FRANSE FRANC GEDEVALUEERD Amerika houdt zich aan verplichtingen in Azië Russische maansonde-7 gelanceerd RADIO DE KOCK WAARDE VERMINDERING ONGEVEER 11 de MUL Hevige gevechten in Jordaan-dal Mislukte roofoverval op bankfiliaal in Amsterdam Nixon: „Brezjnev- doctrine" geen rem voor de Noord-Vietnam versterkt defensie De tweede maal binnen een maand Levenslange dwangarbeid 'w Zuid-Vietnam Strijd in Zuid-Vietnam laait weer op Staking van 8509 personeelsleden „Pan American" HET WEER ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1969 25e Jaargang Na 6044 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Gasverwarming Engeland zal Franse voorbeeld niet volgen Veel schade Fantasie Amerikaanse autoriteiten verrast Maatregelen grenswissel kantoren Ministersconferentie in Canberra Dialoog met China Speculaties Successen BANKHBAKKERII Vlootbasis Schandaal in Beierse vakantiekolonie Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden frankeïtag bif abonnement: TERNEUZEN Diracteun&oofdredaeteurP. 3. van de Sande Telefoon: 001150)—2073. Gironummer38150 Redactie- en Administratie-adresSmidswal Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand ƒ2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 X B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 16 egpt; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méé! 23 cent. Kleine advertenties bi] vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of Adrw bureau van dit Mad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot mm. 2 uur. Voor het gecorab. maandag/dinsdagmummet tot 10 uur voormiddag. Een woordvoerder van de Fran se regering heeft vrijdagvond mee gedeeld dat de regering in principe akkoord gaat met een devaluatie van de franc. De waarde van de Franse franc wordt 0,160 gram goud, aldus de woordvoerder. EEN BEGRIP VOOR Erkend Gasfitter Vlooswijftstraat 79 TERNEUZEN ■De regeringswoordvoerder, Leo Hamon, zei dat de Franse minister raad goedkeuring heeft verleend aan het beginsel van een wijziging van de pariteit van de Franse franc, die na overleg volgens in ternationale monetaire afspraken zal worden vastgesteld op basis van een (1) franc is gelijk aan hon derd milligram fijn goud. Op het ogenblik is de Franse franc 0,18 gram goud waard. De nieuwe goudpariteit betekent een devaluatie van ongeveer twaalf procent. In een communiqué van het Franse kabinet over de devaluatie wordt medegedeeld dat het inter nationale monetaire fond en de landen van de Europese economi sche gemeenschap onmiddellijC: van het besluit op de hoogte waren ge steld. De ministers van financiën van de landen, welke deel uit maken van de frankzone zijn bij eengeroepen voor een conferentie te houden op zondag a.s. op het Franse ministerie van financiën. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van financiën heeft vrijdagavond medegedeeld dat hij geen commentaar op de Franse de valuatie had. Hij kon alleen mede delen dat er geen sprake van was dat Engeland Frankrijk in de de valuatie zou volgen. Bij hevige gevechten tussen Israëlische troepen en Palestijn se commando-eenheden zijn don derdagnacht in het dal van de Jordaan bijna zestig Israëliërs gedood of gewond, zo heeft het „opperbevel van de Palestijnse gewapende strijd" vrijdagmor gen in de Jordaanse hoofdstad Amman bekendgemaakt. De commando-strijders, behorende tot „Al Assifa", het „volksfront voor de bevrijding van Palesti na", en het „Arabisch bevrij dingsfront", hadden Israëlische militaire posten in een zes km brede sector tussen Wadi el Bi- reh en Wadi el Oetsj bestormd, waarna zich een strijd ontwikkel de van drie uur. Aan de militaire posten en kib boetsen in het gebied is aanzien lijke schade toegebracht, aldus de bekendmaking. In Tal Moessa wa ren vier tanks, vijf halfrupsvoer- tuigen en een raketbasis vernie tigd, in Jar-Dena was de elektrici teitscentrale onklaar gemaakt en verder was het telefoonnet buiten werking gesteld. De wegen naar het gebied waren afgesneden, waardoor de komst van Israëlische versterkingen was verhinderd. Vol gens het „opperbevel" was het de eerste gezamenlijke actie van de drie genoemde organisaties. Onder Dreigend met een pistool heeft een ongeveer 35-jarige man vrij dagmiddag om kwart over twee een poging gedaan het bijkantoor van de raiffeisenbank op de In- sulindeweg in Amsterdam-oost te beroven. Zijn opzet mislukte, om dat de twee bankemployeés, die achter kogelvrij glas zaten, zich niet van hun stuk lieten brengen en een van hen als eerste reactie de toegangsdeur naar de kluis dichtgooide. De overvaller, die een groen leger jack droeg, was ongemerkt de lege hal binnenge komen. Hij haalde plotseling het pistool te voorschijn, trok een lap voor zijn gezicht en zei: „geld". Toen de man merkte dat hij weinig kans van slagen had, nam hij de vlucht, gevolgd door een van de bankbedienden. Deze zag hem op een fiets springen en via de Molukken- straat in de richting van het Java- plein verdwijnen. De employé zette met zijn auto een achter volging in, maar verloor de vluchteling uit het oog. De po litie begon onmiddellijk een speurtocht in het oostelijk stads deel, tot dusver zonder resultaat. de commando's zouden slechts vijf gewonden zijn gevallen. Voordat ze zich terugtrokken, hadden ze Palestijnse vlaggen geplant en pamfletten, en foto's verspreid over door Israëlische troepen be dreven „gruwelen". „Pure oosterse fantasie" noem de een Israëlische legerwoordvoer- der de mededeling van het „opper bevel van de Palestijnse gewapen de strijd". Het 'enige ware was, dat 't dorp Jardena in het Bisjan- dal met mortiergranaten was be stookt. Daarbij was een vrouw ge wond geraakt en de stroomvoor ziening onderbroken. De rest is een vrucht van verbeelding en pro paganda", aldus de woordvoerder. In Amerikaanse officiële finan ciële kringen toonde men zich ver rast over de aangekondigde deva luatie van de Franse franc. Een hoge functionaris van de Federal Reserve Board gaf op de vraag naar zijn reactie op het Franse besluit te kennen' dat hij verrast en geschokt was door het Franse besluit en er verder niets over kon zeggen. Als eerste reactie op de voorge nomen devaluatie van de Franse franc heeft de N.V. grenswissel kantoren besloten de aankoop- koers op 62 cent te stellen. Tot vrijdagavond was deze koers 66,5 cent. Het kantoor Amsterdam heeft een beperking van maximaal 500 aan te kopen francs ingesteld. Het kantoor in het station Holland se Spoor in Den Haag is tot op dit moment nog niet tot een restrictie overgegaan. Noordstraat 107 - Tel. 01150-425! TERNEUZEN Noord-Vietnam gaat zijn defen sie versterken. Het plan tot ver groting van de defensie-inspanning is uitgewerkt door de minister van defensie, generaal Vo Ngoejen Giap, zo meldt het Noordvietna- mese persbureau, dat verder geen bijzonderheden hekend maakt. President Nixon heeft verklaard dat de Brezjnev-doctrine, die uit gaat van een beperkte soevereini teit van de communistische landen in Oost-Europa, hem niet zal rem men in zijn politiek tegenover deze staten. Met name zal hij zich niet laten afhouden van zijn streven naar betere betrekkingen met O.- Europa. De Brezjnev-doctrine heeft geen geldigheid voor het westen, aldus Nixon. Hij deed dit volgens betrouwbare kringen in een ge sprek dat hij donderdagavond met de Westduitse bondskanselier Kie- singer had. De regeringen van Australië, Nieuw-Zeeland en de V.S. heb ben hun bezorgdheid uitgespro ken over. de slechter wordende toestand in Laos. Zij deden dit in een communiqué na afloop van een ministersconferentie van één dag in Canberra van de Anzus- organisatie. De drie landen betreurden voorts wat zij noemden de onwil van Noord-Vietnam zich te hou den aan de Geneefse akkoorden van 1954 en 1962. In dit verband noemden zij de aanvallen in Laos en het gebruik maken van Lao- tiaans gebied voor acties tegen Zuid-Vietnam. Met instemming maakten zij gewag van vorderin gen bij recent overleg met Singa pore en Maleisië voor steun aan de defensie van deze twee landen. De ministers van buitenlandse zaken Rogers (Amerika). Freeth (Australië) en de Nieuwzeeland- se premier Holyoake spraken zich verder uit voor voortzetting van de pogingen tot een gesprek met Peking te komen. In dit verband verklaarde minister Rogers later op een bij eenkomst van de nationale pers club in Canberra, dait China dui delijk te lang buiten de wereld zaken is gebleven en dat dit een van de redenen is, waarom Ame- De Sowjet-Unie heeft vrijdag opnieuw een ruimtevaartuig in de richting van de maan gelan ceerd. Met een machtige draagraket werd het automatische station „Sonde-7" gelanceerd. Het doel is de maan en de ruimte daar omheen verder te onderzoeken, het maanoppervlak te fotografe ren, verbeterd^ boordsystemen en de bouw van het „complex van ruimteraketten" verder te ontwikkelen, aldus een bekend making van het Russische pers bureau Tass. De sonde was eerst in een par- ZUID-VIETNAM: Patiënten van het Amerikaanse 6e veld hospi taal hier bij de ravage die er van hun ziekenzalen overbleef na een aanval van vietcong commando's. Twee Amerikanen werden ge dood en 57 gewond toen de com mando's door de gebouwen ren den terwijl ze her en der spring ladingen neerwierpen. keerbaan om de aarde gebracht en vervolgens in de richting van de maan gestoten. Het ruimte vaartuig volgt de vooraf bere kende koers en alle instrumen ten aan boord functioneren nor maal. Het is de tweede maal binnen een maand dat de Russen een onbemand ruimtevaartuig naar de maan zenden. Tijdens de historische Apollo-vlucht van enkele weken geleden lieten de Russen de Loena-15 om dat he mellichaam cirkelen. Nadat het meer dan vier dagen verschil lende banen had beschreven, is ihet waarschijnlijk op de maan te pletter geslagen. De vlucht van die Loena-15 leidde destijds tot een stroom van geruchten en speculaties. Geleerden sloten de mogelijkheid niet uit dat het ruimteschip een zachte landing op de maan zou maken en met bodemmonsters naar de aarde zou terugkeren. Het sonde-programma heeft de Sowjet-Unie tot dasver ver scheidene successen opleverd. De in juli 1965 gelanceerde sond'e-3 zond een serie maanfoto's naar de aarde bij een vlucht langs de maan. De sonde-5 „rondde" in september 1968 de maan met le vende organismen aan boord en landde later in de Indische Oceaan. De in november 1968 ge lanceerde sonde-6 keerde na een vlucht rond de maan eveneens naar de aarde terug en kwam neer in de Sowjet-Unie, waarbij met succes een nieuwe landings techniek werd beproefd. In geen van beide laatste gevallen kwam het ruimtevaartuig in een baan om de maan terecht. Ze volgden een ballistische koers, waarbij ze door de aantrekkingskracht van de maan rond het hemellichaam werden „getrokken". Warme I In Saigon zijn Vrijdag drie Zuidvietnamezen tof levenslange dwangarbeid veroordeeld, om dat zij zouden hebben deelgeno men aan aanslagen op premier iTran Van Hoeong en op generaal 'Ngoejen Van Kiem, lid van het j militaire kabinet van president Thieu. Eerstgenoemde aanslag werd gepleegd op 15 maart, de andere op één februari. Twee van de in totaal 25 ver dachten kregen elk 20 jaar dwangarbeid en drie resp. 15, tien en zeven jaar. Zestien anderen werden veroordeeld tot straffen variërend van vijf jaar dwang arbeid tot een jaar gevangenis. De laatste verdachte, een vrouw, was al eerder om gezondheidsre denen op vrije voeten gesteld. De hoofdverdachte was een voormalig lid van de Zuidviet- namese commandotroepen, de 23-jarige Ngoejen Van Can, die na het z.g. „tet"-offensief van de vietcong in het begin van 1968 was gereserteerd. Sjj. vjerd destüds aangehouden In geheel Zuid-Vietnam is don- op de plaats waar de mislukte aanslag op de eerste-minister was gepleegd. Hij zou tweemaal op de regeringsleider hebben ge schoten zonder hem te raken. Een andere verdachte die levenslang eeg, was een oud-marinier die vermomd als bestuurder van een fietstaxi bij deze aanslag was be trokken. In zijn voertuig werd een mijn gevonden, derdagavond de gevechtsactiviteit opgelaaid. De zwaarste strijd werd bij de gedemilitariseerde zone ge leverd, waar volgens Amerikaanse gegevens zeker 77 Noordvietna- mezen sneuvelden, terwijl aan Amerikaanse kant zeven doden en 23 gewonden vielen. Bij' andere ge vechten verloren de Amerikanen vier doden en 19 gewonden. Inmiddels hebben vrijdagochtend 800 Amerikaanse militairen Zuid- Vietnam verlaten. Tot dusver zijn ongeveer 15.000 militairen terug- a-trokken van de 25.000 man die volgens president Nixon vóór eind augustus door Zuidvietna- mese militairen zullen worden ver» vangen. De Pan American World Air ways is vrijdag getroffen door 'n staking van het 8500 leden tellen de administratieve en vrachtper- soneel in Amerika. Door deze actie kan de activiteit van de maatschappij geheel stil komen te liggen. Donderdagnacht verliet het personeel het werk, nadat on danks een afkoelingsperiode van 30 dagen geen overeenstemming was bereikt over een nieuwe ar beidsovereenkomst voor drie jaar. De vakbond eist een verhoging van de salarissen met zqstien procent in deze periode; een ver laging van de werktijd van 40 tot 35 uur per week en hogere pen sioenen en andere uitkeringen. Hoewel de maatschappij heeft geweigerd haar tegenbod bekend te maken, zou zij volgens een vakbondsfunctionaris een sala risverhoging van in totaal negen procent hebben aangeboden. Functionarissen van de maat schappij schatten dat de staking een inkomstenderving van 3,2 miljoen gulden) per dag zal be tekenen. AANHOUDEND WARM Een krachtig en omvangrijk hogedrukgebied ligt boven Noord- Europa. Het houdt boven onze om geving een oostelijke stroming in stand, waarmee warme lucht uit Duitsland wordt aangevoerd. Een koufront van een depresée ten zuiden van IJsland dringt slechts langzaam over Ierland verder naar het oosten. Het neemt ondertussen in aktiviteit af, zodat het geen be dreiging vormt voor 't weer in ons land. Voor vandaag wordt dan ook droog, zonnig en warm weer ver wacht. Ook elders in Europa heerst warm tot zeer warm zomerweer. In Frankrijk werden vrijdagmiddag hier en daar maximum tempera turen van 35 graden gemeten. Uit Spanje werden temperaturen yan rika probeert contacten met Peking te leggen. Hij herinnerde eraan, dat Was hington zijn politiek ten aanzien van het verstrekken van paspoor ten voor reizen naar China heeft verzacht: „Ons doel is alles uit de weg te ruimen dat irriterend zou kunnen zijn en het Chinese volk te herinneren aan de histo rische vriendschap die wij conti nentaal China toedragen". Overi gens moest de minister toegeven, dat dit Amerikaanse streven tot dusver geen enkele positieve weerklank heeft gevonden. Hij kondigde aan dat er binnenkort een nieuwe poging zal worden gedaan om de dialoog met Peking in Warschau of zij elders weer op gang te brengen. De Amerikaanse minister gaf Australië en Nieuw-Zeeland de verzekering, dat Amerika zich strikt zal houden aan zijn ver plichtingen in het raam van de zuidoost-Aziatische-verdrags- organisatie (ïoavo) en de Anzus. In antwoord op een vraag zei hij echter, dat het laatstgenoemde verdrag niet automatisch de Australische en Nieuwzeelandse troepen in Maleisië en Singapore beschermt. Over deze kwestie zal nog worden beraadslaagd. Naar van Amerikaanse zijde in Canberra wordt vernomen, onderzoeken de V.S. de mogelijk heden, die Sydney als vlootbasis biedt als eventuele vervanging van Singapore. Ministers Rogers zei dat Amerika graag- wil weten, wat Moskou precies verstaat onder een nieuw systeem voor collectieve veiligheid in Azië. Volgens hem wil de Sowjet- Unie duidelijk China „intomen". De Aziatische landen zouden niet enthousiast zijn over het Russi sche plan. Overigens noemde Rogers een Russisch voorstel, dat beoogt met niet-communistische staten samen te werken tegen 'n ander communistisch land, een interessante nolitieke kwestie. In de Westduitse pers wordt veel aandacht besteed aan wan toestanden die in een vakantie kolonie bij de Beierse stad Bay- reuth zouden hebben bestaan. Volgens de persberichten zou den de uit West-Berlijn afkomstige tieners zich aan seksuele uitspat tingen hebben overgegeven. Dit zou zijn gebeurd met medeweten en zelfs op instigatie van de tien studenten die de leiding over de kolonie hadden. Deze studenten zouden deel uitmaken van de zgn. buitenparlementaire oppositie. Zij zijn inmiddels weggestuurd, tot woede van de jeugdige bewoners van de kolonie, die onder het zin gen van de „internationale" en kreten als „Ho Tsji Minh" vernie lingen aanrichtten. medegedeeld door het K.N.Mi* geldig tot hedenavond. Opnieuw warm Droog, zonnig en warm ween Zwakke tot matige wind, overwe gend noord en oost. ZATERDAG 9 AUGUSTUS v.m. n.ni. Cadzand 9.46 10.21 Breskens 11.19 11.50 Terneuzen 10.47 11.22 Hansweert 11.26 12.01 Walsoorden 11.30 12.05 ZONDAG 10 AUGUSTUS Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.52 12.17 12.53 0.32 0.36 n.m, 11.29 11.54 0.30 1.09 1.13 MAANDAG 11 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden Cadzand v.m. 0.42 1.18 1.57 2.01 0.17 n.m.. 1.04 1.40 2.19 2.23 0.39 ZON MAAN op onder op onder Aug. 9 05.14 20.16 00.35 19.00 10 05.15 20.14 01.34 19.34 11 05.17 20.12 02.43 19.58 Niia_115.19_aO.10 03.58 20.16

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1