Betrekkelijke rust in Rio de Janeiro na machtswisseling Prijsstop vervangen door een soepeier prijsbeleid Bernadette Devlin van linkse sympathiën beschuldigd In politieke kringen heerst pessimisme Slechte behuizing gastarbeiders in Brussel Werkgevers BEN GOERION HAD ONTMOETING MET VOORAANSTAANDE PALESTIJN over prijsbeleid RADIO DE KOCK OPSTANDELINGENLEIDER WAMAFMA IN WEST-IRIAN GAF! ZICH OVER AAN GENERAAL EDHIE FFT WFFR Scherpe debatten in New York WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1969 25e Jaargang No. 6061 Uitgeefster N.V. v/b Fa. P. J. van <3e Sande, Teroenzen Huisarrest Zes Israëliërs gesneuveld Beschuldigingen Beheerder Bevroren geld Commandant van Frank Evans' moet terechtstaan Weinig verwachting Weerbericht Zon- en Maanstanden Ontploffing in Emden De missie hielp Erankering bii abonnementTERNEUTEN Directe ur-Hbofd redacteurP. J. van de Sande telefoon (01150)2073 Gironummer 38150 Redactie- en Adra Ini stratie-adreeSmidswal Abonnementspnjt f 8 oer kwartaal; oer maand f2,10 toaae nummers IS cent taeluslef 4 B.T.W. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimus per advertentie ƒ2,40, exclusief 4% B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méét 23 cent Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adrei bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot run. 2 OUT, Voor bet gecomb. maandag/dinsrïagmummei tot 10 uur voormiddag. In Rio de Janeiro was maan dag en dinsdag weinig te be speuren van de machtswisseling die is gevolgd op de hersenbloe ding van president Costa e Sil- va. Alleen de banken, beurzen en de koffie- en katoenmarkten waren een dag gesloten. Dinsdag zouden zij weer open gaan, zo heeft de bank van Brazilië mee gedeeld. Maarschalk Costa e Silva is volgens de medische bulletins „op weg naar herstel". Hij was bij kennis maar kon niet spre ken. De drie dokters die hem be handelen, verwachten dat hij binnen enkele dagen zijn spraak weer zal terug hebben. Voor het monument van de ge vallenen zijn maandag de eerste plechtigheden van de „week van .Na de brand die maandag in ïen pension van gastarbeiders te Brussel negen doden eiste, laken verscheidene Belgische kranten dinsdagochtend de mensonwaar dige omstandigheden waarin vreemde arbeiders dikwijls moe ten leven. De Volksgazet stelt dat een aantal vreemde arbeiders, die in België naar een menswaardiger bestaan zochten, omgekomen rijn in omstandiggheden die een welvaartstaat als een schande sou moeten bestempelen. Volgens de „Gazet van Ant werpen" was het stadsbestuur van Brussel reeds drie jaar op de hoogte van dit soort wantoe standen en was bij een recente interpellatie in de gemeenteraad juist het getroffen huis als voor beeld van slechte huisvesting voor gastarbeiders genoemd. Het blad vermeldt een verklaring van een brandweercommandant over gebrek aan controle op pen sions. „Het Laatste Nieuws" spreekt van een tragedie die nog eens een schril lichtwerpt op het pro bleem van de erbarmelijke be huizing van gastarbeiders in de Belgische hoofdstad en de onge oorloofde praktijken, die men er in dit opzicht op na houdt. Volgens de gegevens van dins dagochtend worden na de brand nog zes personen vermist. Van de negen lijken die geborgen zijn, was er nog slechts één ge ïdentificeerd, een 65-jarige Belg. Van de gewonden die maandag haar een ziekenhuis werden over gebracht, worden er nog zes ver pleegd. Hun toestand is niet ern- het vaderland" gehouden. Het publiek bleek even onbewogen door de gebeurtenissen als vo rig jaar december. De leiding van de nationale confederatie van de industrie heeft als eerste haar vertrouwen in de nieuwe mili taire junta uitgesproken. In politieke kringen toont men zich enigszins pessimistisch. Costa e Silva zou deze week een nieuwe grondwet proclameren en het parlement bijeenroepen. De drie militaire leiders beschou wen de heropening van het con gres echter als „gevaarlijk" voor het land. Zij hebben dit bij mon de van admiraal Rademaker, voorstander van de „harde lijn", laten weten tijdens het onderhoud dat zij met vice-president Pedro Aleixo hebben gehad. Deze zou hebben geprotesteerd tegen het feit dat hem de leiding niet werd toevertrouwd. Oud-president Juscelio Kubit- schek zou sinds zondagochtend huisarrest hebben en geen be zoek van anderen dan familiele den mogen ontvangen, zo is in Rio de Janeiro vernomen. Tegen Kubitschek is een onderzoek gaande. Hij zou zich „onwettig hebben verrijkt". Het is niet be kend of het bevel tot huisarrest van de nieuwe junta is uitgegaan. Bij schietpartijen aan 't Suez- kanaal zijn maandag drie Is raëlische militairen gesneuveld. De incidenten deden zich voor ten zuiden van El Kantara. Eveneens maandag verloren drie Israëliërs het leven en wer den vier gewond, toen een leger patrouille bij Khisfine in de heu vels van Golan onder mortier vuur kwam. De prijsstop zal worden gehand haafd, maar zal worden vervan gen door een soepeler prijsbeleid, waarbij het bedrijfsleven in staat zal worden gesteld de externe kos tenstijgingen door te berekenen. Dit heeft minister De Block van economische zaken dinsdag mee- A- gedeeld na afloop van een overleg met de vaste Tweede-Kamercom missie voor economische zaken. De minister zei deze maatregel als een derde stap in de prijsontwik kelingen te zien. Hij doelde aller eerst op de prijsstop, het vervol gens gehanteerde rigoureuze ont- heffingsbeleid en het nu te ver wachten soepeler ontheffings- beleid. De bewindsman omschrijft deze fase als een prijsstop met ex terne kostendoorberekening. De controle zal even Streng blijven als op het ogenbik. Als motivering voor de aangekondigde maatregel zei de bewindsman: „Er is meer rust op het prijzenfront gekomen". is nog steeds niet zeker heeveel personen zich op het ogenblik van de ramp in het huis bevonden. Vermoedelijk waren het er 26, maar het is mogelijk dat enkele huurders onderdak verschaften aan vrienden die niet als huurder waren ingeschreven. De Israëlische oud-premier David Ben Goerion had dinsdag een ontmoeting met Moessa El- Alami, 'n vooraanstaande Pales tijn die een gematigde politiek tegenover Israel voorstaat. Dit hebben twee Israëlische bladen gemeld naar aanleiding van een geheimzinnige reis van de oud premier naar de Britse hoofd stad. El Alami' en Ben Goerion ken nen elkaar uit de tijd van het r, Britse mandaat over Palestina. Gezicht ov het uitgebrande pen- De Palestij had toen een be sion van twee verdiepingen m het - - - hart van Brussel. Het pension werd door dertig mensen be woond. Negen hiervan vonden de dood bij deze brand. langrijke functie bij het Britse bestuur. Na de onafhankelijk heidsstrijd van de Israëliërs in 1948 heeft hij vergeefse moeite gedaan om de Joodse en Arabi- Een protestant, die Belfast in het Britse lagerhuis vertegen woordigt, W. Stratton Mills, heeft dinsdag Bernadette Devlin, En- gelands jongste lagerhuislid, er van beschuldigd nauw verbon den te zijn met extreme linkse elementen, van wie enigen be trokken waren geraakt in de ge loofstwisten in Noord-Ierland. Stratton Mills zei dat hij bin nenkort met bewijzen zijn be weringen hoopte te staven, dat de fanatieke strijdster voor bur gerrechten een zoals hij eer der had gezegd „Fidel Castro in minirok" was. Mills is vrijdag in New York aangekomen als lid van een „knokploeg" die naar de Ver enigde Staten is gezonden om uitlatingen van miss Devlin te- te spreken. Hij uitte zijn beschuldigingen tijdens het opnemen van een televisiedebat van 30 minuten met de 22-jarige Bernadette. Toen verslaggevers later aan drongen op een duidelijker om schrijving van zijn uitlatingen, zei Mills dat hij op een perscon ferentie in New York a.s. vrij dag zou uitweiden over zijn be schuldigingen. In 't debat kwam het verscheidene malen tot een scherp treffen tussen Mills en miss Devlin. Hills zei, dat on danks de uitlatingen van miss Devlin, hij er niet zo zeker van was, dat 't bijeengebrachte geld niet zou worden gebruikt voor de aankoop van wapens of voor politieke doeleinden. Om zijn ongerustheid te illus treren zei Mills, dat de man die 'bet geld beheerde, Frank Gogar- ty was, de voorzitter van het verbond voor burgerrechten in Noord-Ierland. Volgens Mills had het Britse dagblad de „Dai ly Mail' Gogarty geciteerd, waar bij hij had gezegd betrokken te zijn bij het (illegale) Ierse repu blikeinse leger. Miss Devlin gaf toe dat Go garty behulpzaam was bij het bijeenbrengen van "eld ten be hoeve van de slachtoffers van de ongeregeldheden. Miss Devlin zei dat al het bij eengebrachte s-eld bevroren was in banken in de V. S„ maar uit eindelijk zou worden overge maakt naar een bank in Dister, „hoewel ik er niet zo zeker van ben dat het daar veilig is". Zij zei te hopen dat de Brit.e minister van binnenlandse za ken, James Callaghan, „erop wilde letten, dat het geld eerlijk werd verdeeld". Het debat zal vandaag worden uitgezonden. Er kwamen vele scherpe woor denwisselingen in voor en ver geefse pogingen van de ge spreksleider om de orde te her stellen. De commandant van de Ame rikaanse onderzeebootjager „Frank E. Evans" en de dekof- ficier zullen tegen 10 september op de vlootbasis Subic Bay voor een krijgsraad moeten verschij nen. Zij zullen zich moeten ver antwoorden voor hun rol bij de aanvaring in de Zuidchinese zee op 3 juni j.l., waarbij hun schip door het Australische vliegdek- schip „Melbourne" in tweeën werd gevaren. Het ongeluk kost te aan 74 Amerikanen het leven. sche bewoners van Palestina nader tot elkaar te brengen. In de omgeving van Jericho in Jor danië richtte El Alami later een landbouwbedrijf op, geïnspireerd op de kibboets-ervaringen van de Joden, waar de kinderen van Palestijnse vluchtelingen zowel schoolonderricht kregen als een praktische landbouwopleiding. Toen in juni 1967 de „zesdaag se oorlog" uitbrak, bevond El Alami zich in Engeland. Een. uit nodiging van Ben Goerion om naar zijn landbouwbedrijf terug te gaan, dat nu in door Israel be zet gebied lag. sloeg hij af om dat hij niet met de bezetters wil de collaboreren. Van de ontmoeting verwach ten waarnemers in Tel Aviv onder de huidige omstandig heden niet veel. Onder de Pales- tij nen is de invloed van de ge matigden steeds geringer gewor den, terwijl ook Ben Goerion vrijwel geïsoleerd staat. Hij heeft als zijn mening te kennen ge geven, dat Israel in ruil voor vrede met zijn Arabische buren alle bezette gebieden moeten ontruimen, met uitzondering van het Jordaanse deel van Jeruza lem en de heuvels van Golan, die destijds op Syrië zijn veroverd. -medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Dezelfde temperaturen Op de meeste plaatsen droog weer met wolkenvelden, maar ook enkele zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. ZON MAAN op onder op onder Sept. 3 05.54 19.23 21.46 15.00 4 05.56 19.21 22.28 16,06 5 05.58 19.19 12.23 16.58 De vervanging van de prijsstop door een calculatiebeschikking is naar het oordeel van de raad van Nederlandse werkgeversverbonden een gerechtvaardigde stap naar een normaal prijsbeleid. In son commentaar zegt de raad dat de tijdelijke prijsatDp.nie.t lan: ger was te handhaven, zonder vele ondernemingen in ernstige moei lijkheden te brengen. Het verlenen van ontheffingen van de prijsstop was ontoereikend. De raad vindt het een verbetering dat het nu weer mogelijk is gestegen prijzen van grond- en hulpstoffen e.d. door te berekenen. Zo zullen ook prijsverlagingen worden doorge geven. De raad vertrouwt dat ook de rentabiliteitsregel binnenkort volledig zal worden hersteld. ATHENE: Maandagmiddag arri veerden de vier Israëlische vrou wen op het vliegveld van Athene. Zij waren aanvankelijk door de Syrische regering vastgehouden, nadat een gekaapt Amerikaans vliegtuig in Damascus een lan ding had moeten maken. Op de foto v.l.n.r. Victoria Shamash, Arditti, Daizy en Dalia Freud. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEÜZEN Acht mensen zijn gewond ten gevolge van een ontploffing die zich door een onbekende oorzaak maandag voordeed op een tan ker, toen deze in Emden aan de kade lag. De leider van de opstand van 95 politiemannen en duizenden pa- poea's in het gebied van de Wis selmeren, A. R. Wamafma, heeft zich volgens een mededeling van de militaire informatiedienst van West-Irian aan generaal Edhie overgegeven. Wamafma vluchtte op 30 april met anderen en de 95 politie-deserteurs het oerwoud in. Onder zijn leiding namen de op standelingen de radiozender van de r.k. missie in beslag en gebruik ten die voor uitzendingen. Wamafha zou generaal Edhie openlijk zijn fouten hebben toe gegeven en zijn spijt hebben be tuigd. De generaal heeft hem daarop verzocht een verslag uit te brengen over de manier waarop de opstand is verlopen. Hij garan deerde dat Wamafma en zijn ge zin niet voor hun leven behoef den te vrezen en dat hun eigen dommen worden gerespecteerd. WEINIG VERANDERING Het weer in onze omgeving wordt nog steeds beheerst door een hogedrukgebied ten westen van de Britse eilanden. Dit hoge drukgebied wordt aan zijn zuid flank begrensd door een depressie boven Frankrijk, waar dinsdag plaatselijk regen- en onweersbuien voorkwamen. In het noorden trek ken frontale storingen tussen IJs land en Schotland naar Scandina vië. Ze hebben op het weer in ons land geen invloed van betekenis. Er worden vandaag weer wol kenvelden verwacht afgewisseld door enkele perioden met zon. Voorts zal de wind zwak tot ma tig zijn uit noordelijke richtingen, waarbij de middagtemperaturen ongeveer dezelfde waarden zullen bereiken als dinsdag. Wamafma is stamhoofd van Tigi geweest, dat vier districten omvat, n.l. Tigi (met Waghete als hoofdstad), Kamoe, Mapia en Aqoepo. De bekendmaking zegt verder dat sinds de politiedistricts» commandant van Waghete, Mam* brisauw, zich op 1 juni had over* gegeven, 91 politiedeserteurs met 108 vuurwapens dat eveneens heb* ben gedaan. De politie verricht Btt weer de normale taken. Voordat Wrmafma uit het oer* woud terugkeerde, hebben de be* woners tijdens een vredesfeest dat drie dagen heeft geduurd, trouw beloofd aan de Indonesische rege* ring- In Enarotali e.i omgeving is mw de terugkeer van de politiedeser* teurs de veiligheid hersteld. Daar* aan hebben meegewerkt de zende* lingen en miss'onerissen onder leiding van Catto De zendeling Schults heeft volgens Antara de opstandelingenleiders ertoe ge* bracht naar generaal ""dhie t8 gaan. Ook c'e r.k. missie heeft ge* 'hoir*m met het leggen van contac* ten met. opstandelingenleiders, al* dus het persbureau. Hoogwater WOENSDAG 3 SEPTEMBER Breshens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.09 6.45 7.24 7.28 n.m, 6.27 7.03 7.42 7.40 DONDERDAG 4 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 7.06 7.31 Terneuzen 7.42 8.07 Hansweert 8.21 8.46 Walsoorden 8.25 8.50

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1