Noord-lerland op rand van burgeroorlog Rusland bereidt „verdedigingsactie" voor langs Chinese grens Franse kritiek op Israël in Veiligheidsraad Winkels in brand Britse troepen gaan politie helpen Prikkeldraad Bajonetten op geweer Defensiecomité's Bernadette en agressie Geen VN-troepen Nog onrustig Russisch commentaar Tegen „imperialistische bedreiging Amerikaanse B 52'$ wierpen meer dan duizend ton bommen uit 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 15 augustus 1965 Spoorwegarbeider verdacht van inbraken „rr,wd," w(Jdd* donderdag Peking: „Rusland wil oorlog Kiesinger gedagvaard in zaak-Beate Klarsfeld Mongolië Doden en gewonden Anjers zijn er nu volop, 'n Aantrekkelijke bloem. Voor 'n bescheiden prijs. Ze wachten op u. Pronkend met hun fijne kleuren. Gevechten duren voort POLITIEMAN GEMOLESTEERD Jongetje verdronken Het „Matesa"- schandaal in Spanje Ernstig busongeluk in Engeland VROUW VAN GRIEKSE HOOGLERAAR NAAR GEVANGENIS (Vervolg van pagina 1.1 Na de ergste nacht van straatge vechten in Noord-lerland tekende zich donderdag nog geen ontspan ning af. Jeugdige demonstranten zaten op de barricaden in de ste den, terwijl talloze huizen in brand stonden. Premier Wilson van Engeland had met zijn minister van binnen landse zaken Callaghan op de ma rinebasis Culdrose in Cornwall een bespreking over de toestand. Het inzetten van Britse strijdkrachten zou een van de punten van gesprek zijn geweest. In Dublin (Ierland) is de Britse ambassade met stenen bekogeld tijdens een demonstratie tot steun aan de rooms-katholieken in Noord-lerland. Vijftienhonderd mensen hadden gehoor gegeven aan de oproep van de Ierse republi keinse beweging tot een „ordelijke" demonstratie. Naarmate de ochtend vorderde, namen de gevechten in Londonder ry weer toe, het meest in William- street, die aan de wijk Bogside grenst. Meer winkels werden in brand gestoken. Even werd het rustig. De strijd laaide weer op toen een agent uit riep: „Wat is er aan de hand, zijn jullie moe of hebben je er genoeg van?" In Rossvillestreet moest de poli tie het veld ruimen. Aan beide kanten verschenen nieuwe gezich ten. Degenen die de hele nacht op waren geweest, gingen naar bed en nieuwe ploegen namen het over De regering van Noord-lerland heeft op verzoek van de politie van Londonderry besloten toestem ming te geven tot het gebruik van Britse troepen om de politie te helpen bij het handhaven van de orde. Dit heeft de Noordierse mi nister van binnenlandse zaken, William Porter, donderdag in het parlement bekendgemaakt. „Deze maatregel is genomen met medeweten en goedkeuring van de Britse regering", aldus de minister. Aan de bekendmaking is een be wogen vergadering van het parle ment voorafgegaan. Zeven partij loze en nationalistische afgevaar digden verlieten de vergadering. Na 48 uur van onafgebroken op. standige actie in Londonderry zijn Britse troepen de stad binnenge gaan. Zes pantserwagens, waaron der vier Britse, reden donderdag het Waterloo-nlein in de buurt van de roomskatholieke wijk Bogside op. Te 16 uur donderdagmiddag (Ned. tijd) laaiden de onlusten in Londonderry weer op. Een menigte sloeg op het Wa- terlooplein de binnenrijdende Brit se troepen gade, die gewapend wa ren met machinegeweren. De man schappen wierpen prikkeldraadver sperringen op vlak bij Bogside. Tegen 16 uur hadden katholieke betogers de plaatselijke politie en kele tientallen meters teruggedre ven. De betogers wisten zich mees ter te maken van een kraan waar van de politie zich had bediend om huizen te slopen, die in brand wa ren gestoken. Van deze kraan maakten de demonstranten een ondoordringbare baricade. Ook in andere straten wierpen zij barrica den op. De Britse troepen begonnen Veertien maanden gevangenis straf eiste donderdagmiddag de officier van justitie bij de recht bank te Maastricht tegen de 23- jarige spoorwegarbeider A. D. uit Geleen, die in de loop van dit jaar op diverse plaatsen inbraken had gepleegd. Hij verschafte zich telkens door inklimming toegang tot de woningen, waarvan hij vermoedde dat de bewoners af wezig waren. Londonderry tegen 17 uur binnen te rukken. Sommige manschappen hadden bajonetten op hun gewe ren. De bewoners van Bogside had den hun voorraad benzinebommen inmiddels aangevuld, in afwachting van de avond. Minstens 160 man politie is ge- Wond tijdens de gevechten van de afgelopen dagen, waarbij stenen, benzinebommen en traangas zijn gebruikt. Het totaal aantal gewon den moet in de vele honderden lopen. Elke straat in Bogside heeft zijn eigen, defensiecomité, verantwoor delijk tegenover een overkoepelend wijkorgaan voor de oprichting van barricaden en de medische hulp verlening. In de loop van donder dag toen de politie zich onder het aanhoudende bombardement met stenen en brandbommen terugtrok op de stellingen die zij donderdag morgen vroeg innam, richtten de r.k. rebellen nieuwe barricaden op. Daarmee bezit de wijk nu twee verdedigingslinies. De spanning steeg toen extremistische protes tanten de katholieken achter de barricaden begonnen uit te schel den. Ondanks alle druk van politie en protestanten zijn de rooms-ka tholieken vastbesloten geen duim breed te wijken. Donderdagavond wapperde de vlag van de Ierse re publiek nog steeds op het hoogste gebouw in Bogside. Donderdagavond was het be trekkelijk rustig in Londonderry. Weliswaar stonden er schreeuwen de en zingende jonge betogers op de barricaden voor Bogside maar de Britse troepen kwamen niet in beweging. In de straten helpen de betogers de brandweer bij het blussen 'van de laatste branden. De schade bedraagt honderdduizenden guldens. Men maakt zich in Noord- lerland hier echter minder zorgen om dan om de gewelddaden zelf. Men vreest dat er geen terugweg mogelijk is en dat het geweld zal -oenemen in alle delen van het land. De regering is vooral be vreesd voor het optreden van het •"•'•boden Ierse remiblikeinse leger h.R.A.) dat streeft naar de hereni ging van Noord-lerland met de Ier=e reoubliek. Donderdag heeft men Bernadette Devlin, de felle voorvechtster van gelijke burgerrechten maar op het nippertje ervan kunnen weerhou den een aanval te leiden tegen een gebouw in Bogside dat door de politie na hevige gevechten was bezet. Haar medestanders vertel den haar vlak voor de aanval ge opend zou worden, dat er ook nog burgers in het gebouw waren. Secretaris-generaal Thant van de V.N. heeft volgens welingelichte kringen tegen de afvaardiging van de Ierse republiek bij de volkeren organisatie gezegd dat hij geen bij drage kan leveren ter regeling van het conflict, in Noord-lerland. De leider van de Ierse afvaardiging had Thant laten weten dat de rege ring in Dublin graag zou zien dat er een VN-vredesmacht in London derry gelegerd wordt. Hoewel het rond Bogside in Londonderry nu rustig is, is het elders in Noord-lerland weer tot gewelddaden gekomen. In Omagh op 40 km van London derry zouden er schoten zijn gelost bij een vechtpartij tussen rooms- katholieken en protestanten. Mendedigingsaktie voor. Het partij- I bekogelde elkaar met stenen en winkelruiten werden ingeslagen. In Belfast werden twee benzinebom men gegooid naar het Noordierse hooggerechtshof. In een commentaar op de toe stand in Noord-lerland verklaarde radio-Moskou dat Engeland, dat zijn kolonie in Azië en Afrika De Russische republiek Ka-Waarnemers in Moskou menen deze week opnieuw bloedige ge- de „Pravda" wordt gewijd, een vechten uitbraken tussen Russi-ldaS na de-nieuwe gevechten met vechten uitbraken tussen Hussi de chinezen De radiostations in sche en Chinese troepen, bereidt China houden zich voornamelijk een grootscheepse civiele ver- bezig met anti-Russische propa- een giooiscneepse civieie ver |ganda-uitzendingen. Radio-Peking heeft gezegd dat kwijt is, tot elke prijs Ulster wilten. een groot artikel aan de aktie, die wordt opgezet „tegen de im perialistische bedreiging". De moeilijkheden met China worden niet met name genoemd. De Russische regering had gis teren nog met geen woord gerept over de situatie langs de grens met China, hoewel radio-Peking berichtte dat Russische troepen nog steeds Chinese stellingen in het gebied van Sinkiang beschie- behouden om te voorkomen dat Noord-lerland met de Ierse repu bliek herenigd wordt. Alle kranten in Moskou druk ten de Russische nota van woens dag af, waarin China ervan De gebeurtenissen in Ulster, al- wordt beschuldigd dat troepen dus radio-Moskou, onthullen het Russisch grondgebied binnen- volledige bankroet van de Britse regeringspolitiek in dit gebied. Frankrijk heeft donderdag in de veiligheidsraad zijn misnoe gen uitgesproken over de Isra ëlische luchtaanval van maan dag op zuid-Libanon, die als ver gelding diende voor Palestijnse commando-akties vanuit dat ge bied. De Franse gedelegeerde Claude Chayet verklaarde dat de escalatie van geweld in het mid- Bondskanselier Kiesinger is ge dagvaard om op 27 augustus, midden in de Westduitse verkie zingscampagne, als getuige voor de rechter te verschijnen om te worden gehoord over zijn „nazi"- verleden. De verdediging wil hem een verklaring laten afleg gen bij de behandeling in hoger beroep van de zaak Beate Klars feld, de vrouw die vorig jaar no vember tot een jaar gevangenis straf werd veroordeeld omdat ze op een CDU-congres in West- Berlijn de kanselier een klap in het gezicht had gegeven. De 30- jarige Beate, van Duitse geboor te en getrouwd met een Joodse Fransman, zei dat ze dit had ge daan om Kiesinger in het open baar als nazi te brandmerken. Ze werd nog op de dag van het incident veroordeeld, maar han gende het beroep voorlopig in vrijheid gesteld. In april, toen de behandeling van het beroep begon, probeer de de verdediging vergeefs de kanselier voor de rechter te krij gen. De zaak werd toen voor on bepaalde tijd uitgesteld. De her vatting is nu vastgesteld op 25 augustus. den-oosten „nu de veiligheid en stabiliteit bedreigt van een land dat steeds een matigende rol in het conflic heeft gespeeld". Zijn regering vreesde dat de Israëli sche vergeldingsaktie de toe stand alleen maar slechter maak te en een belemmering vormde voor „de bijdrage die de Liba nese regering kan leveren tot het herstel van de vrede, een zaak die naar onze overtuiging tot haar eerste zorg behoort". Frankrijk steunde alle maat regelen die ontspanning tussen Israël en Libanon mogelijk maak- tèh. Chayet wees meermalen op de nauwe betrekkingen tussen Parijs en Beiroet. Aangevallen werd Israël don derdag verder door de vertegen woordigers van de Sowjet-Unie, Algerije en Pakistan. De Rus Zacharow verklaarde dat zijn land zou instemmen met alle maatregelen tot „beteugeling van de Israëlische agressie". Van gezaghebbende zijde is vernomen dat een groep afro- Aziatische landen een ontwerp resolutie heeft opgesteld waarin Israël wordt veroordeeld en ge last nieuwe akties van die aard achterwege te laten. Er zouden „verdere doeltreffende maat regelen" worden genomen als Israël de raad niet gehoorzaam de. De ontwerpresolutie wordt naar verluidt vandaag ingediend. De Verenigde Staten spraken zioh donderdag tegen een eenzij dige veroordeling van Israël uit. Charles Yost stelde voor, ook aan de IsraeliscK-Libanese grens V.N.-waarnemers te stationeren. Dat zou volgens' hem sommige misverstanden en incidenten kunnen helpen voorkomen. trekken en het vuur hebben ge opend op Russische militairen. Volgens de nota zijn de Chinezen op eigen grondgebied terug gedrongen. In een ander artikel in het Russische partijblad herhaalt correspondent Korionov, die on langs een reis naar Mongolië heeft gemaakt, de reeds vaker door Russische en Mongoolse lei ders geuite beschuldiging dat Mao-tse-Toeng Mongolië bij China wil inlijven. Mongolië is een zeer dun bevolkt gebied, ge legen tussen Siberië en China. Korionov zegt dat de Chihese autoriteiten de bevolking van Mongolië en Sinkiang onder druk i zetten met pogingen de Chinese Radio Peking heeft donderdag gezegd dat partijleider Breznjev en de andere Russische leiders onlangs een bezoek hebben ge bracht aan de steden Wladiwo- stok en Chabarovsk om zich op de hoogte te stellen van de plaatselijke situatie voor het ont werpen van een oorlogsplan te gen China. Het bericht zegt ver der dat deze steden zich bevin den in de nabijheid van de gro te Chinese industrieën in Mand- sjoerije, waar rond de rivieren Amoer en Oessoeri in het ver leden talloze botsingen voor kwamen. Vervolgens somt radio Peking verschillende maatregelen op die Rusland al heeft genomen en nog gaat nemen in de strijd tegen China: Het aanleggen van lucht- en en het veelvuldige houden van manoeuvres waarbij China als vijandelijk doel wordt uitgeko zen; het houden van conferen ties om de oorlogsvoorberei dingen te controleren en te ver groten; het legeren van grote Russische troepenmachten langs de grens van China; het uitwer ken van plannen voor het in schakelen van troepen van ande re lidstaten van het Warschau pact; de heimelijke samenwer king met het „imperialistisch Amerika" en hét mobiliseren van Indische en Japanse reac tionairen met de bedoeling een militaire alliantie tegen China te vormen. Dit alles duidt er volgens ra dio Peking op, dat Rusland, meer nog dan de Verenigde Sta ten, „de gevaarlijkste vijand van het China van 'vandaag is". Uit onofficiële Russische bron is vernomen dat woensdag bij de gewapende botsing aan de Rus- sisch-Chinese grens bij Sinkiang circa 30 Chinezen zijn gesneuveld en eenzelfde aantal gewond. Aan Russische kant vielen twee do den en zeven gewonden. De Russische ambassade .in Peking heeft de Chinese protest nota over het incident terugge stuurd naar het Chinese minis terie van buitenlandse zaken, zo is donderdag vernomen. De nota werd „onaanvaardbaar en niet in overeenstemming met de fei ten" geacht. Alle kranten in Peking publiceerden de tekst van de nota op hun voorpagina en lieten die vergezeld gaan van felle aanvallen op de Russische raketbases langs de gehele grens politiek in het algemeen. Amerikaanse B-52 bommen- Neem vaker een bloemetje mee! taal en gewoonten ingevoerd te werpers hebben in het bergach- krijgen. De laatste maanden heeft jij -j i--, de Chinese propaganda dezelfde oerwoud langs de zuidelijke rand van de gedemilitariseerde zone de zwaarste bombardemen ten sinds begin mei uitgevoerd. Een Amerikaanse militaire woordvoerder deelde donderdag mee, dat bij zeven vluchten woensdag en donderdag meer dan duizend ton bommen waren uitgeworpen. Daarbij waren stel lingen en kampementen van NoordVietnamese troepen be stookt, die op ongeveer 1 km van de zuidelijke grens van de zone lagen. De bombardementen volgden op een opleving van de strijd beschuldigingen aan het adres van Rusland geuit ten aanzien van de behandeling van niet- Russische minderheden in de Sowjet-Unie. Een artikel over de verdedi- gingsaktie in Kazakhstan van de hand van de partijsecretaris van deze republiek, V. Titov, zegt onder meer dat partij-organisa ties en plaatselijke autoriteiten in het gebied voortaan meer aan dacht zullen schenken aan „de in Saigon maakte donderdag be kend, dat het verliescijfer van vorige week, 96 doden, het laag ste was sinds twee jaar. Daar deze week een einde aan de verminderde gevechtsaktiviteit kwam, vertoont dit cijfer alweer een aanzienlijke stijging. Alleen dinsdag sneuvelden 75 Amerika nen en werden er 540 gewond. De verliezen van de Zuidviet- namese troepen bedroegen vorige week 225 man en die^ van de Noordvietnamezen 'In'^Se ,vlet- kong 2.371, aldüsV Agterikaagge opgaven. militaire opvoeding van de ar- i tussen Noordvietnamese en Ame- 912 beiders om hen meer aktief voor te bereiden op de verdediging van het vaderland". Titov zegt dat de aktiviteiten j van de semi-militaire organisa tie „Dosaaf", die burgers opleidt in militaire technieken en civiele verdediging, haar aktiviteten be langrijk heeft uitgebreid. Ook Titov verwijst in zijn artikel niet naar 't Russisch-Chinese grens geschil maar naar „de agressieve plannen van de imperialisten op I het gebied van nucleaire, chemi- ische, bacteriologische en andere vernietigingswapens". 17) „Slecht, want jij zit,er dan tooh ook in medicijnman". De arts haalde de schouders op. „Misschien, misschien ook niet. Als niemand jou van je achter neef kan onderscheiden, kan ik het toch zeker ook niet? Behalve natuurlijk als ik je body eens heel grondig nakeek, maar daar is geen reden toe. Enfin, wü zullen wel zien". „Dokter!" „Nou?" „Het spijt me maar ik houd het zó niet uit!" „Kom nou! Wees blij dat je. „Ja, ja, dat weet ik. Maar ik heb geen privéleven meer". De ander lachte grimmig. „Moet je dokter worden, waarde heer! Als ik „Uw privéleven kan mij niet schelen. Maar u hebt een vrouw, kinderen zelfs, collega's, vrien den. Maar naar mij als méns kijkt niemand om. Ik ben alleen de bur. gemeester, de hoge ambtenaar. Misschien snep je, wat ik bedoel". „Hm, ja". De dokter streek na denkend over zün slecht gescho ren kin. „Ja, ik begrijp je. Je kunt hier geen vermaaksgelegenheid bezoeken niet achter meisjes aan, met fatsoen zelfs geen borrel er gens gaan drinken of naar een DOOR W. GELDOF fuif gaan. En na het vertrek van mevrouw Van Hartingsfeldt houdt de hele kennissenkring van je voorganger de deur voor je ge sloten. Ja, dat is lastig. Maar wat belet je te gaan scheiden?" „Scheiden? Van wie of wat?" „Van je vrouw natuurlijk, ik bedoel mevrouw Van Hartings feldt!" „U vergeet, dat er óók nog zo iets is als een bevolkingsadmini stratie en ambtenaren en zo". „O, maar dat kan een hele tijd duren. Toe. jij hebt zogenaamd rechten gestudeerd. Krijg jè niet eerst zoiets als scheiding van ta fel en bed? Afgesproken, ik ver tel morgen aan een paar patiën ten en kennissen, dat jij gaat scheiden". „Of dat mijn reputatie ten goe de zal komen in dit stijve dorp be twijfel ik. Voorts zie ik er het nut niet van in!" „Ik wel, waarde heerl't Is waar een echtscheiding is een schan daal. Tenminste bij de fatsoenlij ke lieden. Maar ja ten slotte is zij weggelopen en jij niet. Verder weet ieder, dat de burgermeester z'n vrouw oP handen droeg, maar dat zij erg kribbig en vooral wan trouwend was". „Ja, dat weet ik. Daar dank ik trouwens dit baantje aan. Vrouw lief wilde mii als spion tegen haar man gebruiken en toen ging de bal aan het rollen". „Prachtig". De arts begon vro lijk te worden. „Niettemin, schan daal of geen schandaal, de socie ty hier zal dan tóch wat bijdraai en". „Hoezo?" vroeg Jacques schaap achtig. „Man! Een ongehuwde burge meester is toch ondenkbaar! En och, er zijn hier heel wat families met dochters, zo in de leeftijd van rond de 25, voor wie 't tijd wordt om eens uit te zien naar een hu welijkskandidaat". „Zijn er zulke families hier?" „O ja, toch wel. Alleen zullen ze dan wel als eis stellen, dat het huwelijk niet eerder voltrokken wordt dan nadat jij een flink eind overgeplaatst bent, snap je? En voor een burgemeester van een zo grote gemeente als Zandber gen moet dat toch mogelijk zijn. Een andere ambtelijke functie op behoorlijk niveau is natuurlijk óók goed", Jacques dacht even na. Toen schudde hij het hoofd. „Neem me niet kwalijk, dokter! Wat jy wilt is nog erger dan wat ik wil". „Hoe bedoel je?" „Wel jij wilt dus straks me vrouw Van Hartingsfeldt op wachten met de boodschap, dat haar man we] weer burgemees ter kan worden, maar dat zij hier afgedaan heeft?" „Ach welnee! Zo hard gaat dat niet! Tegen dat het zover is, zijn meneer en mevrouw allang weer terug! Nou, dab verzoenen ze zich weer en heel Zandbergen knikt goedkeurend. Begrijp ja?" „Dus dat praatje dient alleen om mij wat meer gezelschap te bezorgen?" „Precies en wacht maar rustig af. Ik heb nog méér te doen dan oplichters weer op de been te brengen! Tabé!" Huiverend kroop Jacques die per onder de dekens. Iedereen was hier gek tot de dokter toe! Hoewel niemand uit de hele ge meente ooit Jacques durfde vra gen of de door dokter Nieuwen- huis uitgestrooide geruchten waar waren, kwamen diens voor spellingen prompt uit. Reeds drie dagen na Jacques' herstel was er de eerste uitnodiging. Eén van de wethouders was jarig. Jacques ging er heen, doch bleef maar kort. De volgende was van de se- kretaris. Jacques sloeg haar niet af,, maar hij was wel zo verstan dig om niet lang te blijven. Een week later was Van der Venne 25 jaar gehuwd. Dat was een uitge breide; feestviering en de burge meester ontbrak er niet. Maar toen weer een week later zelf Zandveld het in zijn hoofd haalde hem uit te nodigen voor een brid ge-drive op zaterdagavond be dankte hij toch. Bridgen kon hij als de beste, maar hij vond het ni veau van de direkteur Gemeente werken net iets te laag. Boven dien vreesde hij, dat de veel te royaal levende man wel eens bij hem om geld zou komen aanklop pen. zodra hij op zwart zaad zat. Duizend gulden meer of minder betekende nu wel niet zo veel voor Jacques, maar de gedachte alleen al, dat iemand hem daar met enig recht om zou kunnen vragen maakte hem kregel. (Wordt vervolgd) rikaanse troepen in dit gebied. Uit de toegenomen patrouille- aktiviteit van de Noordvietna mezen maakt men op dat meer aanvallen op til zijn. Het Amerikaanse opperbevel De gemeentepolitie vtn Venlo heeft zeven Ambonnezen gearres teerd en op het politiebureau in gesloten. De aangehoudenen zul len voor de officier van justitie te Roermond worden geleid. De aanhouding geschiedde na dat een groep van vijftien Am bonnezen een rechercheur had gemolesteerd, omdat deze een Ambonnees, die in het winkel centrum eèn 57-jarige wandelaar uit Venlo zonder enige aanleiding mishandeld zou hebben, had ge arresteerd. De politieman kon eerst worden ontzet nadat poli- tieversterking was aangerukt. Slechts twee van de ingesloten Ambonnezen zijn uit Venlo af komstig, de andere ingeslotenen wonen elders in het land. Naar aanleiding van de rellen van de vorige week, waarbij mi litairen uit de Venlose kazerne en Ambonnezen betrokken waren, is het ook deze week iedere avond druk in het uitgangscentrum van Venlo, waar zich drommen op sensatie beluste inwoners ophou den, Politie en militairen pa trouilles blijven waakzaam. Wan ordelijkheden hebben zich tot dusver niet mee'r voorgedaan. Donderdagmiddag omstreeks half twee is in het golfslagbad de „Branding" te Doorwerth de 3-jarige Gerrit Huibers uit Oos terbeek verdronken. Hij was met zijn moeder en zusje in het bad. Terwijl de moeder zich even ver wijderde, zou het zusje op haar broertje passen. Vermoedelijk is hij even zonder toezicht ge weest en in het ondiepe bad ge vallen, wat niet direct is ge merkt. Een der omstanders maakte de badmeester er op merkzaam op, dat er een jonge tje in het water dreef. Pogingen de levensgeesten op te wekken bleven vruchteloos. De Spaanse regering heeft donderdag de direkteur van de industriële (staatskredietban k op diens verzoek ontslagen en zes leiders van de onderneming „Matesa" in arrest laten stellen. Volgens een officiële bekendma king heeft het bedrijf, dat ma chinerieën voor textielbewerking' vervaardigt, een deel van de ex portkredieten die het van de staat had losgekregen (in totaal bijna 600 miljoen gulden) voor verkeerde doeleinden gebruikt, o.a, voor de aankoop van aan delen in het buitenland. Het is een van de grootste financiële schandalen die ooit in Spanje zijn ontdekt. Het bedrjjf, waar ongeveer 2.000 mensen werken, is opge richt in 1956 en bouwde onder leiding van Juan Vila Reyes een reputatie op als een dynamische, exportlustige onderneming. Vila Reyes, vaak bestempeld als een van de energiekste grootindus triëlen van Spanje, is in zijn villa bij Barcelona waar hij herstel lende is van een operatie, onder huisarrest geplaatst. Zijn broer en vier andere leiders van het bedrijf zjjn naar een gevangenis in Madrid overgebracht. Een busongeluk in de buurt van de Noordengelse plaats Stan hope heeft donderdagavond 16 mensen het leven gekost. De overige 24 inzittenden van de volle autobus, die van een hoge berm stortte, werden min of meer zwaar gewond. Mevr. Aki Maghakis, de echt genote van de Griekse hoogleraar George Maghakis, is wegens ver spreiding van valse geruchten in hechtenis genomen zo hebben betrouwbare kringen in Athene meegedeeld. Mevr. Maghakis heeft de Griek se autoriteiten beschuldigd van marteling van haar man, die door de politie sinds 26 juli zonder aanklacht wordt vastgehouden. Zij is volgens genoemde krin gen naar de gevangenis in Athene overgebracht in afwachting v»n een proces voor de krijgsraad.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2