PROVINCIAAL NIEUWS Reuma: verzomelbegrip voor verschillende ziektebeelden NIET WACHTEN MET SPECIALISTISCH ONDERZOEK GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN Veertig woningwetwoningen te Sluiskil Hoeishet mogelijk. 7 DE VRIJE ZEEUW s Terneuzen KANAAL TERNEUZEN-GENT Breskens Retranchement Schoondijke Vader" van Fantomas overleden Rum „heilige" traditie Zaamsiag Praag wijst Engelse journalist uit Dagverblijf gehandicapten Riolering Aankoop woning Ver. Staten tegen toelating „mïcro-staten" tot de V.N. Hartafwijkingen en invaliditeit Te voorkomen Familieaanleg Ziekte van Bechteren Luchthaven in Atlantische Oceaan En in Parijs blijven ze maar praten. Vrijdag 29 augustus 1969 Gemeenteraad De gemeenteraad van Terneu zen komt in openbare vergade ring bijeen op donderdag 4 sep tember a.s. om 19.30 u. Op de agenda komen de volgende pun ten van behandeling voor: Benoeming van een hoofd van de openbare school aan de Tama rindestraat; aankoop van de percelen Ka zernestraat 3 en Javastraat 26; aankoop van het perceel West- kolkstraat 17; onderhandse aanbesteding van de aanleg van een weg met rio lering in het exploitatieplan „Noord"; voorstel tot het verlenen van medewerking aan de Woning bouwvereniging „Terneuzen" voor de bouw van 40 woningwet woningen te Sluiskil; mede-oprichting van de Stich ting dagverblijf voor geestelijk gehandicapten in midden Zeeuws-Vlaanderen en tot be noeming van een vertegenwoor diger en plaatsvervangend ver tegenwoordiger; voorlopige vaststelling van de gemeenterekening en de bedrijfs- rekeningen 1967; begrotingswijzigingen. Capaciteit verpleegtehuis vergroot De staatssecretaris van sociale zaken dr. K. J. H. Kruisinga, heeft 'ingestemd met de verho ging van de reeds eerder goedge keurde capaciteit van 100 bedden tot in totaal 160 bedden voor de bouw van een verpleegtehuis in Terneuzen van de stichting „Ver pleeg- en rusthuizen Zeeland". Hierbij zijn 100 bedden bestemd voor langdurig lichamelijk zieken en 60 bedden voor geestelijk ge stoorde bejaarden. Naar het oordeel van de staats secretaris wordt daardoor, reke ning houdende met de reeds aan wezige of in de naaste toekomst te realiseren voorzieningen op dit vlak. het aantal verpleegtehuis bedden in Zeeuws-Vlaanderen op het noodzakelijke niveau ge bracht. Vredesweek De Zeeuwse contactgroep „Jeugd en Oecumene" organiseert vol gende week op vier plaatsen in Zeeland bijeenkomsten ter voor bereiding van de interkerkelijke vredesweek. die van 21 tat 28 september wordt gehouden. Op woensdag 3 september is Terneuzen aan de beurt. In het gebouw „ProRege" aan de Jon- gestraat wordt om 20 uur de dis- cussiefilm,JJomo Homini" ver toond, een filmstrook over men selijke verhoudingen, die in op dracht van"'de wereldraad van kerken werd vervaardigd door John Taylor in de studio's van de Tsjech Jir iTrnka. Deze film geeft een beeld van de wereld waarin wij leven, wel vaart en vrede enerzijds, honger en geweld anderzijds. Op zaterdag 27 september is er eer. provinciale manifestatie in de ambachtsschool te Goes. Winkeldief betrapt Een winkelier in de Noord straat betrapte donderdagmorgen A. B. G. uit Terneuzen, die bij nadei- onderzoek voor een bedrag van vijftien gulden winkelwaren had gestolen. Er werd proces ver baal tegen hem opgemaakt. Diefstal bij Dow Chemical De te Gent wonende Fransman G. R. M. R. voor een aannemer werkzaam bij Dow Chemical, ont vreemdde gisteren een waterpas en een duimstok. Tegen de dader werd proces verbaal opgemaakt. SCHEEPVAARTBEWEGING van woensdag 27 aug. (na 11 uur) tot donderdag 28 aug. (tot 11 u.) Bestemd voor Terneuzen 28 augustus: Kathe Hinz, 700 dwt (W.-Dld.) Gepasseerd naar Gent 27 augustus: Texaco Nevada Granada, 19.924 dwt (Noor) Falco, 984 dwt (Ned.) Per, 525 dwt (Deen) Vaterland, 985 dwt (W.-Dld) Visurgus, 1150 dwt (W.-Dld) Bulko, 820 dwt (Noor) 28 augustus: Priptatles, 5737 dwt (Rus) Trio, 443 dwt (Ned.) Kathe Ritscher, 1030 dwt (W.-Dld) Phoenix, 900 dwt (Ned.) Jacob Becker, 984 dwt (W.-Dld) Don Juan, 1334 dwt (Zweed) World Spirit, 41.050 dwt (Lib.) Vertrokken van Sluiskil 28 augustus: Portsmouth, 2540 dwt (Eng.) Gepasseerd van Gent Osterdeich, 1199 dwt (W.-Dld) Onabi, 1044 dwt (Eng.) Bianca, 1052 dwt (Ned.) Falco, 984 dwt (Ned.) Ording, 720 dwt (W.-Dld) Irkutskles, 3498 dwt (Rus) Mette Pan, 585 dwt (Deen) ftuharna. 56Q dwt (W.,*Dld) Filmliga start eind september De filmliga start op donderdag 25 september a.s. met het winter- programma. Als eerste film voor het seizoen 1969/1970 s' - at de in 1959 door de vermaarde Zweedse cineast Ingmar Bergman de „Maagdenbron" op het program ma. Het ligt in de bedoeling elke maand een filmvertoning te ge ven. In het winterprogramma zijn films opgenomen van Roman Polanski, Jean-Luc Goddard en Kai-1 Reisz. Het seizoen wordt be sloten met de uit 1943 daterende merkwaardige film „Les enfants du paradis" van Mrcei Crné. In de voorprogramma's zullen goede korte films worden ge draaid. Kort vóór elke voorstel ling zullen de leden een beschrij ving van de te vertonen film ont vangen. De abonnementhouders van het vorige jaar moeten, in dien zij lid wensen te blijven, op nieuw inschrijven. Er kunnen maximaal 370 abon nementen worden uitgereikt. De voorstellingen zullen alle plaats vinden in het Luxor-thea- ter. Gemeenteraad vergaderde Tijdens de deze week gehouden raadsvergadering werd na enige aarzeling besloten de straatbe lasting met 150 te verhogen. De raadsleden waren van mening dat deze verhoging in fasen had moeten worden ingevoerd. De verhoging is nodig voor de recon struering van de Westlandstraat, Zandstraat en visserij buurt. Aan de heer J. de Fejj werd eer vol ontslag verleend als hoofd van gemeentewerken. Aan het Groene Kruis werd ;een garantie verstrekt voor een geld lening groot 200.000 voor de bouw van een nieuw wijkgebouw De werkgroep West Zeeuws- Vlaanderen van de Z.V.U. vroeg een subsidie voor een muziek- week in de periode van 12 tot 18 oktober in het dienstencentrum „Goedertijt". De subsidie zal maximaal 381,25 bedragen. Een verzoek van de heer Van de Sande om het marktterrein te verplaatsen leidde tot enige dis cussie. Het advies van B. en W. om het verzoek af te wij zén werd verworpen. Een voorstel uit de raad werd met 6 tegen 5 stemmen aangenomen om de markt in de toekomst op het Oranjeplein te houden. Intrede Zondagmiddag zal ds. P. Leen- mans zijn intrede doen en wor den bevestigd als predikant van de hervormde kerk te Breskens. Hij zal worden bevestigd door de consulent ds. Brinkman uit Schoondijke. De dienst begint om 14.30 uur. Na afloop zal er in „De Uitkomst" gelegenheid zijn met de familie van de nieuwe predi kant kennis te maken. Bloemententoonstelling Zaterdagmiddag wordt in de schooi te Retranchement 'n bloe mententoonstelling gehouden, in hoofdzaak van planten, die in het voorjaar aan de scholieren zijn uitgereikt. Een en ander wordt aangevuld met snijbloemen, planten van particulieren en fantasiewerkjes van de leerlingen. Dode en gewonde bij frontale aanrijding Woensdagavond om ongeveer kwart over elf zijn nabij Schoon- Marcel Allain, een van de scheppers van de legendarische gruwelfiguur „Fantomas", is te Saint German-en-Laye over leden aan een hersenbloeding. De in 1885 geboren Allain had aan verscheidene kranten mee gewerkt, toen hij Pierre Sou- vestre ontmoette, met wie hij de verschrikkelijke „Fantomas" be dacht. Van het eerste verhaal zijn 1.700.000 exemplaren verkocht. Het werd gevolgd door enige tientallen andere avonturen, die de twee auteurs geen windeieren legden. Marcel Allain besteedde veel geld aan snelle auto's. dijke twee personenauto's fron taal met elkaar in botsing geko men. Hierbij werd de 31-jarige G. J. Geysen uit Goes op slag ge dood. De bestuurder van de an dere auto, de 43-jarige J. F. He- melaar uit Axel. portier-bewaker bij de N.S.M. te Sluiskil, die een personeelslid naar Sluiskil had gebracht, werd levensgevaarlijk gewond in het St. Anthoniuszie- kenhuis te Oostburg opgenomen. Beide auto's waren total-loss. LA SON ALA (Sp.): Niet ieder land in Europa zuchte onder de depressies: deze Spaanse boer in het land van Don Quichotte werkt nog dagelijks onder de brandende zon met de paraplu als zonnescherm.' DipL omazwemmen Dezer dagen vond in het ge meentelijk zwembad te Zaamsiag het diploma-zwemmen plaats onder auspiciën van de K.N.Z.B. De examens werden afgenomen door mevr. Wagenaar, mej. C. van Harn en de heer R. van der Wat is die Spar vandaag iceeï voordelig. Voor het diploma A meldden zich 44 kandidaten. Er werden drie kandidaten afgewezen. Van de 12 B-candidaten werden er ook 3 afgewezen. Burgemeester De Pree reikte aan de volgende geslaagden het behaalde diploma uit: Dipl. A aan: C. Bakker, J. Bak ker D. R. Booy, C. M. van Cad- sand, J. A. Cappon. A. Dees, A. C. van Doeselaar, P. T. van Doorn, F. van Drongelen. G. J. van Fraeijenhove, C. 'Goossen, J. Haak, J. J. den Hamer, J. A. Ha melink, C. Herrebout, M. W. Janse, C. Jansen K. J. Klaassen, J. Klaassenvan Tatenhove, J. A. van Leeuwen, C. F. Mas, F. J. Mas J. J. Mas, J. M Mechielsen, P A. Minnik, T. A. de Mul. M. W. de Pooter, H. van de Ree, J. K. van de ReeGuiljam, A. C. Rouw. M. R. Smalheer, M. So- mers, M. Stegeman, D. Stegeman, H. J. Stegeman, M. C. van Taten hove, L. T. Verstraten, C. de Vos, M. de Vos, J. Wondergem, J. J. de Zeeuw. Dipl. B aan: A. B. Bareman van Cadsand, C. A. Haak, L. J. de Haas, M. E. Hamelink, W. E. Hamelink, J. H. Stegeman, K. Troost, K. Veefkind en J. J. Ver linde. De Praagse correspondent van het Engelse dagblad „The Times" Michael Hornsby, is donderdag door het Tsjechoslowaakse mi nisterie van buitenlandse zaken verzocht het land te verlaten. Hij wordt beschuldigd van aanval len op de communistische leiders in Praag. In een verklaring van het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka staat dat Hornsby her haaldelijk gewaarschuwd ds, maar dat hij door ging met zijn grove aanvallen en verkeerde in formatie gaf over de gebeurte nissen jn Tsjecho-Slowakije. Zijn aktiviteiten droegen niet bij tot de versterking van de be trekkingen tussen de beide lan den en schonden de normen van een buitenlandse correspondent. Een week geleden heeft de correspondent van de „New York Times" het land moeten verlaten. De Tsjechoslowaakse autoritei ten hebben zowel bij Engeland als bij de Verenigde Staten ge protesteerd tegen de verslagen over de gebeurtenissen van de laatste week in hun land. Een zelfde protest gericht tot de Oos tenrijkse regering is donderdag avond in Wenen afgewezen. Reuma Is een verzamelbegrip: het betreft hier tamelijk verschil lende ziektebeelden met uiteen- De „heiligste" traditie van de Britse marine, een dagelijkse hoeveelheid rum voor alle be manningsleden, dreigt te worden opgeheven. Het Britse ministerie van defensie overweegt het sinds 1731 bestaande privilege voor alle zeelui op Britse oorlogs schepen af te schaffen in ver band met de hoge kosten (jaar lijks 85.000 pond) die ermee ge- imoeid zijn. I Hoe de reaktie van de marine- mensen luidt, is niet bekend. Vermoedelijk zullen de ouderen feller reageren, omdat zij vol gens de traditie hun rantsoen „puur" kregen aangeboden, ter wijl de jongeren de rum met wa ter moesten mengen. Het opspa ren van het dagelijks rantsoen is verboden. In de op donderdag 4 septem ber te houden vergadering van de gemeenteraad van Terneuzen komt een voorstel aan de orde, dat te Sluiskil,, waar het de laat ste tijd gonst van bedrijvigheid, met voldoening zal worden ont vangen. De minister van volkshuisves ting gaat akkoord met het door de woningbouwvereniging „Ter neuzen" ontworpen plan voor de bouw van 40 woningwetwonin gen te Sluiskil, zo schrijven B. en W. aan de gemeenteraad. Met het oog daarop verzoekt het bestuur van de vereniging om toekenning van de hiervoor benodigde leningen, de bijdrage ineens en de bijdrage in de on gedekte jaarlijkse kosten, voort spruitende uit de exploitatie van dit complex woningen. Het college stelt voor aan dit verzoek te voldoen. Op 30 mei 1968 werd besloten deel te nemen in de op te richten stichting tot instandhouding en exploitatie van een dagverblijf voor geestelijk gehandicapten in midden Zeeuws-Vlaanderen. Het bestuur van de stichting verzoekt thans te besluiten tot het mede-oprichten van deze stichting en daartoe een bedrag van 10 als aandeel beschikbaar te stellen. In de vergadering van 28 no vember 1968 werden de wethou ders De Vos en Berbers benoemd tot vertegenwoordigers en plaats vervangend vertegenwoordigers in het bestuur van de stichting. In verband met de bouw van flats aan de zeedijk in het exploi tatieplan „Noord" is het nodig, dat een weg met riolering wordt aangelegd. In de nabijheid is begonnen met de aanleg van het overstort- riool door het aannemingsbedrijf gebr. Geldof te Serooskerke (W.) Met het oog daarop hebben B. en W. aan dit aannemingsbedrijf gevraagd voor het werk in te schrijven. In verband daarmee stelt het college voor de uitvoering van dit werk onderhands aan te be steden aan het aannemingsbedrijf Geldof voor een bedrag van ƒ228.637 plus ƒ27.436 b.t.w. De inspecteur der domeinen te Goes heeft te koop aangeboden de voormalige woning van de rijkshavenmeester, Westkolkstr. 17, voor de prijs van 25.500. Dit pand is begrepen in het in studie zijnde bestemmingsplan voor de binnenstad en daarin be stemd als parkeerterrein, zodat het gewenst is de beschikking hierover te verkrijgen. De koopsom achten B. en W. aanvaardbaar. Zij stellen dan ook voor te besluiten tot aankoop van deze woning. A'DAM: Een van de modellen uit de nieuwe kollektie 1969 van Bata Internationaal: een satijnen avondschoen, geborduurd met pailletten in bloemmotief. De naam van deze exclusieve schoen is „Notte d'Arabia". De Amerikaanse afgevaardig de Charles W. Yost heeft in de veiligheidsraad van de V.N. een ontv/ _ip-resolutie ingediend, waarin wordt geopperd ongeveer 50 kleine landen niet als volwaar dig lid tot de Ver. Naties toe te iaten. Volgens de Verenigde Sta ten zouden zij de status van ge associeerd lid moeten krijgen. De V.S. wensen het voorstel op de agenda te plaatsen van de vol gende zitting van de algemene vergadering, die 16 september aanvangt. Een commissie van deskundigen zou het vraagstuk moeten bestuderen en tegen 1 november rapport uitbrengen, opdat de algemene vergadering zoveel mogelijk geïnformeerd zou kunnen worden over deze kwestie. Het Amerikaanse voorstel slaat op landen met een bevolking van minder dan 100.000 of iets meer. De veiligheidsraad heeft de kwestie woensdag voor het eerst ter hand genomen, hoewel reeds in december 1967 een voorstel is gedaan om deze zaak aan te pak ken. Volgens de V.S. zouden, indien alle „micro-staten" werden toe gelaten. deze staten een derde van de stemmen beheersen en zo doende een grote macht uitoefe nen in de V.N. De Russische af gevaardigde Alexei Zacharov verwierp de ontwerp-resolutie. Hij was voor een studiecommis sie. Volgens hem is het vraagstuk I „zeer ingewikkeld", lopende verschijnselen. De patiën ten in kwestie kunnen bijvoor beeld lijdende zijn aan acuut reu ma, aan reumatoïde artritis, aan artrosis, aan reuma van de weke delen of aan jicht. Wie zich in dit onderwerp ver diept, raakt er al spoedig van doordrongen dat veel mensen door de een of andere vorm van reuma worden getroffen: hoofd- en hand arbeiders, kinderen èn bejaarden, stadsbewoners en dorpelingen. Men komt wei schattingen tegen van één reumapatiënt op elke vier Nederlanders. Ieder kent in zijn omgeving wel een of meer reumalijders. De kans is zelfs betrel kelijk groot dat wij zelf nog eens reumatische ver schijnselen zullen krijgen, zo we daar in vroegere jaren al geen last van mochten hebben gehad. Dat ziet er niet erg opwekkend uit, maar gelukkig bestaan er naast de ernstige vormen van reuma ook andere soorten van deze ziek te die nogal onschuldig zijn. Een verraderlijke ziekte is voor al het acute reuma (Eng. „rheuma tic fever") wegens de kans op daaruit overblijvende hartafwiikin- gen. Ook de reumatoïde artritis chronisch gewrichtsreuma) wordt terecht gevreesd, namelijk wegens de invaliditeit die door dit lijden kan worden veroorzaakt. Verreweg de meeste gevallen van reuma berusten echter op ar trose en op reuma van de weke delen (spieren en bindweefsel). Dat zijn aandoeningen die vaak grote last kunnen veroorzaken en die tijdelijk verlies van arbeids vermogen kunnen meerbengen, maar die slechts zelden tot gevolg hebben dat werkkracht en levens vreugde er blijvend door worden aangetast. De reumabestrijding krijgt -ein delijk de belangstelling van de ge hele bevolking. Op zichtzelf is dit natuurlijk een tot verheugenis stemmend verschijnsel, maar deze belangstelling kan ook nodeloze bezorgdheid tot gevolg hebben. Onschuldige spierpijn en een beet je krakende gewrichten zijn dingen waarvan iedereen wel eens hinder heeft en die stellig geen schrik beelden behoeven op te brengen. Bestaan er ook mogelijkheden om reuma te voorkomen? Of an ders gezegd: als we van een be paald mens, hetzij man, vrouw of kind zouden weten dat hij of zii een bijzondere aanleg bezat om reuma te krijgen, zouden we er dan misschien iets aan kunnen doen om de ziekte te voorkomen? In veel gevallen zal het een vermoeden blijven, want als regel J is er nog te weinig van bekend. Een duidelijk gefundeerd ver moeden zullen we hebben ten aan zien van het jongere broertje of zusje van een kind dat aan „rheu matic fever"- heeft geleden. Deze ziekte tast dikwijls kinderen ttlï één gezin aan. Dit mag ten dele berusten op gelijkheid van om< standigheden (b.v. ondeugdelijke behuizing, armoede of verwaarlo- zing) maar daarnaast is een spe- ciale familieaanleg onmiskenbaar aanwezig. Zulke jongere broertjes of zus- jes, vooral als die op de zes- tot tienjarige leeftijd zijn, zal men daarom nauwgezet fnoeten obser veren, opdat de ziekte in het an ders dikwijls onopgemerkt blijven de begin dadelijk kan worden aan gepakt. Iets dergelijks is het geval ten aanzien van jongemannen en jonge meisjes die een lijder aan de ziek te van Bechteren tot vader heb ben. Dat is een ziekte die verwant is aan de reumatoïde artritis („chro nisch gewrichtsreuma"); het is een aandoening van de wervelko lom die kan veroorzaken dat de rug in voortschrijdende mate ver stijft. Wordt de diagnose vroegtij dig gesteld, dan kan er met be hulp van fysische therapie veel worden gedaan om de verstijving tegen te gaan. Vandaar dat het altijd gewenst is dat jonge mensen die voortdu rend over pijn in de lendenen kla gen, een specialistisch onderzoek ondergaan, vooral wanneer de ziekte van Bechteren in de naaste familie voorkomt. De Amerikaanse zakenman Kenneth Bratcher (48) uit Texas heeft plannen opgesteld voor de bouw van een drijvende lucht haven en scheepshaven in de At lantische Oceaan op een afstand van 48 km vain New York. Dit complex zal veertien startbanen, dokken voor 480 schepen, pak huizen, kantoorgebouwen en een hotel krijgen. Met de bouw van dit drijvende verkeerscentrum waarvan de kosten op ruim 1,9 miljard gulden worden geschat, zal in maart 1970 worden be gonnen. Het geheel zal komen te staan op een plateau van 9,5 Vierkante kilometer van staal en beton. Een van de startbanen zal geschikt zijn voor de Boeing- „jumbo"-straal vliegtuigen. De verbinding met New York zal worden onderhouden met Hover crafts. Bratcher heeft voor de bouw van dit verkeerscentrum reeds vorig jaar de „World Wide Sa fety Corporation" opgericht, die inmiddels van buitenlandse be leggers verscheidene miljoenen dollars heeft weten te verkrij gen. Het hoofd van de Amerikaanse delegatie bij de Parijse onder handelingen over Vietnam, Hen ry Cabot Lodge, heeft donderdag opnieuw verklaard dat zijn land naar mogelijkheden zoekt om „de gevechtshandelingen in Viet nam te staken". Hij is tegen het afbreken van de vredesonder handelingen, „ook al zijn het eigenlijk geen onderhandelin gen". De vertegenwoordiger van Ha noi, Xoean Thoey, zei dat de Amerikaanse regering de oorlog wil verlengen en de verdeling van Vietnam bestendigen. De vredesonderhandelingen zouden niet slagen, „zolang de marionet tenregering in Saigon" bestaat, aldus Thoey

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3