PROVINCIAAL NIEUWS Zware taak voor maan reizigers van Apollo-12 Brits vakverbond neemt motie aan tegen wet op prijzen en inkomens Onderzoek zaak- Kennedy uitgesteld TYPHUS IN EUROPA NAJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN VAKBEURZEN INTER DECOR Veteraan Conrad krijgt de leiding Hoeishet mogelijk. Bronchiletten Pagfaa 2 DE VRIJE ZEEUW Axel KANAAL TERNEUZEN-GENT Goes Middelburg Retranchement KONING IDRIS WIL TERUG Israëlische vliegtuigen bestookten Jordaans gebied Wal is die Spar va ndaag weev voordelig. Hoek Vliegtuigongeluk in Laos Cholera in Hongkong Groei Adellijke leider Twee wandelingen Honderden nieters Franse maatregelen na de devaluatie van de franc Lijkschouwing? Donderdag 4 september 1969 OPENINGSTIJDEN ALLE BEURZEN VAKBEURS VERLICHTING wprkd.iqen van 9-18 uur maandag 1, dinsdag 2 en wöensdag 3 sept. zondag 31 aug van 10-18 uur ook van 19 22 uur voordelige trein-toegangbiljetten op de stations verkrijgbaar KON. NED. JAARBEURS UTRECHT BERNHARDHAL- MARIJKÉHAL VERLICHTING MARGRIETHAL Vragen aan B en W De leden van de gemeenteraad de heren M. 't Gilde, P. Dekker en D. J. Oggei hebben de volgen de vragen 'gericht aan het col lege van B. en W.: 1. Acht uw college het in ver band met de verkeersveiligheid verantwoord om de standplaats van de bussen die naar de zater- dagmarkt in Axel komen, op het Hofplein te handhaven? 2. Is dit wèl het geval, wil uw college dan in samenwerking met de politie maatregelen treffen dat de oversteekplaats in de Oranjestraat wordt beveiligd? 3. Is dit niet het geval, wil uw college dan bevorderen, dat de bussen hun oude standplaatsen weer kunnen innemen? Gezien de urgentie van deze zaak menen deze raadsleden niet met het stellen van de vragen te moeten wachten tot de volgen- He raadsvergadering. Bromfietser reed tegen vrachtauto Dinsdagavond reed op de Sas- weg nabij de Axelse Sassing de bromfietser B. M. uit Axel tegen een achteruit van een erf rij dende vrachtauto, bestuurd door W. v. d. B. uit Kerkwerve. M. liep hoofdletsel on en is na behandeling door dokter Boor per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis te Sluiskil. Uitstapje jubilarissen N.S.M. De jubilarissen van de N.S.M. te Sluiskil zullen a.s. zaterdag hun jaarlijkse uitstapje maken. Reisdoel is ditmaal het domein goed „Bosrijk" in de buurt van Hasselt, een natuurreservaat in de Belgische provincie Limburg. Daar zal men een autotreinrond rit maken door de bossen, plant soenen en langs het vennenge- bied. Ook zal een aantal oude boerderijen worden bezocht. 's Morgens om acht uur ver trekt het gezelschap uit Axel, waar ze 's avonds om half elf worden terugverwacht. Zeehengelconcours Zondag 7 september a.s. orga niseert de zeehengelsportclub Sluiskil het jaarlijkse internatio nale zeehengelconcours. Men ver wacht een record aantal deelne mers, die van 10 tot 1 uur zullen vissen in het Scheldewater bij de watertoren te Terneuzen. Er is een groot aantal prijzen be schikbaar, waaronder een bank stel, een fiets en zeehengels. De prijsuitreiking vindt na de wed strijd plaats in het clublokaal te Sluiskil. Loopvlucht De „Sluiskilse Reisduif" hield afgelopen weekend een „loop- vlucht" uit Sluis. Ieder lid mocht een duif inschrijven. De duiven Hoestdrank in tabletvorm. 1.- SCHEEPVA ARTBEWEGING van dinsdag 2 sept. (na 17 uur) tot woensdag 3 sept. (tot 15 uur) Bestemd voor Terneuzen 2 september: Spree, 591 dwt (W.-Dld) 3 september: Tourmaline, 965 dwt (Frankrijk) Turquoise, 945 dwt (Frankrijk) Gepasseerd naar Gen' 2 september: Uje, 10.110 dwt (Panama) Izhorcles, 3900 dwt (Rus) Irbitles, 3700 dwt (Rus) Dicky, 670 dwt (Need.) 3 september: Falco, 984 dwt (Ned.) Harry, 697 dwt (Ned.) Kingennie, 1481 dwt (Eng.) Faience, 750 dwt (Eng.) The Cabins, 19.899 dwt (U.F Vertrokken van Terneur< - 2 september: Inge, 562 dwt (W.-Dld) Cateli, 555 dwt (Ned.) Spree, 591 dwt (W.-Dld) Gepasseerd van Gen' 2 september: Ilse 426 dwt (W.-Dld) Corstar, 4670 dwt (Eng.) Harburg, 2100 dwt (W.-D1-' Don Carlos, 1334 dwt (Zw Rifo Ann, 800 dwt (Ned.) Fortrieux, 5250 (Frankrijk) 3 september: Elat, 28.328 dwt (Israël) Corstream, 4640 dwt (Eng.) Jenka, 360 dwt (Deen) Falco, 984 dwt (Ned.) worden hierbij stuk voor stuk met opnemen van starttij d ge lost. De eigenaar dient bij aan komst van de duif de vluchtring in de constateur te gaan draaien. De uitslag van deze speciale vlucht was: 1. A. van Bouchaut; '2. O. de Hulster; 3. Th. de Smet; 4. W. Klaassen; 5. P. Sijs; 6. C. van Biezen; 7. W. de Smet; 8. P. de Lavoir; 9. A. van Bouchaut jr.; 10 P. van de Wege. Exportvraag bramen duurt voort Het aanbod van bramen is in Je Bommelerwaard en Zeeland (de belangrijkste teeltcentra) over het hoogtepunt heen. Voor lopig zullen er nog wel aanvoe ren van betekenis blijven op de veilingen in Zaltbommel en Ka- pelle-Biezelinge, maar de hoe veelheden van de tweede helft van augustus zullen niet meer worden bereikt. De bramen hebben vorige week te lijden gehad van het slechte weer, maar aan de vraag heeft dat geen afbreuk gedaan. De buitenlandse fabrieken blij ven een grote interesse tonen en dagelijks worden de bramen uit Zeeland en de Bommelerwaard verladen naar fabrieken in Zwit serland en West-Duitsland en in mindere mate naar fabrieken het eigen land. Door het minder gunstige weer is het aanbod van bramen in doosjes voor verse consumptie sterk teruggelopen. Er blijft op de binnenlandse markt vraag naar dit produkt, zodat de prijs belangrijk is aangetrokken. Bra men in doosjes voor consumptie werden begin deze week in Zee land verkocht tegen prijzen die lagen rond 3,— per kg. De in dustriebramen noteerden 2,26 per kg. Nog steeds veel pruimen Nog steeds zijn er in Zeeland grote hoeveelheden pruimen te koop, maar het eind van het sei zoen -komt toch in zicht. De grootste aanvoeren van pru.imen heeft de veiling in Kapelle-Bie- zelinge. In het begin van de week lagen de dagaanvoeren rond 50 ton en dat betrof in hoofdzaak het ras „Reine Victoria". Dit is een van de hoofdrassen van de Zeeuwse pruimenteler en de oogst is dit jaar vrij goed. Door het ..grote aanbod is de prijs wat teruggelopen. Vorige week werden de goede kwalitei ten verkocht tegen prijzen die liepen tot 1,40 per kg en veel werd verkocht rond' 60 tot 80 cent per kg. De kwaliteit van de pruimen blijft goed, maar toch heeft het gewas geleden van de vele regen. Hierdoor zijn de vruchten gaan scheuren en voor de gescheurde pruimen is de markt klein omdat deze direct geconsumeerd moe ten worden. De afzet vindt plaats op de binnenlandse markt. Ex port is er niet van dit produkt. Ook de fabrieken tonen dit jaar weinig of geen interesse. van het 5e gedeelte; verkoop percelen grond aan 't architectenbureau Bakker te Dordrecht; voorstel tot het nemen van ver keersmaatregelen aankoop gedeelte kreek en pol dersloot in de Lovenpolder van het waterschap „De Verenigde Braakmanpolders" verhuur van een perceel grond aan de stichting voor club- en buurthuiswerk te Terneuzen; begrotingswijzigingen; verlenen van medewerking ex. art. 72 L.O.-wet 1920 aan de ver eniging voor christelijk onder wijs, Knol. Lijk verdronken man gevonden Dinsdagmiddag is op -het Veer- se meer door de rijkspolitie te water uit Wemeldinge het stof felijk overschot geborgen van de beeldhouwer Philip van de Kooster uit Veere. De man was vorige week in het meer verdron ken. Bloemententoonstelling De bloemententoonstelling is ook dit jaar weer een succes ge worden voor de Retranchementse schooljeugd. In de gymnastiekzaal was een bonte verzameling planten te be wonderen. De hoofdinzending bestond uit coleüs, witte bego nia's en fuchsia's. Snijbloemen completeerden het geheel. Evenals vorige jaren hadden de scholieren weer fantasiestuk jes vervaardigd. Ook waren er extra-inzendingen van particu lieren. Gedurende de tentoonstelling deden de leerlingen hun best wat extra's te verdienen voor de schoolkas door het exploiteren van een consumptiehoekje, het laten raden naar 't aantal bonen in de fles (430) en naar de naam van de pop (Hermien). Ook wer den -er heel wat loten verkocht. Bij het sluiten van de exposi tie wees burgemeester Leenhouts er op, dat deze school wellicht de enige in de streek is, waar een jaarlijkse tentoonstelling in deze vorm in ere wordt gehouden. Hij dankte het personeel en de ouder commissie voor het stimulerende werk. Het Westduitse federale bu reau van volksgezondheid heeft woensdag bekendgemaakt, dat in vier Europese landen 31 ge vallen van typhus zijn geregis treerd. De ziekte is door toeris ten die met vakantie geweest zijn in Mammamet (Tunesië), naar West-Duitsland, Zwitser land, Oostenrijk en Engeland overgebracht. In Engeland en in West-Duitsland heeft de ziekte een mensenleven geëist. Woensdag zijn in Engeland nog zes gevallen van typhus gecon stateerd waarmee het aantal tot 17 is gestegen. Op vier na zijn allen onlangs in Noord-Afrika geweest, in Tunesië en Marokko. Een 17-jarige jongen, die zijn vakantie op Mallorca heeft door gebracht, is het- meest recente ziektegeval. De afgezette koning Idris van Libië is woensdagmorgen in Griekenland aangekomen uit Turkije, waar hij een behande ling voor rheumatiek onderging. De 80-jarige. vorst heeft zich met zijn gevolg gevestigd in 30 ka mers van het Galinihotel in Ka- mena (midden-Griekenland). Kort na aankomst heeft hij dringende telefoongesprekken gevoerd met de Libische diplo matieke vertegenwoordigingen in Genève, Rome, Pariis en Lon den. De Libische ambassadeur in Athene, Taher Caramanli, heeft aan verslaggevers meegedeeld dat koning Idris van plan is naar zijn land terug te keren. „De koning wil naar Tripoli teruggaan, zelfs als het land nog in handen van de revolutie is", aldus de ambassadeur. De Amerikaanse ruimtevaar ders van de Apollo-12 zullen in november proberen zo dicht mo gelijk bij de surveyor-3 te lan den, echter niet op de manier zo als die ruimtesonde in 1967 op de maan terechtkwam. De sur- veyor-3, één van een serie onbe mande ruimtevaartuigen die ter voorbereiding van de bemande Apollo-vluchten een zachte lan ding op de maan moesten maken, werd op 17 april 1967 gelanceerd. De kléine terugstootraketjes weigerden bij de landing op 20 april echter dienst, waardoor het ruimtevaartuig driemaal van de maanbodem opkaatste, voordat _'t tenslotte op 18 meter diepte in een 200 meter brede krater in de „oceaan der stormen" beland de. Ondanks deze ruwe ervaring en de schuine stand ongeveer halverwege op de kraterwand, deed de surveyor-3 het voor treffelijk. Zoals het plan was schepte het instrument maanstof op en zond Een groot aantal Israëlische vliegtuigen is woensdagmorgen opgestegen om bazooka's op Jor daans gebied tot zwijgen te bren gen, die een Israëlische patrouil le hadden beschoten in het ge bied van Asjdoth Yaacov in het Jordaandal. Alle. Israëlische vliegtuigen keerden behouden terug, aldus een Israëlische woordvoerder. Uit de Jordaanse hoofdstad is gemeld, dat twee Israëlische vliegtuigen een na palmbombardement hebben uit gevoerd op de streek Adassiyeh in het noordelijke Jordaandal. Aan de aanval was een artillerie duel voorafgegaan in hetzelfde gebied. Raadsvergadering De gemeenteraad van Hoek is in openbare vergadering bijeen geroepen tegen dinsdag 9 sep tember a.s. om 19.30 u. Aan de orde komen o.m. de volgende agendapunten: aanbieding van de gemeente rekening 1967; deelneming stichting dagver blijf voor geestelijk gehandicap ten in Zeeuws-Vïaanderen en voorstel om met 10,in het stichtingskapitaal deel te nemen; aankoop perceel grond etc. in de Lovenpolder voor realisering In Zuid-Laps is woensdag een tweemotorig militair transport vliegtuig kort riadat het was op gestegen neergestort. De inzitten de, twaalf burgers en zeven mili tairen, zouden om het leven zijn gekomen. De 'Britse kroonkolonie Hong kong is woensdag tot een door cholera besmet gebied verklaard, nadat deze ziekte bij een 71-jarige man was geconstateerd. Dit jaar hebben zich in Hongkong acht ziektegevallen voorgedaan. Op de jaarlijkse bijeenkomst in Portsmouth van het Britse vakverbond (TUC) is woensdag een motie aangenom' die in trekking eist van de zogenaamde wet op de prijzen en inkomens, die het de regering mogelijk maakt de verhoging van loi i en prijzen maximaal vier maan den tegen te houden. De TUC omvat vakbonden die gezamenlijk bijna negen miljoen arbeiders vertegenwoordigen. De motie werd aangenomen met 4.652.000 tegen 4.207.000 stem men, wat een kleine meerder heid betekent van 445.000. Bij de stemming kan iedere vakbond via een kiesman evenveel stem men uitbrengen als de betrokken bond leden heeft. De secretaris van de TUC, Vic tor Feather, had het congres ver zocht de motie af te stemmen. Door dit niet te doen onder streept de vergadering de wens van de vakbonden om zelfstan dig over de collectieve arbeids overeenkomsten te kunnen on derhandelen. De TUC verwerpt hiermee de economische politiek van de regering-Wilson, die her haaldelijk heeft betoogd dat het laag houden van lonen en prij zen de enige weg is naar een gezonde economie. De gedele geerde, die de motie indiende zei over het regeringsstandpunt: „Het is als het oprichten van je eigen galg en dan te gaan dis cussiëren over de kwalitiet van het touw". '1 Een andere gedelegeerde, Wil liam ^Varham van de plaatwer- kersbónd, vestigde er de aan dacht op dat de normale loon stijging voor de arbeiders op drie procent wordt gesteld. Hij zei dat belangrijkste Engelse in dustriële ondernemingen over 1967 een groei van 27,4 procent te zien hebben gegeven. „Voor de bestuurders 27,4 procent, voor de arbeiders 3 procent", consta teerde Warham. Het hoofd van de vakbonden machinewerkersbond, Hugh Scanion, verklaarde dat de vak bonden niet gekant zijn tegen socialistische planning, maar krasse loonbeperkingen verwer pen. Tegen de motie pleitte een adellijke vakbondsleider, lord Cooper, van de algemene en ge meente-arbeidersbond. „Absolu te vrijheid in deze sfeer van col lectieve onderhandeling is biet mogelijk", zei hij „maar collec tieve vrijheid is mogelijk als wij bereid zijn zelf de verantwoor delijkheid voor onze inkomens politiek te dragen. Dan zou er geen inmenging van de regering zijn". het meer dan 6.300 televisiebeel» den en wetenschappelijke gege vens naar de aarde, totdat de batterijen waren uitgeput. Da foto's tonen onder meer de plek ken waar de landingspoten tij dens het „huppelen" indrukken in de maanbodem hadden ge maakt. De geleerden stellen daaï groot belang in, evenals in de grond waarin het schopje aan het eind van een uitschuifbare arm in de grond heeft gewoeld. De ruimtevaarders zullen uiterst precies moeten landen om naar de surveyor te kunnen lo pen. De Apollo-12, met aan boord commandant Conrad, maanlan derpiloot Bean en Richard F, Gordon, commandant van da stuurcabine, moet 'volgens plan op 14 november van Kaap Ken nedy vertrekken. Gaat het op dia dag niet door, dan kan de Apollo- 12 ook op 16 november nog wor den gelanceerd. Conrad, een veteraan van twea Gemini-vluchten, en Bean zul len twee wandelingen maken op de maanbodem. Gordon blijft om de maan draaien. Elke maanw.an- deling duurt ongeveer drie uur, een half langer dan die van Arm strong -en Aldrin. De functionarissen en geleer den van de NASA willen dol graag dat Conrad en Bean dé surveyor bekijken. Phillips, de scheidende directeur van hel Apollo-programma, heeft ge zegd dat daarmee een maatjal ter beschikking kan komen waar mee eventuele veranderingen op de maan kunnen/twerden geme ten. De geleerden willen weten in welke toestand; rfJsn tswexfijsjr verkeert en zij willen de foto's die de ruimtevaarders van de Apollo-12 zullen nemen, verge lijken met de opnamen van de instrumenten van de surveyor. Conrad en Bean zullen zich enige honderden meters van hun voer tuig verwijderen, terwijl Arm strong en Aldrin niet verder kwamen dan 20 meter. - 31 „Wel, meneer van Hartings- feldt! Het bureau „Alinform" zou slecht zijn, als ik niet het een en ander van u wist. Dit betreft zo wel uw verleden als uw tegen woordige positie. Ja, daar staat van te kijken, maar dokter Nieuwenhuis is een persoonlijke vriend van mij en ook anderszins hebben wij onze relaties en tip gevers. U behoeft mij dus niets te vertellen of op te biechten. Ik heb uw geval van alle kanten bekeken en officieel is uw straf register blanco. Wanneer u nu maar bereid bent voortaan langs de voor u wat enge paden van recht en wet te gaan, dan geloof ik, dat dit bureau voor u wel de aangewezen werkkring is. U zult eerst een half jaar onder mijn toezicht moeten werken. Er zijn een paar zeer lastige geval len in behandeling. Die zal ik u leren op te lossen, voorzover u van mij noe wat leren kunt. DOOR W. GELDOF Daarna, ik geloof niets, maar daarna zouden wij eens kunnen praten over de directeursfunc tie. Te zijner tijd zoudt u dan dit bureau van mij over kunnen ne men. Dit is toch ongeveer wat u bedoelt nietwaar?" Jacques knikte langzaam. „In derdaad, commissaris. En zoals u weet is mijn situatie op het ogenblik zo, dat ik dit wel met beide handen moet aangrijpen Ik zal mijn best doen". „Goed, dan begint u morgen hier. U zegt die malle hotelkamer op en komt in deze stad wonen. Huurt u voorlopig maar een ka mer. Na enige weken kunt u zich in Zandbergen vertonen, naar ik vernomen heb. Wellicht dat u daarna naar een woning gaat om zien. Of is deze inlichting te voor barig?" Jacques glimlachte. „Ik hoop van niet, commissaris". „Bel dan als de weerlicht die jongedame opl" „Waarom, commissaris?" „Om te vertellen, dat je een beste baan hebt, sufferd! Want je snapt toch wel, dat ik een indi vidu als jij bent, alleen vertrouw in gehuwde staat! Als jij met dat meisje ge trouwd bent, dan pas weet ik, dat het je ernst is. Voor die tijd ver trouw ik je voor geen rode duit, onthoud dat!" Jacques glimlachte alweer. Maar hij belde Olga meteen op. „Hallo Olga, met Jacques. Het is voor elkaar, meisje. Ik zit hier op dat bureau, waar ik je van verteld heb. Morgen ga ik hier beginnen. Zogezegd een nieuw leven. Maar weet je, die oude commissaris hier vertrouwt me voor geen duit!" „Verwondert je dat?" „Gezien de ambtelijke loopbaan die ik met zoveel succes heb volbracht, ja! Er is echter niets aan te doen, tenzij jij je leven betert!" „Ik? Wat moet ik dan doen?" „Met mij trouwen, Olga. Dit heerschap vertelt, dat hij me dan pas zal aanvaarden, als ik met een ordentelijk meisje ge trouwd ben en mjj hier als ge respecteerd huisvader in spe vestig. Want dan loop ik aan de leiband, begrijp je?" Het was even stil. Toen zei Olga; „Wat mankeer jij om zulke dingen per telefoon af te doen! Dat bureau schijnt toch niet zo discreet te zijn als ik dacht!" „Je hebt gelijk, Olga. Maar zo als je weet heb ik beloofd mjj deze maand niet in Zandbergen te vertonen. Ik weet echter een oplossing. Die fabriek van jullie staat toch aan de rand van de gemeente. Als je nu eens hon derd meter deze kant op wilde komen" „Wanneer?" „Laten we zeggen: vanavnd om vijf uur. Langer wacht ik be slist niet!" „Dat zal ik je dan nog wel le ren. Ik zal het verzoek in over weging nemen!" Oinu'ddellijk toog Jacques aan het werk. Eerst moest hij zjjn hotelkamer opzeggen, zijn spullen ophalen en een kamer bespreken in het hotel dat het dichtst bij zijn nieuwe bureau was gelegen. Later zou hij wel naar wat an ders omzien. En tenslotte moest hü tegen vijf uur op de afgespro ken plaats zijn. Hij speelde het klaar, c'oor een auto te huren. Voorzicrtte reed hij de wagen ia de grfibaan naast de weg en toen wtte hij af. Hij behoefde niet lang te wachten. (Slot volgt) Het hooggerechtshof van Mas sachusetts heeft het gerechtelijk onderzoek in de zaak-Kennedy naar de dood van de 28-jarige Mary Jo Kopëchne voorlopig uit gesteld. De advocaten van sena tor Edward Kennedy hadden verscheidene bezwaren inge diend. Rechter Paul Reardon heeft rechter Boyle van de recht bank te Edgartown opdracht ge geven aan het hooggerechtshof 'n volledig verslag over de zaak uit te brengen met copieën van de procedures, die al zijn verricht De Franse eerste minister Jac ques Chaban-Delmas heeft dins dag 10 ministers van zijn kabinet bijeengeroepen. Zij hebben een laatste bespreking gehouden voor het kabinet bijeenkomt om defini tief besluiten te nemen over de maatregelen die genomen moeten worden na de devaluatie van de Franse franc. Chaban-Delmas en de Franse minister van financiën, Valery Giscard d'Estaing, zullen vandaag voor de televisie verschijnen om een uiteenzetting te geven van het economische beleid van de rege- herste van krachtcentrales. en de lijst van journalisten dit bij het begin zoucj^n worden toe gelaten. De advocaten van Kennedj- hadden rechter Reardon er attent op gemaakt dat hun cliënl „het middelpunt van een enorme publiciteit rond deze zaak is ge worden". Zij hebben geprotes teerd tegen het feit dat de rech ter van Edgardtown had gewei gerd de getuigen tijdens hel openbaar verhoor te ondervra gen, wat volgens hen een schen ding van de rechten van hun cliënt is. Rechter Reardon heeft be paald dat de volledige rechtbank van het hooggerechtshof v&n Massachussett eerst bijeen moei zijn geweest om de moties van de advocaten te onderzoeken. Deze volledige rechtbank komt niet voor de eerste week in oktober bijeen. Rechter Brominski te Wilkes- barre in Pennsylvania heeft woens dag een bezwaarschrift van de ouders van Jo Kopechne verwor pen, waarin deze zich keren tegen een lijkschouwing van hun doch ter. De rechter zei bevoegd te zijn een lijkschouwing te bevelen. De openbare aanklager van New Bed ford, Dinis, heeft er om verzocht: Hij heeft drie weken de tijd ge geven dit verzoek te staven mef voor de wet voldoende feiten. Rechter Brominski verwierp drje argumenten van het bezwaar schrift. Hij was het wel eens met het vierde, namelijk dat Dinis in zijn aanvraag niet voldoende fei ten heeft opgegeven om opgraving en lijkschouwing te rechtvaardige».

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2