Dader Eindhovense moord legt bekentenis af KANTONGERECHT TE TERNEUZEN Vredesschip van Abe Nathan uit Amsterdam vertrokken DE VRIJE ZEEUW Woensdag 20 augustus 1969 Felle brand In Zwolle De moorden In Los Angeles Wrak van bijna 300 jaar oud Nederlands schip gevonden Verkeersdode in Weert K.L.M. bestelt vliegtuigen TWEEDE JAGER INCIDENTEEL NAAR DE WEST Kippen vangen met kakkerlakken Weer op straat overnachtende Jongelui Zitting van dinsdag 19 augustus. Het waren praktisch allemaal verkeersovertreders die de kan tonrechter gisteren voor de balie kreeg. De eerste van de reeks was de 22-jarige magazijnbe diende L. J. D. uit Terneuzen die op 12 mei een vrij gevaarlijke inhaalmanoeuvre had uitgevoerd op de Axelsestraat waarbij hij een tegenligger had gehinderd. Deze had door sterk afremmen een frontale botsing nog juist weten te voorkomen. Dit alles was geconstateerd door de hoofd agent van de Terneuzense ge meentepolitie M. de Vos, die voor de kantonrechter getuigde dat hij de tegenligger duidelijk hard had horen- remmen. De bestuur der van de betrokken auto, J. v. d. W. (25) uit Terneuzen, beves tigde dit. Verdachte D. was het met deze voorstelling van zaken niet eens. „Ik was die andere auto's al ge passeerd toen ik de wagen n Van der W. pas zag, dus kan ik hem niet gehinderd hebben", verklaarde hij. De officier van justitie, mr. H. Spreij, meende dat uit de beide gelijkluidende getuigenverkla ringen de schuld van D. duide lijk bleek en eiste een boete van 100 en tevens 'n half jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. „Dan sta ik brodeloos", riep D. uit, „want ik rijd wekelijks zo'n 1500 kilometer voor m'n werk gever". De kantonrechter, mr. C. J. van Hees, wilde hier wel rekening mee houden en bracht de onvoor waardelijke ontzegging terug tot een voorwaardelijke, met een proeftijd van twee jaar. De boe te handhaafde hij. STOMMERIK „Toen die auto mij passeerde en naar rechts afsloeg dacht ik: potverdikke, wat een stomme rik". Deze woorden waren af komstig van de 60-jarige L. F. B. uit St. Jansteen. B. had op 23 juni zijn vrouw op de Stations weg in Hulst uit laten stappen Op het moment dat hij stil stond was een auto, bestuurd door C. L. H. uit Haesdonck (België) hem gepasseerd en maakte aanstalten om naar rechts af te slaan. Ter wijl H. hiermee bezig was had B. zijn auto op laten trekken eri had de auto van H. geraakt. „U had H. eerst af moeten la ten slaan voordat u weer ging rijden", hield mr. Van Hees de verdachte voor. „Het was overigens maar een schampschot, hoor", merkte B. op. Mr. Spreij eiste een boete van 50. „O, dat kan ik niet be talen, want ik ben invalide", zei B. beslist. De kantonrechter maakte er drie tientjes van. BEIDEN SCHULS) Zowel H. M. B. uit Terneuzen als T. A. V. uit Clinge bleken schuld te hebben aan de bot sing die in eerste instantie door V. was veroorzaakt. V. (32) had op 11 april in de Guido Gezellestraat in Terneu zen linksaf willen slaan en had daarbij de auto van B. gehin derd. Het resultaat was een bot sing geweest. „Ik heb drie auto's laten passeren, maar B. heb ik echt niet gezien", verdedigde V. zich. Na de aanrijding was de auto van B. onderzocht en deze bleek geen deugdelijke remmen te bezitten. De officier eiste tegen B., die niet aanwezig was op de zitting, 100 en tegen V. 50 boete. Mr. Van Hees kon zich hier mee ver enigen en oordeelde conform de eis. INHALEN Bij verstek werd de zaak tegen L. L. F. W. uit BeverenWaas (België) behandeld. Deze was op 7 april op de provinciale weg bij Hoek nogal onvoorzichtig aan 't passeren gegaan en had daarbij een aanrijding veroorzaakt. Eis: 150 boete en zes maan den ontzegging van de bevoegd- De politie van Los Angeles heeft zaterdag een bericht van de „Los Angeles Times" moeten be vestigen, dat zij de daders van de vijfvoudige moord in het huis van de regisseur Polanski op het spoor zou zijn. Dit zouden drie handelaren in verdovende mid delen zijn. De politie zou hier over een tip hebben gekregen van een Poolse immigrant, die een vriend was van Woyticek Fry- kowski, een van de slachtoffers. Frykowski die lid was van een bende in verdovende middelen, zou door deze bende zijn gedood. De vier andere aanwezigen in de villa van Polanski zouden daar bij tevens uit de weg zijn ge ruimd. De politie heeft niet de identi teit van de Pool bekend gemaakt. heid om in Nederland te rijden. Uitspraak: 100 boete en zes maanden ontzegging. TE SNEL De 26-jarige bankwerker A. M. A. uit Turnhout (België) had op 12 juni te Kapellebrug bin nen de bebouwde kóm mét een snelheid van 70 km gereden. A. voerde ter verdediging aan dat hij de 50 km-borden niet had gezien. Eis: ƒ50. Uitspraak: 35. BORD Ook de 24-jarige H. van der V. uit Terneuzen had de maxi mum snelheid aan z'n laars ge lapt. Hij had op 2 juli met zijn bromfiets over de Guido Gezelle straat gereden met een snelheid van 44 kilometer. „Ik had een bord met 70 km zien staan en daarom dacht ik dat ik harder dan dertig mocht", voerde Van der V. aan. Die gedachte was blijkbaar verkeerd geweest. Eis: 25. Uitspraak: 15. „NICHT GEWUSST" „Ich habe es nicht gewusst", zei de 21-jarige H. R. uit Oberhau- sen (D.) eenvoudig. Hij had zich op 30 juni in een café te Sas van Gent bevonden toen dit al drie kwartier gesloten had moeten zijn. De kantonrechter meende dat hij R. moeilijk straf op kon leggen omdat deze niet had kun nen weten dat het café pm 12 uur gesloten had moeten zijn. Hij verklaarde R. schuldig maar vorderde geen straf. Mr. Spreij had 5 boete geëist. Commen taar van de verdachte: „Ach so". DISCRIMINATIE Degene die zich wel moest ver antwoorden voor 't zo laat open zijn van het café was de uitbater van deze Sasse taveerne, de 39- jarige H. F. J. uit Sas van Gent. „Ik heb dit uit protest gedaan", verklaarde deze. „Ik heb al een hele tjjd geleden een vergunning aangevraagd om langer open te mogen blijven, maar die wordt steeds geweigerd". Mr. Van Hees: „U speelde dus eigen rechter". .Verdachte: „Ik word gediscri mineerd, edelachtbare". J. was, nadat het proces-ver baal tegen hem was opgemaakt, naar de burgemeester gestapt en had nu wel een vergunning ge kregen om op zondag later open te zijn. De officier vond dat nogal een vreemde zaak maar meende ook dat het gedrag van J. „kinder achtig" was. Hij eiste een boete van ƒ25. De kantonrechter deed er een tientje af, Westduitse archeologen hébben zaterdag in Hedwigenkoog bij Heide (Sleeswijk-Holstein) plan ken en spanten geborgen van een bijna 300 jaar oud Neder lands vrachtschip. De resten van de dertien meter lange boot wa ren dertig meter achter de dijk in de modder van een meertje gevonden. Volgens de overleve ring is het schip bij een dijk doorbraak tijdens een overstro mingsramp met Kerstmis 1717 of in februari 1718 uit de toenmali ge haven van Hedwigenkoog op het land gespoeld. De lading zou bestaan hebben uit tegels. De geborgen delen worden overge bracht naar het scheepvaartmu seum in Roskilde bij Kopenha gen, waar geleerden het scheeps- type zullen trachten vast te stel len. Een felle brand heeft zaterdag avond in Zwolle's belangrijkste winkelstraat, de Diëzerstraat, de herenmodezaak van de firma Witte geheel en de aangrenzende zaak van de bont- en suèdehan- del van de firma BNS gedeelte lijk vernield. De gehele inventa ris van het niet-bewoonde pand van Witte werd een prooi van het vuur. De winkelvoorraad van BNS kon grotendeels worden gered. De bovenverdiepingen van het BNS-pand, waar de eigenaar en zijn gezin woonden, brandden met de inboedel bijna geheel uit. De banketbakkerszaak van de firma Chr. Lindeboom en zoon, met de door de zoon bewoonde bovenverdieping, aan de andere kant grenzend van het pand van Witte, leed ernstige rook- en lichte waterschade. De brand, die is begonnen in het pand van Witte, werd om streeks 21.30 uur ontdekt, maar het vuur had toen al zover om zich heen gegrepen dat de brand weer, die de vlammen met zes stralen bestreed, de zaak niet meer kon redden. Omstreeks 22.30 uur sloegen de vlammen over naar BNS. Omstreeks 23.45 uur was de brandweer het vuur meester. De schade aan de gebouwen wordt geraamd op 2'/s ton. Verondersteld wordt dat de brand is veroorzaakt door kort sluiting in de winkel van Witte, die ruim twee jaar geleden ook al ernstige brandschade leed. Een dode en zeven gewonden, waarvan drie ernstig, was het gevolg van een autobotsing die zondagmiddag plaats had op 't kruispunt Roermondseweg-Maas- eikerweg in Weert. Bij deze bot sing vloog de auto van H. M. uit Maastricht in brand. Door omwonenden werd de brand geblust. Uit de andere auto, be stuurd door P. H. uit Nederweert werden drie vrouwen geslingerd. Een van hen, de 63-jarige we duwe G. Seuren-Janssen uit Weert, overleed na overbrenging naar het ziekenhuis in Weert. ROTTERDAM: De Rotterdamse droogdokmaatschappij heeft op dracht gekregen om het Griekse schip „Regina D" van 12.858 brt te repareren. Het schip liep zeer zware kopschade op bij een aan varing met het Franse schip Pen- tellina. De werf zal dit karwei in 35 dagen uitvoeren met be hulp van driehonderd ton staal. De K.L.M. heeft thans def'ni- tief zes vliegtuigen van het type DC 10-30 besteld en een optie ge nomen op nog zes vliegtuigen van dit type. Door deze bestel ling, mede gedaan in het kader van de technische samehwerking mé S.A.S., Swiss Air en U.T.A. zal de K.L.M. in 1972 en 1973 over zes DC-10 „Wide Body"- vliegtuigen beschikken. In ver band met noodzakelijke vervan ging van vlooteenheden heeft de K.L.M. voorts een order geplaatst op een DC-8-63, terwijl ook een DC 8-55-f zal worden aange TOKIO: Na de vouwfiets nu ook de vouwmotor. Op de foto de Ja panse Dax Honda ST 50, een mo torrijwiel dat in twee delen uit elkaar genomen kan worden en I schaft. Beide vliegtuigen zullen dan in de bagageruimte van een |jn de loop van 1970 aan de vloot auto past. De mercvmum snelheid worden toegevoegd, aldus een van het motortje is 70 km per communiqué. uur, lengte 1,51 meter en hoogte 0,96 meter. De dader van de Eindhovense wurgmoord is gearresteerd. Zon dagmiddag werd in haar woning de 72-jarige alleenwonende mej. J. Viveen vermoord aange troffen. Sectie wees uit, dat zij oiy het leven was gekomen door wjrging met een sjaal. Het li chaam vertoonde bovendien en kele bloederige wonden. De da- def, de I9-jarige werkloze bouw vakker Rob V., neef van het slqghtoffer en eveneens woon achtig te Eindhoven, heeft be kend haar gewurgd te hebben, nadat hij haar met een gummi knots enkele slagen op het hoofd had gegeven. De politie had reeds zondagavond een grootscheepse speuractie naar hem op touw gé- zet. Buren van het slachtoffer verklaarden, dat zij op de avond van de moord de jongeman, die regelmatig bij het slachtoffer op bezoek kwam, in huis hadden gezien. De verdachte kwam zich afgelopen nacht vrijwillig mel den op het politiebureau om, zo als hij zei, een misverstand uit de weg te ruimen. Een uur later legde hij een volledige bekente nis af. Hij had in de week vóór de moord een grote Amerikaanse auto gekocht voor 400. 100 had hij aanbetaald, de resterende 300 moest hij vóór zaterdag be talen. Aangezien hij het geld niet had, ging hij maandag, woensdag en vrijdagavond naar zijn tante om te proberen deze 300 te le nen. Dit mislukte. Zaterdag kreeg hij een dag uit stel van betaling, 's Avonds ging hij opnieuw naar zijn tante. Hij keek het t.v.-programma af en ging om half één weg. In de gang bracht hij het slachtoffer enkele slagen met een gummi knots toe. Toen zij begon te gil len, belette hij haar dit door zijn hand voor haar mond te houden. Daarna nam hij een sjaal van de kapstok, waarmee hij haar wurg de. In de slaapkamer van het slachtoffer vond hij in een kast 4.000, in een dressoir in de huis kamer ƒ260 en in haar porte- monnaie 15. Bij het keuken raam ensceneerde hij een inbraak en verliet de woning. Thuisgeko men ontdekte hij enkele bloed sporen op zijn broek, die hij pro- DOOR W. GELDOF Het onderzoek naar de vijfvou dige moord in het huis te Los An geles van regisseur Roman Po lanski heeft zich uitgestrekt tot Rome. Een inspecteur van de po litie van Los Angeles en functio narissen van het bureau voor ver dovende middelen zijn in de Ita liaanse hoofdstad aangekomen om na te gaan wat er gebeurd is tij dens het verblijf in het voorjaar in Rome van de vermoorde film actrice Sharon Tate, de vrouw van Polanski, en de eveneens vermoor de Frykowski die betrokki.i zou Een ogenblikje, meneer de burgemeester!" Het loket ging weer dicht, maar het meisje verscheen spoe dig in de gang. „Wilt u dan maar even plaats nemén in de wacht kamer, burgemeester? Dan zal ik zorgen, dat meneer Van der Ven- ne zo spoedig mogelijk bij u komt". Dat was dat. Stom van ver bazing bekeek Jacques de wacht kamer. Moderne, lage meubel tjes. Een glimmende colovinyl- vloer met warmrode kleedjes. Peperduur behang en waarach tig, echte schilderijen aan de wanden. Franse meesters waar had hij die meer gezien? Oo ja, bij Van der Venne thuis, natuurlijk. Het duurde even en toen ver scheen het meisje weer met thee. „Een kopje thee zult u toch niét afslaan, burgemeester? Meneer Van der Venne zit juist midden in een bespreking. Natuurlijk zal hij zich zo gauw mogelijk vrijma ken, maar het zal toch nog wel een paar minuten duren". Behoedzaam zette het meisje het fraaie, zilveren theeservies zijn geweest bij de handel in ver- neer. Het was een exemplaar, dat -lovende middelen Jacques onmiddellijk op zeshon derd gulden schatte. Een lief, zilveren theepotje, een porcelei- nen kopje, een zilveren suiker potje met dito lepeltje en deksel tje en een leuk, klein, zilveren melkkannetje. „En hoe bevalt u het burge meesterschap over Zandbergen, burgemeester?" vroeg het meis je, terwijl zij thee schonk. „Sui ker en melk beide, geloof ik?" „Inderdaad, van beide een beetje", zei Jacques, maar zijn stem trilde. „Uw vraag is overi gens tamelijk vrijpostig, juf frouw!" Het meisje keek hem spottend aan. „O, neemt u mij niet kwa lijk! Maar ik kwam erop doordat ik het wratje achter uw linkeroor miste, begrijpt u? Toen ik thee schonk, zag ik dat het verdwenen was". Het klamme zweet begon Jacques uit te breken. Met bo venmenselijke inspanning be heerste hij zich. „Stelt u er veel prijs op, juf frouw, om nog lang hier in funk- tie te blijven?" „Ja eigenljjk wel, burgemees ter! Weet u, als er hier mensen komén waarmee ik medelijden heb, dan waarschuw ik ze, ziet 'iets. De ontvangst hier, tja... u!" dat meisje is toch wel wat érg „Wel.Wederom rolde een onedelachtbare krachtterm over Jacques lippen. Toen greep hij in. In één sprong was hij bij de deur. Hij ging er breeduit voor staan. „U begrijpt, jongedame!", spot te hij, „dat ik van deze ontvangst met bijzonder veel genoegen verslag zal uitbrengen bij uw chef! En ik verzeker u, dat". Verder kwam hij niet, want iemand duwde van de andere kant tegen de deur. Het was de heer Van der Venne. En deze be groette zijn gast zo luidruchtig en uitvoerig, dat het meisje met een spotlachje vertrekken kon. „Alles goed en wel", brak Jacques de woordenstroom af. „Maar ik krijg last met die hui zen van u, meneer Van der Ven ne. Wat u in het westen gebouwd hebt moet wel bar en boos zijn, naar ik verneem. Die huizen ver tonen allerlei gebreken. U be grijpt, dat ik in Zandbergen schandalen wil vermijden". „Maar natuurlijk, burgemees ter! En gelooft u toch niet alles wat men u vertelt. Die dingen worden zo vreselijk overdreven! Krimpscheurtjes in binnenmuren komen overal voor bij de nieuw bouw. En overal wordt vers hout I gebruikt, waarop de verf het niet zo lang houdt. Dan moeten die mensen zélf maar schilderen. Heus, laat u maar een beetje toe zicht houden, dat kan geen kwaad. Wij zijn trouwens toch van plan het hier beter te doen, want het betreft hier heel grote projekten". „Ik hoop het", zuchtte de bur gemeester. „En dan is er nog vrijpostig". Van der Venne lachte schate rend. „Juffrouw Olga bedoelt u? Ach kom, dat kind is het pronk juweel van ons kantoor, maar ze is niet op haar mondje gevallen. Zij is" „Een dame, die bepaalde men sen waarschuwt om met u geen zaken te doen!" zei Jacques hard. „Is u dat óók bekend?" „Onzin! Wat zegt u mij toch?" De burgemeester vertelde het. De ander keek ongelovig. „Maar dat is toch niet mobelijk! Ja, dan moet ze wel een bijzondere reden hebben om zó tegen u op te treden. Ze zal u toch niet chan teren willen? Of ons?" Jacques vermoedde, dat Olga één van de weinigen in Zandber gen was, die zijn geheim kende. Maar dat kon hij natuurlijk niet zeggen. Daarom stond hij op. „Ik hoop, dat die jongedame tegen over anderen zulke kuren niet heeft, meneer Van der Venne. Tevens hoop ik, dat u mij met die huizen niet in een schandaal zult betrekken". „Maar natuurlijk niet, burge meester! Dat spreekt toch van zelf!" In werkelijkheid echter, dacht de aannemer iets geheel anders. Voor hem stond het vast, dat de ambtstermijn van de burgemees ter toch niet verlengd zou wor den. En wat hinderde het dan, dat alles een beetje anders ging dan wel gewenst was? Maar ook hij sprak zijn gedachten niet uit. Begin september zal de Kon. Marine een tweede jager naar de West sturen, de „Limburg", die daar samen met de daar dan aanwezige jager „Rotterdam", met het squadron Grumman S-2-A „Tracher's" en met enke le helikopters zal gaan oefenen, zo heeft de marinevoorlichtings dienst desgevraagd meegedeeld. Het zenden van die tweede ja ger is een gevolg van het be sluit van de marineleiding om voortaan incidenteel een tweede schip naar de West te sturen omdat gebleken is dat het enkele schip dat steeds als stationsschip aanwezig is, te weinig oefenings mogelijkheden heeft. De „Lim burg" zal dan ook, zo is besloten, begin december weer terugtrek ken naar Nederland. De „Rotterdam" is op dit mo ment al oefenend onderweg naar de West waar het de „Amster dam" gaat aflossen. De „Rotter dam" blijft de normale periode van acht maanden in de West en oefent alleen van eind september tot begin december samen met de „Limburg". Tot voor twee jaar heeft de marine altijd twee schepen in de West gehad. Het waren fregatten van de „AmsteF'-klasse die ons land onder M.D.A.P.-voorwaar- den van de Verenigde Staten had geleend. Nadat men deze schepen had moeten teruggeven is twee jaar geleden door de marine leiding besloten voortaan slechts één schip in de West dienst te laten doen. In die twee jaar is echter gebleken dat dit ene schip te weinig oefeningsmogelijkheden had. Vandaar dat medio dit jaar het besluit viel incidenteel een tweede schip naar de West te zen den. Een 17-jarige visser, die stro per werd, bevindt zich thans in hechtenis in de Liberiaanse hoofdstad. Hij heet Samuel Rock- son en ontdekte eens bij toeval, Beleefd, doch met enige reserve, dat het goed kippen vangen is namen de heren afscheid van met kakkerlakken als aas aan de elkaar. hengel. Hij haalde dan ook me nige kip op uit kippenrennen in zijn omgeving. (Wordt vervolgd.) beerde uit te wassen. Toen hij hoorde dat de politie naar hem op zoek was, is hij bij kennissen ondergedoken. Van het gestolen geld is ongeveer 1.000 verdwe nen, 300 voor de auto en voor 700 had hij met enkele vrien den een gezellig avondje door gebracht. De verdachte wordt, vrijdag overgebracht naar Den Bosch. „Moge onze Gód, of Jaweh. zo als de Joden hem noemèn en de Mohammedanen Alleh zéggen, dit vredesschip op zijn reis begelei den" 7°i b'sschop dr J. B. Möller van Groningen dinsdagmiddag, kort voor het vertrek van de „Peace" uit de Amsterdamse ha ven. Behalve de bisschop waren rabbijn A. Soetendorp en iman A. H. Akmal uit Den Haag. en de do minees r-. Prast en W. van Boeiien van de Stichting Vredesschip bij het afscheid aanwezig. J e Nathan slaakte een zucht van verlichting, toen om drie uur de trossen aan de Oostelijke Han delskade werden losgesmeten. Op het laatste moment dreigden er nog moeilijkheden, omdat het te legram ter bevestiging van de be taling voor de registratie van het schip nog niet in Panama was bin nengekomen. Na het wisselen van de nodige telexberichten, kon de Panamese consul Eduardo Isaza Aguilera eindelijk aan boord ver schijnen om de papieren in orde te maken. Volgens de consul is 't nog niet zeker of de „Peace" de Panamese registratie zal behouden als zij tot radioschip is getransfor meerd. De zaak zal dan opnieuw door de Panamese autoriteiten be keken moeten worden. Het werd in ieder geval eén vreugdevol vertrek, waterkanon nen van twee sleepboten van re derij Goedkoop zorgden voor een feestelijke omlijsting. Kapitein C. van Oosterhout, die het schip met vijf andere bemanningsleden naar New York vaart, toonde zich zeer optimistisch en zei te hopen de „Peace" hier over 19 dagen af te kunnen meren. Voor Abe Nathan begint in de Verenigde Staten een nieuwe actie ten einde geld bijeen te garen voor de uitrusting van het schip en een internationale bemanning te vinden. Het zal nog wel enige tijd vergen, eer de „Peace" als radioschip in de Middellandse Zee ligt, buiten de territoriale wateren van Egypte en Israël. Politiemannen van de bureaus Warmoesstraat en Singel hebben gistermorgen vroeg in de Am sterdamse binnenstad weer 99 openluchtslapers gewekt en voor onderzoek overgebracht naar het bureau. De jongelui overnacht ten op de Dam en directe omge ving en op het weteringcircuit. Onder hen bevonden zich 51 bui tenlanders met onvoldoende geldmiddelen of zonder identi teitspapieren. Zij zullen als ongewenste vreemdelingen over de grens worden gezet. Vijf minderjarige Nederlanders werden naar de kinderpolitie gebracht. Verder werden twee jongelui vastgehou den wegens bezit van verdoven de middelen en een vervalsing van cheques.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2