Wenen centrum van spionage tussen oost en west Roesl en dieven doen hun werk op „Caroline"-schepen In Utrecht moet één pref-voetbal club komen Orkaan „Camille" eiste bijna 300 mensenlevens Hele zaak voor 450.000 dollar te koop DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 22 augustus 1909 Militairen wonnen van DWS Nederland kandidaat voor finale Europese beker Sport via televisie en radio Naar de 9.000 Uitwijzingen fall Ure voor 30.000 pond naar Manchester Un. Deense overwinning in eerste Europacup wedstrijd Radio-Moskou maakt melding van de onrust in Praag Anti-Russische demonstraties Bookmakers op de fiets Tom Okker vijfde geplaatst voor Forest Hills Demonstratie In West-Berlijn Grammofoon platen Wervelstorm ASTRONAUT JAMES LOVELL IN NEDERLAND PROF. BARNARD GAAT DOOR Fransman op Stromboli verbrand Indiase parlementsleden demonstreren Mijnongeluk in Kerkrade Tranen Botsing op overweg Beiaarde fietser verongelukt Agenda Langzamerhand gaan de Oos tenrijkers zich afvragen of zij 'n volk zijn dat louter uit spionnen bestaat. Dat is een acute en ac tuele vraag omdat de Weense re cherche (gealarmeerd door en kele uit Praag gevluchte geheime agenten) zich de laatste maan den specialiseerde in het houden van nachtelijke razzia's en daar bij circa zeventig spionnen op pakte. En dat zijn niet alleen lie den uit landen die deel uitmaken van het oostelijk blok maar ook en dat is juist het pijnlijke van de ganse affaire twintig bur gers van Oostenrijkse nationa liteit. De verdachte figuren waren onder meer „geïnfiltreerd" in 't De adviescommissie betaald voetbal Utrecht heeft het college van burgemeester en wethouders geadviseerd, de totstandkoming te stimuleren van een nieuwe stich ting waartoe in beginsel de drie Utrechtse profclubs DOS, Elink- wijk en Velox kunnen toetreden. Een nadere uitwerking van deze gedachte heeft volgens de com missie pas zin, als vaststaat dat de gemeente bereid is de nieuwe stichting financieel te steunen. In haar rapport noemt de com missie de situatie waarin het be taald voetbal in Utrecht verkeert, zorgelijk, niet alleen gezien de hui dige financiële positie van de drie clubs, maar ook omdat geen van de verenigingen nog beschikt over een elftal dat met kans op succes en op een voor het publiek attrac tieve wijze aan de competitie kan deelnemen. De publieke belang stelling is dalende, hetgeen leidt tot onvoldoende recettes bij de wedstrijden. Goede spelers kunnen daardoor niet voor Utrecht behou den blijven. Als voorbeeld noemt de commissie Van Zoghei, Wery, Liptak en Achterberg bij DOS; Geutjes, De Bree en Kreyermaat bij Élinkwijk en Geurtsen, Van Hanegem, Jochems en Van Mau- rlk bij Velox. Een voortzetting van deze ne gatieve ontwikkeling zou naar de mening van de commissie op den duur tot een voor het prof-voetbal in Utrecht desatreuze situatie lei den. Het Nederlandse militaire' elf tal heeft donderdag in Harlingen een vriendschappelijke wedstrijd tegen DWS gespeeld in het ka der van de visserijdagen en met 31 gewonnen. By de rust leid den de militairen met 21. Er waren 2000 toeschouwers. Het scoreverloop was: 30 Hoe- kema (Go Ahead) 10, 31 Veen (De Graafschap), 35 Nuninga (DWS) 2—1, 75 De Winkel (Go Ahead) 31. De koninkijke Nederlandse voetbalbond heeft zich kandidaat gesteld voor de finale van de Europese beker voor landskam pioenen, die in het Peijenoord- stadion zou worden gespeeld. Eind september zal worden be slist aan welk land de finale zal worden toegewezen. Het N.O.S.-televisieprogramma „Studio Sport", dat zondag 24 augustus van 19.30 tot 20.30 uur via Nederland I wordt uitgezon den, bevat onder meer de vol gende onderwerpen: het Europacup-zwemtournooi voor heren in Würzburg; de motorraces voor stan daardmotoren in Zandvoort; de skelterraces Nederland Engeland in Uitgeest. LANGS DE LIJN Het sportprogramma van de H.O.S.-radio (14.3017.00 uur en 18.10—18.30 uur via Hilversum fl) besteedt aandacht aan de volgende evenementen: het wereldkampioenschap wielrennen op de weg voor amateurs in Brno; de motorraces in Voerendaal; de internationale open speed- boat-kampioenschappen in Sneek; de zwemwedstrijden om de Europacup voor heren in Würzburg. bureau van de minister-presi dent („Kanzleramt"), in het ministerie van binnenlandse za ken, bij de politie en bij het le ger. Het tussen N.A.V.O. en War- schau-pact geklemde Oostenrijk werd als het ware voorbestemd om de zetel te worden van een groot aantal filialen der diverse geheime diensten, zowel van vóór als van achter het ijzeren gor dijn. Deze „filialen" kozen We nen als centraal punt op grond van verscheidene overwegingen. Van belang is bijvoorbeeld dat de Oostenrijkse hoofdstad uitste kende telefoon-, vlieg-, spoor- en wegverbindingen heeft met de landen van oost en west. In de stad bevinden zich ook goed ge- informeerde persagentschappen en'nieuwsdiensten uit de landen van de beide blokken. Daar komt bij dat de plaatselijke autoritei ten zeer coulant en zelf niet ge ïnteresseerd zijn. Voorts kan men uitgerekend in Wenen de radio zenders uit de landen van het oosteiyk blok ongestoord ont vangen en uitstekend beluisteren, hetgeen van groot belang is ter completering van reeds inge wonnen informaties. En tenslotte zqn er voldoende mannen en vooral vrouwen te vinden die voor extra beloningen „iets extra" willen doen. Zo zijn knappe Oostenrijkse meisjes ge schoven naar sleutelposities waar ze belangrijke brieven konden copiëren of gesprekken tussen hoge functionarissen afluisteren, ten behoeve van een buitenlandse opdrachtgever. Reeds tijdens de geallieerde bezetting van Oostenrijk in de periode 19451955, toen de Oos tenrijkse politie in feite onbe voegd was tot ingrijpen, traden de elkaar beconcurrerende dien sten hard en meedogenloos op. Gevallen van mensenroof, we-i derrechteiyke vrijheidsberoving, moord en doodslag waren in die tijd aan de orde van de dag. Een rustiger tijd brak aan in 1955, toen de Russische, Ameri kaanse, Engelse en Franse troe pen het land verlieten, Oosten rijk zijn soevereiniteit herkreeg en het een zelfstandige contra spionagedienst (afweer) in het leven riep. Wenen kreeg weer een min of meer normaal aan zien en ook de internationale spionage, in dat land zo rqk ver tegenwoordigd, paste zich aan de nieuwe situatie aan. Zy wortelde zich gelijktydig diep in het openbare en maat- schappeiyke leven, met alle na delige gevolgen van dien. Deze periode liep af op 21 aug. 1968, de dag van de Russische inval in Tsjecho-Slowakije. Er ontstond een ongebreidelde toe loop van agenten uit de weste lijke wereld in Wenen. Hun aan tal moet volgens de minister van binnenlandse zaken Franz Soro- nics, nu op ruim negenduizend worden geschat. Praktisch elke dag worden er arrestaties verricht en hebben er uitwüzingen plaats van lieden die zich onledig hielden met het op een ontoelaatbare wijze ver zamelen van „inside informa tions", of met spionage ten gun ste van een buitenlandse mogend heid. Twintig Oostenrijkse hand langers zyn reeds ter beschikking van de justitie gesteld en zullen binnen afzienbare tijd worden berecht. Onder gearresteerde spionnen die veelal werkzaam bleken te zü'n voor de U.S.S.R., de D.D.R. en voor Tsjecho-Slowakye, be Manchester Unified heeft woens dag de Schotse international Ian Ure van Arsenal overgenomen voor een bedrag van 80.000 pond 688.000). Ure moet de verdedi ging van Manchester versterken, die in de eerste vier competitie wedstrijden elf doelpunten tegen zich kreeg. Ure is 28 jaar. Hij heeft elf keer in het Söhotse team gespeeld. De Deense voetbalclub Bold- klubben Kopenhagen hèeft don derdag in Turku de eerste wed- stryd in de voorronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen met 10 gewonnen van Palloseura Turku (Finland). De ruststand van de ontmoeting, die door slechts 3100 toeschouwers werd by gewoond, was 00. De return wordt op 28 augus tus in Kopenhagen gespeeld. De winnaar van de voorronde komt in de eerste ronde uit tegen de Portugese kampioen Benfica. vonden zich ondermeer Josèf Adamek, hoofdambtenaar van de Oostenrijkse regeringspersdienst; oud-opperwachtmeester der staatspolitie en zijn collega Nor- bert Kurz, een nog in actieve dienst zynde politieman die deel uitmaakt van de Oostenrijkse staatspolitie, de redacteur van 't Weense avondblad dr. Josef Mühlhauser; de luitenant Heinz Pascher van het Oostenrijkse le ger; Alois Euler, de persoonlijke perschef van de minister van bin nenlandse zaken Franz Soronics en de staatsraad dr. Franz Neu- mer, die een der kopstukken was van het Oostenrijkse ministerie van handel en nijverheid, de ver trouwelijke functie vervulde van adviseur der regering en zonder meer toegang had tot de geheime regeringsarchieven. De huidige minister van bin nenlandse zaken Soronics ziet zich, na de zuivering van het Oostenrijkse ambtenarencorps van communisten, thans ge plaatst voor een nog zwaaTdere taak om het land en in het bij zonder Wenen, te zuiveren van nog zo'n negenduizend geheime agenten, die zelfs tot in zqn de partement zijn binnengeslopen en waarschijniyk nog wel meer sleutelposities hebben bezet, zo als tydens de jongste arrestatie- golf zo overduideiyk aan het licht kwam. Radio-Moskou heeft in zyn nieuwsuitzending van 20.00 uur Ned. tijd melding gemaakt van de onrust in de Tsjechoslowaak- se hoofdstad. Volgens de Russi sche radio drongen honderden straatschenders de voornaamste straten binnen. De polite moest optreden en zelfs wapens gebrui ken. Duidelijk doelend op de on geregeldheden van woensdag zie de radio, dat er twee doden vie len en 320 arrestaties zqn ver richt. In een groot aantal westelijke steden is het donderdag tot anti- Russische demonstraties geko men op de eerste „verjaardag" van de inval van de landen van het Warschaupact in Tsjecho- Slowakye. In Stockholm verspreidde de politie meer dan 2000 betogers die de ruiten van de Russische ambassade hadden ingegooid. Bij de Russische ambassade in Bonn werden door demonstran ten spandoeken ontrold waarop „vrijheid voor Tsjecho-Slowa kije" werd geëist. Voor het gebouw van de Ver enigde Naties in New York be toogden 150 demonstranten. In Zürich luidden donderdag middag vijf minuten de kerk klokken en in Bazel claxoneer den de automobilisten. In strijd met het oude Engelse gezegde „je ziet nooit een book maker op een fiets" zqn giste ren in Londen honderd van hen op de fiets naar de ambtswoning van premier Wilson in Downing- street gereden om hem een pro test te overhandigen tegen de verhoogde belasting op het wed den. Voor hen uit reed een 26- jarig fotomodel op een renpaard. Toen het protest was afgege ven, hadden de fietsen afgedaan. Zij werden in een verhuiswagen geladen en de bookmakers maak ten de terugreis in hun dure automobielen. De Australiër Rod Laver Is voor de open Amerikaanse ten niskampioenschappen, die op woensdag 27 augustus in Forest Hills beginnen, als eerste ge plaatst in het heren-enkelspel. Laver, die eerder dit jaar de Australische, de Franse en de Britse titel won, wordt gevolgd door zq'n landgenoten-professio nals John Newcombe en Tony Roche. De winnaar van het vorig jaar, de Amerikaan Arthur Ashe neemt de vierde positie in. De man, die hy een jaar geleden in de eindstryd versloeg, Tom Ok ker, volgt op de vyfde plaats. De plaatsing ziet er als volgt uit: 1. Rod Laver (Aus.); 2. John Newcombe (Aus.); 3. Tony Roche (Aus.); 4. Arthur Ashe (V.S.); 5. Tom Okker (Ned.); 6. Ken Rosewall (Aus.); 7. Clark Grabner (V.S.); 8. Cliff Drys- dale (Z.-Af.); 9. Roy Emerson (Aus.); 10. Fred Stolle (Aus.); 11. Andres Gimeno (Sp.); 12. Stan Smith (V.S.); 13. Pancho Gonzalez (V.S.)14. Manuel San- tana (Sp.); 15. Marty Riessen (VA); 16. Dennis Ralston (VA). DELFT: Een overzicht van de finale van de taptoe Delft 1969, waarvan woensdagavond de foto- generale werd gehouden. In New York is donderdag meegedeeld dat de orkaan „Ca mille" die vooral het zuidelijke deel van de V.S. heeft geteisterd voor zover bekend 285 mensenle vens heeft geëist. Rechtstreeks heeft de orkaan alleen in het ge bied langs de Mississippi huis gehouden. In het westeiyk deel van Virginia veroorzaakte hij catastrofale overstromingen. In deze staat zijn 38 doden geteld en worden 32 mensen vermist. Langs de kust van Mississippi waar gouverneur John Bell Wil liams het standrecht heeft afge kondigd om plundering tegen te gaan, helpen het leger en de na tionale garde bij de opruimings werkzaamheden. Men verwacht dat het drie tot vijf weken zal duren eer de orde in dit gebied enigszins zal zijn hersteld. De orkaan „Camille" is nog steeds niet uitgeraasd. Zware re genval vergezeld van grote wer velstormen heeft in de nacht van woensdag op donderdag in de Amerikaanse staat Virginia tot nu toe aan dertig mensen het le ven gekost. Minstens 32 perso nen worden vermist. De rivieren in het zuicjen en het westen van Virginia zijn aange zwollen tot ziedende stromen, die overal buiten hun oevers treden. Hele bergdorpen zijn weggevaagd en veel bruggen worden door het woedende water meegesleurd. Autoriteiten van de hoofdstad Richmond verwachten in de Ja- mes-rivier een vloedgolf van 13 meter hoogte. Militairen en burgers werken koortsachtig aan het opwerpen van dammen met zandzakken. Alleen al in het bergdorpje Mis sies Mill zijn 13 mensen verdron ken en 23 anderen worden ver mist. Een groot aantal dorpen is geheel van de buitenwereld af gesneden. In het rampgebied van Mississippi en Louisiana waren tot gisteravond 270 lijken gebor gen. 2500 nationale gardisten hebben naast de opruimings werkzaamheden hun handen vol aan het voorkomen van plunde ringen en diefstallen. Ratten, slangen, muggen en vliegen evenals het gebrek aan zuiver drinkwater, maken het gebied tot een mogelijke haard voor al lerlei besmettelijke ziekten. Een woordvoerder van het rode kruis zei dat het getroffen gebied nog maandenlang noodgebied zal biy'ven. De -opvolger van de „Camille", de „Debbie" heeft ook gisteren alle pogingen om hem met che mische middelen tot rust te brengen weerstaan. Wel heeft hy zqn koers veranderd en zet hij nu met steeds grotere snelheid zyn weg voort in de richting van Bermuda. Weerdeskundigen vermoeden dat hy vrijdag op een afstand van ongeveer 150 kilometer in noor- deiyke richting aan het eiland voorby zal trekken. Er zyn nog geen plannen opgesteld voor nieuwe bewerkingen met het chemische middel zilverjodide. Voor een korte tyd is donder dag het verkeer In het centrum van West-Beriyn gestremd ge weest els gevolg van een solida- riteitsdemonstratie voor Tsjecho- Slowakye. Tientallen auto's en vrachtwagens stonden noodge dwongen stil op de Kurfürsten- damm, de belangrykste door gangsweg van Wast-Berlljn. Opengebroken deuren, verniel de ruiten, eetzaaltjes en studio's waarin een complete chaos heerst. Deze aanblik tonen de Caroline (700 brt) en zü het in mindere mate de Mi Amigo (275 brt), de twee schepen van radio Caroline, die destyds van de Noordzee en de Ierse zee op Engeland gerichte pop-muziek en reclame de ether instuurden. Begin maart 1068 verdween het illegale station uit de lucht. Enkele dagen later arriveerden de radioschepen voor een drin gende onderhoudsbeurt in de Amsterdamse haven. Nadat zij enige tijd op een scheepswerf hadden gelegen, verhuisden de vaartuigen met hun kostbare zendapparatuur naar een afgele gen en praktisch alleen met een boot bereikbare ligplaats in de oude houthaven. Nu, ruim een jaar later, liggen de schepen er nog steeds. Buiten doet roest het slopende werk, binnen hebben lieden die het niet al te nauw met het myn en het dyn nemen, een begin met de sloop gemaakt. Zowel de radio-apparatuur als de grammofoonplaten blijken een grote aantrekkingskracht te hebben op gelegenheidsdieven. Al geruime tijd houdt de ryks- politie een wakend oog op de vaartuigen, hetgeen verschillen de malen heeft geleid tot aan houding van ongewenste bezoe kers. Ondanks de surveillance zyn sommigen er in geslaagd wat van hun gading mede te nemen. Vast staat dat het afgelopen jaar vier opname-apparaten en een televisietoestel zqn ver dwenen. En dan de grammofoonplaten die in ruime mate aanwezig zyn, maar waarvan de voorraad slinkt: „We hebben een keer een roeiboot vol met platen in be slag kunnen nemen. De dieven zagen kans om weg te komen", zo vertelt een rechercheur. Ook gooiden een achttal jongens eens ben reddingsvlot overboord om daarmee te spelevaren. Zij wer- 4en spoedig door een politieboot uit het water opgepikt. rt tf Het interieur van de „Caroline" wekt de indruk of er een wervel storm doorheen is geraasd. In de eetzaal zyn de vloeren, de ban ken en het overige meubilair overdekt met een laag witte poe der als gevolg van het leegspui ten van een brandblusapparaat. In de discoteek zijn duizenden grammofoonplaten over de vloer gegooid. In de studioruimte met de draaitafels en in sommige hutten zijn honderden voor een groot deel ongeopende brieven Donderdagmorgen is de Ame rikaanse astronaut James Arthur Lovell (41) voor een privébezoek aan Nederland op Schiphol aan gekomen. Hy was in gezelschap van zijn vrouw Marilyn en twee van zijn kinderen (Barbara en James). James Lovell, die kapi tein bij de marine is, maakte deel uit van de bemanningen van de Gemini 7 en 12 en van de Apollo 8, waarin hy samen met Frank Bormann de eerste bemande vlucht om de maan volbracht. Zyn bezoek in Nederland is strikt privé. Hy zal dan ook geen officiële instanties bezoeken, met uitzondering van een receptie in de Amerikaanse ambassade. In 't kader van zyn vakantiereis be zocht hy, voor hjj naar Neder land kwam, verder nog Italië en Frankryk. Hy werd op Schiphol verwelkomd door twee stafleden van de Amerikaanse ambassade in Nederland. James Arthur Lovell is aange wezen als commandant van de Apollo 13, welke begin volgend jaar naar de maan zal reizen. Za terdag zal Lovell terugreizen naar de Verenigde Staten. Professor Christian Barnard heeft donderdag in een vraagge sprek voor de Zuidafrikaanse radio meegedeeld, dat hij van plan is in september in het zie kenhuis „Groote Schuur" twee harttransplantaties te verrich ten. Maandag, na het overlijden van de tandarts Philip Blaiberg die 563 dagen met een nieuw hart heeft geleefd, verklaarde hij' dat hij met het overplanten van har ten zou doorgaan.. De technische installaties in 't ziekenhuis „Groote Schuur" te Kaapstad is thans zodanig dat er twee harttransplantaties tegelij kertijd kunnen worden verricht. Een 30-jarige Franse toerist, in Italië op vakantie, is donder dag door een uitbarsting van de vulkaan Stromboli om het leven gekomen. De uit Parijs afkomstige Frans man maakte met een groep land genoten een tocht op de hellin gen van de vulkaan. Hij liet de groep alleen omdat hij dichter bij de krater wilde komen. Plot seling werd hij bedolven onder een stroom lavagruis en as. De man stierf direct. Zijn lijk is later naar beneden gebracht. Een groep Indiase parlements leden heeft donderdag een mars naar de Sowjetambassade in New Delhi ondernomen om te protesteren tegen de gebeurte nissen in Tsjecho-Slowakije van vorig jaar. De ambassade weigerde een door zestig parlementsleden ge tekende brief in ontvangst te ne men, waarin sympathie met „het dappere volk van Tsjecho-Slo wakije" werd uitgesproken. Tydens frontwerkzaamhecjen op de 485-meterverdieping in de steenkolenmijn „Willem SoTia" in Kerkrade-Spekholzerheide is woensdagavond de 34-jarige Duitse houwer H. Schneemann door vallend gesteente dodelijk getroffen. Het slachtoffer dat voorbereidingswerkzaamheden verrichtte, was verbonden aan een Duitse Tiefbau-onderneming afkomstig uit Essen. van fans uitgestrooid. Ook slin geren overal foto's van vrouwe lijke fans rond. De rijkspolitie te water zit enigszins met de schepen in de maag. Adjudant Dolman: „De eigenaars, Kernan Securities Corp en Tesman Investment Ine in Panama laten niets van zich horen. Als het aan mij lag, werden de schepen overgebracht naar het entrepotdok, waar de douane een oogje in het zeil kan houden. Nu moet ik noodgedwongen onze I mensen de zaak laten bewaken, terwijl we krap in ons personeel zitten. Maar wie zal in het entre- Dotdok het liggeld betalen? Hier liggen ze kosteloos". Een schatting van de schade kunnen de politiemensen niet geven. De moeilijkheid is dat niemand aangifte wil doen. Nog onlangs is er een brief naar de in Londen gevestigde advocaten van de eigenaars gegaan. Ant woord is er niet gekomen. Wel brachten een maand geleden de Ier O'Rahilly, directeur van ra dio Caroline, en de chefmachi nist een bezoek aan de schepen. „De machinist kreeg tranen in de ogen toen hij de ravage zag", aldus een rechercheur. Ook zou Abe „vredesschip" Nathan be langstelling voor de uitrusting van de boten hebben getoond. Hy vertrok onverrichter zake. Vol gens onbevestigde geruchten kon hij alles overnemen voor de ron de som van 450.000 dollar Over de beide sporen van het. baanvak EindhovenHelmond was donderdagmiddag geen treinverkeer mogelijk. De strem ming was het gevolg van een bot sing tussen een vrachtauto, die over een met knipperlichten be veiligde overweg reed, en gen N.S.-wegonderhoudsmachine die op eigen kracht van Rotterdam naar Venlo onderweg was. De chauffeur van de vrachtauto werd licht gewond. Het reizi- gersvervoer tussen Eindhoven en Helmond werd met bussen in stand gehouden tot omstreeks 19 uur. Donderdagmiddag is op het kruispunt Antwerpsestraat Wassenaarstraat de 80-jarige A. van Wezel uit Bergen op Zoom op zijn fiets door een auto aan gereden. Hy werd zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd waar hij in de avond is overle den. ZATERDAG 23 AUGUSTUS Terneuzcn: Luxor-Theater, 8 uur: „De langste dag". ZONDAG 24 AUGUSTUS Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 u.: „De langste dag". MAANDAG 25 AGUSTUS Terneuzen: Luxor-T.heater, 8 uur: „De langste dag". DINSDAG 26 AUGUSTUS Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De langste dag". WOENSDAG 27 AUGUSTUS Terneuzen: Luxor-Theater, 3 uur: „De langste dag". at' v-

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 4