De komende Islamitische topconferentie Raketten vielen in Jeruzalem NOORS JACHT GEZONKEN: VIER SCHIPBREUKELINGEN GERED Scheepsramp bij Australië „Volksfront" schuldig aan bomontploffing in Londen? DE VRIJE ZEEUW Woensdag 27 augastus 1969 PAPOEA'S VLUCHTEN Oud-president van Soedan overleden Verrassing Officier over politiecontrole op „Damslapers" Frontale botsing Ze gingen slapen Concertgebouw orkest in Festival van Vlaanderen Dode bij frontale botsing Na ongeluk overleden Basken willen soepeler houding van Franco Vonnissen in Bagdad Na de moord in Los Angeles Stormgeschut in woonkamer India contra Israël Arabieren vermoord Statenontbinding in Suriname Oliesmokkelaars berecht Vliegtuig van Zambiaanse president neergestort Artillerie beschieting Luchtaanval Prof. Barnard plaatst kunstmatige longslagaders Tricia Nixon in ziekenhuis Levenslang in Cairo Van „vredesapostel" tot kasteel eigenaar. De laatste twee weken zijn 582 mensen uit West-Irian naar Australisch Nieuw-Guinea uitge weken, zo deelt het Australische bestuur mee. Op 13 augustus kwamen 384 papoea's tegelijk de grens over. Dr. Ismail el-Azhary, oud president van Soedan, is gisteren in Chartoem aan een hartaanval overleden. Dr. Azhari werd 25 mei bij een militaire staatsgreep afgezet als voorziter van de op perste raad van Soedan. Na de machtsovername werd bekend gemaakt dat hij in „verzekerde" bewaring" was gesteld. Hij zou worden ondervraagd door een commissie van onderzoek naar politieke corruptie. Eerder had de nieuwe leider van de revolu tionaire raad, generaal-majoor Maafar el Nimeiry, gezegd dat de nieuwe regering beschuldigin gen tegen el-Azhary zou uitbren gen. El-Azhari werd in 1900 gebo ren. In 1965 werd hij president. Hij was Soedans eerste premier en minister van binnenlandse zaken van 1964 tot 1956. De Arabische ministers van bui tenlandse zaken die naar aanlei ding van de brand in de Al Aksa- moskee te Jeruzalem in de Egyp tische hoofdstad bijeen waren ge komen, hebben zich uitgesproken voor het houden van een islami tische topconferentie, die koning Feisal van Saoedi-Arabië en ko ning Hassan van Marokko zullen voorbereiden. Deze beslissing betekent dat de gematigden in de Arabische we reld onder leiding van koning Fei sal in Cairo de overwinning heb ben behaald. Een voorstel van koning Hoessein om een uitslui tend Arabische topbijeenkomst te organiseren, werd afgewezen om dat men kennelijk vreesde dat een dergelijke conferentie tot een nieuw militair avontuur zou kun nen leiden, dat wel op een misluk king zou uitlopen. Waarnemers achten het verras send, dat Egypte dat gewoonlijk optreedt als leider van de militan- De controle, die de Amster damse politie de laatste tijd heeft gehouden onder de op de Dam en omgeving slapende jongelui, is volgens de officier van jüstitie en hoofd van het parket, mr. J. F. Hartsuiker, een legale aktie. Gebleken is dat bij de voor on derzoek aangehouden jongeren gemiddeld 50 pet bestaat uit bui tenlanders zonder middelen van bestaan, minderjarigen en jon gelui die in het bezit zijn van verdovende middelen. De aan houdingen geschieden op ver denking van overtredingen en misdrijven. De kwestie van het des nachts vertoeven op de Dam, in de por tieken in de omgeving, de beurs- passage e.d. valt onder het hand haven van de openbare orde en dat is een politiezaak, zei mr. Hartsuiker. Tot 25 augustus heeft de politie 602 jongeren aangehouden, van wie 500 voor het overgrote deel minderjarige buitenlanders wa ren. Van hen bleken er 339 in het bezit van voldoende middelen van bestaan en geldige papieren en zij werden na onderzoek weer weggezonden. Er zijn 161 jonge lui, die minderjarig waren of geen middelen van bestaan of geldige papieren hadden, uitge leid. De meesten waren Duitsers. Honderd der aangehoudenen waren Nederlanders. Op de Dongenseweg te Tilburg heeft dinsdagmorgen een fron tale botsing plaatsgevonden tus sen een bestelauto en een per sonenauto. Het ongeval geschied de toen de bestelauto zich tijdens het passeren van enige stilstaande voertuigen op de linkerrijbaan begaf en van de andere zijde de personenauto kwam aangereden. De botsing was zó hevig, dat de vier inzittenden, van beide wa gens door de brandweer uit de wrakstukken moesten worden bevrijd. De 66-jarige Tilburger H. Vorstenbosch, die als passa gier in de bestelauto meereed, werd op slag gedood. Kritiek is de toestand van de 80-jarige be stuurder van de bestelwagen J. de Laat, ook uit Tilburg, evenals de toestand van de 38-jarige J. de Smit uit Dongen, mede-inzit tende van de personenauto. De bestuurder van deze wagen, de 31-jarige B. Weijnen uit Breda, bekwam diverse fracturen. te groep in de Arabische wereld, nu de zijde koos van de gematigde Feisal, die al jaren de tegenspeler van president Nasser is. Het Egyptische staatshoofd zou van oordeel zijn dat de besluiten van een islamitische conferentie, ook al zouden deze een beperkte strek king hebben, meer indruk zullen maken op de buitenwereld, met name op de Verenigde Staten die volgens Cairo en sleutelpositie in het conflict in het middenoosten innemen. Aan de andere kant krijgt Nasser op de islamitische topconferentie toch de gelegen heid om apart met zijn Arabische collega's het gemeenschappelijke beleid tegenover Israël te bespre ken. Helemaal niet onder de in druk van hun schipbreuk op de Nederlandse wadden zijn dins dagmorgen vier Noren de haven van Delfzijl binnengebracht. Dat gebeurde met het douanevaar tuig „Alexander Gogel", dat de vier Noren, afkomstig uit Oslo, had overgenomen van een Gro nings vissersvaartuig de Usquert 2 „Berend Jan". De Noren, drie mannen en een vrouw in leeftijd variërend van 22 tot 32 jaar, waren met een groot zeejacht met twee masten uit Noorwegen vertrokken op weg naar het Engelse Dover. Zondagmorgen vertrokken zij na een „tussenlanding" op Helgo land. Bij Schiermonnikoog ge komen draaide maandag de wind. Zij kregen wind tegen en wilden, ook omdat een van de opvarenden zich ziek voelde, uit wijken naar Delfzijl. Bii het eiland Rottum kwamen zij te dicht op een zandplaat. De wind wakkerde aan tot stormachtig en de fok brak. "Inmiddels wer den lichtkogels afgeschoten. In ondiep vaarwater zochten de No ren zich in de donkere avond een weg. Maandagavond om half elf voelden zij dat hun scheepje strandde. Het roer werkte niet meer en vermoedelijk was de kiel losgeschoten. Weer werden raketten afge schoten. Voedsel en water 'was in ruime mate aan boord. Toen er niemand in de buurt bleek te zijn, besloten de Noren maar te gaan slapen, terwijl een van hen de wacht hield. Dinsdagmorgen zagen zij een vissersvaartuig aankomen, de Usquert 2, waarop zij overstapten. Inmiddels zoch ten drie helikopters, twee Duit se en een Nederlandse van de marine, een vliegtuig, een vis sersschip en de reddingsboot „Prins Hendrik" naar de schip breukelingen. Later nam het Delfzijlse doua nevaartuig de Noren aan boord. Het jacht bleek inmiddels onder water te zijn verdwenen. Alleen de masten staken boven de wa terspiegel uit. Om kwart over elf meerde de „Alexander Gogel" te Delfzijl en konden kapitein Tom Thormodsen, Fred G. Ber- gersen, stuurman Trygve Eeling- sen en Eva Manssett voet aan vaste wal zetten. Voor de vierde achtereenvol gende keer verleent het Concert gebouworkest medewerking aan het festival van Vlaanderen. Op vrijdag 29 augustus treedt het orkest op in de Sint Baafs- kathedraal te Gent, waar onder leiding van Bernard Haitink de achtste symfonie van Bruckner wordt uitgevoerd. Het andere gastorkest in dit festival is de Wiener Philharmo- nie onder leiding van Karl Böhm. Op rijksweg 43 bij Oudehaske bij Joure is dinsdagavond de 42- jarige L. Ekema uit Spijk, ge meente Bierum, om het leven ge komen. De man kwam met zijn personenauto in frontale botsing met een busje dat zich uit een file losmaakte. Dinsdagmorgen is in het Sint Elisabethziekenhuis in Tilburg overleden de 54-jarige P: Lijten uit Huij bergen. De auto waarin de heer Lij ten Was gezeten, raak te zondagmiddag in de gemeente Wouw in een slip. De bestuurder werd hierbij licht gewond, terwijl de heer Bijten zwaar gewond eerst naar het ziekenhuis in Ber gen oP Zoom en daarna naar het ziekenhuis in Tilburg werd over gebracht. Een groep Baskische nationa listen zal binnenkort aan gene raal Franco een petitie aanbie den, waarin wordt gevraagd de strenge beperkende maatregelen die de beweging voor een afge scheiden Baskische staat zijn op gelegd, in te trekken. Ongeveer 3.000 Basken, onder wie enkele priesters, hebben de petitie reeds ondertekend. De Basken willen onder meer dat de wet wordt opgeheven op grond waarvan sabotage, vèr- moedelijke sabotage en het vor men van gewapende benden worden bestraft met de dood straf. Deze wet werd vorige zo mer in het leven geroepen, toen Baskische revolutionairen ver voor de dood van twee politie agenten. In de petitie wordt ook gratie gevraagd voor de vijf Baskische priesters die in de maand juni werden veroordeeld tot gevan genisstraffen van 10 tot 12 jaar, omdat ze de politie bruut op treden hadden verweten. De Iraakse revolutionaire raad heeft maandag zes personen, on der wie een soldaat, bij verstek ter dood veroordeeld. Als zij zich niet binnen zes maanden melden, worden de vonnissen definitief. Er is niet meegedeeld waarvan antwoordelijk werden gesteld de zes worden beschuldigd. Per radio uit Peking geseind is deze foto van soldaten van het Chinese leger, die op patrouille langs de rivier de Oesoeri trek ken. De Oesoèri vormt de grens tussen communistisch China en de U.S.S.R. en het land, waar de mannen op lopen, is het omstre den eiland Tsjen Pao dat reeds verschillende malen het toneel is geweest van Russisch-Chinese botsingen. Negentien bemanningsleden van het 1.400 ton metende Australische vrachtschip „Noon- gah", dat zondag voor de kust van New South Wales in moei lijkheden kwam, worden nog vermist. Er waren 26 man aan boord die maandag het schip verlieten. Tot dusver zijn vijf overleven den opgepikt en twee lijken ge borgen. Men vreesde dat de ne gentien niet gered kunnen wor den omdat er zware stormen werden voorspeld in het gebied waar de „Noongah" vermoede lijk is gezonken. Een Japanse tankboot pikte twee man op die zich vastge klampt hadden aan rubberboot jes. Een Australische vrachtboot wist drie man te redden die zich tien uur drijvende hadden weten te houden met behulp van een houten vlot. De 19-jarige huisbewaarder van de regisseur Roman Polans- ki, William Garretson, heeft van het gemeentebestuur van Los Angeles een schadeloosstelling van 900.000 gulden geëist, om dat hij in verband met de moord op de filmster Sharon Tate en vier gasten door de politie is vastgehouden en daardoor op een voor hem schandelijke wijze in de publiciteit heeft gestaan. Als dit bedrag niet binnen 45 dagen wordt betaald, zal Gar retson een proces tegen de stad beginnen. In Oberrodenbach bij Frank fort is dinsdag een Amerikaans gemotoriseerd stuk geschut van 60 ton de woonkamer van een boerenhuis binnengereden, ver moedelijk doordat de chauffeur te hard had gereden en was ge slipt. Het huis ter waarde van ongeveer 50.000 -mark is rijp voor de sloop. Niet bekend is of het kanon nog vuurgereed is. 25) „Zo! Hoe hebt u dat voor elkaar gekregen?" „Vrij eenvoudig, burgemees ter! Boven uw kamer is de rom melzolder. Hebt u het plafond we) eens goed bekeken? Vlak naast de kroonluchter zit een leuk gaatje. Juist groot genoeg om een mikrofoontje door te laten zakken. Op die zolder is het archief gehuisvest. Ik heb er vele uren doorgebracht. Uiteraard mèt mijn bandrecorder, dus pro beert u het maar eens." Jacques liet zich niet overbluf fen. Hij haalde inderdaad het toe- ste] uit de koffer, die op een kast in de hoek stond en liet de band afdraaien. Het gesprek was zeer duidelijk te volgen. Met een ruk zette Jacques het toestel af. „Erg aardig van u. Toch moet ik u er op wijzen, dat dergelijk gepruts beslist geen juridisch bewijs vormt. Dit mate riaal wordt door geen enkele rechter aanvaard. Wist u dat?" „Zeker, burgemeester. Maar men zal er toch met genoegen naar luisteren. Voorts heb ik ge- DOQR W. GELDOF tuigen wat die cheque betreft. U zult dus wel zo goed zijn om mij te betalen. En dan zal ik zien, wat ik doen kan. Het beste lijkt mij, dat wij gezamenlijk deze mensen plus hun chef eens onder handen nemen." „Een uitstekend idee, meneer Zandveld! Uitstekend.. Het gesprek werd bepaald vlot. Maar na afloop verzuimde Jacques niet het bandje in de as bak te verbranden. Nog diezelfde avond ging hij op stap. Met zijn rust was het ge daan. Natuurlijk zou Zandveld nooit meer de gelegenheid krij gen compromitterende opnamen te maken met zijn vermaledijde toestel. Maar ook de bestaande bandjes moesten vernietigd wor den. En om dat doel te bereiken, stonden Jacques twee wegen open. Hij kon voor duur geld een zware jongen in de arm nemen 1 om hem te laten inbreken in het huis van zijn afperser, Maar hij kon het zaakje ook zélf opknap pen en wel met behulp van Olga. Veiligheidshalve wilde hij dit laatste eerst proberen! De waarnemend burgemeester mocht dan al met het hoofd in de strik zitten, de strik was nog niet aangetrokken. En zolang had hij de kans de kop terug te trekken. HOOFDSTUK VI Burgemeesters tak tick. Deze winter maakte enige ner vositeit zich meester van Jacques. En daar was reden toe. Hij wilde Zandveld onschadelijk maken. Hij kon zich niet ontworstelen aan Van der Venne, die nu weer een adempauze had, doordat de gemeentelijke opzichters een ge duchte berisping hadden gekre gen. Doch die mannen zonnen op weerwraak en zouden straks met nog ergere kritiek aankomen. Wie weet welke instanties zij zouden inschakelen! Maar om Zandveld schaakmat te zetten, moest Jacques de geluidsbandjes bemachtigen. Daarvoor wilde hij Olga letterlijk en figuurlijk in de arm nemen. En het viel niet mee dit laatste plan uit te voeren. Als burgemeester kon jé zomaar niet een meisje achterna lopen! De gelegenheden waar zij zich ver toonde waren voor hem weinig passend. Dat was om razend te worden. Ten einde raad had hij me vrouw Van Wijngaarden in ver trouwen genomen. Dat wil zeg gen, hij had haar opgebiecht, dat hij een meisje bad leren kennen, waarmee hij graag in nauwer contact wilde komen. Maar toen was de goedige dame veront waardigd opgesprongen. „Meneer van Hartingsfeldt. Met uw privé omstandigheden heb ik mij nooit in willen laten, aangezien mevrouw vertrokken is. En dan is er ook nog een ach terneef van u in het spel, die ook weg is. Dat is alles wat ik weet. Vrouwen mogen dan nieuwsgie rig zijn, maar meer behoef ik niet te weten. Het is voldoende om u te zeggen, dat een getrouwd man niet achter meisjes behoort aan te lopen." „Ik overweeg ernstig een scheiding," had Jacques op de be kende, afgemeten toon gezegd. „Zo, nu, dat zal dan een groot schandaal geven! U als burge meester dient 't goede voorbeeld te geven! Foei! En dat in een ge meente als Zandbergen!" Dat was alles. Maar een dag later had ze toch gezegd: „Waarom doet u niet wat meer aan sport? U kunt gaan zwem men, gaan tennissen, gaan schaatsen of weet ik wat. Zoekt u uit wat dat meisje doet en dan krijgt u uw zin wel." „Foei, mevrouw van Wijngaar den!" had Jacques gezegd. „Denk toch om uw principes!" „Ik dacht een ogenblik alleen aan de uwe!" was het koele ant woord geweest. (Wordt vervolgd.) In het westen van Jeruzalem zijn dinsdagochtend twee raketten terechtgekomen. Zij richtten geen schade aan. Militairen kamden de omgeving uit op zoek naar de plaats waar de raketten waren af gevuurd. In het Jordaandai vielen raket ten in en om Bei Sjean. Ook hier was de schade nihil. Het „volksfront voor de bevrij ding van Palestina" heeft in een in Beiroet uitgegeven verklaring ge zegd verantwoordelijk te zijn voor de bomontploffing van maan dag in het kantoor van de Israëli sche scheepvaartmaatschappij in Londen. Het front zegt dat de aan slag een antwoord is op „de ver antwoordelijkheid die het zionisme draagt voor de brand in de mos kee in Jeruzalem". In het noorden van het Jordaan dai hebben Jordaniërs en Israë liërs dinsdagmorgen vroeg gedu rende 25 minuten artilleriegevech ten geleverd. De Jordaniërs zeggen dat zij geen verliezen hebben ge leden en dat de Israëliërs met schieten waren begonnen. Jasser Arafat, de leider van de Palestijnse bevrijdingsbeweging en bevelhebber van de Arabische guerrilla-organisatie „El Fatah'' is dinsdag in Cairo aangekomen voor besprekingen met Egyptische autoriteiten. Het vergroten van de samenwerking tussen Egypte en de Palestijnse commando-organisaties in verband met de moskeebrand zou het onderwerp van de bespre kingen zijn. De regering van India heeft de brand in de moskee sterk veroor deeld en gezegd, dat Israël hierbij niet vrijuit gaat. Minister van bui tenlandse zaken Singh zei in het parlement, dat het incident de uit voering van de resoluties van de veiligheidsraad inzake Jeruzalem des te noodzakelijker maakt. De lijken van vier vermoorde Arabieren zijn door Israëlische troepen in de buurt van een dorp bij Hebron aangetroffen. Verder zijn op de grond sporen ontdekt van het wegslepen van een vijfde lijk. Zondagavond hadden leden van Arabische gezinnen bij de Israëli sche politie de ontvoering gemeld van vijf familieleden, onder wie de burgemeester van het dorp Hoel- kah bij Hebron. Sinds de zesdaagse oorlog van Israël tegen de omringende Ara bische landen is dit de eerste keer, Deze week nog kan het besluit tot ontbinding van de Surinaam se staten verwacht worden. De verkiezing zal tussen 20 en 25 oktober worden gehouden. Het besluit tot ontbinding zal een ontbinding op termijn inhou den. Dit is een ontbinding die niet aan een datum is gebonden. Dit wordt noodzakelijk geacht in verband met de grenskwestie. Het zou nodig kunnen zijn, dat de staten inzake het grensconflict moeten worden bijeengeroepen. Op de eerste werkdag van sep tember zal het nieuwe zittings jaar der staten worden geopend, nadat de zaterdag daarvóór het huidige zittingsjaar is gesloten. Ook zal een ontwerpbegroting voor het dienstjaar 1969 inge diend worden. Meer dan 200 Nederlandse vrachtwagenchauffeurs en twee Oostenrijkse collega's, die sinds juni 1968 een grote hoeveelheid dieselolie uit Nederland naar West-Duitsland hebben gesmok keld, zijn er met een vrij lichte straf afgekomen. Volgens een rechter in de Westduitse plaats Kleef zijn allen bestraft met een boete van 500 mark. Het aantal gevallen van oliesmokkel dat be kend is, bedraagt ongeveer 2.000. Het vliegtuig van president Kenneth Kaooenda van Zambia is dinsdag op een oefenvlucht in de buurt van de hoofdstad Loe- saka neergestort. Drie inzitten den zouden het leven hebben verloren en één zou erg gewond zijn. President Kaoenda was niet aan boord. dat de Israëlische autoriteiten een moord op Arabieren van deze om vang hebben vastgesteld. Men meent de moord te moeten toe schrijven aan Palestijnse organi saties. Egyptische en Israëlische strijd krachten hebben elkaar dinsdag vijf juur lang over het Suezkanaal beschoten met raketten en zware artillerie, aldus is door een mili taire woordvoerder in Cairo mee gedeeld. Het duel, dat om 10 uur pl. tijd eindigde, was in de nacht begonnen met beschietingen in de gebieden van Shatt, Deversoir, Ferdan en Kantara. Volgens de woordvoerder hadden de Egypti sche kanonniers het Israëlische vuur tot zwijgen gebracht. Israëlische vliegtuigen hebben dinsdag aanvallen uitgevoerd op bases van Palestijnse commando's in het gebied van Saphi ten zuiden van de Dode Zee van waar eerder Israëlisch gebied was aangevallen. Een Israëlische woordvoerder zei dat de aanvallen 20 minuten duur den en dat er weinig luchtdoelge schut was. Professor Barnard van het Grootte Schuurzieken-huis te Kaapstad heeft dinsdag bij een achtjarig meisje kunstmatige longslagaders geplaatst. Het patiëntje, de Italiaanse Giovnna Bon uit Milaan, had geen slagaders tussen het hart en de longen. De operatie vond plaats in het rode-kruiszieken- huis. De toestand van het kind is be vredigend. Tricia Nixon, "de 23-jarige dochter van president Nixon, is dinsdag in het Walter Reed Ar my-hospital in Washington op genomen met buikklachten, zo heeft het Witte Huis meegedeeld. De woordvoerder voegde er aan toe dat dr. Stanley Bear, de assistent-arts van het Witte Huis, Tricia Nixon in het zieken huis zal behandelen. Een zegsman van het zieken huis zei dat de oudste dochter van de president was opgenomen ter observatie en dat hij niet in staat was nadere inlichtingen te geven. Mevrouw Gerry van der Heu vel, de secretaresse van mevrouw Nixon voor perszaken, verklaar de in San Clemente in de staat Californië, dat Tricia zich maan dag al de gehele dag niet goed voelde, maar niemand daarover iets vertelde met uitzondering van een dienstmeisje in het-Witte Huis. Dr. Soliman el-Mouniry, een Egyptische arts, is in Cairo tol levenslange dwangarbeid ver oordeeld, omdat hij vorige week de piloot van een Egyptisch pas sagiersvliegtuig, dat een binnen landse vlucht maakte, heeft ge dwongen naar Saoedi-Arabië te vliegen. Zijn broer, ook arts, kreeg wegens medeplichtigheid zeven jaar gevangenisstraf. Zij zijn door de Saoedi-Arabische overheid met hetzelfde vliegtuig naar Egypte teruggestuurd. Hét motief voor hun daad ijpniet dui delijk geworden. De oudste „beatle", John Len- non, apostel voor de vrede en het nudisme, is weer geheel tot de aardse sferen teruggekeerd. Hij is nu kasteelheer geworden in het Tittenhurstpark, een landgoed bij Windsor met een oppervlakte van 25 hectare. Len- non zei dat hij nog geen tijd heeft gehad om de kamers te tellen van zijn nieuwe woning, maar dat het geheel hem onge veer 1.250.000 gulden heeft ge kost, een groot bedrag voor een man die zich enkele maanden ge leden nog beklaagde, omdat hij „in feite geen stuiver" bezat. Lennon en zijn Japanse vrouw Yoko Ono (die binnenkort een baby verwacht) zijn van pl? niet het voorbeeld van andere grote landeigenaren in het ko ninkrijk te volgen. Hun kasteel zal niet voor het publiek worden opengesteld. r

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2