Michael Rohen bekent brandstichting in moskee te Jeruzalem Een waarschuwing van Israël aan Libanon Nieuwe premier van Zuid-Vietnam is een „havik" NIXON STELT BESLISSING TERUGTREKKING TROEPEN UIT Toegenomen activiteit van de tegenstander Saoedi-Arabië brengt troepen in staat van paraatheid Orkaan „Camille": honderden slachtoffers en enorme schade Ver. Staten niet ingenomen met generaal Khiem HFT WFFR M A AND AG/ DINSDAG 25/26 AUGUSTUS 1969 25e Jaargang No. 6055 Uitgeefster N.V. v/b Fa. P. T- van de Sandë, Temeozen Normaal Verlicht Egypte roept ambassadeur uit Roemenië terug NPD-bijeenkomst leidde tot vechtpartijen Nationalisatie van petroleummij in Peru Voorwaardelijke straf voor Beate Klarsfeld Vier Basken veroordeeld Scheepsofficieren weigeren reis voort te zetten Ingrijpend Rechterhand Rustige figuur Zware branden aan Cote d'Azur ICSokketoren ingestort Protestantenbond verontrust over ontwikkeling Noord-leriand Diislukte bomaanslag op i«r«ë'ïsch Over^ramingen m lnd»a Weerbericht H©c i/ater Zon- en Maanstanden Fraakering bij abonnementIERNf IJZEN Directeur-HoofdredacteurP. J. wan de Sande Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adresSmidswal Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand ƒ2,70 Losse nummers 15 cent. inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW ASvmmaepajt: per mm ie cent; mTwftMw per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W» Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adrefi bureau van dit Mad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot nan. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-mumnee tot 10 uur voormiddag. De Israëlische pers heeft met grote koppen het bericht ge bracht dat de Australiër Michael Rohen heeft bekend de moskee El Aksa in brand te hebben ge stoken. Op de foto rechts Rohen in de kibboets Mishmar Hasho- mar, waar hii werkte. De Israëlische pers heeft zondag met grote koppen het bericht ge publiceerd, dat de Australiër Michael Rohen heeft bekend, de moskee Al Aksa in brand te heb ben gestoken. Hij heeft tijdens zijn verhoor gezegd „van God opdracht gekregen te hebben de moskee te vernietigen". Rohen was donder dag na het betalen van de nor male toegangsprijs de moskee binnengegaan. Daar heeft hij tegen een der mu ren benzine gegooid en die in brand gestoken. AI twee weken eerder heeft hij getracht op de zelfde manier de moskee in brand te steken, maar de poging was mislukt, zo heeft Rohen tegen zijn vier ondervragers gezegd. De opperrabbijn van Tunesië, Meiss Cohen, heeft in een bood schap aan president Bourguiba de brandstichting veroordeeld: „Geen enkele gelovige kan ongevoelig blijven voor deze aanslag op de heilige plaatsen. Wij bidden God President Nixon heeft een be slissing over een verdere vermin dering van de Amerikaanse mili taire sterkte in Zuid-Vietnam uit gesteld in verband met de deze maand toegenomen activiteit van de tegenstander. De woordvoerder van het Witte Huis maakte zater dag bekend, dat de president na dere informatie over de omvang van de militaire activiteit van de vietcong en Noord-Vietnam wil af wachten. Hij zei dat de recente communistische aanvallen worden bedoeld, die een einde aan een niet-officlële gevechtspauze heb ben gemaakt. De Verenigde Staten zijn mo menteel bezig de eerste groepen van een totaal aantal van 225.000 man uit de oorlog terug te trek ken. Verwacht was, dat Nixon vöór het einde van de maand tot een tweede besnoeiing van maxi maal 50.000 man zou besluiten. Het uitstel zal duren tot Nixon in Washington is terugggekeerd, hetgeen omstreeks 7 september zal zijn. In Amerikaanse militaire krin gen in Zuid-Vietnam is het besluit van president Nixon met voldoe ning ontvangen. Sommige officierèn verwachten een offensief van de tegenstander op 2 september (herdenking einde Japanse bezetting) in de provin cies Tay Minh, Binh Long en Phoeoc Long. in het gebied van Saigon en Quang Nam, Quang Ngatw? Qnattg Tin- dat de schuldigen gestraft zullen worden". De Australische ambassadeur in Israël, William Landale, heeft een onderhoud van tien minuten met Rohen gehad. Hij had hem zo als gebruikelijk consulaire bijstand aangeboden. „Ik ben geen psychia ter, maar Michael Rohen lijkt mij normaal", aldus de ambassadeur, die een rapport voor zijn regering heeft opgemaakt. H De Israëlische radio heeft tal van getuigenissen en vraagge sprekken uitgezonden van men sen, die Michael Rohen hebben ontmoet in de kibboets waar hij Egypte heeft besloten zijn am bassadeur in de Roemense hoofd stad Boekarest terug te roepen. Dit heeft een woordvoerder in Cairo zaterdagavond meegedeeld. Hij zei, dat de stap van Roe menië om de diplomatieke be trekkingen met Israël tot am bassadeursniveau te verheffen door Egypte wordt beschouwd als een „bestendiging van de zio nistische agressie en een aan moediging van het Israëlische expansionisme". Bij hevige vechtpartijen met be togers tegen een verkiezingsbijeen komst van de rechtse nationaal- democratische partij Duitsland (de NPD) in Recklinghausen zijn za terdag zevenentwintig politieagen ten gewond geraakt. Op de bijeen komst was de leider van de partij, Adolf von Thadden, aanwezig. De ongeregeldheden begonnen toen tweehonderd demonstranten de toegang tot het gebouw waar dj verkiezingsbijeenkomst werd gehouden, blokkeerden. Bereden politie probeerde hen te verdrij ven, maar dit gelukte pas toen een waterkanon in de strijd werd ge worpen. Verscheidene mensen lie pen verwondingen op, doordat zij onder de politiepaarden terecht kwamen. Nagenoeg alle ruiten van het gebouw zijn vernield. Ongeveer diuizend mensen na men later deel aan een fakkel optocht langs de vergaderzaal. De politie liet hen ongemoeid. Vrijdag raakten bij een soort gelijk incident tijdens een NPD- bijeenkomst in Kiel 27 politieman nen en een twaalftal betogers ge- - vond. De regering van Peru heeft aangekondigd dat alle roerende en onroerende goederen van de maatschappij „International Pe troleum" zullen worden genatio naliseerd. De minister van ener gie en mijnbouw is belast met de uitvoering van de naasting. Alle bezittingen van de maat schappij komen onder beheer van de nationale aardolie-onder neming. De „International Petroleum" is een Canadees-Amerikaanse maatschappij. Het hoofdbureau staat in Toronto. Het merendeel van de aandelen is in handen van Amerikanen, voor halve dagen werkte en he breeuws leerde. Daaruit komt hij naar voren als „een verlichte", die zeer waarschijnlijk geloofde, dat hij door brandstichting in de mos kee, die gebouwd is op de plaats van de tempel van Salomon, de wederopbouw van deze tempel zou kunnen verhaasten". Hij deed zijn werk zorgvuldig, maar bemoeide zich nauwelijks met leven in de kibboets. het sociale Hij had gezegd van plan te zijn in Engeland theologie te gaan stu deren. Van de sekte „kerk van God", waartoe hij behoort, zou een van de belangrijkste centra op Cyprus zijn. De sekte zou ander half miljoen aanhangers teHen. Een rechtbank in West-Berlijn heeft maandag in beroep de 30- jarige Frangaise van Duitse af komst Beate Klarsfeld tot vier maanden voorwaardelijk veroor deeld. Zij heeft vorig jaar novem ber bondskanselier Kiesinger een klap in het gezicht gegeven. In eerste instantie had zij een jaar gevangenisstraf gekregen. Beate Klarsfeld voert een campagne tegen Kiesinger wegens zijn vroe ger lidmaatschap van de nazi partij. Zij heeft een boek gepubli ceerd, getiteld „De geschiedenis van partijgenoot 2 633 930 Kiesin ger". Dit boek, met een voor woord van de schrijver Heinrich Böll, moet bewijzen dat Kiesinger op de hoogte was van de misdaden van de nazi's. Hij was in de oor log plaatsvervangend leider van de radio-politieke afdeling van het ministerie van buitenlandse zaken in Berlijn. De 30-jarige beklaagde, die in Duitsland geboren is en getrouwd met een Franse Jood, sloeg de kanselier op een congres van de christen-democraten in West-Ber lijn. Zij noemde hem tevens nazi. De rechter zei dat in een demo cratisch land het gebruik van ge weld ontoelaatbaar is. Het verzoek van haar advocaten om Kiesinger te dagvaarden opdat hem vragen over zijn verleden,tonden worden gesteld, is verworpen. In een brief aan de rechtbank zegt de kanse lier dat hij het te druk heeft om te verschijnen. Beklaagde heeft haar advocaten verzocht namens haar een aan klacht tegen Kiesinger in te die nen omdat hij haar en Duitslands jongeren heeft beledigd door zich kandidaat te stellen voor het kan selierschap. Een Spaanse militaire recht bank heeft zaterdag vier jonge Basken veroordeeld tot gevange nisstraffen van zes tot zestien jaar. Zij waren beschuldigd van nationalistische activiteit, mili taire rebellie en lidmaatschap van de Baskische extremistische afscheidsbeweging „Ete". Koning Feisal van Saoedi-Ara bië heeft zijn strijdkrachten in staat van paraatheid gebracht voor de „djihad", de „heilige oorlog" tegen Israël. Dit maakte de Saoedi- arabische radio vandaag (maan- dag) bekend. In een boodschap aan zijn broer, sultan Ben Abdel-Aziz, die minis ter van defensie en luchtvaart zegt koning Feisal: „We hebben lang gewacht en ons geduld is op. Beveel de strijdkrachten dat zij zich gereed dienen te houden voor de „djihad". Feisal heeft eerder al een beroep op de islamitische lan den gedaan om Jeruzalem te „be vrijden" en „de Arabische rech ten in Palestina te herstellen". De orkaan „Camille", die in de nacht van vrijdag op zaterdag over de Amerikanse staat Virginia trok, heeft volgens zondagavond bekende gegevens aan 74 mensen het leven gekost. Er zijn nog 109 vermisten. De schade wordt ge raamd op meer dan 130 miljoen dollar. De orkaan, die grote over stromingen veroorzaakte, had in Mississippi, Louisiana en Alabama al voor honderden miljoenen scha de aangericht. In deze staten kwa men meer dan 200 mensen door het geweld van wind en water om. Het uiteindelijke verliescijfer zal pas hekend zijn, wanneer de over stroomde gebieden droog zijn ge vallen. Vier officieren van het Austra lische vrachtschip „Salamua" heb ben zondag hun schip, dat in de haven van Kaapstad ligt, verlaten nadat zij hadden ontdekt dat de lading uit ongeveer 3000 ton ex plosieve stoffen bestond. Met het oog op het hieraan gebonden ge- hoging van 250 procent. Toen dit vaar eisten zij een salarisver- werd afgewezen, weigerden zij de reis voort te zetten. Het schip was op weg van Kings Ban (V. S.) naar Fremantle (Australië). Zonder deze vier officieren kan de „Salamua" zijn reis niet vervolgen. In Amman is bekendgemaakt, dat Israëlische vliegtuigen van' ochtend tweemaal aanvallen heb' ben gedaan op burgerlijke doelen in de streek El Sakhneh in de buurt van het op dertig kilometer ten noorden van Amman gelegen dorp Zerqa. Daarbij zijn vier do den en negen gewonden gevallen, allen burgers, aldus een Jordaanse woordvoerder. In Tel Aviv is verklaard, dat ernstige gebeurtenissen zullen vol gen, wanneer de toestand aan de grens met Libanon blijft verslech teren. Deze uitlating werd gedaan in verband met de acties die Pa lestijnse commando's in de afge lopen nacht hebben ondernomen. Men zei te geloven dat de com mando's de na de brand in de El Aksa-moskee ontstane anti-Israë lische hetze gebruiken om hun activiteit uit Libanon te vergro ten. De grens met Libanon is door het geaccidenteerde terrein moei lijk te verdedigen. Het Israëlische verliescijfer als gevolg van de commando-acties in de heuvels van Golan en de jongste artillerie- duels aan het Suezkanaal bedraagt drie doden en tien gewonden. De Arabische commando's verloren volgens Israëlische opgaven in de zelfde periode vijf man. N®er rm«*er executies? De Israëlische regering heeft vandaag in een verklaring ge waarschuwd dat de terechtstel ling wegens spionage in Bagdad van 15 mensen de voorbode is van een nieuwe reeks ophan gingen. In de verklaringen wordt een beroep op staatslieden, gods- Een generaal met de reputatie van een „havik", een voorstan der van de harde hand tegenover de communisten, is zaterdag aan gesteld als de nieuwe premier van de Zuidvietnamese regering. Het is generaal Tran Thien Khiem, de machtige vice-premier en minister van buitenlandse za ken in het oude kabinet, die het op het bekeren van de bevolking tot de politiek van Saigon ge richte pacificatieprogramma ge leid heeft. Waarnemers zien de benoeming van Khiem door president Ngoe- jen Van Thieu als een aanwij zing, dat het staatshoofd zich heeft voorbereid op voortzetting van de politieke strijd met de communisten in plaats van toe te geven aan de druk van hen, die een regering van nationale verzoening als de beste oplossing zien. De keus van de president zou niet de instemming van de Ver enigde Staten ihebben. Voordat Thieu generaal Khiem ontving, had hij een langdurig onderhoud met de Amerikaanse ambassa deur in Saigon, Ellsworth Bun- kera Men gelooft dat deze zijn best heeft gedaan Thieu ertoe over te halen een burger en geen militair als leider van de nieuwe regering te benoemen. Het staatshoofd heeft de hui dige premier, Tran Van Hoeong, verzocht de zaken waar te nemen totdat generaal Khiem erin is geslaagd een nieuw kabinet te vormen. De 65-jarige Hoeong, die vijftien maanden lang rege ringsleider is geweest, stemde er mee in door zijn heengaan de weg vrij te maken voor de vor ming van een nieuwe regering. Men verwacht tegen het einde van deze maand ingrijpende ver anderingen in het regeringsteam. De ministeriële ploeg van Hoe ong bezat niet langer het ver trouwen, van het parlement, dat felle kritiek op de financiële en economische politiek heeft ge oefend. Het heengaan van dit kabinet wordt beschouwd als een over winning van het onlangs door zes partijen gevormde anticom munistische verbond, bet natio nale sociaal-democratische front (NSDF), dat herhaaldelijk het af treden van Hoeong had geëist Met dit front wil Thieu 'n twee partijenstelsel scheppen. Generaal Khiem, 43 jaar, is de rechterhand van president Thieu sinds hij minister van binnen landse zaken en vice-premier werd. Als minister is hij de baas over de politie en het ambtena renkorps, hetgeen hem macht over provinciale en districtsbe- sturen geeft. Als vice-premier leidt hii het paeifioatieprogram- ma, waaraan de president zovee1 waarde hecht. Waarnemers me nen dat Thieu door de benoe ming van Khiem zijn macht heeft versterkt. Met het heengaan van burger Hoeong en de komst van militair Khiem heeft Zuid-Viet nam een regerend triumviraat van een generaal en twee ex-ge neraals. President Thieu legde zijn generaalschap neer, toen hij staatshoofd werd en hetzelfde deed vice-maarschalk Ngoejen Cao bij zijn benoeming tot vice- president. De nieuwe premier, een rusti ge figuur die erom bekend staat dat hij liever werkt dan praat, voerde in 1960 een kolonnc tanks uit de Mekongdelta naar Saigon om de toenmalige president Nsro Hevige bosbranden aan de Co- te d'Azur hebben zaterdag en zondag duizenden hectaren bos en kreupelhout in dc as gelegd. Zaterdagnacht had men de bran den in de omgeving van Cannes onder controle, maar in de rich ting van Villeneuve-Loubet en Biot naar het zuidwesten woed den zij nog in alle hevigheid. De „mistral" was zaterdagavond niet gaan liggen. Zondagochtend werden meet vliegtuigen ingezet. Een pro bleem vormde de aflossing van brandweerlieden, militairen, po litie en vrijwilligers, die zater dag de gehele dag in touw waren geweest. Het verkeer op een groot aan tal wegen was gestremd door de branden. De gelovigen in een kerk te Alba bij Cuneo (Italië) zijn zon dagochtend in paniek tijdens de mis naar buiten gevlucht, nadat de 500 jaar oude klokketoren tijdens een onweersbui door de bliksem was getroffen en was in gestort. Niemand werd gewond. Verscheidene auto's werden door de brokstukken ernstig bescha digd. In een telegram aan de pre miers van Groot-Brittannië en Noord-leriand, ds. Paisley, de r.-k. aartsbisschop Conway en parlementslid Bernadette Devlin heeft het hoofdbestuur van de geloofsgemeenschappen de Nederlandse protestantenbond uiting gegeven aan zijn grote verontrusting over de recente gebeurtenissen in Noord-leriand. Mede gezien de achtergronden wordt een dringend beroep ge daan te zoeken naar een geza menlijke oplossing. Gevraagd wordt de conflictsituatie te be ëindigen „door u in woord en daad te laten leiden door de evangelische humaniteit die ge rechtigheid, barmhartigheid en verdraagzaamheid voor allen be- Dinh Diem van een staa'-greep tekent", aldus het telegram van te reden. Drie jaar lat"-' nam hii deel aan de omverwerping van Diem. In '64 zat hij korte tijd in een troika van generaals, die de macht uitoefenden. Hij werd la-1 ter ambassadeur in Washington en vervolgens op Formosa. Thieu riep hem vorig jaar naar Saigon terug om zijn door het verwoes tende „tet"-offensief van de viet cong aan het wankelen gebrach te regering te versterken, de N.P.B. Het hoofdbestuur van deze geloofsgemeenschap be schouwt de evangelische huma niteit als een hoeksteen voor een democratische, op christelijke en humanitaire waarden gebaseer de maatschappij. Afschriften van het telegram zijn gezonden aan de raad van kerken in Nederland, het con tactorgaan (het samenwerkings orgaan van de r.-k. kerk en het humanistisch verbond) en aan de centrale commissie voor hejt vrij zinnig protestantisme, dienstige en internationale or ganisaties gedaan om vlug te handelen en „deze golf van ter reur en haat" tegen te houden. Snelle actie zou de Joodse ge meenschappen in Irak, Syrië en Egypte in staat stellen deze lan den te verlaten waar zij worden vastgehouden als - onderdrukte gijzelaars. Met geen woord was door de Irakezen melding gemaakt van het proces tot zondagavond. In persrapporten uit Bagdad worden vóór de beschuldigingen verschillende namen genoemd. „Dit feit verhoogt onze vrees en bezorgdheid dat in Bagdad een nieuwe golf van ophangin gen voor de deur staat", aldus de verklaring. uaviSioen in Turkije Synagogen en huizen van Joden in Turkije staan sinds vandaag on der politiebewaking, nadat zondag een bomaanslag op het Israëlische paviljoen op een internationale tentoonstelling in Izmir mislukte. Twee Jordaniërs waren met een bom naar de tentoonstelling ge gaan om het Israëlische paviljoen op te blazen. Zij keerden echter onverrichterzake terug omdat het te druk was. Onderweg ontplofte de bom, waarbij een van de Jorda niërs op slag werd gedood en de ander ernstig gewond. Deze laatste verklaarde tegenover de nolitie.dat hij en zijn partner handelden in oodracht van een Palestijnse ver zetsorganisatie. Het betrof een wraakoefening naar aanleiding van de brand in de moskee in Jeruzalem, In India zijn di1 jaar tot nog toe 822 mensen bij overstromin gen om het leven gekomen en 228.671 stuks vee gedood. Minis ter voor bevloeiing eri energie dr. K. L. Rao, die dit meedeelde in het narlement. zei voorts dat de vloedschar'e 150 miljoen roe- nees (70 m'lioen gulden) be draagt en dat daarenboven in Ka.simier en Andhran nog een miljard roeoees (860 miljoen) bijkomt door schade als gevolg van een cycloon en regenval. AF EN TOE BUIEN Nog steeds handhaaft zich bo ven het zeegebied tussen Ierland en de Azoren de kern van een krachtig hoaedrukgebied. Nabij T'c'and bevindt zich een lagedruk gebied. In de westelijke tot noord westelijke stroming, die hier het gevolg van is, hield de aanvoer van koude en onstabiele lucht ook het afgelopen weekeinde aan. Plaatselijk vielen er flinke hoe veelheden neerslag In deze stro ming trekken ook frontale storin gen mee. Een ervan naderde over de Britse eilanden langzaam West- Europa en strekte zich vanmorgen uit van de Noordzee via Oost-En- geland naar Normandië, waar plaatselijk regen en motregen viel. Deze storing trekt het komende etmaal verder Europa binnen. Na het passeren van deze storing zal de wind weer ruimen naar noord west, zodat er in het algemene weerbeeld maar weinig verande ring komt. medegedeeld door het K.N.M.I, te tot dinsdagavond WEINIG VERANDERING Veel bewolking met af en toe buien. Matige, aan de kust nu en dan krachtige, naar noordwest ruimende wind. Weinig verande ring in temperatuur. DINSDAG 26 AUGUSTUS v.m. n.m, Cadzand 0.13 12.30 Breskens 0.38 1.05 Terneuzen 1.14 1.41 Hansweert 1.53 2.20 Walsoorden 1.57 2.24 WOENSDAG 27 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 1.07 1.29 Breskens 1.32 1.50 Terneuzen 2.08 2.26 Hansweert 2.47 3.05, Walsoorden 2.51 8.0$ ZON op onder Aug. 28 05.41 27 05.43 05.45 19.41 19.39 .19,37 MAAN op ondee 19.38 03.47; 19.50 05.21 20.03 06.53,

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1