Akkoord over regeling landbouwprijzen Ernstige ongeregeld heden in Noord-lerland Eerste persconferentie van Apollo-astronauten VOOR GEBAK SMIDT'S Na marathonzitting van EEG-ministerraad: Britse regering om hulp verzocht WERK OP MAAN WAS HET „AVONTUUR VAN UIT DECENNIUM" Rotsformaties „Sprakeloos" Practical joke MO GE KOCK HET WEER Banketbakkerij Begrafenis Heilzaam Treinongeluk in West-Duitsland Niet profiteren Heffingen De Berlijnse muur Ethiopisch vliegtuig gekaapt De strijd in het midden-oosten Spionage bij de MAvn Libanon wil biieenkomst veiligheidsraad Weerbericht Hooew®t@r Zon- en Maanstanden Fwnkering b!i abonnement: TERNEUZEN HA WÊÊÊÊ SMI WKM H H A fl Advertentieprijs: per nun 16 cent; minimus I K B V H H Br H M per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W? Directeur-Hoofdredacteur: P. 3. van de Sande |L KJ I Rubriek „Kleine Advertenties" (seen handels- I I I B I wMmm advertenties) regels 1,15. Iedere mëét Telefoon(01150)—2073. Gironummer3815C 111 B m I I fl M 23 cent' KIeine advertenties bij vooruitbetaling; BHB A A A IA Nflm ■■H H|B aw A |B Vermelding Brieven onder nummer, of Adree Redactie- en Administratie-adresSmldswal urnnMcnAr- bureau van dit Mad 50 cent verhoging. AhmnetHAnrenrii» WOENSDAG 25e Jaargang Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur, Donnementspnjs 13 AUGUSTUS IQfiQ NV» fiCUfi Voor bet gecomb. maardag/dinsdag-nummer ƒ8,— per kwartaal; per maand ƒ2,70 lyoy Pn0* tKJ4b tet 10 uur voormiddag. Uitati nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. T. van de Sande, Ternenzen is het adres Nieuwediepstraat 1 Terneuzen Na een zitting die van maan dagochtend 11 uur tot dinsdag morgen 5 uur heeft geduurd, zijn de ministers van de zes E.E.G.- landen tot een akkoord gekomen over een regeling voor het pro bleem van de landbouwprijzen na de devaluatie van de Franse frank. Door middel van een ingewik keld stelsel van belastingen en subsidies zal de weerslag van de waardevermindering van de frank worden gespreid over een periode tot het eind van de zomer van 1971. De.commissie van de Europese gemeenschappen zal deze regeling met de Franse re gering uitwerken. In november zal worden na gegaan of het systeem eventueel moet worden gewijzigd. De Franse minister van landbouw, Jacques Duhamel, sprak van „een behoorlijke oplossing", Voor het eerste jaar van de aunpassingsperiode van 2 jaar zullen de Franse interventieprij zen met 11,11 pet worden ver laagd. Staatssecretaris Harkort van buitenlandse zaken uit Bonn sprak van „de begrafenis van de gemeenschappelijke landbouw markt met uniforme prijzen". „Wij hebben zo lang gecon fereerd, omdat wij de grafsteen zo wilden plaatsen dat er t.z.t. een wederopstanding mogelijk is", aldus de Westduitse staats secretaris. De Belgische minister Snoy en d'Oppuers toonde zich tevreden over het resultaat, omdat zijns inziens het vraagstuk van de muntdispariteiten de gemeen schappelijke markt niet zal scheeftrekken. „Wij moesten er voor zorgen dat de devaluatie voor Frankrijk heilzaam is en daarom mochten wij niet onmiddellijk prijsaan passingen opleggen, dat wil zeg gen wij moesten toestaan, dat de Bij Hamburg-Harburg op het traject HamburgBremen heeft zich dinsdagavond een treinonge luk voorgedaan waarbij vier men sen om het leven kwamen en 24 zwaargewonden, van wie 7 in levensgevaar verkeren. Een sneltrein reed op de inter nationale „Gambrinusexpres" waarvan de laatste drie wagons in gedrukt werden en omsloegen. Vele reizigers raakten beklemd. Brandweerlieden en politiemannen waren spoedig ter plaatse om hulp te bieden. Vele passagiers hadden een zenuwschok opgelopen en be lemmerden de politie bij het ber gingswerk. Volgens de Duitse spoorwegen is het ongeluk ver moedelijk veroorzaakt door een mankement aan de seininstallatie. De expres was op weg van Mün- chfiu.oaar Kiel. Franse landbouwprijzen niet helemaal dezelfde zijn als die van de gemeenschap. De beslis sing is redelijk en geeft blijk van gemeenschapszin. De commissie heeft een belangrijke rol ge speeld. Zij voorziet trouwens in alternatieven om mogelijke fou ten te verbeteren", aldus de R«l- gische bewindsman. De ministers van landbouw en financiën pvan de Europese ge meenschap hebben besloten de waarde van de rekeneenheid te handhaven op 0,fJ76 ounce fijn goud of één dollar. In het landbouwjaar- 1969/70 zal in Frankrijk een bijzonder systeem worden toegepast waar door de waarde van de reken eenheid in dat land in feite met 11,11 pet wordt verminderd. In Frankrijk zullen de garan- BRUSSEL: Drukke discussies tienriizen 11 11 net laser liseen onder de minisiers van de ge- p jzen 11,11 pct lager ngëen\meenschapVelijke markt tijdens dan in de andere landen van de de marathonzitting over de g«..„sch.p, h,.ge,„ betekent UlSjfiS dat de Franse boeren niet van de devaluatie zullen profiteren. De bedoeling is te voorkomen dat de overschotten aan land- bcuwprodukten verder toenemen •en de levensmiddelenprijzen stij gen. De ministers hebben ook be sloten dat Frankrijk heffingen zal instellen op de uitvoer van ongeveer 200 landbouwproduk- ten naar de andere E.E.G.-landen en derde landen en subsidie zal minister van financiën H. J. Wit- teveen. verlenen op de invoer uit de an dere lidstaten. De grootte van deze heffingen en subsidies is nog niet vastgesteld. Het doel ervan is verstoring van de markt als gevolg van de devaluatie te voorkomen. Tenslotte besloten de ministers een rapport te be spreken dat de Europese com missie overigen^-nog moet op stellen over de manier waar op de heffingen werken. Die be spreking zal vóór 30 november moeten plaatsvinden. In het rap port zullen zo nodig alternatieve voorstellen worden gedaan. i Sinds de bouw van de Berlijnse muur op 13 augustus 1961 begon, hebben bijna 130.000 Oostduitsers kans gezien naar het westen uit te wijken. Ongeveer 100.000 van hen kwamen met vervalste papieren of met een tijdelijk bezoekersvisum naar West-Duitsland. Ongeveer 21.000 vluchtelingen bereikten met gevaar voor hun leven Westberlijns of Westduits gebied. Dit is dinsdag meegedeeld door de grotendeels uit dergelijke vluchtelingen be staande „arbeidsgemeenschap 13 augustus". Bij de „muur" verloren in die periode vierenzestig mensen het leven, terwijl aan de grens tussen Oost- en WestDuitsland drieënze ventig personen hun vluchtpoging met de dood moesten bekopen. Zeven Ethiopische studenten hebben dinsdag de bemanning van een binnenlandse lijnvlucht van de nationale luchtvaartmaatschappij gedwongen koers te zetten naar Khartoem, de hcfofdstad van het aangrenzende Soedan. Daar vroe gen de studenten politiek asiel. Het toestel een DC-3 mocht daar op zijn reis van Asmara in Eritrea naar Addis Abeba voortzetten. De drie maanreizïgers van de „Dit is een kleine stap voor een mens, maar een reusachtige sprong Apollo-11 hebben dinsdag in het voor (je mensheid". Hij zei nu dat deze woorden eerst kort vóór het NASA-centrum In Houston hun eerste persconferentie gegeven. Armstrong vertelde, dat Aldrin en hij zich na de landing uitstekend voelden. Daarom besloten zij met hun werk op de maanbodem on middellijk te beginnen. Hij noemde hun werk op de maan een „aange name onderneming" en het „avon tuur van dit decennium". De temperaturen waren niet te hoog en de maanpakken werkten uitstekend. Toen Armstrong voet op de maan zette, had hij gezegd: uitstappen uit de „lem" bil hem waren opgekomen. De zwaartekracht op de maan is 1/6 van die op de aarde. Beide maanwandelaars hadden deze klei nere zwaartekracht veel aangena mer gevonden. Zij hadden te wei nig tijd gehad om alle dingen te doen, die zij graag hadden gewild. Zo hadden zij door tijdgebrek niet de bizarre rotsformaties in de na bijheid van de landingsplaats kun nen onderzoeken. Aldrin zei dat maanwandelaars voorzichtig moeten zijn, als zij over kleine oneffenheden en minia tuurkraters lopen en daarbij op dikke lagen maanstof terechtko men. Men moet, aldus Aldrin, bij het lopen op de maanbodem voor zichtig zijn omdat de snelheid gro ter dan op aarde is. Hij sprak van een snelheid van 8 tot 10 km/h. Daarom moeten astronauten steeds drie tot vier stappen vooruit den ken en niet als op aarde zich alleen op de volgende stap concen treren. Armstróng vertelde dat na de landing nog voor 14 a 20 seconden brandstof aanwezig was. Dat lijkt weinig, maar het is in werkelijk heid nog een lange tijd". Arm strong werd gevraagd naar het moment dat president Nixon met beide astronauten sprak en beiden als verstomd op de maanbodem toehoorden. „Was u daar werkelijk zo sprakeloos?" Arnstrong ant woordde lachend: „O, wij waren ongeveer 2V2 uur sprakeloos". Al drin voegde er aan toe: „Wij wis ten tenslotte precies waar wij wa- ren". HOUSTON: De drie bemannings leden van de Apollo-11 zijn zon dagavond uit quarantaine ont slagen. Op de foto drukken van links naar rechts Edwin E. Al drin, Michael Collins en Neil Armstrong vele handen van NAS A-mensen na hun ontslag. Na de persconferentie werd een film vertoond van drie kwartier van de maanlanding en de andere fasen van de ruimtevlucht. Op de fiim waren duidelijk de kraters te zien, die met rotsblokken waren bezaaid. Ontelbare kraters met middellijnen van 30 cm tot tien meter bedekten tot aan de horizon het betrekkelijk gladde terrein. In een commentaar bij de film zei Arnstrong, dat door de motor het stof op de maan kort vóór de landing hoog opstoof. Daardoor waren zij niet goed in staat hun hoogte te bepalen. Het maanstof kwam onmiddellijk na de landing weer tot rust, zodat zij een uitste» kept uit?icl)t hadden. In het Noorierse stadje Lon donderry is het dinsdagmiddag tot ernstige ongeregeldheden ge komen tijdens de mars door de straten van duizenden jonge pro testanten ter herdenking van de opheffing van het rooms katholiek beleg van Derry, nu 280 jaar ge leden. Volgens de eerste berichten zouden er 55 gewonden gevallen zijn onder wie 45 politiemannen. Vier politiemannen en 2 burgers zijn in een ziekenhuis opgeno men. Toen de stoet de r. k. wijk van het stadje, die door barricaden was afgesloten, naderde, werd er van achter de barricaden met stenen en benzinebommen naar de marcherende protestanten en de oproerpolitie gegooid. Bij de pogingen van de politie ken er enorme straatgevechten om de partijen te scheiden, bra- uit. Politiemannen sprongen uit een pantserwagen toen deze in brand vloog. In een straat die naar de r. k. wijk loopt, staken betogers een houten barricade in brand. Twee pantserwagens re den door de vlammen heen en po litiemannen dreven de betogers uiteen. De straat lag vol glas van ingeslagen ruiten en stukken be ton en stenen. Op een van de barricaden voor de r. k. wijk probeerde Bernadeit- te Devlin, die als afgevaardigde van de Noordierse r. k. zitting heeft in het Britse lagerhuis, haar jonge landgenoten die de politie hadden aangevallen, van verdere gewelddaden te weerhouden. Laat op de avond ging de poli tie over tot het gebruik van traangas. Er waren toen bijna honderd gewonden gevallen. De politie greep met traangas in toen jongelui gebouwen aan de rand van de wijk Bogside plun derden en in brand staken. Onder de gewonden bevinden zich tach tig politiemannen. Functionarissen noemden het oproer het ergste in Noord-ler land van het afgelopen jaar. Vol gens de politie hebben betogers uit de garage van een postkan toor een grote hoeveelheid benzi ne gestolen. Een woordvoerder zei: „ze hebben onbeperkte hoe veelheden benzine en wij kunnen slechts hopen dat ze door de fles sen heenraken die ze voor hun bommen gebruiken." Bernadette Devlin, het jongste lid van het Britse Lagerhuis, en een andere leider van de bewe ging voor gelijke burgerrechten, Eamon McCann, hebben dinsdag nacht de Britse regering verzocht in Noord-lerland tussenbeide te komen en de grondwet op te schorten. Egyptische verkenningspatrouil les zijn de afgelopen drie nachten op verscheidene punten tussen El Kantara en Pert Taufik het Suez- kanaal overgestoken, zo heeft een Egyptische militaire woordvoerder dinsdagmiddag bekend gemaakt. Volgens hem zijn bij gevechten met Israëlische troepen verschei dene pantserwagens en tanks van de tegenstander vernield. De com mandotroepen waren zonder ver liezen op de westelijke oever van het kanaal teruggekeerd. De Israëlische autoriteiten in Gaza hebben met ingang van dins dag een uitgaansverbod afgekon digd voor de periode tussen zeven uur 's avonds tot zonsopgang. Aanleiding hiertoe zijn de recente sabotagedagen. De Franse conti aspionagedienst ondervraagt op het ogenblik een Franse NAVO-functionaris, enkele dagen geleden gearresterd wegens ernstige vergrijpen tegen de vei ligheid. Dit is dinsdag in Parijs meegedeeld door een woordvoer der van het ministerie van binnen landse zaken. De naam en functie van de functionaris zijn niet ont huld. Hij zal voor het Franse hof voor de veiligheid van de staat moeten verschijnen. Blijkens een verklaring van de NAVO-woordvoerder in Brussel is de Fransman door de Belgische autoriteiten aangehouden. In Pariis is later nog meegedeld dat de Fransman geen hoge NAVO-func tionaris is, maar dat het wel een „ernstig geval" betreft. Libanon heeft dinsdagavond besloten om een biieenkomst van de veiligheidsraad te vragen, waarop gesproken zou moeten worden over de Israëlische lucht aanval van maandag op Libanees gebied. Dit heeft premier Kara- mi na een gesprek met presi dent Helou bekend gemaakt. Volgens officiële kringen zijn bij de luchtactie vier burgers om het leven gekomen en twaalf gewond. Israël voerde deze eerste luchtaanval op Libanees gebied uit als represaille voor activi teit van Arafcische verzetsor ganisaties uit Libanon. De astronauten gaven toe, dat zij een „practical joke" hadden uit gehaald door via de bandrecorder van hun ruimtevaartuig het geluid van een indianenaanval en een lo- komotief te laten horen. Arnstrong zei dat zij de recorder gebruikten om tijdens de vlucht de gesprek ken op te nemen en In de eenzame uren muziek te spelen. Zij hadden het leuk gevonden -ie mensen op de aardie ervan mee te laten genie Noordstraat 107 - lei. 01150-4255 TERNEUZEN O KOELER Dinsdag stond het weer in on ze omgeving aanvankelijk nog onder invloed van een hogedruk- gebied boven Scandinavië en W.- Rusland. Met winden tussen oost en zuidoost werd warme lucht aangevoerd, waarbij de middag- temperaturen, dankzij de zon, tot omstreeks 27 graden opliepen. Al leen in het uiterste noorden was het enkele graden koeler. In de loop van de middag begon de be wolking vanuit het zuiden toe te nemen, gevolgd door regen en hier en daar onweer. In het zui den en zuidwesten van het land werd 's avonds om zeven uur 5 tot 10 millimeter afgetapt. Een en ander hing samen met een front, dat noordoostwaarts over ons land trok. Achter deze storing draaide de wind naar zuidwest tot west, waarbij koele re lucht werd aangevoerd. Het vandaag dan ook minder warm zijn dan de afgelopen dagen. In tussen breidt 'n rug van hoge druk zich van de Atlantische oceaan uit naar de Britse eilanden en Frankrijk. Voor vandaag wordt daarom op de meeste plaatsen droog weer verwacht met zon» nige perioden. medegedeeld door het K.N.M.Ij geldig tot hedenavond. l Minder warm Zonnige perioden en op da meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind tussen zuidwest en west. Minder warm dan dinsdag. WOENSDAG 13 AUGUSTUS Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.38 2.03 2.39 3.18 3.22 n.m. 1.55 2.20 2.56 3.35 3.39 DONDERDAG 14 AUG. Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.12 2.37 3.13 3.52 3.56 mm. 2.29 2.54 3.30 4.09 4.13 ZON MAAN op onder op ondeaf Aug. 13 05.20 20.08 05.13 20.29 14 05.22 20.06 06.28 20.40 15 05.23 20.04 07.42 20.50

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1