opgepikt toen de ambassadeur zich in de wijk „Barba da Tijurca" bevond. De chauffeur herkende de am bassadeur van door de pers ge publiceerde foto's en besloot hem mee te nemen. Kort nadat hij zijn woning was binnengegaan ver scheen de ambassadeur voor een van de ramen. Hij wuifde naar de menigte voor de deur. Ambassadeur Elbrick zei later tegen Amerikaanse diplomaten dat hij in een kale kamer van een vrij groot huis opgesloten heeft gezeten. De kamer was drie bij vier meter groot. Hij wist niet in welk deel van Rio het huis lag. Zijn bewakers hadden hem siga ren gegeven en zijn overhemd gewassen. In hun laatste boodschap ver klaarden de ontvoerders dat zij hun strijd voor „de volledige be vrijding van het Braziliaanse volk met alle hun ten dienste staande middelen" zullen voort zetten. De guerrillastrijd in de steden zal geïntensiveerd wor den en voorts zal er 7,een groot boerenleger" worden gevormd voor de bevrijding van het volk. De ontvoerders zeggen voorts dat zij persoonlijk niets tegen am bassadeur Elbrick hebben maar dat hij een vertegenwoordiger is van „de bazen" zoals de Ameri kanen in Brazilië worden ge noemd. Elbricks vrijlating kwam pre cies vier uur na de landing in Mexico van het vliegtuig met de 15 politieke gevangenen. Elbrick gaf later een verklaring uit waarin hij zegt blij te zijn dat de ontvoerders hun woord hebben gehouden en de Braziliaanse re- „Tiener"-guerrilleros van het extreem linkse .volksfront voor de bevrijding van Palestina" hebben de bomaanslagen van vandaag op Israëlische instellingen in Den Haag, Brussel en Bonn gepleegd, zo heeft een woordvoerder voor het front in de Jordaanse hoofd stad meegedeeld. De aanvallen tct de „tiger clubs" van de afdeling «BfeM W&l gering bedankt voor de maat regelen die tot zijn vrijlating hebben geleid. De ambassadeur heefte een flinke schram op zijn wang. Hij zei dat die gemaakt is met een revolver toen hij tijdens zijn ontvoering van de wagen waarin hij zat in een andere moest overstappen. De ambassadeur is in de bui tenwijk „Barba da Tijuca" vrij gelaten. Men had hem een doek voor zijn ogen gebonden en be volen een kwartier te wachten. Elbrick had de doek echter af gedaan en was gaan lopen. Di rekt daarna was hij aangespro ken door de taxichauffeur. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, William Ro gers, heeft de Braziliaanse re gering hedank.t voor de maat regelen die zij heeft genomen om de vrijlating te verkrijgen van de ambassadeur. VRIJ ZONNIG Het zonnige weer gedurende hef weekeinde werd veroorzaakt door een hogedrukgebied, dat zich van de Britse eilanden over onze oan geving tot Polen uitstrekte. Da middagtemperaturen bereikten in ons land waarden van omstreeks negentien graden. Boven zuid-Europa en het we* telijk deel van de Middellandss] Zee bevond zich een lagedruk» j gebied, dat vooral in zuid-Frank» rijk plaatselijk regen- en onweer*! buien bracht. De as van het hogedrukgebii verplaatst zich het komende maal onder invloed van een de»] pressie bij - IJsland in zuidelij! richting over ons land naar Alpengebied. Voor dinsdag samenhangend hiermee droog vrij zonnig weer verwacht. Vannacht kan zich evenwel hl het binnenland hier en daar mirt vormen. •-* medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot dinsdagavond Rustig weer. Droog en vrij zonnig weer. fa 8a nacht en ochtend plaatselijk mist. Overwegend zwakke wind en de« zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. H^-w-vater DINSDAG 9 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden vjn. n.ra, 0.21 12.4$! 0.57 1.18, 1.36 1.5? 1.40 S.0|i WOENSDAG 10 SEPTEMBER* n.nu') Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.03 1.39 2.18 2.38 2.22 ,5.40, ZON MAAN op onder op onder Sept. 9 08.04 19.09 02.58 18.37 10 06.06 19.07 04.14 18.49 11 6.07 19.05 '5:29 18.59

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1