Amerikaanse ambassadeur in Rio de Janeiro ontvoerd Antwerps verzet tegen uitbreiding van Zeebrugge MUL Israëlische actie op Libanees grondgebied het weer RADIO DE KOCK HET Vijftien politieke MET GUYANA TOESTAND IN BELFAST VERSLECHTERD Anti-Amerikaanse demonstratie in Tel Aviv Meer dan honderd gewonden tijdens ongeregeldheden in Tokio VOOR GEBAK SMiors Duits toestel verlaat Libië zonder passagiers de BANKETBAKKERIJ ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1969 25e Jaargang No. 6064 Uitgeefster N.V. vfh Fa. F. T. van de Saiïdé, Temenzen Brazilië laat 15 politieke gevangenen vrij Geen keus Brief aan zijn vrouw Amerikaans commentaar Gasverwarming Amerikaanse B-52 bommenwerper verongelukt Weerbericht Banketbakkerij Geen commentaar Oe Thant op dood Ho Tsjï Minh Hoogwater üon- en Maanstanden Prtnkertag bij abonnementTERNEUZEN Directeur-HoofdredacteurP. J. van de Sande Tllefoon: (01150)—2073. Gironummer? 38150 Redactie» en Administratie-adres: Smldswa) Abonnementsprijst ƒ8.— per kwartaal; per maand ƒ2,70 Cone nummert 15 cent, inclusief 4 X B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 16 cent; mlnirana» per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels* advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel mééf 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, Vermelding: Brieven onder nummer, af Adred bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot sa 2 OOfc Voor bet gecomb. maandag/dlnsdagummna tot 10 uur voormiddag. Antwerpen is gekant tegen ontwikkeling van Zeebrugge tot een algemene diepzeehaven, die de Scheldestad als nationale ha ven nummer 1 concurrentie zou kunnen aandoen. De voorzitter van de Antwerp se kamer van koophandel, L'Hon- neux, heeft vrijdag op een pers conferentie van de havenbelan- gen van Antwerpen verklaard, De ambassadeur van de Verenigde Staten in Rio de Janeiro, Charles T. Elbrick, is donderdag ontvoerd terwijl hij in zijn auto door de Bra ziliaanse hoofdstad reed. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bekendge maakt. Or weg naar de ambassade werd de auto van Elbrick door een groep mannen aangehouden, die de chauffeur dwongen naar een heuvel te rijden, waar zij de am bassadeur met chloroform be dwelmden en hem in hun eigen auto wegvoerden. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEÜZEN De politie en militairen hebben een grootscheepse drijfjacht op de ontvoerders ingezet. Elijrick, die sinds 8 juli van dit jaar ambassadeur in de Braziliaan se hoofdstad is, werd in de buurt van zijn in de voorstad Sao Cle mente gelegen woning ontvoerd'. De chauffeur werd vrijgelaten. De Braziliaanse minister van buitenlandse zaken verklaarde „diep geschokt" te zijn. Hij zei dat de regering alles in het werk zal stellen om de ambassadeur uit han den van zijn ontvoerders te krij gt. Nader is bekendgemaakt dat de ambassadeur door twee gewapen de mannen is ontvoerd die zijn auto hadden klemgereden. President Nixon heeft minister van buitenlandse zaken Rogers bij zich ontboden om over de ontvoe ring te beraadslagen. De auto waarmee Elbrick is ont voerd, is teruggevonden, twee km van de plaats van de ontvoering. In de wagen is een brief gevonden, waarin de ontvoerders in ruil voor de vrijlating van de Amerikaan eisen dat twintig politieke gevan genen worden vrijgelaten en dat de militaire junta toegeeft „mili taristisch, dictatoriaal en imperia listisch" te zijn. De koninkrijksregering en f1 regering van Suriname zijn var oordeel dat het grensgeschil met Guyana langs vredelievende weg tot een oplossing moet worden gebracht. Alle bij deze aangelegenheid betrokken partijen hebben ook na het zgn. Tigri-incident de uitdrukkelijke bereidheid uitgesproken de onderwerpelijke kwestie door middel van onder handelingen tot een oplossing te brengen. Dit heeft minister-president De Jong vrijdag geantwoord op schriftelijke vragen van de twee de-kamerleden Visser en De Goede (beiden D'66). Naar de bewindsman meedeelt vindt over deze aangelegenheid ook nu voortdurend diplomatiek overleg plaats met Guyana. Zou op deze wijze een definitieve re geling van het grensconflict kun nen worden gevonden, dan ver dient zulks stellig de voorkeur bovenarbitrage of rechtsDraak. De kamerleden hadden gevraagd of premier De Jong bereid zou zijn de regeringen van Surina me en van de Ned. Antillen te winnen voor de gedachte de koninkrijksregering het initiatief te laten nemen het geschil te onderwerpen aan enigerlei vorm i een dramatische overwinning voor van internationale arbitrage of i de guerrilla's in hun streven de rechtspraak. Braziliaanse regering te vernede- Brazilië heeft besloten 15 poli tieke gevangenen vrij te laten In ruil voor de ontvoerde Amerikaan se ambassadeur Charles Burke Elbrick. Minister van buitenlandse zaken José de Magalhaes PInto zei op een persconferentie dat de re gering voor de eisen van de ont voerders is gezwicht „om het ver lies van nog een mensenleven te voorkomen". Zoals bekend hadden de ont voerders in een brief geëist dat 15 oolitieke gevangenen, waarvan zij zelf de namen bekend zouden ma ken, zouden worden vrijgelaten. Mocht de Braziliaanse regering niet aan de eis willen voldoen dan zou de ambassadeur worden ver moord. De tweede eis van de ontvoer ders betrof het publiceren van de br;«f a;e zjj jn de wagen van de am' -deur hadden achtergelaten. De brief was gegoten in de vorm van een politiek manifest. De revolutionairen kondigden aan dat met de ontvoering voor hen de „week van onafhankelijk heid" was aangebroken. In tegen stelling tot de eerste eis, werd aan de tweede korte tijd nadat de brief was gevonden gevolg gegeven. De meeste kranten in Brazilië publi ceerden de tekst van de brief ter wijl ook de radio- en televisiesta tions bij het bekendmaken werden ingeschakeld. Waarnemers zijn het erover eens dat de regering van Brazilië niet veel anders kon doen dan de eisen van de ontvoerders inwil ligen met name vanwege het feit dat er een vertegenwoordiger van een vreemd land bij betrokken is. Zij' beschouwen de hele affaire als ren en de orde in het land te ver storen. Inmiddels heeft een op grote schaal ingesteld onderzoek nog geen resultaat gehad. Wel is be kend geworden dat de politie van Rio de Janeiro voor de ontvoering een tip heeft gehad van de vrouw van een kapitein bij de Braziliaan se marine. Deze had de politie veriïld' dat ze enige ongebruikelijke activitei ten in de straat waar ze woont had waargenomen. De politie stel de een onderzoek in en kwam tot de conclusie dat twee wagens, die volgens de verklaring van de vrouw nog nooit in de straat ge parkeerd hadden gestaan, niet wa ren gestolen. Later zou blijken dat de wagens waren gebruikt voor de entvoering van de Amerikaanse ambassadeur. Inmiddels is de ambassadeur in staat gesteld zijn vrouw een brief te sturen. Via een anoniem tele foontje aan de „Jornal do Brasil" werd gezegd dat de brief was ge deponeerd in een offerbus binnen een in het centrum van Rio de Ja neiro gelegen kerk. De brief van de hand van am bassadeur Elbrick luidde: „Ik ben volledig gezond en ik hoop je spoedig weer te zien. Maak je niet teveel bezorgd. De Braziliaanse autoriteiten kunnen de speurtocht naar mijn verblijfplaats het beste beëindigen want voortzetting kan alleen maar erg gevaarlijk zijn. Deze lieden schijnen vastbesloten te zijn. Ik hoop vurig snel te wor den vrijgelaten, Burke". De Amerikaanse regering heeft vrijdag haar „grote waardering" uitgesproken voor het besluit van de regering van Brazilië 15 poli tieke gevangenen vrij te laten om te voorkomen dat de ontvoerde ambassadeur Elbrick wordt ver moord. De woordvoerder van de regering in Washington, Robert J. RIO DE JANEIRO: Onbekenden hebben donderdag de Ameri kaanse ambassadeur in Brazilië ontvoerd. In zijn auto werd een brief gevonden, waarin als los prijs de vrijlating van 15 Brazi liaanse politieke gevangenen werd geëist. Op de foto ambassa deur C. Burcke Elrick met zijn echtgenote kort voor de ontvoe ring. EEN BEGRÏPy V OOR Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7—9 TERNEÜZEN McCloskey maakte dit bekend on middellijk nadat bericht was ont vangen dat de Braziliaanse rege ring de eisen van de ontvoerders had ingewilligd. Mc Closkey wei gerde te zeggen dat Washington druk heeft uitgeoefend op de auto riteiten in Brazilië om dit besluit te nemen. Er zijn echter aanwij zingen dat Washington dit wel ge daan heeft, temeer daar zowel in Brazilië als in Amerika de door de ontvoerders geuite bedreigingen niet als loze kreten werden opge vat. Mc Closkey gaf wel toe dat sinds de ontvoering druk overleg is gepleegd tussen de beide lan den. Hij sprak de hoop uit dat de ontvoering van Elbrick en de in williging van de eisen van de ont voerders terroristische organisa ties en andere er niet toe mag be wegen dezelfde taktiek te gaan toepassen. „Ik ben er zeker van dat de Amerikaanse regering gro tere veiligheidsmaatregelen zal treffen ter bescherming van Ame rikaanse diplomaten in Latijns- Amerikaanse en andere landen, al dus McCloskey. De toestand in de Noordierse hoofdstad Belfast is gisternacht weer verslechterd nadat prote stantse extremisten opnieuw enige hoofdwegen blokkeerden met grote barricaden. Britse troe pen, die enkele uren tevoren nog pas de barricaden hadden op geruimd, kwamen opnieuw in actie. Ze werden door honderden mensen met hoongelach ontvan gen. Op verscheidene plaatsen stonden soldaten en protestanten vijandig tegenover elkaar. Het kwam echter niet tot botsingen. De autoriteiten in Noord-Ierland hebben tot nog toe oogluikend toegelaten dat de barricaden op verschillende plaatsen worden gehandhaafd doch het is verbo den op hoofdwegen obstakels op te richten die het verkeer kun nen hinderen. Naar schatting honderd Ame rikaanse studenten van de uni versiteit van Tel Aviv hebben donderdag voor de Amerikaanse ambassade gedemonstreerd voor vrijlating van de twee Israëliërs die in Damascus worden vastge houden. Volgens de studenten moet de Amerikaanse regering stappen nemen ten gunste van de Israë liërs die zich aan boord van heet Amerikaanse T.W.A.-toe- stel bevonden dat vrijdag door Palestijnen werd gedwongen in de Syrische hoofdstad te landen. De Amerikaanse zaakgelastig de in Tel Aviv, J. Owen Zurhel- len, ontving een delegatie van de demonstranten en zette hun het standpunt van zijn regering uit een. Incidenten deden zich niet voor. Alle zeven bemanningsleden van een Amerikaanse B-52 bom menwerper zijn om het leven gekomen toen het toestel don derdagavond op enkele kilome ters van de luchtmachtbasis Lo ring, in de staat Maine, neer stortte. dat men de haven van Zeebrug ge in het kader van de nationale havenpolitiek wel verder kan ontwikkelen, doch alleen voor zover de industriële ontwikkeling ter plaatse dat nodig maakt. Ont wikkeling van Zeebrugge tot een „polyvalente" diepzeehaven, naast Antwerpen, dat reeds 90 procent van het goederenver keer over zee behandeld, achtte hij economisch niet verantwoord. Antwerpen kan volgens de voorzitter ook in de toekomst zijn positie van nationale haven wel aan, als de linkerscheldeoever was ontsloten en de Schelde ver der genormaliseerd. De Ant werpse havenbelangen zijn ook van mening dat Zeebrugge zich op het gebied van containerver keer moet beperken tot het ver keer op korte afstand met name van en naar Groot-Brittannië. Een Israëlische legereenheid heeft vrijdagmorgen vroeg twaalf huizen opgeblazen in het Libanese dorpje Hasla. De hui zen deden dienst als basis voor Arabische saboteurs. Aan Liba nese zijde vielen vijf doden ter wijl vier Israëlische militairen werden gewond. Dit heeft een militaire woord voerder in Tel Aviv bekendge maakt. Volgens de mededeling zouden de Israëlische militairen zich perfect aan hun opdracht hebben gehouden geen slachtof fers te maken onder de Libanese burgerbevolking. De actie vond plaats nadat de afgelopen dagen verscheidene guerilla-aanvallen vanaf Liba nees grondgebied waren uitge voerd op Israëlische steden en dorpen. Het is de eerste keer dat Israëlische troepen op Libanees grondgebied doordrongen. Inmiddels heeft de Israëlische vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties, Joseph Tekoah, in een brief aan de voorzitter van de veiligheidsraad scherp geprotes teerd tegen de „voortdurende aanvallen vanaf Libanees grond gebied op burgerdoelen in Israël". In de brief wordt de nadruk gelegd op het feit dat op de mor gen van de vierde september de Israëlische stad Kiryat Shmoneh met raketten is bestookt en dat dit bombardement aan 2 perso nen het leven heeft gekost, on der wie een jongen van negen jaar. Tekoah voegt daaraan toe dat dit „de zesde keer in acht maanden is dat vanaf Libanees grondgebied aanvallen worden uiteevoerd op de stad en dat er Warme Het containervervoer op lange afstand diende via Antwerpen te blijven lopen. De burgemeester van Zee brugge, Van Damme, heeft als eerste reactie hierop verklaard dat hij kon instemmen met spe cifieke functies voor Antwerpen en Zeebrugge binnen een natio nale havenpolitiek, doch hij voegde eraan toe, dat als gevolg van onderhandelingen met be langrijke maatschappijen in Zee brugge reeds werd gewerkt aan de ontwikkeling van een con tainerhaven voor vervoer op lange afstand. Voorts merkte hij naar aanlei ding van de Antwerpse verkla ringen op dat sedert 1960 vele onderhandelingen over industri ële vestigingen in Zeebrugge af gesprongen waren wegens gebrek aan voldoende havencapaciteit. Alleen met de bemanning aan boord is donderdagavond de „Braunschweig", een boeing 127 van de Duitse Lufthansa, vanuit Libië op het vliegveld van Frank furt aangekomen. Sinds de staatsgreep afgelopen maandag werd - het toestel met 60 passa giers en de bemanning in Tripoli vastgehouden. Bij zijn aankomst in Frankfurt uitte kapitein Röf- fen het vermoeden dat de achter gebleven 60 passagiers, die al len naar Europa moesten, in drie buitenlandse hotels in Tripoli zijn ondergebracht en dat ze goed worden behandeld. Kapitein Röffen die met de overige bemanningsleden tot de eerste buitenlanders behoort die Libië mochten verlaten dat ze hoewel opgesloten in een hotel goed waren behandeld. Het hotel werd door soldaten bewaakt en sinds de resolutie van de veilig heidsraad van 26 augustus elf gevalen van agressie zijn voor gekomen tegen burgerdoelen in Israël". De Israëlische vertegenwoor diger vraagt niet om een bijeen komst van de veiligheidsraad maar hij verklaart dat „De Is raëlische regering in deze om standigheden verplicht is maat regelen te nemen die het leven en het goed van haar burgers beschermen". Bij ongeregeldheden in Tokio zijn vrijdag 128 studenten en po litieagenten gewond. De botsingen begonnen na af loop van een openluchtbijeen komst van linkse studenten, toen deze de stad introkken en de po litie met benzinebommen en an dere voorwerpen bekogelden. Verscheidene benzinebommen werden naar de Russische ambas sade geworpen. De bijeenkomst had ten doel een verenigd front tegen het Amerikaans-Japanse veiligheids verdrag te vormen. De actie te gen de Russische ambassade vloeide voort, uit het Russisch- Japanse geschil om teruggave van de Koerilen en andere eilanden die de Sowjet-Unie sinds het eind van de oorlog bezet houdt. RUSTIG WEER Een hogedrukgebied, dat zich uitstrekt van de Atlantische Oceaan tot over een groot deel van West-Europa beheerste vrijdag het weer in ons land. Het was dan ook op vele plaatsen zonnig weer met uitzondering van het noor den van het land' waar vrij veel bewolking was. De middagtempe- raturen liepen op tot omstreeks 19 graden. Een vlak lagedrukge bied boven de Middellandse Zee zorgde ervoor dat ook het weer rustig was. Om 't eerder genoem de hogedrukgebied trekken zwak ke frontale storingen van Schot land naar Zuid-Skandinavië. Deze storingen zullen echter op 't weer in ons land geen invloed uitoefe nen, zodat het vandaag opnieuw rustig weer z l zijn waarbij flinke zonnige perioden zullen voor komen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond Zonnige perioden. Zonnige perioden en droog weer. Zwakke tot matige wind uit noor delijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur, niemand mocht het gebouw bin nengaan of verlaten. Nadat ze pas donderdagmiddag te horen hadden gekregen dat ze toestem ming hadden het land te verla ten, werden ze met een auto van het hotel naar het vliegveld ge bracht. Op de 20 km lange weg moesten ze 22 controle-posten passeren. Over de staatsgreep zelf wist kapitein Röffen niet veel te vertellen. „Wij hoorden er voor het eerst van op dinsdag avond via de B.B.C.-radio. Toen wij maandagmorgens in het ho tel kwamen waren we wel ver baasd overal het geluid van scho ten te horen. Het schieten ging onophoudelijk door vanaf dat tijdstip tot dinsdagavond. Het verkeer in de straten van de bin nenstad van Tripoli werd be heerst door pantservoertuigen. Twee avonden lang kon men ook schoten horen, afkomstig uit de richting van Bengasi". is het adres Nieuwedicpstraat 1 Terneuzen Secretaris-generaal van de Verenigde Naties Oe Thant heeft via zijn woordvoerder laten we ten dat hij geen commentaar zal geven op de dood van de Noord» Vietnamese president Ho Tsjl Minh en dat hij ook niet de be doeling heeft zijn leedwezen te betuigen met de regering in Ha noi en met de familie van de overledene. De woordvoerder voegde daaraan toe dat Noord- Vietnam geen lid is van de Ver enigde Naties. ZATERDAG 6 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.23 10.09 10.48 10.52 n.m. 10.10 10.48 11.25 11.29 ZONDAG 7 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.47 11.23 12.02 12.06 n.m. 11.24 12.00 12.39 12.43 MAANDAG 8 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.53 1.06 1.45 1.49 n.m. 12*29 1.08 1.13 ZON MAAN op ondof op onder Sept. 5 05 58 19.19 12 23 16 58 6 05.59 19.16 17.36 7 06.01 19.14 00.29 18.03 8 06.03 19.12 01.42 18.23 9 06.04 19.09 02.58 18.37 10 06.06 19.07 04.14 18.48 f 1

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1