Het versoberingsplan van de Franse regering Stokvis vermindert personeel met 500 man Bernadette Devlin breekt reis door de V.S. af President Ho Tsji Minh van N.-Vietnam ernstig ziek Busia beëdigd van Ghana als premier Weer scherpe aanval op Dubcek Premie voor trouwe spaarders Kantoren in Hengelo, en Nijmegen worden gesloten Stijgend aantal slachtoffers Brusselse brand HET WEER „Fiat" schorst 15.000 arbeiders in Belfast DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1969 25e Jaargang No. 6062 Jitgeefster KV. v/h Fa. P. T- van de Sande, Teriienzen Deposito's Fiscale voordelen Minder b.t.w. Kameraad" Verbanning? Wederzijds begrip Begeleiding Impasse Kans op arrestatie Aardverschuiving in Guatemala Overgang Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Dit jaar 250 ontslagen Minder omzet Stoffelijk overschot scholiei voor Kapitool iun ••erin* fin anntinemèBtlERNEUZEN hri i'teiir-rtfioMr^HacteiiT p. j van de Sands V'ïttxin (0H5II)—2073 Gironummer IK 151 actie- ei Administratieadres Smiriswal "nunriemeiiLSpni» f8— pet Kwartaal: oer maand f2,70 <-o$« oummera 18 cent inclusief 4 X B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advwtentiêprijs: per mm IC cent) wnmnwm pet advertentie ƒ2,40, exclusief 4 B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen bandels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel mééi 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of AdW bureau van dit Wad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot ttm. 2 uur Voor bet gecomb. maandag/dinsdagnunnsa tot 10 uur voormiddag. Om de Fransen aan te moedi gen tot meer sparen en de gevol gen van de devaluatie van de franc voor de minst bedeelden te verzwakken, heeft het kabinet woensdag in zijn wekelijkse ver gadering een versoberingsplan aangenomen. De voornaamste maatregelen zijn als volgt: voor de hoge in komens zal de bijzondere belas ting, die alleen voor het jaar 1969 gold, met een lager tarief worden heringevoerd. Aan de andere kant zullen de Fransen met een laag inkomen in 1970 minder directe belasting betalen door een verlaging van de tarie ven. De bijzondere belastingtoe slag op alcohol en automobielen waartoe in de begroting voor 1969 werd besloten, blijft in 1970 van kracht. Een deel van de investerings aftrek wordt opgeschort om de investeringen van het bedrijfs leven af te remmen en de onder nemingen zullen in het belasting jaar negentig procent van hun vennootschapsbelasting moeten afdragen in plaats van tachtig procent. Op deposito's van particulieren bij de banken zal een belasting van driekwart procent worden geheven om degenen te belasten, die het meeste voordeel trekken van bankinstellingen als gevolg van de sedert twee jaar bestaan de vrijstelling van de opbrengst uit die deposito's en van de over de gehele wereld ontstane stij ging van de rentetarieven. Verscheidene maatregelen worden genomen om bet sparen in Frankrijk te bevorderen. Zij lopen van invoering van een „premie wegens trouw sparen" en een verhoging van de rente met een half a één procent voor de genen die hun spaargelden lang genoeg bij de spaarbank laten staan, tot fiscale voordelen voor degenen die levensverzekerin gen aangaan of obligaties van de staat of van het bedrijfsleven kopen. De regering is overigens van plan binnenkort gelden van bui tenlanders dezelfde fiscale voor delen te laten genieten als die van Fransen. Over die voorde len zal Frankrijk onderhandelen met andere landen zoals die van de Europese gemeenschap en de Verenigde Staten. De maatregelen clie woensdag bekend zjjn geworden, komen bij die welke vóór en na de devalua tie van de franc zijn genomen om de economie te saneren. De regering wil het geheel van maatregelen nu voltooien met een langlopend programma voor her vorming van de economische structuur in Frankrijk. Eind sep tember zullen de grote lijnen van dat programma worden., be- bekendgemaakt. Op een persconferentie ver klaarde minister Giscard d'Es- taing in Parijs dat het tekort op de begroting voor 1969 onmid dellijk zal worden verminderd van ongeveer 7 miljard tot 4 mil jard francs. Hij zei dat de be groting volgend jaar in even wicht zal worden gehouden. De beffing van driekwart pro cent op deposito's zullen de ban ken moeten betalen. Deze belas ting zal gelden voor heel 1969 en zal niet kunnen worden afge trokken voor de belastingen. De grens voor de inkomstenbelas ting zal voor de laagste inko mensklasse woj-den verhoogd met acht procent en voor de hogere met zes procent. De extra belas ting voor zelfstandigen en voor de vrije beroepen zal voor vol gend jaar in de meeste gevallen worden afgeschaft. De „premie wegens trouw sparen" zal met onmiddellijke ingang worden verhoogd van 0,5 tot 2 procent. Deze maatregel zal gelden tot 1 juni 1970. De prijsstop zal op 15 septem ber worden opgeheven, maar alle prijzen zullen worden bewaakt. De prijsstop zal blijven gelden voor industrieën in de dienst verlenende sectoren die nog geen regeling voor de prijzen met de regering hebben getroffen. De minister gaf de verzeke ring dat er dit jaar in de gena tionaliseerde sector geen prijs- verhognigen zullen worden toe gestaan. De regering heeft in be ginsel besloten tot verlaging van de b.t.w. in 1970 en tot verhoging van de belastinggrens voor le vensverzekeringspremies. R. S. Stokvis en Zonen n.v. heeft besloten tot een aanzien lijke inkrimping van het perso neel. Naar de directie in een communiqué meedeelt, zal op korte termijn met de uitvoering van de aangekondigde reorgani satiemaatregelen worden begon nen. Deze maatregelen zijn nood zakelijk, wil het bedrijf in 1971 weer tot een gunstige exploita tie zij het op lager omzetni veau komen. Onrendabele ac tiviteiten zullen gediscontinueerd worden. Alle verkoopactiviteiten wor den waar mogelijk te Rotterdam geconcentreerd. De kantoren te Hengelo, Xerneuzen en Nijmegen Een vooraanstaande Tsjecho- slowaakse politicus heeft dinsdag scherpe kritiek op ex-partijleider Alexander Dubcek geuit en gezegd dat hij niet in belangrijke partij functies gehandhaafd dient te blij ven. Het was Vilem Novy, lid van het centrale partijcomité en voor malig hoofdredacteur van „Rude Pravo", die in de Boheemse stad Ceske Budejovice zei dat de partij niet geleid kan worden door poli tieke speculanten en lieden met twee gezichten. Novy zei het niet eens te zijn met de handhaving van Dubcek in hoge functies. Ook de mensen „achter Dubcek" zouden moeten verdwijnen. Novy sprak ok van „recente pogingen tot omverwer ping van de regering in Praag, Brno en Iibrec". Hij gaf geen bij zonderheden maar zei dat de sa menzwering was mislukt. „De Tsjechoslowaken wonnen de con frontatie zonder de hulp van één Russische soldaat", aldus Novy. ff Later werd nog een aanval op Dubcek gedaan door het presi dium-lid Vasil Bilak in een vraag gesprek, dat het partijorgaan Rude j Pravo woensdag heeft ceerd. In een gesprek met' Oldrich Svestka, die onder Dubcek zijn lei dende positie heeft verloren, eiste Bilak dat Dubcek zijn fouten zal bekennen. Het is nu bijna onver mijdelijk, dat de vroegere partij leider, die nog in het partijpresi dium en het centrale comité zit ting heeft, van deze functies af stand zal doen. Bilak zei letterlijk: „Er bestaat geen twijfel aan dat een deel van het partijpresidium en een groep afkeurenswaardige lieden de heer Dubcek misbruikt en beïnvloed hebben:- Ik ben er van overtuigd, dat „kameraad" Dubcek ons zal helpen deze kwesties op te hel deren en dat hij zelf zal zeggen welke druk op hem is uitgeoefend en wie daar de hand in had". Het centrale comité van de Tsje- choslowaakse communistische par tij zal vandaag of vrijdag bijeen komen om te beslissen over het politieke lot van de voormalige partijsecretaris Dubcek. Dubcek en twee andere politici uit de libera- lisatietijd van 1968, namelijk Josef Smrkowsky en Cestmir Cisar, zou- gepubli- j den mogelijk van hun partijfpnc- ties worden ontheven en zelfs uit de partij worden gestoten, aldus Praagse kringen. In kringen van de communistische partij sluit men de mogelijkheid uit d*t de verban ning van Dubcek en zijn vrienden zou kunnen leiden tot politieke processen zoals dit in het tijdperk van Stalin is gebeurd. De leider van het Tsjechoslo- waakse vakverbond, Karei Poll eek, eens nauw betrokken bij de liberalisatiebewegpg in zijn land, heeft woensdag besprekingen ge voerd met de leider van het Rus sische vakverbond, Alexander Sje- lepin. Volgens Tass heeft de ont moeting tussen beide mannen, die beiden lid zijn van de politburo's, gestaan in het teken van „vriend schap en wederzijds begrip". Zij hebben gesproken over de rol van de vakbeweging irt de hui dige fase van de opbouw van het socialisme en over een verdere versteviging van de betrekkingen en de samenwerking tussen de vakbonden van beide landen. worden gesloten. Bij de andere regionale verkoopkantoren zal de staf worden ingekrompen. De maatregelen zullen in de loop van 1970 de inkrimping van en kele centrale hulpdiensten tot gevolg hebben. Het totaal van de reorganisa tiemaatregelen zal de afvloeiing van maximaal 500 medewerkers met zich brengen. Met de vakbonden vond uit voerig beraad plaats over de af vloeiingsregelingen. Aanvaardbare oplossingen .wer den bereikt. Verwacht wordt, dat het per soneel na realisering van dit sa neringsproces gedaald zal zijn tot ongeveer 1700 man. Hierin zijn niet begrepen de dochter maatschappijen in binnen- en buitenland. De directie hoopt dat deze be slissingen het concern zullen sa neren. De afvloeiingsregeling houdt in begeleiding tijdens werkloos heidsperiode gedurende ruim twee jaar, onder andere door 'n aanvulling op de uitkeringen ge durende zes maanden tot 100 en de volgende 18 maanden tot 90 procent. Voor de ontslagenen van 60 jaar en ouder is ver vroegde pensionering mogelijk. Een overplaatsingsregeling voorziet in vergoeding van ver huiskosten, huurtoeslag voor ge zinshoofden. Bij toewijzing van een andere functie verleent het bedrijf een salarisgarantie. President Ho Tsji Minh van N. Vietnam is ernstig ziek en radio Hanoi meldde woensdagochtend dat zijn toestand achteruit gaat. In achtereenvolgende bulletins en mededelingen van de Noordviet- namese delegatie bij de Parijse Het aantal slachtoffers van de brand, die maandag in de Brussel se binnenstad een pension voor vreemde arbeiders verwoestte, is tot elf gestegen. Nadat maandag reeds negen lijken waren gebor gen, is dinsdag een tiende gevon den, terwijl men onder het puin nog een lijk heeft zien liggen, zo meldt „Le Soir". Vólgens deze krant zou de Bel gische politie in verband met de brand een 37-jarige Belg zoeken, die ervan wordt verdacht opzet telijk of per ongeluk de brand te hebben gesticht. De man, een zwakzinnige, was een bekende fi guur in de buurt en is sedert de brand niet meer gezien. Men acht het" niet uitgesloten, dat hij zelf slachtoffer van de brand is gewor den en dat zijn lijk nog onder het puis Hat „vredesonderhandelingen" werd gezegd, dat de 79-jarige communis tenleider reeds enkele weken ziek is en dat artsen dag en nacht bij hem waken. Het eerste medische bulletin was getekend door vertegenwoordigers van het centrale partijcomité, het permanente comité van de natio nale vergadering en de raad van ministers. Waarnemers zien hierin een aanwijzing van de ernst van de gezondheidstoestand van de president. Het bulletin werd uit gegeven, nadat in Noord-Vietnam dinsdag de 24e verjaardag van de stichting van de democratische re publiek onder Ho's leiding kort na de Japanse overgave was uitge roepen. Enkele uren eerder had in Parijs de Noordvietnamese onderhande laar Xoean Thoey te kennen ge geven, dat de impasse in de onder handelingen wellicht doorbroken zou kunnen worden, als de Ame rikanen aanzienlijke aantallen mi litairen uit Vietnam zouden terug trekken. Tot dinsdag hadden de Noordvietnamezen en het bevrij- dingsfront steeds een volledige Amerikaanse terugtrekking ge- eist. Thoey zei: „Als. president Nixon zijn troepen snel en in grote aantallen zou terugtrekken, zullen we de situatie opnieuw bestude ren en daar rekening mee hou den". (Zie verder pag. 5) De 22-jarige Bernadette Dev lin, het jongste lid van het Brit se parlement voor Ulster, heeft dinsdagavond haar reis door de V.S. plotseling afgebroken ten einde „naar de barricaden van Belfast terug te keren". In het diepste geheim vertrok zij met een vliegtuig naar Shan non in Ierland, van waar zij naar Belfast denkt terug te keren. Dinsdagmiddag had Bernadette deelgenomen aan een bijeen komst in New Jersey voor het verzamelen van geld voor de zaak van de katholieke minder heid in Noord-Ierland. Zij vond op haar weg een vijftigtal beto gers, die haar bejegenden als een communistische provocatrice. Bernadette Devlin zou vandaag naar Washington gaan voor een gesprek met senatoren en andere belangrijke Amerikanen. Vervol gens zou zij naar Baltimore gaan om haar campagne tegen de Brit se regering voort te zetten. Toen zij in de V.S. aankwam, had zij zich ten doel gesteld een miljoen dollar bijeen te brengen. Volgens de laatste berichten heeft zij thans iets meer dan een hall miljoen verzameld. Zij zei bij aankomst op het vliegveld van Shannon dat zij „heel wat geld bijeen had ge bracht". Zij herhaalde, dat het geld niet bestemd is voor wa pens, maar ten go.ede zal komen aan mensen die have en goed hebben verloren bij de onlusten. Zij zei ook, dat het geld zal worden overgemaakt op een Ier se bank, maar wilde niet meede len of dit een bank in het (ka tholieke) zuiden of het (prote stantse) noorden zal zijn. „Het is niet zo, dat ik de Noordierse re gering niet vertrouw, maar ik denk dat het beter is deze zaak geheim te houden, tot de tijd is gekomen", aldus het parlements lid. Zij weigerde te zeggen hoe en wanneer zij zal terugkeren naar Noord-Ierland: „Het gevaar blijft In Maquidil in het westen van Guatemala zijn maandag zeven tien mensen, onder wie drie kinde ren, bij een aardverschuiving om het leven gekomen. Als gevolg van zware regenval maakten zich ton nen grond los van een berg. Ver scheidene huizen van het plaatsje ziin bedolven. De voorzitter van de nationale bevrijdingsraad van Ghana, bri gade-generaal Akwasi Afrifa, heeft woensdagochtend dr. Ko fi Busia beëdigd als premier van Ghana. De partij voor vooruit gang van dr. Busia, een hoogle raar in de sociologie, heeft bij de verkiezingen 104 van de 140 ze tels in de nationale vergadering veroverd. De nationale alliantie van liberalen, die wordt geleid door de vroegere minister van financiën Komla Gbedemah, be haalde 29 zetels. De installatie van dr. Busia als premier wordt beschouwd als een stap naar terugkeer naar 'n burgerlijk bewind. Sinds de om- februari 1966 heeft een uit zes vertegenwoordigers van het le ger en de politie bestaande na tionale bevrijdingsraad het land bestuurd. De raad heeft zich thans ont bonden, maar drie leden zullen de komende drie jaar als presi dentiële raad optreden, tenzij de nationale vergadering anders beslist. Ook de drie leden van de presidentiële raad, voorzitter generaal Afrifa, de vice-voorzit- ter en hoofd van de politie John Harley en generaal-majoor Al- bert Ocran, zijn woensdag be- verwerping van het bewind van edigd. Busia, die ten tijde van president Kwame Nkrumah in Nkrumah's bewind 7Va jaar in 'it buitenland heeft vertoefd, heeft de instelling van een presiden tiële raad een noodzakelijke over gangsmaatregel genoemd. Brigade-generaal Afrifa deel de mee dat het decreet, volgens hetwelk personen in hechtenis kunnen worden gehouden zonder dat zij in staat van beschuldiging zijn gesteld, is ingetrokken en dat zeven gevangenen in vrijheid zullen worden gesteld. De uitslag van de verkiezingen zal worden beschouwd als een uitdrukking van de wil van het volk, aldus generaal Afrifa. De nieuwe parlementsleden worden vrijdag beëdigd. Dr. Bu sia heeft te kennen gegeven dat hij vrijwel gereed is met de sa menstelling van zijn kabinet. De nationale bevrijdingsraad zal zijn uitvoerende bevoegdheden waar schijnlijk tegen het eind van de maand aan de nieuwe regering overdragen. bestaan, dat ze mij om de een of andere reden zullen arreste ren in Belfast en daarom zal ik pas als ik terug ben, laten we ten dat ik er ben". ZONNIGE PERIODEN Onder invloed van een rug van hoge luchtdruk had het weer in het midden en zuiden van ons land woensdag een vrij zonnig karakter. In het noorden kwam veel bewolking voor, waaruit laat in de middag en avond hier en daar wat motregen viel. Deze neerslag hing samen met een frontale storing, die over Noord- Duitsland zuidoostwaarts trok. Met noordelijke wind wordt vandaag lucht aangevoerd, waar in naast enkele wolkenvelden ook opklaringen voorkomen. Er wordt daarbij op de meeste plaatsen droog weer verwacht. De temperaturen zullen onge veer dezelfde waarden bereiken als woensdag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Droog weer Perioden met zon en op de mees ts plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als woensdag. DONDERDAG 4 SEPTEMBER v.m. n.m Breskens 7.06 7.31 Terneuzen 7.42 8.07 Hansweert 8.21 8.46 Walsoorden 8.25 8.50 VRIJDAG 5 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.15 8.51 9.30 9.34 n.m. 8.47 9.23 10.02 10.06 ZON op onder MAAN op onder Sept. 4 05.56 5 05.58 19.21 19.19 22.28 16.06 1|;5,8 Vóór het eind van het jaar moet het personeelsbestand met 250 zijn ingekrompen. In 1970 zullen nog eens 250 personeels leden worden ontslagen. De pre sident-directeur van Stokvis, de heer C. W. van der Griendt, deelde dit woensdagmiddag mee. Binnen veertien dagen zullen de bij het massa-ontslag betrokken personeelsleden bericht ontvan gen. De ontslagen vallen in vrij wel alle sectoren van het con cern. Door de sluiting van do kantoren in Hengelo, Terneuzen en Nijmegen komen 22 man op straat. Verder zullen in elf Stok vis-kantoren in Nederland re organisaties plaatsvinden, ge paard gaande met ontslag van personeel in de centrale diensten van Stokvis te Rotterdam en in de magazijnen Alphen aan de Rijn, Breda, Zwiindreriht en Zundert. De reorganisatie is niet een ge volg van het feit, dat Stokvis in financiële moeilijkheden ver keert. De grote verliezen die het bedrijf de afgelopen jaren in Venezuela en België heeft ge leden, hebben weinig met het door het Amerikaanse bureau McKinsey opgestelde reorganisa tieplan te maken. „Een en ander was nodig, omdat wij een onvol doende rendement maakten op het vermogen. De verliezen van de afgelopen jaren zijn opgevan gen uit de stille reserves" zo stelde de Stokvis-directeur vast. Hij verwachtte, dat de reorgani satie gepaard zal gaan met een lager omzetniveau. De binnenlandse omzet be droeg in 1968 ongeveer 480 mil joen gulden. Volgzns de heer Van der Griendt zal de omzet met zeker vijftig miljoen gulden dalen. De directie van de Fiafcautamo» bielfabrieken in Turijn heeft 15.000 arbeiders voor onbepaalde tijd ge schorst in verband met een sta» king bij de fabrieken. Als het werk niet binnen 48 uur wordt hervat, zal de schorsing worden gewijzigd in ontslag. De vakbonden hebben geantwoord met een staking van twee uur, als de maatregel nlet ongedaan wordt gemaakt Doof massaal te schorsen omdat enkeli honderden het werk neerlegde^ tracht de directie het initiatief van de bonden door intimidatie te on« derdrikken en wantrouwen te scheppen tussen de bonden en d« arbeiders aan de vooravond vap de vernieuwing van de arbeid» overeenkomsten, aldus de bonden. Militante protestanten in Noord-Ierland hebben dinsdag nacht een deel van de hoofdver keersweg door Belfast gebarri cadeerd uit protest tegen de wei gering van de katholieken de vo rige maand ongerichte barricade te slechten. Met 10 vrachtwagens werd de M 1-verkeersweg afge sloten, nadat de predikant Ian Paisley in de protestantse wijk een gebedsbijeenkomst had ge houden. Britse militairen hebben een kordon om het gebied ge trokken en het verkeer omgeleid. Een 15-jarige scholier is dins» dagavond met een kogel 'Üoor zijn hoofd voor de ingaag van het Ka pitool in Washington aangetrof fen. Het schijnt een geval van zelf» moord te zijn, want naar verluidt heeft de politie op het stoffelijk overschot een brief gevonden, waarin wordt geprotesteerd tegen de oorlog in yietnam.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1