Jongste probleem van 50-jarige politie dierenbescherming VAN WIJ KOPEN IN NEDERLAND ELKE DAG VOOR EEN HALF MILJOEN GULDEN SPEELGOED ^}<3ag 29 augustus 1969 DE VRIJE ZEEUW 5 y i Elektrische trein Nederlandse bedrijven MODE der to m$f m M lam, Gratis reclame voor „onzedelijke" pop-plaat Schot in tarwe Monetaire maatregel van Duitse centrale bank Bosbranden in Frankrijk duren voort Japanse uitnodiging voor de paus VERZENDING ZEEPOST Twee maanden voor scholier die hasjiesj importeerde Ajax verloor van Juventus (2—1) Rapid Wien— Torpedo Moskou (O-O) Pele blijft bij Santos Franse eerste- divisiewedstrijd gestaakt Harm Ottenbros vierde in Essen Franse renner José Samyn „klinisch dood" M. VAN ASPEREN begrip kweken HIPPIES IN MINI-JASJES BEELDIG KATTEBONT Een kort-geli.jnde kettinghond voor zijn gammele nachtverblijf. (Van een onzer verslaggevers) VÜGFfT „De oprichters van onze bond noemden ze vijftig jaar geleden „katjes-inspecteurs". Een politieman, die in die tjjd voor (ie dieren opkwam werd soms als een halfzachte beschouwd. Maar dat is nu wel veranderd", vertelt oud-adjudant van de rijkspolitie, M. van Asperen te Vught. „De bond telt nu ongeveer 6000 leden bij de politieorganisaties en daarbij nog eens 4000 donateurs. Schrik niet van onze naam: „Bond van Politieambtenaren in Nederland tot Be- •eherming van Dieren". Zo'n lange naam maakte vroeger kennelijk welj indruk. Nu spreken we altijd van „Politie Dierenbescherming". Datf is duidelijker en toch nog lang genoeg, fv' Per kalenderdag wordt in ons land ruim een half miljoen gul den aan speelgoed uitgegeven. Deze schatting baseert de heer F. A. A. Buchwaldt, bestuurslid van de groepsvereniging speel goed. feest- en kerstartikelen van de jaarbeurs, op grond van statistische gegevens. Op de gis teren gehouden jaarbeurspers dag vergeleek de heer Buch waldt het bedrag van een half miljoen met de cijfers in omrin gende landen. Daaruit bleek, dat de uitgaven voor speelgoed per hoofd van de bevolking in En geland, Duitsland, België en Frankrijk 30 tot 40 procent ho ger liggen. In Amerika geeft men per hoofd van de bevolking zelfs het dubbele uit. Het bedrag van een half mil joen wordt overigens niet alleen uitgegeven aan speelgoed voor kinderen. De „homo ludens" is tegenwoordig heel oud. De elek trische trein in zijn eenvoudig ste vorm is al geschikt voor achtjarigen, maar de treinenloop kan dusdanig door elektronika- toepassingen worden geperfec tioneerd, dat het spelen ermee niet alleen voor monteurs en telefoontechnici interessant is, maar ook voor de overdag aan (zijn stoel gekluisterde bankbe diende, directeuren, musici, dok toren. tandartsen enz. Deze ontwikkeling is er vol gens de heer Buchwaldt ook oor zaak van. dat de speelgoedver koop redelijk over het hele jaar is verdeeld. Vroeger ontstond in november een verkooppiek. Die is er met 28 procent nog wel (december 17 procent), maar is toch minder duidelijk dan voor heen. De heer Buchwaldt ver wacht in de toekomst een gelij ke verdeling over het hele jaar. Ons land was vroeger sterk af hankelijk van de import van speelgoed. Nu zijn er al zo'n 40 Nederlandse speelgoedbedrijven, die tezamen voor ongeveer 80 miljoen gulden produceren. Vo rig jaar werd daarvan 27,5 mil joen geëxporteerd. ATHENE: Mevr. Mangakis, echt genote van de 47-jarige prof. Mangakis, die op 26 juli op een eiland in de Egeïsche Zee werd gearresteerd en sindsdien wordt vastgehouden, heeft woensdag terecht gestaan voor een recht bank in Athene. Zij wordt ervan beschuldigd valse geruchten te hebben verspreid door openlijk te verklaren dat haar man in de gevangenis wordt gemarteld. Mevr. Mangakis werd conform de eis veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Adjudant V i Asperen is zestig jaar. Dientengevolge werd hij zo als bij de politie gebruikelijk is op wachtgeld gesteld. Dat gebeurde vo rige week met het nodige eerbetoon in zijn standplaats Den Bosch. „Ik heb nu eindelijk wat meer tijd voor het verenigingswerk", zegt hij. De Politie Dierenbescherming is een van de verenigingen waarvoor hij zich als secretaris eens extra in wil zetten. „Maar we blijven nuchtere politie-mensen", stelt hp vast, voor dat hij verder gaat met zijn relaas. „Je moet van ons geen weekheid ver wachten, die dierenbeschermers nog al vaak wordt verweten. Wij maken echt geen propaganda voor een hond met een dekje en een kat met een strikje. We kunnen ook best zien, dat mensen met plezier gaan vissen of jagen. Maar wij zijn wel tegen duide lijke mishandeling van dieren. Onze voornaamste taak is dunkt me preventief werken. De erva ring leert, dat de mensen vaak onbe wust de dieren, waar ze mee omgaan «(echt behandelen. Wanneer we er in slagen ze een beetje meer begrip bij te brengen voor het dier bereiken we Doch als het niet anders kan, grijpt meer dan .met processen verbaal de politie wel degelijk in",-aldus de heer Van Asperen. Hij geeft een opsomming van de meest voorkomende gevallen van die renmishandeling. Punt een, de hon den en kattenhandel. „De Politiedie- renbescherming keert zich niet tegen voor het welzijn van de mens", zegt hij. „Daarentegen voert de bond wel actie tegen de export van handen en katten naar dë'kosmetische industrie en in Duitsland Tilburg, Kaatsheu vel en Waalwijk zijn nog steeds de belangrijkste centra in de honden en kattenhandel.Export blijkt nog steeds mogelijk, ondanks het (blijk baar niet waterdichte) honden- en kattenbesluit". JHet leven van de katten wordt op dit moment nog eens extra bedreigt door een nieuwe mode-rage onder de hippies, die komende winter ge kleed hopen te gaan in een mini- bontjasje van kattevellen- Lu het mei nummer van het blad „Politie Die renbescherming" wordt een artikel geciteerd uit „News of the World", dat de lezers in kennis stelt van het feit, dat in een Londens pakhuis al 15.000 kattevellen klaarhangen om verwerkt te worden voor hontjasjes. En al hebhen de Engelse meisjes ook in de winter niet veel om het lijf er zijn toch altijd nog minstens twin tig kattevellen nodig voor een mlni- bontjasjes.Onder de camouflagenaam „genet" of „genotte" zouden in Ne derland ook ai kattebontjassen wor den verkocht. Met succes treedt de Politie Die renbescherming op tegen het onjuist vervoeren van postduiven. „Vooral de afdeling Breda van de bond is dit voorjaar bijzonder actief geweest in het treffen van maatregelen ten be hoeve van het duiventransport", al dus de heer Van Asperen. De opleving van de paardesport blijkt hier en daar ook te leiden tot dierenmishandeling, ,,'t Gevaar komt niet van de zijde van de erkende ma neges", betoogt de heer Van Aspe ren. „Daar wordt heus wel goed voor de dieren gezorgd. Maar veeleer van de kleine bedrijfsjes, die vooral in de vakantietijd paarden verhuren. Het komt vaak voor, dat een pa: cl acht ritten per dag moet maken en mede door een ondeskundige verzor ging pijnlijke druk- en schaafwonden oploopt. Ook de verzorging van de ketting honden laat vooral op de kleine dorpen nog te wensen over. Veel hondebezitters beseffen niet, dat een waakhond een lange looplijn behoort te hebben en moet kunnen slapen in •en droog tochtvrij bok. Een kenmerkend probleem voor deze tijd, waarin op schrikbarende wijze van landbouwgiffen gebruik wordt gemaakt, is het doelbewust uitroeien van vogels. Sommige boe ren schrikken er niet voor terug tus sen het zaad dodelijk vergif voor de vogels op de akkers te strooien. Vo rig jaar kwamen hierdoor op 'n agra risch bedrijf in St.-Oedenrode iajn-. Vier jaar geleden verloor dit ree-geitje uit Steggerda een voorpoot toen het geschept werd door een maaimachine. Met medewerking van Philips in Eindhoven kreeg het beestje een prolese. Sindsdien huppelt het weer vlot mee in een kudde in de omgeving van Drachten. Het is de trots van de Politie Dierenbescherming, die de hulpactie mee organiseerde. De politie in Milaan heeft don derdag 569 exemplaren in beslag genomen van de Franse pop-plaat „Je t' aime moi non plus" wegens „schending" van de wetten op de zedelijkheid. Het bevel van de openbare aan klager van Milaan tot in beslag neming geldt alle grammofoonpla ten van de song „waar ze ook ge vonden mochten worden" en strekt zich uit over geheel Italië. De plaat, waarop een erotische tekst voorkomt, afgewisseld inet hartstochtelijke zuchten, staat op het ogenblik bij de eerste zes of> de Italiaanse hit-parade. In Am sterdam staat „Je t' aime moi non plus" deze week op de negende plaats. De door de Fransman Ser ge Gainsbourg geschreven song, die door hemzelf en de Britse zan geres Jane Birkin wordt gezongen, is vorige week onderwerp van be spreking geweest in het officiële blad van het Vaticaan, de „Osser- vatore Romano". Het blad prees toen een beslissing van de Ita liaanse radio en televisie, om het spelen van de plaat in haar pro gramma's te verbieden. De inval van de politie van Milaan ge schiedde bij de platenmaatschappij „Phonogram" die de plaat heeft uitgebracht. De politie zei dat verder een niet genoemd aantal exemplaren van de n'aat in beslag was genomen'bij Milanese gram mof oonolatenhandelaren. Het landbouwschap zal bij de overheid maatregelen bepleiten, zodra blijkt dat belangrijke hoe veelheden tarwe als gevolg van schot niet voldoen aan de mini mumeisen voor intesrventie en denaturatie. Uit het noorden des lands, waar nog zeer veel tarwe te velde staat, komen berichten dat schot (het ontkiemen van de tarwekorrels in de aar) in sterke mate optreedt. Dit verschijnsel kan zodanige vormen aannemen, dat de kwaliteit van de tarwe die nog moet worden geoogst, steeds meer wordt aangetast. Zonder verruiming van de mini mum-eisen zou deze tarwe dan buiten de garantie vallen. De centrale bankraad van de Westduitse centrale bank heeft donderdag .de vrijstelling van ren- te-arbitragétransacties van tie ver plichting tot het aanhouden van minimum reserves bij de centrale bank beperkt. Het is de bedoeling beïnvloeding van de doelmatigheid van het kredietbeleid der bank tegen te gaan, zo heeft de Bundies- bank meegedeeld. Verplichtingen uit hoofde van rente-arbitragetransacties, waarbij men gebruik maakt van het ver schil in rente tussen plaatsen en in het bijzonder tussen landen wa ren tot dusver vrijgesteld van de verplichting tot het aanhouden van reserves. De vrijstelling geldt nu alleen nog, wanneer het gaat om verplichtingen in deviezen en als de rente arbitragetransac ties geen verband houden met een swaptransactie. Verder heeft de Bundesbank het Swap-tarief voor dollartransacties met een looptijd van zestig tot negentig dagen verlaagd van vijf naar vier procent. De maatregelen gaan vandaag in. De bosbranden in Zuid-Frankrijk breiden zich zodanig uit, dat brandweerlieden van St. Etienne in het midden van het land er heen zijn gestuurd en andere brandwe ren, zoals die van Parijs in staat van paraatheid zijn gebracht. In het departement Var gaat het vuur voort over een 30 km breed front. Van de 21 nieuwe vuurhaar den die er woensdag bij kwamen in Var, zijn er twintig die 2400 ha in de as hebben gelegd, geblust. De resterende brand neemt ge vaarlijke vormen aan en bedreigt het dorp Montort. Mensen uit de omgeving hebben hun woningen verlaten. In Vaticaanstad is donderdag bevestigd dat paus Paulus een officiële uitnodiging voor een bezoek aan Japan heeft ontvan gen. De uitnodiging geldt slechts de Expo-70 in Osaka en niet de herdenking van het feit dat 25 jaar geleden een atoombom op Hirosjima viel. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter 'Post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip ver meld. Argentinië: ms. „Cap San Diego" 2-9 Brazilië: „Cap San Diego 2-9 Canada: ms. „Beavermondo" 2-9 Chili: ms. „Benny Skou" 2-9 Indonesië: ms. „Düsseldorf" 2-9 Kenya, Oeganda, Tanzanië: ms. „Margareta Brodin" 5-9 Ned. Antillen: ms. „Neptunus" 3-9 Suriname: ms. „Oranje-Nassau" 3-9 Verenigde Staten van Amerika: ss. „Nieuw-Amsterdam" 1-9 ms, „Atlantic Saga" 4-9 Zuid-Afrika (Rep.) m.i.v. Zuid-West-Afrika: De rechtbank in Haarlem heeft de 20-jarige scholier E. J. B. uit Amsterdam wegens overtreding van de opiumwet veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden met aftrek. De officier van justitie had een jaar geëist. De jongeman, die een gebrui ker is van drugs, had de gele genheid gehad op goedkope wij ze naar Libanon te vliegen. Daar had hij vier kilogram has jiesj gekocht. Bij terugkeer op Schiphol werd hij door de dou ane aangehouden, die de has jiesj in beslag nam. Verdachte verklaarde, dat het zijn bedoeling was geweest de hasjiesj zelf te gebruiken en uit te delen op zijn bruiloft, waar vrienden en kennissen kwamen, van wie de meesten hasjiesj ge bruikten. Volgens de officier die ver dachte als een handelaar be schouwde, zou het in beslag ge- nomene een waarde van 12.000 gulden hebben vertegenwoor digd, als het in ons land was doorverkocht. Ajax heeft woensdagavond in Turijn met 21 verloren van Juventus. Met de rust was de stand nog 00. Henk Groot gaf Ajax in de 50e minuut de leiding. Krol hielp de Italianen in de 61a minuut aan de gelijkmaker door in eigen doel te schieten. Vieri scoorde in de 76e minuut het winnende doelpunt. Er waren 45.000 toeschouwers. De eerste wedstrijd in de voor ronde van het toernooi om ne Europese 'beker voor bekerwin naars tussen Rapid Wien en Tor pedo Moskou is woensdagavond in Wenen in een gelijkspel ge ëindigd. Er kwamen geen doel punten tot stand. De winnaar van deze voorrondewedstrijd speelt in de eerste ronde tegen de Nederlandse vertegenwoordi ger PSV. De Braziliaanse topvoetbalier Pele blijft bij Santos. Pele heeft woensdag zijn kontrakt met deze club verlengd tot 1971. Hij kreeg daarvoor een bedrag van onge veer 450.000 gulden. De Franse eerste-divisiewed- strijd MarseilleSaint Etienne is woensdag 15 minuten vóór tjjd door de scheidsrechter gestaakt. Op dat moment leidde Saint Etienne, de huidige titelhouder, met 32. Het publiek kwam het veld op, toen een treffer van Djörkaff, die de partijen op ge lijke hoogte zou hebben gebracht, werd afgekeurd, De scheidsrech ter ontsnapte naar de kleedka mer en verklaarde Saint Etienne tot winnaar Wereldkampioen Harm Otten bros is woensdag in een avond criterium in Essen als vierde ge- enidigd. Winnaar werd de Belg Fons Debal, die de 80 km afleg de in 1 uur en 58 minuten. De uitslag was: 1. Debal (B.)2. Huysmans (B.); 3. Nassen (B.); 4. Ottenbros (Ned.); 5. Pijnen (Ned.); 6. Van Springel (B.); 7. Van Sweefelt (B.); 8. Leman (B.); 9. In 't Ven (B.); 10. Schepers (Ned.). ms, „Batu" 3-9 Donderdagmorgen was de toe stand van de Franse wielrenner José Samyn, die maandag bij een wegwedstrijd in Zingem (België) ten val kwam, nog steeds ern stig. De Franse renner zou „kli nisch dood" zijn. Volgens dokter Hoffman, die Samyn in het uni versiteitsziekenhuis van Gent be handelt, klopt het hart van Sa myn nog steeds, maar de hersen- reacties zijn zeer zwak. Dokter Hoffman geeft Samyn een kans van één op tien het ongeluk te overleven. In de nacht van woensdag op donderdag heerste in Gent de grootste verwarring omtrent de toestand van Samyn. Een broer van de renner zou woensdag avond na een bezoek aan het ziekenhuis verklaard hebben: „Mijn broer is dood". Woensdagmiddag hebben de chirurgen door een schedelbo ring getracht verbetering in de toestand van Samyn aan te bren gen.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 5