'N LEEUW VAN EEN SHAG! Onsportief SMERIGE GELDCOMBINE IN STAYERSWERELDJE Theo Versehueren zwaaide met stapels bankbiljetten Doorzichtig iersskueren los Besshuldigingen Belg Bracke wereldkampioen achtervolging Beursoverzicht Marktberichten Maandag li/Dinsdag 12 augustus 1969 5 Waarom zoveel mannen supporter van halfzware Samson zijn? Heel eenvoudig, bij Samson draait 't om de kwaliteit. Om de kwaliteit van de geurige en voirijpe tabakken. Pittig en toch zacht. Altijd vérs en lekker lang van draad, dat rolt gemakkelijk. Niet zo'n gek idee om ook Samson supporter te worden. In voetbaltermen gesproken: SAMSON 'S TOPSCORER! Samson wenst u in het nieuwe voetbalseizoen veel sportieve en spannende wedstrijden. Draaien-maar. J Brons voor Post Diepterecord grotonderzoek GEDRUKTE STEMMING Ongeluk in Zwitserse Alpen x Uruguay plaatst zich voor Mexico Bolivia versloeg Peru (2-1) Kamperen op de eilanden Verkeersongeval GEMEENTE TERwrnTirN VKiji?; zt,p:uw HALFZWARE SAMSON DE SHAG MET DE MEESTE SUPPOR Jaap Oudkerk wereldkampioen achter motoren „MteaehteQ heb ik «rel een hoop geld laten liggen; zeker is dat ik «Jjaadm heb gemaakt, maar Ik gun (eet Jaap zo graag. Die had, na veel tegenslag deze titel broodnodig". Gangmaker Bertus de Graaf, die van Zichzelf zegt dat hl) keihard te anders kun je je in dit wereld* je niet handhaven) wiste zich het zweef van de kale schedel. De Am sterdammer, een f eestsigaar tussen da kaken, keek met gllmoogjes toe hoe Jaap Oudkerk het zijden re genboogmaillot zorgvuldig op vouwde en In zijn koffer borg. *I<mgen, dat kunnen ze je niet «neef afpakken* j/ „r Oudktfte iwerkt a! vijf Jaar sa- Ofin met De Graaff. De ijzersterke nbinatle.idle in 1964 in Parijs afe deamafeurs naar de zege was gereden/ had stand gehouden tegen eep gangmakerscombinatie, die tot doel had gehad de Belg Theo Ver- «chueren in de veelkleurige trui te rijden. Dat was mislukt ondanks ongeoorloofde handelingen van f-«ngmaker Joop Stakenburg, on- anks /tientallen aanvallen van de eoelitte op de eenzaam op kop vechtende1 Oudkerk. Op deze zaterdagmiddag was het Sbppel lDe Graaf—-Oudkerk niet te oppenjf zeker niet na die schok- >nde momenten in het begin van 8e koers? Het was je reinste ban ditisme wat Stakenburg uithaalde. Öudkerk, die als vierde was ge- «tart maar zich spoedig naar Voren-had gewerkt, zette een aan val op' Versehueren In en kwam maast de Belg. Tot ontzetting van Wiereen stuurde Stakenburg om- Ijoog 'en drukte De Graaf haast te gen de ballustrade. Het moet een kwestie van centimeters zijn ge weest. tn het rennerskwartier stonden routiniers ademloos bii deze schanddaad. Tets dergelijks was nog nooit vertoond. Men durfde niet meer te kijken, vreesde een tegenzet van De Graaf, van wie bekend is dat hij niet terugdeinst om tegenmaatregelen te nemen. „Ik heb er even aan gedacht om Stak een trap te geven, maar ik heb het niet gedaan omdat ik dan misschien de gebeten hond zou worden. En ik wilde voor Jaap geen risico's nemen". Toch kon De Graaf het even niet laten. Toen hij in da 10a km Oudkerk langs Ver- ANTWERPEN: De Nederlander stayers veroverd. Op de foto Jaap Oudkerk heeft zaterdag in Oudkerk tijdens de ereronde, sa- Artwerpen de wereldtitel bij de Imen met gangmaker De Graaf. schueren naar de kop bracht, stuurde de Amsterdammer zo dicht langs Stakenburg dat deze bijna uit de baan roeOudkerk had nu de kop en zou die niet meer afstaan. Maar wat heeft de oranjeman er voor moeten knokken. Het spel begon nu pas goed. Er hadden ver halen gecirculeerd over aanbiedin gen van diverse kanten. Zo zou Versehueren 55.000 gulden hebben aangeboden. De Duitsers zouden een ton hebben willen betalen voor een titel. Die bedragen waren na tuurlijk opgeschroefd, maar dat zowel de Belg als de Duitse baan- directeuren met pakken bankbii- ietten'hadden gezwaaid, staat vast. Het zag er naar uit, dat de meute was ingegaan op het aanbod van Versehueren. Toen De Lillo na 28 km een aanval inzette, bleven Proost en Rudolph vlak voor Oud kerk rijden om hem op te houden. De oranjerijder versaagde niet, ook niet toen de aanvallen met de -egelmaat van een klok bleven '"ruekomen. Meestal was het Ver- ■chueren zelf, die achter Oudkerk •:ng jagen. Het resultaat daarvan 'as dat de een na de ander gedub- nld werd. Eerst Rudolph, vervol- ens Proost, later Kemper en te rn het einde zelfs De Lillo. De -liaan bleek de macht niet te be ten een serieuze gooi naar de el te doen. Verscheuren wachtte tot tien mden vóór het einde met zijn 'eatste aanval. Rondenlang streden 'ie twee kamphanen vlak achter elkaar. Toen er nog twee ronden gefietst moesten worden, was Ver sehueren. uitgeput. Hij raakte los en Jaap Oudkerk was kampioen. Nederland had eindelijk weer eens een stayerskampioen bij de profs. Sinds 1951, toen Jan Pronk in Milaan ook een combine doorbrak, mede dank zij de steun van die zelfde B"rtus de Graaf, had geen oranjeman meer bij de cérimonie protocolm're op dit nummer op de hoogste trede gestaan. Jaap Oud kerk kwm uitgeput van de fiets. Minutenlang kon hij geen woord uitbrer-rn. zo had het duel hem aangec»n. Na de ceremonie, waarbn """'Hkerk uit handen van UGI-vc'" -'.ter Adriano Rodoni de regenbtrui ontving, kwamen de comentaren los. De Belgen beschuldigden Sta kenburg er van, dat hij in combi ne met pe Graaf zou hebben ge reden. Stakenburg moest er om lachen: „Wat nou, ik reed ze tegen de balustrade. Versehueren In het achtervolgingstoernooi nam Peter Post wraak voor de nederlaag, die hij in het natio nale kampioenschap tegen Gert Bongers had geleden. De l"i°e Amstelvener, die op de winter- baan een stuk beter uit de voe ten komt dan op een als die van het olvmr,'s->,- st°^'" liep in de strijd om de derde plaats de Nederlandse kampioen binnen vier kilometer in. Zelf had Post in de halve finales dit lot ondergaan tegen Hughes Por ter, terwijl Bongers met een tandje hoger verkeerd gokkend door Bracke kort na de helft werd achterhaald. Dat was geen schande, want in de finale bleek pas in welk een grote vorm de Belg verkeert. Die eindstrijd werd een anti climax van dit aantrekkelijke onderdeel van het wereldtoer- nooi, omdat Bracke zo snel op Porter inliep, dat de titelverde- digiende Brit ver vóór de helft geen tegenstand meer bood en na 2450 meter kon worden gedub beld. Bracke, die in 1964 in Pa rijs al een regenboogtrui in de achtervolging had veroverd, had een gemiddelde gedraaid van ruim 51 kilometer, en dat met een staande start. De Bulgaarse grotonderzoek ster Anna Taparkova (23) maakt aanspraak op een nieuwe we reldrecord voor de diepste afda ling door een vrouw in 'n grot. Zij bereikte zaterdag een diepte van 1122 meter in de Gouffre Berger-grot 'bij Grenoble in Frankrijk. Het vorige record stond met 952 meter op naam van de Frangaise Jacqueline Bocquet in dezelfde grot. Naar zondag pas bekend is ge worden, is eind vorige week op de Jungfrau een ernstig onge luk gebeurd. Men heeft vijf lij ken zien liggen. Zondagochtend is een reddingsploeg van twaalf man, ondersteund door een heli kopter van de Zwitserse berg- wacht, op weg gegaan. De ber ging zal rhoeiiijk zijn, daar het terrein niet geschikt is om een helikopter neer te zetten en er groot gevaar voor lawines be staat. Over de identiteit van de doden is niets bekend. Men heeft zondag de poging om de slachtoffers te bereiken gestaakt. Het werd te gevaarlijk eacht. Vandaag zou men het jpnieuw proberen. Tussen half juni en 10 augus tus zijn bij ongevallen in de ber gen 45 doden en 65 gewonden gevallen. Het nationale elftal van Uru guay heeft zich zondag geplaatst voor de eindronden van het toer nooi om het wereldkampioen schap voetbal. De Uruguezen versloegen voor 75.000 toeschou wers in Montevideo Chili met 2-0. Uruguay, dat twee keer de wereldbeker veroverde, is hier door het eerste Zuidamerikaanse land dat zich voor Mexico heeft geplaatst. Uruguay Chili Ecuador 4 3 1 0 7 5—0 3 1113 4—3 3 0 0 3 0 1—7 Door de enigszins verrassende overwinning met 21 die Bolivia zondag in La Paz op Peru be haalde, zijn de kansen van Ar gentinië om de eindronde van het toernooi om het wereldkam pioenschap te bereiken kleiner geworden. Bolivia leidt in groep 10 met vier punten uit twee wedstrijden vóór Peru met twee en Argentinië, dat nog geen pun ten heeft verzameld. Na de zege op Argentinie(31) zorgde Bolivia opnieuw voor 'n grote verrassing. Peru nam na de rust de leiding en leek op een overwinning af te gaan. Een fel slotoffensief van de Bolivia- nen bracht twee treffers voor de gastheren. Stand in groep 10: Bolivia 2 2 0 0 4 52 Peru 2 10 12 2—2 Argentinië 2 0 0 2 0 14 had een tandje meer moeten zet ten. Dat was de oorzaak van zijn nederlaag"- Over de affaire De Graaf speelde Stakenburg de on schuldige: „Het was de schuld van Walrave, die met Rudolph reed. Hij kwam omhoog en toen moest ik ook wel". Walrave nam de be schuldiging kalm op: „Ik heb een brede rug. Dat kan er ook nog wel bij", grijnsde hij. In de cabine genoot Oudkerk van zijn triomf. Met ontzetting dacht hij terug aan dat moment, toen hij zijn leven riskeerde door achter de motor te blijven. „Je rijdt dan in een soort roes. Even heb ik gedacht te stoppen, maar dat was een flits. Als ik er uit was gegaan, had ik de fiets wel op kunnen ber gen. Ik heb de afgelopen jaren veel tegenslag gehad en nu voelde ik dat het misschien zou lukken". De koersen van de internationale waarden waren vandaag tijdens de oficiële beurs gedrukt. Kon. Olie werd op 162,50 verhandeld tegen vrijdag als gemiddelde prijs van de laatste tape 164,30. Unilever deed 98,60 (101), AKU was een halve gulden lager op 114. Hoogovens gaf 80 cent prijs op 96,2p. Dit on danks de gunstige vooruitzichten voor de Nederlandse staalindustrie blijkens een onderzoek van de EEG-commissle. Voor Philips werd 61,50 (62,10) betaald. Philips gaat met een En gelse onderneming in Oosterhout een nieuwe onderneming stichten o.m. voor de produktie van mag neetbanden. Later steeg Kon. Olie tot 163,70. AKU zakte in tot 113,80. Philips verbeterde tot 61,7Q. De handel verliep kalm. Het buitenland toonde belangstelling op het verlaagde niveau. De cultures waren gemakkelijker evenals de meeste scheepvaart- waarden. De staatsfondenmarkt on derging een psychologische Invloed van de aangekondigde 8 pet lenin gen van de Amrobank groot ƒ40 min tegen 99% pet. Het bedrag speelt hier geen rol, maar het ren tetype geeft te denken, aldus de beurs. Vrijwel alle staatsleningen noteerden lager. In Boeke en Huidekoper werd geen notering opgemaakt in ver band met een te verwachten ccm- munlquê. Dit aandeel noteerde vrijdag 120 pet. In de oliehoek werd de handel levendig. Dit door buitenlandse vraag waardoor de koers steeg tot 164,90 om op 164,20 de markt te verlaten. AKU sloot deze beursdag af op 113,80, Hoogovens zakte verder in tot 95,70, Philips kwam op 62 en Unilever op 98,90. KLM daalde 4,50 tot 199. In de le periode waren de koers verliezen van de lokale waarden In de meerderheid. Braat Bouwst daalde 15, Begoss 14, Vrg Papier 16, Nutricia 8, Reiss 6, Ass Rotter dam 7 en Fokker 9 punten. Van de aandelen in guldensnoteringen gaf Billiton-2 circa 1,60, Gist-Broc. 1,30 (13 punten), Amev 2, Des- seaux 3,40 prijs. Lindeteves was 5 punten lager, terwijl Kluwer niet te verkopen was met een 5 lagere koers. Hagemeljer daalde 5,50 na voorgaande laatkoersen. Kemo steeg 13, Porceleyne Fles 10 en Erdal 5 punten. Elesvier was ƒ5 hoger niet aan te komen. Het tweede-kamerlid Van den Doel (p.v.d.a.) heeft de minister van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk gevraagd of de niet-toelating op vele kampeer terreinen op Schouwen en Wal cheren voor ongehuwden be neden de 25 jaar wel past in het jeugdbeleid van deze minister. De heer Van den Doel vraagt de bewindsvrouwe te pogen de betrokken camping-exploitanten tot andere gedachten te brengen, hetzij door hen te overreden, hetzjj door elke medewerking van landelijke of lokale over heden aan de exploitatie te doen ontzeggen? VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden vandaag aangevoerd 1095 slachtrunderen en 374 varkens. De noteringen waren als volgt: Slachtrunderen: extra kwal. 5,20 5,40, le kwal. 4,504,90, 2e kwal. 3,854,00, 3e kwal. 3,65 3,75; Varkens: le kwal. ƒ2,52 2,55, 2e kwal. 2,502,52, 3e kwal. ƒ2,35—ƒ2,50; Stieren ƒ4,60 5,35; Worstkoeien 3,70 3,85; Slachtzeugèn 1,85—2,00; Zware varkens 2,052,30; alles per kg. De aanvoer van slachtrunderen was groot, de handel redelijk en de prijzen iets lager; Varkens: iets ruimer aanvoer, luie handel en lager in prijs, enkele prima's boven notering. Op de provinciale weg te Mau- rik is vrijdagavond de bromfiet ser C. van Kleef uit Liende, die zijn vrouw achterop de duo had, door een auto aangereden. Bei- den werden ernstig gewond naar een ziekenhuis te Tiel vervoerd, waar de 68-jarige echtgenote is overleden TIJDELIJKE VERKEERSMAATREGEL Burgemeester en wethouders van Terneuzen brengen ter alge mene kennis dat in verband met de uitvoering van werken het in halen tijdelijk zal worden ver boden op gedeelten van de Mr. F. J. Haarmanweg tussen de In dustrieweg en de provinciale weg St. Annapolder-Hoek vanaf 12 augustus a.s. Deze maatregel is van kracht tot en met 22 augus tus 1969 of zoveel korter of lan ger als in verband met de uit te voeren werken nodig zal blijken te zijn. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. C. ASCHOFF, burgemeester. A. J. VAN PAGEE, secretaris. Terneuzen, 11 aug. 1969.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3