Dr. Blaiberg op 60-jarige in Kaapstad overleden leeftijd WEST-IRIAN NU OFFICIEEL OEEL VAN INDONESIË Toespraak van Soeharto Sneltrein A'dam- Eindhoven in botsing met melkauto en ontspoord bij Zaltbommei DE TOESTAND IN BELFAST ROOFMOORD OP WEDUWE (72) V.N.0. acht algemene verplichting tot prijsverlaging in verband met Franse devaluatie onjuist HET WEER DE VIJFVOUDIGE MOORD IN LOS ANGELES Mevr. Mangakis gearresteerd Bemanning ApollO'U In Houston Ierland vraagt spoedzitting veiligheidsraad Na de rellen aan het werk Busongeluk in India Ontploffing in raffinaderij bij Sydney Weerbericht Zon* en Maanstanden Frankering Mi abonnementTERMEUZF, N Directeur-HoofdredacteurP. J. van de Sande Telefoon: (01150)—2073. Gironummer- 181 Si' Redactie- en Administratie-adresSmidswal Abonnementsprijs f 8.— per kwartaal; per maand 2.70 Loase nummers 13 cent, inclusief 4 8.T.W. M AA N DAG DINSDAG 18/19 AUGUSTUS 1969 VRIJE ZEEUW 25e Jaargang No. 6050 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méés 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit Mad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot om. 2 uur, Voor bet gecomb. maandag/dinsdag-nummas tot 10 uur voormiddag. Jitgeefster N.V. v/b Fa. P. J, van de Sande. Temetizen Dr, Philip Blaiberg, de man die in het Groote Schuur ziekenhuis te Kaapstad een nieuw hart kreeg, is zondag in dit ziekenhuis overleden. Hij heeft 19 maanden en 15 dagen met het hart van een onder geleefd. Op 2 januari 1968 kreeg Blai berg, die zestig is geworden, het hart van 'n 24-jarige niet-blanke fabrieksarbeider. De operatie werd verricht door professor Christian Barnard. Het was de tweede harttransplantatie die door Barnard werd verricht. Zijn eerste had hij op 3 decem ber 1967 uitgevoerd op Louis Washkansky. Blaiberg, een President Soeharto heeft zater dag in een radiotoespraak aan de vooravond van onafhankelijk heidsdag verklaard, dat West- Irian nu officieel deel uitmaakt van Indonesië en dat het hele volk „dankbaaj- en trots" kan zijn. De keuze van de bevolking van West-Irian was onherroepe lijk en kon door niets ongedaan worden gemaakt. Indonesië had zijn goede trouw bewezen met het uitvoeren van de bewuste in ternationale overeenkomst, de Verenigde Naties haddeh hun bekwaamheid getoond door het Het zoeken van de dader(s) van de vijfvoudige moordzaak van Los Angeles, waarbij onder meer de filmactrice Sharon Tate op beestachtige wijze werd ver moord, heeft zich nu uitgebreid tot Canada. Een -woordvoerder van de Canadese politie zei dat lij gevraagd is uit te kijken naar vier „hippe typen" genaamd Thomas Harrigan (25), Harris Dawson (26), William Doyle (26) Charles Tacot. De respectieve lijke woonplaatsen van deze mannen werden niet opgegeven. Harrigan werd beschreven als een roodharige en de politie zei te geloven dat hij de man was ;lie in de naciht van de moord in het huis van Sharon Tate is geweest. Dawson zou lichtbruin naar en groene ogen hebben en poyle zou normaal bruin haar hebben. Nadere bijzonderheden over de vermoedelijke moorde- aijn niet bekend. vreedzaam oplossen van het con flict om West-Irian. De „daad van vrije keuze" was democra tisch ten uitvoer gelegd en had de wereld getoond, dat het hele Indonesische volk, van Sumatra tot West-Irian, één grote familie was, aldus de Indonesische pre sident. Na 24 uur strijd had In donesië zijn doel bereikt: „De territoriale integriteit en autori teit van de eenheidsstaat", zei hij. Nu stond m-en voor de taak, West-Irian tot ontwikkeling te brengen. Soeharto sprak van een ware uitdaging die onze harten sneller doet kloppen". Het Indonesische staatshoofd verklaarde verder dat zijn land alle buitenlandse hulp of die nu van oost of west komt, zal accep teren mits er geen politieke voor waarden aan verbonden zijn. Het was een feit dat de meeste hulp uit het westen kwam, maar er werd ook gewerkt aan ontwik- kelingsprojekten waarvoor finan ciële steun van Tsjecho-Slowa- kije, Oost-Duitsland en Zuid- Slavië was ontvangen, en deze maand nog kwam een Russische economische en technische mis sie naar Indonesië. Soeharto zei tenslotte, ten volle het initiatief van president Tito te steunen in zake een nieuwe topconferentie van niet-gebonden landen. tandarts, kreeg het hart van Oli ve Haupt, die aan een hersen bloeding was overleden. Philip Blaiberg, in zijn jonge jaren een enthousiast rugbyspe- ler, moest negen maanden voor hij een nieuw hart kreeg, zijn tandartspraktijk opgegeven we gens een hartkwaal. Hij wilde graag geopereerd worden hoewel hij wist dat de eerste twee hart- transplantatiepatiënten Wash kansky en een baby in New York kort na de operatie waren overleden. Hij verbleef drie weken in het ziekenhuis Groote Schuur voor dat de artsen hem een nieuw hart konden geven. Enkele uren na de operatie kon de professor al verklaren dat zijn patiënt het zeer goed maakte. Vierenzeventig dagen later kon Blaiberg terug keren naar zijn flat in Wynberg, een voorstad van Kaapstad. Al spoedig maakte hij weer lange wandelingen en ging hij weer zwemmen. In juni 1968 werd Blaiberg weer in het ziekenhuis Groote Schuur opgenomen. Hij werd daar bijna vier maanden lang behandeld voor een lever ontsteking en longklachten. Na zijn terugkeer in zijn flat lagen daar rond 3000 brieven op hem te wachten uit alle delen van de wereld. BELFAST: Belfast in Noord- Ierland met de aanblik als tij dens een oorlog. In Athene is vernomen, dat mevrouw Aki Mangakis donder dag is gearresteerd op beschul diging van belediging van het militaire gezag. Zij js de echtge note van prof. Georges Alexander Mangakis, hoogleraar in het strafrecht, die kortgeleden was gearresteerd wegens deelneming aan een terroristische groep. Mevr. Mangakis had bij het militair tribunaal een klacht in gediend, dat haar man door de militaire politie wreed gemarteld was. Donderdag j.l. moest hij weer in het ziekenhuis worden opge nomen. Volgens de artsen was hi) er erg aan toe. Bijzonderheden werden toen echter niet onthuld. Zaterdag maakte he ziekenhuis bekend dat een lichte verbete ring in zijn toestand was ingetre den. Kennelijk was het afstotings proces echter toch te ver doorge woekerd. Professor Barnard weigerde over de dood van zijn patiënt te praten. „Ik ben bang dat ik niets te zeggen heb, dat is alles". Bar nard, die enige dagen ziek is ge weest was niet aanwezig toen Blaiberg stierf. Later werd bekend dat me vrouw Eileen Blaiberg en haar dochter bijna de gehele dag aan het sterfbed hebben gezeten. De broer van Blaibergs vrouw, mr. Abe Abel zei: „Eileen heeft er zich goed doorheen geslagen. Philip is een rustige dood gestor ven, en hij wist dat zijn einde nabij was". De derde- Zuidafrikaanse pa tiënt met een ruilhart, Pieter Smith gaf als commentaar op het overlijden van Blaiberg: „Ik ben nu erg somber gestemd, niet met het oog op mijn lichamelijke ge zondheid ik voel me prima maar ik kende dokter Blaiberg heel goed. Ofschoon ik verwacht te dat iets dergelijks zou gebeu ren had ik niet gedacht dat het zo plotseling zou gaan". Een menigte van naar schat ting 258.000 mensen heeft zater dag de bemanning van de Ap- pollo-11 Aldrin, Armstrong en Collins bedolven onder serpentines en confetti tijdens een tocht door Houston, waar het Nasa-Centrum is gevestigd. Op een feest in het stadion wa ren 50.000 gasten aanwezig, me rendeels Nasa-medewerkers. Frank Sinatra, die het feest leidde, besloot de avond- met het zingen van „fly me to the moon". De sneltrein EindhovenAm sterdam is vanmorgen omstreeks 07.00 uur bij Zaltbommei gedeelte lijk ontspoord. De locomotief en vier rijtuigen stonden naast de rails. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgevallen. De sneltrein ontspoorde op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg, na een botsing met een melkauto. Het spoor werd in beide richtingen versperd. Reizi gers uit Amsterdam werd aange raden niet via Utrecht, maar via Rotterdam en Dordrecht naar het zuiden te gaan, aldus N.S. De bestuurder van de melkauto, de 19-jarige W. Hooymans uit Maasdriel werd bij de botsing zwaar, maar niet levensgevaarlijk gewond. Hij is opgenomen in een ziekenhuis te Zaltbommei. De auto werd totaal vernield. De treinreizi gers bleven op enkele schaafwon den en builen na ongedeerd. De melkrijder kende de spoor wegovergang goed. Hij reed al ge ruime tijd en meermalen daags deze route. Ook het zicht was goed zodat vooralsnog niet vast staat hoe de botsing kon ontstaan. Op de plaats van het ongeluk liggen drie sporen naast elkaar. Alleen het spoor UtrechtDen Bosch is in tact gebleven, op dit spoor staan de kraanwagens. Het spoor Den Bosch—Utrecht en het ernaast liggende goederen- spoor zijn beide over een lengte van 150 meter vernield. De kranen moeten eerst de locomotief en de rijtuigen weer in de rails tillen. Pas als het materiaal is afgevoerd naar het emplacement Zaltbommei, kan worden begonnen met de her stelwerkzaamheden aan het spoor. Zondag kort na middernacht heeft zich in de havenwijk van Belfast een korte schietpartij voorgedaan. Een auto reed een protestantse straat in. Voor een barricade schoten de inzittenden met een mitrailleur. De verdedi gers bij de barricade antwoord den met geweerschoten. Er werd niemand gewond. Het incident duurde slechts tien seconden. Op andere plaatsen werden aanval len met benzinehommen gedaan. Volgens de politie werden er in totaal 24 molotow-cocktails ge gooid. Zes mensen werden we gens wapenbezit gearresteerd. Verder is het zaterdagavond en -nacht in Belfast rustig ge weest, De eerste nacht na vijf dagen van zware gevechten tus sen katholieken en protestanten, die aan zeker acht mensen het leven hebben gekost. 310 perso nen werden door kogelschoten gewond. Katholieken en Protestanten hebben hun eigen wijken stevig gebarricadeerd. Patrouilles met witte armbanden om lopen door de straten en houden iedereen aan die hun onbekend voor komt. De schaarse voertuigen die nog door de sombere straten rij den, worden doorzocht. In de „gemengde" wijken met name in het havenkwartier wordt ook wacht gelopen, maar daar bestaan de patrouilles uit katholieken en protestanten. Vreemdelingen worden niet toe gelaten. Uit de ergste getroffen katho lieke wijken trekken gezinnen die huizen en bezittingen heb ben verloren, nog steeds naar de grens om in de in Eire opgerich te legerkampen een onderdak te vinden. De politie controleert aan de grens al het verkeer dat uit het katholieke zuiden komt. Men vreest dat leden van het verboden Ierse republikeinse leger (IRA) zal trachten Noord- Ierland binnen te komen. Vol gens schattingen zouden reeds 300 IRA-leden in Ulster zijn. De politie heeft er reeds 24 gear resteerd, de totale sterkte van de IA bedraagt 2000 man. De regering van de Ierse re publiek heeft zondag om een spoedzitting van de veiligheids raad verzocht in verband met de toestand in Ulster. In de brief wordt de raad gevraagd het zen den van een V. N.-vredesmacht naar Noord-Ierland te overwe gen. De Noordierse hoofdstad Bel fast is vandaag een nieuwe week begonnen, alsof er geen onlusten geweest zijn. Vanochtend vroeg reden de bussen normaal en de mensen begaven zich weer naar hun werk. Maar bij een van de grootste machinefabrieken in Belfast beschermden Britse troe pen de 3500 arbeiders bij hun aankomst. Tijdens kweekein de was de ingang van fabriek gebarricadeerd. Later zijn de versperringen opgeruimd en kon men de fabriek binnengaan. Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (V.N.O.) acht het niet juist, dat de regering het be drijfsleven een algemene verplich ting heeft' opgelegd prijsdalingen van materialen en produkten als gevolg van de Franse devaluatie, zonder meer door te berekenen. Op deze wijze is er in het geheel geen rekening mee gehouden dat vele ondernemingen kostenstijgin gen, die sedert de algemene prijs- stop per 14 maart zijn opgetreden, zelf hebben moeten opvangen, om dat verhoging van prijzen op grond daarvan niet toegestaan is. Boven dien wordt uit het oog verloren, dat devaluaties ook leiden tot ver liezen voor het bedrijfsleven. Een verplichting tot doorberekening van „meegallers" als gevolg van de devaluatie is dan ook nauwe lijks rechtvaardig te noemen. Het was beter geweest, zo meent het V.N.O., als de regering, evenals in het verleden, in over leg met het bedrijfsleven zou heb ben nagegaan of en eventueel waar het doorgeven van de prijsdalin gen, gezien de kostenontwikkeling sinds maart, verantwoord is. Minstens veertien mensen zijn omgekomen en 25 gewond toen een regeringsbus nabij Pithor- garh in Noord-Xndia van een heuvel stortte. De meeste pas sagiers waren militairen, die van verlof naar hun eenheden te rugkeerden. De 72-jarige alleenwonende weduwe G. J. Vivee uit Eindho ven is gistermiddag gewurgd in haar woning aangetroffen. De Eindhovense politie heeft van de dader(s) nog geen spoor. Buren die het vreemd vónden, dat de gordijnen hij de vrouw ze was vele jaren geleden ge scheiden en had geen kinderen zolang gesloten hieven, alar meerden de politie. Omstreeks drie uur hebben agenten met 'n loper de deur van het huis aan de Bakkerstraat geopend. Zij trof er de vrouw, die ge kleed was, liggend aan in de gang. Vast staat, dat de vrouw zich hevig verweerd moet heb ben, toen de dader haar aan greep. Wurging is de doodsoor zaak geweest, maar daarnaast was het hoofd van het slacht offer bloedend gewond door ste- steken. Ze droeg doorgaans een sjaal tje, dit is het vermoedelijke voor werp waarmee de vrouw is ge wurgd. In een buitenwijk van Sydney heeft zich vanochtend een ont ploffing voorgedaan in een olie raffinaderij. Drie mensen wor den vermist. Vermoedelijk zijn zij om het leven gekomen. Twee mensen werden gewond. Een brand die door de explosie ont stond, kon spoedig worden be dwongen. Hoofdcommissaris E. Oderker- ke van de Eindhovense politie deelde gisteravond mee dat de politie voorlopig roof als motief tot de moord ziet. De dader heeft het hele huis van onder tot bo ven doorzocht. De politie trof een ware ravage aan. Kasten waren leeggehaald, stoelen lagen over de grond en serviesgoed was gebroken. De vrouw had wel regelmatig contact met familie, maar de po litie kon nog niet zeggen of er iets vermist wordt. De vrouw leefde van haar A.O.W. We veronderstellen, dat ze wat geld had. maar ze leefde niet in weel de", aldus hoofdcommissaris Oderkerke. De vermoorde weduwe heeft zaterdagavond nog bezoek gehad. VRIJ VEEL BEWOLKING Een gebied van hoge luchtdruk bevindt zich tussen de Azoren en Frankrijk. Een uitloper van dit hogedruksysteem verplaatste zich van Engeland naar de Noordzee en Nederland. Hierdoor nam bij ons de buiigheid, die zich zondag voor» al in het midden, zuiden en oosten van het land nog wist te hands haven, in de nacht van zondag op maandag af. Lans de noordflank van het eer» dergenoemde hogedrukgebied wordt* over Engeland vochtigs lucht naar het oosten getranspor» teerd. Deze lucht zal dinsdag oveS ons land stromen. Er wordt hierbij vrij veel bewolking verwacht, waaruit echter geen regen van bes tekenis zal vallen. De middagtem» peraturen zullen ongeveer dezelfde zijn als vandaag (maandag). medegedeeld door het K.N.M.I, tö De Bilt, geldig tot dinsdagavond: Dezelfde temperaturen. Vrij veel bewolking en geen regen van betekenis. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind Ongeveer de« zelfde temperaturen nU vandaag. Hoo§rwiP«©r DINSDAG 19 AUGUSTUS Cadzand v.m.' 4.51 n.m. 5.07 Breskens 5.16 5.32 Terneuzen 5.52 6.08 Hanswoert 6.31 6.47 Walsoorden 6.35 6.51 DINSDAG 20 AUGUSTUS Cadzand v.m. 5.30 n.m. 5.52 Breskens 5.55 6.17 Tereneuzen 6.31 6.53 Hansweert 7.10 7.32 Walsoorden 7.14 7.36 ZON MAAN op onder op onder Aug. 18 05.28 19.58 11.32 21.22 19 05.30 19.56 12.55 21.37 2Q 05.32 19.54 14.21 22.00

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1