Dienstweigeraars in kamp Vledder in staking Sportvelden in Sluiskil officieel in gebruik gesteld Sporttofo no. 2 Winkelprijs suiker deze week weer ƒ1,17 Albert Heyn gaat door met lage suikerprijs. Recente afspraken bieden onvoldoende garantie Marktberichten Belgische frank is gezond, zegt bankpresident ft Voorronden wereldkampioen schap voetbal Bracht roofoverval spionagezaak aan het licht? Duitse overvallers aangehouden Ereleden Modern Geen Cruyffs en Moulijns Voetbalwedstrijd DUIVENSPORT Weer slaper» in Amsterdams centrum opgepakt DE VRIJE ZEEUW Maandag/dinsdag 18/19 augustus 1969 Twintig van de 26 dienstweige raars in het kamp Vledder zijn vanochtend tot twaalf uur in sta king gegaan. De overige vijf ver klaarden zich solidair met de sta kers, doch keurden hun methode af. Vier van de kampbewoners zijn bovendien in hongerstaking ge gaan. Op een door de tewerk- gestelden gezonden telegram aan het ministerie van defensie met het verzoek een persconferentie van' vanmorgen (maandag) half acht bij te wonen, werd negatief gereageerd. De directeur van het kamp, de heer B. J. Ras, had om half tien nog geen opdracht van het minis terie om maatregelen te nemen. Volgens de directeur pleegt het ministerie van defensie thans over leg met het departement van justi tie over de zaak Vledder. Met deze stijging zeggen de dienstweigeraars een beter leef klimaat en een betere rechtspositie voor de dienstweigeraars te wil len bewerkstelligen. De directeur heeft de stakers gewezen op de consequenties die hun actie kan DOS—NAC 2 FC TwenteDWS 1 Holland Sport—SVV 1 HaarlemADO 1 AZ '67—MVV 3 AjaxGo Ahead 1 NECSparta 2 HVCElinkwijk 3 Den BoschRCH 1 Fortuna VI.Helmond Sport 3 GraafschapDFC 2 Blauw WitHeracles 1 Fort./Sitt.Volendam 1 De cijfers van toto 2 zijn: Deelnemers 640.643 Inleg 1.308.233,— Prijzenbedrag 588.706, Eerste en derde prijs 176.612, Tweede en extra prijs 117.741, Zondagavond had zich "n deel nemer met dertien goede voor spellingen gemeld. Brazilië heeft zondag in Asun cion Paraquay verslagen met 3 0 in een wedstrijd, die meetelt voor de voorronden van het we reldkampioenschap. In de eerste helft waren de Brazilianen al oppermachtig, maar het duurde tot de 70e minuut, voordat de oud-wereldkampioenen de score openden. Jairzinho, in de 83e minuut, en Edu, enkele seconden voor het eindsignaal, bepaalden de eindstand tenslotte op 30. Stand groep 11: Brazilië 3 3 0 0 6 100 Paraquay 3 2 0 1 4 3—3 Colombia 4 1 1 2 3 44 Venzuela 4 0 13 1 1—11 In Lima bleef Peru zondag met 30 de baas over Bolivia. Peru zette gedurende een groot deel van de wedstrijd de Boliviaanse defensie onder zware druk. In de 36e minuut zorgde Cubillas voor een voorsprong van 10. Vier minuten later vergrootte Challe de voorsprong tot 20. Gallardo maakte er in de 58e minuut 30 van. Stand groep 10: Peru 3 2 0 1 4 5—2 Bolivia 3 2 0 1 4 55 Argentinië 2 0 0 2 0 14 Amerikaanse militaire functio narissen en ambtenaren van het State Department stellen samen met de politie een onderzoek in naar een roofoverval van een jeugdbende op een Russische di plomaat en een kolonel van de Amerikaanse luchtmacht bij een park in Washington. Volgens het Pentagon gaan de luchtmacht autoriteiten na hoe het kwam dat de kolonel, een zekere Walter Brown, in gezelschap was van eerste secretaris Nikolai Zjilitsov van de Russische ambassade. Volgens sommige berichten maakten ze gezamenlijk een wandeling, andere berichten zeggen dat Brown de diplomaat hulp had aangeboden toen diens auto defect was geraakt. Ze wer den door vijf jongelui omsingeld die geld van hen eisten en uit de auto 250 dollar stalen. He minis terie van buitenlandse zaken heeft de Russische ambassade spjjt betuigd over hét gebeurde. hebben. Volgens de wet zouden ze een straf kunnen krijgen van ten hoogste één jaar en negen maan den. Een woordvoerder van het mi nisterie van defensie heeft desge vraagd verklaard1 dat de directeur van karnp Vledder bij de officier van justitie te Assen aangifte heeft gedaan van het feit dat de stakers een dienstopdracht gewei gerd hebben. De officier van justi tie zal proces-verbaal laten op maken ingevolge artikel 54 van de wet gewetensbezwaarden militaire dienst. Dit artikel zegt dat een ge wetensbezwaarde die zijn dienst in ernstige mate veronachtzaamt of daar al twee maal voor gestraft is, gestraft kan worden met gevan genisstraf van ten hoogste één jaar en negen maanden. De suikerindustrie en de geor ganiseerde groot- en kleinhandel in levensmiddelen hebben in on derling overleg besloten een ein de te maken aan de suikeroorlog. Dit houdt in dat van het begin van deze week, de handel de in overleg met het ministerie van economische zaken totstand ge komen winkelprijs van 1,17 per kilogram wederom gaat toepas sen en de suikerindustrie deze prijs wederom zal gaan contro leren, zo wordt door dé groot handel in kruidenierswaren ge meld. s De suikeroorlog is nog niet be ëindigd, zulks in tegenstelling tot de indruk die gewekt wordt door een zaterdag j.l. uitgegeven com muniqué van de groothandel in kruidenierswaren. De in dit com muniqué bekend gemaakte af spraak tot handhaving van een suikerprijs van 1,17 gulden per kilogram is niet voldoende wa terdicht, aidus de direktie van de n.v. „Albert Heyn", en meent dat deze afspraak derhalve geen op lossing voor de thans heersende suikerproblematiek biedt. Vooral in de eerste helft van 1969 heeft uit andere E.E.G.-lan- den geïmporteerde suiker zijn weg op de Nederlandse markt gevonden. Deze suiker werd niet geïmporteerd omdat zij goed koper was, doch omdat zij niet onder de prijscontrole van de suikerindustrie viel. Als gevolg daarvan kwam de in overleg tus sen de suiker-industrie, de de tailhandel en de overheid vast gestelde suikerprijs van 1,17 gld. op losse schroeven te staan. Dit vormde de direkte aanleiding tot de huidige suikeroorlog. Elke regeling die, behalve voor de Nederlandse suiker, niet tevens voor de importsuiker geldt, biedt dan ook geen oplos sing, aldus A. H., die bij het eer der bedoelde recente overleg niet betrokken is geweest. De overeenkomst die de fede ratie thans heeft willen bereiken voldoet niet aan deze dubbele garantie, hetgeen tot gevolg heeft dat de concurrentie met VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam van heden werden aangevoerd 1090 slachtrunderen en 386 var kens. De noteringen waren als volgt: Slachtrunderen: extra kwal. ƒ5,20—ƒ5,40, le kwal. ƒ4,50— ƒ4,90, 2e kwal. ƒ3,85—ƒ4, 3e kwal. ƒ3,65ƒ3,75: varkens: le kwal. 2,592,62, 2e kwal. ƒ2,57—ƒ2,59, 3e kwal. ƒ2,45— 2,57; stieren ƒ4,65ƒ5,40; worstkoeien 3,703,85; slacht- zeugen ƒ1,90ƒ2,05; zware var kens 2,10—2,35. Alles per kg. De aanvoer van slachtrunderen was iets kleiner, de handel rede lijk en prijshoudend; varkens: iets ruimer aanvoer met vlotte handel, prijzen hoger, enkele pri ma's boven notering. HOUSTON: De eerse man op de maan, Neil Armstrong is met zijn Apollo 11-coUega's op grootse wijze gehuldigd. Op een gegeven moment was Armstrong letterlijk bedolven onder papier. Hier zien we hem voor, tijdens en na de Ivloed" ticker tape. buitenlandse suiker weer in alle hevigheid kan oplaaien. Deze situatie is voor Albert Heyn on aanvaardbaar. Daarom gaat A.H., hangende deze kwestie, door met een lagere prijs voor Nederland se suiker, hetgeen betekent dat in ieder geval tot woensdag a.s. een prijs van 99 cent per kg, zon der koppelkoopverplichting ge vraagd zal worden. „Ons geld is sterk omdat wij op de buitenlandse markten con currerend. zijn" heeft de presi dent van de nationale bank van België Hubert Nsiaux zaterdag avond verklaard in een vraag gesprek voor de televisie. Naar zijn oordeel is de koersdalin" van de Belgische frank een emo tionele en ongerechtvaardigde kwestie, in tegenstelling met wat in Frankrijk is gebeurd zijn de prijzen in België slechts matig gestegen en is de ontwikkeling van de handel met het buiten land nog nooit zo gunstig ge weest. De koersdaling op de vrije markt moet dan ook worden ge zien als het gevolg van trans acties van speculatieve aard. Op de gereglementeerde markt (bui tenlandse handel, betalingen voor vervoer en voor verzekeringen) kan de koersdaling volgens An- siaux worden verklaard door 'n tijdelijke wanverhouding tussen de betalingen voor de invoer en de ontvangsten uit de uitvoer. Hij zei dat de voorzorgen van de importeurs en de exporteurs be grijpelijk zijn, maar ongerecht vaardigd. Overigens bevestigde de pre sident van de bank van België dat er geen sprake van wederin voering van deviezenbeheersing in België zal zijn, omdat een der gelijke maatregel onnuttig en schadelijk moet worden geacht onnuttig omdat het niet doel matig is een valuta te bescher men, zoals de ontwikkelingen van de laatste tijd in Frankrijk hebben aangetoond, en schade lijk omdat hij lastig is voor het bedrijfsleven en het ontstaan van een „zwarte markt" in de hand werkt. De nationale bank heeft besloten de monetaire maatrege len te treffen die nodig zijn ter bestrijding van elke ontwikke ling die de Belgische frank zou kunnen verzwakken. Temeuzenaar S. v. d. Hooft won Breskense havenwedstrijd De 13-jarige Sjaak van dei- Hooft verraste vriend en vijand door de havenzwemwedstrijd in Breskens bij de heren te winnen in de goede tijd van 25 minuten en 4 seconden. Hij versloeg op duidelijke wijze zijn voornaam ste concurrenten Tonnie van Ma ris en de winnaar van vorig jaar Pie Schop, beiden lid vant de zwemclub „Ganze" te Goes. Toch kwam de overwinning van de jonge „Schelde"-zwem- mer nog even in gevaar omdat te voren was bekend gemaakt dat een ieder die zonder zwemmuts zou aankomen, zou worden gedis kwalificeerd. Sjaak had op de terugweg blijk baar hinder van zijn muts en wierp deze bij de laatste ronding van het havenhoofd naar zijn be geleiders. Alles wat maar luister de naar de naam „Schelde" pro beerde contact te krijgen met de jeugdige zwemmer, doch deze merkte niets van de opwinding en zwom vrolijk verder, totdat zijn vader resoluut met de muts van zoonlief het water inging om zijn jongen tot de orde te roepen. Verbaasd zag Sjaak zijn vader aan doch begreep toen al gauw de bedoeling, pakte de muts en plaatste dié weer op zijn hoofd. De sprint om de tweede plaats werd gewonnen door Tonnie van Maris voor Piet Schop. Verras send goed zwom eveneens de jeugdige en dit jaar als een ko meet naar voren geschoten. Hans van de Sande uit IJzendijke. Hij wist vele gerenommeerde namen achter zich' te laten en finishte als vierde. Bij de dames was er met geen mogelijkheid te zeggen wie de wedstrijd zou gaan winnen. De drie favorieten Carita Salomé van Scbeidestjroom uit Breskens, Jannie Fransoo van Luctor uit Middelburg en Martha Wolff van SZV uit Souburg zouden het onder elkaar gaan uitmaken. Martha nam direct, na de start de leiding, op korte afstand gevolgd door Carita. Doordat de wind was toegenomen, stond bij de ronding van het havenhoofd een fikse golfslag waardoor de wedstrijd bijzonder zwaar werd. Bij het in halen van het. laatste rechte eind zwom Martha even weg van Ca rita. doch deze vocht prachtig terug. Tweehonderd meter voor het einde begon Carita aan een geweldige eindsprint, tot groot enthousiasme van de toeschou wers. Martha zag echter tijdig het gevaar en ving Carita- prachtig op en tikte als eerste aan. op een se conde gevolgd door Carita. Jan nie Fransoo kon dit geweldige tempo niet volgen en werd derde op ruim anderhalve minuut, Truüs van der Linde werd vierde In Hamm in West-Duitsland is vrijdag de 24-jarige fabrieks arbeider K. J. W. aangehouden. De man heeft bekend samen met twee landgenoten dinsdag een roofoverval te hebben gepleegd op een benzinestation in de Kijk- duinsestraat in Den Haag. Vol gens de informaties van de Haag se politie zijn de twee mededa ders inmiddels ook aangehouden. Bij de overval schoten de jon gens enkele traangaspatronen af. Het lukte hun niet geld uit het kantoortje van het benzinestation mee te nemen doordat de pomp bediende zich hevig verweerde. De politie is de Duitsers op het spoor gekomen, door een tip van een pompbediende van een ben zinestation in Voorschoten. De Duitsers bleken de dag voor de overval in de Kijkduinsestraat 'n tijdlang met hun auto in de buurt van het benzinestation in Voor schoten gestaan te hebben. De pompbediende had toen het num mer van de wagen opgenomen. Het bleek te behoren bij een in Hamm door K. J. W. gehuur de auto. Deze auto, die niet op tijd was teruggebracht, hadden de overvallers deze week op een parkeerterrein in Hamm achter gelaten. De aftrap, waarmee burge meester Aschoff van Terneuzen zaterdagmiddag de vriendschap pelijke wedstrijd tussen de voet balverenigingen van Sluiskil en Terneuzen 'liet beginnen, be tekende tevens de officiële inge bruikstelling van het nieuwe sportveldencomplex aan de Drostlaan te Sluiskil. Vóór deze officiële ingebruik stelling had er eerst een officiële ontvangst plaats van het ge meentebestuur van Terneuzen in het gemeentegebouw aan de Bosjesweg. Hierbij waren o.a. aanwezig het voltallige college van B. en W., enige gemeente raadsleden, besturen van plaat selijke sportverenigingen, diver se districtsbestuurders en ge nodigden. De heer M. Hemelsoet, voor zitter van de v.v. Sluiskil, voer de als eerste het woord. Hij zei uitermate verheugd te zijn met dit nieuwe sportveldencomplex en vónd het daarom een buiten gewoon genoegen op deze fees telijke dag over te kunnen gaan tot de benoeming van een vijftal ere-leden van zijn vereniging. Dat was in de eerste plaats een ere-lidmaatschap voor burge meester Aschoff. Ir. V. Gena, di- rekteur van de N.S.M., werd be noemd tot erelid, omdat de voet balvereniging 30 jaar lang ge- ROVEN: De heer M. C. v. d. Lin- 1 de, voorzitter van v.v. Terneu- ion" was een der eersten die voorzitter M. Hemelsoet geluk wenste met dé ingebruikneming van de sportvelden. ONDER: Het ging burgemeester ischoff bepaald gemakkelijk af ,om de bal een „officiële" (af)- Irap te verkopen. bruik heeft mogen maken van het sportterrein van de fabriek. De heren G. de Caluwé (oud voorzitter) en W. Wagenaar (oud-terreinknecht) vanwege de verdiensten voor de vereniging. Allen kregen een insigne en oor konde. Namens de handbalvereniging „Sluiskil" sprak daarna de heer J. Visser, die dank overbracht aan hét gemeentebestuur voor de prachtige accomodatie, die Sluiskil nu rijk is. Ook hij stelde de burgemeester een ere-lid maatschap in het vooruitzicht. Namens de kersverse ere-leden sprak burgemeester Aschoff een woord van dank. Daarna vertrok het gezelschap genodigden, voorafgegaan door de drumband en fanfare „Sluis kil", naar het sportterrein voor de officiële opening. Als eerste voerde de burge meester het woord. Hij memo reerde de "belangrijkste data, die hebben geleid tot de totstandko ming van het sportcomplex: 1961 opname in het bestemmingsplan Sluiskil, 1964 goedkeuring kre diet a ƒ340.000,voor de aan leg van de sportvelden, uitge voerd door de Grontmij in D.A. C.W.-verband; 1967 onderhandse aanbesteding van het sportge bouw, naar ontwerp van de dienst openbare werken. Met dit alles was in 1968 het sportveldencom plex Sluiskil, dat voldoet aan de door de K.N.V.B. en N.S.F. ge stelde eisen, voor gebruik ge reed. De Sluiskilse sportvereni gingen hebben nu de beschikking over een hoofdveld, een bijveld, een oefenst'rook met door de leden van de v.v. Sluiskil aange brachte verlichting, een kleed lokaal dat voldoet aan de mo dernste eisen, een kaartverkoop gebouwtje en een uitgebreid par keerterrein, waarmee Sluiskil over het modernste sportterrein in de gemeente Terneuzen be schikt, aldus de burgemeester. Nog dit jaar zal het terrein met een officieel handbalveld worden uitgebreid, terwijl de mogelijkheid bestaat voor de aanleg van een tweetal tennis banen. De burgemeester sprak de wens uit, dat het terrein druk gebruikt zal worden, zowel door aktieve sportbeoefenaars als sportminnend publiek. Ik ver wacht hier geen Cruyffs en Mou lijns, maar met een behoorlijke accomodatie wel behoorlijke en sportieve prestaties. Namens de K.N.V.B. sprak de districtsbestuurder, de heer Van- hijfte, die trots was met deze uit breiding van de sportvelden in de provincie Zeeland. Hij hoopte, dat Sluiskil er van harte veel ge noegen aan mocht beleven en wenste de verenigingen in de toekomst veel succes met dit ter rein. Onder de muzikale klanken van de fanfare betraden daarna de voetbalploegen van Sluiskil en Terneuzen het veld. Burgemeester Aschoff hoopte dat 't een sportief duel zou wor den. De voorzitter van de v.v. Ter neuzen, de heer 'M. C. van de Linde, vond het een eer dat een ploeg uit dezelfde gemeente was uitgenodigd de eerste officiële wedstrijd op dit terrein te mogen spelen. Hij overhandigde bloemen aan de voorzitter van v.v. Sluiskil. Nadat de spelers van Sluiskil de spelers van Terneuzen een her inneringsvaantje hadden over handigd kon burgemeester Aschoff na het fluitsignaal van scheidsrechter L. Roelands de af trap verrichten. De eerste aanvallen waren voor Sluiskil, maar Terneuzen wist dankzij een verdediglngs- fout van Sluiskil via Frits Bak ker snel de score te openen (01). Bij een doorbraak van Visser van. Sluiskil greep de Ter- neuzense verdediging wat ai te hardhandig in. Scheidsrechter Roelands wees naar de witte stip. Jacobs schoot de bal echter tegen de paal. De volgende minuten waren duidelijk voor de speels combinerende Terneuzenaren. Toch kwam Terneuzen dankzij enige verdedigingsfouten van de Sluiskilse achterhoede goedkoop aan weer twee doelpunten van de voet van de attente Bakker (03). Een goed genomen vrije trap van de 16-meterlijn bezorgde de thuisclub via Visser het eerste tegenpunt (13). Met deze stand werd gerust. Na rust viel Sluiskil enthou siast aan, wat resulteerde in een doelpunt van Visser, waar wel een buitenspelluchtje aan zat. Toch gaf de betere conditie van de Terneuzense voetballers de doorslag. Aanvoerder Deij be sloot een rush met een keihard schot op de lat. De terugsprin gende bal werd door de meege komen Lauret vakRGfhdïg: achter keeper Smit gekopt (24). Dit betekende tevens"de nsindstand van een mat gespeelde vriend schappelijke wedstrijd. In de pauze van de voetbal wedstrijd werd nog een korte zevenhandbalwedsti'ijd gespeeld tussen de dames van Sluiskil en een combinatie van het inter naat „De Sterre". De Sluiskilse dames gingen met de overwin ning strijken, ze wonnen met 3 0. Na afloop van de wedstrijden gaf het gemeentebestuur een re ceptie in het gemeentegebouw aan de Bosjesweg. PRIJSVLUCHT UIT BEAUMETZ „De Eendracht" - Terneuzei Oude duiven Snelheid eerste duif 1119,9 m; laatste prijswinnende duif 1000 m. 1, 5 en 10. A. de Meijer; 2. H. F. Koch en Zn.; 3. O. Hofman; 4. A. Bril; 6. L. J. Koch en Zn; 7. J. v. d. Graaf; 8. J. den Exter; 9. F. Mollet. Jonge duiven Snelheid eerste duif 1042,3 m; laatst'^ prijswinnende duif 927,8 meter. 1 en 9. A Faas; 2. A. Dieleman; 3 en 10. A. Bril; 4. F. Wisse; 5. M. Soomers; 6 en 8. A. Vantricht; 7. A. Butler. WEDVLUCHT UIT QUIEVRAIN „E.M.M." - Bond van zaterdag vliegers Snelheid eerste duif 932,2 m; laatste prijswinnende duif 810,7 meter. 1. J. de Kraker; 2, 9 en 10. J. Zegers; 3 en 5. A. Smallegange en Zn; 4. C. v. d. Klooster; 6. J. Dhaeze; 7. F. Verhelst; 8. Alh, Meeusen. Politiemannen van het bureau Warmoesstraat in Amsterdam hebben zaterdagochtend tussen en 10 uur 22 jongens en meisjes opgepakt, die in het voetgangers tunneltje bij de Kamperbrug t.o.v. het Centraal station lagen te sla pen. Vijf van hen waren Neder landers, van wie één werd vastge houden verdacht van bezit va» verdovende middelen. Veertie» van de 17 aangehouden buiten landers werden aan de vreemde lingendienst overgegeven, Zij ble ken over onvoldoende geldmidde len te beschikken.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2