Lastercampagne in Ïsjecho-Slowakije gaat voort Washington bezorgd over het Russisch-Chinese conflict Frankrijk krijgt financiële hulp van Duitsland en Ver. Staten Rartijblad rekent nu af met Jozef Pavel Nieuwe oorlog onvermijdelijk. STERK VERMINDERDE INFILTRATIE UIT NOORD-VIETNAM Vietcong beschoot 24 steden en militaire installaties ISRAËLISCHE AANVAL OP EGYPTISCH MILITAIR KAMP HFT WEER Russische „strafactie" op handen VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1969 Geefster KV. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneüzen Doodvonnissen Dank voor bewezen diensten Paspoorten Kabinet Cyprus in spoedzitting bijeen Indonesië en de Sowjet-Unie Zware verliezen Arabische commando's gevangen genomen Koning Constantijn sprak met Pipineiis Soeharto naar West-Irian Oproep tot overleg in Nigerië Prinses Paola niet tot Sint Pieter toegelaten Granaten Het vliegtuig ongeluk in Moskou Hoogwater Zon- en Maanstanden Fvankering bi) abonnement: TERNEÜZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. 2. van de Sande Telefoon: (01150)—2073. Gironummer; 38150 Redactie- en Admlnlstratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs f 8,— per kwartaal; per maand f2,70 Losse nummers 15 cent Inclusief 4 X B.T.W. DE VRUE ZEEUW 25e Jaargang No. 6058 Advertentieprijsoer mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties hij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adret bureau van dit Mad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 our. Voor bet gecomb. maardag/dinsdag-mimme» tot 10 uur voormiddag. Na Alexander Dubcek en Josef Smrkovsky is nu ook de vroegere minister van binnenlandse zaken Josef Pavel op de Tsjechoslo- waakse lasterbank gelegd. Het partijblad „Rude Pravo" beschuldigt hem van schuld aan de dood van vele prominente functionarissen in de vijftiger ja ren en het vraagt zich af, waar om men hem reeds lang vóór het „binnentreden" van de Warchau- pact-troepen niet zijn ontslag' heeft gegeven. Bovendien zou volgens het blad een dergelijke minister in alle landen van de wereld zelf zijn ontslag hebben genomen. Degenen die hem benoemden en in de regering hielden, hebben daarom duidelijk blijk gegeven geen verantwoordelijkheidsge voel" te hebben. „Rude Pravo" neemt de reeds Tijdens de gebeurtenissen vorig jaar augustus had Broz vijande lijke personen aan paspoorten ge holpen, opdat ze zonder hinder nissen naar het buitenland kon den gaan. „Tegenwoordig leeft Broz in Londen, waar hij be schermd wordt door de Britse geheime dienst." Het blad gaat zelfs zover Pavel ervan te beschuldigen, dat hij als lid van het directoraat voor de staatsveiligheid heeft meege werkt aan het uitspreken van 8 doodvonnissen en vier levenslan ge gevangenisstraffen voordat de beklaagden terecht hadden ge staan. Een merkwaardige beschuldi ging als in een officiële biografie van hem te lezen staat, dat „Pavel uit protest tegen de infiltratie van staatsveiligheidsorganen in zijn werkomgeving" begin maart 1950 ontslag nam als plaatsver vangend minister van binnenland se zaken. Later bracht hij enkele jaren door in de gevangenis. Het blad besluit met te zeggen dat het verwonderlijk is, dat eni ge functionarissen Pavel bij zijn heengaan vorig jaar september hebben bedankt voor de bewezen diensten, ofschoon de partijlei ding en de regering op de hoog te waren van de beschuldigingen, die nu tegen hem worden inge bracht. se blad „Otetschestven Front over en zegt, dat hij reeds in zijn functie als plaatsvervangend mi nister van binnenlandse zaken en als lid van het „directoraat van het staatsveiligheidspparaat" ver antwoordelijk was voor „de on wettige doodvonnissen" die van 1948 tot in de vijftiger jaren wer den uitgesproken. „Thans is be kend geworden dat vele veroor deelden onschuldig waren en dat de zware straffen een grove schending van de wet beteken den." Pavel wordt er verder van be schuldigd dat hij tijdens zijn acht maanden durende ambtstermijn het veiliheidsapparaat systema tisch heeft ondermijnd door ver dienstelijke deskundigen uit sleu telposities te verwijderen en mensen in hun plaats te benoe men, die steeds tegen de wet in gingen. Zo had hij een zekere Broz benoemd tot plaatsvervan gend hoofd van het bureau voor de paspoorten, een man die alge meen als „oplichter" bekend stand. Beoogt de Sowjet-Unie een pre ventieve bliksemoorlog teneinde de kerninstallaties van China in Slnkiang te vernietigen? Dit vra gen Amerikaanse deskundigen zich af en ook de regering-Nixon begint zich dit af te vragen en zich er ongerust over te maken, aldus meldt een correspondent van AFP. In een gesprek met een ver slaggever van een Libanees blad heeft koning Hoessein van Jor danië gezegd dat een nieuwe oorlog met Israël onvermijdelijk is. De oorlog kon elk moment uitbreken. •A.. President Makarios van Cyprus heeft gisteren de ministerraad in buitengewone zitting bijeenge roepen om de ernstige situatie te bespreken, die is ontstaan pa ter roristische aktiviteiten van di verse illegale Grieks-Cyprioti sche organisaties. Dit is in offi ciële kringen in Nicosia verno men. Het is niet bekend of de re gering speciale maatregelen tegen de organisaties wil treffen. Cypriotische journalisten schre ven: „Chantage, moorden en an dere daden van geweld leiden het land rechtstreeks naar een chaos, terwijl het ondoelmatig optreden en de slechte wil van de veiligheidstroepen grote angst onder de bevolking hebben te weeggebracht". Bij de overhandiging van zijn geloofsbrieven aan president Soe fi arto heeft de nieuwe Russische ambassadeur in Djakarta, Mi- chail Volkov, gezegd dat de tra ditionele vriendschapsbanden nog nauwer zullen worden aan gehaald in het belang van beide volken en van de gezamenlijke strijd tegen imperialisme, kolo nialisme en nec-kolonialisme". Pi ssident Soeharto sprak de hoop uit dat de aan de gang zijnde economische onderhande-1 üogfiQ zullen slagen, In Washington komen inlichtin gen binnen, waarvan de bron ge heid wordt gehouden, volgens wel ke de Russen voorzichtig de reac tie polsen van de Oosteuropese landen en van communistische partijen in West-Europa op een eventuele „strafactie" tegen China. Deze peilingen zouden, zo meent men in Washington, het voorspel kunnen zijn tot een Russisch of fensief, b.v. met het doel om, waarschijnlijk met conventionele wapens, de gasdifusie-fabrieken in Lansjow, Paotow en Losoei of wel licht de terreinen voor proefne mingen mej; kernwapens bij Lop Nor, te vernietigen. Aan de ande re kant, zo speculeert men, zou het ook heel goed kunnen zijn, dat de Russen slechts een zenuwoor log tegen het bewind van Mao tse Toeng willen ontketenen. De mogelijkheid van een Rus sisch militair initiatief tegen China en van een „chirurgische" opera tie op de Chinese kerninstallaties spreekt naar men meent, de Ame rikaanse leiders des te meer aan, omdat de Amerikanen zelf vele malen, in het kader van hun plan nen gericht op Aziatische gebeur lijkheden, iets dergelijks voor ogen gestaan heeft, hoewel zij steeds het denkbeeld om deze plannen uit te voeren even zovele malen lieten varen. Maar de Amerikaanse „kremli- nologen" menen met nog verschel, dene andere mogelijkheden reke ning te moeten houden waar het de taktiek aangaat, waartoe de Russische strijdkrachten hun toe vlucht zouden kunnen nemen. Bij voorbeeld een straf-expeditie op grote schaal langs de centraal- Aziatische grenzen, of anders het aanzetten van de minderheden in Sinkiang tot een opstand, specu lerend op hun waarschijnlijk vijan dige gevoelens ten aanzien van het centrale bewind in China. Maar voor de mogelijkheid van aanval uit de lucht of over land is Washington het meest bezorgd, want hoe zou China hierop reage ren? Met een kernaanval? Volgens de inlichtingen van de Amerikaan se kunstmaan-spionnen, schijnen de Chinese kernbomoverbrengers zich voor het ogenblik te beper ken tot Russische bómmènwerpers van een reeds verouderd model, alsook tot jagers die met kern wapens uitgerust kunnen worden. Tenslotte stelt men zich in Washington de vraag, hoe de Ver. Staten zouden moeten reageren ingeval van een oorlog tussen de Sowjet-Unie en China. Tot dusver heeft de regering-Nixon zich zorg vuldig gehoed voor uitspraken over de ernstige spanningen tussen de Sowjet-Unie en China. Zij heeft integendeel gepoogd, haar betrekkingen met Moskou en Pe king te verbeteren, wel beseffend, dat haar toenaderingspogingen tot China nog steeds volkomen vruch teloos zijn. Niettemin heeft de Amerikaan se minister van buitenlandse za ken, William Rogers op 20 augus tus tegenover studenten een kort commentaar gegeven op de situa tie. „Wij zijn van oordeel, d-at de grensincidenten zich zullen herha len en wif zijn ervan overtuigd, dat de vijandschan tussen de twee erote communistische landen zeer groot is". Hij voegde er nog aan toe. dat de Amerikaanse sinologen in Hongkong hem gezegd hadden, dat de Russen over de middelen beschikken om zich van een groot deel van gebieden in de nabijheid van Peking en waarschijnlijk ook van de Chinese hoofdstad zelf meester te maken. NORDHORN: De voorzitter van de ultra-rechtse NDP, Von Thad- den, heeft zich tijdens een pers conferentie, waar ongeveer 100 Nederlandse journalisten aan wezig waren, beklaagd over de wijze waarop over hem en zijn partij in de Nederlandse kranten wordt geschreven. Op de foto toont Von Thadden een van deze kranten. Als een van de voornaamste oorzaken van een verminderde „communistische infiltratie" in Zuid-Vietnam beschouwen de Amerikaanse militaire autoritei ten in Washington het afnemen van de mankracht van Hanoi. Als andere mogelijkheden wor den genoemd het staken van de bombardementen op Noord-Viet- nam en het slechte weer in Laos waardoor het reizen moeilijker is geworden. De vijandelijke in filtratie is aanzienlijk lager dan vorig jaar. Zelfs in de maand juli was zij minder dan in het begin van dit jaar. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de afgenomen infiltratie belangrijk 1 genoemd en aan de regering van Volgens een Israëlisch leger- bericht, dat donderdagochtend vroeg is uitgegeven, hebben Is raëlische commandotroepen een Egyptisch militair kamn in het Nijldal aangevallen. Het kamp, dat bij de plaats Mankabad, ongeveer 10 km ten westen van Asyoet, is gelegen, werd met mortieren beschoten. De Israëlische aanvalsgroep keerde veilig terug. Het kamp is het hoofdkwartier van het Zuidegyptische front. Het ligt 260 km van de kust van de Rode Zee, ongeveer halver wege Assoean en Cairo. De aan val vond plaats om 22.15 Ned. tjjd. Het is de eerste keer dat een Israëlische commandogroep zo ver op Egyptisch grondgebied is doorgedrongen. Volgens een militaire woord voerder in Tel Aviv is de aanval uitgevoerd na „ontelbare schen dingen van het staakt-het-vuren door de Egyptenaren". Volgens een woordvoerder in Cairo heeft een Israëlische bom menwerper in de nacht van woensdag op donderdag 'n aan val gedaan op een Egyptisch op leidingskamp in Asyoet nabij de stad Mankabad in het Nijldal. Bij deze aanval zijn geen slachtoffers gevallen en er is ook geen materiële schade aange richt, aldus de woordvoerder. Noord-Vietnam gevraagd, of dit een vermindering van de troe pensterkte betekent. De vietcong heeft in de nacht van woensdag op donderdag 24 steden en militaire installaties beschoten. Hierbij zijn in het dis trict Cai Lay nabij My Tho twee mensen gedood en 40 gewond. In de Mekongdelta hebben de Zuid- vietnamese strijdkrachten „zwa re verliezen" geleden bij een ge vecht met „communistische" troepen, die 44 doden moesten achterlaten. Dit is donderdag meegedeeld door een Amerikaan se militaire woordvoerder in Sai gon. De laatste van de 25.000 Ame rikaanse militairen die vóór ein de augustus Vietnam zouden verlaten, zijn donderdagmorgen vertrokken. Het betreft twee brigades van de negende infan teriedivisie die in de Mekong delta hebben gevochten en het negende regiment van de lan dingstroepen van de mariniers. Bij Nabloes, in het door Israël bezette Transjordanië, zijn tien dagen geleden vijf Arabische com mando's gevangen genomen, aldus heeft een Israëlische legerwoord- voerder donderdag meegedeeld. Zij waren gewapend met vijf ge weren, dertig handgranaten, een hazooka, een landmijn-en 120 blok ken springstof, en hadden opdracht een olijfoliefabriek, een spoorweg en een politiepost op te blazen, aldus de woordvoerder. Koning Constantijn van Grie kenland, die sinds geruime tijd in Rome verblijft, en de Griek se minister van buitenlandse za ken Pipineiis hebben woensdag in het Zwitserse dorpje Schinz- nach-les-Ains twee uur met el kaar gesproken. Constantijn was om 11 uur op het vliegveld bij Zürich aangekomen en keerde om 13 uur naar Italië terug. Pipi neiis verblijft- al enkele weken in het Zwitserse dorpje. Het nieuws van het geheime onderhoud is donderdag bekend geworden. President Soeharto zal medio ™.u«uu™ september alle regentschappen rechtvaardige en eervolle vrede", in West-Irian bezoeken, zo heeft Hij zei dat hij hoopte de geschie de Indonesische minister van denis in te gaan als een natio- binnenlandse zaken Amir Mah- nale leider, eerder dan als een moed meegedeeld. Bij de terug- stamhoofd. Dr. Azikiwe is een trekking van niet-Irianese amb- lbo. Hij gaf toe zelf getwijfeld tenaren, zei hij, zal Indonesië niet i te hebben aan de veiligheid voor uitgaan van de in West-Irian de Ibo's in Nigerië, maar zei nu West-Duitsland en de Verenigde Staten hebben Frankrijk elk een krediet van 500 miljoen dollar aangeboden als aanvulling op de financiële hulp die het land waar schijnlijk van het internationale monetaire fonds zal krijgen. Frankrijk heeft bet I.M.F. verzocht een lening van 985 miljoen dollar te mogen opnemen. Dat is donder dag meegedeeld door het Franse ministerie van financiën. In financiële kringen in Parijs worden de aanbiedingen van de Verenigde Staten en de bondsreou- bliek beschouwd als een „belo ning" voor de devaluatie van de franc. Deze was vóór de devalua tie een storende factor in het in ternationale monetaire stelsel. De kredieten moeten Frankriik in staat stellen het hoofd te bieden aan de internationale valutasnecu- latie, die mogelijk na de Westduit- se verkiezingen in oktober weer de kop zal opsteken. In Parijs wordt al enige dagen geprobeerd met hulp van de pers de officiële mening ingang te doen vingen, dat er geen revaluatie van de mark komt na de verkiezingen. Men hoopt hierdoor de terugkeer van het kapitaal dat in de afgelo pen veertien maanden naar het buitenland is gevloeid, te bespoe digen. Donderdag werd in semi- officiële kringen in de Franse hoofdstad vernomen, dat in de eerste drie weken na de devalua tie ongeveer 200 miljoen dollar aan deviezen naar Frankrijk is teruggekeerd. De vroegere Nigeriaanse pre sident dr. Namdi Azikiwe, heeft in Lagos een oproep gericht tot beide partijen in de Nigeriaanse burgeroorlog om spoedig een einde te maken aan het conflict. Dr. Azikiwe, die in 1960 zijn land naar de onafhankelijkheid leidde, maar nu reeds enige jaren bui tenslands vertoeft, zei dat hij spoedig naar Nigerië hoopte te rug te keren. In een verklaring, verspreid door het Nigeriaanse federale ministerie van voor lichting, riep hij leden en niet- leden van de Ibo-stam in het af gescheiden Biafra op, bij hun lei ders aan te dringen op overleg en „te onderhandelen over een v w** «e AAA vv Cöt-Al J-cUJl doorgebrachte diensttijd. Slechts zij die hun werk niet goed doen, zullen verdwijnen. Eerder was aangekondigd dat alle niet- inheemse ambtenaren zouden worden teruggetrokken, die lan ger dan vijf jaar in West-Irian hadden gediend. Dit was uitge legd als een poging de corruptie incompetente en tirannieke amb tenaren kwijt te raken, die onder Soekarno al in West-Irian waren. Waarnemers achtten het al niet mogelijk deze ambtenaren allen te vervangen, gezien het tekort aan ervaren personeel. Bij Phoe Cat in de Zuidvietna- mese provincie Binh Dinh hebben onbekenden dinsdag vier grana ten geworpen in een gebouw, waar propagandisten van de Zuidvietnamese regering een vergadering hadden met dorpe lingen. Er vielen 24 doden en 81 gewonden, zo is donderdag door een Amerikaanse woordvoerder meegedeeld. Prinses Paola, de echtgenote van prins Albert van Luik, is niet toegelaten tot de basiliek van Sint Pieter in Rome, omdat haar rokken naar Vaticaanse maatstaven te kort waren. Dit weet het Italiaanse modeblad „Annabella" te melden. Op foto's in het blad is de blon de schoonzuster van koni„g Boudewijn met een vriendin en een functionaris van de Belgi sche ambassade te zien, terw ijl zij door 'n lid van de Vaticaanse garde wordt tegengehouden. De japonnen van de dames reikten tot ongeveer tien cm boven de knie overtuigd te zijn dat er geen plannen bestonden om genocide te plegen tegen de lbo- en niet- Ibo-bevolking in Biafra, dat nu in oorlog is met de rest van het land. Het vliegtuigongeluk op het vliegveld van Moskou heeft dins dag zestien mensenlevens geëist, aldus heeft het ministerie van bui tenlandse zaken in Moskou mee gedeeld. Het toestel, een viermotorige „Ilyushin" van de Aeroflot, was met 102 passagiers opgestegen in Norilsk, een mijnstadje 2900 km ten noordoosten van Moskou. De mededeling van het ministe rie was de eerste officiële verkla ring en werd veertig uur na het ongeluk gepubliceerd. Er werd geen melding gemaakt van gewon den. ZON Volgens eerdere onofficiële be- op on<^er richten waren bij het ongeluk vijf- 4g tien personen omgekomen en even-j 30 05'48 Aanhoudend koel Tussen een lagedrukgebied waarvan het centrum boven zuid- Scandinavië ligt en een gebied met hoge barometerstanden ten zuidwesten van Ierland werd met een noordwestelijke wind via de Noordzee koele en onstabiele lucht naar ons land gevoerd. Hierin kwamen op de meeste plaatsen buien voor waarvan sommige met onweer gepaard gingen. Ook over een groot deel van de rest van Europa drong de onsta- ren liepen hier dan ook niet veel biele lucht door. De temperatu- uiteen. Een kleine storing trok donderdag van Noord-Schotland naar de Duitse bocht. Op de nade ring hiervan man de wind aan onze kust tot hard toe. Het eerder genoemde lagedruk gebied vult langzaam op maar verandert slechts weinig van plaats. De wind zal vandaag nog steeds uit noordwestelijke rich ting waien maar zal geleidelijk in sterkte afnemen. Met de noord westelijke wind zal dan ook op nieuw onstabiele lucht aange voerd worden, zodat er enkele buien kunnen vallen. Het blijft koel weer. Weerbericht medegedeeld door bet K.N.M.I„ geldig tot hedenavond. Koel weer Wisselende bewolking en hier en daar een bui. Overwegend ma tige wind uit noordelijke richtin gen. Weinig verandering in tem peratuur. VRIJDAG 29 AUGUSTUS Cadzand Hansweert Breskens Terneüzen Walsoorden v.m. 2.35 4.15 3.00 3.36 4.19 n.m. 2.43 4.23 3.08 3.44 4:27 ZATERDAG 30 AUGUSTUS Cadzand Breskens Terneüzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.11 3.36 4.12 4.51 4.55 n.m. 3.21 3.46 4.22 5.01 5.05 MAAN op onder eens vijftien gewond, 31 05.50 19.34 19.32 19.30 20.13 20.24 20.31 08.18 09.42 11- 03

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1