PROVINCIAAL NIEUWS DOW GAAT STRENGER TOEZIEN OP VEILIGHEIDSVOORSCHRIFTEN Reeds 55 procent Nederl. orders kerncentrale Borssele ONGERUSTHEID IN WASHINGTON OVER TOESTAND MIDDEN-OOSTEN Brand in moskee „betreurenswaardig incident" Hoe is het mogelijk. Op het matje Geschokt Terneuzen Aardenburg Breskens Goes Middelburg Sluis Dode bij verkeersongeval Slapende militair overreden Steekproef „landbouw- produktie" Arts bij havenongeluk omgekomen K0 Wal it dia Spar vandaag Gedood bij botsing vorkheftruks Veel te doen ALARM OP MOSKOUS VLIEGVELD Vlootactiviteit Zeebodem en ontwapening Een van de rijkste vrouwen overleden Staking bij Israëlische radio en televisie 26 augustus Bore VII, 1065 dwt (Finland) Yorkshire, 12.000 dwt (Eng.) Van Sas van Gent 26 augustus Mitha Pasa, 5219 dwt (Turkije) Gepasseerd van Gent 25 augustus Poel, 840 dwt (O.-Did) Falco, 984 dwt (Ned.) La Roche, 4024 dwt (Fr.) Rügen, 553 dwt (W.-Dld) Brilliant, 1460 dwt (België) Njord, 876 dwt (W.-Dld) Ishevkles, 3606 dwt (Ruslantji 26 augustus Riet, 410 dwt (Ned.) Sunny Queen, 18.125 dwt (Nou. Esso York, 28.233 dwt (Eng.) De direktie van Dow Chemical Nederland te Terneuzen zal strenger gaan toezien op de na koming van de veiligheidsvoor schriften in dit bedrijf. Dit zal gebeuren naar aanleiding van de twee bedrijfsongevallen met do delijke afloop die zich de afgelo pen veertien dagen op het ter rein van Dow hebben voorge daan. Hoewef de verongelukte arbeiders geen werknemers van Dow waren, maar in dienst ston den van onderaannemers, meent de direktie dat deze aannemers hun veiligheidsmaatregelen moe ten verscherpen om herhaling van dergelijke ongevallen te voorkomen. De ruim tweehonderd aan nemers die voor Dow Terneuzen werken, waren maandagmiddag op het matje geroepen in de kan tine van het hoofdgebouw om het ongenoegen van de direktie aan te horen. Ir. G. H. Watkins, president- direkteur van Dow Nederland, stak dit dan ook niet onder stoe len of banken. „De beide be drijfsongevallen zijn voor ons onaanvaardbaar", hield hij zijn gehoor voor, „en komen geheel voor uw rekening. Dow heeft er formeel niets mee te maken, maar de ongelukken zijn op ons terrein gebeurd". Hij waar schuwde de aannemers dat, wan neer ze zich in het vervolg niet aan de veiligheidsvoorschriften houden, zij geen verdere werk zaamheden meer voor Dow zou den mogen verrichten. Ir. K. Post, leider van de con structie-afdeling Terneuzen, ver klaarde dat de direktie geschokt was door de ongelukken. Hij wees erop dat van alle personeel dat binnen de poorten van Dow werkt, wordt verwacht dat ze een optimale veiligheid betrach ten. „Vijf maanden geleden hebben we u by elkaar laten komen om te wijzen op het belang van de veiligheid, die één van de be langrijkste faktoren van ons be drijf is. Gezien de recente onge vallen is het niet overbodig om dat nog eens te doen", zei de heer Post. Dow Terneuzen heeft tot nu toe met eigen personeel 4% mil joen uren veilig gewerkt. Inbraken In de nacht van maandag oo dinsdag j.l. werd ingebroken in de kantine van het sportpark en in het Scheldebad. De inbraken wer den dinsdagochtend om zeven uur ontdekt. Op beide plaatsen werden de deuren van de kantine's op ruwe wijze opengebroken en de inventaris in wanorde gebracht. Er wordt in totaal voor f 200 vermist, enige sloffen sigaretten, een radiotoestel en twee armband horloges. De recherche heeft de zaak in onderzoek. Sinds de opening van het sport park is dit de vierde maal dat in de kantine wordt ingebroken, ter wijl het zwembad voor de tweede maal bezoek ontving van ongeno- dfe gasten. 5 Internationaal toernooi De Terneuzense hockeyclub „Olympia" organiseert op zater dag 30 en zondag 31 augustus een .internationaal toernooi waaraan zal worden deelgenomen door Nederlandse en Belgische ploe gen. De wedstrijden beginnen .zaterdag om 15 uur en zondag om '10 uur. De entree is vrij. Kaartleesrit Te Sint Kruis werd een kaart leesrit verreden van de regionale autoclub „W. Z. A."; een rit over 52 kilometer op het grondgebied van de gemeente Aardenburg. Het aantal deelnemers was, mede door het slechte weer, minder dan gewooniyk, maar de deelnemers hebben een lastige maar goed verzorgde rit gekregen. Na afloop reikte de heer J- Sturm, voorzitter van die „W.Z, A." de prijzen uit in hotel ,,'s Lands Welvaren. De uitslag luidde: 1. J. Aers, Oostburg, 75 strafpunten; 2. H. van Geffen, Schoondijke, 98 str.p.; 3. P. van 't Westeinde, Oost burg, 142 str.p.; 4. J. Verstraete, Scboondijke, 145 str.p.; 5. J. van Hyfte, Schoondijke, 150 str.p.; 6. A. van der Linde, Aardenburg, 157 str.p.; 7. H. v. d. Vijver. IJzen- dijke, 160 str.p.; 8. A. van Hijfte, Hoofdplaat, 175 str.p.; 9. R. van Vooren, IJzendijke, 176 str.p.; 10. J. de Regt, Biervliet, 178 str.p. Hengelwedstrijd In Breskens worden zondag 31 augustus a.s. internationale zee- 'hengelwedstrijden georganiseerd. Deelnemers kunnen zich laten in schreven Vogelenzang 1A, waar ook verdere inlichtingen zijn te verkrljfe%hj'£" Weer mosselexport Vrijdagmiddag werd in Yier- geke vernomen dat geen certifica ten van onbesmetheid meer mochten worden afgegeven voor de export van mosselen, omdat het maximum aantal kolibacte- riën dat een liter Oosterschelde- water mag bevatten, was over schreden. Een en ander omdat door de vele regenval grotere TfAWA AT TERNEUZEN-GENT SCHEEPVAARTBEWEGING Van maandag 25 augustus (na 11 uur) tot dinsdag 26 augustus (tot 11 uur). Bestemd voor Terneuzen 25 augustus Anne G, 320 dwt (Ned.) Dow Chemical 26 augustus Rasmus Tholstrup, 765 dwt (Denem.) Gepasseerd naar Gent 25 augustus Gotha, 550 dwt (Denem.) Lietzow, 600 dwt (W.-Dld) Burgundia, 720 dwt (Ned.) 26 augustus Don Carlos, 1334 dwt (Zweden) Anita von Bargen, 2020 dwt (W.-Dld) Falco, 984 dwt (Ned.) Vertrokken van Terneuzen 25 augustus Ine, 203 dwt (Ned.) Gasselte, 310 dwt (Ned.) Yewforest, 1375 dwt (Eng.) hoeveelheden afvalwater uit Goes op de Oosterschelde zouden zijn gespuid dan normaal. Aan de Belgische autoriteiten is inmid dels voorgesteld-dat door het be drijfschap certificaten zouden worden afgegeven, waarbij de onschadelijkheid wordt gegaran deerd. Men is nu weer met de verlading naar België begonnen. Met de Franse regering worden nog onderhandelingen gevoerd. Vergadering prov. staten De provinciale staten van Zee land zullen op vrijdag 19 septem ber 1969 om 10 uur in de staten zaal te Middelburg in openbare zitting bijeenkomen. De agenda voor deze vergadering vermeldt o.m. de volgende punten van be handeling: Onttrekking aan het openbaar verkeer van een gedeelte van de Tasdijk in de gemeente Honte- nisse; onttrekking aan het openbaar verkeer van een gedeelte van Dijkpad-II in de gemeente Phi lippine; wijziging reisbesluit en van de verordening tot regeling van het presentiegeld en van de reis- en verblijfkosten, van de leden van provinciale en gedeputeerde sta ten; nota inzake de voorbereiding en behandeling van streekplan nen en daarmede samenhangen de zaken; instelling van een commissie van advies en bijstand voor de streekplannen; intrekking van de verordening tot instelling van een provinciale Zeeuwse schoonheidscommissie; subsidiëring provinciale Zeeuwse vereniging voor vreem delingenverkeer afwijzing verzoek tot subsidië ring Zeeuwse vereniging tot be scherming van dieren „Dieren in nood"; toekenning van een bijdrage a fonds perdu aan het Zeeuws in stituut voor de geesteiyke volks gezondheid; garantie van een geldlening, aan te gaan door de stichting ver pleeg- en rusthuizen Zeeland ten behoeve van „Vijvervreugd" te Middelburg. Excursie staten De jaarlykse excursie van de prov. staten zal plaats vinden op vrijdag 17 oktober a.s. Dit maal zal een bezoek aan Zeeuws- Vlaanderen worden gebracht. Een uitgewerkt programma van de excursie zal binnenkort wor den bekendgemaakt, aldus de commissaris der koningin in een schrijven aan de statenleden. D'66 OVER DE LUCHT VERONTREINIGING IN SLOEGEBIED De afdeling Noord- en Midden- Zeeland van D '66 heeft zich tot burgemeester en wethouders van Vlissingen gewend omtrent de vestiging van het aluminiumbe- drijf Pechiney in het Sloegebied. Met name wil D '66 weten of de door Pechiney te veroorzaken luchtverontreiniging met de reeds bestaande en nog te verwachten luchtverontreiniging een merk bare invloed, kwalitatief dan wel kwantitatief, zal hebben op de plantengroei of op de gezondheid van mens en dier in de omgeving van het Sloegebied. Voorts wil men weten of het juist is, dat bij een langdurige periode met oostelijke winden de gemeenten Vlissingen en Middel burg in meer of minder ernstige mate van luchtverontreiniging te lijden zullen hebben. Ook wil D '66 weten of en zo ja in welke mate de belangen van volksgezondheid en landbouw veiliggesteld zullen worden en of de gemeenteraad van Vlissin gen betrokken is geweest bij de beslissing over deze industrieves tiging. Indien dit laatste niet het ge val is geweest, dan verneemt men graag welk vertegenwoordigend lichaam beslist over een derge lijke industrievestiging. Indien geen enkel door de bevolking ge kozen openbaar lichaam mede beslist over een dergelijke vesti ging, wil D '66 van het college weten of dit in overeenstemming is met het beginsel van democra tische controle door gemeentera den en provinciale staten. tVoensdag 27 augustus 1969 DE VRIjE ZEEUW Aanrijding In de bocht van de provinciale weg nabij „Rozenoord" verloor een Duitse automobilist de macht over het stuur en botste in volle vaart tegen een lichtmast, die totaal werd vernield. Ook de auto liep grote materiële schade op. De vier inzittenden kwamen met de schrik vrij en moesten in „Rozen- oord" wat op hun verhaal komen. Ontvangst op gemeentehuis In de raadszaal van Sluis vond een ontvangst plaats van een groot gezelschap uit de Engelse toeristenstad Chester. De Engel sen werden toegesproken door burgemeester Van Hootegem. De burgemeester van Chester, de heer F. Hayhurst. bood als blijk van herinnering enige oude kaar ten van zijn stad aan. De Engel sen waren op bezoek in Brugge bij de gidsen van de verenigde handelsgebouwen. Reeds eerder werden ze ontvangen door 't ge meentebestuur van Brugge, waarmee de bewoners van Ches ter contacten onderhouden op grond van hun beider oude ge schiedenis. Vanmiddag is de 58-jarige G. Bos uit Heerenveen bij een ver keersongeluk op rijksweg Harde- garijp-Visvliet, onder de ge meente Tietjerksteradeel, om 't leven gekomen. De heer Bos kwani met zijn auto frontaal in botsing met een tegenligger, na dat een vrachtauto zijn wagen aan de achterkant aanreed. De man overleed ter plaatse. Tijdens een militaire oefening in West-Duitsland is maandag avond de 25-jarige ongehuwde dienstplichtige vaandrig F. W. S. J. de Visser uit Barneveld om het leven gekomen. Hij werd, terwijl hij in een slaapzak lag te slapen, overreden door een militaire vrachtauto. Levensge vaarlijk gewond werd hij naar een ziekenhuis in Hildesheim vervoerd. Bij aankomst bleek hij te zijn overleden. Het slacht offer behoorde tot het 13e pant- ser-infanteriebataljon. De mare chaussee stelt een onderzoek in naar het gebeurde. De diverse rubrieken van de rundveestapel gaven op 1 juli grotere aantallen dieren te zien t.o.v. juli 1968. Een uitzondering vormde het gedekte jongvee, dat op hetzelfde niveau lag als in 1968. De melkveestapel nam toe met 3 procent. Het jongvee (niet ge dekt) gaf een stijging te zien met 4 procent. De toeneming van het mestvee (15 procent) moet voor het grootste gedeelte wordn toegeschreven aan de mestkalveren. De totale varkensstapel bleef op 1 juli 1969 nog twee procent achter bij het aantal van vorig jaar. Gezien de ontwikkeling van het aantal gedekte zeugen kan worden verwacht, dat de achterstand over enkele maan den zal zijn verdwenen. De totale leghennenstapel blijft belangrijk boven die van vorig jaar liggen (22 procent). De toeneming van het aantal jon ge legdieren (tot 1 jaar) was gro ter dan die van het aantal oude kippen (1 jaar en ouder). Bij een ongeluk in de chemie- haven te Rotterdam is dinsdag morgen de 47-jarige Rotterdam se GGD-arts A. M. Ooms om het leven gekomen. Het ongeluk ge beurde toen hij aan boord van het Duitse m.s. „Aegir" wilde stappen om een quarantainegeval te onderzoeken. Hij verloor zqn evenwicht en viel ruim zes meter naar beneden op een naast het schip liggende sleepboot. R'DAM: In de voormalige St. Jo zef skerk in Rotterdam is een bou- tique-centrum gekomen: kapel letjes en hoekjes van het gebouw zijn ingericht als kleine winkel tjes, waar boeken, grammofoon platen e.d. te koop zijn, er is een bar ingericht (foto) en als de plannen doorgang kunnen vin den er komt een beatkelder. Voor velen zal het een hele om schakeling zijn maar de jonge ren in de Maasstad zijn er wél gelukkig mee Voor de uitvoering van de drie maanden geleden geplaatste or der aan Siemens voor de bouw van een kernenergiecentrale in het Sloegebied werden inmiddels aan de Nederlandse industrie opdrachten verstrekt voor meer dan 55 pet van het totaal der met de order gemoeide leveranties. Dit heeft de minister van econo mische zaken, mr. L. de Block, geantwoord op vragen van het tweede-kamerlid drs. G. Neder- horst (p.v.d.a.), die had gevraagd of de verwachting dat 76 pet van het totaal aantal leveranties door de Nederlandse industrie zou worden gedaan, is gerealiseerd. De minister deelt verder mee, dat de samenwerkingsovereen komst tussen Kraftwerk Union enerzijds en Verenigde Bedrijven Bredero, de verenigde machine fabrieken en Ryn-Schelde an derzijds tot stand is gekomen. Gezien het korte tijdsverloop sinds de plaatsing van de order en in aanmerking nemende dat over de verstrekking van verdere orders nog geen besprekingen gaande zijn, acht minister De Block de stand van zaken be vredigend. De heer J. A. C. van Schaik (36) uit Cothen is maandag om het leven gekomen, toen op het terrein van de Vrumona-vruch- tendrankfabriek in Bunnik 2 vorkheftruks in botsing kwamen. De heer Van Schaik, die de ene bestuurde, sprong naar beneden vlak voordat zijn vorkheftruk kantelde. Hij kwam onder het gevaarte terecht en werd op slag gedood. De politie heeft de arbeidsinspectie gewaarschuwd. De verslechtering van de toe stand in het midden-oosten ver oorzaakt een toenemende onge rustheid in officiële Amerikaan se kringen. Het ministerie van buitenlandse zaken maakt zich zorgen over de gebeurtenissen in Bagdad en Jeruzalem, alsook over de Russische vlootactivitei- ten in de Middellandse Zee. De woordvoerder van het mi nisterie, McCloskey, heeft de te rechtstelling van 15 mensen in de Iraakse hoofdstad, die vol gens Irak spionnen in dienst van de V.S. en Israël zouden zijn ge weest, veroordeeld. McCloskey heeft te verstaan gegeven, dat de V.S. zich moeilijk een op- jectief beeld van de gebeurtenis sen in Bagdad kunnen vormen omdat de V.S. geen diplomatie ke vertegenwoordiging in Irak hebben. De brand in de moskee in Je ruzalem is door McCloskey een „betreurenswaardig" incident ge noemd. Hij heeft bovendien toegege ven, dat de Amerikaans-Rus sische besprekingen over het midden-oosten nagenoeg op het dode punt zijn aangeland. In officiële Amerikaanse krin gen meent men, dat de V.S. en de Sowjet-Unie hebben samen gewerkt om de spanning in het midden-oosten te verminderen, maar de twee grote mogendhe den hadden wellicht niet alles gedaan wat zij konden om een oplossing van de crisis in dat deel van de wereld te bespoe- Volgens nog onbevestigde be richten heeft een vliegtuig van de Russische luchtvaartmaat- schappq Aeroflot dinsdagavond vlam gevat tijdens het verrich ten van een noodlanding op het Moskouse vliegveld Vnoekovo. Het toestel had 112 passagiers aan boord en was uit Sótsji, een vakantieoord aan de Zwarte Zee, vertrokken. Een 30-tal ambulance- en brandweerauto's was voordien gesignaleerd op weg naar het vliegveld. Een woordvoerder van het Russische reisbureau Intoerist op het vliegveld Vnoekovo had meegedeeld, dat de komst van de auto's verband hield met het cir kelen van een vliegtuig boven Vnoekovo. Later verklaarde een funktionarls van het vliegveld, dat er brand was uitgebroken aan boord van een vliegtuig, maar dat alles weer voorbij was. digen. Wel was de goede wil van Washington en Moskou duide lijk, maar er was nog veel te doen. De minister van buitenlandse zaken, William Rogers, is voor nemens zich 15 september naar New York te begeven. Hij zal in het kader van de bijeenkomst van de algemene vergadering Ier naties gesprekken met ambt genoten van andere landen voe- •en, o.m. met de Russische mi nister van buitenlandse zaken Gromyko. Wat de vloot-activiteiten aan gaat zei McCloskey, dat de V.S. zich niet nodeloos ongerust wil len maken, maar dat deze vloot activiteit niet onopgemerkt was gebleven. De Amerikaanse mi nister van defensie, Meivin Laird, heeft eerder op een pers conferentie gezegd, dat 125 Rus sische oorlogsschepen op het ogenblik de Middellandse Zee, de Indische Oceaan en Atlan tische Oceaan doorkruisen. ENSCHEDE: Michael, de 13- jarige jachthond van mevr. De JongStaal, kreeg twee jaar ge leden een ongeluk waarbij zijn achterlijf verlamd werd. Met aanwijzingen van het revalida tiecentrum te Enschede werd er door de eigenares en de smid van Usselo 'n karretje geconstrueerd dat de funktie van de achterpo ten moet overnemen. Op de foto de hond tijdens de training met het vreemdsoortige vervoermid del.- De beide voorzitters van dB Geneefse ontwapeningsconferen tie, Alexej Rosjtsjin van de Sowjet-Unie en James Leonard van de Ver. Staten, hebben een compromis gevonden op het stuk van het vrijhouden van de zee bodem van middelen tot massale vernietiging en aanvalswapens. De regeringen in Moskou en Washington moeten er nog hun goedkeuring aan geven. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de Amerikanen in Brussel het voorlopige ontwerp zullen be spreken met de NAVO-partnerg, Mevrouw Ailsa Mellon Bruce, een van de rijkste vrouwen ter wereld, is maandag' in een zie kenhuis in New York op 68-jari- ge leeftijd overleden. Zij was een dochter van de bankier Andrew Mellon. Zij is gehuwd geweest met de vroegere Amerikaanse ambassadeur in Londen en Parijs, David K. E. Bruce, van wie zij in 1945 scheidde. Bij haar huwelijk met Bruce kreeg zij van haar vader een huwelijksgift van 36 miljoen gulden Het personeel van de Israëli sche radio en televisie is in sta king gegaan. Het initiatief bier toe ging uit van de journalisten die een nieuwe promotie en sa- larissenschaal eisen. De directie is geruime tijd geleden reeds in kennis gesteld van deze eisen, maar ze heeft tot nu toe geen enkele maatregel genomen die erop zou duiden, dat ze eniger mate aan de eisen tegemoet wil komen. Het administratief per soneel heeft zich uit solidari- teitsoverwegingen bij de actie van de journalisten aangeslo ten. Zolang de staking duurt, zullen aldus de journalisten korte in formatie-bulletins worden door gegeven.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3