Overal optimisme na devaluatie Franse franc Vijfvoudige moord in Californië Nixon bindt strijd aan tegen armoede Meevaller voor de verkiezingscampagne van Kiesinger Israëlische luchtaanval op Jordanië Aanval op Amerikaans marinierskamp Geen aanwijzingen voor zedenmisdrijf DE NIEUWE KOERSWAARDE VAN DE FRANSE FRANC Devaluatie officieel vastgesteld op 11,11 procent Maanreizigers naar huis Maximum-gezinsinkomen zestienhonderd dollar per jaar Amokmaker in Alabama Theodorakis blijft verbannen a HET WEER MAANDAG/DINSDAG 11/12 AUGUSTUS 1969 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P, J. van de Sande, Temeuzen 25e Jaargang No. 6045 Stabilisatie Golven BOMAANSLAG IN ATHENE De Nederlandse gulden Geen devaluatie Belgische franc Geen rituele moord Nylon koord BOMAANSLAGEN IN ITALIAANSE TREINEN Auto botst tegen trein bij Harmelen: twee doden TORNADO'S IN DE VER. STATEN Invasie van lieveheersbeestjes Werkende moeders Dubbele moord in Hollywood Moezel vergiftigd De militaire leveranties aan Israël Ongeluk met miniatuurtrein Encefalitls in Thailand Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden (i Ptaflkering bii abonnement! TERNEUZEN Dlrecteur-HoofdredacteuiP. J. van de Sande Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Redactie» en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs: A— per kwartaal; per maand ƒ2,70 Loan nummers 15 cent, inclusief 4 X B.T.W. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 16 cent; mlahnwB per advertentie ƒ2,40, exclusief 4% B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen bandels* advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel médt 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adm) bureau van dit Mad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot am. 2 nuri Voor bet gecomb. maandag/dinsdag-nummot tot 10 uur voormiddag. Regeringsfunctionarissen In de Verenigde Staten, die verbaasd waren ever de devaluatie van de Franse franc met 11 5 12 procent, lieten er zich er optimistisch over «rit dat de stabiliteit van het Inter nationale monetaire systeem zal worden gehanhaafd. Woordvoer ders van de ministeries van finan ciën In Washington, Londen, Otta wa, Tokio, Oslo en Bern zeiden dat het Franse besluit geen gevol gen zal hebben voor de waarde van hun eigen valuta. In West-Duitsland wordt de de valuatie beschouwd als een onver wachte meevaller voor bondskan selier Kiesinger bij zijn verkie zingscampagne voor 28 september. De Westduitse regering kan_ naar voor brengen hoe juist het is ge weest de pariteit van de Westduit se mark bij de financiële crisis van vt'ig jaar november te verdedigen. Wan de Reuter-correspondent in New York wordt vernomen dat 't Amerikanse ministerie van finan ciën geen gevaarlijke financiële gevolgen v >vwac' t van de Franse maatregelen. In ingelichte kringen werd ver nomen dat de Verenigde Staten naar aanleiding van de Franse de valuatie het vertrouwen in de dol lar en 't monetaire wereldsysteem trachten terug te winnen. De pre sident" Vih de Westduitse bank, Karl Blessing, zei wel enige sym pathie te kunnen opbrengen voor het Franse besluit, omdat geen enkel land graag zijn reserves ziet Israël heeft zondag gedurende een uur aanvallen gedaan op het belangriike Jordaanse bevloeilngs- kanaal Shor, naar een woordvoer der meedeelde als represaille voor de Arabische guerilla-aanvailen van de afgelopen dagen op niet- militaire doelen in Israël. De Is raëlische toestellen vielen in gol ven aan op het Ghor-kanaal dat pas was hersteld van 'n Israëlisch luchtaanval enkele weken geleden. Ook Jordaanse militaire doelen ten oosten van de Jordaan waren het doelwit. Alle toestellen keerden behouden op hun basis terug. Van Jordaanse officiële zijde is later gezegd dat drie Israëlische vliegtuigen door luchtdoelgeschut rijn neergeschoten. Het Ghor. ka naal is gedeeltelijk beschadigd en 'drie Jordaanse soldaten zijn ge- wond. Het kanaal bevloeit de Ghor- vallei ten oosten van de Jordaan met water uit de rivier de Yar- moek. Een Israëlische woordvoerder verwees naar de mijnaanslag de afgelopen week op een Israëlische militaire bus waarbij twee soldaten omkwamen en twaalf gewond raakten en ïwee mortier-aanvallen op hef dorp Yardena. „Het aantal agressiedaden van Jordaans gebied in de afgelopen tien dagen, is 38, daarbij inbegrepen die van de afge lopen 24 uur", zei hij de represaille verdedigend. Aan de aanval namen golven bommenwerpers deel. fit de ontvangsthal van het hoofdkantoor van de Griekse luchtvaartmaatschappij Olympic Airways is zaterdagmiddag een bom ontploft. Negen mensen wer den gewond. Enige tijd na de exnlosie belde een vrouw de buitenlandse pers bureaus in Athene op. Ze zei dat ze namens de Griekse verzetsbewe ging sprak en dat de bom door deze beweging was geplaatst. Onder de gewonden zijn twee Amerikaanse toeristen en een En gelsman. Ze werden verzorgd door een eerste hulppost. verminderen, zoals in Frankrijk is geschied. Volgens Blessing is de devaluatie niet te hoog, maar hij waarschuwde Frankrijk er voor niet dezelfde fout te begaan als Engeland in 1967 en een krachtige ontwikkeling van het verbruik toe to staan. In Tokio zei de Japanse minister van financiën, Takeo Fu- kuda, te hopen dat dedevaluatie van de Franse franc zal leiden tot een verdere stabilisatie van het monetaire systeem. Deze devalua tie moet echter gepaard gaan met overleg en wederzijdse samenwer king met andere landen. De Nederlandse ministerraad is zaterdagmorgen bijeen geweest iom zich te beraden over de gevol gen van de devaluatie van de gulden te overwegen. In verband met de gevolgen in het bijzonder voor de gemeen schappelijke landbouwmarkt, be sloot de Nederlandse voorzitter van de E.E.G.-raad van ministers deze raad tegen vandaag (maan dag) in Brussel bijeen te roepen, overeenkomstig de verplichtingen in de desbetreffende E.E.G.-ver- ordening. „Ik verklaar dat België zijn mo netaire pariteit niet zal verande ren", zo heeft de Belgische minis ter-president Gaston Èyskens, za terdagmorgen verklaard. De premier zei het te betreuren dat de Franse beslissing is genomen zonder over leg met andere landen. In tegen stelling tot bepaalde geruchten zal de Belgische begroting over 1969 sluitend lopen, aldus de premier. Zondagochtend vroeg zijn Noord- vietnamezen een kamp van de Amerikaanse mariniers even ten zuiden van de gedemilitariseerde zone binnengedrongen. Zij wierpen granaten en zakken met springstof in tenten en bunkers. 26 Amerika nen werden volgens een militaire woordvoerder in Saigon gewond. Na een gevecht dat twee uur duur de, zijn de aanvallers verdreven met behulp van naburige artille rie. Het kamp ligt 20 km ten zuid westen van Con Thien en 3,5 km ten zuiden van de gedemilitari seerde zone. PRIJSSTOP IN FRANKRIJK De Franse regering heeft zondag een prijsstop afgekondigd die tot 15 september zal gelden om spe culatieve bewegingen tegen te gaan. De transacties in buiten landse aandelen op de Franse markt zullen worden vergemakke lijkt. De prijsstop heeft betrekking op de industriële prijzen en de winstmarges van de detailhandel. De politie die een onderzoek in stelt naar de vijfvoudige jnoord in de Californische plaats Bel Air, heeft meegedeeld, dat drie van de slachtoffers met messteken om het leven zijn gebracht en de andere twee aan kogelwonden zijn bezwe ken. Degenen die zijn doodgeschoken, zijn de 27-jarige filmster Sharon Tate, een voormalige verloofde van haar, de 35-jarige kapper Jay Sebring, en de 26-jarige Abigail Folger, de erfgename van een kof- fiefortuin. De andere twee doden waren de 27-jarige Voytek Frykow- ski en de 18-jarige Steven Parent, die op het grasveld voor het land huis van de vermoorde actrice werden gevonden. Volgens de politie zijn er geen aanwijzingen gevonden die op een zedenmisdrijf of op een rituele moord duiden. De politie zoekt een verdachte die wellicht in een rode sportauto, die eigendom is van de echtgenoot van Sharon Tate, de Poolse regisseur Roman Polanski, is gevlucht. De 19-jarige huisbewaarder Wil liam Garretson, die na de ontdek king van de vijfvoudige moord is aangehouden, zal waarschijnlijk na een proef met de z.g. „leugenont dekker" op vrije voeten worden ge steld. Volgens de politie zijn er bij de lijkschouwing geen sporen van alcohol of van verdovende midde len gevonden. Regisseur Polanski is inmiddels in Califo.rnië teruggekeerd. Nadat hij op Sicilië een Italiaanse film prijs in ontvangst had genomen, bevond hij zich in Londen, toen zijn vrouw werd vermoord. Hij deed bij zijn aankomst in Los An geles een beroep op de pers zich aan de feiten te houden. Hij achtte het uitgesloten dat zijn vrouw en de andere vier slachtoffers betrok ken waren bij een rituele moord. Ook sprak hij' berichten tegen, als zou er een verwijdering zijn ge weest tussen hem en zijn vrouw, die over een maand haar eerste kind verwachtte. De rode sportwagen is later ge vonden. Hij stond in een plaatse lijke garage voor reparatie. Garretson werd na de ontdek king van de moorden slapend aan getroffen in het gastverblijf bij de woning van Sharon Tate. De tegen ■hem uitgebrachte beschuldiging is gebruikelijk om hem aan langduri ge ondervraging te kunnen onder werpen. Op de voordeur van de woning was het woord „pig" (varken) ge schreven en alle telefoon- en elek triciteitskabels waren doorgesne den. Het lichaam van Sharon Tate, gekleed In enkele kleine stukken onderkleding, was aangetroffen hangend aan een wit nylon koord dat over een balk was geworpen. Aan de andere kant van het koord was haar vroegere verloofde Jay Sebring gebonden. Sebring had een zwarte kap over zijn hoofd Het Franse ministerie van fi nanciën heeft een lijst van de nieuwe koerswaarden van de Franse franc ten opzichte van de voornaamste valuta's gepubli ceerd. Er werd bijgezegd dat het om voorlopige cijfers gaat, maar de definitieve koersen zullen waarschijnlijk geen afwijking van betekneis te zien geven. De lijst luidt als volgt: 1 dollar is 5,55 franc; 1 pond sterling is 13,33 fr.; 1.000 lire is 8,89 fr.; 100 Belgische francs is 11,11 Franse fr.; 100 Zwitserse frank is 127,02 Franse fr.: 100 mark is 138,85 fr.; 100 gulden is 153,43 fr.; 100 peseta is 7,93 fr.; 100 Zweedse kronen is 107,36 fr.; 100 Noorse kronen is 77,76 fr.; 100 Deense kronen is 74,06 fr.; 100 Oostenrijkse schilling is 21,36 fr.; 100 Portugese escudo is 19,32 fr.; 1 Canadese dollar is 5,14 fr. Een woordvoerder van bet ministerie zei dat het devaluatie- percentage officieel op 11,11 is gesteld. Het is het percentage dat door het internationale mone taire fonds (IMF) en buitenland se banken wordt gehanteerd. De drie bemanningsleden van de Apollo-11 zijn zondagavond uit quarantaine ontslagen. Arm strong, Aldrin en Collins werden met gejuich en applaus begroet, toen zij het laboratorium in Houston verlieten, waar zij na hun terugkeer van hun maanreis op 27 juli waren opgenomen. Voordat zij naar hun gezin vertrokken, dankte Armstrong de mensen van het laboratorium voor hun gastvrijheid. „Ik kan niet zeggen dat het mijn keuze zou zijn om hier twee weken te zitten, maar ik ben erg blij dat wij de gelegenheid hebben ge had onze missie te voltooien". Ook de andere 20 bewoners van het quarantainegebouw mochten naar huis. Dat waren behalve de medici en technici die van meet af de quarantaine met de drie astronauten hadden gedeeld, zes personen die later werden opgenomen, omdat zij in aanraking zouden kunnen zijn geweest met het van de maan meegebrachte materiaal. In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn in Italiaanse trei nen bommen ontploft, waarbij minstens negen mensen gewond zijn geraakt In een trein, welke in de richting Caserte reed, wer- .den zes mensen gewond door twee bommen. In een trein in de buurt van Orvieto liepen twee reizigers verwondingen op bij een bomontploffing. Een stu dent, die per spoor op weg was naar Triest, liep bij een explosie een wond aan de arm op. Twee andere ontploffingen richtten wel sohade aan, waar niemand werd gewond. In een trein, die in Milaan was aangekomen, ont dekte een reizigster een primi tieve tijdbom. Het ding kon tij dig onschadelijk gemaakt wor den. Later zijn er nog twee bom aanslagen gepleegd een in een trein die juist Venetië had ver laten en één in een trein die deze stad binnenreed. Het aan tal gewonden is tien. Op het baanvak Harmelen- Breukelen is vanmorgen op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg een per sonenauto tegen de trein uit Rot terdam naar Amsterdam gebotst. De inzittenden van de auto, de heer J. Blom en zijn zoon, beiden afkomstig uit Kockengen, waren op slag dood. Het ongeluk ge beurde om kwart voor acht van morgen. Door de botsing raakte een treinstel defekt. Beide spo ren werden gestremd. De ravage is inmiddels opgeruimd, zodat beide sporen weer berijdbaar zijn. Zaterdagavond zijn in Cincin nati en omgeving in de 'Ameri kaanse staat Ohio zeker 230 men sen gewond geraakt door torna do's, die verscheidene huizen met de grond gelijk hebben gemaakt. Van een flatgebouw van vier verdiepingen sneuvelden de bo venste twee etages, kort nadat de bewoners een goed heenko men hadden gezocht. De streek is tot rampgebied verklaard en de nationale garde is te hulp ge roepen voor opruimings- en be- wakingswerk. Strandbezoekers in Rockanje, Oostvoorne en op de Maasvlak te zijn dit weekeinde geconfron teerd met overstelpende hoeveel heden lieveheersbeestjes. Ze daalden neer op alles wat maar stil op het strand lag, onder meer de duizenden zonnebaders. De insekten waren vaak zo groot als groene erwten. President Nixon heeft een aantal verbeteringen in de sociale voor zieningen ten behoeve van arme Amerikanen bekendgemaakt. Eén ervan is dat een gezin een mini mum-jaarinkomen van 1600 dol lar (bijna 6000 gulden) wordt ge garandeerd. Wanneer het congres het program goedkeurt, kan het eind 1971 of begin 1972 in werking treden, zo verklaarde de president zaterdag in een televisietoespraak. De nieuwe bepalingen verlangen van een ondersteunde dat hij pas sende arbeid aanvaardt of dat hij zich aan omscholing onderwerpt. Het nieuwe program is er op .ge richt mensen van de ondersteun- ningslijst naar dé loonlijst over te hevelen, aldus Nixon. Het program voorziet voorts in toelagen voor de z.g. „werkende armen", waarmee wordt bedoeld degenen die met hun arbeidsin komsten niet de minimumgrens van 1600 dollar bereiken. De her vormingen zuilen het huidige aan tal sociaal ondersteunde Ameri kanen, nu ongeveer 10 miljoen, met 12,4 miljoen doen toenemen. Nixon zei dat het huidige sy steem van sociale welzijnszorg een kolossaal fiasco is, zowel door de noden van de armen als door de drastisch groeiende last op de be lastingbetaler. De president schatte de kosten van zijn nieuwe „gezins. bijstandprogram", waarin onder meer wordt voorzien in kinderver zorgingstehuizen voor werkende moeders en beroepsopleidingen voor ongeschoolden, gedurende 't eerste jaar op ongeveer 4 miljard dbllar (14,62 miljard gulden). Deze komen bovenop het bedrag dat r.aar schatting thans aan sociale welzijnszorg wordt uitgegeven, nl. 4,2 miljard dollar. Het nieuwe plan zal, zo zei Nixon, in het begin meer financiële offers vragen dan het huidige stel sel, maar op de lange duur worden deze minder, omdat zoveel moge lijk ondersteunden aan een werk kring worden geholpen, waarna zij zich financieel moeten kunnen redden. Een van de hulpmiddelen daarbij zal een met elektronische breinen uitgerust centraal arbeids bureau zijn. mi-"- CASERTA, Italië: Op verschil lende plaatsen in Italië zijn bom aanslagen op treinen gepleegd. In totaal ontploften acht bommen, waaronder twee in een trein. Acht personen liepen verwon dingen op. Op de foto neemt een politieagent de schade in een van de wagons op. Een 35-jarige man heeft za terdagmorgen vroeg (Nederl. tijd) in Midfield (Alabama) zijn ouders en twee anderen doodge schoten, nadat de huiseigenaar had gedreigd dat het gezin de woning zou moeten verlaten, om dat de zoon moeilijkheden ver oorzaakte. Ruim een uur wist de man met verscheidene vuurwa pens de politie op een afstand te houden. Toen het schieten op hield, waren er vijf doden, de amokmaker zelf, zijn ouders, een predikant en een buurvrouw. Een zesde man is met een schotwond in het hoofd naar een ziekenhuis vervoerd. Het gedwongen verblijf van de componist Miki Theodorakis in een dorpje in Griekenland zal met een jaar worden verlengd, zo is uit goede bron in Athene vernomen. Theodorakis verblijft met zijn vrouw en twee kinderen sinds de militaire staatsgreep van 1967 gedwongen in het dorp je Zatouna. Op enkele kilometers van de plaats waar zondagochtend vroeg de filmster Sharon Tate en vier anderen vermoord werden aan getroffen, is later op die dag een dubbele moord ontdekt in de Amerikaanse filmstad Holly wood. Het zijn een bejaarde man en vrouw die evenals enkele van de slachtoffers van het eerste misdrijf door messteken om het leven zijn gebracht. Het hoofd van de vrouw was in een nacht hemd gewikkeld, dat van de man in een laken. De politie denkt dat het mis drijf is begaan door een geeste lijk gestoorde die de vijfvoudige moord heeft willen imiteren, maar zij acht de mogelijkheid van dezelfde dader niet uitgeslo ten. De vermoorden zijn Leno la Bianca, eigenaar van een aantal supermarkten, en zijn echtgenote. Evenals bij de moord in Bel Air was hier met bloed geschreven. „Dood aan de varkens" stond op In het dorp Charmes in de Vogezen is zondag een tankauto met propyleenoxyde teien een huis geredén. Een deel van de zeer giftige lading is in de Moe zel gekomen. De overheid heeft gewaarschuwd tegen het ge bruik van het rivierwater. De Verenigde Staten zijn voor* nemens Israël volgende maand vier supersone f-4 phantom» jachtbommenwerpers te leveren en de levering van de in totaal toegezegde 50 van deze toestel» len binnen een jaar te voltooiei zo hebben gezaghebbende krin e- gen in Washington vandaag ge- zegd. Tegelijkertijd verluidde dat Israël de mogelijkheden op le» vering van nog 100 vliegtuigen waarbij 25 phantoms aftast. Het ministerie van buitenlandse za ken wilde geen commentaar' geven maar in betrouwbare kringen zegt men dat de Isra ëlische ambassade het verzoek heeft gedaan maar dat de rege-: ring-Nixon nog niet heeft ge* antwoord. Men vermoedt dat men het' nieuws heeft laten uitlekken I geruime tijd voor het bezoek) van premier Golda Meir aan Washington dat 25 september be« gint. Israël richtte zich na de juni oorlog van 1967 tot Amerika om wapens nadat Frankrijk een em bargo op de wapenleveranties aan Israël afkondigde onder meer voor 50 mirage-straalvliegtuigen die al waren betaald. In decem ber vorig jaar beloofde de de missionaire regering-Johnson 50 phantoms. Als gevolg van een ongeluk met een miniatuurtrein in Enge land zijn zondag zestien men sen in een ziekenhuis terecht ge komen. De trein waarmee vakan tiegangers een tochtje -maakten over het landgoed van de mar kies van Bath, waar o.a. een leeuwenpark is gevestigd, ont spoorde en stortte van een hel ling. Enige inzittenden kwamen onder de rijtuigen terecht. On der de gewonden bevinden zich verscheidene kinderen. Het ministerie van gezondheid in Thailand meldt dat 32 kinde ren aan hersenontsteking zijn gestorven. 135 kinderen die aan de viekte lijden, worden ver pleegd. WEINIG VERANDERING Ook het afgelopen etmaal werd het weer in ons land bepaald door een gebied met hoge barometer standen. waarvan het centrum boven Skandinavië lag. De oos telijke wind die aan de zuidzijde van dit hogedrukgebied waaide, transporteerde warme lucht naar onze omgeving. Vannacht daalden in deze lucht de temperaturen op enkele plaatsen tot omstreeks 12 graden. Boven noord-Polen be vindt zich in de bovenlucht een storing die daar veel bewolking veroorzaakt. Het laat zich echter aanzien dat deze bewolking niet tot ons land zal doordringen. Het frontensysteem van een depres sie, waarvan het centrum ten wes ten van Ierland ligt trekt lang zaam naar het oosten. Dit fron tensysteem zal morgen nog geen invloed op het weer in ons land uitoefenen. Er wordt dan ook weinig verandering in het alge mene weerbeeld verwacht, zodat morgen opnieuw met droog en zonnig weer rekening gehouden moet worden, waarbij de kans op onweer -klein blijft. In het tempe- ratuurverloop komt weinig ver* andering. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Nog warm Zonnig en warm weer met te gen de avond kans op een plaat selijke onweersbui. Zwakke tot matige, in hoofdzaak oostelijke wind. DINSDAG 13 AUGUSTUS v.m. n.m, 12.59 1.20 1.24 1.45 2.00 2.21 2.39 3.00 2.43 3.04 Cadzand Breskens Terneuzen Hansweei". Walsoorden WOENSDAG 13 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 1.38 1.55 Breskens 2.03 2.20 Terneuzen 2.39 2.56 Hansweert 3.18 3.35 Walsoorden 3.22 3.39 ZON MAAN op i onder op onder Aug 12 05.19 20.10 03.58 20.16 13 05.20 20.08 05.13 20.29 14 05.22 20.06 06.28 20.40 15 05.23 20.04 07.42 20.50

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1