Britse militairen voor veiligheid verantwoordelijk Grotere persvrijheid in Griekenland Twee doden bij straat gevechten in Praag Amerika besnoeit op zijn defensie Politie en militairen onderbraken demonstraties TOESTAND IN PRAAG VERSLECHTERT Amerikaanse verliezen gestegen weer Protestantse unionisten akkoord met Wilson Financiële controle kranten en tijdschriften HET WEER Militaire uitgaven drie miljard minder Overstromingen in België VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1969 25e Jaargang No. 6053 Jitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Strenge straffen Saboteurs" Bernadetfe Devlin wil naar Amerika Christelijk Registratie „Engels- protestantse juk" Sabelgekletter Weerbericht ?er Zon- en Maanstanden AMNESTIE IN ROEMENIE Burgerpersoneel De NAVO Ftanfeertng W afeeeseHraï: TEUHStlXEM DireeÈMir-HöofdredactearP. f. eta <)e Sands Telefoon: (01150)—2073. Gbesnmmer: 38180 Redactie, en AdmtatetnSe-sdre»SmMtwal f 8>- per kwartaal; per maaod f 3,70 Cesee munmei1» IS cent inclusief 4 X B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Atifrt^wrtiioMwpfijs s mm 10 cent; minimus per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handel», advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adrefi bureau van dit Mad 80 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot run. 3 au, Voor bet gecomb. maandag/dtasdapoamatt tot 10 uur voormiddag De toestand in de Tsjechoslo- waakse hoofdstad is donderdag avond snel verslechterd nadat om 17 uur de kantoren en fabrieken waren gesloten. Een snel groeien de menigte op en rond het Wen- ceslasplein werd door politie en militairen snel verspreid waarna 't plein de aanblik van een fort kreeg. Alle toegangswegen werden door militaire voertuigen en sol daten en politie afgezet en op het plein werd een sterke eenheid op roerpolitie met gepantserde per- soneelsvoertuigen samengetrok ken. Het was gisteravond om 22 uur (Ned. tijd) voor waarnemers on mogelijk te zeggen welk een om vang de betogingen en botsingen zouden aannemen. De situatie werd onoverzichtelijk genoemd. Op plaatsen waar het steeds rustig Is geweest breken onverwacht on geregeldheden uit. Door Ihet oplaaien van de strijd in de noordelijke provincies van Zuid-Vietnam en langs de grens met Cambodja is het aantal do den bij de Amerikanen als ge volg van gevechtshandelingen in de afgelopen week met 148 tot 244 gestegen. Dit is donderdag in Saigon meegedeeld door een mi litaire woordvoerder. Ondanks het verlies van bijna 100 man op één dag 12 augus tus is het totale aantal ge sneuvelde Amerikanen in de zeven dagen die op 16 augustus eindigden, weinig hoger dan het wekelijkse gemiddelde van dit jaar. Het aantal Amerikaanse ge wonden in die week bedraagt 1409. Op het eind van de week stonden er 1345 Amerikanen te boek als vermist tijdens ge- Bij de Incidenten van woens dagavond in Praag zijn twee do den gevallen en verscheidene gewonden. Dit is donderdagoch tend meegedeeld in een officieel communiqué van het gemeente bestuur, dat via luidsprekers werd bekend gemaakt. Volgens de bekendmaking hebben „mis dadige elementen op weerloze burgers geschoten". Het Tsjechische ministerie van binnenlandse zaken deelde mee dat er 320 mensen zijn aange houden. „De daden van agres sie en vandalisme waren 't werk van buiten de maatschappij staande en misdadige elemen ten", die niet hebben geaarzeld zich van vuurwapens te bedie nen tegen depolitiemannen, die probeerden de orde te bewaren. Onder de aangehoudenen bevon den zich talrijke personen die al meer met de strafrechter in aan raking waren geweest. In de bekendmaking van het gemeentebestuur van Praag wor den de gebeurtenissen van woensdagmiddag en -avond zeer betreurd. Misdadige elementen, zo wordt gezegd, hebben ruiten ingegooid, barricades opgewor pen en vernielingen aangericht in het centrum van de stad. „Zij hebben ook niet geschroomd vuurwapens te gebruiken tegen ongewapende burgers". De ma nifestanten wordt verweten dat Zij alles in het werk hebben ge steld om de voorbijgangers in hun betoging te betrekken. De autoriteiten zullen de organisa toren van deze incidenten streng straffen, aldus de bekendmaking. ff Het partijblad „Rude Pravo", dat geen melding maakte van de ongeregeldheden; deed donder' dagmorgen een beroep op de be volking, niet uit sensatiezucht te gaan kijken naar „het spel van saboteurs en vijanden van alle fatsoenlijke mensen". Vol gens het blad zijn het weliswaar hoofdzakelijk jongeren die zich laten meeslepen, maar er zouden ook ouders komen die hun kin deren meenemen om niets van 't schouwspel te missen. „Rude Pravo" raadde zijn lezers aan, liever in de rustiger wijken te gaan wandelen. Donderdagochtend waren vele autobussen en trams uit de bui tenwijken vrijwel leeg. Dit zou er op wijzen dat de bevolking in dit opzicht gehoor heeft gegeven aan de oproep i." illegale vlug schriften om gflen gébruik te maken van het openbaar ver voer. Ook was opgeroepen bij wijze van rouw donkere kleding te dragen, maar dat hadden slechts weinig mensen gedaan. Het Wenceslasplein was nor maal open voor het verkeer, evenals de Narodni-straat die woensdagavond het toneel felle strijd was. (Zie verder pag. 3.) van PRAAG: Woensdagnamiddag op het Wenceslasplein in Praag: be togers contra politie in pantser voertuigen. De regerende protestantse unio nistische partij heeft zich woens dagavond geschaard achter het akkoord tussen premier James Chichester-Clark van Noord-Ier- land en de Britse regering over maatregelen' tot herstel van orde en rust. Eerder was gevreesd dat de militante rechtervleugel van deze partij zich tegen het ak koord zou verzetten. Een woordvoerder van deze vleugel, de oud-minister van binnenlandse zaken William Craig, zei op een persconferentie dat het verslag van premier Chichester-Clark van 't gesprek met de Britse premier Wilson hem de overtuiging heeft gege ven dat aan de vitale belangen van Ulster geen afbreuk is ge daan. Craig zei dat Wilson zich klaarblijkelijk dubbelzinnig heeft uitgelaten over zijn gesprek met Chichester. Wilson zei dat de reservepolitie van Ulster, die bij na geheel uit protestanten be staat, buiten spel zal worden ge zet en dat de Britse militaire be velhebber in Ulster voor de vei ligheid verantwoordelijk zou zijn. De Noordierse minister van ontwikkeling, Brian Faulkner, zei dat de reservepolitie uit de probleemgebieden zal worden verwijderd, maar dat zij niet zal worden ontbonden of ontwapend. Politieke waarnemers zijn van mening dat Engeland die nolitie van haar meeste taken ontheven wil zien, Bernadette Devlin, afgevaar digde van de Noordierse katho lieken in het Britse lagerhuis en De Griekse regering heeft don derdag een wetsontwerp voor publtkatie vrijgegeven, op grond waarvan de persvrijheid in het land groter zal worden gemaakt. Het ontwerp voorziet echter in strenge controle-maatregelen op die vrijheid en in zware straffen op artikelen die indruisen tegen het beleid van de regering. Het ontwerp is ter inzage ge legd voor journalisten, uitgevers en vertegenwoordigers van vak verenigingen. Zij krijgen tot 15 september de tijd om kritiek te uiten of aanbevelingen te doen. Zoals bekend had het kolonels regiem toen het in 1967 aan de macht kwam, de persvrijheid aan banden gelegd. Vorige maand maakte premier Papadopoelos voorwaarden die in het wetsont werp zijn opgenomen, komen in het kort hierop neer: de regering kan onmiddellijk elk artikel in beslag nemen dat indruist tegen de christelijkheid; dat beledi gend is voor de koning of zijn familie; dat inlichtingen ver schaft over de verdediging van het land en dat het volk oproept tot strijd tegen het regiem. Alle artikelen over de jeugd zullen voor publikatie moeten worden goedgekeurd door een speciaal comité, dat door het mi- bekend, dat hij bij wijze vannisterie van voorlichting in het leven zal worden geroepen. Dit comité is ook verantwoordelük proef een wet zou opstellen om de persvrijheid te vergroten. De voor het controleren van publi- katies van de jeugd in het bui tenland. Een speciaal hoofdstuk in het ontwerp regelt de status van de journalist en eist; dat alle ver slaggevers en uitgevers hij het ministerie geregistreerd staan, nadat zij zijn beoordeeld door een comité van rechters, hoog leraren, vooraanstaande burgers en persdeskundigen. Alleen ge registreerde journalisten krijgen toestemming bun werk te ver richten. vurig strijdster voor gelijke bur gerrechten, is woensdag van Londonderry naar de Ierse repu bliek vertrokken. Zij wil naar de V. S. om voor djf Amerikaanse televisie de taak en de doelstellingen van de bewegin| voor gelijke burger rechten in Noord-Ierland uiteen te zetten. Het Ierse plaatsje Dundalk, 8 km ten zuiden van de grens met Noord-Ierland, wordt het cen trum van idealistische jonge Ieren die het noorden willen be vrijden van 't Engels-protestant- se .-juk". Sinds het begin van de onlus ten in Londonderry en Belfast zijn ongeveer 200 man, zowel linkse studenten als oude ge trouwen van het Ierse republi keinse leger, via Dundalk over dc grens getrokken. Allen probeerden zich wapens aan te schaffen, die in Dundalk schijnen te ontbreken. Sommigen probeerden in contact te komen met de plaatselijke organisatie van het republikeinse leger, an deren trokken direct naar de grens die nauwelijks wordt be waakt. Slechts weinigen namen de moeite over de Cooley-ber- gen te trekken, om zeker te zijn dat hun infiltratie onopgemerkt ■zou blijven. Zelfs de aanwezigheid van 500 vluchtelingen uit het noorden heeft er nauwelijks toe bijgedra gen de traditionele aanblik van het stadje, dat 20.000 inwoners telt, te veranderen. De meeste vluchtelingen zijn van het op vangcentrum doorgezonden naar het vluchtelingenkamp van het Ierse leger aan de rand van de stad. Naar verluidt zijn een twintigtal vluchtelingen van wie men zou kunnen vermoeden dat zij een poging zouden kunnen doen om legerwapens te stelen, niet in 't kamp toegelaten. Ken nelijk vindt men in Ierland enig sabelgekletter en troepenver plaatsingen waarbij slechts be trekkelijk weinig militairen zijn betrokken, voldoende. Het enige „grensincident" vond afgelopen zondag plaats, toen drie jongemannen bij Crossmag- len een aanval deden op een Noordierse politiepost. ENKELE BUIEN In grote delen van Europa werd het weer donderdag bepaald door een depressiegebied dat van Scandinavië tot boven de Noord zee reikte. Het is geheel gevuld met koele en onstabiele lucht, waarin talrijke buien voorkwa men. Om het lagedrukgebied stroomde de koele lucht met noordelijke winden over de Brit se eilanden en vandaar het vas teland binnen, waar ze oostwaarts tot boven Polen en zuidwaarts tot de Alpen en de Pyreneeën wist door te dringen. Daar het depressiegebied zich medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Enkele buien Koel weer met af en toe buien. Matige t.ot krachtige, aan de kust mogelijk af en toe harde wind tus sen west en noordwest. .VRIJDAG 22 AUGUSTUS weet te handhaven zal ook van daag de wind matig tot krachtig uit west tot noordwest waaien en worden er naast enkele opkla ringen opnieuw buien verwacht Het blijft koel weer met maxi mumtemperaturen rond dé 17 graden. MAAN OP onder op ondei Aug 22 05.35 19.50 17.06 23.20 23 05.36 19.48 18.07 24 05.38 19.46 18.49 00.40 25 05.40 19.43 19.17 02.10 26 05.41 19.41 19.36 03.47 27 05.43 19.39 19.50 05.21 28 05.45 19.37 20.02 06.52 29 05.46 19.34 20.13 08.18 30 05.48 19.32 20.24 09.42 31 05.50 19.30 20.37 11.05 Cadzand Breekens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.28 7.53 8.29 9.08 9.12 n.m. ZATERDAG 23 AUGUSTUS Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.53 9.18 9.54 10.33 10.37 In Roemenië is donderdag teï gelegenheid van de 25e verjaar dag van de „bevrijding van Roe» menië van het fascistische juk" een amnestie afgekondigd, die 8.32 echter niet geldt voor zware mis» 9-08 dadigers. Degenen die gevangen 9-^7 zitten wegens moord, roof, mis- 9 51 daden tegen de staatsveiligheid e.d. zjjn ervan uitgesloten. De amnestie geldt ten volle n.m. voor vrijheidsstraffen tot ander» 9.39 half jaar. Veroordeelden boven 10.04 60 jaar, zwangere vrouwen en 10.40 moeders met kinderen dia tot vijf 11.19 jaar of minder veroordeeld zijn 1L23 'kritoen «vaneen» amnestie. PRAAG: In de nacht van woens dag op donderdag is de strijd tussen demonstranten en politie in Praag steeds feller geworden. Terwijl de traangasgranaten in de lucht exploderen, slopen jonge inwoners van de Tsjechische hoofdstad materiaal aan voor een barricade. De Amerikaanse minister van stellen van de negende infan teriedivisie. Met directe ingang zullen hon derd schepen, o.a. de „New Jersey", worden opgelegd. Van deze schepen is 68 procent 25 jaar oud. De luchtmacht zal de niet in verband met zuidoost-Azië staande opleiding verminderen met 300,000 vlieguren Zwaar onweer, vergezeld van hevige regenval, heeft woensdag veel schade aangericht in de buurt van Verviers en in het oosten in België. Verscheidene beken traden buiten de oevers. In Brussel is het treinverkeer twee uur onderbroken geweest doordat de bliksem in 'n boven leiding sloeg. Woensdagmiddag kwam de helft van Luxemburg door blik seminslag zonder stroom. Ook daar deden zich overstromingen voor. defensie, Meivin L. Laird, heeft donderdag bekendgemaakt dat de militaire uitgaven voor het begro tingsjaar 19691970 met drie mil jard dollar zullen worden be snoeid. Er zullen meer dan hon derd schepen worden opgelegd. Het aantal militairen zal met 100.000 worden verminderd. Naar schatting zal de defensie begroting nu 77 miljard dollar be dragen. De maatregelen die ge nomen zullen worden, zijn; 1. Het leger zal de kosten van op leiding, onderhoud en operaties die niet voor zuidoost-Azië zijn, met ongeveer 500 miljoen dollar verminderen. Hieronder valt ook het reeds bekend gemaakte op non-actief Behalve de vermindering van 't militaire personeel met 100.000 man zal ook het burgerpersoneel met 50.000 man worden vermin derd. Minister Laird zei dat ook be paalde bases zullen worden geslo ten. Hij wilde niet zeggen welke dat zullen zijn. De besnoeiing is gedeeltelijk 't gevolg van de druk van het con gres. Laird zei dat „onze militaire houding in de wereld er onver mijdelijk door verzwakt wordit". De minister zei dat de Russi sche militaire kracht steeds groter wordt. Hij vond het belangrijk dat het Amerikaanse publiek op de hoogte wordt gesteld van de ver hoogde Russische activiteit op strategisch, offensief en defensief gebied. Bekend is al dat de Russische marine 125 schepen op zee heeft. Op vragen naar de Russische vlootbewegingen noemde hij die van de Middellandse Zee, in de Caribische Zee en de Indische Oceaan. Moskou tracht „een be langrijke onderwaterzeemacht over de hele wereld te ontwikke len en we zullen nog meer derge lijke activiteit zien wanneer hun opbouwprogramma zich verder af. wikkelt". Hij gaf de verzekering dat de Amerikaanse troepen voor de NAVO in Europa niet zijn betrok ken bij de huidige besnoeiingen. De V.S. hebben aan de bondge noten uiteengezet dat het onder houdspersoneel wordt verminderd en de bondgenoten waren het daarmee eens, maar deze vermin dering maakt geen deel uit van de nu bekend gemaakte besnoeiin gen.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1