3Cunót naaldwerk frlenu ONS HUIS IN 2000 VROUW VOOR restjes zijn zoet Meisjes met een bankrekening Tomaten eens anders Zaterdag 6 september 1969 DE VRIJE ZEEUW T van de week Ook de laatste BETTY TEELING. Tn september ziet men nog volop de prachtige paarse aubergines in de winkels liggen, maar in oktober wordt het aanbod al weer minder. De peer vormige violette vrucht oorspron kelijk afkomstig uit de subtropen gedijt tegenwoordig ook in de West- landse kassen. En vaak nog beter, door de voortdurende zorg, die er door de kwekers aan wordt besteed. Ze kunnen gestoofd, gesmoord of ge bakken worden gegeten en zijn voor al verrukkelijk gevuld met gehakt of bijv. met een kaas- of hamragoCit. ZONDAG: grapefruit; aubergine beignets met kaassaus, spaghet ti met stukjes ham; roomijs met warme chocoladesaus. MAANDAG: champignonragoüt, aard appelpuree, sla met eieren; griesmeelpunten met stroopsaus. DINSDAG: bietjes, speklappen, aard appelen; karnemelksepap. VOENSDAG: witte kool met kerrie en zure room, aardappelen, var kenslapje; chocoladevla met Deer. DONDERDAG: gulyas met rijst; me loen. VRIJDAG: gebakken schol, aardappe len, peterseliesaus, rauwe andij vie; yoghurt. ZATERDAG: dikke soep met verse groenten; perzik. AUBERGINE-BEIGNETS Was de aubergines, snijd ze in plakken. Bestrooi deze met zout en peper en haal ze door een bloembe- slag. Bak ze snel in heet frituurvet. Geef er een kaassaus (gemaakt van boter, bloem, melk en geraspte oude kaas) bij. WITTE KOOL OF SPITSKOOL MET KERRIE EN SOURCREAM Snijd de kool in smalle reepjes, was deze. Fruit een gesnipperd uitje met 1 theelepel kerrie in 50 gram boter Voeg de uitgelekte kool erbij en laat alles ongeveer 25 minuten smoren. Klop 1 potje sour cream met 1 lepel tje bloem en schenk dit bij de kool, al roerende. Kook alles even goed door tot de bloem gaar is en maak de kool dan af met zout, peper en noot. Tot de „daverende dingen dezer dagen" behoort, althans voor de huis vrouw, de prijzenoorlog over een der belangrijkste artikelen in het voed selpakket: de suiker. Maar on zeker ogenblik, reeds nu dit stukje in de krant komt, is de rest op het prijzenfront teruggekeerd en zal de huisvrouw haar suiker weer tegen een normale prijs moeten kopen, Wie intussen wat suiker heeft geham sterd, omdat ze nu zo lekker goed koop is, zal het betreuren, dat het meestel onmogelijk blijkt te zijn, een papieren zak met dit edele produkt geheel te ledigen; er blijft altijd wat aan het papier kleven, en alle getik tegen de onderste boven gehouden zak leidt er niet toe, dat ze helemaal leeg wordt. En hoe langer men de suiker bewaart, des te meer gaat er op die manier verloren. Een Russi sche uitvinding komt aan dit euvel tegemoet. De Russen maken zakken van een bepaald materiaal, waardoor het mogelijk is een zak suiker in één seconde te ledigen zonder dat er ook maar één korrel aan de wand van de zak blijft kleven. Er worden al po gingen gedaan om dit materiaal ook ir het westen toe te passen. lC JNSU) Hebben vrouwen geen verstand van geldzaken, zoals vele mannen be weren? Dat valt in deze tijd nogal meel Vroeger was de behandeling van financiële aangelegenheden in derdaad voorbehouden aan de man, die toen immers ook nog het „hoofd der echtvereniging" was. De vrouw moest maar zorgen, dat ze met haar huishoudgeld altijd te weinig! rond kwam en dat zij de stijgende be hoefte van haar gezin op de.juiste wijze, zonder morren of klachten, wist op te vangen. Er is veel veranderd. De emancipatie heeft snel doorgezet en thans blijken een groot aantal vrou wen zelfs zeer slimme financiële ex perts te zijn. En in de toekomst zal dit aantal nog sterk toenemen als men een Duits statistiekje mag geloven. Het Duitse Spaarkas en Giro Genoot schap heeft een onderzoek ingesteld naar het aantal jeugdige spaarders en beleggers in de leeftijdsgroep tot 20 jaar. Daarvan bleken meer dan de helft (51 pet) meisjes te zijn. Voor lopig telt deze groep 130.000 „giro teenagers"; zij zullen een niet te ver waarlozen deel van de cliëntele van de banken worden, wanneer deze groep inleggers zich blijft uitbreiden in het tempo, dat de groei thans heeft aaqgenofnen. (CONSU) Tomaten zijn er op het ogenblik volop. Ze zijn te vullen, koud, als voor gerecht, met gehakt als groente- en vleesschotel, maar ze maken ook een prachtige groenteschotel. Geef eens tomaten met kruiden: de tomaten wassen, even in kokend water dom pelen om het schilletje te verwijderen en dan overlangs doorsnijden. De to maten in een iets beboterde vuurvas te schotel leggen, met de openge sneden kanten naar boven. En nu ko men de kruiden. Een heerlijke combi natie is eerst wat gedroogde majo- raan, dan per tomaat ongeveer ander halve theelepel versgehakte peter selie met kervel, dat u afdekt met een theelepel gemalen kaas. Op iedere tomaat nu een dun schilfertje boter, en dan kan de schotel in de oven, on geveer 20 minuten tot een half uur. Een hele lekkere combinatie is ook mint flakes met peterselie en kaas. De schotel kan men zonder bezwaar des morgens klaarmaken. Men behoeft ze dan des avonds alleen maar in de oven te schuiven. (CONSU) A'DAM: Ontwerpster Margie Keijzer toonde deze week haar nieuwe kol- lektie tapijtstof. De presentatie vond ook ditmaal op originele wijze plaats, door de als vloerbedekking bestem de textiel te laten showen door swin gende meisjes. Het materiaal van de nieuwe kollektie is dikwijls wol of nylon met wol. LEKTUUR A'DAM: Een van de modellen uit de nieuwe kollektie van Dick Holthaus, getoond door Annemarle: een mouw loos bontgevoerd vest van ruiten wol len stof, gedragen over een zwarte jersey pantalon en blouse. Het geheel wordt gecompleteerd door een hand- gebreide bonnet en bijpassende sjaal. Wie In het bezit is van Akte Ns, een akfe waar een vierjarige opleiding middelbaar nijverheidsonderwijs aan ten grondslag ligt, kan zich naald kunstenares noemen. Akte Ns omvat immers de handwerktechnieken en het vervaardigen van kunstnaald werk! Niet ieder die zich deze akte ver werft werpt zich op het onderwijs, menigeen zoekt het in de kunst of in de kunsthandel. Hoe het zij, de naald kunstenares en de lerares stofversie- ren beheersen niet alleen de vele handwerktechnieken, zij weten ook veel van kunstgeschiedenis en zijn in staat zelf handwerken te creëren, te ontwerpen. Zij kunnen kunstwerken maken die hun weerga niet kennen. Te Heemstede exposeerde Ivonne Harren-Goves, naaldkunstenares, haar werk. Prachtige wandkleden, uitgevoerd in verschillende technie ken. Tegelijk met haar stelde mevrouw Bodil Blokker Veggerby, weefster, haar wandkleden ten toon. NAALDKANT den een zeer aparte bekoring. Vooral het grote kleed dat uit twee delen be stond die, zij het los, vlak tegen elkaar aan hingen en hun eenheid toonden in het gedeeltelijk cirkelvormige pa troon dat wèl in lijn, maar niet in kleur door de kleden loopt. Er waren kleden met onregelmatig, in reliëf geweven delen, heel wonderlijk maar wel mooi en boelend. GOLVEND Uitstulpingen of gaten verlevendig den vaak het vlakke weefsel. Interes sant en knap is bijv. een wandkleed in lichtend geel, dat zeer onregelma- lïg geweven is. Het is een vrij grof weefsel, opgebouwd uit vlakken, door een zeer speciale wijze van weven golvend en gebogen, wat een zeer bijzonder effekt geeft. In fijnere weefsels zijn duidelijk dierfiguren te herkennen, in andere kleden zijn lange draden wol of ge vlochten draden ingehangen. Wéér andere kleden hebben spleten of ga ten, al naar gelang de gemoedsstem ming van de weefster waaronder het kleed ontstaan is. Temidden van al deze kleden-aan- de-wand staat een weefgetouw met een gedeeltelijk uitgevoerd werk. De wol, in prachtige kleuren geverfd, hangt stil in rijen kluwentjes te wach ten Buiten al dit fraais is er In de boe tiek van Blokker een enorm aantal boeken op het gebied van handwer ken te vinden. Een specialisatie in Jiandwerkuitgaven die zijn weerga niet vindt. Boeken met duidelijke il lustraties, in het Nederlands, Zweeds, Engels, Italiaans en Noors, over knoopwerk, batikken, borduren, kant klossen, patchwork, weven, appliqua- ties, haken, stofdruk en ook steken- boeken. Vele kostelijke uitgaven die inspireren en suggesties geven om moderne ontwerpen goed te kunnen interpreteren. Daarnaast vinden we er materialen als handweefgarens en apparaten als handweefgetouwen en bandweefap- paraatjes. Er is een rya-afdeling voor degenen die de techniek van het rya- knopen willen proberen, met wol in de beeldigste kleurschakeringen die uitnodigt tot creatief bezig zijn. Deel van een wandkleed met opval lende gaten. Duidelijk zichtbaar zijn het Engelse borduurwerk, het macra- werkt, die we duidelijk herkenden als Engels borduurwerk. Een macramé vlechtwerkje verdoezelde een wat fel gekleurd gedeelte, wollen vlechtjes waren precies daér aangebracht waar ze het decoratieve effeket van het kleed verhoogden. GOUDBORDUURSEL uaweven wancoueeci waarin duidelijk een dierfiguur te herkennen is. mé vlechtwerk en toegepaste kraal- garnering. We bekeken de overzichtelijk op gehangen werken van beide kunste naressen. Ivonne Harren toonde onder meer wandversieringen in naaldkant. In een rechthoekig metalen frame borduurde zij, geheel zonder ondergrond dus, een soort spinneweb-achtige figuren, met als resultaat een heel luchtig en open gehouden ornament. Prachtig van kleur en als wandversiering zeer decoratief. Verder hingen er van haar hand grote en kleinere bijzonder smaakvol uitgevoerde wandkleden in vrij bor duurwerk, waarin verschillende tech nieken terug te vinden waren. In een vrij groot kleed, met wol geborduurd in verschillende kleuren paars en mosgroen, waren grote cirkels ge- Een minutieus uitgevoerd wand kleed in goudborduurwerk, een bui tengewoon mooie techniek van pUat- en ingrijpsteek in zijde, met daarnaast soms steken in verschillende richtin gen, maakte de kunstenares, nadat een Spaans beeld haar hiertoe ge ïnspireerd had. Een kleed als dit werd in een borduurraam gewerkt. Ook de geweven wandkleden had- Opvallend is het ruime gebruik van Draion woningtextiel. „Woningtex tiel," zo zegt professor Colombo, „is vooral in de toekomst onontbeerlijk, als wij in de kilheid van het plastic onze eigen persoonlijke sfeer willen brengen. Vooral de moderne Bayer textielvezels verschaffen volgens hem „een oneindige mogelijkheid tot variëren" omdat er talloze weefsels en kleuren in kunnen worden ge maakt. Aan het eind van deze eeuw leven we anders, wonen we anders. Huizen worden niet meer gebouwd zoals nu, kamers worden anders ingericht. Hebben we dan nog wel kamers? Volgens de Italiaanse binnenhuisar- chitekt professor Joe Cesare Colombo is er in de woning van het jaar 2000 geen kamer meer te vinden. Onze verschillende woon-facetten, zoals slapen, eten, gezellig zitten, worden niet meer door muren gescheiden, maar spelen zich volgens professor Colombo af in en om geprefabriceer de „woonmachines", die ieder hun eigen functie hebben. Op de vakbeurs Inter Decor, die deze week tijdens de jaarbeurs in Utrecht werd gehouden, is onder de titel Visiona 69 een volgens de nieuwe woonideeën van Joe Colombo inge richte woning tentoongesteld. Op 'n oppervlakte van 150 m2 ston den 3 woonelementen opengesteld. De eerste en voor overdag belangrijkste is de „central living", die bestaat uit een vierkante, lage bank, met losse, zachtbeklede kussens van allerlei vorm. In het midden van de van hardplastic vervaardigde bank op 'n plateau asbakken, knoppen voor de verlichting, een „bar". Boven het ge heel is een draaibaar boekenrek op gehangen, met daaronder een t.v. met kogelgewricht. Op en k om de „central living" speelt een belang rijk deel van ons leven zich af. De keuken is van buiten geheel met tapijt beklede kombuisachtige cel, waarbinnen dlle keukenappara ten binnen handbereik rondom ons heen zijn aangebracht. Tafel dekken en eten opdoen gebeurt in de keu kencel. De gedekte tafel schuiven wij dwars door de wand, over de aan de buitenzijde aangebrachte schrijf- en werktafel heen, en als de maal tijd is afgelopen, wordt de tafel weer in de keukencel teruggeschoven. De grootste woonmachine is de nacht-nat-cel. Een ronde, met een harmonicagordijn hermetisch afge sloten en airconditioned ruimte met van wand tot wand een bed, de nacht cel. Door middel van een smalle gang is deze verbonden met de nat- cel, waarin een kogelrond bad dat naar buiten in de woonruimte bovendien een dekoratieve werking heeft een gestyleerd toilet en veel spiegels

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 7