Arabische topconferentie in de ijskast Bernadette Devlin wil boycot Britse produkten DIPO, DE DONKERE DWERG Koning Feisal voelt niets voor overleg met Nasser FRITES ALS NOODZAKELIJKE LEVENSBEHOEFTE Produktschap wil minder b.t.w. „Klassestrijd" in Noord-lerland. UITKERING INEENS AAN GEHUWDE AOW'ers ƒ65 Alleenstaanden krijgen ƒ45 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 29 augustus 1969 Feisal is er tegen Diplomatiek optreden Godett niet op vrije voeten GEWELD IN SANTO DOMINGO Groenten KNESSETH OVER DE JODENVERVOLGING Naar Bogside Bedrijfsongeval Dodelijk ongeval op Man 37-19 De rassenstrijd in de Ver. Staten In Jordanië, Syrië, Irak en Liba non rijn donderdag proteststakin gen gehouden en in Egypte namen zeven miljoen arbeiders twee mi nuten stilte in acht. Deze demon straties hielden verband met de brand in de moskee te Jeruzalem. Ondanks dit optreden tegen wat men in de Arabische wereld de „zionistische samenzwering" noemt, zijn deskundigen van me ning dat de stoot, door de brand gegeven in de richting van de Arabische eenheid, in kracht is afgenomen. In de conferentie van Arabische ministers van buitenlandse zaken die in Cairo is gehouden om de consequenties van de brand te be spreken, is het voorstel voor een Arabische topconferentie voor drie maanden in de ijskast gezet. PARIJS: Twee jonge „astronau ten" dromen hier van hun reis naar en op de maan tijdens een voorbezichtiging van de grote radio- en televisietentoonstelling welke over enkele dagen zijn poorten zal ontsluiten. Die ruim tevaart, zo nauw verbonden aan radio en televisie, neemt een grote en spectaculaire plaats in op deze tentoonstelling. Koning Hoessein, die met aan drang heeft gepleit voor een Ara bische topconferentie, gaat van daag naar Riad voor overleg met koning Feisal van Saoedi-Arabië die, naar men aanneemt, zich zal blijven verzetten tegen het beleg gen van een Arabische topconfe rentie. Waarnemers in Beiroet geloven niet dat koning Hoessein koning Feisal tot andere gedachten zal kunnen brengen. De laatste meent dat het niet juist is een dergelijke conferentie te houden, zolang de verenigde naties pogingen doen om een oplossing te vinden voor het conflict in het midden-oosten. Koning Feisal zou ook niet veel voelen voor een gedachtenwisse- ling met president Nasser en hele maal niet voor een rechtstreekse confrontatie met de baathistische leiders van Syrië en Irak. Dat de kans op een Arabische topconferentie op korte termijn is verkeken, is vooral voor de Pales tijnse ballingen een teleurstelling. De veelvuldige oproepen tot een „djihad" (heilige oorlog) tegen Israël hadden bij hen de hoop ge wekt op een gezamenlijke en dras tische actie tegen dit land. Toch meent men in Beiroet dat de verontwaardiging die op een islamitische topconferentie tot een gebundelde actie zou kunnen wor den omgesmeed, een doeltreffen der wapen tegen Israël kan zijn dan een gezamenlijk militair op treden van de Arabische landen, die al in drie oorlogen verslagen zijn. Aan een islamitische topconfe rentie zouden ruim 20 mohamme daanse landen kunnen deelnemen. Deze landen zouden plannen kun nen opstellen en uitwerken voor een diplomatiek optreden tegen Israël en voor economische sanc ties tegen dit land. Hee hee, en m'n fooi danf Het hof van justitie van de Ne derlandse Antillen heeft donder dag het beroep verworpen van de heer W. Godett tegen zijn ge vangeneming op 18 augustus. De vakbondsleider komt dus niet op vrije voeten. In Santo Domingo is donder dag een 17-jarige jongen doodge schoten bij ongeregeldheden in verband met een staking van het gemeentelijke vervoerspersoneel. De avond tevoren was ook een dode gevallen, toen een granaat, die naar een politieauto werd ge gooid, bij gen groep toeschouwers ontplofte. Het bestuur van het produkt schap voor aardappelen vindt dat aardapelprodukten zoals patates- frites, chips, instantpuree en in geblikte aardappelen tot de nood zakelijke levensbehoeften moe ten worden gerekend en met vier in plaats van met twaalf procent b.t.w. belast moeten worden. Het bestuur besloot donderdag in een brief aan de minister van financiën deze opvatting te ver dedigen. Door deze produkten onder het hoge tarief te brengen, zo meent het bestuur, heeft de overheid niet voldoende reke ning gehouden met de verande ringen, die het Nederlandse volk de laatste tientallen jaren in zijn aardappeleetgewoonten heeft ge bracht. In een nota die tegelijk met het concept voor de brief werd behandeld, wordt gemeld dat de Nederlanders in 1955 per man nog 105 kilo aardappelen gewoon kochten en een kilo in de vorm van aardappelprodukten. In 1968 was dat al: 78 kilo gewone aard appelen, 12 kilo aardappelen in de vorm van aardappelproduk ten. Het produktschap is aan het denken gegaan, toen het zag wat er bij andere categorieën zoals groenten, ook fruit, vlees, wild en schelpdieren tot de noodzake lijke levensbehoeften wordt ge rekend. Bij de groenten behoren er asperges, aubergines, bam boespruitjes, knoflook, peterselie en radijs onder. Het produktschapsbestuur aan vaardde ook een nieuwe ver ordening met kwaliteits- en sor- teringseisen voor (gewone) con- sumptie-aardapp^en. De kwali teitseisen worden' niet anders dan ze onder de vorige verorde ning waren, maar de controle op de naleving wordt verschoven van de kleinhandel naar de pak- bedrijven. Dat hangt samen met het feit dat in de consumptiecen tra 60 tot 80 pc van de aardappe len verpakt wordt verkocht. Volgens de Israëlische premier mevrouw Meir, hebben de verenig de naties bewezen absoluut niet bij machte te zijn het lot van de Iraakse Joden te verlichten. De volkerenorganisatie is gezwicht voor het Arabische verzet tegen een onderzoek naar de toestand van de Joden in de Arabische lan den, maar „onderzoekt wel valse beschuldigingen tegen Israël over haar optreden in de bezette gebie den", aldus mevrouw Meir. De Arabische leiders zouden „verdwaasd van haat tegen Israël zijn en de zwakken vervolgen om dat zij de sterken niet kunnen weerstaan". Generaal Freeland, de bevelheb ber van de Britse troepen in Noord-lerland heeft woensdag avond verklaard, dat er geen spra ke van is, dat hij de Noordierse reserve-politie, de zogenaamde B- specials, wil ontwapenen of ont binden. Hij pleitte voor steun aan deze „specials" en dankte hen voor het bewaken van belangrijke installaties in Noord-lerland. De wapens voor de hulppolitie zouden aan deze politie worden verstrekt, als zij nodig zouden zijn voor be paalde taken. De wapens zijn cen traal opgeslagen. De Britse minister van binnen landse zaken, J. Callaghan, heeft in Belfast een onderhoud gehad meb premier Chichester Clark van Noord-lerland. Na afloop zei Cal laghan, dat hij een onderzoek zou laten instellen naar de aard van het traangas, dat door de politie tegen de katholieke „rebellen" in Londonderry is gebruikt (volgens sommige berichten zou er gas zijn gebruikt, dat schadelijker zou zijn dan het gewoonlijk tegen burgers gebruikte traangas). De 22-jarige Bernadette Devlin heeft in Los Angeles opgeroepen tot een boycot van Britse produk ten, „teneinde de politici van Westminster te dwingen een eind te maken aan de geweldpleging en aan de discriminatie (ten nadele van de rooms-katholleken) in Noord-lerland". Volgens Bernadette is de strijd niet zozeer een strijd tussen ka tholieken en protestanten dan wel een klassestrijd. Zij voorziet nieu we opstanden in Ulster. Minister Callaghan heeft don derdag in Belfast gesproken met rooms-katholieke en protestant se leiders. Na gesprekken met kardinaal William Conway bisschop William Philbin had de bewindsman een gedachtenwis- seling met de militante protes tantse ds. Ian Paisley. Hif waarschuwde hem dat Ixij, zo niet zijn opvattingen, dan toch zijn toon ten aanzien van de r.-k. minderheid moest wijzigen. Ook pleitte de minister er voor, dat de predikant meer een houding van „leven en laten leven" zou aannemen. Volgens welingelichte kringen zou ds. Paisley zich bereid heb ben verklaard tot samenwerking. Hij had echter ook betoogd, dat hij protestant was en zou blijven. Toen de predikant het hotel ver liet waar hjj met Callaghan had gesproken verslaggevers von den dat hij zich als een centu- riontank door de menigte drong zei hij, dat het voor de minis ter waarschijnlijk de meest recht streekse gedachtenwisseling was geweest sinds zijn komst naar Ulster. Tevoren hadden de twee r.-k. leiders de minister met klem ver zocht ervoor te zorgen, dat de nodige hervormingen snel hun beslag krijgen en dat op onpar tijdige wijze orde en rust worden gehandhaafd. Later op de dag reisde Calla ghan naar Londonderry voor een bezoek aan de r.-k. sloppenwijk Bogside. Vóór zijn komst hadden digers verklaarde ds. Paisley la ter, dat de protestantse meerder heid in Noord-lerland in oorlog is met de r.-k. hiërarchie. Daar om wilde hij niet met de r.-k. leiders aan één tafel zitten. Dat er bij de onlusten meer huizen van r.-k. zijn afgebrand, was vol gens hem waarschijnlijk een ge volg van het feit, dat deze wo ningen „volgestouwd waren met benzinebommen". De militante predikant ont kende dat hij ooit een opruiende verklaring had afgelegd. „De verklaringen die ik afleg, heb ben het bijtende van de waar heid", aldus ds. Paisley. Hij gaf toe dat minister Callaghan hem „op de vingers had getikt". In Bogside viel minister Calla ghan een enthousiaste ontvangst ten deel. Hij beloofde de juichen de bewoners dat hun recht zal worden gedaan. „Ten aanzien van de problemen van Noord-lerland ben ik niet neutraal. Ik sta aan de kant van hen die in welke ge- de bewoners bij stemming beslo- f eenschap zij ook leven versto- v 6 ken zijn van rechtvaardigheid, ten de Ierse vlag te strijken, die i De minister verklaarde dat hij over enige tijd weer naar Noord- lerland zal komen teneinde de protestantse en r.-k. leiders een kans te geven hun grieven uit de sinds het uitbreken van de on lusten van twee weken geleden boven hun wijk heeft gewapperd. Tegenover persvertegenwoor- weg te ruimen. De 24-jarige A. C. van Vlim- meren uit Brunssum is donder dagmiddag om het leven geko men tijdens werkzaamheden bij het kiezelbedrijf Jacobi uit Duitsland in de grindgroeven bij Waubach (Limburg). Het onge luk gebeurde bij het overladen van een zware dieselmotor van een vrachtwagen op een andere vrachtwagen. De motor kantelde en viel op de heer Van Vlimme- ren. De 26-jarige Schot Ian Sidey is donderdag tijdens trainings wedstrijden op het circuit van het eiland Man met z}jn motor verongelukt. Op dat moment was de baan door zware regenval erg glad geworden. De minister van sociale zaken heeft de indiening bevorderd bij de tweede kamer van een ont werp tot verlenging van een uit kering ineens aan trekkers van een pensioen krachtens de al gemene ouderdomswet, 'n pen sioen of uitkering krachtens de algemene weduwen- en wezen wet of een uitkering krachtens de wet op de arbeidsongeschikt heidsverzekering. Aan degenen, die op 1 septem ber 1969 aanspraak hebben op een van de bovenbedoelde uit keringen, wordt een uitkering ineens verleend. De uitkering bedraagt voor ge huwde AOW-trekkers 65.-- en voor alleenstaande bejaarden' 45,—. Wat de AWW betreft bedraagt de uitkering voor weduwen met kinderen 65,— weduwen zon der kinderen 45,— wezen tot 10 jaar 15,— wezen van 10 tot 16 jaar 20,— en wezen van 16 tot 27 jaar 30,— De minister acht de uitke ring wenselijk in verband met de uitkering ineens aan werk nemers over 1969 van maximaal 1 procent van het jaarloon. 37) „Waar voert ge ons heen, Dipo?" vroeg Aram lachend, na dat ze een hele tijd in een fiks tempo hadden doorgereden. „Ik moet u eerlijk zeggen, dat ik het landschap hier nauwelijks kan bewonderen!" Het drietal had de heuvels achter zich ge laten en reeds nu al een poos door een onafzienbare zandvlakte, waar geen boom of struik de een tonigheid van het landschap ver stoorde. „Ik begin een behoorlijke dorst te krijgen en ik denk, dat het Kiruna niet anders zal vergaan!" voegde hij er aan toe. „Ik stel voor om terug te keren!" Doch de dwerg schudde zeer beslist het hoofd. „Binnen weinige ogenblikken zult ge uw dorst kunnen lessen!" verzekerde de dwerg. „En dan zult ge tevens een bron aanschou wen, die zijns gelijke niet heeft!" Daarbij keek hij op een eigenaar dige manier naar Aram en Kiru na. Zijn blik ontging de jonge krijger, doch Kiruna verschoot van kleur. Zij wilde een opmer king maken doch Dipo legde snel zijn vinger óp de lippen en dreef zijn paard tussen da beide ande ren in. Geen van drieën bemerk ten zij de zwarte stippen, die ach ter hen aan de horizon versche nen waren en snel naderbij kwa men. „Snel, mannen!" spoorde Gal- lash zijn mannen aan. „Zij gaan naar de Bron der Eeuwige Kete nen!" Wij moeten hen inhalen, vóór het te laat is!" ABERDEEN: Deze koepel van versterkt plastic maakt het mo gelijk, dat het zwembadje achter in uw tuin ook 's winters ge bruikt kan worden. De koepel is 15 m lang, Th m breed en ruim 4 m hoog en kan door vier man in twee dagen worden opgezet, zonder gebruikmaking van kra nen of dergelijk zwaar materieel. Ook grotere afmetingen zijn mo gelijk: tot 30 m lengte. De pa nelen zijn transparant. De politie in New Iberia heeft woensdag gebruik gemaakt van traangas om 500 negerscholieren te verspreiden, die weigerden een schoolgebouw binnen te gaan, dat vroeger alleen voor blanken bestemd was en thans op bevel van de overheid door blan- ken en negers moet worden ge bruikt. De negerstudenten protesteer den tegen de sluiting van hun oude, alleen voor negers bedoel de school ep hun overplaatsing naar de voormalige „blanken- school". Ongeveer duizend gewapende blanken in Forrest City (Arkan sas) hebben woensdag door de straten gelopen waarbij zij auto's omver gooiden en toeschouwers aanvielen. Een neger en drie journalisten werden afgeranseld. F

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 4