Provinciaal nieuws BRAND LEGT CHEVRON RAFFINADERIJ STIL Bedrijfsschade meer dan twee miljoen per dag Vereniging Nederl. gemeenten contra de P.T.T. Pentagon" gaat door de knieën voor senaatscommissie Moeishet mogelijk. CO/ IKtffe dl. Gezondheidstoestand professor Kostermans in gevangenis achteruit gegaan Hogere bijdrage voor „experimentele woningbouw" Twee Nederlanders door China vrijgelaten s Terneuzen Breskens Oostburg Laswerkzaam- heden Leidingen gesprongen Baby in wieg gestikt De van spionage beschuldigde Franse NAVO- functionaris s» Arrogant Het onderzoek naar Israëlische mishandelingen" Oud-gerefor meerden willen eigen school Spar vandaag Eerste duizend woningen Goede reputatie Auto tegen boom Donderdag 14 augustus 1969 ■OV. Vhs;:? ZErTTW Eerste secretaressecursus in Zeeland Het Nederlandse handelsinsti tuut te Terneuzen begint volgen de week als eerste in Zeeland met een dagopleiding voor secreta resse. „Gezien het groot aantal aanvragen van de zijde der in dustrieën wordt het ontbreken van een dergelijke opleidings mogelijkheid als een lacune ge voeld", zo zei de direkteur van het handelsinstituut, de heer A. M. van Laere. Acht meisjes hebben zich op gegeven. Er worden er nog meer verwacht. Binnenkort wordt een vergadering gehouden van direk- teuren van Zeeuwse arbeidsbu reaus en de heer Van Laere hoopt dat op deze eerste stap van het handelsinstituut gunstig zal worden gereageerd. De vakken zijn vanzelfspre kend Nederlands en de drie mo derne talen; voor Nederlands: handelscorrespondentie en han delskennis; voor Frans, Duits en Engels: correspondentie en con versatie. Verder de vakken typen, steno grafie, kantoortechniek, waar onder dient te worden verstaan kennis van kantoormachines, doorschrijfsystemen en admini stratie. Onder het vak algemene vorming zijn begrepen maat schappijleer, lezingen, perscon ferenties, telefoneren, kantoor- etiquette, gedrag enz. Als vooropleiding wordt ver eist het einddiploma middelbare 'schoolopleiding. Naast de oplei ding tot secretaresse bestaat de mogelijkheid een opleiding te volgen voor receptioniste of af delingssecretaresse. Hiervoor zijn drie jaren middelbare school of mulo-diploma voldoende. Er kan uit de vreemde talen een keuze worden gemaakt. Tijdens een vergadering in het handelsinstituut hebben direk teur en docenten en een ver tegenwoordiger van het bedrijfs leven van gedachten gewisseld over deze opleiding, waarbij vooral ter sprake kwam de vraag of een meisje dat met goede talencijfers het mulo-diploma heeft behaald, niet eveneens tot de opleiding tot secretaresse kan worden toegelaten. Daar het in stituut nog aan het begin van deze cursus staat, kon men hier op niet onmiddellijk een stand punt formuleren. De docenten willen de mogelijkheid open laten, als na een paar maanden studie blijkt dat zo'n leerlinge over de vereiste capaciteiten be schikt, Zwemwedstrijden Zondag 17 augustus staat in het Scheldebad te Terneuzen een zwemontmoeting tussen Zeeland, Noord-Brabant en Limburg op het programma. De wedstrijden beginnen reeds om 10 uur. Laatste showboat Op 21 augustus a.s. zal de „showboat" met muziek en dans voor de laatste maal in dit sei zoen een tocht maken langs de kust van Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren. Het schip vertrekt om 19.30 u. uit de handelshaven te Breskens. Kaarten zijn te bekomen bij de V.V.V. in West Zeeuws-Vlaan- deren. Om de keizerstitel Zaterdag 16 augustus wordt er in Oostburg „gebold" om de kei zerstitel. Om 14 uur begint op die dag op de banen nabij het Grote Gat een krulboltoernooi tussen de „koningen" der Nederlandse clubs. De „koning" die zich uit eindelijk de „metter" (maitre) toont, wordt door de burgemees ter tot „keizer 1969" gekroond. Een explosie in het centrale pomphuis van de Chevron-raffina derij in Pernis bij Rotterdam heeft woensdagmiddag de gehele raffi naderij stilgelegd. De bedrijfs brandweer, geholpen door de brandweer van Rotterdam en die van de Shellraffinaderij, wist uit breiding van de brand te voorko- men. Een tank, die in de ongunsti ge windrichting lag, werd nat ge houden. De directeur van de raffinaderij, de heer James, schatte de schade op een half miljoen gulden. De be drijfsschade is echter veel groter. Een ruwe schatting van de direc teur was, dat deze twee en een kwart miljoen gulden per dag zal zijn. Het ziet er niet naar uit, dat de raffinaderij deze week nog in bedrijf komt. De .brand begon om kwart ovêr drie bij het centrale pomphuis, waar een werknemer van de on deraannemer Wescon bezig was met laswerkzaamheden. Deze man, een Joegoslaaf, Tomaic Pavao, zei dat hij op het moment van de ex plosie niet aan het werk was. De man liep lichte brandwonden aan de nek op. Geen van de andere werknemers werd bij de brand ge wond. Grote rookwolken, een steek vlam en een reeks explosies door het openbarsten van pijpleidingen, gaven de indruk, dat op de Che vronraffinaderij een zeer ernstige ramp was ontstaan. De Rotterdam se politie gaf middelalarm, spoedig gevolgd door grootalarm. Het is voor het eerst in het twintigjarig bestaan van deze raffinaderij, dat een ramp van een dergelijke om vang is opgetreden. Over de oor zaak kan men nog niet definitief zijn. Wel moet men aannemen, dat benzine uit een afsluiter is gelopen vlakbij de plaats waar de Joego slaaf aan het werk was. Om kwart voor vier was de brandweer het vuur meester. Om half vijf klonk over het raffinaderijterrein het sein „alles veilig". De Chevron-raffinaderij, voor 68,4 procent eigendom van Che vron en voor 31,6 procent van Texaco, was in juni op zijn nieuwe capaciteit van 12,5 miljoen ton ruwe olie per jaar gaan werken. Daarvóór was de capaciteit vijf miljoen ton ruwe olie. Óp de raffinaderij werken 462 werknemers van Chevron en nog tal van anderen, die bezig zijn met onderhoudswerkzaamheden en de aanpassing van de nieuwe installa- Doordat de bekleding van de wieg op hem was gevallen, is woensdagmorgen in Apeldoorn de vier maanden oude baby Mar co Rönhen in de wieg gestikt. Toen de moeder omstreeks tien uur bij het kind kwam kijken, zag zij het levenloos in de wieg liggen. Zij rende in paniek naar buiten en riep een juist passeren de politie-auto aan, die 't kindje naar het ziekenhuis overbracht. Daar kon slechts de dood worden geconstateerd. ties op de oude bestaande syste men van de raffinaderij. Het bedrijf beschikt zelf over drie brandweerwagens, die door mensen uit het laboratorium naar de plaats van de brand werden ge reden. De operators ziin in dit be drijf belast met het blussen van branden, omdat deze het beste we ten wat ze moeten doen. Chevron heeft assistentie gevraagd bij de naburige Shellraffinaderij, die on middellijk brandweerwagens inzet te. De directeur, de heer James, wilde niet nauwkeurig zijn in de omschrijving van de bedrijfsscha de. „Het hele bedrijf ligt stil. Straks zullen we kijken wat er nog bruikbaar is. Er zullen wel leidin gen gesprongen zijn, maar we kunnen geen overzicht van de schade hebben voordat alles vol komen is afgekoeld. Misschien kunnen we in een week weer iets doen, maar dan welicht nog niet op onze volle capaciteit", aldus Che vron-directeur James. De vereni ging van Nederland se gemeenten heeft in een brief aan de Tweede Kamer aandacht gevraagd voor haar bezwaren te gen de wijziging van de postwet. Volgens de toelichting heeft dit wetsontwerp ten doei eisen te stellen aan woningbrievenbussen en aan de plaats van deze bussen. Bij algemene maatregel van be stuur zal worden bepaald, dat de P.T.T. in hoogbouw nogslechts post zal bezorgen, indien de bus sen parterre zijn aangebracht. Als de woning op enige afstand van de openbare weg staat, zal een „buitenbus" aan de weg moeten worden geplaatst. Indien niet aan die voorwaarden is voldaan, zal de P.T.T. de post als onbestelbaar aanmerken. Uit de voorgestelde wettekst valt af te leiden, dat de bezorging van poststukken eventueel onge limiteerd kan worden ingeperkt ten nadele van de dienstver lening. De vereniging acht dit on aanvaardbaar, mede met het °°S op de maatregelen, die met onbe stelbare post kunnen worden ge nomen. Tenslotte wijst de vereniging van Nederl. gemeenten op 't be lang, dat de voorschriften van rijk en gemeenten voor brieven bussen op elkaar worden afge stemd. Er zal duidelijk moeten vaststaan wat het rijk voorschrijft en wat nader in de gemeentelijke bouwverordening kan worden ge regeld. PARUS: Problemen van de hedendaagse automobilist, en dan moet je nog opschieten ook De wegens spionage gearresteer de 40-jarige Franse functionaris bij de NAVO, wiens naam Francis Roussilhe luidt, is woensdag in Parijs officieel in staat van be schuldiging gesteld. De op 4 augus tus in Brussel door de Belgische politie gearresteerde Frapsman heeft naar verluidt gewerkt voor de inlichtingendienst van een „Middeneuropees land" en daar voor aanzienlijke bedragen ont vangen. Roussilhe is gehuwd en vader van drie kinderen. Sinds 1952 werkte hij als tolk bij het vertaal bureau van de NAVO. Officieel heet het in de aanklacht dat hij „met agenten van een buitenlandse mogendheid betrekkingen heeft ge had die er zich toe leenden de mi litaire of diplomatieke positie van Frankrijk of de economische belan gen van dit land te benadelen". Roussilhe moet rekening houden met een gevangenisstraf van 20 jaar. In zijn woning trof men do cumenten aan, waarop „geheim" stond. In Brusselse NAVÓ-kringen is men zeer verontrust door dit nieuwe spionage-geval. In oktober van het vorig jaar werd de Turk Nahid Imre in de Belgische hoofd stad gearresteerd. Hij had als functionaris van het NAVO-secre- tariaat voor landen van het oos telijk blok gespioneerd. In NAVO- kringen heeft men kritiek op het werk van de Belgische veiligheids- De Amerikaanse minister van defensie, Meivin Laird, heeft er na een incident eindelijk in toe gestemd, dat leden van de se naatscommissie voor de buiten landse betrekkingen inzage krij gen in een geheim document be treffende de verdediging van Thailand. Senator Frank Church was woedend weggelopen van een hearing achter gesloten deuren, nadat een ambtenaar van het Pentagon had geweigerd de com missie kopieën te tonen van wat het ministerie van defensie een eventualiteitsplan noemt. Leden van de commissie spraken de vrees uit, dat de in 1965 geteken de overeenkomst niet zomaar een „werkdocument" was maar een buiten de bepalingen van de Zoavo (Zuidoost-Aziatische ver dragsorganisatie) vallende ge heime defensieverplichting, die Amerika in een nieuw Vietnam kon verwikkelen. De commissie voor de bui tenlandse betrekkingen met organen. Men meent dat een klein land als België niet de mogelijk heid en wat de contra-spionage be treft kan hebben als een land als Frankrijk waar het hoofdkwartier van de NAVO tot 1967 gevestigd was. William Fulbright aan het hoofd had al herhaaldelijk inzage in het document gevraagd, maar steeds nul op het rekest gekre gen. Na de hearing van dinsdag noemde senator Church tegen over de senaat de nieuwe wei gering „typerend voor de arro gante wijze waarop het Penta gon tegenwoordig het congres behandelt." Later op de dag liet minister Laird weten dat hij senator Ful bright had verzekerd dat elke senator afzonderlijk die lid is van de commissies voor de bui tenlandse betrekkingen, de strijd krachten of de toewijzingen, ten allen tijde op het Pentagon het document mag inzien. Ongeveer 20 kinderen in Ud- del zijn niet naar de lagere school gegaan, omdat de ouders '-een protest willen laten horen. Het zijn kinderen van lidmaten van de oud-gereformeerde ge meente in Nederland. Al in 1961 hebben de ouders getracht om in Uddel een eigen school te krijgen, maar hun pogingen zijn steeds gestrand. De gemeente had laten weten dat er voorlopig geen geld was voor de stichting van deze school, waarop de ouders een bedrag van 180.000 gulden bij eenbrachten en dit aan de ge meente te leen aanboden. De ge meente mag echter zonder meer geen geld lenen en dient daar voor toestemming te hebben van de ministeries van onderwijs en van binnenlandse zaken. De ouders beweren dat ze door de gemeente op sleeptouw wor den gehouden en weigerden hun kinderen het eerste schooljaar te laten bezoeken. Er wordt nu uit gezocht hoeveel kinderen leer plichtig zijn. De kinderen die al eerder een lagere school in Ud del bezochten, volgen de lessen normaal. ARNHEM: De Nederlander met vakantie blijkt een enthousiast fotograaf te zijn: nu de top van de vakanties af is, en de bruin gebrande vierders weer thuis zijn gekomen, worden de film pjes met tientallen duizenden gepost voor verder afwerking in de verschillende centrales. Hier een beeld uit zo'n centrale in Arnhem, waar op een dag 70.000 films binnenkwamen! De minister van volkshuisves ting ir. W. F. Schut heeft gisteren in Utrecht negen ontwerpen voor woningbouwprojekten bekend gemaakt, waaraan hij het predi kaat „experimenteel woning- bouwprojekt" heeft toegekend. Dit betekent, dat de woningen in deze plannen gemiddeld 3.000 gulden duurder mogen zijn dan vergelijkbare gesubsidieerde wo ningen van de gangbare typen en dat ze bovendien in aanmerking komen voor een extra jaarlijkse rijksbijdrage van gemiddeld 200 als het plan voor de eerste maal wordt uitgevoerd. In de woning- wetsektor kan de rijkslening met gemiddeld 3.000 per woning worden verhoogd. Zes van de negen ontwerpen die het predikaat „experimen teel" kregen, zijn bestemd voor bouwplannen die zullen worden uitgevoerd in Arnhem, Hoorn, Middelburg, Utrecht, Winschoten en Zoetermeer. Ze omvatten in totaal onge veer 1000 woningen. De overige drie ontwerpen zijn op eigen ini tiatief van de ontwerpers tot stand gekomen. Zij komen in aanmerking voor uitvoering als er opdrachtgevers voor zijn. Minister Schut maakte in mei 1968 bekend, welke financiële faciliteiten hij wilde verlenen voor het bevorderen van de uit voering van experimentele wo ningbouwplannen, dat wil zeg gen van plannen die naar wo ningtypen, woonvorm of woon omgeving afwijken van de ge bruikelijke. Tot nu toe zijn 45 projekten ingediend. Negen kregen het verlangde predikaat, 20 werden afgewezen en zes zijn door de ontwerpers ingetrokken. Er zijn nog tien projekten in behande ling en er komen steeds nieuwe binnen. De uit Nederland geboortige plantkundige professor Koster mans (65), die reeds twee weken in een Indonesische gevangenis verblijft, verkeert in een slechte gezondheidstoestand. Dit is in Djakarta vernomen. Prof. Kostermans werd ge arresteerd, omdat hij twee van zijn 30 geadopteerde kinderen zou hebben aangezet een ander ikind dat bij hem geld had ont- i j vreemd, te vermoorden. Enkele i gevoeld tot jongens van arme vrienden van hem uit de Indo- gezinnen. Hij betaalde de opvoe- nesische diplomatieke wereld ding van zijn „zoons", van wie er Verscheidene vrienden zeiden verrast te zijn door de beschul diging, die tegen hem is inge bracht. Ofschoon hij door zijn openhartigheid vijanden onder de regeringsautoriteiten zou heb ben kunnen maken, geniet de professor volgens zijn vrienden een goede reputatie. Als Indonesisch staatsburger heeft hij zich erg aangetrokken hadden getracht de regering over te halen prof. Kostermans onder huisarrest te plaatsen tot het tijdstip waarop hij zal wor- I den berecht. Volgens hen was i zijn gezondheidstoestand in de gevangenis sterk achteruitge gaan. enigen een graad hebben be haald aan de Havard-universi- teit. Een advocaat heeft prof. Kos termans nog niet mogen ontvan gen. Dit is vermoedelijk gelegen in het feit dat de Indonesische wet dit niet toestaat, zolang het politie-onderzoek gaande is. De groep deskundigen die na mens de VN-commissie voor de rechten van de mens een onder zoek instelt naar de beschuldi gingen inzake schendingen van de rechten van de mens in de door Israël bezette Arabische gebieden is woensdagmorgen uit Beiroet in de Syrische hoofd stad Damascus aangekomen. In Syrië hecht men veel waarde aan het werk van deze groep. De Syrische pers en radio heb ben uitvoerige verslagen gege ven over de verhoren in de Li banese hoofdstad. Verschillende bladen hebben fotoreportages opgenomen van de „door Israël begane wreedheden" in die bezet te Arabische gebieden. De VN-groep zal ook een be zoek brengen aan de kampen van Arabische vluchtelingen in de omgeving van Damascus. Volgens de „South China Mor ning Post" zijn twee Nederlandse zeelieden O. Revier en S. Algra, die maandenlang in China gevan gen hebben gezeten, vrijgelaten en in Hongkong gearriveerd. Ze waren dinsdagmiddag bij Lo Woe de grens overgekomen. Dinsdag had het avondblad „China Mail" al gemeld dat de Nederlander Algra in de loop van de middag zou worden vrijge laten. De Nederlandse consul- generaal, W. P. L. G. de Boer, weigerde het bericht te bevesti gen of te ontkennen. De „Post" berichtte woensdag dat de twee zeelieden aan de grens door amb tenaren van het consulaat waren opgevangen. De gezondheid van het twee tal was, naar van welingelichte zijde in Hongkong is vernomen, „niet slecht". Verwacht werd dat ze binnen enkele dagen naar huis zullen terugkeren. De Nederlanders zijn destijds in moeilijkheden geraakt door het maken van foto's. Volgens onbe vestigde berichten waren ze in Tientsin of Sjanghai gearresteerd. Een van hen zou hebben gepror beerd, Mao tse-Toeng te fotogra feren toen de Chinese leider Tientsin bezocht. De Nederlandse consul in Hongkong, jhr. M. G. P. A. de Marees van Swinderen, zei dat hij strikte opdracht had zich niet over de zaak uit te laten. Volgens een bij de rederijen verkregen mededeling kunnen de twee Nederlandse zeelieden Al gra en Revier die kort na elkaar in januari en februari door de Chinese justitie werden, gearres teerd vrijdag op Schiphol worden terugverwacht Woensdagmiddag is tussen Blij— ham en Wedde een auto tegen een boom gereden. De bestuur der, de 63-jarige J. Smith uit Winschoten, kwam om het leven. De oorzaak is waarschijnlijk, dat de omgekomen automobilist in moeilijkheden kwam door een inhaalmanoeuvre van een tegen ligger. De politie van Belling- wedde heeft goede hoop de be stuurder van de auto die ver keerd inhaalde, te kunnen ach terhalen. KANAAL TERNEUZEN-GENT SCHEEPVAARTBEWEGING Van dinsdag 12 augustus <na 11 uur) tot woensdag 13 augustus (tot 11 uur). Bestemd voor Terneuzen 13 augustus Citadel, 435 dwt (Ned.) Chrzannow, 3350 dwt (Polen) Voor Sluiskil 13 augustus Horsham, 2735 dwt (Eng.) In „de Put" 12 augustus Ima, 57.650 dwt (Liberie) Gepasseerd naar Gent 12 augustus Mari Ann, 950 dwt (Ned.) Locarno, 4440 dwt (Panama) 13 augustus Sagard, 600 dwt (O.-Dld) Rügen, 553 dwt (W.-Dld) Vertrokken van Terneuzen 12 augustus Faience, 750 dwt (Eng.) Contesse, 1176 dwt (Ned.) Caroline-Lolli-Gètty, 26.050 dwt (Italië) 13 augustus Helga Matthiessen, 935 dwt (W.-Dld) Gepasseerd van Gent 12 augustus Koporye, 3500 dwt (Rusland) Don Carlos, 1334 dwt (Zweden) Taifun, 1465 dwt (W.-D'd) Corbeach, 2760 dwt (Eng.) Gemma, 827 dwt (O.-Dld) Graal Muritz, 500 dwt (W.-Dld) Elise Schulte. 2986 dwt W.-Dld) Kingennie, 1481 dwt (Eng.) I. G. Nichelson, 2267 dwt (W.-Dld) 13 augustus Falco, 984 dwt (Ned.) Gotha, 550 dwt (Denem.) Lapponie, 2404 dwt (Finland) Leda. 1065 dwt (W.-Dld)

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3