President Ho Tsji Minh van Noord- Vietnam ernstig ziek De maan is bedekt met een glasachtige materie DIPO, DE DONKERE DWERG Sporttoto no. Studenten willen teruggave van Okinawa aan Japan UITGESLOTEN DAT ER OOIT WATER IS GEWEEST Speuractie naar gewezen Amerikaanse bisschop bij de Dode Zee donderdag 4 september i§69 DE VRIJE ZEEUW Politieke gevolgen Visziekte In gesloten hengelwateren in het zuiden Dodelijke val «Jan Janssen toch in Bordeaux—Parijs Rapid Wiers tegenstander vanPSV Binnenlandse strijd Triumviraat Het traangas in Noord-lerland Sensationeel Versplinterd Ai-o -jJ Boven 40 graden Zeer heet Revolutionaire raad in Lybfë laat veroordeelde militairen vrij Toestand president Silva (Vervolg van pag. 1) In Washington zowel als in Sai gon is men van mening dat de mi litaire situatie in Vietnam door een overlijden of langdurige ziekte van Ho Tsji Minh niet ingrijpend zal worden gewijzigd. Zowel de militaire als de poli tieke deskundigen hebben de over tuiging, dat in feite de mogelijke Opvolgers van Ho Tsji Minh de politieke en militaire richtlijnen geven en dat de president slechts de algemene leiding heeft en als „scheidsrechter" optreedt. De militaire deskundigen in Wa shington en Saigon menen dat de voorstanders van de „harde" en van de gematigde lijn in Noord- Vietnam het eens zijn over de in de afgelopen maanden gevolgde tactiek van korte krachtige aan vallen op doelen waarna snel het contact met de geallieerde troepen wordt verbroken. Sedert het bloe- In het zuiden van ons land treedt in een aantal kleine ge sloten hengelwateren enige sterf te onder karpers op. Daar de omstandigheden afwijken van de vissterfte in deze zomer als ge volg van verontreiniging en ho ge watertemperaturen, wordt hieraan door de afdeling sport- visserij en beroepsbinnenvisserij van de directie der visserijen speciale aandacht besteed. Daar toe worden door de operational groep van deze afdeling een aan tal proef visserij en uitgevoerd om de mate van sterfte te bepa len en te speuren naar mogelijke oorzaken. Bij de eerste waarnemingen zijn duidelijke symptomen van pseudomonas-infectie waargeno men, zowel bij de karpers als bij andere vissoorten. Deze visziek- te, die in de jaren 1959 en 1960 grote sterfte heeft veroorzaakt, eist vooral slachtoffers in kleine afgesloten viswatertjes, waarin tengevolge van een minder juist beheer een fè zware visstand ontstaat. Men heeft viswaterbeheerders verzocht de afdeling sportvisse- rij en beroepsbinnenvisserij, Stadhouderslaan 57 te Utrecht, telefoon 030-511261, van het op treden van eventuele vissterfte op de hoogte te stellen. De 17-jarige Klaas de Vries uit Urk is woensdagmorgen om gekomen, toen hij bij werkzaam heden op de in aanbouw zijnde brug bij Zwolsehoek zijn even wicht verloor en een val van 15 meter maakte. Hij kwam op ba saltblokken terecht en overleed ter plaatse. Jan Janssen zal zondag 7 sep tember deelnemen aan Bordeaux- Parijs. Behalve Jan Janssen start ook de in Frankrijk wonende Ne derlander Henr' Hiddinga 'n deze wegwedstrijd over bijna 600 kilo meter. Harry Steevens en Aria den Hertog, die hadden ingeschreven, hebben zich teruggetrokken Zeker is de deelneming van de Fransen Jourden, Leblanc, Cstiau en Perin; verder de Belgen Godefroot, Bo- dart en Van Coningsloo, de Duit ser Wolfshohl, de Tsjech Daler er de Zwitser Spuhler. Herman va Springel heeft te kennen gegeve niet te zullen starten. t- Sporttoto nummer vier van hot afgelopen weekeinde heeft de deelnemers kennelijk niet al te veel moeilijkheden opgeleverd. De voorlopige cijfers zijn: Eerste prijs 19 meldingen-, tweede prijs 220; derde prijs 3000 en vierde prijs 4200. Rapid Wien is de tegenstander van PSV in de eerste ronde van het Europese bekertoernooi voor bekerwinnaars. De Oostenrijkse nloeg behaalde woensdag in Mos kou een verrassend gelijkspel (1-1) teren Torpedo Moskou. De eerste ontmoeting in Wenen was in een 'oelpuntloos gelijkspel geëindigd A angezien in een dergelijk geva' de doelpunten, gemaakt in de uit wedstrijd dubbel tellen, kwalifi ceerde Rapid Wien zich,.voor de va dige „tef-offensief van vorig jaar hebben de Noordvietnamezen en de vietcong vrijwel geen geregel de slagen meer geleverd. In westelijke politieke kringen acht men het waarschijnlijk dat Xoean Thoey in Pariis de delega tie zal blijven lelden en dat de hem door Hanoi gegeven richt lijnen niet zullen afwijken van die welke tot nog toe van kracht wa ren. Vietnam-kenners zijn van oor deel dat het verdwijnen van de grote leider van Noord-Vietnam .yooral op binnenlands gebied ge volgen zal hebben, waar een strijd om de onvolging waarschijnlijk wordt geacht. Volgens de grondwet zal vice- l resident Ton Doec Thang (81) het presidentschao moeten waar nemen tot de nationale vergade ring een nieuwe president heeft gekozen. Deskundigen in Saigon geloven dat drie figuren zullen strijden om Ho Tsji Minh op te volgen als pre sident en als secretaris-generaal van de partij. Het zijn: 1. Le Doean, eerste partijsecre taris, voorstander van een har de politiek, die volgens de des- De Brit sir Harold Himsworth heeft na een onderzoek woensdag verklaard dat het traangas, dat de politie vorige maand bij de onlus ten in Noord-lerland heeft ge bruikt, geen enkel gezond mens ziek heeft gemaakt. Nadat het gas was gebruikt, klaagden de inwoners van de ka tholieke wijk dat tussen de 60 en 100 zuigelingen diarrhee hadden gekregen. Er is echter niet één baby naar het ziekenhuis gebracht. Asthmalijders hebben nog wat last maar er is er geen gestorven, aldus sir Harold Himsworth. Hij keert vandaag met zijn twee mede werkers naar Engeland terug. kundigen de meeste kans heeft ondanks zijn zuidelijke af komst. 2. Troeong Tsjinh, voorzitter van het permanente comité van de nationale vergadering. Zijn ge zondheid laat echter te wensen over sedert hii in maart naar Berlijn zou zijn geweest voor de verwijdering van 'n kwaad aardig gezwel. 3. Pham Van Dong, derde in de hiërarchie en premier. Van Dong is een vriend van Ho Tsji Minh en wordt als een voorstander beschouwd van de Moskou-politiek. Tenslotte houdt men rekening met de vorming van een trium viraat door het driemanschap. ,Na vijf uur hevige gevechten zijn studenten, die zich in Tnkio in twee gebouwen van de Wa- seda-universiteit hadden ver schanst, woensdag door oproer- oolitie met behulp van helikop ters, waterkanon en traangas verdreven. Meer dan tachtig studenten zijn gearresteerd tijdens de bot singen. waarbij de studenten benzinebommen en stenen wier pen naar de door de universitai re leiding ontboden politie. Ook een nabijgelegen politiebureau is door studenten bestórmd, die ruiten ingooiden en telefoondra den kapottrokken. Eerder deze week had een con currerende groep van linkse stu denten de gebouwen van Wase- da bezet. De universiteit van Waseda is een van de grootste oarticuliere instellingen van ho ger onderwijs in Tokio. Een van de studentengroepe ringen, die door de andere wordt tegengewerkt wegens een ge schil over de leiding, wil de on voorwaardelijke teruggave aan Japan van het eiland Okinawa, dat in Amerikaanse handen is. Meer demonstraties worden vandaag (donderdag) verwacht bij het vertrek van de minister van buitenlandse zaken, Kiichi Aic'chi, naar drie landen, waar onder de Verenigde Stalen, waar hij een onderhoud zal hebben met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, William Rogers. Er bestaan ook plannen om te belemmeren dat premier Sato in november een topge- sprek met president Nixon zal hebben. i n De maan is bedekt met een laag stof die voor de helft uit glasachtige materie bestaat. On der de oppervlakte liggen ver moedelijk nog grotere kraters en spleten van honderden kilometers diepte verborgen, aldus de con clusie waartoe de geleerden van DEN BOSCH: Beeld tijdens de jaarlijkse fokschapendag in de Bosse rabanthallen: met kenners blikken worden de Texelse schapen gekeurd, o.a. op vlezig heid en de kwaliteit van de wol. het Amerikaanse maantaborato- rium in Houston zijn gekomen. Zij maken er uit op, dat de maan „een ontwikkelingsgeschiedenis heeft, die sterk afwijkt wan die van de aarde". De „Washington Post" van maandag schrijft dat de geologen, biologen en chemici in Houston het eerste onderzoek van de maanstenen hebben voltooid. Op 12 september zullen zij hun eer ste resultaten bekend maken. Tegen die tijd zal ook worden be sloten, of de maanstenen aan de ongeveer 150 geleerden in de wereld mogen worden verzon den. Voordat de seismometer, die Armstrong en Aldrin op de maanoppervlakte hadden geïn stalleerd, vorige week vermoe- deijk voor altijd uitviel, heeft deze genoeg materiaal verschaft voor een in vakkringen als sen sationeel opgevatte veronder stelling. Met uitzondering van twee grotere „maanbevingen" op 23 en 24 juli, nog voordat de Apollo-11 weer op aard was ge land, heeft 't instrument slechts enige honderden kleine stootjes geregistreerd, die vermoedelijk door invallende kraterwanden zijn veroorzaakt. Dr. Gary La tham van het geologisch obser vatorium Lamont in Palesades (New York) meent dat deze „maanbevingen" in feite door de seismometer Zelf zijn veroor zaakt. Daarover moet volgens hem „iets komieks in het elek tronische systeem" verantwoor delijk worden geacht. Zijn voor naamste ontdekking is: „wij hebben geen signalen verkregen die lijken op die van de aarde". Alle seismografische signalen van de maan zijn zwakker en on samenhangender geweest dan signalen van bewegingen op aar de. Of er zijn geen grotere bewe- «wivniiiwi 41) Aram bleef onbewegelijk staan en voordat Gallash iets kon doen, had Kiruna zich tussen hen in gedrongen. Gallash!" riep zij uit, „Dit ogt ge niet doen! Hij is onze st! En bovendien is hij onge- /apend!" Doch Gallash wierp haar ruw terzijde. „Hij heeft het gewaagd zijn ogen naar u op te heffen," snauwde hij. „Dat is genoeg!" Hij trok een van zijn mannen het zwaard uit de schede en wierp dat Aram toe. „Daar!" sprak hij kort. „Gal lash heeft nog mmmer een weer loze tegenstander afgemaakt! Verdedig u!" Behendig had Aram het zwaard opgevangen. Hij begreep wel, dat woorden op dit ogenblik niets konden uit richten en er was trouwens geen tijd voor, want reeds deed Gal lash een verwoede uitval, Doch Aram wist de slag meesterlijk op te vangen. Opnieuw drong Gal lash op en Aram zag al spoedig in dat de jonge legeraanvoerder een uitstekend zwaardvechter was. Hij had de grootste moeite om de slagen, die elkaar steeds sneller opvolgden, te pareren, doch hjj bleef zich bepalen tot de ver dediging. De anderen hadden een grote kring gevormd en volgden ademloos iedere beweging van de twee tegenstanders. Steeds vlug ger kletterden de zwaarden op elkaar en steeds verder werd Aram teruggedrongen! gingen op denmaan zoals be vingen of resonanties van het in slaan van meteorieten en dat is moeilijk te geloven öf de maan is een zeer heterogeen lichaam, bestaande uit versplinterd mate riaal met een zeer gering ver mogen om bevingen te geleiden", aldus Latham. De zwaartekrachtwerkingen die Apollo-ruimteschepen in de na bijheid van de maan hebben on dergaan en die verklaard zijn door het aannemen van massa concentraties, gaan volgens de geleerden waarschijnlijk uit van de maanzeeën. Veel weet men er nog niet van. De deskundigen zijp verrast dat het maanstof niet, zoals eerst werd gedacht, uit een derde tot een vierde maar voor goed de helft uit glazen kogeltjes blijkt Politie met speurhonden, ge holpen door helikopters en vliegtuigen, speuren in de woes tijn bij de Dode Zee naar de voormalige episcopaalse bisschop van Californië dr. James Pike, die al twee dagen vermist wordt sedert zijn auto defect raakte aan de kust van de Dode Zee. Amerikaanse consulaire func tionarissen in Jeruzalem zeiden dat zijn echtgenote, mevr. Diana Pike, die maandag haar man-had achtergelaten om hulp te halen, Israëlische heilkopterpiloten as sisteert bij het zoeken naar haar man. De functionarissen zeiden dat mevr. Pike, de derde vrouw van de gewezen bisschop, over spannen is en doktershulp nodig heeft. Zij had maandag de gehele nacht door de woestijn gedwaald. In politiekringen zei men dat een groep speurders een kaart, toebehorend aan dr. Pike had gevonden, op ongeveer 1% km van de achtergelaten auto. Mevrouw Pike was dinsdag ochtend in uitgeputte toestand door haar redders naar een poli tiebureau in Bethlehem gebracht. Zij vertelde dat haar man zo goed als bewusteloos was ge weest, toen zij hem verliet. Dr. Pike was tijdens zijn ambts periode een omstreden figuur. Andere bisschoppen beschuldig den hem van ketterse opvattin gen, in het bijzonder ten aan zien van de leerstellingen om trent de drie-eenheid en de on bevlekte ontvangenis. Maar in 1966 bepaalde een commissie van bisschoppen dat hij niet wegens ketterij terecht zou staan, omdat een dergelijk proces de episco paalse kerk zou kunnen schaden. Ook woensdag hebben speur- groepen vruchteloos de verzen gende woestijn van Judea afge kamd op zoek naar de vermiste bisschop. Het zoeken zal waar schijnlijk vandaag worden her vat. De temperatuur in het ge bied waar dr. Pike is vermist, stijgt vaak tot boven de 40 gra den en er is daar totaal geen water. Politiefunctionarissen zei den, dat het niet bekend was hoeveel water dr. Pike hij zich had, toen hij en zijn vrouw hun defecte auto verlieten op een eenzame weg langs de westelijke oever van de Dode Zee. DRONTEN: In het dorpscent-rum „De Meerpaal" te Dronten wordt t/m 17 september een poppen- tentoonstelling gehouden. Uit het geheel land zijn de poppen naar Dronten ggestuurd om er een ma nifestatie van de mens in al zijn grote en kleine belevenissen van te maken. Op de foto toont Henk Boerwinkel zijn poppen voor stellende de twee Drentse reuzen Ellert en Brammert. te bestaan. Dat verklaart waar om de twee maanvaarders het maanstof als „glibberig" onder vonden. Ook de stukken steen bevatten glas en zijn bovendien bezaaid met kleine kratertjes die met glas zijn bezet. De geleerden wil len aan de hand van deze krater tjes berekenen hoe groot de energie is, waarmee de kleinste meteorieten inslaan. Alles schijnt er op te wijzen dat de maan eens zeer heet moet zijn geweest. Een van de stenen die met de Apollo- 11 zijn meegebracht, draagt dui delijk de tekenen van vloeien door smelten. De geleerden kunnen nog niet zeggen of deze grote warmte ontwikkeling van vulkanische oorsprong of door het inslaan van meteorieten is veroorzaakt. Het is uitgesloten dat de maan ooit water heeft gehad. De voor naamste aanwijzing daarvoor is het voorkomen van zuiver ijzer, dat op aarde direct verbindingen aangaat met water en zuurstof. De nieuwe revolutionaire raad van Libië heeft woensdag in een officiële verklaring kritiek ge leverd op Engelands minister van buitenlandse zaken, Michael Stewart, omdat deze in Londen besprekingen heeft gevoerd met een afgezant van de afgezette koning Idris. In de verklaring, geciteerd door het persbureau voor het midden-oosten, zegt de raad niet te kunnen begrijpen hoe een van de leiders van een groot land als Engeland die op de hoogte is van de gebeurtenis sen in Libië, een officieel ge sprek heeft kunnen voeren met iemand zonder officiële status. De correspondent in Tripoli van het persbureau voor het midden-oosten weet te melden, dat de revolutionaire raad heeft besloten de Libische officieren en soldaten, die destijds zijn ver oordeeld omdat zij naar Egypte wilden om met de Egyptische strijdkrachten tegen Israël te vechten, in vrijheid te stellen er weer in het leger op te nemen. De president van Brazilië, maarschalk Costa e Silva, zai (reen blijvende schade ondervin den van de hersenbloeding die hij zondag heeft gehad. Verwacht wordt, dat hij na drie maanden zijn werkzaamheden zal kunnen hervatten. Dit hebben zijn art sen woensdag meegedeeld. Volgens het Braziliaanse blad „Tribuna da Imprensa" heeft de 66-jarige president zaterdag toen hij rechts helemaal verlamd was. geprobeerd met zijn linkerhand een wet te tekenen waarbij de nieuwe grondwet van kracht zou worden en ihet parlement weer bijeen geroepen zou worden. Maar ook zijn linkerhand wei gerde te gehoorzamen. Het staatshoofd wierp daarop in wan hoop zijn vulpen weg en begon, aldus dit blad, te huile' t

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 5