Zware gevechten bij Amerikaanse basis Danang De positie van de joden in Irak Brandstichting in Wenen Volgens Hanoi zestien vliegtuigen vernietigd Steun nodig van buitenwereld Mislukte bankoverval in Eemnes RADIO DE KOCK BERHADETTE DEVLIN SPRAK IN NEW YORK MET OE THANT PLAN VAN NASSER VOOR DE STRIJD TEGEN ISRAEL HET WEER WOENSDAG BI VT W W 27 AUGUSTUS 1969 £*3 Uitgeefster N.V. vfh Fa. P. J. van de San de, Terneuzen 1500 ton bommen Amnestie in Zuid-Vietnam Geen coalitie Oorlogsmoe Bezorgdheid Regering staat positief VERONTRUSTE LERAREN GAAN OP 12 SEPT. ACTIE VOEREN Vijf doden bij auto-ongeluk in België Drie doden Brand in synagoge in Boedapest Michael Rohen zal vóór half september terechtstaan Medicamenten Zon- en Maanstanden r» <N'water Frankering Wi abonnement! TER NEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. 3. van de Saade Telefoon: (01150)—2073. Gironummer38150 Redactie- en Administratie-adresSmldswal Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand f2,70 Losse nummers <15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRUE ZEEUW AoverteatiepHjsper aan 16 teat; ^«'rfrnf per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handwis- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méde 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit Uad 50 cent vBrhnglitg. Inzending, advertenties uiterlijk tot njn. 2 om Voor bet gecomb. mMndag/riinsAag-wmwmee tot 10 uur voormiddag. Bij de grote Amerikaanse basis Danang is in de afgelopen dagen weer zwaar gevochten. Zeker 12 Amerikanen en 74 leden van de vietcong zijn hierbij gesneuveld. Dit is dinsdag meegedeeld door het Amerikaanse opperbevel in Saigon. In de afgelopen week zijn in dit gebied ongeveer 50 Amerika nen en meer dan 500 Noordviet- namezen en guerrillastrijders om het leven gekomen. Volgens radio-Hanoi heeft het nationale bevrijdingsfront tussen 11 en 21 augustus in twee Zuid- vietnamese provincies 709 Ame rikanen en Zuidvietnamezen bui ten gevecht gesteld. In dezelfde periode zijn in deze provincies 16 Amerikaanse vliegtuigen vernie tigd. Bij aanvallen op de basis Binh Due zijn 16 vliegtuigen en 10 militaire voertuigen vernie tigd, aldus radio-Hanoi. Zuidvietnamese militairen heb ben in het oerwoud ten westen van Tam Ky, waar sedert acht dagen hevig wordt gevochten, ruim honderd lijken van Noord- vietnamezen en vietcongstrijders gevonden. Zij zijn om het leven gekomen door luchtbombarde menten en beschieting door Amerikaanse artillerie. Ameri kaanse B-52 bommenwerpers hebben in de provincies Tay Minh en Binh Long tén noorden van Saigon 1.500 ton bommen laten vallen. In de noordelijke provincies van Zuid-Vietnam zijn sinds 12 augustus verscheidene Noord- vietnamese .elite'-eenheden aan gekomen. In My Tho in de Mekongdelta zijn vier mensen gedood en wer den er 45 gewond, toen een mu nitiewagen werd opgeblazen. President Ngoejen Van Thieu van Zuid-Vietnam heeft de vrij lating gelast van 51 gevangenen en de straffen van 470 anderen verminderd in verband met de viering van een boeddhistisch feest. De namen van degenen die van deze amnestie profiteren, zijn nog niet bekendgemaakt, maar in boeddhistische kringen gelooft men, dat de militante boeddhistische leider Thien Minh zal worden vrijgelaten. De mon nik is in maart door een militaire rechtbank veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. Hij werd schuldig verklaard aan het her bergen van opstandelingen en aan onwettig wapenbezit. Presi dent Thieu verminderde zijn straf onlangs tot drie jaar en liet hem een betere verblijfplaats geven. President Thieu heeft op een bijeenkomst van 2.000 dorps hoofden gezegd dat het nieuwe kabinet van generaal Thieu Kheim niet zal capituleren voor de communisten, noch een coali tie met hen zal aangaan. „De communistische onderhandelaars in Parijs kunnen beter niet reke nen op een vredes- of verzoe ningskabinet", aldus Thieu. Wel zouden „alle kringen en groepen" in het kabinet ver tegenwoordigd zijn om „de na tionale solidariteit te bevorde ren". De president zei dat Ame rika het land nooit in de steek zou laten Bij de strijd ten zuiden van Danang heeft een compagnie Amerikaanse soldaten zondag geweigerd het bevel tot de aan val op te volgen van de comman dant, een luitenant. Na telefoni sche waarschuwing door de lui tenant wisten de bataljonscom mandant en enkele andere offi cieren de militairen te bewegen alsnog in de aanval te gaan, met een uur vertraging. In het hoofd kwartier in Saigon schrijft men de weigering toe aan „oorlogs moeheid", omdat de compagnie al twee weken achtereen in ge vechten gewikkeld was geweest. Een Amerikaanse officier in Saigon gaf te kennen dat de com pagnie vier doden.en zeven ge wonden had, maar volgens de officiële opgaven zijn er in het geheel geen verliezen. De com manderende luitenant is overge plaatst. Twee mannen in de leeftijd van 20 tot 25 jaar hebben dins dagmorgen om ongeveer half tien een gewapende overval ge pleegd op de boerenleenbank in Eemnes. De overvallers, waar van er één gewapend was, moes ten zonder buit vluchten, omdat het personeel van de bank tijdig de alarmsrihel in werking had gesteld. De daders vluchtten in een citroën, waarin nog twee jongens zaten. Alle vier waren „langharigen" tussen de 20 en 25 jaar. Een hunner droeg een groen militair jack en was ge wapend rriet een pistool. Hun auto was een grijze citroën. Drie kwartier na de overval zijn de daders gesignaleerd in de om geving van Baarn en Lage Vuur- sche. Rijksweg 1 van Amsterdam naar Hoevelaken en de toegangs wegen naar het Gooi, Soest, Baarn en Amersfoort werden door de rijks- en gemeentepo litie.af ggzet Het bestuur van het Nederland se comité voor steun aan Joden in Arabische landen heeft in Den Haag meegedeeld aan minister Luns een telegram te zullen zen den met het verzoek stappen te ondernemen om de Iraakse rege ring „tot bezinning te brengen over haar onmenselijke politiek". Aanleiding tot het telegram zijn de berichten uit Bagdad over nieuwe executies van een aantal Iraakse staatsburgers, die in het geheim ter dood werden veroor deeld op beschuldiging van spio nage voor Israël, aldus de tekst van het telegram, voorgelezen door één van de bestuursleden van het comité, de journalist M. Simedts. Hij en ds twee andere leden van het dagelijks bestuur, dr. F. J. Krop, burgemeester van Bleiswijk, en mgr. dr. A. C. Ramselaar te Utrecht, hebben in. de persconfe NEW YORK: Leden van het nood-comité tot redding van Iraakse Joden hebben voor de Iraakse afvaardiging bij de Ver enigde Naties geprotesteerd tegen de executie van 15 spionnen. De demonstratie vond zondagavond plaats; maandagochtend zijn de 15 bij het aanbreken van de dag ter dood gebracht. een van februari 1968, die Joden verbiedt onroerend goed te ver kopen of een betaling die honderd Iraakse dinars te boven gaat, te innen, aldus het comité. Het heeft overleg gepleegd met de Nederlandse regering om toe stemming te verkrijgen hier Joden uit Arabische landen to te laten. De regering heeft op positieve wijze gereageerd. In het telegram aan minister Luns zegt het comité dat de laat ste maanden 1500 Joden vergun- rentie gezegd dat de Joden in| ning hebben gevraagd Irak te ver sommige Arabische landen drin- laten maar dat niemand van hen die heeft gekregen. De bestuursleden hebben ont huld dat het comité reeds eerder De leraren van 36 middelbare scholen hebben dinsdagavond tij dens een coördinatievergadering in Utrecht besloten om op 12 september het werk neer te leg gen en zich te bezinnen op het medebeslissingsrecht van de lera ren in de onderwijsproblematiek, die door de invoering van de mammoetwet is ontstaan. Van de 72 middelbare scholen wier vertegenwoordigers naar de bijeenkomst waren gekomen, was er geen die zich tegen de actie van demonstratieve aard keerde. Tijdens de vergadering, die een rommelig karakter droeg en die werd geleid door de Hengelose le raar Nederlands, drs. A. M. J. Gor- dyn, bleek dat verscheidene scho len niet tijdig op de bedoelde ma nier waren geïnformeerd. Dat had tot gevolg dat 36 scholen zich van stemming over het meedoen aan de actie onthielden. Aangenomen mag worden dat een groot deel van deze scholen alsnog aan de actiedag gaat deelnemen; Het is niet de bedoeling van de actie dat de leraren niet op hun werk verschijnen. Waar dat mo gelijk is zullen discussiebijeen komsten, al dan niet met toelating van leerlingen, worden georgani seerd. De vorm van de actiedag zal van school tot school kunnen verschillen. Het aanvankelijke plan om de actiedag op de derde dinsdag van september te houden, werd met grote meerderheid afgewezen om publiciteitsredenen. Op korte termijn zal aan minis ter Veringa én staatssecretaris Grosheide, evenals aan de vaste kamercommissie voor onderwiis een brief worden gezonden waar in het medebeslissingsrecht wordt opgeëist, niet slechts voor het voortgezet wetenschappelyk on derwijs (V.W.O.) én het. hoger al gemeen vormend jpnderwjjs (H.A. V.O.), maar ook voor alle andere vormen van het onderwijs. Deze eis zal worden onder steund met een lijst van grieven waarvan het ontstaan samen hangt met de invoering van de mammoetwet. Zo moeten o.m. de klassen worden verkleind, de aan tal taakuren per school worden uitgebreid en moeten maatregelen worden genomen ten opzichte van de zitteblijvers in het oude systeem. De overheid moet vol gens de leraren meer tijd creëren voor de schooldirecties, opdat deze zich met beleids- inplaats van met uitvoeringswerk kunnen bezig houden. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Bij een frontale botsng tussen twee personenwagens op de weg van Eeklo naar Littoral in de Belgische provincie Oost-Vlaan deren kwamen dinsdag vijf per sonen om het leven. Zes ande ren moesten met zware verwon dingen in een ziekenhuis wor den opgenomen. Het ongeluk was te wijten aan een foutieve inhaalmanoeuvre. Een onbekende heeft dinsdag met benzinebommen brand ge sticht in de vertrekken van de handelsmissie van de Canadese ambassade in Wenen, gevestigd op de vierde verdieping van een groot kantoorgebouw. Het vuur drong door tot twee bovenlig gende etages. Een personeelslid van de Ca nadese ambassade, die de man de aanslag zag plegen, kreeg 'n benzinebom naar het hoofd ge smeten, maar die ontbrandde niet. De brandweer heeft met ladders verscheidene mensen in veiligheid gebracht, die door de vlammen niet naar buiten kon den. Het Canadese ambassade personeel zei dat één persoon in het vuur is omgekomen. Op zeker ogenblik sloegen de vlammen uit zestien ramen van het hoge moderne kantoorpand. De brandweer, die honderd man had ingezet, -heeft gewonden uit het gebouw gehaald. Tegen het middaguur had men het vuur ge lokaliseerd. De vertrekken van de Zweedse ambassade in het gebouw hebben ook veel brandschade opgelopen. De brandstichter is een man van middelbare leeftijd. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat het een waanzinnige is. Later zijn in de uitgebrande kantoorlokalen twee verkoolde lijken gevonden. Vijftien gewon den zijn naar een ziekenhuis ge bracht. Bij de doden is mogelijk ook de brandstichter. Van de gewonden, die ernstige brandwonden hadden opgelopen, is een brandweerman tijdens het vervoer naar het ziekenhuis over leden. De Oostenrijkse politie heeft later een man gearresteerd die beweert de brand te hebben ge sticht. Het is de 47-jarige Cana dees Colman Losoney. Volgens een voorlopige balans zijn drie personen bij deze brand om het leven gekomen, 32 ande ren zijn gewond, onder wie vier ernstig. Onder de gewonden be vinden zich tien ambtenaren van de Canadese ambassade. De brand heeft een zesde deel van het grote gebouw verwoest. Leden van de ordedienst van da ultrarechtse NPD brengen hier hardhandig een demonstrant naar buiten uit de Vestlandhal in Recklinghausen, waar partijvoor zitter Adolf von Thadden het woord voerde. Ook buiten vielen bij vechtpartijen vele gewonden, onder wie 27 politie-agenten. In een synagoge in Boedapest is zondag brand uitgebroken, zo is maandag in Wenen vernomen. De brand kon snel worden ge blust; „verscheidene dokumen- ten" zijn beschadigd. De syna goge, de grootste van Hongarije, ligt in het centrum van de stad. De oorzaak van de brand is niet bekend. Michael Dennis Rohen, de 28- jarige Australiër die heeft be kend de moskee in Jeruzalem in brand gestoken te hebben, zal vóór half september te rechtstaan. Hij kan worden ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 15 jaar wegens moedwillige brandstichting en tot nog eens tien jaar wegens poging tot brandstichting'tien dagen daar vóór. De Israëlische procureur-ge neraal, Meir Sjamgar, heeft ver klaard dat het voornaamste punt van de aanklacht de verdachte officieel zal worden meegedeeld. Daarna zal hij tien tot 14 dagen de tijd krijgen om zijn verde diging voor te bereiden. gend steun van de buitenwereld nodig hebben. Vooral de toestand in de kleine Joodse gemeenschap pen in Irak (naar schatting 3000 een beroep op minister Luns hadi mensen), Syrië (ongev. 3500 men-gedaan. De minister had toen sen) en Egypte (ongeveer 2500) stappen bi} de Iraakse regering geeft reden tot bezorgdheid. ondernomen, die tot matiging heb- In Irak bestaan nog altijd uitge-j ben geleid maar die matiging is nu spreken anti-Joodse wetten, o.a. voorbij. President Nasser heeft aan ko ning Hoessein van Jordanië een uit vier punten bestaand plan voor de strijd tegen Israël aan geboden. Dit is dinsdag meege deeld door het Egyptische blad „El Ahram". Dit plan zou de volgende pun ten omvatten: 1. Mobilisatie door alle Arabi sche landen van alle strijd krachten, waarover zij kun nen beschikken voor de strijd tegen Israël; 2. Samenwerking tussen alle buurlanden van Israël of tus sen de landen die troepen aan het „Israëlische front" heb ben; 3. Het houden van een Arabi sche topconferentie; 4. Het houden van een islamiti sche topconferentie. Berandette Devlin, het 22-jari- ge Britse lagerhuislid dat ijvert voor de belangen van de katho lieke minderheid in Noord-Ier- land, heeft dinsdag een gesprek gehad met secretaris-generaal Oe Thant. Toen zij in een oranje minijurk bij het hoofdkwartier van de V.N. in New Y -k kwam, viel haar een ontvangst ten deel als van een staatshoofd. Er waren dranghekken ge plaatst en er was een uitgebrei de bewaking van de veiligheids dienst. Tot de tientallen ver tegenwoordigers van pers, radio en televisie zei de militante af gevaardigde na afloop van het onderhoud, dat Oe Thant zijn medeleven had betuigd met de bevolking van Ulster. Zij gaf toe, dat de V.N. niets kunnen onder nemen, zolang de situatie wordt beschouwd als een binnenlandse aangelegenheid van Engeland. Het lagerhuislid betoogde dat de Engelse premier Wilson en zijn Noordierse collega Chiches- ter-Clark hun trots opzij moeten zetten en de volkerenorganisatie om hulp moeten vragen. Zij kondigde aan dat op 19 sep tember een vliegtuig met medi camenten,- dekens en voedsel uit New York naar Belfast vertrekt. Zij zei erop te vertrouwen dat zij haar doel het bijeenbrengen van een miljoen dollar in Ame rika zal kunnen verwezenlij ken, voordat zij volgende week naar huis terugkeert. Volgens haar gaven de Amerikanen en niet alleen die van Ierse afkomst veel financiële en morele steun aan de hulpcampagne voor de slachtoffers van de onlusten. Tenslotte verklaarde zij dat de Britse autoriteiten de door de r.-k. minderheid gehate protes tantse hulppolitie nog niet heb ben ontwapend. Weliswaar moe- MAAN OP onder op onder Aug. 27 05.43 19.39 19.50 05.21 28 05.45 19.37 20.02 06.52 29 05.46 19.34 20.13 08.18 30 05.48 19.32 20.24 09.42 31 05.50 19.30 20.37 11.05 teen de leden van deze burger wacht hun wapens inleveren, maar het merendeel zou dit wei geren. Fris buiig weer Om een lagedrukgebied heen, waarvan dinsdagmiddag de kern, vóór de Deense kust lag, stroom de onstabiele lucht naar ons land. Hierin ontstonden buien die op de meeste plaatsen regen brach ten, Zo werd dinsdag tussen 7 uur des morgens en 7 uur des avonds in Leeuwarden 15 milli meter regen afgetapt. De temperaturen bleven hierbij aan de lage kant. De hoogste tem peratuur die in Twente gemeten werd, bedroeg slechts 13 graden, Ook uit vele andere landen in West-Europa werd regen gemeld, waarbij ,de middagtemperaturen, met uitzondering van Frankrijk en de landen om de Middellandse Zee. niet boven de twintig gra den stegen. Een storing welke dinsdagmid dag boven de Britse eilanden be vond, verplaatste zich naar het zuidoosten maar oefende op het weer in onze omgeving niet veel invloed uit. Ons land zal zich van daag dan ook opnieuw in een noordwestelijke stroming bevin den, zodat opnieuw met buiïg weer rekening gehouden moet worden. De temperaturen veran deren slechts wemig. Weerbericht medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Weinig verandering Wisselende bewolking en nu en dan een bui. Zwakke tot matige noordwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. WOENSDAG 27 AUGUSTUS Cadzand v.m. 1.07 n.m, 1.23 Breskens 1.32 1.50 Terneuzen 2.08 2.28 Hansweert 2.47 3.03 Walsoorden 2.51 3.09 DONDERDAG 28 AUGUSTUS Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.54 2.19 2.55 3.34 3.38 n.m. 2.06 2.31 3.07 3.46 3.50

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1