Vietcong kondigt staakt-het- vuren aan REURSOVERZICHT Tijdelijk! Leuk Engels theetrommeltje Verdachte diefstal Singer-museum uit politiecel schilderijen van ontsnapt Zaterdag 6 september 1909 DE VRIJE ZEEUW Strijd voortzetten? Jongen neergestoken Veel doden in El Salvador door „Francelia" RUS KRIJGT ASIEL IN ENGELAND Kind overreden Elf toeristen door vallende boom getroffen Opdracht tot krachtige vermindering Amerikaanse overheidsbouw Dodelijk ongeval hoog loon goede sociale voorzieningen busvervoer of afstandsvergoeding gratis bedrijfskleding korting op Philips artikelen met 20 Pickwick theezakjes voor f 1,60. In dit handige bewaartrommeltje blijven de volle geur en de fijne smaak van de thee volledig behouden. Zo'n trommeltje, gevuld met Pickwick theezakjes is ook ideaal om mee te nemen op vakantie. Vraag uw winkelier naar dit trommeltje met 20 Pickwick theezakjes tijdelijk samen slechts voor f 1,60. MÊk*' i Douwe Egberts 4 De vietcong heeft vrijdag een drie dagen durend staakt-het vuren aangekondigd ten teken van rouw om de dood van de Noordvietna- mese prsident Ho Tsji Minh. Vol gens een mededeling van de klan- destiene radio van het nationale bevrijdingsfront zal de maatregel op 8 september om 00.00 uur plaat selijke tijd ingaan en op 11 sep tember rond dezelfde tijd weer af lopen. Sinds het begin, van dit jaar is dit de vierde keer dat het natio nale bevrijdingsfront een staakt- het-vuren in acht neemt. De laat ste keer gebeurde dit op 30 mei ter gelegenheid van de verjaardag van Boeddha. Vanuit Saigon is nog steeds geen officiële verklaring gekomen of de Zuidvietnamese regering al dan niet bereid is het staakt-het-vuren te eerbiedigen. Ook van Ameri- kanse zijde is nog geen commen taar gegeven op de door de viet cong aangekondigde maatregel. Wel deed donderdag de Zuid- vietnamees Ho Toeong een beroep op de leiders van zowel Zuid- als Noord-Vietnam de vijandelijkheden te staken tijdens de gehele door Noord-Vietnam afgekondigde pe riode van rouw. De bekendmaking door de viet cong van een bestand van 72 uur ter gelegenheid van de begrafenis plechtigheden, hebben de regering in Saigon en de Amerikanen voor de moeilijke keus gesteld even eens een bestand in acht te nemen of het bestand van hun tegenstan der te negeren en de strijd voort te zetten. Als Zuid-Vietnam en zijn bond genoten geen bestand in acht ne men zullen zij er, zo zegt men, on getwijfeld van worden beschul digd een gelegenheid te laten pas seren om de goedertrouw van de vietcong op de proef te stellen. Voorts zullen Saigon en Washing- tn weer van agressie worden be ticht. Daartegenover staat dat „wij moeilijk kunnen instemmen met een bestand ter ere van een man die sedert het begin van de oorlog vijand nummer één is geweest", aldus genoemde bron. In Amerikaanse kringen in Sai gon meent men dat mogelijk geen formele aanvaarding van het be stand zal plaatshebben maar dat INTERNATIONALS ZWAK TOT FLAUW De internationale waarden hebben gisteren, voor de laatste dag van deze beursweek, het hoofd in de schoot moeten leg gen. De stemming voor deze fondsen was bij de opening zwak tot flauw. Dit laatste gold vooral Unilever met een eerste verhan deling op 105,50 tegen een voor gaand slotniveau van 108. Er von den in deze hoek winstnemingen plaats. Kon. Olie was zwak op 172,50 (173,60). Ondanks gunstig bedrijfsnieuws van de British Enkalon over de verdubbelde winst van dit concern over het eerste halfjaar 1969, daalde AKU tot 121,60 (122,20). Hoogovens was 20 cent lager op 103. Philips zette 80 cent lager in op 61,90. De handel in al deze fondsen had weinig te betekenen. Later kon Philips zich iets verbeteren tot 62,10, Unilever liep op 105,80 doch AKU zakte verder in tot 121,30. De handel bleef zeer kalm. De olie-aandelen hebben het donderdag in Wallstreet weder om moeten ontgelden. Deze fond sen sloten flauw vooral op de mededeling van de regering om een bestaande belastingfaciliteit die de oliemaatschappijen genie ten, te verlagen van 27% tot 20 pet. De flauwe tendentie in Wall street, al waar het Dow Jones- gemiddelde voor industrie-aan delen donderdag tien punten in zakte tot 825,30. was zeer zeker van invloed gisteren in Amster dam. Mede in verband met het naderende weekeinde werden bestaande posities glad gestre ken. Daaruit traden verkopen naar voren. Deze waren voldoen de voor een lager koersniveau. Van de cultures was Amster dam Rubber een half punt lager op 50,1. HVA kon zich hand haven op 69. De scheepvaartsec tor was merendeels licht ver deeld. De staatsfondsenmarkt gaf geen veranderingen van enige betekenis te zien. Deli Mij. ging een halve gul den omhoog tot 59,80. Heineken was goed prijshoudend op 168, doch K.Z. Organon moest 1 prijsgeven op 144,70. KLM daalde 3 omdat dit fonds in Wallstreet een halve dollar lager sloot. De Banque de Paris biedt voor de nog uitstaande aandelen Pre- anger Rubber 60 pet. De laatst gedane koers was 39. De hoeklie- den besloten gisteren in dit fonds geen notering op te maken. AKU verliet de markt op 121,50, Hoogovens 103, Philips 62,10, Unilever 105,70 en Kon. Olie 172,10. In het laatste beurshalfuur kwam er plotseling leven in de brouwerij voor het aandeel Hei neken. Van vele kanten kwamen kopers deze stukken uit de markt nemen op geruchten ter beurze, dat Unilever Heineken zou gaan overnemen. De handel werd ruim waarbii de kber* sterk opliep van 168 tot 175 (167,90). Vergeleken met de slotkoërs van de vorige week waren AKU, Philips en Hoogovens deze beurs week weinig veranderd, Uni lever gemakkelijker maar Kon. Olie vast. KLM daarentegen was aan de flauwe kant. In de eerste periode hadden de koersverliezen van de lokale waarden een geringe meerder heid. Ver. Glas daalde 6, Neder- horst 15 en Metaverpa 5 punten. Billiton gaf bijna 2, Pakhoed eveneens bijna 2, Desso 1 en Elsevier 9 prijs. Gist-Brocades ging ƒ2 (20 punten) omlaag. Norit zakte 1,50 in. Bijenkorf- Beheer en Technische Unie ste gen ieder 5 punten. Bols f 3,50 en Cindu 1,20 hoger. gedurende die 72 uur de geallieer de acties tot louter defensieve zul len worden beperkt. In de aankondiging van het be stand door de vietcong staat on der meer dat, evenals in Noord- Vietnam, door het bevrijdingsfront een rouwperiode van een week in acht wordt genomen. Er zullen herdenkingsplechtigheden worden gehouden in de gebieden waar de „voorlopige revolutionaire rege ring" het voor het zeggen heeft. Zuidvietnamese regeringsfunctio narissen, soldaten en politieman nen worden vrijgeleiden gegaran deerd als zij deze bijeenkomsten wensen bij te wonen. Een hoge delegatie van de „V.R.R." zal naar Hanoi gaan om de begrafenis bij te wonen. Na men zijn niet genoemd. Bij een ruzie tussen enkele jongelui in de nes nabij de Dam is donderdagavond laat de 17- jarige G. Brandsen met een mes neergestoken. De jongen werd ernstig gewond naar het Binnen gasthuis overgebracht, waar on middellijk operatief werd inge grepen. Volgens de politie is er geen levensgevaar. De dader is nog niet gevonden. Deze zou het hebben opgenomen voor een jon gen met wie het slachtoffer had gevochten. Meer dan honderd mensen heb- gisternacht de dood gevonden bij plotselinge overstromingen, die veroorzaakt werden door de or kaan „Francelia" in het oostelij ke deel van de republiek El Sal vador. De „Rio Lempa" in het bijzon der heeft grote schade aange richt door overstroming van landbouwgebieden langs haar oevers waarbij boerenwoningen zijn weggevaagd. SAIGON: Politieke waarnemers hier geloven, dat het president schap van Noord-Vietnam nog al wat strijd achter de schermen zal opleveren. Het meest waar schijnlijk acht men een president welke onder nauwe controle zal staan van de vier sleutelfiguren van het politbureau: v-l.n.r. pre mier Pham van Dong, partij secretaris generaal Le Duan, de voorzitter van de nationale ver gadering Truong Chinh en de minister van defensie Vo Nguyen Gip. De Britse regering heeft vrij dag asiel verleend aan de 30-ja- rige Oekraïner Vladimir Davy- denko die woensdagavond in 'n café in Liverpool verscheen ei» daar vroeg naar de gevluchte Russische schrijver Anatoli Koeznetsov te worden gebracht. Het ministerie van binnenlandse zaken in Londen zei dat de man op eigen verzoek in Engeland kan blijven. Davydenko, die zegt uit de Sowjet-Unie te zijn gevlucht, dook woensdagavond op in de haven van Liverpool. Hij zei dat hij als verstekeling op een Rus sisch schip naar Engeland was gereisd en dat hij in 13 dagen niet gegeten had. De kapitein van een Russisch schio dat in de haven van Liverpool lag ontken de echter dat hij een versteke ling aan boord had gehad. Tegenover verslaggevers ver telde de Rus later dat hij naar Engeland was gestuurd door een anti-communistische illegale be- beweging in Rusland. De organi- Een van de verdachten In de zaak van de ontvreemding van schilderijen uit het Singer-museum in Laren, de 33-jarfge Amster damse monteur S. is vrijdagmid dag uit de cel in het Larense po litiebureau ontsnapt. De rijkspoli tie heeft alle mobiele posten op de voortvluchtige S. geattendeerd en zijn signalement verspreid. Zoals bekend zijn de acht schil- deijren die vorige week uit het Singer-museum werden wegge nomen op 3 september in het Am sterdamse bos teruggevonden. S. is uit zijn cel ontsnapt nadat hij van een raampje boven de cel deur enkele spijlen had uitgebro ken. Hij is toen via de gang het bureau uitgegaan. De politie bemerkte de ontvluch ting omstreeks tien over één, toen de werkster de aanwezige agen ten opmerkzaam maakte op het raampje, dat er volgens haar „zo vreemd open" uitzag. Een half uur tevoren waren twee politiemannen nog bij de gearresteerde in de cel geweest. Direct na het ontdekken van de ontsnapping zette de politie een grootscheepse opsporingsactie in. Men vermoedt dr c de verdachte in de richting Amsterdam verdwenen is. De 7-jarige Anna H. H. Her wig uit Eijgelshoven is vrijdag morgen door een auto overre den, toen zij op de Kommerveld- laan in haar woonplaats plotse ling overstak. Het kind was op slag dood. satie bekend onder de naam vrije republikeinse partij had volgens zijn zeggen 30 leden door geheel Rusland, variërend van straat vegers tot hoge leger-officieren. De man die zei de naam Davy denko te hebben aangenomen zodat de Russische politie zijn vrienden niet kon straffen, werd donderdag en vrijdag op het mi nisterie van binnenlandse zaken door veiligheidsmensen onder vraagd. Men heeft niet gezegd of de Rus er al in is geslaagd de schrij ver Koeznetsov te ontmoeten. Elf Deense en Duitse toeristen zijn vrijdag door een vallende boom getroffen. Enkele van hen liepen ernstige verwondingen op. Het gezelschap bezichtigde de waterwerken van Hellbrunn bij Salzburg, toen plotseling een 33 meter hoge boom omviel en tus sen de toeristen terecht kwam Elf van hen zijn in ziekenhuizen opgenomen. President Nixon heeft donder dag alle federale overheidsorga nen opgedragen, de omvang van hun bouwopdrachten onmiddel lijk met 75 procent te verminde ren. Volgens de president is dit besluit voornamelijk bedoeld om de huidige grote druk van de bouwnijverheid te verlichten, maar volgens functionarissen van het Witte Huis wordt hiermee tevens de strijd tegen de inflatie gediend. De 22-jarige W. A. Bulsink uit Kilder is in de nacht van don derdag op vrijdag bij een ver keersongeval op de Welse weg te Kilder om het leven gekomen. De jongeman die op de rijbaan stond werd aangereden door een personenauto, die uitweek voor een tegemoetkomende auto. PHILIPS TERNEUZEH In onze moderne fabriek is nog plaats voor TERNEUZENdagelijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur, tevens iedere maandagavond van 20.15 tot 20.45 uur op onze afdeling personeelszaken, Mr. F. J. Haarmanweg 25, Ter- neuzen. Fijne Engelse Melange

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 5