Dit jaar wellicht 100.000 Amerikanen uit Vietnam Nixons aanzien in de V.S. ondankswereidreisgedaald Vervanging'' door Zuidvietn amezen MEYER AXEL DODE EN DRIE GEWONDEN BIJ OEFENINGEN OP DE VLIEHORS Nieuwzeelandse artillerie doodt Vietnamese burgers Noordvietnamese infiltraties uit Cambodja RADIO DE KOOK Acht en veertig proeent vindt de president „matig" tot „zwak" ONLUSTEN IN HET GETEISTERDE BELFAST ZETTEN ZICH VOORT Winkels en café's door brand verwoest Italiaanse minderheids regering gevormd HET WEER WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1969 Titsceefster N.V, v/h Fa. P. T. van de Sande, Ternenzen Pauze gebruikte tenten, luchtbedden en slaapzakken Schietpartijen in het midden-oosten Schilderijen diefstal bij socialistische miljonair Nieuwe acties? Ook andere troepen weg Canadees vliegtuig in Biafra verongelukt Arabische saboteurs gedood Oud-premier Talent? Superlatieven KENNEDY NIET NAAR EUROPA Weerbericht Ton- en Maanstanden SSwaSsMètg W> aliouaeawai; TË.KNBUZEN Dtwetear-HoofdredaeteurP. 9. van de Saade Telefoon: (01 ISO)—2073. Gironummer: 381S0 Redactie- en Administratie-adresSmidswal Abonnementsprijs: f8.— per kwartaal; per maand f2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 X 8.T.W. DE VRUE ZEEUW 25e Jaargang No. 6041 Advertentieprijs: per mm 16 cent; miwimap per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen advertenties) 5 regels f 1,15. Iedeje regel i 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaing, VermeldingBrieven onder nummer, of AM bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot om. 2 Voor bet gecomb. raaandag/dlnsdagmummM tot 10 uur voormiddag. In de loop van deze maand zal een nieuwe Amerikaanse troepen- vermindering in Vietnam worden aangekondigd. Dit is vandaag be vestigd door president Nixons woordvoerder Ronald Ziegler, vol gens wie de Amerikaanse presi dent van mening is dat de mili taire toestand in Vietnam is ver beterd. Ziegler sprak van het be kendmaken van nieuwe „vervan ging" van Amerikaanse troepen, de officiële zegswijze, aangezien volgens de Amerikaanse en Zuid- vietnamese opvatting de Amerika nen worden vervangen door Zuld- vietnamese eenheden. Volgens geruchten die in Wa shington de ronde doen, ligt het in het voornemen van de Ameri kaanse regering om vóór het einde van dit jaar 100.000 Amerikanen uit Vietna n te halen. Sedert president Johnson op 1 april van het vorige jaar de de- escalatie in Vietnam begon met de gedeeltelijke staking van de bom bardementen op Noord-Vietnam, is er sprake van een gestage vermin dering van de oorloginspanning. Op 1 november, vlak vóór de presi dentsverkiezingen in Amerika, volgde de definitieve bombarde mentsstop en op 8 juni van dit jaar, na de conferentie met presi dent Thieu, maakte president Nixon hekend dat 25.000 Ameri kanen voor eind augustus Zuid- Vietnam zouden hebben verlaten. Verdere terugtrekking van Ameri kanen zou afhangen van de mili taire situatie en de snelheid waar mee de Zuidvietnamese strijd- Vanaf HEDEN verkoop van ALLES MOET WEG Tevens nog enkele overjarige en gebruikte CARAVANS RIJKSWEG AXEL—HULST (Schuin tegenover Shell benzinestation) Telefoon 01155—2030 - 1916 Bij een ongeluk op het lucht- machtschietterrein op de Vliehors bij Vlieland werd gisteren een kor poraal gedood. Vier personeels leden werden gewond. Deze zijn per vliegtuig overgebracht naar 't St. Bonlfatius-hospltaal in Leeu warden. Het ongeluk is om half elf ge beurd toen een Starfighter-vlieger van de vliegbasis Volkel bij schiet oefeningen met het 20 mm-rote- rende zesloopskanon een op het schietterrein staand militair voer tuig raakte, waarin zich de vier personeelsleden van de luchtmacht bevonden. Het voertuig was een jeep die de schijvenreparatieploeg vervoer de. Deze jeep mag zich onder be paalde omstandigheden in het ter rein bevinden, maar het is voor de autoriteiten onverklaarbaar waar om het voertuig zich tijdens de oefeningen daar ophield. Daarbij komt dat de oefenende Starfighter tevoren enige vluchten over het schietterrein had gemaakt. De commissie van onderzoek staat onder leiding van luitenant kolonel Martens, chef vliegdienst van de vliegbasis Twenthe. Eerst om half vijf heeft de lucht machtvoorlichtingsdienst in Den Haag meegedeeld dat bij' het on geluk zwaargewonde korporaal eerste klas E. J. de Haan is over leden. De heer De Haan was 39 jaar, ongehuwd en woonachtig op Vlieland. Hij had ernstige verwon dingen opgelopen in de onderbuik. Tijdens de operatie in het hospi taal in Leeuwarden is hij gestor ven. Licht gewond werden de 19- jarige soldaat W. F. Verwer uit Assen, de eveneens 19-jarige reser ve-soldaat eerste klas J. C. de Jong uit Voorschoten en de 37- jarige burgerwerkman J. Sipkema van Vlieland. Zowel aan de kant van het Suezkanaal als langs de bestands- grens met Syrië zijn maandag avond Israëlische stellingen be stookt. Volgens Israëlische me dedelingen waren de Egyptena- ren en Syriërs met vuren begon nen. In de Arabische wijk van Je ruzalem zijn vijftien jongeren aangehouden, die van plan zou den zijn geweest een sabotage- organisatie te vormen. Artillerie van een legereenhei van Nieuw-Zeeland heeft abusie- veiijl de Vietnamese stad Baria, hoofdstad van de provincie Phoeoc Toey, beschoten. Twee Vietnamese burgers werden gedood en twee anderen gewond. Dit heeft een woordvoerder van het Australische leger dinsdag meegedeeld. De Nieuwzeelandse wapens stonden opgesteld bij het hoofdkwartier van de Australische legerleiding, ongeveer vijf kilometer van Nui Dat. Ze waren bedoeld om rond de stad Baria een gordel van vuur aan te leggen ter bescherming van Australische en Amerikaanse sol daten die reparatiewerkzaamheden uitvoerden aan een vernielde brug. Dieven hebben zondagnacht ze ven schilderijen, waaronder twee Picasso's, gestolen uit het huis van een socialistisch lid van het Britse hogerhuis, de miljonair lord Sainsbury. De waarde van de schilderijen schat men op 860.000 gulden. De twee Piccas- so's zijn een „zittend naakt met krans" en een „vrouwenhoofd". krachten de taak van de Ameri kanen zouden kunnen overnemen. Inmiddels is er aan de fronten in Zuid-Vietnam nu al twee maan den sprake van een gevechtspauze. Hoewel acties op beperkte schaal daargaan, blijkt uit verliescijfers en mededelingen van de militaire autoriteiten dat er nagenoeg niet op grote schaal is gevochten. Som mige Zuidvietnamese en Ameri kaanse militaire bevelhebbers me nen dat de Vietcong en de Noord- vietnamezen zich voorbereiden op een nieuwe grote actie, maar an dere menen dat hier sprake is van een de-escalatie van de zijde van de tegenstanders. De sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten in en om Zuid-Vietnam voordat een begin met de terugtrekking werd gemaakt, bedroeg bijna 540.000 man. Er is op het ogenblik ook sprake van vervanging van andere geal lieerde troepen in Zuid-Vietnam door Zuidvietnamezen. Naar de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Wa shington meedeelde, voeren de Verenigde Staten daarover bespre kingen met hun bondgenoten. Hij zei dit naar aanleiding van een verklaring van de Thaise mi nister vanbuitenlandse zaken, Thanat Khoman, vorige week die zei dat zijn regering de Thaise troepen gaarne uit Vietnam zou terugtrekken omdat ze in Thai land nodig zijn. Behalve Amerikaanse vechten Thaise, Zuidkoreaanse, Philippijm- se, Australische en Nieuwzeeland se troepen aan Zuidvietnamese zijde. De Zuidkoreanen zjjh met ongeveer 45000 man het sterkst vertegenwoordigd. Noordvietnamese troepen infil treren van Cambodja uit in Zuid- Vietnam tot een totale sterkte van ongeveer vijfduizend man per maand. Dit heeft de Zuidvietna mese generaal Pham Qoeoc Thoean gezegd, die een strategische grens» sector ten noorden van Saigon be waakt. De generaal zei in een vraaggesprek met een krant, dat hij rekening houdt met de moge lijkheid van een spoedige Noord vietnamese aanval in het bedreig de grensgebied, waarin de belang rijke „buffer"-provincies Binh Long, Binh Doeong en Phoeoc Long liggen. De uitlatingen van generaal Thoean kloppen met de theorie van het Amerikaanse opperbevel, dat de nu zeven weken durende ge vechtspauze door de vietkong en de Noordvietnamese eenheden wordt gebruikt om zich voor een grootscheepse aanval te verster ken. De gevechtshandelingen be perkten zich ook dinsdag tot spo radische activiteiten. Ze bestook ten- Amerikaanse hefschroefvlieg- tuigen een bevoorradingskolonne van de vietkong in de provincie Dinh Binh. Verkenners telden later 24 lijken. In het centrale bergland werden tw Amerikaanse helikop ters neergeschoten. LUCHTMACHTBASIS AN DREWS: Na zijn reis in 12 dagen om de wereld wordt president Nixon hier bij zijn terugkeer in Amerika begroet door senator Edward Kennedy. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEÜZEN i Een Canadese „superconstella- tion" met hulpgoederen is zon dagavond op het Biafraanse vliegveld Oeli bij de landing ver ongelukt. De vier Canadese be manningsleden verloren het le ven, aldus is dinsdag in Genève bekendgemaakt. Een Israëlische patrouille heeft vier Arabische saboteurs gedood ten zuiden van de Dode Zee, zo heeft een Israëlische militaire woordvoerder dinsdag bekendge maakt. De vier Arabieren waren on derschept terwijl zij een mortier van 60 mm, kalasjnikov-geweren, handgranaten en explosieven door het gebied van Neot Haki- kar Arava vervoerden, aldus de woordvoerder. In Gaza zijn maandagavond twee Arabische saboteurs 'n em ballagefabriek binnengedrongen en hebben daar met explosieven een begin van brand veroorzaakt. Het vuur werd tijdig gedoofd door de bewakers die door de saboteurs waren gekneveld, maar zich van hun boeien wisten te ontdoen. Als Richard Nixon met zijn niet overbodig was. Toen hij het vliegdekschip „Hornet" verliet om De onlusten in het geteisterde Belfast gaan onverminderd voort. Toen een groep met knuppels ge wapende agenten maandagnacht trachtte een menigte onruststo kers in Hooker Street uiteen te drijven werd van alle kanten met molotov-eocktails gegooid. De agenten raakten daarbij omsingeld door zes meter hoge vlammen. Hooker Street in de katholieke wijk was enige uren tevoren ook al 't middelpunt van relletjes en botsingen tussen de monstranten en politie. Deze slaagde er toen ternauwernood in een botsing te voorkomen tussen katholieke en protestantse de monstranten. Ze Iran echter niet voorkomen dat over en weer met molotov-cooktails, knuppels en stenen werd gegooid. Enkele winkels die in brand vlogen, kon den niet worden geblust, omdat de brandweerlieden bij hun aan komst op een hagel van stenen werden onthaald. Een militante protestantse leider die via een luidspreker probeerde de orde te herstellen, werd bekogeld met stenen en flessen. Diverse auto's werden omver gegooid, in brand gestoken en als barricade opgeworpen tegen de met waterkanonnen en gepant serde wagens uitgeruste politie. Er zijn drie politie-agenen ge wond geraakt. Van de vele ge wonden onder de demonstranten moesten twee in een ziekenhuis worden opgenomen. De politie twaalfdaagse reis rond de wereld niet alleen een versterking van de Amerikaanse positie in de wereld voor ogen heeft gehad, maar ook van zijn eigen positie thuis, dan heeft hij bij zijn terugkeer uit de pers kunnen vernemen, dat de reis Mariano Rumor heeft een nieuwe Italiaanse regering ge vormd. Het is een minderheids kabinet van christen-democra ten. Hiermee is een einde geko men aan de regeringscrisis in Italië die een maand heeft ge duurd. De oplossing is mogelijk ge worden, nadat de linkse socialis ten maandagavond besloten hun steun aan een één-partijkabinet te geven. Voordien hadden zij dit geweigerd in de hoop samen met de christen-democraten een twee- partijenregering te vormen. De nieuwe regering zal de politiek van de centrum-linkse coalitie, die op 5 juli na een breuk in de socialistische partij aftrad, voort zetten. De leider van de linkse socialisten, Francesco de Marti- no, verklaarde maandagavond op een bijeenkomst van de partij raad, dat het noodzakelijk was een minderheidsregering van de christen-democraten te steunen om te voorkomen dat deze herfst vervroegde verkiezingen zouden worden gehouden. Verkiezingen onder de huidige politieke om standigheden zouden leiden tot 'n grote zwenking naar rechts, al dus De Martino. In de nieuwe regering, de der tigste na de tweede wereldoorlog, is oud-premier Aldo Moro minister van buitenlandse zaken geworden. Emilio Colombo blijft minister van financiën. De leden van de rege ring zullen vandaag door president Giuseppe Saragat worden beëdigd. Een verrassing Is de benoeming van Donat Cattin, leider van de linkervleugel van de christen-de mocraten. Dit wijst op de wens van Rumor om de basis van zijn nieuwe kabinet zo breed mogelijk te maken. heeft drie arrestaties verricht. Verscheidene winkels en café's werden geheel of gedeeltelijk door vlammen verwoest. Toen de politie versterking kreeg, slaagde zij er in de elkaar bestrijdende groeaen-uiteen te draven, „de geest van- Apollo" de aarde rond te dragen, was zijn aanzien bij het Amerikaanse publiek flink gedaald. Van 62 procent in juni tot 44 procent in juli was het gedeelte van de Amerikanen afgenomen dat zijn werk in het Witte Huis „uit stekend" of „goed" noemde, ter wijl volgens de jongste uitslag van het opinieonderzoek 48 procent de president „matig" of zelfs „zwak" vond (in juni 32 procent). Ongetwijfeld zullen de maanlan ding en het onthaal in Boekarest de cijfers te zijnen gunste verbete ren, maar of de resultaten van de reis de negatieve indruk vooral van de inflatoir stijgende prijzen kunnen uitwissen, blijft de vraag, temeer daar de meningen over Nixons reis ver uiteenlopen. Enerzijds worden de pogingen van de president toegejuicht zijn Aziatische „vrienden" en de neu trale landen op een terughouden der Amerikaanse politiek in de fase-na-Vietnam voor te bereiden; anderzijds wordt betwijfeld of Nixon het talent bezit de theorie als praktische politiek te verkopen. Niet alleen in Bangkok, maar ook in Amerika vraagt men zich af, hoe de klinkende verzekering dat Amerika zich met Thailand zal te weer stellen tegen ieder die dat land mocht bedreigen" te rijmen is met het Amerikaanse plan zich militair van het Aziatische vaste land terug te trekken. Weliswaar is de aftocht van Amerikaanse soldaten uit Vietnam een duidelijk gebaar in de richting van een militaire afbraak, feit is ook dat de oorlog daar nog lang niet ten einde is. In dit verband betwijfelen velen in Amerika of een gesprek over baseball de Ame- Het bezoek dat Edward Kenne dy deze maand aan Europa zou brengen gaat niet door. Een woordvoerder van de senator zei dat Kennedy beschikbaar wil blij ven voor een eventueel verder onderzoek naar de ware toedracht van het ongeval waarbij Mary Jo Kopechne werd gedood. Erward Kennedy zou op 18 augustus een toespraak houden voor een wereldconferentie van de jeugd in Luik. Vermoedelijk zou hij ook privébezoeken hebben gebracht aan diverse Europese hoofdsteden. rikaanse soldaten op het krijgs toneel zal verzoenen met de ge dachte, dat zij hun leven inzetten voor een politiek die volgens de opvatting van de regering al tot het verleden behoort. Nixons opvallende optimisme en zijn neiging tot pijnlijke superla tieven hij noemde president Thieu van Zuid-Vietnam een van de grootste staatslieden van deze tijd en de oorlog in dat land „eon van onze grootste uren" heb ben het resultaat van zijn reis met meer twijfel belast dan misschien gerechtvaardigd is. Slechts voor de opgetogen ontvangst i Roemenië laten de Amerikanen Nixons oor deel gelden „dat de geest van Apollo geografische hindernissen en politieke geschillen overwint". MINDER WARM Dinsdag werd het in het bin nenland plaatselijk 30 gr.aden, maar aan de kust werd bij wind van zee een maximumtempera tuur van 24 tot 26 graden bereikt. Plaaselijk vielen onweersbuien, die enkele millimeters neerslag veroorzaakten. Woensdag zal met winden tus sen west en noord minder warme lucht worden aangevoerd, die echter waarschijnlijk pas in de loop van de dag het zuidoost» van het land zal bereiken. Aan* vankelijk zullen de temperaturen daar nog tot omstreeks 27 graden kunnen oplopen. Aan de kp wordt het ongeveer 21 gr Naast zonnige perioden worde daarbij enkele verspreide oa* weersbuien verwacht. medegedeeld door het K.N.M»^. II De Bilt, geldig tot hedenav Zonnige perioden. Zonnige perioden, maar ook i verspreide regen- of onweer*» buien. Zwakke tot matige wind In hoofdzaak tussen west en noord. Max. temperaturen van 21 graden aan zee tot omstreeks 27 graden in het zuidoosten van het land. HoogW^r WOENSDAG 6 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 7.27 7.51 Breskens 7.52 8.16 Terneuzen 8.28 8.52 Hansweert 9.07 9.31 Walsoorden 9.11 9.39 DONDERDAG 7 augustus v.m, ij,m. Cadzand 8.35 9.03 Breskens 9.00 9.30 Terneuzen 9.36 10.06 Hansweert 10.15 10.45 Walsoorden 10.19 10.49 ZON MAAN OP onder op onder Aug. 6 05.09 20.22 23.15 16.02 7 05.11 20.20 23.48 17.13 8 05.12 20.18 00.00 18.13 9 05.14 20.16 00.35 19.00 10 05.15 20.14 01.34 19.34 11 05.17 20.12 02.43 19.58 12 .05.19 20.10 03.53 .£0.16 f V

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1