U kunt niet alles weten Slapeloosheid plaag van een generatie Ochtend- en avondmens kunnen soms moeilijk samenleven U? enu 3*CruUen in de kamer TOT WELKE GROEP 'EH00RT van de week Zaterdag SO augustus 1969 DE VRIJE ZEEUW EMOTIONELE FACTOREN .V.W.'.W.V. Grootmoeders ivarme melk helpt niet STRAATLAWAAI „VERWENNING" PSYCHOTHERA- PEUTJE GELIJK OF ONGELIJK AANPASSING IS NODIG uit de slaapkamer weren. Dit alles zou kunnen pleiten voor de wederinvoering van de historische bedstee, waarin men zich achter de gesloten houten deuren althans tot op zekere hoogte tegen hPt rumoer van de straat kan beschermen. In de V. S. kunnen slechte slapers het probleem anders oplossen, tegen be taling. van 70 dollar kan men beschik ken over een apparaat, dat allerlei ge luiden produceert. Het apparaat heeft "de grootte van een radio en kan een mengsel van allerlei soorten geluid Weergeven, waardoor men de herrie die van buiten komt niet meer horen kan. Het geluid van dit apparaat zou minder hinderlijk zijn dan het rumoer van de straat en de radio van de bu ren. Vele Amerikanen zoeken de oplos- ging in de aanschaf van grotere bed den. De verkoop van grote modellen is de laatste jaren zeer stefk toegenomen. De omvang van degenen die er in moe ten liggen, dikwijls ook Het staat wel vast dat onze groot ouders beter sliepen dan wij. En hoe vol van geluiden onze moderne samen leving (ook 's nachts) is, het is niet on- Knip met uw schaar in schuurpapier en hij is weer heel wat scherper. In elkaar vastzittende glazen krijgt u los door het onderste glas in warm water te zetten. Zonodig het bin nenste glas vullen met koud water. Wanneer een spons slijmerig wordt, laat hem dan eén paar uur weken in azijn en spoel hem daarna uit in warm water. Verflucht in een pas geschilderde ka mer zal sneller verdwijnen als we, behalve geregeld luchten, enkele schoteltjes met zout in deze kamer neerzetten. "'-men voorwerpen kunt u bewaren, ge wikkeld in vloeipapier in een goed afgesloten doos. Deze doos mag niet in een vochtig vertrek worden opgeborgen. Gelijkmatig warm houden in de winter. Verse vis heeft geen ingevallen ogen, wel rode kieuwen, een frisse reuk, een strakke huid en stevig vlees. Miljoenen mensen klagen over een slechte nachtrust. Sommigen kunnen moeilijk in slaap komen, anderen kla gen dat zij wel een paar kaar per nacht wakker schieten, weer anderen ont waken heel vroeg en kunnen dan de slaap niet meer vatten. Oudere mensen schudden het hoofd en vertellen dat het slapen vroeger een simpele zaak was. Sommigeoudjes houden zelfs door dik en dun vol dat je vroeger ge woon ging liggen en dat de rest „van zelf" ging, hetgeen voor tienduizenden mensen van een latere generatie nau welijks meer voorstelbaar is. Vooral voor één categorie, degenen die lang wakker liggen, zijn er tegen woordig vele verleidingen waaraan men zich bij het uitblijven van de slaap al heel gemakkelijk overgeeft. Onze grootouders trachtten in zo'n geval denkbeeldige schapen te tellen of hon derd keer achtereen „bruine bonen" te zeggen en vielen dan meestal uit ver veling in slaap. De moderne laatslaper beschikt over elektrisch licht en tracht bij het schijn sel van de lamp een boek te lezen. Vol gens een Amerikaans onderzoek wor den op het late uur vooral veel detec- tivestories gelezen in bed. Ook zetten de laatslapers vaak de radio aan en dat geldt voor alle slechte slapers het roken in bed schijnt steeds meer toe te nemen. Mét het gevaar in bed te verbranden. De vijanden van de slaap krioelen met krijsende toeters en galmende luidspre kers om onze woning. Het geluid van de moderne verkeersmiddelen dringt op het late uur tot in het slaapvertrek door. En ook de overige natuurlijke ge luiden van de stad kan men moeilijk denkbaar dat vroegere generaties dus- tig door dit lawaai heen geslapen zou den hebben. Onze grootouders raakten fysiek veel gauwer vermoeid. Vijftig jaar geleden verrichtte een groot deel van de bevolking lichamelijk werk. Er werd veel meer gelopen en gewandeld. Tegenwoordig zijn er duizenden men sen, wier enige lichaamsbeweging be staat uit het lopen van en naar hun auto. Emotionele factoren spelen een grote rol bij de nachtrust. Doorgaans zal iemand goed slapen wanneer zijn spie ren zo vermoeid zijn, dat zij ontspan ning behoeven, maar emotionele fac toren (angst, zorgen enz.) kunnen een complicatie vormen. Hoewel de slaap een grotere rust garandeert, kan men ook na een minder goede'nacht 's mor gens uitgerust zijn. Iemand die met de ogen gesloten geheel ontspannen op zijn bed gaat liggen, rust ook uit. De meeste slechte slapers liggen echter niet ontspannen in hun bed. Zij er geren zicfi over hun slapeloosheid, wentelen zich van de ene op de an dere zij. Het ontspannen liggen is overigens een relatief begrip, vooral wanneer men eenmaal slaapt. Onderzoekers van de universiteit te Chicago hebben vast gesteld dat de meeste slapers zich ge durende de slaap gemiddeld veertig keer bewegen. I Grootmoeders advies om 's avonds voor het slapen gaan een glas warme melk te drinken wordt zelden meer opge volgd, maar nog even hardnekig als vroeger wordt er ook nu nog verband gelegd tussen slapen en eten en drin ken. Het is moeilijk hier adviezen te geven. Zo slapen vele mensen slecht op koffie, terwijl anderen hiervan gëen last hebben. Vele slapers bekommeren zich trou wens niet om de culinaire aspecten van hun slapeloosheid. Zij gaan naar de dokter en vragen om een slaapmiddel. Slaaptabletten en -capsules circuleren in enorme hoeveelheden. In de U.S.A. worden per jaar ongeveer 80 miljoen dollar gespendeerd aan slaapmiddelen! Ook in West-Europa beleeft de slaap middelenindustrie een gouden tijd. Sommige artsen zijn niet zo gul in het voorschrijven van dergelijke medicar menten. Veel slapeloosheid wórdt ver oorzaakt door psychische spanningen. Vaak gaan de betrokkenen gebukt on der problemen, die maar het liefst uit de weg gaan. Zij „vluchten" dan in de slaapmiddelen en andere medicijnen. De problematiek blijft bestaan, de oorzaak van het kwaad wordt niet te lijf ge gaan, maar de slaap- en opwekkings middelen verzoenen hen met een an ders ondraaglijke situatie. Men laat zich in zekere zin verwennen door medicijnen. Het is niet bekend of de mens vhn nu vaker droomt dan zijn voorouders. Het staat wel vast dat hij een grotere be langstelling voor zijn dromen heeft ge kregen. Sinds Sigmund Freud (1856 1939) behoort de techniek van het ana-, lyseren en het interpreteren van de dröom tot de belangrijkste middelen waarvan de psychologische diagno stiek zich bedient. Freud concludeer de dat iemand droomt over problemen die zo pijnlijk voor hem zijn, dat hij ze naar het onderbewustzijn verdrongen had. De droom confronteert hem met; deze benauwende problematiek. Tijdens een psychotherapeutische behandeling zal de psychiater de patiënt vragen zijn dromen te vertellen, teneinde te speuren naar de verborgen betekenis ervan. Het is wel zeker dat tegenwoordig niet alleen neurotici zich voor hun dromen interesseren. Nu dankzij de verbreiding van wetenschappelijke pockets de psy chologie meer en meer gemeengoed is geworden, gaan veel mensen zelf voor psychotherapeutje spelen. Volgens een Amerikaans onderzoek zou bijna ieder mens 4 a 5 keer per nacht dromen. De gemiddelde duur van een droom zou twintig minuten bedra gen. Voor de liefhebbers is er dus vol doende stof tot zelfonderzoek, al zal menigeen wel zo schrikken van de plots opduikende problematiek, dat hij die haastig weer naar zijn onder bewustzijn verdringt. Maar dat komt de volgende nacht wel weer boven... Wat een grappige speling van de na tuur is dat, dat er "ochtend- en avond mensen bestaan. Dat wil zeggen: er zijn vrouwen en mannen, die zich 's morgens bij het opstaan meteen al vol energie op hun arbeid werpen, al les aanpakken en met lust en opge wektheid aan het werk slaan en voor al in het eerste deel van de dag ware bergen verzetten. Hoe verder de dag echter vordert, hoe meer zij verslap pen. En na het avondeten kunnen zij geen „pap" meer zeggen. En er zijn vrouwen en mannen die het elke morgen weer te kwaad hebben, als zij het bed uit moeten. Die hebben uren nodig, om op gang te komen. Bij die mensen duurt alles wat ze in de ochtenduren doen, tweemaal zo lang omdat ze eenvoudig de lust voor het werk niet kunnen opbrengen. Maar let op! Na de koffiemaltijd leven ze op en gaan ze zich steeds nijverder voelen. En tegen de avond zijn ze niet meer te houden. Dan hebben ze het gevoel nog best even „dit" en „dat" te kunnen doen. Waar dit verschil van temperament in ligt, ik zou het u niet kunnen zeggen. Maar u zult zelf wel hebben kunnen constateren, dat het bestaét. Nu is één ding maar te hopen en dat is, dat als het om getrouwde mensen gaat, èn man èn vrouw tot de zelfde groep behoren. Dus beiden avond- en beiden ochtendmensen zijn. In het tegengestel de geval zou hét wel eens. tot kwalijke konsekwenties kunnen leiden, 's Morgens zullen de echtelieden nog niet zoveel last van elkaar hebben, want dan bevinden zij zich door hun werk gemeenlijk op verschillende plaat sen, zodat zij zich niet aan elkaar kun nen ergeren. Maar 's avonds! Wat een bron van el lende kan dat worden. Mevrouw zal een ochtendmens zijn en is dus des avonds na het eten afgeknapt. Zit te gapen, is haast te moe om een kopje thee of koffie voor haar man in te schenken en knikkebolt boven de kin derkousjes, die ze plichtsgetrouw tracht te stoppen. Meneer wordt rusteloos, want hij verlangt naar gezelligheid; wil eens uit, of tenminste eens praten en een kameraad aan zijn vrouw hebben. Maar nu het andere geval: mevrouw begint, als avond-mens,, 's avonds en thousiast kasten schoon te maken; slaat aan het wassen of strijken; kor tom leeft zich uit op alle karweitjes, waartoe zij 's morgens de fut niet kan opbrengen, terwijl meneer naar rust verlangt en zich afvraagt waarom hij een tehuis bezit, als er eeuwig en altijd iets overhoop moet worden gehaald. Vrouwen, van ons wordt in het leven nu eenmaal het grootste aanpassings vermogen gevraagd! Willen wij onze man blijven binden; stellen wij er prijs op dat hij ons blijft liefhebben zoals in het begin, dan zullen wij ons bij hèm moeten aanpassen en kunnen wij niet verlangen, dat hij het zich bij ons doet. Zijn wij van het ochtendtype, dan, ja dan zullen wij onze vroege energie dus danig moeten beteugelen, dat wij niet al ons kruit vóór de avond verschieten. Wij1 zullen desnoods voor het eten een poesje moeten rusten, om 's avonds kwiek en monter te zijn, Hoe dan ook, wij moeten er iets op vinden, dat wij manlief 's avonds niet op een dood moede, slaperige vrouw trakteren. Zijn wij wan het avondtype, dan, ja dan zullen wij ons in de eerste plaats moe ten kunnen beheersen en moeten leren, onze energie op de juiste wijze te spuien. Niet alleen en geheel tot onze eigen voldoening, maar eveneens tot genoegen en rekening houdend met onze huwelijkspartner. m Nu de vakanties weer achter de rug zijn kunnen we wat meer tijd besteden aan ons huiselijk leven en onze vrienden. Een gezellig etentje is een goede basis om prettige contacten Automatische wasmachines, Snel kookpannen. Zo gewassen-Zo-droog kleren. Je kunt tegenwoordig zo gek niet bedenken of het gaat automa tisch snel, gemakkelijk. Waar we vroeger „uren" over deden denk aan moeders wasbord, of aan de sud derende soepkip daarvoor draaien we nu nog nauwelijks onze hand om. Alleen een knop. En dan gaan we lek ker de krant lezen. Tenminste, als we daar tijd voor hebben, want hoeveel er ook geautomatiseerd is en wordt, de kinderen komen toch om vier uur uit school, en de kaas komt niet van zelf in de kast. Bovendien zijn wij nu eenmaal een nijver volkje, en als het ene wat minder tijd kost, vinden we altijd nog wel iets, dat onze dagtaak vol maakt. Automatisch, gemakkelijk en vooral snel is ons leven. Toch zijn er een paar dingen, die daar nog steeds een beetje buiten staan. Dingen die we, omdat ze zo tijdrovend zijn, soms maar in arren moede achterwege laten. Rokken ver korten is zo'n werkje. Of appeltaart bakken. Of nog even gauw naar de kapper gaan, als manlief meldt, dat hij over een uur visite meeneemt. Voor al deze dingen hebben we méér tijd no dig dan we eigenlijk zouden willen. En dan doen we het maar niet. De rok blijft in de kast. er wordt geen appel taart gegeten en de visite ontvangen we nadat we naarstig en vergeefs ge probeerd hebben orts piekig haar nog enige krul-contouren te geven. Kap pers kosten nu eenmaal tijd. Deson danks is het mogelijk om als er straks gebeld wordt een kap-vers hoofd schalks naar buiten te steken Dank zij het denkbeeld van een Deen, die een paar jaar geleden elektrisch voor verwarmde rollers uitvond. Deze rol lers zijn door een bijzondere samen stelling in staat hun warmte lange' tijd op een constante temperatuur te houden en zijn zo uitermate geschikt om haar zonder gebruik van een droogkap, het kan zelfs op volkomen droog haar een krul te geven, die precies even stevig is als een volgens de traditionele methode van wassen en drogen verkregen krulling. Juist die constante temperatuur is het ge- -beim van deze man uit Kalundborg, die zijn uitvinding onder de naam Car men Curler in 44 Inden patenteerde. Nu kan iedere vrouw haar eigen kapsel in „die benauwde uurtjes" op doelmatige wijze in twintig minuten in orde brengen. Niet meer met krul spelden naar bed, want ook een op knappertje in de ochtenduren wordt nu een kwestie van minuten En denk eens aan het gemak tijdens de vakan tie: zwemmen is niet langer taboe, want dank zij een eenvoudig gebruik van Carmen Curlers op de hotelkamer kunnen we immers toch met een ver zorgd hoofd aan tafel verschijnen. te leggen. Met een exclusief 'soepje zal de gastvrouiD zeker eer in leggen. De bisque d'homard of kreeftensoep, die ook nogal eens op de spijskaart in een goed restaurant voorkomt, is niet moeilijk te maken en toch bijzonder fijn. ZONDAO: bisque d'homardWiener Schnitzel, gegratineerde aard appelpuree; snijbonen, komkom mersla; chocolade mousse. MAANDAG: tomaten gevuld met kwark; macaroni met boter, ui en haas; kaniemelksepap. DINSDAG: meloen met rauwe ham stoofschotel spitskool met toma ten. WOENSDAG: saucijsjes, bloemkool, aardappelpuree; bosbessen met vanillevla. DONDERDAG: rode bietjes, var kenslapje, aardappelen; vla-flip. VRIJDAG: tomatensoep met kaas; gebakken vissticks, rijst, sla. ZATERDAG; clubsandwichprui men. BISQUE D'HOMARD Laat in een pan 50 gram roomboter goudbruin worden en fruit hierin een gesnipperd uitje met een paar gehak te worteltjes goudbruin. Giet er ruim een halve liter water bij met een lau rierblaadje, 1 theelepel paprikapoe der en de helft van een klein blikje tomatenpuree. Laat alles ongeveer 'n half uur trekken en zeef het daarna. Roer er ten slotte 100 gram garnalen en een blikje kreeftensoep door. Maak de soep op smaak met cognac, zout en peper. Serveer haar in kleine kopjes en doe er een klein scheutje dunne room in. GEVULDE TOMATEN Snijd van 4 grote tomaten de kap jes af en hol ze uit. Bestrooi ze met zout en peper. Serveer haar in kleine kopjes en doe er een klein scheutje dunne room in. GEVULDE TOMATEN Snijd van 4 grote tomaten de kap- jes af en hol ze uit. Bestrooi ze met zout en peper. Klop i doosje kwark met 'n rauw geraspt uitje, zout, peper en gehakte peterselie luchtig. Vul hiermee de tomaten en strooi er wat paprikapoeder over. Amsterdam: Een van de modellen uit de nieuwe collectie 1969 van Bata Internationaal: een kalfs lederen laars gevoerd met acetaat zijde. De prijs van deze laarzen is ƒ99, t 4

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 7