Speculanten hadden het op de Belgische franc voorzien Noord-lerland op rand van burgeroorlog „Bank of England" leed zware verliezen VIJFTIENHONDERD GASTEN AAR OFFICIEEL DINER ROND APOLLO-ASTRONAUTEN HET WEER „EEN BRITSE AANGELEGENHEID", ZEGT LONDEN Zwaarste crisis sinds vijftig jaar Orgie van geweld Voorvechtster Brandstichtingen Vrijwilligers Grondoorzaak VRTTDAG 25e Jaargang 15 AUGUSTUS 1969 &p. 6048 Israël ontkent nieuwe Egyptische aanval Brand in Skoda-fabrieken Vliegtuig naar Cuba gedwongen Succes Ereburgers Italië en Japan Weer treinongeluk in West-Duitsland Wapenopslag plaats in bezet Jordanië SONDE-17 TERUGGEKEERD België heeft geen monetaire problemen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Nigerië geeft 3,5 miljoen per dag uit aan oorlogvoering FranUt-hna W ihonnementTERNEUZEN Din ctiHiir-HoofdredacteurP. J. van de Sande ivu-f.ion- (0115(1)—2073 Gironummer 38150 «("•actie. en Administratie-adres: Smidswap Abonnementsprijs f R per kwartaal: oer maand 12,70 frisse nummers 15 rent inclusief 4 X B.T.W. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/b Fa. P. T. van de Snnrle. Terneuzen Advertentieprijs: per mm re cent; miniman per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handel» advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel mêA 23 cent. Kleine advertenties bi] vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of Adm Oureau van dit blad 80 cent verhoging, tnzendfng advertenties uiterlijk tot nm. 2 oor. Voor het gecomb. maardag/dinsdag-mimmw tot 10 uur voormiddag. Een Egyptische patrouille is woensdagnacht het Suezkanaal overgéstoken en heeft een Is raëlische stelling aangevallen, zo is door een militaire woord voerder in Cairo meegedeeld. Aan Israëlische zijde zijn vol gens deze woordvoerder zware verliezen aan mensen en mate rialen veroorzaakt. Onder meer was een munitiedepot opgebla zen. De patroille was veilig jp haar basis teruggekeerd. Een Israëlische woordvoerder heeft later gezegd dat de Egyp tische bewering volledig onwaar is. Er was hem niets van een der gelijke actie of van verliezen aan Israëlische zijde bekend. Het Tsjechoslowaakse persbu reau C.T.K. meldt dat er dinsdag avond een enorme brand is uitge broken in de Skoda-fabrieken te brand pas woensdagavond mees- Mlada Boleslav en dat men deze ter is geworden. Als gevolg hiervan ondervindt de produktie van het nieuwe rtio- del, de skoda-1970, ernstige moei lijkheden. De leider van de Tsjechoslo waakse communistische partij, Gustav Husak, heeft de directie van de autofabriek alle mogelij ke steun toegezegd opdat de pro duktie volgens plan kan verlo pen. Een Boeing-727 van de Ameri kaanse Northeast Airlines, die met 45 passagiers en 7 bemannings leden van Boston op weg was naar Miami, moest donderdag koers zetten naar Cuba. De identiteit van degene of degenen, die de piloot dwongen, van koers te ver anderen, is nog niet bekend. De rust in Wallstreet en de ver betering die de Amerikaanse geld markt deze week heeft ondergaan, zijn erg gunstig voor de nerveuze wisselmarkten in Europa, zo schrijft Reuters financiële mede werker. De kortstondige paniek die zich woensdagmiddag op de Londense wisselmarkt voordeed, heeft de Bank of England waar schijnlijk wel een paar honderd miljoen dollar gekost. Donderdagmorgen was de stem ming veel kalmer. Eurodollars wa ren duur maar de vraag was niet groot. Het pond sterling stond laag genoteerd maar er was niet veel verkoopdruk. De Britse centrale bank steunde het pond op een koers van 2,3812 dollar maar dat kwam alleen, doordat de wissel markten in een aantal landen op het vasteland de boel aan kant wil den hebben voor de vrije dag van vandaag. De Bundesbank heeft haar tarief voor de aankoop van dollars iets verlaagd en kreeg wat meer aan geboden. De winst die zij woens dag en gisteren heeft gemaakt, was groot maar waarschijnlijk vormt Het grootste officiële diner, ooit in de Verenigde Staten ge geven, verenigde woensdagavond in Log Angeles circa 1.500 gasten rond president Nixon en de drie maanastronauten Armstrong, Al- drin en Collins. Om acht uur plaatselijke tijd namen in het „Century Plaza Hotel" de gou verneurs van de staten van de V. S., diplomaten uit 92 landen, honderden leden van het con gres, medewerkers van het ruim tevaartbureau NASA, beroemd heden als „mamie" Eisenhower en Wernher von Braun, vedetten uit Hollywood enz. plaats aan 144 ronde met bloemen getooide ta fels met zilveren kandelaars in het midden. Onder tromgeroffel en trom petgeschal traden Nixon, vice- president Agnew en de drie ruim tevaarders met hun echtgenoten binnen. Zij zetten zich onder da verend applaus aan de eretafel op een podium. Bjjna zestig genodigden lieten verstek gaan, onder wie de oud presidenten Johnson en Truman, mevr. Jacqueline Onassis en haar echtgenoot en gouverneur Nel son Rockefeller van de staat New York. Op het laatste moment liet ook de luchtvaartpionier Charles Lindbergh zich excuseren. Eerder waren de drie astro nauten in New York en Chicago gehuldigd. In Chicago waren 2 miljoen mensen op de been. Blus boten op het meer spoten ge kleurde waterstralen omhoog en er werden 5.000 ballons en 500 duiven boven de stad losgelaten. Sprekend tot circa 12.000 school kinderen zei Collins: „Als jullie groter zijn, hoop ik enkelen van jullie op Mars te ontmoeten". Zowel New York als Chicago benoemde de ruimtevaarders en NASA-direkteur Thomas Paine tot ereburgers. LOS ANGELES: Tijdens het door Nixon aangeboden diner zijn de Apollo-11 astronauten onder scheiden met de „Vrijheidsprijs". Op de foto v.l.n.r.: Nixon, Col lins, Aldrin, Armstrong, mevr. Armstrong en mevr. Collins. dat geen storende factor. Ook de centrale bank van Frankrijk kocht de dollars goedkoper in. De deva luatie is tot nu toe een succes. De bank heeft ruim veertig miljoen dollar teruggekregen. Maar dat is minder dan de Belgische verliezen, om nog maar te zwijgen van de omzetting van ponden en dollars in marken en in mindere mate in Zwitserse francs, guldens en goud. Het is mogelijk dat de speculan ten die het op de Belgische franc hebben gemunt, langzamerhand zonder munitie komen te ritten. Woensdag was de stemming op de Brusselse wisselmarkt slecht, maar bij de koersvaststelling van don derdag werd maar veertig miljoen dollar aangeboden tegen dinsdag zeventig miljoen. De discontover hoging in Italië was voldoende om de lire iets boven zijn minimum- peil te tillen. De organisatie voor economische samenwerking en ont wikkeling (OESO) vindt dat Italië op Japan na de beste vooruitzich ten voor de ontwikkeling van de buitenlandse handel heeft. Beide landen staan er volgens de Parijse organisatie beter voor dan West- Duitsland. Donderdag, twee dagen na het spoorwegongeluk op het traject BremenHamburg, zijn op een baanvak in het district Bremer- vörde (in het noordelijke deel van Neder-Saksen) twee motorwagens op elkaar gereden. Drie mensen zijn om het leven gekomen en twaalf gewond. De oorzaak van het ongeluk, dat zich tussen de plaatsen Brillit en HasselhOrst heeft voorgedaan, is onbekend. Israëlische militairen hebben in het bezette deel van Jordanië een belangrijke basis ontdekt van waar Arabische terroristen werden voorzien van wapens en explosieven, zo is donderdag in Ramallah (Cisjordanië) verno men. In de opslagplaats lagen handgranaten en sabotagema- teriaal. De Israëliërs arresteer den een 30-tal personen, Het Russische maanverken- ningsvoertuig Sonde-7, dat op 8 augustus werd gelanceerd, is donderdag naar de aarde terug gekeerd na zijn program te heb ben uitgevoerd. Het onbemande voertuig be schreef maandag een baan om de maan. Van Russische zijde is ge zegd, dat de Sonde-7 tot taak had de maan in kaart te brengen. Het ruimtevaartuig maakte een zachte landing in Kazakstan. Premier Gaston Eijskens var» België heeft donderdagmorgen een verklaring uitgegeven, waar in hij zegt dat 'er in zijn land geen monetair vraagstuk bestaat. Daarvóór had hij langdurig met vice-premier André Cools over de Belgische financiële toestand gesproken. In de verklaring staat dat de gewone begroting voor 1969 zelfs een klein overschot zou kunnen opleveren. Alles is gedaan om voor 1970 een even wichtige begroting te kunnen opstellen. Over de buitenlandse handel wordt gezegd dat de cij fers van in- en uitvoer een gun stig beeld geven dat maar in wei nig andere landen wordt aange troffen. ENKELE BUIEN In onze omgeving waren don derdag de luehtdrukverschillea gering, zodat er weinig wind was. Er waren zonnige perioden en de middagtemperaturen varieerden van 22 graden langs de kust tot 24 graden in het binnenland. Tegen de avond vielen in het zuiden van het land enkele buien, waarvan sommige vergezeld van onweer. Een en ander hing sa men met een frontale storing boven noord-Frankrijk, die het komend etmaal over België naar Duitsland zal trekken. Voor van daag worden dan ook, voorname lijk in het zuiden en midden van het land, enkele lokale regen- of onweersbuien verwacht. De wind krimpt naar richtingen tussen noordoost en noordwest, terwijl de temperaturen dezelfde zullen zijn als donderdag of iets lager. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Onbestendig Perioden mét zon en, voorna melijk m het zuiden en midden van het land enkele regen- of on weersbuien. Overwegend matige wind tussen noordoost en noord west. Dezelfde temperaturen als gistèren of iets lagere. VRIJDAG 15 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 2.47 3.01 Breskens 3.12 3.26 Terneuzen 3.48 4.02 Hansweert 4.27 4.41 Walsoordén 4.31 4.45 ZATERDAG 16 AUGUSTUS v.m. n.m, Cadzand 3.18 3.30 Breskens 3.43 3.55 Terneuzen 4.19 4.31 Hansweert 4.58 5.10 Walsoorden 5.02 5.14 ZON MAAN op onder op ondec Aug. 15 05.23 20.04 07.4-2 20.50 16 05.25 20.02 08.57 20.59 17 05.72 20.00 10.13 21.10 18 05.28 19.58 11.32 21.22 19 Ö5.30 19.56 12.55 21.37 20 05.32 19.54 14.21 22.00 De onlusten In de stad London derry hebben zich woensdagnacht uitgebreid tot andere steden en Ulster op de rand van een burger oorlog gebracht. De twisten tussen katholieken en protestanten hebben de Britse provincie in de zwaarste crisis gestort sinds de deling van Ierland bijna vijftig jaar geleden. Bij de verwoede straatgevechten in Londonderry, zich concentre rend in en om de katholieke wijk Bogside, opende de politie voor het eerst het vuur met revolvers, toen katholiéke „opstandelingen" van het dak van een depot een regen van benzinebommen lieten neerkomen. Er vielen daarbij één dode en enkele gewonden. De katholieken, •»oed georganiseerd en zelfs uitge rust met vestzakzenders, „verover den" enkele straten op de politie, die herhaaldelijk traangas gebruik te. Er woedde een enorme brand, die een hele straat op enkele hui zen na in de as legde. Pas tegen vijf uur in de ochtend, na 48 uur van vrijwel onafgebroken strijd, kwam het tot een stilzwijgende „wapenstilstandovereenkomst". Jonge katholieken bleven de barri caden bemannen, maar aan het gooien van stenen en benzinebom men kwam een eind. Schietpartijen en brandstichting zijn van de ene stad op de andere overgeslagen. Schoten vielen in de hoofdstad Belfast en Dungiven, terwijl grote branden werden ge meld uit zes andere steden, waar woedende menigten de straten in slagvelden hadden herschapen. „Militante" protestanten en katho lieken zorgden overal voor een or gie van geweld, elkaar en de politie van achter barricaden met molo- tow-cocktails en andere projectie- en bestokend. Aan de rand van Londonderry stonden 300 man Britse troepen gereed om tussen beide te komen, maar noch de Britse regering noch de regering i-i Belfast gaf daartoe het sein, hoewel politie-officieren waar schuwden dat de toestand volledie uit de hand zou lopen, als de Britse nv'-'tairen niet snel opdaagden. De „ODStandelingen" In London derry Heten brandende auto's In rijden op de nolltie. Uit een rijden de auto werden politiemannen be schoten. Voor zover rond midder nacht bekend waren 33 politieman nen gewond geraakt. Het Britse lagerhuislid Berna- dette Devlin, een voorvechtster van veliike burgerrechten voor de ge discrimineerde katholieke minder heid in Ulster, leidde in London derry „verzetsacties", zeggend: ..dit is ook mijn strijd". De dag tevoren was ze al middelpunt van controverse geworden toen Britse kranten haar, stenen verzamelend voor gebruik als projectielen, af beeldden. In Belfast werden schoten afge vuurd op de politie en ook een handgranaat gegooid die echter niet explodeerde. Ongeveer 250 mensen vielen een politiebureau aan. Met benzine overgoten barri caden werden in brand gestoken en auto's uit een showroom in het vuur geworpen. Een jongeman is met een kogelwond in de nek in ernstige toestand in het ziekenhuis opgenomen. Een ander kreeg een schotwond aan de heup. In Dungannon opende de politie het vuur, nadat een brandstichten de menigte het kantoor van een krant, het gerechtsgebouw, het ar beidsbureau, een magazijn en acht bussen had aangevallen. Ook daar zijn twee personen door kogels ge. wond. In Dungiven werd een jongeman in een been geschoten. Een gebouw van protestanten brandde af en de politie schoot na een aanval op het politiebureau. Onlusten, gepaard gaande met brandstichting, kwamen voor in de steden Lurga, Inniskillen, Newry, Armagh en Coalisland (twee ge wonden door kogels). De regering heeft politiehulp- troepen in geschakeld, hetgeen de woede van de katholieken nog ver grootte, aangezien de leden daar van allen vrijwilligers vrij wel uitsluitend worden geworven via protestantse extremistische or ganisaties. Intussen stuurde de Nigerië geeft per dag een be drag van ruim 3,5 miljoen gulden uit voor de oorlog met Biafra. Dit heeft de Nigeriaanse commis saris voor financiën, Obefemi Awolowo, op een persconferen tie donderdag meegedeeld. Hij verzekerde dat Nigerië uitslui tend van eigen middelen gebruik maakt om de kosten van oorlog voering te bestrijden. Nigerië had geen schulden, aan welk land ook. aldus Awolowo. LONDONDERRY: De overwe gend katholieke krottenwijk van de Noordierse stad Londonderry was woensdagmiddag, een etmaal na het uitbreken van gevechten tussen katholieken enerzijds en politie anderzijds, nog steeds het toneel van felle strijd. Hier dra gen twee leden van de oproer politie een melkkrat vol met mo- lotov-cocktails weg die zij in de wijk hadden buitgemaakt. I rse republiek geneeskundige troepen naar de grens met Ulster om daar veldhospitalen in te rich ten voor de slachtoffers van de onlusten. Premier Lynch van Eire deelde mee dat zijn regering er bij Engeland op had aangedrongen, de verenigde naties om het zenden van een vredestroepenmacht te vragen, maar Engeland heeft dit met kracht van de hand gewezen. De toestand in Noord-lerland was een interne Britse aangelegenheid, zo beantwoordde het ministerie van buitenlandse zaken in Londen dit verzoek. Tevens werd daarbij onderstreept dat Ulster deel van Groot-Brittannië zou blijven uit maken, zolang de bevolking dat wenste. Lynch had In zijn toespraak de deling van Ierland in 1922 in een onafhankelijk r.k. zuiden en een overwegend proestants en door Engeland bestuurd noorden de grondoorzaak van de moeilijk heden genoemd. Zijn ambtgenoot in Ulster, ChichesterClark, sprak van een „lompe en onduldbare In menging in onze binnenlandse aan gelegenheden". De Britse minister van binnen landse zaken, James Callaghan, heeft na een telefoongesprek met premier Wilson zijn vakantie in Zuid-Engeland afgebroken en is naar Londen teruggekeerd. In Lon den kwam het tot een handgemeen tussen de politie en vijftig betogers, die trachtten het gebouw binnen te dringen waarin de vertegen woordiging van de Noordierse re-, gering zetelt. (Zie verder pagina 2.)

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1