Syrië liet bemanning en 88 passagiers van „boeing" vrjj Rampzalige brand in Brussel eist negen doden BEROERING IN DE V.S. OVER DIENSTWEIGERING IN VIETNAM ZES ISRAËLIËRS MOESTEN IN DAMASCUS ACHTERBLIJVEN Amerika protesteert tegen „misdaad" van luchtpiraten Geruchten over mobilisatie in China HET WEER MAANDAG/DINSDAG 1/2 SEPTEMBER 1969 Jitgeefster K.V. vfh Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen 25e Jaargang No. 6060 Ontploffing Bang Ondervraging Verbazing Gevolgen Aan hun lot overgelaten T.W.A. mag boeing weghalen Israëlische vrouwen vertrokken Geen krijgsraad Belgische inbreker aangehouden Vier doden bij brand in Gothenburg Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden rrani'e>ring hl; abonnement: TER NEUZEN i )irt ctp.ur-HoofdredacteurP. 3. van de Sande <eief(xin: (01150)—2073. Gironummer: 38150 K eh actie- en Admlnistraöe-adreeSmldswa! Abonnementsprijs i 18.— per kwartaal; per f 2,70 Losse nummers 15 eent Inclusief 4 X B.T.W. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 16 cent; mlnbmy per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels* advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méél 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, VermeldingBrieven onder nummer, et Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot nJB. 2 M Voojr bet gecomb. tot 10 uur voormiddag. „Trek nw schoenen uit, buig uw hoofd over uw knieën en leg uw handen in uw nek". Door deze be velen, in het Engels uitgesproken door een vrouwestem, werden de passagiers van de gekaapte Ame rikaanse „boeing" opgeschrikt, na dat de twee Palestijnse comman do's de leiding aan boord van het toestel hadden overgenomen. Dit vertelde een van de passa giers, de Amerikaanse mevr. Hele- tie Vallas, in de hall van het inter nationale vliegveld van Athene, kort nadat 88 verwilderd uitzien de passagiers en elf bemannings leden waren geland aan boord van een DC-8 van de Italiaanse lucht vaartmaatschappij „Alitalia". Dit toestel had de inzittenden van de boeing uit Damascus opge haald, evenwel zonder de zes Is raëlische passagiers, gezagvoerder Dean Carter, die hij zijn toestel wilde blijven en een gewonde vrouw en haar vier kinderen. Mevr. Vallas, die hij het haastig verlaten van de boeing aan een been werd gewond, zei dat de passagiers van de toeristenklasse de Palestijnen reisden eerste klasse niets hadden gemerkt van de actie der commando's, tot dat zij de gezagvoerdei via de boordluidspreker hoorden zeggen dat er iets aan de hand was en dat een vrouw hun iets zou zeg gen. Zij hoorden toen de instruc ties en de toevoeging: „Wij willen u geen kwaad doen. Wij kapen dit vliegtuig omdat de Amerikanen Israël helpen". Op het ogenblik van de landing nam zij opnieuw het woord met de mededeling dat alle passagiers het toestel zo snel mogelijk moesten verlaten. Een andere passagier, een Australische vrouw, vertelde dat de passagiers bij het horen van de Instructies schrokken, maar dat er geen paniek uitbrak, mede dank zij de koelbloedigheid van de beman ning. Pas toen werd meegedeeld dat men zich moest haasten het toe stel te verlaten, omdat er een ont ploffing zou volgen, had iedereen zich op de uitgang gestort. Hol lend verwijderden de passagiers zich van het toestel weg. Een -Amerikaanse passagier ver klaarde dat de Palestijne „een zeer mooie vrouw" was. Zij droeg een grote zonnebril en en gaf nau welijks antwoord op vragen. Volgens een andere getuige stond een Palestijn op een gege ven ogenblik op om de stewardess, die voedsel naar de cockpit bracht, te volgen. Hij sloeg haar neer en ging, gevolgd door zijn metgezel, naar de cockpit. Een der passagiers vertelde dat iedereen hang was geweest toen het toestel boven Israël vloog, om dat de Palestijnen toen meedeelden dat er een bom in het vliegtuig was en dat er een noodlanding moest worden gemaakt. „Ook zij waren bang. Zij rilden heiden toen 7-ii aan het eind van de vlucht in de deuropening van de cockpit verschenen". Ook de bemanning van de boeing verstrekte enige hijzonder- heden over de toedracht. Op een korte persconferentie op het vlieg veld van Athene, even vóór hun vertrek naar Rome, verklaarde de tweede piloot Harry Orkley dat een man met een revolyer en een handgranaat de cockpit binnen drong, toen het toestel zich ter hoogte van Brindisi bevond. Deze verklaarde dat hij het bevel over het toestel op zich nam. Boven Tel Aviv vloog het toestel op een hoogte van ongeveer 3600 meter Israëlische jagers cirkelden rond de boeing. Op dat' ogenblik gaf de Paiestiin hevel koers te zetten naar Beiroet en vervolgens naar Damascus. De bemanningsleden zeiden dat de Syrische autoriteiten de passa giers in drie groenen hadden ver deeld en afzonderlijk hadden on dervraagd. De Duitse stewardess Inge Heyn verklaarde dat de bemanning na het verlaten van het vliegtuig op dracht kregen een kwartier lang te bliiven staan met de rug tegen een muur. De ondervraging van de bemanning duurde een uur. Men had onder meer gevraagd of een der passagiers had geprobeerd documenten te vernietigen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft zaterdaa avond een in krachtige bewoordin gen gestelde verklaring uitgege ven, waarin het zïin verbazing uit- soreekt over het feit dat een rege ring (de Svrische), die lid is van de verenigde naties en zelf een in ternationale luchtvaartmaatschap- oij heeft, zich associeert -met het kanen van de Amerikaanse boeing door Palestiinse Arabieren. Door enige onschuldige oassagiers (de zes Israëliërs) vast te houden keurt die regering „deze misdaad" goed, aldus de verklaring. Het ministerie zegt zich te zul len beiiveren om de vrijlating van de betrokken oassagiers' te be werkstelligen. Het verwacht van de Svrische regering dat deze on middellijk stannen neemt om de Israëliërs in vriiheid te stellen. De V.S. staan in contact met verscheidene regeringen die diolo- matieke betrekkingen met Syrië hebben. De president van Trans World Airlines, Wiser, gaf een verklaring uit, waarin hij zei dat de Svrische regering door het vasthouden van de Israëlische passagiers instemt met een „daad van piraterij", die ernstige gevolgen kan hebben voor de burgerluchtvaart in de gehele wereld. Wiser zegt dat zijn maatschap pij', waartoe de gekaapte boeing behoort, talrijke stappen heeft on dernomen om de vrijlating van alle passagiers te verkrijgen. De Syri sche regering weigerde evenwel eik contact met de T.W.A. De directeur van het Israëlische departement van burgerluchtvaart heeft zondagochtend de directie DAMASCUS: De door een ont ploffing zwaar beschadigde neus van de eerder gekaapte Boeing 707 van de T.B.A. op het vlieg veld van Damascus. van de Amerikaanseluchtvaart maatschappij T.W.A. in New York een telegram gezonden, zo meldt de Israëlische radio. Daarin heeft hij zijn verwondering en spijt uit gedrukt over het feit, dat de be manning van de boeing van de T.W.A., die gedwongen werd in Damascus te landen, Damascus heeft verlaten en er de zes Is- raëlisohe passagiers aan hun, lot heeft overgelaten. De directeur verlangt van de Amerikaanse luchtvaartmaatschap pij, dat zij duidelijke instructies geeft aan de in Damascus achter gebleven gezagvoerder van de boeing, de Syrische hoofdstad niet te verlaten, voordat de zes Israë lische passagiers zijn vrijgelaten. De directie van de Syrische bur gerluchtvaart heeft de Amerikaan se luchtvaartmaatschappij T.W.A. verzocht, vertegenwoordigers naar Damascus te zenden, aan wie de boeing 707 kan worden overgedra gen. Dit meldde radio-Damascus zondagmiddag. In Tel Aviv zijn via de pers bij zonderheden bekend geworden over de zes Israëliërs, die in Da mascus worden vastgehouden. Het zijn de 52-jarige mevr. Eva Freud met haar dochter Dalhia van 15 ïaar, die een maand vakantie in Zwitserland heeft doorgebracht, de 63-jarige mevr. Carine Arditti, die een jaar bij kinderen in de V.S. heeft doorgebracht, de 61-jarige mevr. Victoria Chemech, die in de V.S. haar dochter heeft bezocht, de heer Salah Houlam, een zaken man, die zijn vakantie in Europa heeft doorgebracht en de heer Sa- mueloff, een hoogleraar die be kendheid geniet wegens zijn on derzoekingen met betrekking tot het psysiologische gedrag van het menselijk lichaam onder tropische klimatologische omstandigheden. De vier vrouwelijke Israëlische passagiers uit de Amerikaanse boeing-707, die in Damascus wer den vastgehouden, zullen onver wijld via Rome worden gerepa trieerd, zo is zondagavond offi cieel in de Syrische hoofdstad be kend gemaakt. Volgens het Syrische persbu reau is het onderzoek inzake de zes Israëlische passagiers van de boeing afgesloten. Over het lot van dé twee mannelijke passagiers werd niets gezegd. De vier vrouwen zijn mevr. Eva Freud en haar 15-jarige dochter Dalia, mevr. Sjamasj en mevr. Ar- dotti. De twee mannen zijn prof. Sjloma Zamueloff, die aan de He breeuwse universiteit in Jeruza lem doceert, en een zekere Moe- lem. Vier Israëlische vrouwelijke pas sagiers zijn vandaag uit de Syri sche hoofdstad naar Rome ver trokken met een toestel van de Italiaanse luchtvaartmaatschappij „Alitalia". Twee mannelijke Israëlische pas sagiers van het vliegtuig worden nog door de Syrische autoriteiten vastgehouden. SCHIPHOL: H.K.H. prinses Mar griet en haar echtgenoot mr. Pie- ter van Vollenhoven zijn zondag ochtend per vliegtuig naar Istan bul vertrokken, waar prinses Margriet de 25e international! conferentie van het Rode Kruis zal bijwonen. In Hongkong zijn berichten binnengekomen die erop zouden duiden, dat China reeds enige tijd zijn bevolking en hulpbronnen mobiliseert om eventueel paraat te zijn voor een gewapend con flict met de Sowjet-Unie. Volgens deze berichten zou er sprake zijn van mobilisatie van de bevolking in geheel China, verspreiding van fabrieken met het oog op luchtaanvallen, vor ming van grote voorraden levens middelen en het zenden van troepenversterkingen naar de grensgebieden. Ervaren Chinese militairen zouden de boerenbevolking de beginselen bijbrengen van ge vechtstechniek en taktiek, het omgaan met wapens, zelfs het af leggen van lange afstanden te paard. Voorts zou de burgerbe volking van sommige provincie steden geëvacueerd zijn. In de haven Kanton zouden luchtalarm-oefeningen zijn ge houden, waarbij Chinese vliegtui gen overvlogen, zoeklichten en luchtdoelgeschut werden ge bruikt en de bevolking de schuil kelders moest opzoeken. In de Ver. Staten zijn in de af gelopen week de gemoederen in beroering geweest door de „mui terij van de A-compagnie". Deze zaak heeft zich als volgt toege dragen op zondagochtend 24 augustus gaf de pas in Vietnam gearriveerde 26-jarige luitenant Eugene Schurtz aan de „alpha- compagnie" waarover hij sedert drie weken het bevel voerde, op dracht zich op te maken voor een aanval. De eenheid, die vijf dagen lang in moeilijk terrein ten zuid oosten van Danang in actie was geweest, was tot de helft gedeci meerd en de uitputting nabij. Het bevel van luitenant Schurtz werd niet opgevolgd. De radeloze luitenant belde zijn bataljonscom mandant op en deelde hem mee, dat zijn mannen weigerden verder te gaan. De bataljonscommandant zond onmiddellijk een officier en een sergeant naar de compagnie. De sergeant, een oud-gediende in de Vietnamese oorlog, wist de „opstandige" compagnie zodanig te inspireren, dat ditmaal werd besloten weer aan dé strijd deel te nemen. De mannen van compagnie „alpha" werden door de sergeant aangevoerd. De zaak zal volgens genoemde betatjonscommandant niet voor de krijgsraad komen. Luitenant Schurtz is van zijn com mando ontheven. Deskundigen in militaire zaken zijn van mening, dat het vooral veel stof in de V.S. heeft doen op waaien, maar dat het incident niet uniek is en dat in alle legers ter wereld iets dergelijks kan gebeu ren. Zij schrijven de tijdelijke on gehoorzaamheid van de compagnie toe aan vermoeidheid van de man schappen en niet aan drijfveren van morele aard. Wat een onerva ren jonge officier niet gedaan wist te krijgen, kon een sergeant wel tot stand brengen, aldus de deskundigen. Een brand in een woonhuis te Brussel, waarin vnl. gezinnen van buitenlandse arbeiders woonden, heeft vanmorgen (maandag) zeker negen mensen het leven gekost. De brand werd 's ochtends om half vier ontdekt. Toen de brand weer enkele minuten later ter De recherche van Bergen op Zoom heeft zaterdagnacht de 30- jarige Belg J. M. de B. uit Melle aangehouden. De man had zich schuldig gemaakt aan een tien tal inbraken. Hij werd aangehou den toen hij gestolen goederen als betaling voor logiess wilde verkopen. De B. had ingebroken in de lagere technische school, het gebouw van gemeentewer ken, de tuinbouwschool, 'n drie tal kleuterscholen en in het bu reau van het gemeenschappelijk administratiekantoor. De ges' len goederen variëren van film apparaten, diaprojectors, een 60- tal grammofoonplaten tot kost bare elektrische apparaten. De waarde van het gestolene wordt geschat op 20 a 30.000 gulden. De B. heeft al deze inbraken be kend. Men vermoedt dat de man zijn operatieterrein ook in an dere steden heeft gehad. plaatse arriveerde, sloegen de vlammen reeds uit de ramen van de beide verdiepingen van 't oanJ. Om twaalf uur 's middags wa ren volgens .de "berichten van de brandweer negen doden en zes ge wonden, o.w. een brandweerman, geborgen. De meeste slachtoffers werden in hun slaap verrast. De zes gewonden vijf mannen en een vrouw hadden op balkons gewacht op redding door de brand weer. De brand moest zijn ontstaan in een uitdragerij op de benedenver dieping van het oude pand, dat in het Brusselse stadscentrum nabij de beurs is gelegen. In het gebouw waren kamers verhuurd aan een 15-tal Marok kaanse en Griekse gezinnen. Het was omstreeks het middag- Uur nog niet zeker of er niet meer slachtoffers in het uitgebrande pand zouden worden aangetroffen. Het vuur kon geblust worden voordat het zich tot andere hui zen kon uitbreiden. Bij een brand in een onbe woonbaar verklaarde woning in de Zweedse stad Gothenburg heeft maandagochtend vroeg aan vier mensen het leven gekost, terwijl er drie, onder wie een brandweerman, werden gewond. Er bevonden zich ongeveer tien mensen in het huis, dat vaak door daklozen werd gebruikt om er de nacht door te brengen. RUSTIG WEER Een gebied van hogeluchtdruk waarvan het centrum in het zee gebied ten westen van Ierland ligt heeft het afgelopen weekein de zijn invloed verder over west- Europa uitgebreid. Tussen dat druksysteem en een gebied met lage barometerstanden boven Skandivanië werd via de Noord- DE ZOMER WAS BETREKKELIJK WARM De drie zomermaanden juni, juli en augustus hebben ditmaal meer warm weer gebracht dan de laatste jaren het geval is wgeeest, aldus heeft het K.N.M.I. meege deeld. Vooral tussen 12 juli en 13 augustus bereikte de tempera tuur herhaaldelijk zomerse waar den. In De Bilt werden in deze drie maanden in totaal 23 zomer se dagen opgetekend waarop de temperatuur tot 25 graden of meer opliep, tegen negentien van deze warme dagen normaal. Het was voor het eerst sedert 1959 dat het aantal zomerse dagen groter is dan normaal en ook, dat de ge middelde temperatuur van de zomer hoger is dan de normale waarde. Juli was de warmste maand en augustus bleef daar maar weinig onder. De zon heeft te De Bilt 595 uur geschenen te gen 607 uur normaal. Ook deze zomer was dus aan de sombere kant. Na de bijzondere zonnige zomer van 1959 zijn te De Bilt alle zomers op die van 1967 na te somber geweest. Gemiddeld over het gehele land is ruim 250 mm regen gevallen tegen 214 mm nor maal. Augustus was een bijzon der natte maand, gemiddeld viel toen ongeveer 150 mm regen na dat juni en juli samen 102 mm regen hadden opgeleverd. Zowel te Vlissingen als te Maastricht kan van de natste augustus wor den gesproken sedert het begin der metingen van de neerslag, meer dan een eeuw eeleden, zee lucht aangevoerd waaruit voornamelijk aan de kust wat lichte regen viel. Afgelopen zon dagnacht en maandagmorgen pas seerde een zwak front ons lanxj hetgeen op enkele plaatsen van regen vergezeld ging. Voor het komende etmaal wordt verwacht dat het reeds eerder SC* noemde hogedrukgebied zijn in vloed verder naar Skandinavia zal uitbreiden. Ons land bevindt zich dan aan de flank van dit ga- bied waard,oor het in ons land vrijwel overal droog weer zal zijn met flinke opklaringen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. Weinig verandering Op de meeste plaatsen droog weer met wolkenvelden en af en toe zon. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost. Wei nig verandering in temperatuur. DINSDAG 2 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden van. 5.23 4.58 6.33 6.42 n.m. 5.33 5.11 6.46 6.55 WOENSDAG 3 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.09 5.44 7.19 7.28 n.m. 6.27 6.02 7.37 7.46 ZON MAAN Op onder op onder Sept. 2 05.53 19.26 21.16 13.48 3 05.54 19.23 21.46 15.00 4 05.56 19.21 22.23 16.06 5 05.58 19.19 12.23 16.58

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1