Half miljoen Roemenen verwelkomden Nixon in Boekarest Paus Paulus in Rome teruggekeerd STREVEN NAAR VREDE IN GESPLETEN WERELD Volgende reis naar Moskou. Soepel standpunt Geen overheersing Enorme portretten Werkelijke wereld Tien rijen dik Overweldigend LANGDURIG ONDERHOND MET BIAFRANEN Afrikaanse reis droeg „missionair" karakter Kart gesprak met Wilsen Weer thuis Niet aan één tafel HFT WFFR Oecumene Nieuwe naam voor vrede Weer ernstige onlusten in Belfast MAANDAG/DINSDAG 4/5 AUGUSTUS Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Ternetizer» Weerbericht Zon- en Maanstanden Overstromingen in India Dertig doden bij autobusongeluk in Brazilië Arrestaties in Oaza Hoogwater Fmak*tfag by aboanemefif: TERNEUZEN Dlreefceur-SoofdredacteurP. J. van de Sands Telefoonf01150)—2073. Gironummer 38150 Redactie- en Administratie-adresSmidswal Abonnementsprijs ƒ8.— per kwartaal; per maand ƒ2,76 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 X B.T.W. DE VRIJE ZEEUW 25e Jaargang No. 6040 Advertentieprijs: per mm 16 cent; miniman# per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.BH Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels* advertenties) 5 regels f 1;15. Iedere regel méél 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, VermeldingBrieven onder nummer, of Adraa bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n,m. 2 «mf. Voor bet gecomb. maandag/dinsdag-uummsc tot 10 uur voormiddag. President, Nixon had zaterdag middag zijn eerste bespreking met zijn Roemeense ambtgenoot Ceau sescu, Het onderhoud duurde bijna drie uur. Van Roemeense officiële zijde werd gezegd dat de gedach- tenwissellng plaats vond in „een sfeer van hartelijkheid, oprecht heid en wederzijdse eerbied". De twee staatshoofden spraken over de relaties tussen hun lan den, in het bijzonder op econo misch, wetenschappelijk en cultu reel gebied. Intussen waren zaterdagmiddag ook deskundigen van de twee dele gaties begonnen met de behande ling van de genoemde bilaterale vraagstukken. Met nadruk werd van Roemeense zijde verklaard dat de Amerikaans-Roemeense bespre kingen tegen niemand zijn gericht ess slechts de vrede en het vreed zaam naast elkaar bestaan dienen. Terwijl Nixon met' Ceausescu sprak, bracht mevrouw Nixon met mevr. Ceausescu een bezoek aan het „huis van de pioniers", een jeugdcentrum dat is ingericht in het voormalige koninklijk zomer paleis te Cotroceni bij Boekarest. Het gezelschap bezichtigde een tentoonstelling van door kinderen gemaakte werkstukken. Vervolgens keek men naar een folkloristische voorstelling. 's Avonds werd ter ere van de Amerikaanse gasten in het voor malige koninklijk paleis in Boeka rest, dat nu de zetel van de staats raad is, een diner gegeven. In zijn toast herhaalde Nixon dat Amerika wil komen tot normale betrekkin gen met alle landen, ongeacht hun politieke stelsel. Hij voegde hier aan toe, dat Washington een soe pel standpunt inneemt ten aanzien van de methoden, die men bij het streven naar vrede wil gebruiken. President Ceausescu merkte op «lat Amerika en Roemenië over in ternationale problemen uiteen lopende meningen hebben, maar dat dit niet behoeft te verhinderen dat de twee landen samen naar ontspannnig streven. Op een receptie na een diner zei Nixon tot de Russische ambtssa- deur Basov te hopen, dat zijn vol gende reis hem naar Moskou zou voeren. „Waarom niet", antwoord de de Russische diplomaat glim lachend. Tijdens het diner had president (geausescu hulde gebracht aan de strijd van de Verenigde Staten tijdens de tweede wereldoorlog om de overwinning op Duitsland te behalen. Hij legde ook de nadruk op de „opmerkelijke resultaten van het Amerikaanse volk op eco nomisch, wetenschappelijk, tech nisch en cultureel gebied" en hij verheugde zich over de geweldige prestatie om mensen op de maan te brengen. Het Roemeense staatshoofd on derstreepte, dat men voor altijd moest afdoen met „de politiek van overheersing en interventie in de binnenlandse aangelegenheden van andere staten". Hij deelde mee, dat hij met president Nixon had gesproken over Vietnam, het mid den-oosten, de ontwapening, de Europese veiligheid en de erken ning van de beide Duitse staten. i President Nixon en zijn echtge note waren 's morgens op het vliegveld begroet door Ceausescu. Er hingen enorme portretten van Nixon en zijn gastheer en de Roe meense en Amerikaanse vlaggen wapperden zij aan zij. In een toespraak deed Nixon een beroep tot vreedzame samen werking tussen alle landen. „Wij zijn bereid vastberaden en positief te antwoorden op oprechte en con crete initiatieven die anderen zou den ondernemen". „Het doek van uw uitnodiging en het doel van mijn bezoek aan Roe menië is de betrekkingen tussen beide landen te verbeteren. Dat is een nuttig en vreedzaam doel. Wij bouwen aan een rechtvaardige vre de in de wereld en dat werk ver eist samenwerking en geduld en vasthoudendheid van de mensen van goede wil die ook nodig waren om een reis naar de maan te on dernemen. Als mensen de maan kunnen bereiken, kunnen zij ook komen tot begrip voor elkaar. Als wii vooruitgang willen hoe ken in dit streven, dat veel tijd in beslag neemt, moeten wij de we reld zien zoals deze is, een wereld van verschilende rassen, verschil lende landen, verschillende sociale stelsels, de werkelijke wereld waar vele belangen de mensen schelden en vele belangen hen verenigen", aldus Nixon. Tevoren had Ceausescu het woord gericht tot Nixon, de eerste president van de Verenigde Staten die Roemenië bezoekt. Hij hoopte dat het bezoek en de besprekingen zouden bijdragen tot ontwikkeling van de betrekkingen tussen heide landen en dat zij vruchten zullen afwerpen voor de samenwerking tussen de landen tot algemene' vrede. Dé president gaf uiting aan de gevoelens van sympthie van het Roemeense volk jegens de Ameri kaanse bevolking. Een menigte Roemenen van naar schatting een half miljoen heeft president Nixon verwelkomd, toen hij Boekarest binnenreed. In de smorende hitte stonden de mensen tien of meer rijen dik langs de 18 kilometer lange route van het vliegveld naar de stad, roepend: „Nixon, Nixon, veel geluk". Op twee punten in Boekarest stopte de auto en stapten de pre sidenten uit om te praten met de toeschouwers. Het motorescorte vormde daarop onmiddellijk een veiligheidskordon rond beide lei ders. De mensen hadden uren ge wacht om president Nixon te zien in hun vrolijk versierde stad. Velen droegen Amerikaanse vlaggetjes en andieren hadden Apollo 11-insignes, die de Amerikaanse ambassade had verstrekt. Nixon en Ceausescu hebben zon» dagochtend hun besprekingen af gesloten met een gesprek van vijf kwartier, waarbij Nixons adviseur Henry Kissinger en de Roemeense premier Maurer tegenwoordig wa ren. Na afloop deelde de perschef van het Witte Huis, Ziegler, mee dat de betrekkingen tussen hun landen heter waren geworden. Ziegler noemde de ontvangst die het Roemeense volk NlWon had be reid, „overweldigend" en bracht de dank van de president over. Over eengekomen was op een geschikt tijdstip onderhandelingen te her openen over een consulair verdrag en een luchtvaartovereenkomst. Ook is gesproken over verbetering van de economische betrekkingen. Ziegler zei niet of Nixon het con gres zou vragen de tariefbeperkin gen tegen Roemenië og-te heffen. In een officieel Roemeens com muniqué stond dat de twee presi denten met voldoening hadden op gemerkt dat tussen Roemenië en de Verenigde Staten geen regel rechte twistpunten bestaan en dat in de op wederzijds voordeel en respect berustende uitwisselingen en contacten vorderingen zijn ge boekt, wat tot een verbetering van de betrekkingen tussen de twee tanden heeft geleid. Voordat Nixon en Ceausescu zich voor hun laatste gesprek terugtrokken, hadden ze in een open auto een rijtoer door Boeka rest gemaakt, waarbij ze door dui zenden mensen werden toegejuicht. Eerst bezichtigde Nixon, die ver gezeld werd door zijn vrouw, een nieuwe wijk en daarna begaf het gezelschap zich naar een mu seumdorp, waar oude huizen zijn tentoongesteld. Daar wachtte een volksdansensemble met traditione le Roemeense instrumenten en klederdracht. Toen die een „hoera" inzette, nodigde Ceausescu Nixon uit zich in de kring te voegen en even later dansten de twee presi denten in de hete zon lachend mee met de wervelende groep, hand in hand met de meisjes en luid aan gemoedigd door de omstanders. Na enkele minuten beëindigden ze zwetend de onstuimige dans. Later bezocht Nixon nog een groente- en fruitmarkt waar hij velen de hand drukte, een babbel tje maakte met de venters en wat druiven at Een jongeman wist het BOEKAREST: President Nixon en Roemeense president Nicolae Ceasescu nemen deel aan de dans van een Roemeense groep in klederdracht tijdens het bezoek van Nixon aan Roemenië. veiligheidskordon te doorbraken en kuste zowel Nixon als Ceau sescu op de vangen. President Nixon kwam kondag avond aan op de Engelse lucht machtbasis Mildenhall. Hij werd verwelkomd door premier Wilson, met wie hij een informeel gesprek had van anderhalf uur. Voordat hij weer in het vliegtuig stapte, zei hij: „Ik denk niet dat jk voorlopig op reis ga, wanneer ik komende maand tenminste niet van gedachten verander". Ten aanzien van een ontmoeting met de Russische leiders zei hij: „Als we dat zouden kunnen rege len, hoop ik dat wij een topconfe rentie op de maan kunnen hou den". Na het vertrek van Nixon naar de V.S. zei premier Wilson dat de Amerikaanse president hem een overzicht had gegeven van diens gesprekken in Azië en Roemenië. Wilson had door het onderhoud met Nixon meer vertrouwen ge kregen in een eerzame vrede in Vietnam. Hoewel het onderwerp met Nixon niet is aangeroerd, zei Wilson dat de V.S. en Engeland menen dat een eventuele confe rentie over de Europese veiligheid zorgvuldig moet worden voorbe reid en dat het maanden en mis schien wel jaren kan duren eer deze kan worden gehouden. President Nixon is vannacht van zijn reis naar zes Aziatische lan den en Roemenië in Washington teruggekeerd. „Wat wij hebben ge probeerd was de boodschap uit te dragen, dat de Verenigde Staten trachten de wereld vrede te bren gen", zei hij in een korte verkla ring na aankomst. Hij had gecon stateerd dat Amerika „miljoenen vrienden" in de wereld heeft. „Ik zag vriendschap voor Amerika in de ogen van de vele mensen in de straten van de steden", aldus Nixon. van het K.N.M.I. tot dinsdagavond. WARM Droog, warm en vrij zonnig weer, maar ook enkele wolkenvelden. Meest zwakke wind. ZON Het bezoek van paus Paulus de zesde aan' Oeganda is zaterdag middag geëindigd. Na een verblijf van 52 uur op Afrikaanse bodem keerde de paus per vliegtuig naar Rome terug. Vóór zijn vertrek had de paus een langdurig onderhoud met de Biafraanse afvaardiging onder leiding van prof. Eni Njokoe. Het was zjjn tweede gedachtenwisse- ling met vertegenwoordigers van de afgescheiden staat. Het gesprek werd bijgewoond door de president van Oeganda, Milton Obote, en diens minister van buitenlandse zaken Sam Odaka. Een Vaticaanse woord voerder sprak van een „lang en hartelijk gesprek". Hij zei dat men van gedachten had gewisseld over de mogelijkheid van ge meenschappelijke besprekingen om te komen tot een oplossing van het conflict tussen Nigeria en Biafra en over het vervoer van voedsel en medicamenten voor beide partijen. De paus heeft tijdens zijn ver blijf in Kampala ook gesproken Aug. op onder MAAN op onder 05.06 05.07 05.09 05.11 05.12 05.14 05.15 05.17 05.19 20.25 20.23 20.22 20.20 20.18 20.16 20.14 20.12 20.10 22.32 22.50 23.15 23.48 00.00 00.35 01.34 02.43 03.58 13.27 14.46 16.02 17.13 18.13 19.00 19.34 19.58 20.16 Bij overstromingen in het dis trict Cuttack in de Indiase staat Orissa zijn in het afgelopen week einde zeven mensen omgekomen. Het water heeft duizenden wonin gen onbruikbaar gemaakt. Dertig mensen hebben zaterdag het leven verloren bij een ongeluk met een autobus in de buurt van de Braziliaanse stad Belo Horizon- te. Het voertuig raakte door onbe kende oorzaak van de weg en stortte in een ravijn. Vijf personen overleefden, zij het zwaar gewond, het ongeluk. Israëlische militairen hebben in de afgelopen dagen in Gaza onge veer honderd Arabieren gearres teerd, die van teroristische activi teit worden verdacht. De razzia vond plaats na een golf van aan slagen op Israëlische militairen en burgers. OVERWEGEND ZONNIG Achter een frontale storing, die over Frankrijk naar het noorden trok en zaterdagmiddag het zuid westen van Nederland bereikte, stroomde koelere oceaanlucht ons land binnen. In het algemeen ble ven de middagtemperaturen zondag dan ook meer dan vijf graden lager dan zaterdag. Onder invloed van een hoge- drukgebied, dat zich achter de storing naar onze omgeving uit breidde, was er echter veel zon en viel er slechts in het uiterste noordoosten van het land nog een enkele lokale bui. Inmiddels blijft de luchtdruk boven west Europa nog iets stijgen. Het ziet er dan ook naar uit, dat het weer in ons land onder invloed blijft van hoge- drukgebieden. Er wordt voor dinsdag warm en overwegend zonnig weer verwacht met weinig wind. DINSDAG AUGUSTUS met een Nigeriaanse delegatie mder leiding van Anthony Ë,/,c horo. Hij heeft echter de twee partijen niet aan één tafel kun nen brengen. Vóór zijn vertrek maakte de paus bekend, dat het Vaticaan 200.000 dollar beschikbaar zal stellen voor de opleiding van godsdienstonderwijzers voor Afrika. Voorts zal er een fonds komen om de ontwikkeling van de bevolking van geheel Afrika te bevorderen. De paus zei dat hij daarvoor ,een zo ruim mogelijke gift zal schenken. Paus Paulus heeft zaterdag een beroep op de katholieke en angli caanse kerken gedaan voort te gaan in hun oecumenische geest en samen te werken om de bevol king van Afrika te helpen. De paus sprak op een platform voor de anglicaanse kerk van Oeganda op de plaats waar 13 katholieken en 10 protestanten op 3 juni 1886 omwille van hun geloof werden verbrand. Paus Paulus zei, dat beide kerken die reeds samen gaan in de gezamenlijke Afri kaanse christelijke raad hun verschillen niet kunnen oplossen door alleen maar beschouwing van het verleden. In plaats daar van moeten zij voortgaan in het vertrouwen dat „ons nieuw licht zal worden gegeven". Ongeveer 20.000 mensen warea samengetrokken bij de kerk, die op 16 km van Kampala is geves tigd. Na de inwijding van het altaar, het opdragen van een plechtige mis op een eilandje in de om geving en het dopen van 22 vol wassenen, keerde paus Paulus zaterdagochtend naar Kampala terug. De paus is zaterdagavond per vliegtuig in Rome aangekomen. Het toestel waarmee hij reisde, landde om ongeveer kwart over elf op de luchthaven Fiomucino. Na zijn aankomst op de lucht haven legde paus Paulus in een korte toespraak de nadruk op het „missionaire karakter" van zijn reis. Hij zei, dat hij de „zich in gisting bevindende volkeren van Afrika" dringend had verzocht te zoeken naar het uit de weg rui men van de nationale en rassen verschillen en te streven naar vrede, naar innerlijk en uiterlijk evenwicht 'en naar een blijvende vooruitgang met gebruikmaking van hun enorme krachten. De paus had willen aantonen, dat de nieuwe naam voor vrede „ont wikkeling der volkeren" is. „Het geestdriftige antwoord van de bevolking heeft ons dui delijk gemaakt, dat onze onder neming niet voor niets is ge weest", aldus de paus. Van de luchthaven is paus Paulus daarna teruggekeerd naar zijn zomerverblijf in Castel Gan- dolfo. v.m. n.m. Cadzand 6.28 6.46 Breskens 6.53 7.11 Terneuzen 7.29 7.47 Hansweert 8.08 8.26 Walsoorden 8.12 8.30 WOENSDAG 6 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 7.27 7.51 Breskens 7.52 8.16 Terneuzen 8.28 8.52 Hansweert 9.07 9.31 Walsoorden 9.11 9.35 Het centrum van de Noordierse hoofdstad Belfast bood zondag ochtend een beeld van verwoes ting na de zwaarste onlusten sinds bijna 35 jaar. Bij botsingen tussen katholieken en protestan ten waren de avond en nacht te voren zeker honderd personen gewond geraakt, onder wie 17 politiemannen. Er werden 35 ar restaties verricht. Er zijn circa 100 winkels geplunderd. De plunderaars gingen er met juwelen, kleding en huishoude lijke artikelen vandoor. Benzine bommen deden in verscheidene woningen en winkels van katho lieken brand uitbreken en in overwegend katholieke wijken werden honderden ruiten inge gooid. Toen de strijd was Uitge woed, waren de straten bezaaid met stenen, glasscherven en de restanten van inderhaast opge worpen barricaden. De gevechten waren begonnen, toen enkele duizenden protes tantse jongeren van de fanatieke Oranje-orde een woonblok pro beerden te bestormen, waarin katholieken zijn gehuisvest. Vol gens de protestanten waren ze tijdens een optocht uit de huizen bekogeld met stenen en flessen. De politie zette het blok af maar de menigte groeide snel aan en al spoedig regende het over en weer flessen, stenen en planken. Ten slotte ontstond er een waar op roer, op het hoogtepunt waarvan Belfasts burgemeester Cairns beide partijen opriep „in gods naam hun verstand te gebrui ken". Pas bij het aanbreken van de dag keerde de rust weer. Da politie werd versterkt met het oog op mogelijke nieuwe onge regeldheden.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1