Amerikaanse boeing gedwongen naar Damascus le vliegen Amerikaanse regering krijgt vat op inflatie 25-jarige dader van moord op Danny Visser meldt zich zelf Avondklok in gebied bij Jeruzalem rechtvaardigt Russische iuvasie ssiisjjzebroodies BANKETBAKKERIJ. HCT WFFR de MUL Gasverwarming RADIO DE ROCK ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1969 25e Jaargang No. 6059 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. van «3e San«3ê, Terheozen Ontvoering beoogd Geen recht voor Godett Levenslang voor Hermann Krumey Nog een Amerikaans vliegtuig gekaapt Miskraam mevr. Kennedy Elf Japanse vissers verdronken Doden bij rel in West-Bengalen Portugese m»'»r*»efaforiek in de lucht Grondverschuiving Opsporingsactie De bekentenis „Vriend en vijand" Dood spoor SKÊS Demonstraties Griekse tanker loosde olie Wapendiefstal in Turnhout Sigaretten in de Ver. Staten Weerbericht Zon- en frankering bi» abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. J. van de Sande telefoon: (0115012073. Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adresSmidswa! Abonnementsprijs: f8.— per kwartaal; per maand ƒ2,70 Losse nummers 15 cent inclusief 4 X B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie ƒ2,40, exclusief 4% B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méft« 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van «lit bfcd 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot njoa. 2 an& Voor bet gecomb. maandag/dinsdag-numms» tot 10 uur voormiddag. De piloot van een „boeing" 707 van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij T.W.A. met 113 man aan boord op weg van Rome naar Athene is vrijdag door gewapende passagiers gedwongen naar Da mascus „de hoofdstad van Syrië te vliegen. Het toestel is daar te gen vijf uur Ned. tijd geland. Functionarissen van de luchtvaart maatschappij T.W.A. hebben mee gedeeld dat het vliegtuig door drie gewapende passagiers is gekaapt, toen het boven Brindisi vloog. In kringen die nauw contact onder houden met het volksfront voor de bevrijding van Palestina, is ver klaard dat Arabische commando's verantwoordelijk zijn voor het ka pen. In de verwarring na de ge dwongen koerswijziging werd eerst gemeld dat de boeing op weg was naar Tel Aviv. Later sprak men van Beiroet en Cairo als plaatsen van bestemming. Van de zijde van het vliegveld van Beiroet liet men ten slotte weten dat het toestel veilig in Da mascus was geland. In Rome gingen geruchten dat er twee vooraanstaande politici aan boord van de boeing waren. Een woordvoerder van T.W.A. verklaarde echter dat hem daar niets van bekend was. Drieënze ventig van de 101 passagiers wa ren in Rome ingestapt. Van militaire zijde in Tel Aviv is nog meegedeeld dat twee Israë lische gevechtsvliegtuigen gepoogd hebben het gekaapte vliegtuig te onderscheppen. Toen de boeing in de buurt van Tel Aviv vloog, had den de Israëlische piloten over de radio van het gekaapte vliegtuig een vrouw horen zeggen: „Tel Aviv, wij zijn van het front voor de bevrijding van Palestina". Daarna was de boeing afgezwenkt naar Arabisch gebied. De vrouw had verder gezegd dat het volksfront voor de bevrij ding van Palestina het vliegtuig had gekaapt omdat de Amerika nen „phantoms" leveren aan Israël. Ais u ons dwingt in Lydda te lan den, dan zullen wij het toestel op blazen, zo waren haar laatste woorden. De Israëlische piloten hadden toen van verdere achtervolging af gezien. 87 passagiers hadden het vliegtuig in Athene willen verlaten en 14 in Tel Aviv. In Israëlische kringen acht men het waarschijnlijk dat het volks front voor de bevrijding van Pales tina de Israëlische ambassadeur Het hof van justitie in de Ne derlandse Antillen heeft zoals ge meld het beroep van de vakbonds leider W. Godett tegen zijn gevan genneming verworpen. In zijn overwegingen stelt het hof o.m. dat er gegronde vrees bestaat voor vlucht of herhaling van het „mis drijf". Dit levert een reden van maatschappelijke veiligheid op, welke de gevangenneming „wet tigt". Godett heeft op een verkie zingsbijeenkomst van 5 augustus, aldus de overwegingen van het hof, gezegd dat men de volgende keer met wapens de straten zal opgaan. De handhaving van de maat schappelijke veiligheid prevaleert, aldus het hof, boven het wekken van de schijn, dat de gevangenne ming van Godett met politieke oogmerken zou zijn bevolen. Het hof wijkt niet voor de van buiten uitgeoefende drang om Godett, die vakbondsleider en kandidaatlijst trekker voor de komende verkie zingen is, op vrije voeten te stel len, omdat deze kwaliteiten geen voorrechten in het strafproces mo gen scheppen en omdat recht moet worden gedaan zonder aanziens des persoons Hermann Krumey, vroeger de rechterhand van Adolf Eichmann, is vrijdag in Frankfort tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld wegens zijn aandeel in het ter dood brengen van zeker 300.000 JoOpn :n Hongarije. De 64-jarige Krumey is kolonel bij de SS geweest. Hij was mede werker van Eichmann in Boeda pest. toen de nazi's in 1944 de de portatie van de Hongaarse Joden naar het vernietigingskamp Ausch witz organiseerden. Een andere medewerker van Eichmann in Hongarije, de gewe zen SS-kan-'tein Otto Hunsche (58), kreeg wegens medeplichtig, heid twaalf iaat in Washington in handen willen krijgen. Ambassadeur Rabin was vrijdag van Amerika naar Israël gevlogen. Het bevrijdingsfront heeft meermalen laten weten dat het zou proberen vooraanstaande Israëlische politici te ontvoeren. Toen de boeing boven Beiroet vloog, liet men aan boord weten dat men nog 7000 liter brandstof had en daarom zou doorvliegen naar Damascus. Waarnemers in Beiroet noemden de keuze van Damascus nogal vreemd, omdat het volksfront niet bepaald op goede voet staat met de baathisti- sche regering van Syrië. Op het nieuwe vliegveld van Damascus, dat nog niet officieel is EEN BEGRIP VOOR Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7—9 TERNEUZEN geopend, werden toen in allerijl veiligheidsmaatregelen getroffen. Een boeing 707 van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij Na tional Airlines met 54 passagiers aan boord is vrijdag gedwongen naar Havanna te vliegen. Het was van Miami opgestegen met be stemming New Orleans en Hous ton. Ongeveer 70 km ten noorden van Key West, Florida, meldde de piloot dat hij door een man werd gedwongen naar Havanna te vlie. gen en dat hij geen radioverbin ding meer zou hebben totdat hij van Havanna zou vertrekken. De piloot zou de Libanese auto riteiten verzocht hebben in Bei roet te mogen landen. Dit verzoek zou echter niet ingewilligd zijn. Het is voor de vierde keer in een jaar dat leden van het volks front voor de bevrijding van Pa lestina zich van een verkeersvlieg tuig hebben meester gemaakt dat op weg was naar Israël. Het volksfront heeft een verkla ring uitgegeven waarin het zegt „volledig verantwoordelijk" te zijn voor het kapen van de Ameri kaanse boeing. President Nixon en zijn voor naamste economische adviseurs hebben aanwijzingen gevonden, dat de regering haar strijd tegen de inflatie begint te winnen, zo heeft een woordvoerder van de president in San Clemente ver klaard. Hoewel de Amerikaanse onder minister van handel, William H. Qhartener, woensdag nog heeft verklaard dat de inflatie z.i. tot het einde van het jaar zal aan houden, zijn de president en zijn adviseurs bemoedigd door ver schijnselen, waaruit zou kunnen blijken dat de maatregelen tegen de geldontwaarding doeltreffend zijn, aldus perschef Ronald Zieg- ler. De woordvoerder zei dat de re gering er nog steeds van over tuigd is, dat de toeslag op de in komensbelasting tot .einde juni van het volgend jaar moet wor den gehandhaafd als onderdeel van de strijd tegen de inflatie. Eén van de aanwijzingen die de president en zijn staf hebben ge vonden voor het welslagen van hun anti-inflatiecampagne, is het feit dat de stijging van de groot- handelsprijzen in de Verenigde Staten tot staan is gekomen. Het ziet er volgens de presidentiële woordvoerder naar uit dat de prijzen van duurzame verbruiks- goederen stabiel zullen worden. ■President Nixon had al eerder meegedeeld dat hij erin is ge slaagd de federale uitgaven te verminderen, eveneens een be langrijke factor in de strijd tegen de inflatie. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN De echtgenote van de Ameri kaanse senator Edward Kenne dy, heeft donderdagavond een miskraam gehad. De Kennedy's hebben drie kinderen. Elf van de twaalf opvarenden van een Japans vissersvaartuig zijn op 9 augustus verdronken na een aanvaring met een Rus sische patrouilleboot. Dit is vrij dag door de Russische regering meegedeeld, nadat Tokio na vraag had gedaan. De overle vende wordt volgende week door de Russen gerepatrieerd. De aanvaring gebeurde bij het noordelijkste Japanse eiland Hokkaido, dat dicht bij Russi sche eilanden ligt. Volgens de Japanse kustwacht gaf de visser geen gehoor aan het bevel van de patrouilleboot om bij te draai en. Op 25 mei heeft zich een soortgelijk incident voorgedaan. Acht Japanse vissers zijn toen door een Russische patrouille boot aangehouden, nadat hun vaartuig bij een aanvaring was omgeslagen. Zij zijn inmiddels in hun land terug. In de omgeving van Calcutta zijn donderdag twee doden ge vallen en zeker 20 gewonden, toen de politie het vuur opende op twee groepen arbeiders van een jutefabriek, die over het ont slag van een collega met elkaar slaags waren geraakt. Volgens de politie ging het om een con flict tussen concurrerende vak bonden. Donderdagmiddag is een Por tugese munitiefabriek te Corroios aan de rand van Lissabon in de lucht gevlogen. Er zouden drie doden en zeven gewonden zijn. Men vreest dat er vrijdag min stens 80 mensen om het leven zijn gekomen als gevolg van een grond verschuiving in het gehucht San Antonio de Las Nubes dat op rond 200 km van de stad Guatemala ligt. De Amsterdamse recherche weet sinds donderdag wie de dader is van de afschuwelijke moord op de 10 jaar oud geworden Danny Vis ser in het Amsterdamse Beatrix- park op 30 mei. Het is de 25-jarige los werkman P. J. A. B. uit Am sterdam, een man die in de afge lopen jaren meer maanden in een psychiatrische inrichting heeft doorgebracht dan daar buiten en die zich, gekweld door angst, be rouw en eenzaamheid meldde bij de hoofdinspecteur van de recher che, de heer Hock, met de mede deling dat hij een bekentenis wilde afleggen. Zijn verhaal klopte zo nauwkeu rig met de gegevens waarover de politie beschikte, dat het voor commissaris Sanders en zijn ploeg vast staat dat B. de dader moet zijn. De heer Sanders noemde de da der een ziek mens. Het zal nog nader beslist moeten worden, of hij terecht zal staan, dan wei in een inrichting zal worden onder gebracht. Op 31 mei werd een groot scheepse opsporingsactie naar de als vermist opgegeven 10-jarige Danny Visser afgerond met het vinden van het lijkje, verborgen in een bosje, haastig bedekt met aarde en bladeren. Het kind bleek gewurgd en men vermoedde een zedenmisdrijf. Danny had met vriendjes in het park gevoetbald en tegen etenstijd was het gaan onweren en regenen en waren de vriendjes naar huis gegaan, Danny achter latend. Een minitueus onderzoek volgde. Buurtbewoners werden onder vraagd en de politie slaagde erin vrijwel iedereen, die tegen het val len van de avond in het park was geweest, te achterhalen. B. was, toen hij zich op het hoofdbureau meldde, totaal over spannen. De vele publicaties over de zaak, het intensieve politie-on- derzoek en het berouw hadden hem murw gemaakt. Maar het feit, dat B. geheel niet overeenkwam met bet signalement deed de poli tie aanvankelijk aarzelen. Uit de archieven bleek echter alras dat B. eerder zes jaar geleden, wegens ontucht met minderjarige jongens met de justitie in aanraking was geweest. Hij verklaarde zelf erg depres sief te zijn en eenzaam. Ook het contact met zijn ouders was los. Op 30 mei had hij weer zo'n de pressieve bui en was hij aan het zwerven gegaan op zijn fiets. Zo was hij, zonder te weten hoe, in het Beatrixpark terecht gekomen Hij had er de jongens zien voet ballen en hen verborgen in -een bosje gadegeslagen. Danny Visser had direct zijn aandacht getrok ken. Maar aanvank.elijk was er geen sprake van geweest dat hij sexuele verlangens had gehad. Die kwamen pas toen het begon te on weren en te regenen. Deze weers omstandigheden hadden hem to taal van de kaart gebracht en toen daarop de jongens verdwenen en Danny alleen achter bleef was het mis gegaan. Voorzichtig van bosie naar bosje sluipend had B. het kind gevolgd en het plotseling ge grepen toen het een door bosjes omzoonmde plek passeerde. Dan ny had zich heftig verzet en B. die daardoor volslagen in paniek ge raakte, had zijn arm om de hals De eerste secretaris van de Tsjechoslowaakse communisti sche partij, Gustav Husak, heeft vrijdag de invasie van de troe pen van het Warschaupact in Tsjecho-Slowakije van vorig jaar augustus gerechtvaardigd ge noemd. Hij deed-dit in een toe spraak te Banska bij een herden king van de Slowaakse opstand. Het binnenkomen van de legers van de „broederlanden" was door hun bezorgdheid ingegeven. Het ging hier helemaal niet om een vijandige daad tegen Tsjecho- Slowakije, maar om hulpver lening aan het volk van en de staat. Tsjecho-Slowakije is een souvereine staat. Niemand mengt zich in de besluiten op binnen lands en buitenlands politiek ge bied van ons land. De geallieer de troepen die op ons grondge bied zijn gelegerd, bevinden zich hier op grond van overeenkom sten als bondgenoten, vrienden en beschermers", aldus Husak. van het kind geslagen en het zo gewurgd. Toen het kind dood bleek had hij het zorgvuldig ver borgen in een bosje en was hij volkomen onopgemerkt gevlucht. Hoewel de politie meer dan 1000 mensen in deze zaak heeft gei hoord en vele tips heeft nagetroki ken is er nooit ook maar een aan wijzing geweest die op B. had kun< nen duiden. Desalniettemin is B. langer dan een uur in het park ge weest. De zaak zou dan ook waar schijnlijk nooit ziin opgelost als B. zich niet had gemeld. Commis saris Sanders gaf volmondig toe, dat de recherche er geen gat meer in zag. Het enige punt waarop de politie gelijk heeft gekregen is, dat van het eerste ogenblik af gezocht is in de richting van een psycho paat met homofiele neigingen. Maar aangezien B. al weer gerui me tijd als genezen ontslagen was, is zijn naam nooit in de lijst van mogelijke daders voorgekomen. De Amsterdamse recherche heeft het doen en laten van B. nauwkeurig onderzocht en zo ook kunnen constateren dat hij in de oeriode van vier uur 's middags en acht uur 's avonds op 30 mei spoorloos is geweest. Dit en vele andere aanwijzingen en feiten wijst eron dat de bekentenis die de man heeft afgelegd als juist aan vaard moet worden. Warmf Noordrtr. 80 TERNEUZEN j Het Israëlische leger heeft vrijdag nabij Jeruzalem een ge bied van ongeveer 1500 ha afge zet, omdat Arabische guerilla's vorige week uit dit gebied Jeru zalem bestookten met raketten. Dit is door een militaire woord voerder in Jeruzalem bekendge maakt. De militaire autoriteiten heb ben in het gebied, waar zich on- geveer 1000 leden van een bedoe- inenstam bevinden, 'n avondklok ingesteld. Personen die het ge- 1 bied willen binnentreden of ver laten, kunnen dit alleen doen, wanneer zij in het bezit zijn van speciale paspoorten. De woordvoerder voegde er aan toe dat veiligheidstroepen in het gebied een onderzoek instel len. Woensdag ontploften in het westelijk stadsdeel van Jeruza lem twee katyush-raketten, waarbij zich geen persoonlijke ongelukken voordeden. Men ver moedde toen reeds, dat de pro jectielen uit het betreffende ge bied waren afgevuurd. Veilig heidstroepen vonden later in het gebied een lanceerbatterij. De meeste raketten waren niet afge- l vuurd wegens een defect aan het automatisch vuursysteem, Israëlische militairen hebben vrijdag van hun vuurwapens gebruik moeten maken om een menigte Arabische demonstran ten voor de Al Aksa-moskee in Jeruzalem uiteen te drijven. De demonstranten bekogelden de veiligheidstroepen en de islami tische bewakers van de moskee met stenen. Volgens ooggetui gen hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan. Sinds de brand in de moskee acht dagen geleden hebben de Arabieren al verschillende pro test-demonstraties gehouden. Ge Israëlische politiemannen, uit gerust met helm, schild, en wa penstok, staan op wacht bij één van de toegangen tot de oude stad Jeruzalem, nadat de Arabi sche bevolking, uit protest tegen de brand in de El Aksamoskee, een staking had uitgeroepen. Israëlische minister van defen sie Mosje Dayan en verschillen de legerofficieren bevonden zich tijdens de demonstratie in het 014de stadsdeel yan JefdSSlejtp, De leider van de Russische de legatie naar de feestelijkheden, eerste vice-premier Kyril Ma- zoerov, zei in zijn toespraak dat „miljoenen eerlijke Tsjechische burgers nu weten wat waarheid en wat leugen is, wie hun vriend is en wie hun vijand. Zij begrij pen dat de Sowj et-Unie nooit een ander doel voor ogen heeft gehad dan de Tsjechoslowaakse arbei ders te helpen bij het verdedigen van de onafhankelijkheid van hun land en van de verworven heden van het socialisme". Ma- zoerov prees de rol van president Svoboda en eerste secretaris Hu sak bij de strijd voor de bevrij ding van Tsjecho-Slowakije. Een Frans marinevliegtuig heeft donderdagmiddag de Griek se tanker „AnSstasios" betrapt op het lozen van afgewerkte olie op een tiental kilometers uit de kust van Bretagne. De tanker staakte 't lozen, zodra hot vlieg tuig was opgemerkt. Het olie- spoor van de „Anastasios" was vier km lang en tien meter breed. Naar verluidt zal van Franse zijde een klacht tegen de kapitein van de tanker worden ingediend. De Belgische rijksvacht ver moedt dat een groep Neder landers eerder deze week wa pens uit een winkel in Turn hout heeft gestolen. Naar de rijkswacht meedeelde worden vermist 13 karabijnen, 8 jachtge weren, 6 revolvers en een grote dosis munitie. De gezamenlijke waarde van de buit is ruim 7000,—. Bij hun inbraak maakten de dieven ge bruik van valse sleutels. De New York Times heeft aan gekondigd dat met ingang van het nieuwe jaar nog slechts siga rettenadvertenties zullen worden aangenomen, als er de waarschu wing bij wordt vermeld dat siga retten schadelijk voor de gezond heid kunnen zijn. Ook moeten de adverteerders het teer- en ijico- UtïSgehalte vermelden, OP DE MEESTE PLAATSEN DROOG WEER Ten zuiwesten van Ierland be vindt zich een hogedrukgebied met een uitloper via de Britse eilanden naar Noorwegen. Het ziet er naar uit dat genoemd systeem geleidelijk meer invloed óp het weer in ons land zal uit oefenen. Het hele systeem breidt zich steeds meer naar onze om geving uit, in de noordelijke stroming hieromheen wordt via de Noordzee onstabiele lucht aangevoerd, maar door de nabij heid van de rug van hoge lucht druk zullen er flinke zonnige pe rioden zijn, waardoor de tempe raturen hogere waarden kunnen bereiken dan vrijdag. Het blijft daarbij op de meeste plaatsen droog weer. De wind zal matig, aan de kust af en toe krachtig zijn. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zonnige perioden Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Ma tige, aan de kust af en toe krach tige noordelijke wind. Dezelfde temperaturen als vrijdag of iets hogere. Mestwater ZATERDAG 30 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 3.11 3.21 Breskens 3.36 3.46 Terneuzen 4.12 4.22 Hansweert 4.51 5.01 Walsoorden 4.55 5.05 ZONDAG 31 AUGUSTUS u n.m. Cadzand 3.15 3.56 Breskens 4.10 4.21 Terneuzen 4.46 4.57 Hansweert 5.25 5.36 Walsoorden 5.29 5.40 MAANDAG 1 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 4.45 4.56 5.21 5.32 6.00 6.11 6.04 6.15 Maanstanden MAAN n\ OP mder op onder Aug. 30 05.48 19.32 20.24 09.42 31 05.50 19.30 20.37 11.05 Sept. 1 05.51 19.28 20.54 12.26 2 05.53 19.26 21.16 13.46 3 05.54 19.23 21.46 15.00 4 05.56 19.21 22.28 16.06 5 05.58 19.19 12.23 16.53

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1