Bezwaren van G.S. legen expansieplannen van Rotterdam Eigen risico vreemd element in verzekering Grootste vuilverbrandingsbedrijf ter wereld WELZIJN DER BEWONERS STAAT VOOROP Medewerking Nederlandse regering gevraagd voor hulp Biafra Protesten tegen arrestatie van op Curacao PREMIE- VERDELING 50-50 NIET VERSTOREN EERSTE PAAL GESLAGEN IN HET B0TLEKGEBIED J Ziekenfondsraad: s DE VRIJE ZEEUW „Droge" Industrie Buitenlanders Rozen! Ntt Mimen Ieders Bereik. Een feestelijke bloem. Om uzelf en anderen mee te verrassen. Vooral nu ze zó gevarieerd voorhanden zyn. Mmo» «oker «en btoenwü© meel Staking in Canada Portugese tegenspraak Handarbeid VERMOEDELIJKE DADERS ROOFOVERVAL IN UDDEL GEGREPEN De actie tegen openiuchtsiapers DE AFSTAND AARDE-MAAN Drie schoorstenen Geen overconsumptie Onbewezen Staking in Brits staalbedrijf geëindigd Vrijdag 22 augustus 1969 Minister-president De Jong geeft in een brief aan het pro vinciebestuur van Zuid-Holland meegedeeld, dat de nota van 't streekplan Zuid-Holland-(zuid! door de ministerraad „ter be handeling" is doorgegeven aan de minister van volkshuisvesting. Dit heeft mr. H. van Riel mee gedeeld op een persconferentie in het provinciehuis in Den Haag. Gedeputeerde Van Riel legde er de nadruk op dat het streekplan staatsrechtelijk gezien een zaak van de provincie is. Aangezien een beslissing mede over de ex- pansiemogelijgheden van Rotter dam gaat en van belang kan zijn voor heel zuidwest Nederland, hebben G. S. het redelijk gevon den de regering de gelegenheid te geven eventueel mee te delen dat G. S. met deze wijze van aanpak niet op de goede weg waren, zo stelde mr. Van Riel. In de nota schreven G. S. o.m.: „Wij zien de expansie, zoals velen in Rotterdam die noodza kelijk achten, als ongewenst en onaanvaardbaar, behalve wan neer zij onvermijdelijk is. Hier aan onbtreekt echter elke schijn van bewijs". In dit stadium staat in genen dele vast dat de uit voering van bepaalde Rotterdam se plannen in het belang van het land is, aldus G. S., die van me ning zijn dat er ten aanzien van de Rotterdamse expansiedrang e envasbe begrenzing in 't leven moet worden geroepen. Een aan tal plannen van Rotterdam, zo als indertijd het Rijnpoorthaven- olan, wekte en wekt verzet bij de provincie. Mr. Van Riel zei dat het stre ven van de provincie gericht moet zijn op de vestiging van „droge" industrie met een hoge toegevoegde waarde. Daarvoor zal in het streekplan ruimte moe ten worden gereserveerd, ook voor Rotterda Volgens de heer .Van Riel is het allerminst duidelijk wat de gevolgen van de Rotterdamse expansieplannen zouden zijn voor de Nederlandse economie. Een dergelijke expansie zou een aan zienlijk deel van de nationale besparingen opeisen, aldus mr. Van Riel, die de vrees uitsprak dat het welzijn van de bewoners in de uitbreidingsgebieden met dit soort expansie niet gediend zou zijn. Wanneer deze plannen doorgaan, zouden we misschien binnen tien of vijftien jaar si tuaties krijgen als we nu in Lon den en Parijs aantreffen, waar veel mensen op anderhalf uur reizen van hun werk wonen. G. S. van Zuid-Holland menen dat ook andere zaken in dit ver band bekeken moeten worden, zoals de daling van de bevol kingsgroei en welke invloed deze heeft op het aanbod van mr In een open brief aan de Neder landse regering en de leden van de staten-generaal heeft een aan tal bekende Nederlanders naar aanleiding van de huidige toe stand in Biafra gevraagd zonder uitstel alle medewerking te wil len géven aan het plan van de ge zamenlijke kerken, o.m. door on partijdige waarnemers beschik baar te stellen ten aanzien van de inspectie van de vluchten van neutrale bases, zoals Canada dat reeds heeft gedaan. Voorts wil men dat Nederland met zijn belangrijke economische banden met Nigeria al zijn ge wicht in de schaal gaat leggen om druk op Nigeria uit te oefenen, waarom door Zambia en Ivoor kust is verzocht. De regering wordt gevraagd ernstig te protes teren tegen de wapenleveranties, waarbij in de eerste plaats wordt gedacht aan die van het met Ne derland zo nauw verbonden En geland. De open brief besluit met het verzoek „te overwegen of de aan wijzing van de minister van bui tenlandse zaken om aan te drin gen op een onvoorwaardelijk staakt het vuren in dit conflict niet gelijk moet worden gesteld met het lijdelijk toezien bij het opofferen van een steeds sneller groeiend aantal slachtoffers Tot de ondertekenaars van de open brief behoren o.a. kardinaal AJfrink; dr. F. Boerwinkel; God fried Bomans; mgr H. C. A. Ernst; prof. dr M. Eu we; ds J. M. Hoek stra; Simon Carmiggelt; prof. mr B. V. A. Röling; prof. dr. J. Tin bergen en H. Middelkoop. 3200 arbeiders van de nikkel- mijnen in Sudbury, Ontario, heb ben vandaag het werk neerge legd omdat zij de door de werk gever geboden lonen in het nieu we arbeidscontract te laag ach ten. Zes weken geleden zijn al 17.000 arbeiders in staking ge gaan van een andere maatschap pij die daar nikkelmijnen ex ploiteert. Sinds begin augustus staken, eveneens in Ontario, 21.000 arbeiders in de staalin dustrie. Portugal heeft ontkend dat het Amerika 200 miljoen dollar heeft gevraagd voor het gebruik van de basis Lajes op de Azoren en ook dat het militaire hulp van Arperika ontvangt. Het ministe rie van buitenlandse zaken sprak daarmee een bericht uit een weekblad tegen. De pacifistisch-socialistische partij, de federatie van jonge rengroepen in de partij van de arbeid, de Nederlandse studen tenraad, de socialistische jeugd en de overkoepelende studenten organisaties „Nesbic" hebben een verklaring uitgegeven, waarin zij hun verontwaardiging uit spreken over „het politieke ver volgingsbeleid der justitiële autoriteiten op Curagao". De ar restaties van de vakbondsleider Godet en de journalist Stanley Brown achten deze groeperingen een onaanvaardbare uitschake ling van politieke tegenstanders voor de op 5 september te hou den verkiezingen, waarbij de ar restatie van de vakbondsleider Ong A. Kwie de schijn van ob jectiviteit moet wekken. In een verklaring wordt de Nederlandse regering er van be schuldigd medewerking te ver lenen aan deze vorm van rechts verkrachting, aangezien het zen den van mariniers de positie vei lig stelt van degenen die zich aan deze rechtsverkrachting schuldig maakten. De groeperingen menen dat de Nederlandse regering door het zenden van de „Limburg" aan de intimidatie en de rechtsverkrach ting meewerkt. Zij „eisen" dat dit oorlogsschip niet naar de An tillen zal vertrekken en dat de Nederlandse minister van justi tie bij zijn Curaqaose ambtge noot stappen zal ondernemen om Godet en Ong A Kwie van rechtsvervolging te ontslaan tot na de verkiezingen. Zij betreu ren. het dat binnen het kader van de koninkrijksrechtpleging ten aanzien van de journalist Brown niet dezelfde eis kan worden gesteld. werknemers in de toekomst. Mr. Van Riel merkte op in het aan trekken van buitenlandse arbei ders in de toekomst een oplos sing te zien. Gedeputeerde mevr. mr. Chr. A. de Ruijterde Zeeuw bepleit te een kwalitatieve analyse van het aanbod op de arbeidsmarkt. Zij wees erop dat de behoefte aan werkgelegenheid kwalitatief steeds minder.overeenkomt met de vraag naar personeel. De kin deren worden niet meer voorbe reid op ihet vinden van een be staan in de niet-geschoolde of half-geschoolde handarbeid. Te genover de kwalitatief hogere schoolopleiding blijft een vraag naar handarbeiders bestaan. Daardoor kan er een eenzijdig gerichte bevolking in de rand stadgebieden worden gevormd, waarvan een deel misschien weg zal trekken naar gebieden waar wel werk voor geschoolden te vinden is( aldus een van de pun ten van overweging van G. S. In het Apeldoorns politiebu reau zijn de vermoedelijke da ders ingesloten van de roofover val die in de nacht van maandag op dinsdag plaats had in Uddel, waar enkele mannen mevrouw Holdijk trachtten te beroven. Deze slaagde er echter met be hulp van haar zoon in de over vallers te verdrijven. Aangehouden zijn de 38-jarige G. A. B. en de 31-jarige J. C. de H. uit Rotterdam, twee bij de politie slecht bekend staande mannen, die al verschillende mis drijven op hun geweten hebben. J. C. de H. was onder meer be trokken bij de bankoverval die twee jaar geleden in Epe plaats had. Bovendien werd aangehou den de 36-jarige H. van A. uit Elspeet, die verdacht wordt van medeplichtigheid. G. A. B. werd in de nacht van dinsdag op woensdag door de politie in Waal wijk aangehouden, toen, hij met een volkswagen met te grote snelheid door het centrum reed. Op het politiebureau bleek dat de Apeldoornse politie een verzoek had doen uitgaan om G. A. B. op te sporen en aan te houden. J. C. de H. werd van zijn becj gelicht, terwijl H. van A. in Elspeet uit zijn woning werd gehaald. De personenauto, die op 200 meter van de plaats van het misdrijf werd aangetroffen, blijkt in Bel gië te zijn gestolen. Bij een nieuwe actie tegen slapers in de openlucht hebben politiemannen van het bureau Warmoesstraat in Amsterdam donderdagochtend vroeg 98 jon gelui tussen 15 en 23 jaar opge pakt en naar het bureau over gebracht. De helft van de ar restanten, die dertien nationali teiten vertegenwoordigden, is na onderzoek heengezonden. Onder degenen die werden vastgehou den, bevonden zich dertien min derjarigen en "2 buitenlanders die volgens de politie over on voldoende geldmiddelen beschik ten en daarom over de grens zouden worden gezet. Twee man werden wegens bezit van has jiesj aan de afdeling verdovende middelen van de centrale re cherche overgedragen. Ü&iR:: ACHTERVELD: Een beeld van de enorme ravage nadat een auto, met zeer hoge snelheid van de Hessenweg te Achterveld geraak te en via de voorgevel een huis binnenreed. De bestuurder van de wagen werd op slag gedood. De schade aan huis en huisraad was zeer groot, terwijl ook de auto geheel werd vernield. Het observatorium Mc. Donald van de universiteit van Texas is er dinsdag in geslaagd een Laser straal te laten terugkaatsen van de maan door middel van de reflector die daar op 20 juli is neergezet door ruimtevaarder Neil Armstong. Daarbij is geble ken dat de afstand van de aarde tot de maan 40 meter meer is dan men aanvankelijk dacht. Volgens de geleerden is de af stand nu tot op 4 meter nauw keurig te doen. Het laten terug kaatsen van Laserstralen is aan vankelijk mislukt, naar men aan neemt door atmosferische sto ringen. De ziekenfondsraad heeft het rapport vrijgegeven van de com missie verstrekkingen inzake eigen risico in de ziekenfondsverzeke ring, dat in 1968 aan de minister van sociale zaken is aangeboden. De commissie adviseert niet over te gaan tot gehele of gedeeltelijke afschaffing van verstrekkingen, noch tot vervanging van het systeem van verstrekkingen in na- tura door een restitutiesysteem, zij het dat enkele leden niet afwijzend staan tegenover het afschaffen van de verstrekking ziekenver- voer per taxi. Ten aanzien van het invoeren van eigen risico in de In het Rotterdamse Botlekge- tde* h">eft donderdagmorgen mr. H. B. Engelsman, nresident-com- m!=saris van de afvalverwerking RHnmnnd, de eerste naai gesla- «ren ver h»t frootste vuilver- brandings^edriif ter wereld. Het complex, dat in 1973 gereed moet zijn. krij-t pen verbrandioasca- naciteit van 80 ton «tedeiiike en industriële afvalstoffen per uur en een inst-U-ti* voor verbran ding van ch"misehe afvalstoffen met een capaciteit van 7 ton per uur. Aan de vuilverbrandingsinstal latie wordt en dat is een we reldprimeureen waterfabriek gekoppeld. Deze zal per uur 1400 ton gedestilleerd water aan de industrie kunnen leveren. Indien dat noodzakelijk is, kan deze ca paciteit nog eens met zestig pro cent worden vergroot. In de vuilverbrandingsinstal latie wordt ook elektrische ener gie opgewekt, die wordt geleverd aan het openbare net van het gemeentelijk energiebedrijf te Rotterdam. Er zijn plannen om het Rotterdams destructiebedrijf Gekro onder te brengen in het complex. Op basis van prognoses over hoeveelheden te verwachten huisvuil en industriële afvalstof fen zal de verbrandingsinstalla tie spoedig na de ingebruikne ming vol belast zijn. In 1972 zal daarom worden begonnen met de verdere uitwerking van een installatie in de Alexanderpol- der, die in 1967 voltooid zal zijn. Daarna volgt een installatie op do Maasvlakte. Bij de bouw van de installatie krijgt het probleem van een mo gelijke luchtverontreiniging veel aandacht. De rookgasreiniging vindt plaats door middel van elektrostatische filters, waarna de gereinigde verbrandingsgas sen door drie schoorstenen van elk 115 meter hoogte worden af gevoerd. Naar verwachting zal er geen aanleiding tot klachten ontstaan. Ook voor het reinigen van de vrijkomende verbran dingsgassen bij de verbranding van gevaarlijke stoffen zullen in overleg met de afdeling hinder wet van de gemeente Rotterdam de best mogelijke voorzieningen worden getroffen. 22) Dit schot was raak. Zwijgend startte Jacques de motor en reed met een kalm gangetje verder. Maar hij schoot het eerste het beste zijweggetje in, draaide daar en zette de motor stil. „Zo!" zei hij kalmpjes. „En nu wilt u zeker wel zo goed zijn om mij te vertellen, wat die op merking van zoëven betekent!" „Precies zoals ik zei!" zei het meisje beslist. „Het is mij niet ontgaan, welke zaken meneer van der Venne driift en even min welke voordelen hij heeft verkregen toen het uitbreidings plan door u gewijzigd werd, pre cies overeenkomstig zijn wen sen." De burgemeester haalde de schouders op. „Als u roddelen wilt, ga dan gerust uw gang, juffrouw," zei hij onverschillig. „O. maar dat is nog lang niet alles," luidde het antwoord. „Weet u, onze burgemeester had altjjd een klein wratje achter zijn linkeroor. Heel typisch, als hij het door dokter Nieuwen- huis liet wegnemen, was het in een wip weer terug. En u hebt daar helemaal geen last van, zo als ik al eens eerder heb ge zegd." Jacques schaterde het uit, maar die lach was vals. „En wat be- DOOR W. GELDOF tekent die onzin nu allemaal?" „Dit: zoals u misschien weet, was ik erg bevriend met Dina Janssens.." „Ik vermoed, dat Dina Janssens bepaald niet behoort tot de krin gen waarin' ik mij pleeg te be wegen," zei de burgemeester af gemeten. „Ik weet trouwens niet eens wie u bent en ik voel er weinig voor om verder naar uw onzin te luisteren." Dit laatste was beslist een leugen. „O, maar dat is gauw genoeg verholpen. Mijn naan is Olga Zandveld." „Dat kan ik niet helpen en ik kan ook niet zeggen, dat de kennismaking bepaald aange naam is." „Nu, dat komt dan nog wel, burgemeester. Mijn vader kent u wellicht beter." „Verpardon, ja, dat is waar ook! U bent dus de doch ter van meneer Zandveld, de directeur van gemeentewerken? Wel, dat is ook toevallig!" Zijn toon was nu warmer. „Niet zo toevallig als het er wel uitziet, edelachtbare. An ders wist ik niet zo veel. Overi gens was ik een beetje bevriend met Dina en hoewel u die niet kent, was zij tot voor kort uw dienstmeisje." „Och ja, dat is waar ook. En verder?" „Nu, Dina heeft mii in ver trouwen verteld, dat onze bur gemeester op zekere dag bezoek kreeg van een achterneef, die als twee droppels water op hem leek. Een complete dubbelgan ger, zogezegd. En ziedaar, wel dra verdween één van beide he ren, zomaar!" „Inderdaad, mijn achterneef nam de kuierlatten. Overigens op mijn advies." „Dat zal wel, maar met mede- nemen van mevrouw. En me vrouw was bepaald niet het ty pe, dat er met een ander van door gaat." De pseudo-burgemeester haal de de schouders op. „Het wonderlijke is nu", ver volgde Olga, „dat vrijwel nie mand in Zandbergen iets weet van die dubbelganger. Alleen uw huispersoneel heeft hem gezien. Een wonderlijk geval, vindt u niet?" Jacques haalde misnoegd zijn schouders op. Maar het meisje ging verder: „En weet u, wat nu zo wonderlijk is? Dat sinds het opduiken van die dubbelganger de burgemeester dingen heeft ge daan, die hij vroeger beslist niet deed!" „Onder andere: het uitbrei dingsplan wijzigen!" schamper de Jacques. „Hé, hè, het roddel- tje is klaar." „O, nog lang niet! Vroeger bemoeide de burgemeester zich weinig mEt zaken die hem niet aangaan, nu ineens met alles. Vroeger was hij de vriendelijk heid zelve, nu is hij stijf en af gemeten. Vroeger was zijn ge zondheid wankel, nu is hij kern gezond. Vroeger kon je hem een plezier doen met vreemde poet zegels, nu ineens heeft hij daar alle belangstelling voor verloren. Och, zo kan ik nog best een uur tje door gaan, als u dat wilt!" Peinzend stak Jacques een si garet op. Hjj vergat geheel Olga er ook een aan te bieden. „Met name de onbeschofte wijze, waar op u mijn vader onlangs te woord stond, was iets dat de vo rige burgemeester eenvoudig niet kon!" „De vorige burgemeester?" de vraag klonk echt verwonderd. „O pardon, ik versprak mij! De burgemeester vroeger, bedoel ik." „Zo, nu, dan snap ik niet dat jij nog lef hebt om samen met zo'n ehveranderde burge meester in een auto te zitten!" Het klonk dreigend. „Waarom niet? Op het kruis punt heeft men gezien dat ik, ingestapt ben. Ze zullen mij be paald missen, als ik vanavond niet meer thuis kom." Jacques keek op zijn horloge. Het was elf uur. „Het is nu te laat om hierop dóór te gaan," zei hy. „Ik breng u naar huis en dan wens ik u veel succes bq uw verdere roddelpraatjes!" „Misschien heb ik er evenveel succes mee als u met uw aandeel in de nieuwbouw." De burgemeester pleegde we derom een zeer onedelachtbare krachtterm en bedacht meteen dat zijn achterneef zulke uit drukkingen steeds tijdig kon on derdrukken. „Waar werkt u te genwoordig?" „Interesseert u dat? Wilde u mqn huidige werkgever soms ook op de kast jagen?" (Wordt vervolgd) vorm van bijbetaling bestaat in de commissie geen eensluidende me ning. De meerderheid staat op het standpunt, dat geen nieuwe vor men van bijbetalingen moeten worden ingevoerd op grond van de volgende argumentatie: het In voeren van eigen risico is een vreemd element in de ziekenfonds verzekering, waarin er juist naar wordt gestreefd de financiële be lemmeringen weg te nemen ten einde een optimale zorg te garan deren. Invoeren van bijbetalingen zou misschien bruikbaar zijn, wanneer was aangetoond dat (iet stelsel aanleiding is tot onnodig gebruik van enige omvang en dat door de bijbetalingen dit onnodig gebruik zou worden voorkorrieneTot nu toe is overconsumptie niet bewezen en dreigen bijbetalingen..aHeen"maar tot gevolg te hebben, dat de last van de collectiviteit naar het indi vidu wordt verplaatst. Bijbetalin gen met het doel de totale kosten van de ziekenfondsverzekering te verminderen en daardoor premie verlaging tot stand te brengen of verdere verhoging af te remmen, is voor de commissieleden géén aanvaardbaar argument, omdat dit in strijd is met het doel van de ziekenfondsverzekering. Ook een verschuiving van het risico, dat door bijbetalingen zou ontstaan naar de aanvullingsfond sen of andere vrijwillige verzeke ringen, wordt geen aanwinst ge acht, omdat op die wijze, evenals bij bijbetalingen zonder meer, de last niet naar draagkracht wordt verdeeld en de premieverdeling 50 procent werknemer en 50 procent werkgever wordt verstoord. Voor de problematiek van de sterke kostenstijging en de onbe wezen uitlatingen omtrent over consumptie dringt^ de commissie aan op effectieve kostenbewaking en zo mogelijk op een verantwoord onderzoek naar overconsumptie. Enkele leden menen dat het in het belang van het stelsel zou zijn, wanneer door het invoeren van bijbetalingen aan de verzekerde zijn medeverantwoordelijkheid voor de omvang van het gebruik van de rechten voelbaar zou wor den gemaakt. Voordat zij de vraag beantwoorden of met dat doel het invoeren van eigen risico ge- - enst is, zouden deze leden een beperkte proefneming willen aan bevelen door het invoeren van bij betalingen bij enkele verstrekkin gen, zoals bijv. fysische therapie en poliklinische specialistische hulp. Het reeds lang stakende hoog- ovenpersoneel van de grootste Britse staalfabriek te Port Tal bot in Wales heeft donderdag besloten, het werk zondag te her vatten. De acie van 1.300 stakers heeft 56 dagen geduurd en de staat, die eigenaar van het be drijf is, naar schatting zeven mil joen pond (ongeveer 60 miljoen gulden) gekost, mede doordat 10.000 andere arbeiders van de fabriek niet konden werken. Het besluit om het werk te hervatten werd genomen naar aanleiding van het resultaat van een onafhankelijk onderzoek. In het desbetreffende rapport wor den de looneisen van het hoog- ovenpersoneel gesteund, terwijl kritiek wordt geoefend op de vakbonden, omdat zij er niet in waren geslaagd te voorkomen, dat het bedrijf werd gesloten.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2