Promotie degradatie afd. Zeeland DUBCEK EN SMRK0VSKY MOETEN DE KLAPPEN OPVANGEN Partij steunt harde lijn van Husak Beweging voor burgerrechten wil aftreden regering Noord-lerland STRIJD OM DE MACHT IN ZAMBIA President kondigt verkiezingen aan STRAATGEVECHTEN IN ROME TUSSEN POLITIE en NEO FASCISTEN DIPO, DE DONKERE DWERG POCKETS Woensdag27 augustus 19t>y DE VRIJE ZEEUW Russische raketten met kernaandrijving (zondag) Kopermijnen Polen—Nederland niet op televisie? Feijenoord speelde gelijk tegen Curitiba FC Reykjavik kreeg 10 goals tegen FC Twente versloeg DWS MET 5-1 Griekse ondergrondse waarschuwt atleten Veel te verdienen in Forest Hills Belgische wielrenner verongelukt Jan Janssen won in Frankrijk DUIVENSPORT Vreemdelingen Miljoen schade Vrouw onder trein Opslagschip voor ruwe olie te water gelaten Werkloosheid „Opheldering" gevraagd MAASTRICHT: In de Limburgse hoofdstad woedt een broodoor log: een van de strijdende par tijen biedt op het ogenblik een brood aan voor 1 cent bij aankoop van een halve kilogram kaas: hoe sommige huisvrouwen daarop reageerden blijkt uit deze foto. De Sow jet-Unie beschikt se dert twee jaar over raketten met kernaandrijving en heeft er reeds twee gelanceerd. Dit verklaarde in Tokio M. B. »F. Petrov, voorzitter van de com missie voor onderzoek en ge bruik van de ruimte van de Russische academie voor weten schappen. De reeds gelanceerde raketten waren „Yantar" 1 en 2 genoemd. Petrov, die sprak op een inter nationaal symposium over tech nologie en ruimtewetenschap, gaf voorts te kennen dat de Rus sen bezig zijn met de voorberei dingen voor een geweldig ruim- testation. 35) Nadat de beide mannen een kwartier gesproken hadden, stond Akbar °P. „Ge hebt mij dus begrepen?" vroeg hij. Dipo knikte en nadat de heerser was vertrokken, spoedde de dwerg zich naar de vleugel, waar de soldaten gehuis vest waren. Al gauw had hij Gal- lash gevonden. „Zorg. dat er na de maaltijd drie paarden gereed staan," beval hij, „ik rij uit met Kiruna en de vreemdeling!" Gallash keek hem onderzoe kend aan, „Waarheen" wilde hij weten, doch Dipo zei slechts: „Wij moeten onze gast bezig houden. Bevel van Akbar! En overigens kunt ge-alle gedachten aan Kiruna wel uit uw hoofd zet ten, want El Akbar is vastbeslo ten haar aan de vreemdeling uit te huwelijken!" Inmiddels wandelde Aram met Kiruna door de prachtig aange legde tuinen van het paleis. „Ik heb uw vader vanochtend reeds gezegd, dat ik zo spoedig mogelijk naar mijn land wilde terugkeren," vertelde Aram haar. Het meisje schrok. „Is hij niet boos geworden? Heeft hij niet getracht u over te halen, hier te blijven?." vroeg zij angstig. Aram vertelde haar, dat El Akbar wel teleurgesteld was geweest, doch hem niets in de weg had gelegd en hem zelfs een schip beloofd had. Kiruna zuchtte. „Ik hoop. dat hij het meent," fluisterde zij. „Het is wonderlijk, want hij is er niet de man naar om zich gauw van zijn voor nemens te laten afbrengen!" maakte dit in een rede voor radio en televisie bekend, enige uren na dat vice-president Simon Kapwep- we die de regeringspartij heeft op gericht, was afgetreden. De president verklaarde, dat hij de partij als secretaris-generaal blijft leiden. Hij deed een beroep op de bevolking om hem te steu nen. Hij zei dat enige partijleiders groepsbelangen nastreefden, maar flij noemde niet de naam van Kap- wepwe. Kaoenda beriep zich op de bui tengewone bevoegdheden die de partij hem in 1961 heeft toegekend. Hij zei besloten te hebben, een nieuw partijbestuur te vormen en een commissie in het leven te roe pen voor het opstellen van nieuwe en bevredigende partijstatuten. Als de nieuwe statuten gereed zijn, zullen er verkiezingen wor den gehouden, aldus president Kaoenda. „Zelfzucht en een ver keerd begrip van plicht" hadden volgens hem het streven om het land op te bouwen gefrustreerd, waardoor tweedracht zaaiende krachten de partij waren binnen gedrongen met de bedoeling het partij- en staatsbestel te vernieti gen. Het aftreden van Kapwepwe en de maatregelen van Kaoenda vor men een bevestiging van de be richten, dat er een machtsstrijd aan de gang is in Zambia. Dit zou al het geval zijn geweest, toen de president twee weken geleden de verrassende aankondiging deed, dat de staat een belang van 51 procent in de kopermijnen zou overnemen. Twee grote maatschappijen, de Anglo-American Corporation en de Roan Selection Trust, hebben laten weten, dat zij met de rege ring willen onderhandelen. Kaoen da zei dat hij waardering had voor deze „positieve reactie". Het is zo goed als zeker dat de voetbalwedstrijd PolenNeder land, die zondag 7 september in de voorronde van het wereld kampioenschap wordt gespeeld, niet rechtstreeks door de televisie zal worden uitgezonden. Op het moment dat de wedstrijd begint (4 uur) worden voor de vader landse competitie nog verschil lende wedstrijden gespeeld, zodat de N.O.S. geen toestemming van de K.N.V.B. verwacht om de wed strijd rechtstreeks uit te zenden. Van K.N.V.B.-zijde heeft men inmiddels laten weten, dat geen toestemming voor een recht streekse uitzending zal worden verleend. Wel zal op zondag avond in het sportprogramma 'n samenvatting van de wedstrijd worden gegeven. Het is dus weer het oude liedje Feijenoord heeft dinsdagavond in Rotterdam gelijk gespeeld 11 tegen de Braziliaanse club Curi tiba. De ruststand in deze vriend schappelijke ontmoeting was 10 voor de landskampioen. De landskampioen van IJsland en tegenstander van Feijenoord in de eerste ronde van het toer nooi om de Europese beker, heeft dinsdagavond in Essen een zware nederlaag geleden tegen de Westduitse voetbalvereniging Schwarz Weiss Essen (100). Na de eerste 45 minuten van de vriendschappelijke wedstrijd was de stand 20 nog draaglijk voor de IJslanders. In de tweede helft werden zij overspoeld door Duit se aanvallen. Éénmaal schoot een IJslander in eigen doel. Feijenoord speelt op 17 septem ber in Rotterdam de eerste wed strijd tegen FC Reykjavik. FC Twente heeft dinsdagavond de competitiewedstrijd tegen DWS met 51 gewonnen. De wedstrijd was oorspronkelijk vastgesteld op 17 augustus, maar moest wegens de slechte weers omstandigheden worden uitge steld. Een Griekse ondergrondse or ganisatie heeft gedreigd met maatregelen tegen de atleten, die deelnemen aan de Europese kampioenschappen, die van 16 tot 21 september in Athene wor den gehouden. De „vereniging van democra tische ambtenaren" heeft aan buitenlandse persbureaus in Athene een verklaring toegezon den, waarin represailles worden aangekondigd tegen hen, die door deel te nemen aan „door een fascistisch bewind georganiseerde spelen het vrijheidsideaal ver raden". Het toernooi om de open Ame rikaanse tenniskampioenschap pen, die vandaag in Forest Hills beginnen, heeft voor de deel nemers een record-prijzenbedrag van 137.000 dollar (bijna 500.000 gulden) in petto. De winnaar van het herenenkelspel ontvangt het meest: 57.000 gulden. De 31-jari- ge Australische professional Rod Laver probeert voor de tweede maal in zijn succesvolle carrière het zogenaamde „grand slam" te winnen. Hij leverde deze fraaie prestatie voor de eerste maal in 1962 als amateur. Voor de zondagcompetitie in de afdeling Zeeland geldt voor seizoen 1969/1970 de volgende promotie-degradatieregeling. De kampioen van de eerste klas pro moveert naar de vierde klas van de KNVB. Nummer laatst van de eerste klas degradeert naar de 2e klas. Tweede klasse: zijn de kam pioenen van de tweede klassen A en B een standaard- en een reserve-elftal, dan promoveren beide, resp. naar de eerste en de reserve eerste klas. Zijn het beide standaardelftallen, dan zal een beslissingswedstrijd uitmaken wie overgaat naar de eerste klas. Nummer laatst van de reserve eerste klas degradeert naar de tweede klas en zal daarin worden vervangen door een kampioen (niet standaard-elftal) van de tweede klar of eventueel door het hoogst geplaatste reserve-elftal uit de beide klassen. De nummers laatst van de bei de tweede klassen degraderen naar de derde klas. Derde klasse: de kampioenen van de derde klasse A en B gaan onderling uitmaken wie over gaat naar de 2e klas. Hetzelfde gebeurt in de derde klasse C en D voor een plaats in de tweede klasse B. Een eventuele aanvulling tot 12 elftallen in de tweede klasse A kan eerst aan het eind van het seizoen worden bekeken. De 25-jarige Belgische prof renner Jos Mathy is maandag nacht verongelukt toen hij met zijn auto terugkeerde van een cri terium te Zingem. Zijn wagen raakte van de weg en reed in een sloot in de omgeving van het plaatsje Engien. De auto werd totaal vernield. Mathy was getrouwd. Hij laat twee kinde ren achter. Hij werd in 1964 be roepsrenner. Jan Janssen, die na de ronde van Frankrijk uit het nieuws verdween, heeft maandag in Bussières (Fr.) een criterium over 112 km gewonnen. Janssen ontsnapte na 30 km in gezelschap van de Fransman Desiré Letort uit het peloton, bouwde een voorsprong op en stond die on danks een tegenaanval van Pou- lidor en Gimondi niet meer af, In de sprint was Letort geen tegenstander voor onze landge noot. Eddy Merekx staakte de strijd wegens griep. De uitslag was: 1. Janssen (Ned.) 112 km in 2.53,10; 2. Letort (Fr.) op 2 leng ten; 3. Guimard (Fr.) op 20 sec.; 4. Gutty (Fr.) z.t.; 5. Dumont (Fr.) op 50 sec.; 6. Genet (Fr.) z.t.; 7. Gimondi (It.) op 58 sec.; 13. Pingeon (Fr.) op 58 sec.; 14. Anquetil (Fr.) z.t.; 15. Poulidor (Fr.) z.t. PRIJSVLUCHT UIT ORLEANS (Nationaal) „De Eendracht" - Terneuzen Snelheid eerste "duif 1043,1 m; laatste prijswinnende duif 624,8 meter. 1 en 11. M. Soomers; 2 en 18. J. de Kraker; 3 en 19. A. Scheele; 4 en 13. H. F. Koch en Zn; 5. F. de Schepper en Zn: 6 en 20. J. v. d. Graaf; 7. C. Oppeneer en Zn; 8 en 10. A. Vantricht; 9. P. Pladdet; 12. J. A. de Smidt; 14. J. H. de Kraker; 15. P. J. v. d. Bulck; 16. F. de Bakker; 17. B. Bentz ten Hoor. Het Praagse avondblad „Vecer- nj Praha" heeft gemeld, dat plaatselijke afdelingen van de communistische partij in Tjecho- Slowakije in resoluties de krach tige houding hebben goedgekeurd die door de overheid is aangeno men tijdens de recente ongere geldheden. Voor het eerst wordt in deze resoluties de naam van Josef Smrkovsky genoemd, Smrkovsky was een van de krachtigste mede standers van de voormalige par tijleider Dubcek tijdens het libe ralisatieproces van vorig jaar in Tsjecho-Slowakije. In de resoluties, waarin de harde lijn van partijleider Husak wordt gesteund', wordt de onrust van vorige week tereruggevoerd tot de periode waarin Dubcek partijleider was. Waarnemers menen thans, dat Dubcek en Smrkovsky persoon lijk zullen worden aangevallen tijdens de bijeenkomst over twee weken van het centrale comité van de communistische partij. Radio-Praag heeft maandag avond bekend gemaakt, dat vori ge week 184 politiemannen, 34 militairen en 31 man van de mili tie zijn gewond. In Bohemen en Moravië het Tsjechische deel van het land waren 3.690 men sen onder wie 78 vreemdelingen in hechtenis genomen. Het ministerie van binnenland se zaken heeft journalisten uit communistische landen meege- gedeeld, dat 19 van de gear resteerde buitenlanders Ameri kanen zijn, negen Westduitsers, acht Fransen, zeven Italianen en twee Engelsen. De Tsjechoslowaakse minister van binnenlandse zaken, Jan Ma- jer, heeft op een persconferentie bekend gemaakt, dat de onlusten in de periode van 19 tot 21 augus tus in Bohemen en Moravië vier doden en 31 gewonden onder de burgerbevolking hebben geëist. De schade die tijdens de betogin gen in Praa& werd aangericht, be draagt volgens de minister vier miljoen kroon (ongeveer 1 milj. gulden). Gisteren om kwart voor twee is óp de onbewaakte overweg bij Bosschenhoofd de 25-jarige mevr. M. Tuisterman-Rokx uit Bos schenhoofd om het leven geko men. Zij wilde met haar brom fiets de onbewaakte overweg oversteken en werd door de snel trein uif de richting Roosendaal aangereden. Ze was op slag dood. De beweging voor de burger rechten in Noord-lerland heeft maandagavond een communiqué uitgegeven, waarin zij haar eisen herhaalt: ontslag van de regering van Noord-lerland, een nieuwe wettelijke regeling van de bur gerrechten, vrijlating van de po litieke gevangenen, intrekking van de wet op de bijzondere vol machten. De beweging heeft bovendien besloten een brief te richten tot alle leden van de oppositie in het parlement van Ulster, waarin zal worden gevraagd hun ont- Bij de Rotterdamsche droog dokmaatschappij (R.D.M.) is gis termiddag het door deze werf ge bouwde deel van 's werelds grootste opslagschip voor ruwe olie, de „Pazargad", te water ge laten. De plechtigheid werd ver richt door mevr. B. Boukes Heerema, echtgenote van de secretaris van de R.D.M.-onder- nemingsraad. Het grote opslag schip bouwt de R.D.M. in samen werking met de eveneens tot de Rijn-Scheldegroep behorende werf Wilton-Fijenoord in Schie dam. De Rotterdamse werf bouwt zevenachtste van het in totaal 30 miljoen kostende schip. Op drachtgever is Mobil Tankers Ltd. te Bermuda. De „Pazargad" (128.000 ton d.w.) krijgt een lengte van 154 meter. De breedte en de hoogte zullen resp. 45 en 26 meter be dragen. Het bij de R.D.M. ge bouwde deel van het schip zal later aan het bij Wilton-Fijenoord vervaardigde stuk worden gekop peld. slag in te dienen. Er zou een on derhoud worden gevraagd met de Britse minister van binnen landse zaken, James Callaghan, die vandaag (woensdag) een be zoek aan Noord-lerland brengt. Het 22-jarige vrouwelijke par lementslid Bernadette Devlin heeft op een bijeenkomst in Phi ladelphia gezegd, dat de regering van Ulster een scheiding tussen de katholieke en protestantse be volkingsgroepen met lagere in komens teweeg tracht te brengen. De beweging voor burgerrechten in Noord-lerland streeft naar sociale en economische recht vaardigheid voor zowel protes tanten als katholieken en naar een opheffing van de grote werk loosheid. President Kenneth Kaoenda van Bernadette Devlin brengt een Zambia heeft het centrale comité bezoek aan de Verenigde Staten van zijn verenigde nationale onaf- om te trachten een bedrag van 3,6 miljoen gulden bijeen te bren gen voor de door de relletjes ge troffen gebieden van Ulster. hankelijkheidspartij ontbonden en de bureaus van de voorzitter en de vice-voorzitter afgeschaft. Hij De politie heeft dinsdagmor gen vroeg de orde in het cen trum van Rome hersteld, waar zich maandagavond en 's nachts urenlange straatgevechten af speelden met ongeveer zevendui zend neofascistische jongelui, die een betoging tegen de Russische bezetting van Tsjecho-Slowakije hielden. Na de gevechten telde men zeventien gewonden onder het politiepersoneel, van wie er één ernstig aan toe was. De strfjd begon toen de beto gers door een afzetting braken, die de politie had gevormd om hen van een mars naar het mo nument voor koning Victor Ema nuel te weerhouden, waar zij 'n krans wilden leggen. Groepen jongelui begonnen door de stra ten te rennen, waarbij zij de po litie miet flessen, stenen, bar krukken en andere voorwerpen bestookten. Bij het centraal sta tion .wierpen zij de ruiten -in, waardoor enkele voorbijgangers gewond raakten. Doordat beto gers het omroepsysteem van het station hadden bezet om er leu zen door te verspreiden, konden enkele treinen niet vertrekken. PITTSBURG: Een aantal mili tante leden van diverse organi- ities voor gelijke burgerrechten in de Verenigde Staten hebben knokploegen gevormd die op het ogenblik regelmatig verschijnen bij bouwwerken waar te weinig werk vor negers zou zijn. Op de foto een van deze knokploegen bij de bouw van een stadion in Pittsburg. De bouwvakkers na men toen maar een dag vrij om een botsing te voorkomen. BOEKHANDEL VAN DE SANDE Een andere groep bracht het verkeer op de drukke Piazza Venezia tot stilstand, terwijl een derde groep naar de Russische ambassade trok. Zij werden ech ter onderweg door de politie uit eengejaagd. De politie maakte bekend dat zij 24 personen had aangehou den. Volgens de officiële gege vens zouden slechts twee beto gers verwondingen opgelopen hebben. De politie vermoedt dat het er meer zijn, maar dat de meesten zich niet bij de zieken huizen hebben gemeld uit vrees voor arrestatie. De betoging was georganiseerd door de uiterst rechtse Italiaan se sociale beweging M. S. D. Een aantal tot deze partij behorende parlementsleden heeft inmiddels premier Rumor om opheldering over het „wrede optreden" van de politie gevraagd bij een „vreedzame betoging" die ten doel had de solidariteit met de Tsjechoslowaakse jeugd te laten blijken.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 5