Vechtpartijen tussen politie en demonstranten in Praag Incident in „betwist" gebied in Suriname Orkaan Camille uitgewoed Russische troepen bewegingen in Tsjecho-SIowakije IERSE REPUBLIKEINSE LEGER WAARSCHUWT RADIO DE KOCK HET WEER Schade minstens 10 miljoen dollar WOENSDAG 25e Jaargang 20 AUGUSTUS 1969 No. 605i 1T it geefster N.V. v/h Fa. P. T. van de Sands, Ternenzen „Gestapo" Traangas Gewonden Hamsteren WESTDUITSE PRESIDENT IN NOVEMBER NAAR NEDERLAND Geen weekendvisa meer voor Tsjecho-SIowakije Windsnelheden 120 km per uur Geen schade aan Nederlandse schepen Vakbondsleiders op Curasao aangehouden Weerbericht Verloven ingetrokken Georgetown meldt verdrijving van Surinaamse militairen Onder bescherming Hoogwater Zon- en Maanstanden Verklaring van Surinaamse regering Het betwiste gebied tussen de rivieren Papoea's vluchten TIBUWZ E N c P. v*n 6e Suede TWefoanj {OfWOHSMS. Obwommer: 3BIS0 Redactie- «o ^ihiiitoturiB ©Ties "hnkliiml par kwertaah par mtaa j&TO Loaae wuunw S8 «a* toekaW «X B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijsper ma 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handel», advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel mééi 23 cent Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adrw bureau van dit blad 50 cent verboging. Inzending advertenties uiterlijk tot om. 2 uur. Voor bet gecomb. maandag/dlnsdag-fiumnwi tot 10 uur voormiddag. Twee dagen voor de eerste „ver jaardag" van de invasie van de strijdkrachten van de Warschau pact landen is bet dinsdag tot grote onrust in Tsjechoslowaakse hoofd stad gekomen. Oproerpolitie en een waterkanon verschenen dinsdagmiddag op het Wenceslasplein in het hart van Praag, waar duizenden mensen zich hadden verzameld bij het standbeeld van koning Wenceslas. Boven het plein cirkelden hef- schroefvliegtuigen van het Tsje chische leger. Dit machtsvertoon volgde nadat in de ochtenduren vele mensen hadden getracht bloemen neer te leggen bij het monument, hetgeen door de politie werd verhinderd. Een jongeman die bloemen wilde neerleggen werd door twee politie mannen vastgegrepen, die hem de bloemen uit de hand rukten en hem met de wapenstok bewerk ten. Een oudere man die hetzelfde wilde doen werd meegenomen. Toen ook het verkeer werd! gehin derd, greep de politie, die voor de eerste maal was versterkt met le den van de volksmilitie, hardhan dig in. Na enige minuten was de orde hersteld. De demonstranten scholden en floten de politie uit. Maar de mensen gingen niet weg van het plein. Op tal van plaatsen schoolden ze samen. Te gen het grote veiligheidscordon van politie en volksmilitie werd geroepen: „Gestapo, Gestapo". Een politiewagen met luidsprekers maande de mensen aan het plein te verlaten. Het verkeer liep vast De bewegingen van Russische tankeenheden in Tsjecho-SIowa kije nemen toe, zo is dinsdag in officiële westelijke kringen in Bonn vernomen. Ook een colonne Poolse tanks en vrachtwagens met soldaten trekt op het ogenblik door Tsjechoslo waaks gebied langs de Poolse grens. De bewegingen van deze troepen hebben kennelijk ten doel eventuele onlusten te voorkomen onder de bevolking van Tsjecho-SIowakije. Het verboden Ierse republikein se leger (IRA) heeft maandag avond de Britse militairen In Lon donderry en Belfast gewaar schuwd dat zij zich in een „zeer gevaarlijke situatie bevinden". Het IRA zegt al verscheidene volledig uitgeruste eenheden naar Noord- lerland te hebben gestuurd en alle leden in staat van alarm te heb ben gesteld. Het IRA zegt deelgenomen te hebben aan de botsingen tussen protestanten, katholieken en po litie in de twee voornaamste Noordierse steden. De verklaring is ondertekend door de stafchef van 't republikeinse leger, Cathal Goulding. Het leger beschikt vermoedelijk over 500 actieve leden en 1500 aanhangers en zou geheime wa- penvoorraden hebben. Premier Wilson heeft zijn va kantie op de Sellly-eilanden onder broken en is maandagavond in Londen teruggekeerd om de crisis in Noord-Ierland zelf te gaan be handelen. Na een bijeenkomst van twee en een half uur heeft de verzoenings conferentie te Stormont, die door premier Chichester-Clark was be legd, heeft deze een communiqué gepubliceerd waarin gezegd wordt dat nog meer militairen naar de betrokken gebieden moeten wor- depgeaasxteo. maar er deed zich echter geen en kel nieuw incident voor. Wel be gon men de politiemannen te sar ren. Hier en daar trad men met ze in debat. Het waterkanon kwam niet in actie. De politie slaagde er in die mensen biji het monument weg te houden. Eerder op de dag had partij leider Husak op een bijeenkomst van partij- en vakbondsvertegen woordigers in Praag de voormalige leiding onder de liberaal Dubcek verweten, dat zij de waarschuwin gen van Moskou die leidden tot de inval van de troepen van de War- schaupactlanden, in de wind had geslagen. De politie is dinsdagavond met jeeps, waterkanonnen en man- schappenwagens het Wenceslas plein opgereden. Een menigte van enige duizenden demonstranten, merendeels jongelui, werd met traangas uiteengedreven. De de monstranten hadden het verkeer op het plein totaal verlamd. Reeds eerder waren pantserwagens met het opschrift „veiligheidspolitie" op het plein aangekomen. De aanval van de Praagse politie op de demonstranten op het Wen ceslasplein schijnt voor het ogen blik succes te hebben gehad. Voor zover bekend is niemand gewond. Enkêle minuten voordat zij tot het gebruik van traangas over ging, had de politie het plein ver laten omdat het ernaar uitzag dat de demonstratie was verlopen. Toen de politiewagens bij een mu seum nabij het plein aankwamen, stroomden de mensen weer naar het Wenceslasplein terug. De Praagse politie, die voor de eerste maal was versterkt met leden van de communistische volksmilitie, heeft in het begin van de avond getracht met traan gas een menigte van enige duizen den demonstranten, merendeels jongelui, op het Wenceslasplein uiteen te drijven. Omstreeks 21.00 uur hadden de demonstranten het plein nog steeds niet verlaten. rt>- litleauto's reden dwars over het plein om de mensen te versprei den. Temidden van hun geloei hoorde men de sirenes van zieken wagens. Er zouden verscheidene mensen zijn gewond. Het Tsjechische persbureau CTK heeft dinsdag bekend gemaakt dat in het drielandenpunt tussen Duitsland, Oostenrijk en Tsjecho- SIowakije een gewapende groep van vier man onschadelijk is ge maakt en gearresteerd. De groep, die de grens over wilde gaan, was in het bezit van vijf machine pistolen en 1250 patronen. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Op uitnodiging van koningin Ju liana zal de president van de Duitse bondsrepubliek, Heine- mann, in novëmber a.s. naar Nederland gaah. Dat zal niet alleen het eerste be zoek van de nieuwe bondspre sident aan het buitenland zijn maar ook het eerse bezoek van een Duits staatshoofd aan Ne derland sedert het einde van de oorlog. Het officiële tijdstip van het be zoek is nog niet bekend maar verscheidene Westduitse bla den hebben geschreven dat het bezoek in de tweede helft v^n november zal plaats vinden. In Haagse kringen heeft men ge zegd dat het bericht uit Bonn juist is. In Den Haag en Bonn is eenter nog geen officiële bekendma king gedaan. De Tsjechoslowaakse autoritei ten hebben het verstrekken van de zogenaamde weekendvisa voor een bezoek aan Tsjecho-SIowakije stopgezet. Naar de Tsjechisch ambassade in Wenen dinsdag heeft meege deeld, zijn met ingang van van af afgelopen nacht 24.00 uur deze visa in Oostenrijk „tot nader or der" niet meer uitgegeven. Deze maatregel zou geen betrekking hebben op gezelschapsreizen van reisbureaus' Dinsdagochtend vroeg heeft zich een incident voorgedaan in het zogenaamde betwist gebied bij de Surinaams-Guyanese grens, zo heeft het ANP in Paramaribo van welingelichte officiële zijde ver nomen. Guyanese soldaten hebben de Guyanese vlag geplant bij een vliegveldje, dat door Suriname was aangelegd. Bij deze airstrip waren enkele manschappen van de Surinaamse grenspolitie gelegerd. De manschappen van de „de- fence"politie zijn dinsdagochtend naar West-Suriname gezonden. De lijndiensten van de S.L.M. naar Nickerie zijn geannuleerd. In Paramaribo rijden autobussen met manschappen van de grens politie in volle wapenuitrusting naar de vliegvelden. Het bestuur van de Surinaamse politiebond heeft een communiqué uitgegeve ven waarin 't de leden, die met spoed naar het grensgebied moe ten vertrekken, sterkte toewenst. Naar bet A.N.P. van welinge lichte officiële zijde verneemt zijn er wel schoten gevallen bij het grensincident van dinsdagochtend in het z.g. betwiste gebied in West Suriname. Er zouden echter geen doden of gewonden gevallen zijn. De Guyanezen, die een aanval op het vliegveld zouden hebben ondernomen met vliegtuigen en boten, zouden met zware wapens (vermoedelijk mitraillleurs) heb ben geschoten. Het vliegveldje zou reeds vóór 3 maart tijdens de regering van premier Pengel zijn aangelegd. Van officiële zijde wordt in Pa- De orkaan „Camille Is maan dag snel uitgewoed na de harde klappen die het noodweer aan drie zuidelijke staten van de V. S. heeft toegebracht. Er zijn min stens twaalf mensen omgekomen en honderden gewond. De auto riteiten kunnen vanzelfsprekend nog niet precies zeggen hoe groot de schade is, maar schat ten deze op minstens tien mil joen dollar. Langs de Golf van Mexico woedt nog een aantal branden, tientallen dorpen langs de kust van Mississippi, Louisiana en Alabama zijn verstoken van wa ter en elektriciteit. Het Amerikaanse weerbureau heeft „Camille" de zwaarste or kaan van de geschiedenis ge noemd, veel sterker dan die van 1935 waardoor bijna 400 mensen het leven verloren. „Camille be- r-eikta windsnelheden van 300 km per uur, die de baai van St. Louis geselden en de stranden verniel de. De stad staat nu onder nood- recht. Delen van Gulfport en Bi- loxi zijn verpletterd, deze twee steden zijn tot noodgebied ver klaard. De straten van Gulfport, een stad van 30.000 inwoners, liggen bezaaid met rommel en ontwortelde bomen. In veel an dere steden en dorpen is het niet veel beter. Veel branden zijn on bereikbaar voor de brandweer lieden doordat de straten onder water staan. New Orleans is door slagre gens getroffen. De wind bereikte daar snelheden van 120 km per uur. De stad is dus voor het erg ste gespaard gebleven. „Camille" trekt nu door het noorden van Mississippi, geleidelijk zwakker wordende, maar gepaard gaande met hevige regenval. De orkaanwacht houdt intus sen de volgende tropische storm van dit seizoen, „Debbie", nauw lettend in het oog. Deze storm is nu 1300 km van Puerto Rico ver wijderd. De orkaan „Camille" die in de Gof van Mexico heef huisgehou den, is de laatste uren aanzien lijk in kracht afgenomen. Twee schepen van de Nederlandse re derij K.N.S.M., het motorschip „Meton" en het motorschip „Theron" die zich in dat gebied bevonden, hebben gemeld geen schade van betekenis te hebben opgelopen. De bemanningen ma ken het wek (Zie verder pag. 5) Op Curacao zijn maandag twee vakbondsleiders aangehouden. Het zijn de voorzitter van de al gemene havenunie W. G. en de voorzitter van de Curagaose fe deratie van werknemers E. O. Volgens de officier van jusitie zijn er thans voldoende aanwij zingen om de beide vakbondslei ders gevangen te nemen op grond van „opruiing en of opzettelijk in woord verstoring der openbare orde aan te prijzen of daarvoor stemmen te kweken". Op de foto een beeld van de ra vage in Biloxi. IETS LAGERE TEMPERATUREN Een hogedrukgebied strekte zich dinsdag uit van de Oceaan naar de Alpen. Het bracht vooral in Frankrijk zonnig weer met maxima tussen 25 en 30 graden. Tussen dit hogedrukgebied en een depressie, die zich van het zeegebied ten zuiden van IJsland in de richting van noord-Schot land verplaatste, werd koelere Oecaanlucht over de Britse eilan den getransporteerd. Met uit zondering van zuidoost-Engeland werd het daar vrijwel nergens warmer dan 19 graden. Vandaag zal Nederland zich in deze lucht bevinden, met een wisselende bewolking en hier en daar een bui. De wind wordt matig en aan de kust vrij krachtig uit zuid westelijke richting. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot hedenavond. Iets lagere temperaturen Wisselend bewolkt met hier en daar een bui. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets ramaribo nadrukkelijk verklaard dat in de situatie zoals die vóór 3 maart was, in dat gebied geen en kele wijziging is gekomen. Naar het A.N.P. van betrouw bare zijde verneemt waren 17 manschappen van de defensie-po- litie gelegerd op het vliegveldje Tigri. Drie personen maakten de hoofdwacht uit en 14 manschap pen waren in het veld, toen twee Guyanese vliegtuigen landden. Inmiddels heeft de Surinaamse regering alle verloven van de de- fensie-politie ingetrokken. Twee inspecteurs en alle hoofdagenten van dit politiekorps zijn naar West-Suriname vertrokken. In totaal zullen, aldus wordt verno men, een paar honderd man schappen naar heit betwist gebied worden overgebracht (genoemd werd een aantal van 200). Guyanese defensiestrijdkrach ten hebben dinsdag Surinaamse militaire eenheden bij gevechten in het omstreden grensgebied ver dreven van 'n vliegveldje en een kamp bezet, zo melden betrouw bare kringen in de Guyanese hoofdstad Georgetown. De Suri- namers zouden een aantal wapens hebben achtergelaten. Volgens genoemde kringen worden per vliegtuig meer Guya nese militairen naar het omstre den gebied overgebracht ter ver sterking van de daar al gelande troepen. In een in zorgvuldige bewoor dingen gestelde verklaring van het kantoor van premier Forbes Burnham wordt gezegd dat de Guyanese eenheden geen verlie zen hebben geladen. Er is een beripht gezonden aan de regering vafii bet koninkrijk der Nederlanden en aan de rege ring van Suriname. Een woordvoerder van het ka binet van de vice-minister-presi dent heeft dinsdagavond in Den Haag bevestigd dat de uit Guyana gekomen manschappen de post Tigri hebben bezet. In opdracht van de Surinaamse regering heeft de Surinaamse politie zich terug getrokken uit Tigri. Radio Guyana in Georgetown heeft dinsdagmiddag omgeroepen dat Surinaamse militairen het vuur uit automatische wapens hadden geopend op Guyanese troepen. Het dagblad Suriname meldt dat op last van hogerhand 't kan toor en de woning van de Guya nese consul-generaal onder poli tiebescherming zijn gesteld. Vol gens bet blad zou de Guyanese consul-generaal volkomen verrast zijn door het incident op Tigri. „Hij zei pas kort hier in funktie te zijn en sprak er zijn verbazing ovep uit dat een dergelijk incident plaats vond kort na zijn installa tie, De heer Kendall, aldus het blad, zei zich met de vraag bezig te houden of de landing op Tigri van Guyanese zijde dan wel door een georganiseerde militante groep buiten zijn land om zou zijn georganiseerd. Hij had om inlich tingen aan zijn regering gevraagd en wachtte oP antwoord. WOENSDAG 20 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 5.30 5.52 Breskens 5.55 6.17 Tereneuzen 6.31 6.53 Hansweert 7.10 7.32 Walsoorden 7.14 7.36 DONDERDAG 21 AUGUSTUS v.m n.m. Cadzand 6.21 6.53 Breskens 6.46 7.18 Terneuzen 7.22 7.54 Hansweert 8.01 8.33 Walsoorden 8.05 8.37 ZON MAAN op onder op onder Aug. in fiK OO iq R» 14 ?,1 oo nn 21 05.33 19.52 15.48 22.33 22 05.35 19.50 17.06 23.26 23 05.36 19.48 18.07 24 05.38 19.46 18.49 00.40 25 05.40 19.43 19.17 02.10 26 05.41 19.41 19.36 03.47 27 05.43 19.39 19.50 05.21 28 05.45 19.37 20.02 06.52 29 05.46 19.34 20.13 08.18 30 05.48 19.32 20.24 09.42 31 05.50 19.30 20.37 1-W3. De regeringsvoorlichtingsdienst van Suriname heeft namens de regering dinsdag het volgende communiqué uitgegeven: Hedenmorgen om 6.30 uur werd bericht ontvangen, dat twee Guyanese vliegtuigen met man schappen waren geland op de airstrip Tigri in het gebied tus sen de Boven-Corantijn en de Coeroeni, Na de landing werd met automatische vuurwapens geschoten op de aldaar aanwezi* ge manschappen van de defensie» politie. Dezen zouden uit zelf verdediging hebben teruggescho ten. Er werd geen bericht ont vangen van doden of gewonden, De beide vliegtuigen hebben zich daarna verwijderd. Om streeks 8 uur 30 landde er an dermaal een Guyanees vliegtuig op de airstrip Tigri, wederom met een aantal manschappen. Geen bericht is ontvangen om trent het totaal aantal van de gelande manschappen. De rege ring heeft onmiddellijk verster kingen gestuurd naar de ginds 1967 in dat gebied gelegerde de- fensie-politie. Er is ook een me dicus bij de Surinaamse man schappen. Aan de veiligheid van de ongewapende arbeiders aldaar wordt uiteraard de uiterste zorg besteed. Vanmorgen is de consul-ge neraal van Guyana de heer Ken dall door de minister-president ontboden en van het gebeurde in kennis gesteld. Daarbij werd met klem gewezen op deze schending van de reeds geruime tijd be staande status quo in het betrok ken gebied. De heer Kendall zeide van hetgeen was gebeurd niet op de hoogte te zijn, doch dat hij onmiddellijk zou trachten telefonis.ch kontakt met de rege ring van Guyana te maken. Hij verklaarde bereid te zijn naar Georgetown te vliegen om zijn regering van de bezorgdheid der Surinaamse regering in kennis te stellen De vice-minister-pre sident van Nederland drs. J. Bakker, en de minister van bui tenlandse tg&er, zijn onmiddel lijk van hel gebeurde op de hoogte gesteld, met het verzoek aan de minister van buitenland se zaken de terzake geëigende stappen te willen nemen. Ook werd de consul van da Verenigde Staten, de heer Wills, bij afwezigheid van de consul- generaal, terzake ingelicht. Met nadruk wordt er overigens op gewezen dat er geen reden is voor ongerustheid. De regering volgt de gang van zaken nauw lettend en vertrouwt erop dat de bevolking zich in deze zo rus tig mogelijk gedraagt, aldus het officiële communiqué. Het geschil over het gebied tus=i sen de Boven-Corantijn en de Coe roeni is ontstaan nadat omstreek» 1870 de nieuwe rivier werd ont» dekt. Nederland en Engeland ver» schilden toen al van mening of da nieuwe rivier al of niet moest worden beschouwd als da boven» loop van de Corantijn, die bij dei vrede van Parijs in 1815 was aan* gewezen als de grensrivier tussea het Britse Guyana en het Neder»; landse Suriname. In die tijd hflö men nog geen idee over da loop van de rivieren in het oerwoud OR enige afstand van da kust. Steeds heeft Engeland en later Guyana volgehouden dat da toe» roeni de bovenloop van de Coran» tijn is terwijl Nederland en Surf» name steeds de nieuwe rivier alj Boven-Corantijn zijn blijven be» schouwen. In december 1967 heeft rich aas de rechteroever van de Boven» Corantiin een grensincident voor» gedaan waarbij Guyanese politie en Surinaamse arbeiders waren betrokken. In januari 1968 nam de spanning in het grensgebied toe. Enige tijd lat°r trokken manschap» pen van de Guyanese politie zich uit het geb'ed tussen de rivieren terug en nam de spanning af. Sedertdien hebben zich geen in» cidenten van enig belang meer voorgedaan tot aan de landing van dinsdagochtend. 384 dorpelingen uit West- Irian zijn op 13 augustus naar Austra lisch Nieuw-Guinea gevlucht, zo heeft het bestuur van dit gebied dinsdag bekendgemaakt. De Westirianezen zullen in het grensgebied worden vastgehou den totdat men heeft nagegaan wagrom zij naar Australisch Nlcuw-fiuinea gijn gevlucht.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1