PROVINCIAAL NIEUWS Weekenddiensten Hoe is hp f mogelijk. Terneuz*-** Axel Breskens Middelburg Teruggekeerde zeelieden verkochten" hun verhaal Deense vrouw in Amsterdam - aangerand Overstromingen in Venezuela Devaluatie voordeel moet in prijzen worden doorberekend Ontdekking nieuw antibioticum Vragen over legeroefening Agenda Erotiek in paleisportiek. Jordanië meldt beschieting patrouille Commandant van de „Melbourne" voor de krijgsraad Levertrans- planteur aangeklaagd Nieuw proces tegen hoofd Gestapo in Noorwegen Vierde politieke moord in Gaza Explosieven beschadigen Israëlische waterleiding Geen druk op Bonn om te revalueren Dagorder voor Tsjechisch leger tegen 21 augustus Lijk geïdentificeerd Gisteren is de naam bekend ge worden van de onbekende man wiens lijk vorige week vrijdag door het Belgische vrachtschip „Federal St. Laurent" in het En gelse Kanaal werd aangetroffen en in Terneuzen aan de politie werd overgedragen. Het blijkt de op 7 juli 1947 geboren Engelsman John Douglas Meivin te zijn. Zijn ouders herkenden de kle dingstukken en de zegelring met de initialen J.D.M. als van hun zoon. Een bericht over het vergaan van een speed-boot op 6 juli j.l. (in het Engelse Kanaal, met behal ve hun zoon nog twee mannen en twee vrouwen, en over het gevon den lijk deed hen beslissen naar Terneuzen te komen. 3.000e schip door zeesluizen Terneuzen Ongeveer drie maanden eer der dan verleden jaar is vrijdag het drieduizendste schip door de zeesluizen van Terneuzen ge schut. Het was de 360 brt. me tende „Fiducia II" van de rede rij C. Minnaar N.V. uit Rotter dam. Verleden jaar passeerde het drieduizendste schip op 11 no vember de sluizen. Voorlichting groente en fruit Be federatie van vrouwelijka vrijwillige hulpverlening en de groente- en fruithandel te Ter neuzen organiseren in samenwer king met het productschap gezel lige voorlichtingsbijeenkomsten in het patronaatsgebouw op dins dag 9 en woensdag 10 september a.s. om 14 uur èn om 20 uur, aan de hand van dia's en films zal de aandacht worden gevestigd op 't belang van' t gebruik van groen te en fruit. In de pauze wordt koffie en (of) thee aangeboden, terwijl de be- fcoekers(sters) kunnen proeven Pan een groentesnoek. Voorlichtings bijeenkomsten Be Axelse federatie voor vrou welijke vrijwillige hulpverlening en de plaatselijke groente- en fruithandel bieden op maandag 8 september a.s. twee voorlich tingsbijeenkomsten aan in „De Halle" en wel om 14 uur en om 19.30 uur. De dames (en heren) die deze gezellige bijeenkomsten zullen bijwonen, worden in de ge legenheid gesteld te proeven van 'n groentesnoek, terwijl er voorts een verloting van fruit in zakjes, schaaltjes enz. op het programma staat. KANAAL TERNEUZEN-GENT SCHEEPVAARTBEWEGING van donderdag 14 augustus (na 11 uur) tot vrijdag 15 augustus (tot 11 uur). Bestemd voor Terneuzen 14 augustus: Le Trieux, 900 dwt (Frankrijk) Garnes, 3600 dwt (Noor) Gasselte, 310 dwt (Ned.) 15 augustus: Jubilence, 817 dwt (Eng.) Voor Sas van Gent 15 augustus: pitte Holm, 299 b.r.t. Gepasseerd naar Gent 14 augustus: Trihill, 700 dwt (Ned.) 15 augustus: Chef Mecanicien Mayotte, 4630 dwt (Frankrijk) Alert, 395 b.r.t. (Ned.) Hedwig Lünstedt, 955 dwt (W.-Dld.) Yantarny, 3500 dwt (Rusland) Fiducia II, 360 dwt (Ned.) Sunny Queen, 18.125 dwt (Noor) Noblesse, 397 b.r.t. (Ned.) Vertrokken van Terneuzen 15 augustus Garnes, 3600 dwt (Noor) Gepasseerd van Gent 14 augustus: Rita Dolling, 349 b.r.t. (W.-Dld) Ariadne, 372 dwt (W.-Di_I) Vateirland, 985 dwt (W.-Dld) Eagle, 490 dwt (Eng.) Alpha, 450 dwt (Ned.) Federal St. Laurence, 33.148 dwt (België) Korsun Shevtshenkkosky, 3026 dwt (Rusland) 15 augutsus: Catharina, 620 dwt (Ned.) F. Werner, 445 dwt (W.-Dld) Wilken, 1239 dwt (W.-Dld) Ursa, 3750 dwt (Zweden) Pier, 525 dwt (Denemarken) Lorcarno, 4440 dwt (Panama) Het 3000ste schip. Bijna 3 maanden eerder (11 nov. 1968) dan vorig jaar werd door de zeesluis te Terneuzen het 3000ste schip geschut. Het was vrijdagmorgen om 7.15 uur de Nederlandse Fiducia II (360 dwt) van de rederij C. Minaar N.V. te Rotterdam. Vorig jaar was het de Westduitse Stormarm (937 dwt) die op 11 november door de voormalige zeesluis (nu mid- densluis) werd geschut. Groente en fruit Op maandag 1 september wor den in „De Uitkomst" om 14 uur en om 19.30 uur twee voorlich tingsbijeenkomsten gehouden over groente en fruit. Een en an der gaat uit van de plaatselijke vrouwenorganisaties in samen werking' met het productschap voor groente en fruit. In de pau ze zal een proefje worden aange boden, terwijl er ook nog een ver loting is. Op dinsdag 2 september zullen bijeenkomsten worden gehouden in het Ledel-theater te Oostburg, eveneens om 14 uur en om 19.30 uur. Motorsurveillance rijkspolitie De commissaris der koningin, mr. J. van Aartsen, zal op dinsdag 19 augustus om 10 uur bij het res taurant „De Caisson" aan de rijks weg 58 te Kapelle het sein geven voor de start van de motorsurveil lance van de sectie bijzondere ver- keerstaken van het korps rijkspoli tie. Direct voor de start zal de commissaris de uit elf man be staande groep motorrijders inspec teren. Deze surveillance (met oranjewitte kuipmotoren), die bi} wijze van proef voorlopig gedu rende één jaar zal plaatsvinden, betekent een welkome versterking van de verkeersgroep der rijkspoli tie in het district Middelburg. De hierdoor veel intensievere surveil lance zal zich op rijksweg 58 uit strekken van de grens tussen Noord-Brabant en Zeeland op de Kreekrakdam tot de grens van de gemeente Middelburg. Gezien de gunstige ervaringen als gevolg van de inzet en de as sistentie van deze speciale teams van rijkspolitiemannen op de we gen AalsmeerHilversum en Bre daTilburg mag worden verwacht, dat ook op de rijksweg door Zee land de verkeersveiligheid in be langrijke mate zal toenemen. Televisie, radio en pers heb ben vrijdagmorgen op Schiphol bot gevangen bij de terugkomst uit China van de beide daar ge vangen gehouden Nederlandse zeelieden Symen Algra uit Leeuwarden en André Revier uit Rotterdam. De twee jongens kwamen er zonder omwegen voor uit, dat zij het hele verhaal van hun gevangenhouding in China op het laatste traject van de vlucht van Rome via Frank fort naar Schiphol tegen beta ling van ettelijke duizenden gul dens hadden verkocht aan een Amsterdams dagblad (De Tele graaf), welk blad hen met een desbetreffend verzoek tot Rome tegemoet was gereisd. De beide knapen waren kort na elkaar, n.l. in januari en februari op hun schepen in de haven van Sjanghai gearres teerd. Algra zou als grap op een beeldje van Mao hebben gescho ten met een windbuks. Wat Re vier volgens de Chinezen zou hebben misdreven, is in Neder land nooit bekend gemaakt. R'DAM: Bij de Rotterdamse Droogdok Mij. is een bestelling geplaatst voor de bouw van twee zeer snelle containerschepen (volgens bijgaande tekening), die een snelheid zullen hebben van 33 knopen. Elk schip heeft een capaciteit voor 1086 laadkis- ten van 35 bij 40 ft. Uit het dagelijks rapport van de Amsterdamse po litie: „Gistermiddag wer den op de Dam een 22 jarige man en een 17-jarig meisje aangehouden we- gens openbare schennis der eerbaarheid. Onder de arcade van het koninklijk paleis pleegden zij in een slaapzak, duidelijk zicht baar voor voorbijgangers, sexuele handelingen met elkaar". Rechercheurs van de Amster damse zedenpolitie hebben drie uit Suriname afkomstige mannen aangehouden, die donderdag in een woning in Amsterdam-west een 26-jarige vrouw zouden heb ben verkracht en beroofd van 150 Deense kronen. Het slachtoffer was op de Dam met twee van hen, de 18-jarige lasser G. J. F. en de even oude kantoorbediende E. C., in kontakt gekomen. Toen zij vroeg haar een eetgelegenheid te wijzen, nodigde het tweetal de vrouw uit bij hen thuis te komen eten. Daar bevond zich ook de derde ver dachte, de 22-jarige schilder H. F. De mannen mishandelden de vrouw en verkrachtten haar meerdere malen onder bedrei ging met een mes. In de loop van de avond werd zij op straat gezet. Haar kleren kreeg zij nagegooid. Voorbijgangers brachten de vrpuw naar het bureau Over toom, dat een onderzoek op het aangegeven adres liet instellen. De daders bleken verdwenen, maar konden in de loop van de nacht worden aangehouden. CONSETT: Bij een busramp te Consett in de buurt van de Noordengelse stad Newcastle zijn donderdagavond 16 -personen om het leven gekomen en 26 ge wond. De slachtoffers waren leden van een kegelclub die een dagje uit waren. De autobus reed tijdens een steile afdaling door een muur, stortte van een hoge berm en kwam tegen een huis terecht. Op de foto de plaats van het ongeluk met het wrak van de bus. ARTS: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter J. J. J. v. d. Griek, Scheldekade 27, tel. 01150-2020. WIJKZUSTER: Weekenddienst Groene en Wit- Gele Kruis: zr. Claeyssens. Jac. van Lennepstraat 85, tel. 01150- 2706 (b.g.g. 01158-1781). APOTHEEK: Apotheek geopend: M. B. M. Hamann, Noordstr. 69, tel. 01150- 2060. TANDARTS: Op zaterdag van 1810.30 uur en 18—18.30 uur en zondag van 12—12.30 uur wordt de praktijk der tandartsen waargenomen door tandarts J. v. d. Burgh, Ca nadalaan 1 te Sas van Gent, tel. 01158-1317. SLUISKIL, HOEK EN PHILIPPINE WIJKZUSTER: Weekenddienst Groene en Wit- Gele Kruis: zr. Eustella te Phi lippine, tel. 01159-306. AXEL ARTS: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter C. A. Schiltman, Nieuwstraat 36, tel. 01155-1777. TANDARTS: Weekenddienst tandartsen: J. v. d. Burgh, Canadalaan 1, te Sas- van Gent, tel. 01158-1317. DIERENARTSEN Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts J. F. de Haas, Axelsestraat 108 te Zaam slag, tel. 01153366. Wat is die Na dagenlange zware regenval zijn in de Venezolaanse provin cies Guarico en Apure twee ri vieren buiten hun oevers getre den. Minstens drie mensen zijn verdronken. Ruim 3.700 men sen moesten worden gered. De regen die met zware wind stoten gepaard ging, heeft ook veel schade aangericht in de hoofdstad Caracas. In de staatscourant van 15 augustus 1969 is een wijziging van de pr ij zenbeschikking goe deren en diensten 1969 gepubli ceerd. Hierin wordt bepaald, dat na de devaluatie van een vreem de valuta een daling van de in voerprijzen, omgerekend in Ne derlands geld, volledig en in alle distributieschakels in de ver koopprijzen dient te worden doorgegeven. Aangezien de rege ring van oordeel is, dat het al gemeen sociaal-economisch be lang vereist, dat deze doorbe rekening plaats heeft en de prij- zenbeschikking hiertoe niet ver plicht, is in verband met de devaluatie van de Franse franc de onderhavige maatregel ge nomen. Ook in de reeds eerder uit gevaardigde prijzenbeschikkin- gen voor walserijprodukten, roestvrij stalen platen en voor stalen buizen is een dienstover- eenkomstige wijziging aange bracht. De Amerikaanse hoogleraar M. A. Pisano van de St. Johns university is naar de Ver. Sta ten teruggekeerd na een jaar studies te hebben verricht op 't gebied van de schimmelcultuur aan het laboratorium voor mi crobiologie van de technische hogeschool in Delft. Volgens 'n mededeling van de T. H. heeft de heer Pisano een door schim mels geproduceerd antibioticum ontdekt, dat een grotere gene zende werking zou hebben dan peniciline. Prof. Pisano acht de ze ontdekking van een zo groot belang dat hij hiervoor in Ame rika een ontwikkelingssubsidie hoopt te krijgen. Daarnaast heeft de Amerikaanse hoogleraar enkele ontdekkingen gedaan omtrent biochemische betrek kingen tussen bepaalde schim- melgroepen. Prof. Pisano is in tussen naar Amerika terugge keerd. Het lid van de Tweede Kamer Lems (p.v.d.a.) heeft de staats secretaris van defensie (kon. land macht) schriftelijk gevraagd of het waar is dat voor een oefening van twee brigades van de koninklijke landmacht in de Duitse bondsrepu- bliek tanks zijn vervoerd door vrachtauto's met oplegger. De heer Lems wil weten of het transport ook door de Nederlandse spoor wegen had kunnen plaatsvinden en of de bewindsman de kosten van genoemd transport evenals die van de transportmogelijkheid per spoor kan meedelen. Het kamerlid informeert er voorts nar op welk niveau de be slissingen omtrent dergtelijke tran sporten worden genomen, of daar bij een budgetsysteem wordt toe gepast en of dergelijke budgetten dan zo flexibel zijn dat de econo misch meest verantwoorde trans portmogelijkheid wordt gekozen. ZATERDAG 16 AUGUSTUS Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Engeltje, wild op liefde". ZONDAG 17 AUGUSTUS Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur: „Een paar dollars voor Django"; 5 en 8 uur: „En geltje, wild óp liefde". MAANDAG 18 AUGUSTUS Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Een paar dollars voor Django". DINSDAG 19 AUGUSTUS Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Een paar dollars voor Django". SKaïerdag 16 augustus 1969 £>E VRIJE ZEEUW E Een Israëlische militair werd gedood toen Jordaanse troepen het vuur openden op een Isra ëlische patrouille, die vrijdag de rivier de Jordaan probeerde over te steken. Dit heeft een Jordaanse militaire woordvoerder in Am man gezegd. De commandant van 't Austra lische vliegdekschip „Melbourne" kapitein-ter-zee John Stevenson, zal woensdag voor de krijgsraad moeten verschijnen in verband met de aanvaring van zijn oor logsbodem met de Amerikaanse torpedobootjager „Frank E. Evans" in de Zuidichinese zee °P 3 juni. Het opperbevel van de ma rine in Canberra, dat dit vrijdag bekendmaakte deelde mee dat hem onder meer ten laste wordt gelegd dat hij als tactische bevel hebber op het ogenblik van het ongeluk de jager geen positieve richtlijnen had gegeven, nadat hij tot de conclusie was gekomen, dat de jager op ramkoers lag. Ook wordt hij ervan beschuldigd het vliegdekschip niet achteruit te hebben laten slaan, toen hij zag dat een aanvaring niet kpn wor den vermeden. In de verklaring wordt echter gezegd dat de Amerikaans-Aus tralische raad van onderzoek van mening is, dat de verantwoording voor het ongeluk in de eerste plaats berust bij de Amerikaanse jager. Men was ook unaniem van mening dat 'n deel van de schuld bij de „Melbourne" ligt. In Subic-Bay wordt een afzon derlijk onderzoek door een Ame rikaanse marineraad voortgezet. Deze zal beslissen of de comman dant en twee andere officieren van de „Frank E. Evans" discipli nair moeten worden vervolgd. De aanvaring kostte aan 74 Amerikaanse zeelieden het leven. De chirurg, die de eerste lever transplantatie in West-Duitsland heeft uitgevoerd, prof. A. Güt- geman, is door de weduwe en de moeder van de gever, R. Rather, aangeklaagd. Zij eisen een scha devergoeding van 32.000 mark wegens schending van persoon lijke rechten, omdat de chirurg geen toestemming voor de over planting had gevraagd. Deze is op 18 juni verricht. De zaak komt 29 oktober voor. Het Westduitse federale ge rechtshof heeft vrijdag bepaald, dat de voormalige leider van de Gestapo in Noorwegen, Hellmut Patschke, opnieuw terecht moet staan voor een moord die hij tijdens de tweede wereldoorlog op een Noorse hoteleigenaar zou hebben gepleegd. Het hof vernie tigde de uitspraak van een recht bank in Baden-Baden, die Patschke voor dit feit schuldig had verklaard aan doodslag. Aangezien dergelijke misdaden in de bondsrepubliek na vijf tien jaar zijn verjaard, werd Patschke op deze beschuldiging vrijgesproken. Het federale hof argumen teerde nu echter, dat Patchke de hoteleigenaar, zonder daartoe bevel van hogerhand te hebben gekregen, had neergeschoten. Als verzwarende omstandigheid die een beschuldiging van moofd rechtvaardigde, gold volgens het hof dat het slachtoffer in de rug werd geschoten. De datum voor het nieuwe pro ces is nog niet vastgesteld. In afwachting daarvan blijft Patsch ke op vrije voeten. Het Tsjechoslowaakse persbu reau Ceteka publiceerde vrijdag een dagorder van de minister van defensie waarin de taak wordt omschreven die het leger in de komende, naar verwachting woe lige, dagen zal moeten uitvoeren. In de order wordt de nadruk ge legd op het bestrijden van „vij andelijke binnenlandse krachten'. Generaal Martin Dzur, die de or der heeft ondertekend, zegt daar in o.m.: „Ons leger moet de ko mende augustusdagen- gebruiken om uitingen van nationale emo ties en hartstochten te onder drukken, zodat ze geen gevaar kunnen opleveren voor onze be trekkingen met Rusland en da overige socialistische landen". Het uitvaardigen van de order is een duidelijke uiting van angst die bij de partijleiding heerst met het oog op de komende „herden king" van de Russische inval in Tsjeeho-Slowakije op 21 augustus van het vorig jaar. Zoals bekend is van de kant van de studenten al enige tijd aangedrongen op passieve demonstraties door het boycotten van het openbaar ver voer e.d. Een 38-jarige Arabische vrouw,- moeder van acht kinderen en in verwachting van het negende, is donderdagnacht door twee onbe kende gemaskerde mannen ver moord. In twee weken tijd zou dit in Gaza de vierde politieke moord zijn. Even later werd in het gebied van Gaza, bij Rafiyan, een waterleiding opgeblazen. De lading van enkele tientallen ki lo's explosieven richtte grote schade aan. Bij het Israëlische plaatsje Kir- riat Haim in de nabijheid van Haifa zijn donderdagnacht twea explosieve ladingen ontploft, waardoor een waterleiding en 'n stroomkabel geheel of gedeelte lijk werden verwoest en een olie pijpleiding in brand vloog. Brandweerlieden, die aanvan kelijk niets konden uitrichten te gen de meters hoge vlammen, slaagden na 40 minuten erin het vuur te blussen. Hoe groot de schade is aan de waterleiding en de stroomkabel en wat de even tuele gevolgen van de aangerich te schade zullen zijn, is niet be kend gemaakt. De politie heeft speciale maat regelen getroffen om de nabij gelegen raffinaderijen te be schermen. Acht verdachten zijn gearresteerd. Wie voor de sabotagedaden ver antwoordelijk moet worden ge steld, is niet geheel duidelijk. On middellijk na de explosies maak te het „volksfront" voor de be vrijding van Palestina bekend dat leden van het front verantwoor delijk zijn. Later gaf het opper bevel van het Palestijnse bevrij dingsleger te kennen dat „de da den als uiting van verzet van het leger" werden gepleegd. De woordvoerder van de West duitse regering Gunter Diehl heeft vrijdag tegengesproken, dat uit Frankrijk of de Vere nigde Staten druk wordt uitge oefend om van de regering in Bonn gedaan te krijgen dat zij de mark revalueert. Op een vraag die hem op een routine*-erscon- ferentie werd gesteld naar aan leiding van krantenkoppen dat Frankrijk een revaluatie van de mark eist, antwoordde hij: „Het is heel gewoon niet waar".

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3