Vijf doden in nacht van geweld Stijn Streuvels overleden de MUL DRIE ARABIEREN IN ZWITSERLAND VAN MOORD BESCHULDIGD Aanval op Israëlisch passagiers vliegtuig HET WEER Overvallers maakten ruim 14 mille buit Massale anti-Russische demonstraties in Sinkiang BRITSE MILITAIREN NAAR N00RD-IERLAND Vrijwillige politiereservisten opgeroepen Negenjarige knaap Man tegen man Amerikaans journalist neergeschoten RADIO DE K0CK Gasverwarming Piloot stierf Vijf doden bij botsing in Frankrijk Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden CORSICA HERDACHT NAPOLEONS GEBOORTEDAG Acties tegen de N.P.D. Hitier Fruricering W afcflBJMBWllï TERNEUZEN MW l|i|| IF "1] EF I I1AC JTSSS^"L^TÏ fSZ ttietóeaivSóoföïedactearP. J. van de Sande §S B lL Ifl BB B B |L ff B B B ^BB Rubriek „Kleine Advertenties» (geen handels* B fl SP* 9f hV B B ff V B81 B B lffll advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel mé& TNlfoon! tOÜMflHdOTS. Gbmanm: 98150 U II IJ W If 111 ff ÏSSfÜSfSS SZÏÏS Redactie- en Administratie-adresSnddswal w m «fc m mi w bureau van dit Mad 50 cent verhoging. ZATERDAG 25e Jaargang Inzending advertenties uiterlijk tot om. 2 uur. Abonnementsprijs! a TTr-TTCTT.Tc iqrq tvt«. «run Voor bet gecomb. maandae/dlnsdaz-numme» f 8.— per kwartaal; per maand TVh, AULrUbl Ub iyb9 J\0. &U4y tot 10 uur voormiddag. los» nummers 15 cent, inclusief 4 X B.T.W. Uitgeefster N.V. v/b Fa. P. T van de Sande, Ternenzen EEN BEGRIP VOOR Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 19 TERNEUZEN De drie Arabieren Ibrahim Tawfiq, Aboe al Haija en de 22- jarige mej. Amina Dahboer zou den tot levenslange gevangenis straf kunnen worden veroordeeld. De Israëliër, Mordechai Rachmim, kan maximaal tot tien jaar gevan genisstraf worden veroordeeld. Een Israëlische piloot, de 25- jarige Yoram Perez, stierf aan maagverwondingen, opgelopen tij dens de schietpartij, die plaats vond op het ogenblik dat het toes stel, een Boeing-720/b wegtaxieda voor de start. Verder heeft bij do schietpartij een vierde aanvaller, Abdel Mohsin Hassan, het leven gelaten. Hij werd neergeschoten door Rachmim, die uit het bescho ten toestel was gesprongen, terwij! het bijna tot stilstand was geko* men. De Arabieren worden behalva van moord van een aantal andere zaken beschuldigd, zoals het ge bruik van ontplofbare stoffen, brandstichting, schending van da Zwitserse soevereiniteit, beschadi» ging van eigendom en misbruik van wapens. In de aanklacht tegen Rachmim worden verzachtende omstandigheden aangevoerd. Volgens een functionaris van het bureau van het openbaar ministe rie zal het proces waarschijnlijk vóór het eind van het jaar plaats vinden. Er is nog geen tijdstip vastgesteld. Vijf mensen zijn vrijdagmor gen om het leven gekomen en negen werden gewond bij een botsing tussen een kleine per sonenauto en een vrachtwagen op de Franse nationale autoweg nr. 10 in de gemeente Laruscade (departement Gironde). De meeste slachtoffers zouden Portugezen zijn. VEEL BEWOLKING Een uitgestrekt lagedrukge bied beheerst het weer in ons land en een groot deel van V/est- Europa. De as van het fronten systeem bevindt zich boven ons land, hetgeen tot gevolg had dat in 't noorden de wind uit noord oostelijke richting waaide en in de zuidelijke provincies uit zuid westelijke richting. Samenhan gend met dit lagedrdujcgebied kwam er in ons land op vele plaatsen regen voor. Verwacht wordt dat vandaag het weer in ons land nog beheerst wordt door genoemd lagedruk gebied. Er zal dan ook veel be wolking zijn, waaruit plaatselijk regen valt, mogelijk vergezeld van onweer. De wind zal over 't algemeen zwak zijn. medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig tot hedenavond. Veel bewolking In het algemeen veel bewol king met plaatselijk enige regen en een kans op onweer. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Gematigde temperaturen. ZATERDAG 16 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 3.18 3.30 Breskens 3.43 3,55 Terneuzen 4.19 4.31 Hansweert 4.58 5.10 Walsoorden 5 02 5.14 ZONDAG 17 AUG VIS' rus v.m n.m. Cadzand 3.49 4.01 Breskens 4.14 4.26 Terneuzen 4.50 5.02 Hansweert 5.29 5.41 Walsoorden 5.33 5.45 MAANDAG 18 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 4.20 4.31 Breskens 4.45 4.56 Terneuzen 5.21 5.32 Hansweert 6.00 6.11 Walsoorden 6.04 6.15 ZON MAAN op onder op onder Aug. 16 05.25 20.02 08.57 20.53 17 05.72 20.00 10.13 21.13 18 05.28 19.58 11.32 21.23 19 05.30 19.56 12.55 21.37 20 05.32 19.54 14.21 22.00 De officier van justitie in Zii- rich heeft tegen drie Arabieren, die op 18 februari een Israëlisch passagiersvliegtuig in Zürich onder vuur namen, een aanklacht inge diend wegens moord. De Israëlische veiligheidsfunc tionaris, die een vierde Arabier doodschoot, zal worden aange klaagd wegens moord „terwijl hij ten prooi was aan een hevige emo tie, die onder de gegeven omstan digheden vergeeflijk was". Vrijdagavond om 10.40 uur is op de vrij drukke Strijpsestraat in Eindhoven-Strijp een overval ge pleegd op de 40-jarige bedrijfslei der W. Kloppers van het cash and carrybedrijf „Profimarkt", die op het bijkantoor van de boerenleen bank drie geldcassettes inhouden de 52.000 gulden wilde afgeven. Door een viertal gemaskerde mannen, die hun aftocht met een vuurwapen dekten, werd een der cassettes inhoudende 14.324 gul den gestolen. De bandieten spron gen in een wachtende BMW en verdwenen in de richting Zeelst. De wagen droeg het kenteken EM 24—12. Profimarkt is eveneens aan de Strijpsestraat gelegen. De be drijfsleider brengt regelmatig geld naar het bijkantoor van de boerenleenbank over. Gister avond nam hij per auto, waarin ook zijn vrouw gezeten was, drie geldcassettes mee. De afstand tot de bank bedraagt slechts een 600 meter. De bedrijfsleider werd door en kele overvallers in de rug be sprongen, nadat hij uit de auto was gestapt en .drie cassettes in de hand droeg. De man viel op de grond, maar hield twee cassettes stevig vast. De derde werd hem ontrukt. Getuigen verklaarden dat de bedrijfsleider door vier personen, die een zwarte doek voor de mond droegen, werd aangevallen. Van uit de boerenleenbank werd de politie gealarmeerd. De wegen naar de grens werden afgesloten. Bij verder onderzoek bleek, dat de gebruikte BMW vrijdagmor gen in Hilvarenbeek werd gesto len. LONDEN: Ter gelegenheid van haar 19e verjaardag maakte lord Snowdon deze portretopname van prinses Ann, het tweede kind van de Britse koningin Elisabeth en de hertog van Edinburgh. Minstens viif doden in n nacht, nog 600 Britse militairen naar Noord-Ierland en de inscha keling van Britse soldaten ter beteugeling van de situatie in Londonderry, dat waren vrijdag ochtend de bewijzen van de es calatie van de situatie in Ulster die steeds meer de vormen van een burgeroorlog gaat aannemen. In Londonderry was het don derdagnacht voor het eerst rus tig, nadat 300 Engelse soldaten met pantserwagens de katholie ke wijk Bogside hadden omsin geld. Met gejuich waren de En gelsen ontvangen die de (over wegend protestantse) politie kwa men aflossen. De 22-jarige Noordierse afge vaardigde Bernadette Devlin zei: „Dat de soldaten hier zijn, betekent nog niet dat wij de bar ricaden gaan verlaten. Wij moe ten uitzoeken wat deze stap be tekent". Londonderry vormde overigens De Corsicaanse hoofdstad Ajac- rio heeft vrijdag op feestelijke Wijze de tweehonderdste geboorte dag van haar beroemdste zoon, Napoleon Bonaparte, herdacht. De president van de Franse republiek, Georges Pompidou, was daarbij' aanwezig en tienduizenden mensen stonden langs de straten, toen hij naar een kerkdienst reed en later in het midden van de stad een toespraak over de grote Franse keizer hield. Het was de eerste openbare toespraak van de pres! dent, sedert hij op 20 juni zijn ambt aanvaardde. Hij wijdde het grootste deel van zijn rede aan een levensbeschrijving van Napoleon. „Voor ons, die in de laatste 30 iaar al zoveel geruchtmakende ge beurtenissen en binnenlandse en buitenlandse tragedies hebben meegemaakt", zei Pompidou, ..schijnt Napoleons werk voor een heid en verbroedering belangrijk -•> relevant". De president zei dat sedert de tijd van Napoleon Frank rijk er zich nooit bij heeft neerge legd een middelmatige rol te spe len. Het bezoek van president Pom- nidou aan Ajaccio was een van de hoogtepunten van de nationale vie ring van de geboortedag van de grote keizer op 15 augustus 1769. '<i gezelschap van zijn vrouw was He Franse president van zijn zo merverblijf aan de Riviera naar ^orsica gevlogen, waar hij op war me wiize door de bevolking werd erwelkomd. Er was geen enkel n-en van demonstraties, hoewel de -'•tie alle voorzorgen! had geno men om ongeregeldheden te voor komen- het enige lichtpunt in de ont wikkelingen. De zes graafschap pen van Ulster lagen vrijwel de gehele nacht in de greep van ge weld, waarbij naast brandbom men, stenen, stokken ook in toe nemende mate gebruik werd ge maakt van de vuurwapens. De eerste dode werd gemeld uit Armagh waar John Galla gher, een vader van drie kinde ren, in het ziekenhuis overleed aan schotwonden. Twee andere mannen liepen eveneens schot wonden op, maar de politie zegt niet geschoten te hebben. Korte tijd later meldde de po litie in Belfast, dat daar drie doden waren gevallen, onder wie de negenjarige Patrick Roo- ney, die in zijn ouderlijk huis door een kogel werd getroffen. Een katholiek politicus maakte melding van een vijfde slacht offer. In Belfast werd gesproken van nog meer slachtoffers, maar in de chaos was daar geen beves tiging van te krijgen. Belfast scheen er 's nachts 't ergst aan toe. Van de daken werd geschoten met lichte auto matische vuurwagens, terwijl protestanten en roóms-kat'holie- ken gevechten van man tot man leverden in de door zware bran den verlichte straten.-De politie slaagde er soms zelfs niet in met pantserwagens in de straten door te dringen. In de zieken huizen worden meer dan 100 burgers en zeker zestien politie mannen behandeld. Tegen de ochtend moest de politie van Belf&st om nieuwe munitie vragen, omdat zij an ders de sluipschutters niet in be dwang zou kunnen houden. De regering heeft het vrijwil lige politiekorps onder de wa penen geroepen, een 8000 man sterke reservisteneenheid, die uit overwegend protestanten be staat en derhalve door de katho lieke minderheid gehaat wordt. Het korps is uitgerust met pisto len, geweren en machine-pisto len. De speciale politie, de para militaire reserve, heeft vrijdag een Amerikaanse journalist neergeschoten, toen deze Noord- Ierland uit het zuiden binnen reed. De Amerikaan werd ge troffen in de rug en een been, terwijl nog drie kogels zijn auto raakten. Londonderry: Bernadette Devlin middenstaat hier huilend van het traangas op een barricade in de omstreden Bogside-wijk van Londonderry. (Bernadette Devlin is vertegenwoordigster voor midden-Ulster in het Engelse parlement.) Hij keerde naar Londonderry terug na in de Ierse republiek zijn auto met medicamenten te hebben volgeladen. Een stopteken van de politie had hij niet be grepen, waarna een salvo uit een machinepistool op de wagen werd afgevuurd, (Zie verder pagina 2) In Armagh trachtte de politie de katholieken en protestanten te scheiden, die elkaar bestre den met brandbommen en alles waarmee gegooid kan .worden Noordstraat 107 - Tel. 01150-435-. TERNEUZEN De Belgische schrijver Stijn Streuvels (pseudoniem van Frank Lateur) is vrijdagmiddag op 97- jarige leeftijd te Ingooigem overleden. Frank Lateur werd op 3 oktober 1871 te Heule bij Kortrijk in West- Vlaanderen geboren. Zijn moeder was een zuster van de grote Vlaamse dichter Guido Gezelle. De jonge Frank, die de lagere school in zijn geboortedorp volgde, was van 1883 tot 1885 leerling van een Frans pensionaat in Avelgem. Hier ontdekte hij zijn schrijversgaven Daarna werd hij opgeleid tot bak ker, een beroep dat zijn vader ook uitoefende. Frank Lateur vestigde zich als bakker in Avelgem, waar (lij zich in zijn vrije uren naarstig toelegde op de studie van het Duits, Engels, Deens en Russisch en zich oefende in het schrijven van proza. In 1895 verschijnt zijn eerste verhaal „Novemberidylle". Kort daarna wordt hij' als auteur ontdekt door Emanuel de Bom en de dichter Karei van de Woestijne, twee medewerkers aan het tijd schrift „Van nu en straks". In 1899 publiceert Streuvels „Lenteleven", zijn eerste werk van groot formaat dat hem bij het pu bliek bekend zou maken, zes jaar later vestigt hij zich in de villa „Lijsternest" in Ingooigem waar hij tot zijn laatste levensdag zal wonen en werken. Inmiddels was zijn literaire produktie toegenomen. Achter elkaar verschijnen „Zomer land", „Zonnety", „Doodendans", „Langs de wegen", „Dagen", „Min nehandel", „Dorpsgeheimen", „Open lucht", en „Stille avonden". Het Westvlaamse landschap en het leven van de boeren zijn de grote bronnen van inspiratie voor Streuvels, wiens proza geleidelijk aan diepgang en soberheid wint. Wel houdt dit proza aanvankelijk een ondertoon van somberheid on der invloed van de grote Russische en Scandinavische romanschrij vers, maar in „De Vlaschaard" (1907) waarvan een film werd ge maakt, laat hij de mens niet meer geheel in de macht van de blinde natuur. Na een reeks werken, waaronder „Het Kerstekind" (1911), „Morgen, stond" (1922), „Dorpslucht" (1915), „Geneveva van Brabant" (1920) en „Prutske" (1922) verscheen in 1926 de schrijnende novelle „Het leven en de dood in den ast", door velen als het meesterwerk van Streuvels beschouwd. In zijn vaak prachtig beeldende proza ontwikkelde Streuvels een eigen visie op de kosmos waarin -mens en natuur tot een eenheid zijn geworden. Stijn Streuvels werd vele malen voor zijn werk onderscheiden. Driemaal kreeg hij voor zijn gehele oeuvre de „Vijf jaarlijkse staatsprijs" van België. In 1962 werd hij bekroond met de driejaarlijkse prijs voor Neder landse letterkunde. Het jaar daar voor was hij in Den Haag op uit bundige wijze gehuldigd. Streuvels, die een hekel had aan officiële bij eenkomsten, was bij deze huldiging niet zelf aanwezig. De toen 90- jarige auteur had laten weten dat hij huldigingen heel aardig vond maar dan alleen op een afstand. In 1907 werd Stijn Streuvels lid van de koninklijke Vlaamse acade mie voor taal- en letterkunde. La ter kreeg hij het eredoctoraat van de universiteiten van Leuven en Münster. Hij was voorts grootoffi cier in de kroonorde van België, commandeur in de Leopoldsorde en grootofficier in de orde van Oranje-Nassau. Werk van Streuvels is in vele talen vertaald, onder meer in het Frans, Engels, Duits, Italiaans en Russisch. Jonge literatoren hebben de laatste tijd gewezen op de socia le betekenis van zijn werk, dat, hoewel niet expliciet, toch felle kritiek bevat op de bekrompen levenssfeer in het Vlaanderen van het einde van de negentiende en het begin van de twintigste eeuw In de Westduitse steden Flens burg en Hildesheim hebben don derdagavond demonstraties plaats gehad tegen verkiezingsbijeen komsten van de uiterste rechtse NPD. De politie maakte een ein de aan de betogingen, waarbij de demonstranten met stenen, voetzoekers en met verf gevul de zakken gooiden. De christen-democratische bondskanselier Kiesinger heeft laten weten, dat hij niet in het openbaar in het debat zal tre den met de NPD leider Adolf von Thadden. De NPD had voor gesteld in Hannover gezamenlijk een zaal te huren en dan de twee oolitici te laten debatteren. Een christen-democrat-sche woord voerder noemde dit voorstel on beschaamd". In de strategische Chinese grensprovincie Sinkiang zijn vrijdag massa-demonstraties en bijeenkomsten gehouden uit pro test tegen de door de Sowj et- Unie uitgelokte „bloedige provo- katie". Volgens het Pekingse persbureau Hsinhua namen al leen in de hoofdstad van Sin kiang, Urumtschi, 80.000 mensen aan de demonstraties deel. Tijdens een bijeenkomst be schuldigde de militaire bevel hebber van Sinkiang de Russi sche leiding van het begaan van een „reeks misdaden en daden van agressie". Volgens de bevel hebber, Saifudin genaamd, had den de Russen reeds meer dan 60.000 Chinese burgers misleid tot een vlucht naar de Sowjet- Unie en had men in Moskou tot nu toe nagelaten hen terug te sturen. De „nieuwe tsaren" zou den herhaaldelijk de grens heb ben geschonden, de Chinezen bij hun werk hebben gehinderd en vele Chinese arbeiders hebben vermoord of ontvoerd. Saifudin voegde daaraan toe dat de situatie langs de grens met aandacht wordt gevolgd en dat de Sowjet-Unie verantwoordelijk zou zijn voor alle gevolgen van oorlog e.d., indien Moskou de herhaalde waarschuwingen van China in de wind zou slaan. Volgens het Pekingse persbu reau hadden de Russische minis ter van defensie Gretsjko en maarschalk Iwan Jakoebowski onlangs „openlijk met een atoom oorlog gedreigd", terwijl andere Russische militaire leiders zich in de pers bezig hadden gehou den met een verrassingsaanval, „zoals Hitier schermde met de blitzkrieg".

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1